EIIAIIDEII-lilEmi/S Het drama van 'De Twee Cornelissen' FRUIT Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Ophalen spullen rommelmarkt Geweld tegen Joden in 1994 toegenomen Bijeenkomst reumapatiënten Zaterdagavondwerk Voorjaar rond Preekhil Maak kennis met de nieuwste mogelijkheden van modern communiceren ^fRfCIEZlH<3^'^ ^^/l/^RIts\öSSCHAP Zomeravondconcert 'Vooruif C.B.S. 't Kompas Den Bommel opnieuw eerste GROEN VAN PRINSTERER mfy Samenspel Flakkeese Zaterdagvliegers A. VAN ES De Toekomstbus komt op 20 mei naar Middelharnis Bienaemen rond Dirksland (slot) 4e Blad VRIJDAG 12 MEI 1995 No. 6400 In het verleden zijn er verschelde ne Middelharnisse vissersschepen met man en muis vergaan, maar ook bij ongelukken aan boord heb ben tientallen vissers het leven gelaten. Eén zo'n ongeval vond plaats vóór de haven van Middel- harnis. In de Maas- en Scheldebode van 15 juli 1886 lezen we: „Middelharnis 12 juli 1886. Hedenmiddag had hier een treurig ongeluk plaats. De vischsloep, de Twee Cornelissen, schipper Maarten Lang broek, was pas uit zee aangekomen en wilde de haven binnenkomen. Aan vier der jongste opvarenden werd gelast de touwen aan wal te brengen, om het vaar tuig binnen te trekken. De boot, waarmee dit moest gebeuren, schepte water (men zegt door de snelle vaart van de sloep) en kantelde, zoodat alle vier in het water terecht kwamen. Twee van hen, M. Faasse en P. Meiboom, hadden het geluk een touw te grijpen en zich boven watei te houden, maar de andere twee, P. de Valk en J. Vermaas, verdwenen in de diepte. Tot nu toe zijn hunne lijken nog niet gevonden. Voorwaar een zware slag voor de ouders, van welke één zelf oog getuige van het ongeval was". Over deze tragedie verscheen het volgen de gedicht. Op de thuiskomst der vischsloep 'De Twee Cornelissen' (schipper M. Langbroek) op maandag 12 juli 1886 Hoe statig klieft Uw kiel de baren van t kabb'lend onbetrouwbaar nat; Het doel volbracht, in zee gevaren. Keert gij terug met grooten schat. Voor t Middelharnis' hoofd gekomen. Geeft Maarten Langbroek het bevel Aan vier der jong'ren opgenomen In t personeel, zij doen het snel. „De touwen uit" tot bij de sluis. Met vreugd, enfrissche kracht. Hoezee! Vooruit! Straks zijn wij thuis Vrouw! Vader! Moeder! wacht. Het viertal springt nu in de boot. Tot kwijting van hun plicht; Op eenmaal, wijkt zij door den sloot. Verliest het evenwicht. De boot slaat om; En 't viertal, door den schrik Bevangen, went'lend', wenkt, och! kom Ons hulpe biên, dit oogenblik. M. Faasse mogt 't roer der sloep bereiken, Terwijl P. Meiboom op de omgekeerde boot. Vóór zij hun krachten voelden wijken. Door God gered zijn van een wissen dood. Maar P. de Valk en J. Vermaas, Zij zinken in het diep. Men vischt en dregt wel, doch helaas! 't Blijft stil, of alles sliep. Doch eenmaal voelt men aan den haak Iets zwaars, doch hét ontzinkt Men ziet, alsof de jongste vaak. Zijn makker zoekt, en vindt. De haak schiet dóór, en 't tweetal weg. Men vindt geen spoor van hen. En telkens komt de leege dreg Naar boven, zonder hen. Hoe diep is wel het ouderhart. Gewond, op dezen stond. Toen zij hun kind'ren tot hun smart. Niet bij de manschap vond. Weest Gij o Heer! der oud'ren troost. Giet balsem in hun hart; Vergoed dit door het and'ren kroost. Bespaar hun verd're smart. Geef Heer, van aarde en van zee, Aan 't tweetal te verstaan. Dat of men gaat, of komt ter ree Ons werk dient afgedaan. 't Kompas dient steeds gelijk te staan Gericht naar 't Vaderhuis, Opdat, als w' op een klip vergaan. De ziel komt veilig t'huis. Dan vreezen wij geen nood of dood. Dan is de Zege ons. Bij 't rijzen van het morgenrood. Tot aan den avondstond. De twee ongelukkigen waren: Pieter van der Valk, 20 jaar, zoon van Jacob van der Valk (van beroep koetsier) en Adri- ana van Alphen; Jan Hendrik Vermaas, 18 jaar, zoon van Jan Hendrik Vermaas (van beroep zeilmaker) en Neeltje Schoolenberg. Met dank aan dê heer J. Markensteijn. Jan Both, Middelharnis STAD AAN 'T HARINGVLIET Zaterdag 10 juni 1995 organiseren wij in de Voorstraat van Stad aan 't Haringvliet een grote marktdag. Diverse kramen zult u daar aantreffen, alsmede een rommel markt. Wij willen u bij deze vragen om spullen voor deze rommelmarkt. Éénmalig worden deze spulletjes bij u opgehaald. Zaterdag 20 mei komen wij vanaf half negen 's morgens bij u langs om deze spullen op te halen. Wij accepteren geen kleding en grote spullen zoals grote meubelstukken, bed den enzovoort. Kleine spullen, zoals servieswerk, speel goed, curiosa, boeken, platen, cd's zijn van harte welkom. Na deze datum is het niet nteer mogelijk om spullen voor de rommelmarkt bij ons in te leveren! Wij rekenen op uw aller medewerking. De restauratiekommissie Op zaterdag 3 juni a.s. wil het Fanfare orkest 'Vooruit' uit Oude Tonge een bui tenconcert verzorgen op de parkeerplaats van de Kaai te Oude Tonge. Wij vragen u beleefd om voor 19.00 uur het parkeerterrein van de Kaai autovrij te maken. Het concert zal om 20.00 uur beginnen en zal duren tot ongeveer 21.45 uur. Aansluitend zal de blaaskapel 'Achter uit' nog tot 22.45 uur spelen. Wij zouden u graag allemaal mogen begroeten op 3 juni op de Kaai te Oude Tonge. Toegang is gratis. Het jongensvoetbalteam van de Chr. Ba sisschool 't Kompas' uit Den Bommel is winnaar geworden van de Haringvlietbo- kaal. Het betreft hier de finale school- voetbal om het kampioenschap Zuidhol landse Eilanden. Op het sportcomplex van de voetbalvereniging S.H.O. te Oud- Beijerland werd gewonnen van 'de Scha kel' uit Spijkenisse en 'de Regenboog' uit Zuid-Beijerland. Uitslagen: de Regenboog - de SchakelO - 1 't Kompas - de Regenboog3 - O De Schakel - 't Kompas2 - 3 In de volgende ronde spelen de jongens uit Den Bommel om het kampioenschap van de K.N.V.B. afd. Rotterdam bij de v.v. Xerxes te Rotterdam. chr. basisschool Middelharnis TEL AVIV - Wereldwijd is het geweld tegen joden in 1994 flink toegenomen. Dat is de voornaamste konklusie van het jaarlijkse 'Report on Antisemitism in the World', samengesteld door de universi teit van Tel Aviv, het Joods Wereld Congres en de Anti-Defamation League. Volgens het rapport wordt het geweld bovendien gewelddadiger. Oftewel: het is minder de bedoeling om joden te mis handelen en te verdrijven, en meer om hen te doden en uit te roeien. Vooral van de zijde van extreem-rechtse groeperin gen in Europa en van de zijde van isla mitische fundamentalisten zou gevaar dreigen. Enkele tienduizenden jonge fun damental istische moslims zouden het afgelopen jaar over Europa zijn uitge zwermd met als doel aanslagen te plegen op joden. Ze zouden zich vooral bevin den in Frankrijk en Duitsland. Boven dien zijn ze aktief in Noord-Amerika. Volgens het rapport waren er het afgelo pen jaar 72 aanslagen op joodse doelen in de wereld, tegen 42 een jaar eerder. Daarvan vonden 32 plaats in West-Euro pa, tegen 15 een jaar eerder. Volgens dr. Dina Porat, hoofd van het Instituut voor de Studie van Antisemitisme aan de uni versiteit van Tel Aviv, begint het in Europa weer mode te worden om anti- joods te zijn en om joodse doelen aan te vallen. De samenstellers van het rapport konsta- teren dat het moslim-fundamentalisme, vooral gesteund door Iran, de grootste bedreiging voor de wereld gaat worden. „Niet alleen voor joden, maar ook voor anderen, wereldwijd". Nederland wordt als voorbeeld genoemd van een land waar de Islam sterk aan het oprukken is. Volgens het rapport kende Nederland tien jaar geleden nog maar één of twee moskeeën en zijn dat er nu al 300. Bovenstaande postduivenorganisatie nam op 6 mei 1995 deel aan een wed- vlucht vanuit Roye. Afstand 248 km. In concours waren 1946 duiven, die om 7.45 uur met noordoosten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.52.21 uur en haalde een snelheid van 1325.09 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: H. Grinwis 1, 7, 18; A. Klyn 2, 4, 9, 17, 19, 20; J. N. Troost 3, 6, 24; A. Kievit 5; J. C. Roodzant 8; J. K. van Wijk 10, 14, 16; Comb. Kievit Kievit 11; Groenen- dijk-Nimwegen 12; H. Kleyn 13; P. Mierop 15, 25; Ph. Logmans 21; Comb. Pijl-Verhage 22; J. Bakelaar 23. NOG STEEDS HET GEZONDSTE SNOEP. Volop harde, sappige appels, aantrekkelijk in prijs. Kistverkoop nog voordeliger, o.a. Elstar, Jonagold enz. HAND- en STOOFPEREN. APPELSAP uit eigen boomgaard, vers gepers 2,95 p. Itr. M.b.t. geteeld. Korteweegje 40, Dirksland Tel. (01877) 1273 Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! De reumapatiëntenvereniging Goeree- Oyerflakkee houdt haar maandelijkse bijeenkomst op 22 mei a.s. We beginnen om 19.30 uur in het ziekenhuis van Dirksland. Voor ons komt spreken mevrouw Els v.d. Ploeg van het Provinciaal Samen werkingsorgaan Gehandicaptenbeleid Zuid-Holland (PSG). Zij zal ons een en ander vertellen over de nieuwe Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG). Deze wet is ingegaan op 1 april 1994. Ónder deze nieuwe wet val len o.a.: vervoerskosten voor gehandi capten en 65-plussers; het verstrekken van alle soorten vervoersvoorzieningen, zoals rolstoelen, scootmobielen enz.; voorzieningen voor kinderen met een handicap; de eigen bijdrage (inkomens afhankelijk); woningaanpassing, enzo voort. Over al deze belangrijke zaken kunt u op deze avond ook vragen stellen. U bent van harte welkom op maandag 22 mei. Wilt u hierover of over andere zaken informatie, dan kunt u bellen naar (01871) 2264 of (01878) 1927. Zaterdagavond a.s. willen we strandspe- len houden. Het wordt vast weer heel gezellig. Graag zouden we willen dat jullie je opgeven, zodat we rekening kunnen hou den met het aantal auto's. Je kunt je opgeven tot zaterdag 12.00 uur, je kunt bellen naar de volgende nummers (01875) 1753 of 1759. We verzamelen om 19.00 uur bij Elim en willen om 19.15 uur wegrijden. De kosten voor deze avond zijn 2,50. Aan het eind zal er nog een warme hap zijn. Bij slecht weer zullen we zorgen voor een leuk alternatief. Kom ook en breng je vrienden en vrien dinnen van 15 jaar en ouder ook maar mee! JWC, Nieuwe Tonge Het Zuidhollands Landschap organiseert op zaterdag 20 mei om 14.00 uur de excursie 'Voorjaar rond Preelihil'. De wandeling gaat over de dijken van de Preekhilpolder op Goeree. Tijdens de excursie wandelen de deelnemers onder de deskundige leiding van een terreinop zichter. Hij laat de mooiste plekjes van het terrein zien, geeft toelichting op het gevoerde beheer en beantwoordt vragen. Uitzicht op 'Strand en polder Het uitzicht vanaf de dijken over de Preekhilpolder en de Grevelingen is prachtig. Met een verrekijker kunnen de deelnemers op het strand de watervogels op de schelpenbankjes bewonderen. De dijken zelf zijn zeer bloemrijk. Hier bloeien onder andere de ratelaar, mor genster en walstro. In de polder is mis schien een bruine kiekendief te zien die hier zijn jongen grootbrengt. Er bloeien talrijke orchideeën in de graslanden. Vertreltpunt en bereikbaarheid De excursie start aan het einde van de Blom weg (een doodlopende weg in de Preekhilpolder), gemeente Ouddorp. Fiets: vanaf Ouddorp centrum, richting Grevelingenmeer, onder viaduct (Blom weg) door, linksaf, na 500 meter links is de start van de wandeling. Auto: N57, voorbij Ouddorp bij afslag Grevelingenmeer, linksaf, meteen weer links, doorrijden tot het einde van de Blom weg. Hier is de start van de wandeling. Kosten De leden (beschermers) van het Zuidhol lands Landschap kunnen gratis aan de excursie deelnemen. Niet-leden betalen ƒ3,- per persoon, kinderen van 4 t/m 12 jaar betalen 1,50 per persoon bij aan vang van de excursie. Wie na een excur sie besluit lid te worden van het Zuidhol lands Landschap, krijgt het excursiegeld retour in de vorm van korting op het lid maatschap. Aanmelden Iedereen die mee wil doen moet zich wel van te voren aanmelden. Dit kan bij VVV Ouddorp, tel. (01878) 1789. De excursie is toegankelijk voor rolstoel gebruikers en honden mogen aangelijnd meewandelen. Het Jaar van de Toekomst is een groots opgezet promotieprojekt van de geza menlijke Provinciale Bibliotheek Cen trales (PBC's) in Nederland. Het streven is om de culturele funktie van de open bare bibliotheken te versterken. Met dit projekt wordt de 'communicatie revolutie' van de afgelopen 10 jaar en de periode tot het jaar 20(X) uiteengezet. Dit projekt bestaat uit een groot aantal aktiviteiten, zoals bijvoorbeeld een ten toonstelling, een toekomstbus, leesbe- vorderingssJctiviteiten en verhalenwed- strijden. Technocentrum op wielen Bij de Gemeenschapsbibliotheek aan het Kerkepad 11 staat op zaterdag 20 mei van 10.00 tot 16.00 uur de Toekomstbus geparkeerd. Deze Toekomstbus is een tot 'technocenter' omgebouwde bibliotheek bus. Vele soorten communicatie-appara- tuur staan hierin opgesteld. Zo is er on dermeer te zien: - dat het mogelijk is grote hoeveelheden informatie, die traditioneel in dikke naslagwerken staat, op te slaan op minuscule schijfjes, de zogenaamde CD-I. - dat de nieuwe combinatie van geluid, beeld en tekst, de CD-I, diverse moge lijkheden biedt voor bibliotheek en privé-gebruik. - dat er binnenkort grotere hoeveelhe den CD-ROM's in een apparaat gezet kunnen worden. - dat er computers zijn ontwikkeld voor de jeugd en zelfs voor heel jonge kin deren. - dat het moment niet ver meer is dat wij elkaar tijdens het telefoneren kun nen zien: de beeldtelefoon is er! - dat we een boek waaruit we willen kopiëren niet meer op zijn kop hoeven te leggen, dankzij een ultra modern kopieerapparaat. Dit is maar een greep uit het aanbod van de Toekomstbus. De bezoeker kan met eigen ogen (en handen) ervaren wat de mogelijkheden zijn met de CD-foto, de Telefax, de beeldtelefoon, CD-ROM toe passingen, computerspelletjes, interaktie- ve media, enz. enz. VSB Bank Middelharnis maakt bezoek Toekomstbus mogelijk VSB Bank is een van de sponsors van het projekt Jaar van de Toekomst. Op de CD-I, die de denkbeeldige stad van de toekomst FUTUROPOLIS in het jaar 2(X)0 laat zien, kunt u naast een super markt, een waterleidingbedrijf, ook de VSB Bank bezoeken. Dat de communi catie er totaal anders uit gaat zien in de toekomst, wordt na het bezoek aan deze stad duidelijk. Daer kiek je van op Adrie, da'k noe weer al schrieve over bienae men. Mar dat komt zo: we hao ofgelaope weeke buutengeweun genote van 't feest hier in 't durp, vuuftig jaer vrie man, 't is wat! 't Heale durp was versierd, vlaggetjes in belonnen, lichjes in blom stukken, prachtig was 't, je heit heal wat gemist óór, in asse we de vrieheit noe mar goed gebruke in waerdeere! Mar toen 'k op durp liep vroege de maansen: waerom schrief je nog niet 's? D'r binne nog bienaemen zat! Daerom schrief 'k nog mar 's vor de leste keer. Joe vaoder had land in de Haevelooze weg, dat weet je nog wel. 'k Hao dichte un praetje mit 'm gemaekt; d'r kwamme d'r trouwens wel méér un praetje maeke, zoals Piet Lorre in de Krikke of de Peepoeper, meestal op de fiets, mis schien wel gekocht bie Kanerao, weet je wel, die dee in ouwe fietsen. Een aantje vaorder in die weg had de Waereldvanger land legge in oak de Knoester. 't Was allied druk in de polder, je ree nooit alléén. Meestal kwam je den Bonte Kees tegen of aores wel Bolletje Blauw of Teuta. In de Negus, die hei joe toch oak nog wel gekenne? Z'n vaoder was d'n pappieren Izak. Weet je dat tie nog in spoken gelaofde? Op een kéér kwam die op z'n fiets uut Melissant over d'n Ouwendiek (Westdijk) langs Bertje Keraode (Coenradie). Ze zeie dat tie kon toavere. 's Aevonds voor dat tie naer bed gieng, keek ie verzichtig naer z'n kossen, want dien aevond d'rvoor hoarde die als mar wat tikke. 't Was z'n slaepe, mar hie docht wat anders. Verzichtig gieng ie laage, in jao öör, weer 't zelfde. Hie stapte de bèstee uut, greep un riek in stak z'n kos sen links in rechts, totdat de eendeplumen deur de bèstee vloge. Terwijl hie woest schreauwde „Zo rotzak, noe hao 'k je te pakken" (hie docht dat Bertje Keroade d'r in zat!), 'k Weet niet van m'n zelf öör, mar d'n aoren dag heit tie zelf verteld op de Heulle tegen Puupje, Ajax in Hiepap; 't kan wel weze dat de Padang d'r oak bie was. Jae, 't is wat mit al die bienaemen. Soms weet 'k zelf geeneens hoe ze noe echt hiette, zoals Teun Tuf of Bielon, Daantje Pepoene, Schuufel, Nikker, of Faosso, Kwisje in de Puute. De Faossó had z'n bienaem te danken an un vrie- age in Ouddurp. Dat zat zo: hie had daer un meisje, 's zaeterdagsaevonds zocht tie un plekke om wat te scharrelen mit heur, zo belandde hie mit z'n geliefde boven de geitestal, in 't hooi, mar o wee, 't gammele zoldertje kon zoveul gewichtigheid niet houwe in jaewel öör, saeme mit z'n duufje mieterde hie tussen de geiten. Sinsdien noemde iederéén h'm bie z'n bienaem. Gieng joe wel 's visse in de buuzem, 't aanden de meulekae bie Leen Meule (Zoon)? Weet je wel dat tie wel 's jonges opsloot? Hie liet ze stiekum de meule opklimme, haelde dan de ladder weg in daer zat je dan. 'k Bin 't zelf oak één keer overkomme; 'k hao nog geroepe an Piet den Bromrner, mar die gaf geen aesem terug. Daemae, toe we weer vrie warre, binne we naer 't durp gerend om een tompoes bie Tuftie Noe, je weet wel, de bakker! Dat was voor de schrik. D'r binne nog meer bienaemen, 'k zal d'r nog ienkele noeme, meschien dat je ze oak wel ken. Zoals Jan Moore, de Steiloare, Bolknak, de Kater, de Keffers, 't Centebietertje, Cor Hies, de Zoemer, de Ruwe Schone, Kees de Ketel, 't Duunhaesje, Loetje in as leste Aren Mokke. Ziezo, degene die noe geen beurte hao gehad, laete die noe niet kwaed worre. 'k Ken nie alles wete. Ik zelf persoonlijk voor m'n eige stae d'r verbaesd van te kieken dat der zoveul waore hier in 't durp. 'k Hoop dat geen maans zich gekwetst voelt, dat is zeker niet de bedoeling öör, 'k hao m'n eige niet gespaerd. Je mot ur de humor van inzieje, dat maansen zoveul fantasie hao om mar bie 't minste geringste je een bienaem op te plakken. Nou Adrie, je heit heel wat teweeggebrocht mit je verhael, ik hoop dat je 't naer je zin heit daer in dat hééte land. 'k Hao je moeder nog gesproke, ze vond 't har- stikke leuk. De groete uut Dirksland in tot ziens, zo za 'k mar zegge. J, Wolfert P.S. De vele positieve reakties, zeker uit de Geldershof, hebben mij ertoe gebracht nog eenmaal te schrijven. Dank en tot ziens. ZUIVERINGSSCHAP HOLLANDSE EILANDEN EN WAARDEN Het bestuur van de Vereniging van Christelijke Scholen voor Basis- onderwijs op Gereformeerde Grondslag té Middelharnis vraagt voor het volgend schooljaar een De vacature ontstaat door het vertrek van een collega naar het voortgezet onderv\/ijs. Informatie: - eerst voor de middenbouw, later voor een kleutergroep; - kans op vaste aanstelling; - de school telt aiim 220 leerlingen; - TWAO-ontheffing is verleend. Vande kandidaten wordt verwacht dat zij - leven met als uitgangspunt de Bijbel als Gods Woord; - instemmen met de grondslag van de vereniging; - kerkelijk meelevend zijn; - aktief deel uit willen maken van een hecht team. Inlichtingen: Dhr. J. van Alphen, direkteur, tel. (01870) 82486 (school), (01870) 82142 (privé). Sollicitaties: Binnen 14 dagen te richten aan de secretaris van het bestuur, dhr. A. Buth, Hobbemastraat 28, 3241 AD Middelharnis. Uitslag verkiezingen ter inzage Het hoofdstembureau van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden komt vrijdag 19 mei in openbare zitting bijeen om de definitieve uitslag vast te stellen van de verkiezingen voor het algemeen bestuur van het zuiveringsschap. De zitting vindt plaats in het kantoor aan de 3ohan de Wittstraat 40 te Dordrecht, kamer 201, oanvang 10.00 uur. Het proces verbaal met daarin de uitslag van de verkiezingen ligt ter inzage op het kantoor van het zuiveringsschap van 22 mei tot en met 22 juni tijdens kantooruren. Voor vragen over de gang van zaken rond de verkiezingen kunt u contact opnemen met de heer mr. 8.W. HanYson of mevrouw mr. ï>.UJi. Sanders, telefoon 078 - 397100. -

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 13