EHAIIDEII-rilEmi/S Raad Middelharnis volhardt in afwijzing veebedrijf in Cliristoffelpolder Echtpaar Hollaar-Lodder al 60 jaar harmonieus bijeen Oranjebal 1995 Landelijke fietsdag en molendag; ook op Goeree-Overflakkee DE GAPEMDE AFGROrVD Gezondheidspeiling op de Zuidhoilandse eilanden Ned. Hartstichting AktïvJtelten Fotoclub De Rarekieic Improvisatieconcert in Sommelsdijlc VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 9 MEI 1995 No. 6399 De Christoffelpolder net buiten Sommelsdijk is een liefelijk groen, groen knollen-, knollenland en de meerderheid van Middelharnis' gemeenteraad wil dat zo houden. „Echt een gebied om te bescher men", vond woensdagavond PvdA- vertegenwoordiger du Pree en z'n fraktie deed dat d.m.v. een amen dement dat met 9-6 stemmen werd aangehangen. Géén melkveebedrijf in de Christoffelpolder, herhaalde de raad. Dat zei de raad trouwens al vorig jaar 3 november, maar intussen hadden de Landinrichtingsdienst en de Grondza- kendienst LTB te Haarlem aan die uit spraak geknabbeld. Het College had het stedebouwkundig adviesbureau Kuiper Compagnons geconsulteerd en dat vond ook dat een melkveebedrijf zoals de ondernemer dat in de 'Christoffel' wil vestigen geen afbreuk zou doen aan de landschappelijke en natuurwetenschap pelijke waarden van de polder, kortom, dat zo'n bedrijf daar best inpasbaar zou zijn. De raad werd door de College-meerder heid (voorz. en weth. van Eek) voorge steld het in november genomen voorbe- reidingsbesluit in te trekken en aldus de vestiging van een melkveebedrijf plano logisch mogelijk te maken. De wethou ders Tiggelman en Slootweg (milieu) distantieerden zich van dit voorstel. Aan de verkeersveiligheid kan tegemoet gekomen en 't Panksdijkje zou niet echt een zogeheten 'bloemdijk' zijn, zo werd vanuit het College bepleit, maar de raadsmeerderheid liet zich niet vermur wen. Dhr. du Pree moest er niet aan denken, in de Christoffelpolder moderne schuren, silo's en met autobanden verzwaard af- dekplastic op de wintervoorraad kuilvoer. Daarom het amendement dat de oor spronkelijkheid van de polder, omringd door natuurgebied, veilig stelt, minstens voor een jaar in welke periode een nieuw voorbereidingsbesluit zo mogelijk een bestemmingsplan genomen dient te wor den. De fraktiewoordvoerders kwamen erover los. Dhr. Vroegindeweij namens de VVD; hij vond dat het best moét kunnen, zo'n bedrijf, kleinschalig als het is met 60 koetjes; „met melk meer mans", vond dhr. Vroegindeweij, maar totaal anders reageerde mevr. v. d. Nieuwendijk (lijst Hoogzand), een beetje furieus zelfs wan neer ze bedacht wat ze met de Christoffel van plan zouden zijn als niet een waak zaam deel van de raad dat zou verhinde ren. Zij vond het algemeen belang, het behoud van de grote natuurwaarde, veel hoger dan het particulier belang van de ondernemer die zich er vestigen wil. „Er is al zoveel verprutst, ook in de buitenge bieden", klaagde mevr. v. d. Nieuwen- dijk. Ze vond het zo verbazend niet dat Kuiper Compagnons zo positief geadvi seerd heeft: „de klant is koning, niet waar?" Dhr. v. d. Ketterij (SGP) was weer wél voor bebouwing en derhalve tegen het PvdA amendement en aldus presenteerde zich ook weth. van Eek: „het geld regent niet uit de hemel en er moet geld ver diend worden om de natuur in stand te houden", vond ze. Mevr. Van Eek deed niet al te verheven over de natuurwaarde van de aangren zende Christoffeldijk: „de beheerder. Staatsbosbeheer is daar ook al'es als een rinocauros tekeer gegaan". Schorsing De raad vroeg en kreeg schorsing om het amendement van de PvdA te bespreken. Na heropening voer de discussie nog enige tijd voort op weg naar de besluit vorming. Die veranderde niet onder de verzekering van dhr. v. d. Ketterij en mevr. Van Eek dat de aanwezigheid van een bedrijf het dijkje niet zal veranderen. De raadsmeerderheid wenst geen bebou wing in de Christoffeldijk, dat lieten weten de beide vertegenwoordigers van VDB, de 3 leden van de fraktie Hoog zand, de 3 leden van de PvdA en weth. Slootweg (SGP). De heren Hutink en Villerius waren wegens vakantie afwezig. Aankoop bouwgrond Voor een bedrag van 235.000,- werd bouwgrond aangekocht, gelegen aan de Kraaijensteinsedijk; het valt binnen het bestemmingsplan Westplaat en het Col lege achtte de aankoop voor de verwe zenlijking van dit bestemmingsplan van groot belang te zijn. De raad, minus de fraktie Hoogzand, stemde met de aankoop in. Ook al is de grond nog niet direkt nodig, een latere aankoop zou stellig een duurdere zijn. Het renteverlies wordt daarpm voor lief genomen, alhoewel...: „hoeveel is er al in de Westplaat geïnvesteerd en wat kost ons dat aan rente?" zou dhr. Quist best'es willen weten. Het bericht dat de Raad van State een voorlopige schorsing van het goedge keurde bestemmingsplan heeft uitge sproken was zwaar te verteren. Aanleiding zijn de bezwaren die tegen het plan zijn ingediend. Welke gezondheidsproblemen komen er voor onder de inwoners van de Zuidhol landse eilanden en hoe ervaren de men sen hun eigen gezondheid? De GGD Zuidhollandse Eilanden stuurt aan 4200 inwoners op de Zuidhollandse eilanden een enquête om op deze vragen ant woord te krijgen. De gezondheidsen quête van de GGD bevat vragen over de gezondheidssituatie van mensen en over de omstandigheden die op deze gezond heid van invloed kunnen zijn. De vragen gaan bijvoorbeeld over lichamelijke en geestelijke gezondheidsklachten, drink en rookgewoonten, het beoefenen van sport en het bezoeken van een huisarts. Ook komt de veiligheid van de woonom geving in de enquête aan bod. Deze week wordt de enquête verstuurd. Zodra de vragenlijsten zijn ingevuld en weer naar de GGD zijn teruggestuurd worden de adresgegevens vernietigd. Zo blijven de gegevens anoniem. Het is de tweede keer dat de GGD ZHE een dergelijk grootschalig onderzoek uit voert. De eerste enquête werd in 1989 gehouden. De GGD zal onder meer de resultaten van de beide onderzoeken met elkaar vergelijken om te zien in hoeverre de gezondheidsproblemen van de inwo ners zijn veranderd. De resultaten van dit omvangrijke gezondheidsonderzoek worden gebruikt om samen met gemeen ten en instellingen na te gaan op welke punten de gezondheidssituatie van de inwoners op de Zuidhollandse eilanden is te verbeteren. Vrijdag 28 april jl. is er door de drie ser- vice-clubs van Goeree-Overflakkee wederom het traditionale Oranjebal geor ganiseerd. De lokatie was dit keer, even als vorig jaar, in het sportcomplex 'de Kaai' en 'de Meerpaal' op Hernesser- oord te Middelharnis. Het doel van de opbrengst was het leve ren van een bijdrage voor de aanschaf van de CT-scan, waarvan de funktie en de noodzaak tot aanschaf ruim aandacht heeft gekregen in de Flakkeese media, zodat een verdere toelichting hier geheel overbodig is. Het feest werd opgeluisterd met een optreden van Big Band 'De Hoop' uit Stellendam en het showorkest 'Fuse', een fantastische band uit Rotterdam met een zeer uitgebreid repertoire. Rond twaalven kwam het moment waar op de waarnemend voorzitter van de Oranjebal-commissie, de heer v.d. Voo- ren een symbolisch waardepapier mocht overhandigen aan lid van de inzame lingscommissie voor de CT-scan, de heer Huisman. De totaalopbrengst van deze avond was dankzij sponsors en bezoe kers gegroeid tot een bedrag van 8000, hetgeen een welkome aanvulling is op de reeds ingezamelde giften. DIRKSLAND De gehouden kollekte voor de Neder landse Hartstichting heeft opgebracht 4609,25. Allen die hieraan meewerkten, heel har telijk dank. De Landelijke Fietsdag en Molen dag die plaats vindt op 13 mei a.s., biedt dit jaar een keuze uit maar liefst 222 routes van 30-40 km met 365 startplaatsen verspreid over het hele land. Op Goeree-Overflakkee kunt u vanaf heden bij VVV Ouddorp en VVV/ ANWB Overflakkee te Middelharnis voor 5,- een routebeschrijving kopen. Evenals de 21 voorgaande jaren fietst u ook in 1995 voor een goed doel. De Nederlandse Hartstichting doet dit jaar specifiek onderzoek naar vrouwen en hart- en vaatziekten. Een deel van de opbrengst van de Landelijke Fietsdag/ Molendag wordt aan dit projekt 'Har tenvrouw' besteed. Op 13 mei kunt u tussen 9.00-13.00 uur starten. De startplaatsen voor de Molen- route op de Kop van Goeree zijn: het VVV-kantoor te Ouddorp, molen 'De Windvang' te Goedereede en molen 'Korenlust' te Stellendam. De startplaat sen voor de Overflakkeeroute zijn: het VVV-kantoor te Middelharnis, theetuin 'De Bongerd' te Herkingen, molen 'De Eendracht' te Dirksland, molen 'De Korenaer' te Stad a/h Haringvliet en molen 'd'Oranjeboom' te Nieuwe Tonge. Beide routes leiden u langs diverse bezienswaardigheden. De molens, het Rien Poortvlietmuseum te Middelharnis, 't Wordt voor waar verteld dat echte Menheerse- naars 't maar moeilijk kunnen vinden met echte Sommerdiekers, maar Jacob Hollaar en Marie Lodder vormen er 't meest sprekend bewijs van dat die bewering naar 't rijk der fabelen verwe zen dient te worden. Vandaag zijn ze 60 jaar ge trouwd, een verbindtenis waarvan ze nog geen dag spijt hadden. Oud-Menheersenaar Jacob Hollaar weet op z'n 85e niet meer precies te zeggen hoe hij de Sommelsdijkse Marie Lodder tegen 't lijf is gelopen. Wel weet'ie dat 'm dat nooit een pak slag van Sommelsdijkse jongelui heeft op geleverd; ook 't verhaal dat er met de klomp werd gerost als jongens uit" 't nagebuurde dorp hun oog op de meisjes lieten vallen mag derhalve met een fikse korrel zout ge nomen worden. Na hun huwelijk dreven ze aan de St. Joris Doelstraat een winkel in 'luxe- en huishoudelijke artikelen en textiel', een goed beklante zaak maar dhr. Hollaar deed toch z'n landwerk. Thuis zorgde mevr. Hollaar voor de winkel. Hun leven is redelijk stil en gerust verlopen. Uit het huwelijk werden de zoons Aren en Kees geboren. Hun trouwfoto's en de foto's van de kleinkinderen vormen de veelbekeken wanddecoratie in hun woning 'den Eendragt' aan de St. Joris Doelstraat, een woning die ze nieuw be trokken hebben. Ze wonen op een steenworp afstand van de plaats waar ze tientallen jaren hebben gewoond en ze vinden 't prima zo. „De Heere heeft goed voor ons gezorgd", stellen ze dank baar vast en ja, natuurlijk zijn er wat probleempjes: „of en an kom je bie d'n dokter terecht", zegt mevr. Hollaar en 't geheugen van dhr. Hollaar is vast wel'es sterker geweest, maar ook dat weet hij te relativeren: „die kleinigheden vergeet je maar dat is toch allemaal niks". Waar 't in 't leven echt om draait zijn ze niet uit het oog verloren en daar zijn ze dankbaar om, de van oorsprong Middelhamisse Jaap Hollaar en z'n Sommelsdijkse Marie Lodder. Morgen ontvangen ze hun gasten in het zaaltje achter de Chr. Geref. Kerk aan de Hoflaan. het Streekmuseum te Sommelsdijk en het agrarisch bedrijf van de familie Jacobs te Nieuwe Tonge zijn o.a. opge nomen in de Overflakkeeroute. Indien u gaat fietsen langs de molens op de Kop van Goeree kunt u kennis maken met een agrarisch bedrijf, boerderij 'Koornlust' van de fam. Struijk te Stellendam. natuurgebied de Kwade Hoek en bij molen 'De Zwaan' te Ouddorp zijn weer overheerlijke pannekoeken verkrijgbaar. Op vertoon van één van bovengenoemde fietsrouteboekjes ontvangt u bij een bezoek aan de vernieuwde Expo De laatste maand van het fotografiesei zoen van de amateursclub is begonnen. De maand kent echter een fotografisch hoogtepunt. Vanaf 13 mei is er in Naar den het tweejaarlijks Fotofestival met tientallen exposities van beroeps- en amateurfotografen vanuit de hele wereld. De Rarekiek is daar ook van de partij. De club werd vorig jaar door de Neder landse Fotobond (BNAFV) uitgenodigd deel te nemen aan het projekt 'Toleran tie', vormgegeven door vijf clubs en vijf individuele fotografen, ieder met een Haringvliet te Stellendam, een kopje kof fie gratis. VVV/ANWB Overflakkee en VVV Ouddorp hebben aan deze fietsdag ook weer een prijsvraag verbonden waarmee VVV-geschenkbonnen te winnen zijn. Als u na deze heerlijke buitendag vóór 17.00 uur bij het eindpunt aankomt, wacht u een mooie herinneringsmedaille en een vaantje. Voor informatie over de Landelijke Fietsdag en Molendag: VVV Ouddorp (01878) 1789 en VVV/ANWB Overflak kee (01870) 84870. inzending van 10 foto's. De tentoonstel ling duurt t/m tweede Pinksterdag. Programma mei 1995 Vrijdag 12 mei Rondreiskollektie van de clubs Ridder kerk, Made en Photon uit Maastricht, aangevuld met bespreking van eigen foto- en diawerk. Zaterdag 13 mei Opening tentoonstelling Fotobond in Stadskantoor te Naarden om 11 uur, met een bijdrage van De Rarekiek. Vrijdag 19 mei Ruimte voor andere kreatieve aktivitei- ten van Rarekiekers. Diverse leden hou den zich bezig met schilderkunst, zeef drukken, grafiek etc. Informatie: (01870) 82983/87096. Graag wiollen we u nog uitnodigen voor het improvisatieconcert, dat organist Paul Kieviet hoopt te geven op het prachtige Meere-orgel in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk, aanstaande zater dag 13 mei, "s avonds om 20.00 uur. Uiteraard kunnen wij hier over het pro- gramma geen mededeling doen; daarvan is nog niets bekend! Uzelf mag dat mede invullen door - tot kwart voor acht - uw psalmkeuze in te dienen, die dan door de concertgever zal worden bewerkt in een fraaie historische stijl. Zo gezien is het bijwonen van een con cert als dit een uitermate boeiende aan gelegenheid: al luisterend maakt u mee dat er, geheel éénmalig, totaal nieuwe muziek ontstaat die er daarvóór nog niet was. Bijzonder is ook, dat het bespeelde orgel zich als vrijwel geen ander leent om er op deze manier op te improviseren; het orgel is helemaal voor de improvisatie gedacht en ontworpen. Organist Paul Kieviet staat garant voor een fijn concert vanuit zijn persoonlijke relatie tot het instrument. U bent hartelijk welkom. V&rhêBi uil de eerste jêfen van de Mtckiemacht zending mÊÊimML iUMGMAMS -43- Elke avond. Op de dag zal zij zich wel niet vertonen. Misschien bij avond, als het donker is. Je kent haar goed, niet waar?" „Ik kan haar uit duizenden herkennen, ook in het donker", zei Klaas Boer. „En ik ben natuuriijk van de partij. Jammer, dat ik Sinke en Jaap niet ontmoet heb. Zij waren zeker wel ontmoedigd?" „Vanzelf. De oude was dat het minst. Och, die heeft levenservaring. Die weet ■wel, dat het in het leven niet steeds gaat, zoals wij het willen hebben. Die jongen heeft vermoedelijk gedacht, dat het geval een peu- leschilletje was, dat je één, twee, drie opknapt! Wie weet, wat een ellende we nog beleven met dit geval! En dan die arme moeder! Welk een avond zal zij hebben nu!" „Wanneer gaan we op stap?" „Het liefst zo gauw mogelijk", zei Horringa. „Morgenavond? Je hebt nu een reis en twee dagen congres achter de rug". „We gaan vanavond, als u het goed vindt", zei Klaas Boer. „Top", vond Horringa, die geen ander antwoord had verwacht. En zij gingen op stap. Dwaalden door alle straten van de stad; bezochten alle stegen en zijstraten; liepen zelfs de dancing 'Centrum' binnen, je kon nooit weten.maar zonder resultaat. „Volhouden", zei Horringa. „Het valt niet mee; zonder enig houvast. Maar dit is toch de manier. Al kan het lang, lang duren. De politie kan tenslot te ook niet anders. Er zal een week door haar ge zocht worden, is mij vandaag meegedeeld. En als er dan nog geen resultaat is, volgt een oproep in de bladen". Ze gingen op stap, één, twee, drie, vier, vijf avon den... Met een resultaat, gelijk nihil. HOOFDSTUK 18 In de leeszaal van de Universiteitsbibliotheek had Klaas Boer de gehele middag ingespannen zitten studeren en vóór hij eten ging, besloot hij, nog enkele straten om te lopen, teneinde wat verse lucht in te ademen. Dan na het eten nog wat werken en om half negen weer met Horringa er op uit. Die Horringa hield toch vast! „Al moeten we het drie maanden doen", zei hij, „niet opgeven! Als zij in de stad is, loopt ze ons eenmaal tegen het lijf. Ons of de politie". „En als zij nog leeft"dacht Klaas Boer dan. Hij geloofde, dat Marie de dood had gezocht. Maar. ja, dan moest er toch ergens een lijk gevonden worden. Elke dag keek hij in de krant, of die soms berichtte... nee, geen lijk gevonden. In gedachten - wat hij die middag had bestudeerd werkte nog na en het geval met Marie ging hem ook weer dwars zitten, nu hij dacht aan zijn werk voor die avond - liep hij verder, nauwelijks let tend op de omgeving. De Hoogstraat - in een zijstraat daarvan was de Universiteitsbibliotheek - was hem te druk, dus sloeg hij een stiller straat in; kwam dan in de even eens drukke Wagenstraat, maar stak over naar de Karelsweg; passeerde het 'Tehuis voor Vrouwen en Meisjes' en dwaalde verder. Opeens stond hij als aan de grond genageld. Rakelinks - hij had niet op haar gelet - was hem een meisje gepasseerd, dat haastig voortliep, zon der om of op te zien. Waarom, kon hij later niet verklaren, maar even zag Klaas Boer om en... stond, als gekleefd aan het trottoir.. Daar liep Marie Lokkerse! O, zij was het, vast! Precies haar houding! Daar ging ze, kijk, de hoek om! Die had haast! „Stommeling", schold hij zich dan, „kom tot je positieven en loop haar na; kijk waar zij heen gaat, dan wéét je wat; schiet op; zij heeft al een hele voorsprong!" Op een holletje liep hij terug. „Ze hebben 'm al", riep een kwajongen. Hij hoorde niets; haastte zich en smaakte de voldoening, heel in de verte, Marie nog te ontdekken. Nu oppassen! Als zij nu maar niet de volle straten opzocht! Daarvan was geen sprake. Het leek hem zelfs toe, dat zij de drukke straten opzettelijk meed. Maar tóch had hij moeite, haar bij te houden. Zij maakte spoed en liep niet linea recta. In een warnet van straatjes raakte hij haar zelfs kwijt. Juist wilde hij, ontmoedigd, zijn 'vervolging' staken, toen Marie weer opdook en nu blijkbaar op een bepaald doel afstevende. Wéér ging hij hollen. Hij wilde zo dicht mogelijk bij haar komen, overwoog zelfs, of hij haar zou aanspreken en vertellen... Daar stak zij over! Kon hij nu, door korter over te steken, niet dichter bij haar komen...? Haast je, haast je. Klaas! Zie je niet, hoe zij jacht, omhet verlichte gedeelte te ontkomen?. De hoek om.De straat in.Wijtmanstraat. Hoogstens twintig meter liep Klaas nu achter haar. Marie vertraagde haar gang. Als hij wilde, was hij in een oogwenk aan haar zijde, kon haar aanspre ken. Hij deed het niet; had zich bedacht; had over wogen: mogelijk doe ik er niet goed aan en bederf meer dan ik goedmaak; moet ik aan Horringa, de ervarene, overlaten. Aan de rechterkant van de straat liep Marie en gleed toen, midden in de straat, het huis tegenover de muur binnen... Klaas schrok... dat was... De adem stokte hem in de keel... dat was... Maar dan was Marie... Dat was het huis, waar hij... O, ah hij toen eens binnengegaan was en hij had haar er ontmoet... Marie was dus toch... 't Was haast niet te geloven... Maar hij had het bewijs vóór zich... Als genageld stond hij vlak vóór nummer 8... In de war... De deur ging open... Er ver scheen een vrouw.Klaas holde weg. Eerst een straat verder kwam hij tot bedaren. Hij dacht niet meer aan eten. Natuurlijk moest Horringa onmiddellijk op de hoogte worden ge bracht. Hij sprong op de tram en was tien minuten later aan de bekende woning, waar toevallig Horringa zelf de deur opentrok. Hij was juist thuisgekomen voor het avondmaal. „Hé, kerel, jij!" „Ja", hijgde Klaas Boer, „ik heb... ik heb Marie Lokkerse gezien!" „Heus? Weet je het zeker? Waar?" riep Horringa, even buiten zichzelf. „Kom in de kamer. De tafel zal wel gedekt zijn, maar dat doet er niet toe. Ver tel op. Dus het kind leeft, Gode zij dank, nog!" Met deze woorden liet Horringa in eens blijken, dat hij zelfmoord niet zo ver van zich wierp, als hij het wel deed voorkomen. Met ontzetting hoorden Horringa en zijn vrouw het korte verhaal van Klaas aan. „Zou mijn vermoeden dan toch niet juist zijn?" mompelde Horringa. „Is zij dan toch zó ver geko men, dat zij daar.Weet je het zeker? Heb je haar duidelijk herkend?" „Zonder mankeren. Zij was het". „In handen van dat wijf!" siste Horringa. Hij was nu een en al aktie; dacht blijkbaar op dat moment meer aan Madame Machiavelli dan aan Marie. En die gedachten waren ver van vriendelijk. Dat was op zijn gezicht te lezen. „Ik hoop nu toch van ganser harte, dat ik meteen dat gevaarlijke vrouwmens onschadelijk maken kan", sprak hij zijn gedachten uit. Dan liep hij naar de telefoon, belde de recherche op. „Vlug de hoofdinspekteur", zei hij, toen hij ver bonden was. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5