Dirksland vierde de vrijheid LITIE 't Was een stille stoet die door Middelhamis trok Oorlogsexpositie in torenmuseum Goedereede Grote rommelmarkt Jeugdtriathlon Dirksland, 5 mei Fietsvierdaagse Gemoedelijke drukte in gezellige dorpskern Ouderen-en alleenstaandenmiddag Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten DINSDAG 9 MEI 1995 No. 6399 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92. FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De inwoners van Dirksland Iiebben hun dorp niet voor niets versierd. Een ongekende belangstelling voor de Dirkslandse aktiviteiten op 5 en 6 mei vormde een kroon op het werk van de Oranjevereniging en op de saamhorigheid waarmee 50 jaar vrijheid werd gevierd. Centrum De goede sfeer begon vrijdagmorgen al. Het mooiste weer dat zich denken laat, de vlaggen uit en Jan en allemaal in de weer met het in orde maken van de rood- wit-blauw gedekte marktkramen voor de bevrijdingsmarkt. Het Achterdorp, de Zomerstraat, een stukje B. C. Zaayerlaan en de halve Ring werden tot één groot open-lucht trefpunt. Een plaats waar mensen uit andere dor pen een kijkje kwamen nemen en afstap ten om een rondje te doen en een praatje te maken met bekenden. Waar het gezellig was voor iedereen, waar jong en oud op de been was, een dorp op z'n mooist. Samen vrolijk zijn: zo simpel was het, maar ook zo bijzonder. Een vrije dag, genoeg(e)lijk en ontspannend, in een kleine plaats met grote 'dorpsgezind- heid'. Ongewoon druk was het, maar alles kon. Tolerantie leek het wachtwoord voor deze vijftigste verjaardag van de bevrij ding. Schitterend vuurwerk 's Avonds met de feestverlichting aan hing er een licht waas van romantiek over de dorpskern van Dirksland. Geroezemoes van mensen, hier en daar wat gedempte muziek, de klanken van een accordeon, flarden van wijsjes uit dé jaren van kort na de oorlog. Af en aan een 'Oooooh' van bewondering of afgrij zen als er weer iemand met een spekta- kulaire sprong aan een elastiek boven de Kattewacht bungelde. Het was een avond om dingen te doen die je anders in je eigen omgeving niet zo gauw doet. Vanaf de kerktoren neer kijken op de verlichting in de kerkgracht. Een Vietnamese loempia nemen als avondeten, met een oud-Hollandse wafel toe. Geen combinatie kon beter smaken op de stoep van de meubelwinkel van Kraai in het Achterdorp. In een raamkozijn geleund kijken naar het vuurwerk dat om tien uur boven het DES-veld werd afgestoken. Tot slot een plaatsje zoeken langs de kerkgracht, waar kinderen op de rollaag waren gaan zitten, de voeten nét niet in het water. Heel Dirksland leek toegestroomd voor het slot van een gedenkwaardige dag. Een plaatje was het, al die mensen bij elkaar op de Ring rond de toren. Om kwart voor elf werd bij de monu mentale Dirkslands kerk het laatste vuur werk ontstoken. Een goed gekozen apo theose die een mooi schouwspel gaf en ook een beetje een brok in de keel toen daar stond: '50 jaar vrij'. Aan weerszij den van '50 jaar vrij' spoten twee schit terende fonteinen van wit vuur omhoog. „Wat een feestje, he, wat een dorp", zei iemand naast ons. „Dirksland moest er maar een gewoonte van maken om zo eensgezind de dag van de vrijheid te vie- Nog een dag Op zaterdag 6 mei deed Dirksland het nog eens dunnetjes over met een vervolg van de bevrijdingsmarkt, nu met het looporkest uit Oude Tonge, een défilé van oude traktoren en met een show van oude auto's op de Voorstraat. Om vijf uur werden voor het gemeente- Veelal zou je er zó naar terugverlangen, naar de tijd die in dorpsmuse ums wordt verbeeld, maar anders is het wanneer je - sinds vrijdag - de zolder van het torenmuseum in Goerees' dom betreedt. Daar geen gevoe lens van nostalgie want op de oorlogsjaren wordt daar teruggezien. Met wapens, uniformen, betonnen palen die gedrieën stevige obstakels vormden tegen tanks en luchtlandingen en zelfs is er een heuse bunker nagemaakt. Dhr. de Looze en Jan Kees Grinwis, twee hobbyisten uit Ouddorp hebben maandenlang gewerkt om het zover te krijgen, maar vrijdagmorgen, op bevrijdingsdag kon de oor logsexpositie geopend worden. Burg. Sinke deed dat met o.a. het afschieten van een vuurpijl, zoals ook weth. Visser, als voorz. van de Stichting Goereese Gemeenschap had gedaan. Ze waren in stijl, in een jeep, bij de toren gearriveerd, voorafgegaan door 't marcherend 'Apollo'. Twee daverende knallen die misschien aan ooriogsrumoer deden denken volgden als openingsritueel, waarna in alle pais en vree de tentoonstel ling bekeken kon worden en dat werd gretig gedaan, 't werd al gelijk een succes, want 't is me wat geweest, die ooriog, ook in Goedereede, de expositie vertelt er alles over. En de burgemeester, dhr. Sinke, vertelde erover, al heeft hij het, anders dan weth. Visser, niet aan den lijve ervaren. Dhr. Sinke kon 't zich overigens wel indenken wat het betekende toen de bevrijding daar was en weer met volle teugen kon worden genoten van dat waarnaar vijfjaar gehunkerd werd, vrijheid. Kostbaar en kwetsbaar, noemde burg. Sinke de herkregen vrijheid, waard om jaarlijks herdacht te worden. De expositie zal eraan bijdragen de herinnering levend te houden. De onvrede en het ongemak dat werd beleefd, de dreiging die er was maar ook de offers die werden ge bracht. Deel van de expositie maakt uit de vliegeroverall van de Amerikaanse kapt. vlieger Peterson die enkele honderden meters buiten de kust in zee terecht kwam en daar omkwam. Z'n stoffelijk overschot werd op de ere-begraafplaats Margraten her begraven. De expositie wordt zeker deze zomer in stand gehouden. Mevr. Nuys en mej. de Jong zijn de nieuwe hostesses van het torenmuseum dat wordt geëxploiteerd door de Stich ting Goereese Gemeenschap. De Stichting zorgde ook voor de uitgave van een prach tig gedenkboekje voor de jeugd, geredigeerd door dhr. J. van Oosterom en A. J. Kastelein, met verhalen uit de oorlog. Op de kaft ervan de opgeblazen vroegere vuur toren maar ook de nieuwe als symbool van de ook hier betrachte wederopbouw. huis twee feestelijke dagen afgerond met drie gastmuzieickorpsen - uit Oude Tonge, Zonnemaire en Goedereede - en Dirkslands fanfare Amicitia. Burgemeester Boonstra maakte bekend welke straat de geschiedenis ingaat als de mooist versierde straat van Dirksland. Dat is, zoals te verwachten was, de Em- malaan. De prijs die de Emmalaan daar mee behaald heeft: voor de bewoners van elk huis een foto van de versierde straat ter herinnering aan 5 mei 1995. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Aanrijding, met gewonde Een inwoner uit Oude Tonge kwam met zijn motor op 5 mei op de parallelweg van de RW59 ter hoogte van Oude Tonge door een of andere 'gladde' sub stantie ten val. Hij raakte hierbij licht ge wond. Aanrijding Op de N59 ter hoogte van Oude Tonge ontstond op 5 mei in de ochtenduren een aanrijding waarbij 3 personenauto's wa ren betrokken. Een van de auto's moest worden weggetakeld. Op zondag 7 mei omstreeks 06.45 uur, ontstond een aanrijding met zware mate riële schade op de N59 ter hoogte van het OK benzinestation. Beide voertuigen dienden te worden weggetakeld. De aan rijding ontstond in dichte mist toen een bestuurder achterop de langzaam voor hem rijdende andere wagen reed. ÏGEMËENtË MlbÖElHAiRNIS Winkeldiefstal Donderdagmiddag 4 mei zag een Flak- keese politieman, in zijn vrije tijd, dat er winkeldiefstal werd gepleegd door een persoon die zich nogal opvallend ge droeg. Nadat hij de verdachte had ge maand om te stoppen ging deze er hard lopend vandoor, waarna die politieman op zijn fiets een achtervolging instelde. Hij heeft in het winkelcentrum van Middelhamis die verdachte aangehouden en overgedragen aan dienstdoende colle ga's. GEMEENTE DIRKSLAND Alcohol in het verkeer Een inwoner uit Hoogerheide moest bij een autocontrole op 6 mei in Dirksland blazen in verband met mogelijk alcohol gebruik. Hij blies 385 ug/1. Tegen de be stuurder is proces-verbaal opgemaakt terzake rijden onder invloed. Ook kreeg de man nog een rijverbod van enkele uren. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak in auto Vrijdagmiddag 5 mei werd op de Groe- nedijk in Ouddorp een personenauto opengebroken waarna de auto-radiocas setterecorder werd gestolen. OUDDORP - Zaterdag 27 mei a.s. (zaterdag na de Hemelvaartsdag) is er op het parkeerterrein 'de Dorpstienden' een grote rommelmarkt t.b.v. de Ger. Kerk te Ouddorp. Behalve oude spullen hebben wij ook oliebollen, tokkelroom, gebakken vis, ijs, patat en natuurlijk staat de koffie met cake klaar. Kom kijken, 't is zeker de moeite waard! Aanvang 9 uur. OOLTGENSPLAAT - De ouderen- en alleenstaandenmiddag zal D.V. gehou den worden donderdag 11 mei 1995 om 14.30 uur in 'Elthato'. Door het comité is mevrouw A. D. Ooms-Slob uit Gies- senburg uitgenodigd om deze middag aanwezig te zijn. Mevrouw Ooms zal komen vertellen over en uit de werken van haar overieden man, de bekende schrijver J. W. Ooms. Ook zal zij uit deze werken declameren. U bent weer hartelijk welkom. Voor ver voer even bericht aan de familie "Mans, tel. 1336. Een lange stoet is donderdagavond 4 mei door Middelhamis' straten gegaan, van 't gemeente huis op weg naar het monument voor de gevalle nen op het L. Bouwmeesterplein. Echt stil was die stoet, echt vrede werd betracht, echt vrijheid werd beleefd, want niemand was er die zich af vroeg wie de meerdere ware... De gevallenen hadden 't zo voorgeleefd, geen minderen en geen meerderen hebben ze zich geacht toen ze samen streden en samen vielen voor dat hoge doel dat vrijheid heet. „Verschillen in geloof, in welstand en in ideologie, al die grenzen waren weggevallen toen de strijd werd aan gegaan", sprak burg. mevr. Sleurink in haar welkomst woord tot die wonderlijk samengestelde schare, bijeenge bracht door alle kerken en kerkelijke groeperingen uit de gemeente, elf in getal. Een vrede zonder scheidslijnen, dat zal de gevallenen voor ogen hebben gestaan, slechts zo konden ze worden herdacht. En zo was er het saluut voor een gewoon soldaat. Jan Kruik, 19 nog slechts toen moordend lood hem velde, 11 mei 1940. Dhr. H. Kruik gedacht z'n broer en met hem ook de 212 ooriogsdoden van Goeree-Overflakkee en hij sprak de diepe hoop uit dat het zich nooit meer zal herha len en onbegrip sprak hij uit over hen die overal ter wereld nog oorlogen ontketenen, nog zoveel offers eisen. Diepe smart om oorlogsdoden, ze is ook gevoeld door Koning David als hij zich - in 2 Samuel 1 - afvraagt hoe de helden, Saul en z'n zoon Jonathan gevallen waren. Het was ds. Ruijgrok, Herv. predikant te Middelhamis die dat nader overdacht. Smart is er ook om de doden uit de oor log '40-'45, de soldaten, de verzetsmensen, de honger- slachtoffers, de Joden die omgekomen zijn. Door Gods genade werden ze ook in ons land gevonden die zich ver zetten, die moedig waren en sterk. Ds. bracht de gevalle nen eerbiedige hulde, zij die het onvergelijkelijk offer van eigen leven brachten. Zo leidde hij z'n gehoor toe naar het onvergelijkelijk offer door Gods Zoon gebracht voor hen die zich verzetten tegen de levende God. Christus kwam als Gods held bij uitnemendheid om zondaren bevrijding te bieden uit Satans macht. Die verzoening met God, die ware verlossing, ds. Ruijgrok beval ze ieder aan. Het zal ook verzoening met de naaste geven, samen te knielen aan de voet van het kruis en samen toe te leven naar Zijn eeuwig Vrederijk waar tranen zullen zijn afge wist en God zal zijn alles en in allen. Nadat door ds. Out met gebed was geëindigd werd de stoet geformeerd en werd naar het monument gegaan waar vele honderden zich verzamelden. Ook de school jeugd was daarbij veeltallig aanwezig. Ook zij legden bloemen. Nadat burg. Sleurink, in naam van levenden en doden had opgeroepen tot solidariteit en verdraagzaam heid, legde zij samen met weth. Slootweg een krans namens het gemeentebestuur en tal van Verenigingen volgden dat voorbeeld, nadat de Last Post had geklonken en enige minuten stilte was betracht en samen het Wilhel mus was gezongen. In de Chr. Geref. Kerk werd de plechtige bijeenkomst afgesloten met zang door het Herv. gem. koor 'Jeduthun'. Op de bijeenkomst in het gemeentehuis had samenzang niet ontbroken. Een koperensemble van 'Sempre Cres cendo' had dat begeleid toen plechtig werd gezongen: 'Wilt heden nu treden voor God, den Heere' en gezang 282: 'Blijf bij mij Heer', want d'avond is nabij'. Jeugdige atleten maal^ten reklame voor de triathlonspprt. Voor de 4e maal organiseerde Triathlonver- eniging Goeree-Overflakkee op 5 mei een Triathlon voor de jeugd in de leeftijd van 9 tot 18 jaar. 's Morgens om 11 uur klonk het start schot voor de eerste serie in de categorie 85/86. Net als bij de echte triahtlon moesten de jonge atleten drie verschil lende onderdelen afwerken. De af te leg gen zwem, fiets en loopafstanden zijn op de jeugdtriathlon echter aangepast aan de leeftijd. Bovendien wil de jeugdtriathlon vooral de jeugd kennis laten maken van deze veelzijdige tak van sport. Voor de mees te deelnemers betekent: 5 mei dan ook een eerste kennismaking. Voor het diploma kon worden afgehaald, diende een pittige prestatie te worden geleverd. De warmte speelde daarbij soms danig parten. Atleten die te fanatiek startten op het zwemonderdeel moesten dit bekopen op het afsluitende looponderdeel. Van het aan de finish verstrekte drinken werd dankbaar gebruik gemaakt. In totaal meldden zich 's morgens 178 jonge atleten aan de start. Om een gelijk waardige strijd mogelijk te maken wer den deze in 5 leeftijdcategorieën inge deeld. Voor iedere categorie waren be kers beschikbaar, terwijl na afloop iedere deelnemer een diploma in ontvangst mocht nemen ten bewijze van het met succes volbrengen van de jeugdtriathlon. Ook voor de scholen bestond er een heus klassement. Hoe bereik je dat die veelheid aan start- COMBi tijden en de eindrangschikking tijdig be schikbaar staan? Ook hier bewijst de triathlon een vooruitstrevende tak van sport te zijn. Om alles feilloos te kunnen rangschikken beschikte de organisatie over een geavanceerd computerprogram ma. De prijsuitreiking kon daarom geheel op schema om 4 uur beginnen. Natuurlijk zijn het de jeugdige atleten die deze wedstrijddag glans gaven. Het circus draait echter niet zonder de talloze sponsors, instanties en de vele vrijwilligers. Het bestuur wil langs deze weg een ieder die aan deze dag zijn of haar steentje heeft bijgedragen van harte bedanken. De voorbereidingen van het evenement startten reeds in het najaar na '94. Veel aandacht gaat daarbij uit naar de veiligheid van de deelnemers. Daarmee zijn hoge kosten gemoeid. De organisatie is mede daarom sterk afhankelijk van sponsoring. Maar liefst 7 bedrijven en instellingen tastten daarvoor in de buidel. Vrijwilligers van maar liefst 17 instanties en instellingen verleenden belangeloos medewerking. Uitslagen scholen: 1) Rijksscholenge meenschap Goeree-Overflakkee en de Christelijke Scholengemeenschap Jacob van Liesveld; 2) Christelijke Basisschool Zomerland; 3) LTS Middelhamis; 4) OBS De Inktvis; 5) OBS De Pannen bakker. Ook dit jaar is er weer een avond-fiets- vierdaagse in Hellevoetsluis en wel op maandag 19 juni t/m donderdag 22 juni 1995. Voor zowel degene die de fiets voor de dagelijkse boodschap gebruikt als de meer geoefende fietser is er vol doende keus in afstand. De afstanden die gereden kunnen worden zijn 15 km, 30 km en 50 km. Zo is het mogelijk om te genieten van de mooie omgeving van Hellevoetsluis en van de fraaie plekjes op Voome-Putten. Dit jaar zijn er weer nieuwe of gedeelte lijk nieuwe routes. Bij voorinschrijvingen zijn de kosten ƒ5,- per persoon. Op maandag 19 juni kan er ook nog ingeschreven worden. De inschrijfkosten zijn dan 6,-. Meer inlichtingen op nummer (01883) 10948 (dhr. J. van Eek). OUDDORP - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. B. v. d. Heiden van Hardinxveld-Giessendam; donderdag 11 mei 14.00 uur ds. J. C. Weststrate uit 's-Gravenpolder (huwelijksbeves tiging bruidspaar van der Tang-Van der Have; vrijdag 12 mei: 14.00 uur ds. J. C. Weststrate uit 's-GravenpoI- der (huwelijksbevestiging bruidspaar Tanis-Louwerse. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur student W. J. Karels uit Krimpen NIEUWE TONGE - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. B. Zippro van Scheveningen. STAD aan 't HARINGVLIET - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waardenburg. Op weg naar de opening. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^^^j 1^^^ ^^n t=) CD CD C3 cq CD C3 C3 OUDDORP - Westsiraal 35 - Teleloon (01878) 16 <2 Fax 37 34 RENESSE- Prinishap - HogeiOOm 172- Teleloon iO'll6l24CJ SOMMELSDIJK - Westkrakeelslraa! 8 - Teleloon i0>870) 8 6841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1