EIÜVIIDEtl-niEUWS Organist Paul Kieviet geeft improvisatieconcert Overdenking Wie schrijft er mee van en over Flakkee? uit de Heilige Schrift Vroege vogels kijken vogels met Natuurmonumenten in Voomes duin Mr kan het niet! L^ HET ,KIJKVENSTER mm^ wm» flakkee verhuizingen b.v. Herinnering zangavond Open dag aspergetelers in Zuid-West Nederland Straffen en belonen van peuters en kleuters 4 en 5 mei in Ouddorp Bienaemen van rond 1950 -1970 in Dirksland (II) 3e Blad DONDERDAG 4 MEI 1995 No. 6398 Blik op kerk "^P en samenleving ij - De bevrijding - Onkunde - Samen met de Duitsers? Je moet wel bijzonder origineel zijn, wil je over de bevrijding nog iets nieuws naar voren brengen. Toen de reeks van Dr. L. de Jong, die bijna een plank in een boekenkast vult, kompleet was, dachten we dat nu alles over de Tweede Wereld oorlog wel gezegd was. Maar de stroom boeken en geschriften blijft groeien. En nu we de 50ste herdenking in zicht heb ben zijn alle kranten en tijdschriften het aan hun standje verplicht daar weer het nodige of onnodige aan toe te voegen. Ook in dit opzicht heeft de wijze Pre diker gelijk gehad: „Van vele boeken te maken is geen einde". Intussen is het een goede zaak dat de jongere generaties, die de oorlog slechts kennen uit overlevering, op de hoogte worden gebracht van alles wat er ge beurd is. Zij die het niet aan den lijve hebben meegemaakt - en dat worden er steeds minder - kunnen toch maar bij be nadering aanvoelen hoe ingrijpend de periode van 1940 tot 1945 is geweest. Afgezien van de vraag hoe groot hun be langstelling is... Althans, dezer dagen las ik in de krant dat de jeugd van Enge land voor een deel totaal onkundig is van de geschiedenis van de Tweede Wereld oorlog. Er was een enquête gehouden onder jongeren, waarbij de ontstellende ontdekking gedaan werd dat ongeveer 25 procent van hen zich niets kon voorstel len bij namen als Hitler, Churchill of Roosevelt. Het is te vrezen dat ook een gedeelte van onze Nederlandse jongeren het zou laten afweten als zij getest wer den op hun kennis van de oorlog. Het is dan natiiurlijk wel zaak dat er op een juiste wijze voorlichting wordt ge geven! Dezer dagen las ik een artikel waarin uiteengezet werd hoe het kwam dat het westen van ons land tot 5 mei op de bevrijding heeft moeten wachten. Ik heb daarbij mijn ogen uitgewreven. De Geallieerden hadden na de verovering van Antwerpen en de Scheldemond in het najaar van 1944 wel meteen willen doorstoten, maar dat werd hun belet doordat de Duitsers Walcheren onder water hadden gezet! Je zou toch denken dat een kind wel weet dat de Geallieerden op diverse plaatsen de Walcherse zeeweringen heb ben gebombardeerd om op die manier het eiland te inunderen en de Duitsers te verdrijven. Wanneer journalisten niet beter op de hoogte zijn, laten ze dan eerst de geschiedenisboeken eens op slaan... De eindeloze discussie over de vraag of bij de bevrijdingsherdenking ook Duit sers moeten worden uitgenodigd komt zo wel in een bepaald licht te staan. Men weet niet waar men over spreekt. Het zou toch de dwaasheid gekroond zijn, wanneer de Duitsers samen met ons be vrijdingsdag vierden. Dat heeft niets te maken met haatgevoelens jegens onze oosterburen, dat is een kwestie van reali teit. Stel je voor dat we op 3 oktober de Spanjaarden zouden uitnodigen om samen met ons het ontzet van Leiden te vieren. Laten we, zolang het mogelijk is, dank baar gedenken hen die vielen voor onze vrijheid. En laten we vooral Hem niet vergeten aan Wie we uiteindelijk die vrijheid te danken hebben. Waarnemer M «i Gaat u maar rustig slapen. Wij veriiuizen uw meubelen als eieren. NIEUWE TONGE We herinneren u nog aan de zangavond die zaterdag a.s. gehouden wordt in de Herv. Kerk te Nieuwe Tonge, t.b.v. de stichting Ontmoeting. Aanvang 19.30 uur. Medewerkenden zijn Chr. Gem. koor 'Advendo' o.l.v. Peter Wildeman; A. Kot en A. van Ballegooyen, organis ten; Johan Baay, tenor; Kees Deurloo, baritonsolist; Johan Gerritsen van der Hoop, panfluit. Toegang vrij. Er worden twee koliekten gehouden: één voor Ontmoeting en één voor de onkosten. Komt allen en maakt God met ons groot. Op zaterdag 13 mei a.s. zetten aspergetelers in Zuid-West Neder land hun deuren open voor de con sument. Deze telers zijn gespecialiseerd in vooral de teelt van de groene asperge. Op de veel zwaardere kleigronden in Zuid-West Nederland i.p.v. het traditio nele gebied Brabant en Limburg kan vooral de groene asperge goed gedijen. De asperge wordt in een bed van aarde geteeld. Half april - afhankelijk van het weer - begint het bed scheurtjes te verto nen, wat betekent dat de asperges ge oogst kunnen worden. Dit oogsten ge beurt met de hand. Daar waar scheurtjes ontstaan steekt men met een speciaal schepje de asperges uit het bed. Behalve de witte asperges kunt u tegenwoordig ook groene asperges in de winkels aan treffen. In tegenstelling tot de witte wordt de groene asperge geoogst als ze vijfentwintig centimeter boven de aarde zijn uitgegroeid. Door blootstelling aan het licht ontstaat de groene kleur. Het oogsten van groene asperges wordt pas sinds 3 jaar in ons land gedaan. Tra ditioneel wordt vooral in ons land, Duits land en België de witte asperge gegeten. In de rest van de wereld wordt echter alleen de groene asperge geconsumeerd. Een aantal jaren geleden hebben een aan tal telers dan ook besloten om het pro- dukt groen te oogsten. De telers organi seren op 13 mei a.s. een rondleiding op hun bedrijf. Vooral het oogsten zal aan de bezoekers getoond worden. 5% van de totale Nederlandse asperge- oogst is inmiddels groen. Op Goeree-Overflakkee zullen de 13e mei de volgende bedrijven bezocht kun nen worden: - Mts. Jacobs, Battenoordsedijk 4, 3244 LC Nieuwe Tonge. - J. A. van Loon, Battenoordseweg 1 3244 LD Nieuwe Tonge. - J. Terhoeve, Schinkelweg 2, 3255 LR Oude Tonge. - E; V. d. Velde, Peuterdijk 59, 3249 AW Herkingen. Op D.V. zaterdag 13 mei hoopt organist Paul Kieviet op het Meere-orgel in de Hervormde Kerk te Som- melsdijk een improvisatieconcert te geven. Impro viseren is het zonder voorbereiding musiceren, uit het hoofd, en zo eenmalig een nieuw muziekwerk doen ontstaan. Het woord improviseren komt van het latijnse 'in promptu', wat betekent 'voor de vuist', 'onvoorbereid'. In het begin van de vorige eeuw schreven grote pianocomponisten als Chopin en Schubert hun 'Impromptus', prachtige pianocomposities die als improvisaties moesten klinken, op een vrije en fantasievol le manier. Ook op orgelgebied is de laatste tientallen jaren de improvisa tie weer in het brandpunt van de belangstelling komen te staan. Vooral door toedoen van wijlen Klaas Bolt (1927-1990), die jaren organist was aan de St. Bavo in Haarlem, en de organist van de Jacobijnerkerk te Leeuwarden, Jan Jongepier, ontdek ken we weer de waarde en de schoonheid van het improvise ren. Met name onze onvolprezen psalmmelodieën blijken - door hun tijdloze schoonheid - een niet uit te putten improvi satiebron te zijn. i' Het is in dit verband aardig om te wéten dat het improviseren door de organist in een eeuwenoude traditie staat. Zo blijkt al uit een reglement voor de organisten van de San Marco in Venetië, daterend uit 1571, dat de improvisatie moest worden beheerst. Door de organist moest namelijk woren geïmprovi seerd op een in het koorboek voorkomend gedeelte. De improvisatiekunst van Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) in zijn tijd organist van de Oude Kerk te Amsterdam, was wijd en zijd vermaard. Ds. Baudartius, een tijdgenoot van hem, schrijft hierover het volgende: „My gedenckt, dat ick eens met eenighe goede vrienden bij meyster Jan Petersz. Swelinck mijnen goeden vriend, gegaen zijnde, medt noch andere goede vrienden, in de maand van Mey, ende hy aan het spelen op zijn Clave-cymbel ghecomen zynde, het selfde continueerde tot omtrent middernacht, spelende onder anderen het liedeken 'Den lustelicken Mey is nu in zijnen tijdt', d'welck hy, soo ick goede memorye daer van hebbe, wel op vijf-en-twintigerley wijzen speelde, dan sus, dan soo". Ook het volgende versje uit die tijd herinnert aan Sweelincks improvisaties, namelijk van het 'breken' (=variëren) van de. psalmen. Gij breekt op Zwelings ed'le zwier uw psalmen geestig in der haast en op zoo veelderlei manier dat keurig' ooren staan verbaasd Grote improvisatoren in later tijd waren onder meer Bach, Handel, Mozart, Franck, Dupré. De organist Cor Kee, die veel voor de improvisatie heeft betekend, zei eens het vol^gende: „Improvisatie is niet een zich laten gaan, maar musiceren met muzikaal verstand. Het is componeren aan de klavieren, waar bij het spontane een grote rol speelt. Het is de schepping van het ogenblik". Organist Paul Kieviet bespeelt in dit concert het prachtige Meere-orgel, een instrument dat zich heel goed leent tot het improviseren. De improvisaties zullen dan ook aansluiten bij het bijzondere karakter van het orgel. Het concert zal in zijn geheel bestaan uit improvisaties over psalmen. U wordt van harte uitgenodigd om tot een kwartier voor het concert uw keuze op te geven, die dan op fraaie wijze zal worden bewerkt in een historische stijl, 17e, 18e of 19e eeuws. Paul Kieviet studeerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken orgel, kerkmuziek en theorie der muziek. Impro visatie studeerde hij bij de oud-Flakkeese organist Arie J. Keijzer en bij Klaas Bolt. Recent verscheen van hem de cd 'Paul Kieviet speelt eigen composities', waarop hij als compo nist te horen is. Tijdens de erediensten van Hervormd Middel harnis en Hervormd Sdmmelsdijk is zijn improvisatorisch talent op briljante wijze te beluisteren. De aanvang van dit bijzondere concert is om 20.00 uur. Kol- lekte bij de uitgang. U hoeft u trouwens niet echt ongerust te maken: het is niet de bedoeling even lang door te gaan als indertijd Sweelinck... „Gij hebt ons uitgevoerd in een overvloeiende verversing" (Psalm 66:12b) Wat een feest was het toen wij in de mei dagen van het jaar 1945 bevrijd werden van een vijand, die het op onze onder gang gemunt had en die ons, met name in de laatste oorlogsjaren, onder grote druk en voortdurende angst deed leven. Oorlog is ramp en onheil. Is God dan ramp en onheil? Dat is een vraag waar een geheimenis, waarin een mysterie ligt. De Bijbel zegt: „Gods weg is in de zee en Zijn pad in diepe wateren". Daar bij behoren Zijn oordelen, ook de oorlo gen. De oorlogen zijn des Heeren maar de Heere doet de oorlogen ook ophou den. Dat heeft de Heere ook onder ons gedaan. Hij heeft ons land en volk, op Zijn tijd en op Zijn wijze, van het oor logsgeweld gered en ons de bevrijding geschonken. De herdenking van die be vrijding draagt dit jaar een bijzonder karakter vanwege het feit dat het een halve eeuw, dat het vijftig jaar, geleden is. De ouderen onder ons hebben het allemaal bewust en vaak van zeer nabij meegemaakt maar de jongeren kunnen het zich, ondanks alles wat er over ge schreven is en wat er over verteld wordt en wat er van te zien is, niet voorstellen. Daarom is het goed daar elke vijfjaar en in het bijzonder in dit jaar aan herinnerd te worden, opdat wij niet zullen vergeten allen die hun leven voor deze vrijheid hebben gegeven en die door het ooriogs- geweld hun leven hebben verloren maar bovenal zullen wij Gods daden moeten gedenken. Hem danken dat Hij ons, zoals Psalm 66:12b dat zegt, heeft uitge voerd in een overvloeiende verversing. Na alle benauwdheid gaf de Heere uit komst en wij werden uit de benauwing van honger en gebrek overgezet in de overvloed. Het past en het betaamt ons met de dichter van Psalm 66 de lof des Heeren aan te heffen. Alles, ja alles heb ben wij aan de Heere te danken. Het is echter wel de vraag of wij als volk ook dankbaar en blij zijn over de weldaad van de bevrijding door God aan ons ge geven. Zijn wij en is ons volk ermee weergekeerd tot Hem en heeft het veran dering, bekering teweeggebracht?! Wanmneer wij zien op onszelf en op het geheel van ons volk, dan moeten wij be schaamd het hoofd buigen en de Heere onze ondankbaarheid belijden en onze zonden vanwege het afwenden van Hem erkennen. In de jaren na de oorlog is de goddeloos heid en de bandeloosheid al maar meer toegenomen. De mens is zichzelf een wet geworden. Wij zijn ver, zeer ver van Gods geboden en inzettingen afge dwaald. De wetteloosheid en de norm loosheid hebben schrikbarende vormen aangenomen. Christelijke waarden zijn meer en meer aan het verdwijnen. Gods Naam wordt op alleriei manieren, mede door de moderne media, gelasterd. En wat te denken van de dag des Heeren. Het is een dag van uitgaan en van recreë ren geworden en het dreigt een dag van winkelen te worden. De kerkelijke ver deeldheid is in deze jaren niet minder maar erger geworden en de massale afval van God en Zijn dienst baart grote zor gen. Wij hebben God op het hoogst mis daan nochtans omringt-de Heere ons dag aan dag met Zijn weldaden. Er is alle reden om in deze tijd de grote daden van de Heere te gedenken maar minstens zoveel redenen om ons voor God te ver ootmoedigen en ons Hem onze zonden te belijden. Wij kunnen de bevrijding alleen maar gedenken door te bidden: „Heere, ont fermt U zich over ons. Wees ons en ons volk genadig en .doe ons niet naar onze zonden. We kunnen de vijftig jaar van bevrijding alleen maar gedenken in grote verwondering vanwege het geduld en de lankmoedigheid van de Heere. Vanwege het feit dat de Heere ons nog laat horen en verkondigen dat er een eeuwige be vrijding is voor een ieder, die in de Heere Jezus Christus gelooft. Hij kan en wil u, jou en mij bevrijden van onze vij anden. Die vijanden zijn ons eigen 'ik', de wereld, de zonden en de dood. Wij zijn waarlijk vrij als wij deze Be vrijder, als wij de Heere Jezus Christus kennen, wanneer wij in Hem geloven. Als Hij onze Bevrijder is dan behoeven wij niets te vrezen, geen dure tijd, geen hongersnood, geen oorlog, geen verdruk king, geen ziekte en zelfs de dood niet. Wanneer wij Hem kennen, wanneer wij in Hem geloven dan heeft Hij ons uit gevoerd, dan heeft Hij ons bevrijd van onze vijanden en gebracht in een over vloeiende verversing, in de overvloed van Gods heil. Van redding en zaligheid. Van leven, van vrijheid, rust en vrede. Die overvloeiende verversing is hier, in dit leven, ten dele en onvolkomen maar die wordt voor de gekenden van de Be vrijder eenmaal, op hun bevrijdingsdag, volmaakt en volkomen. Op die dag zul len zij hun Bevrijder toebrengen lof, dank en aanbidding voor alles wat Hij hen gaf. Stad aan 't Haringvliet L. D. Burger Om 4.00 uur 's morgens op zaterdag 6 mei neemt de opzichter van de Vereniging Natuurmonumenten liefheb bers mee op een 'vroege vogel excursie' in Voomes Duin. Hij vertrekt van de par keerplaats bij de ingang Waterbos bij Rockanje, Korteweg, voor Duneshotel rechts, eerste links. Uitzonderlijk hoge grondwaterstanden maken het dragen van waterdichte laarzen noodzakelijk! Excursies van Natuurmonumenten kos ten 5,- per persoon, leden krijgen 2,- korting en kinderen t/m 12 jaar betalen 1,-. Vooraf aanmelden is niet nodig. Natuur ervaren Vanuit duisternis en stilte ontstaat tijdens de excursie een concert met steeds meer stemmen. Met het aanzwellen van de natuurklanken zal ook het licht steeds intenser worden. Je moet wel heel vroeg opstaan om deze prachtige ervaring een keer te kunnen meemaken. Meerstemmig De nachtegaal zal waarschijnlijk het con cert openen met zijn heldere lied. De sprinkhaanrietzanger zal dat met zijn onbeschrijflijke geluid gaan ondersteu nen. Een uil zorgt voor een uitzonderlij ke noot en de rugstreeppad zal met zijn ratel het geheel wat meer volume geven. In de schemer zal de houtsnip zich laten horen en zien. Met het doorbreken van het licht worden de frisse groene lente- kleuren van de duinen steeds zichtbaar der en worden de klanken van het orkest steeds voller. Zo zal onder meer de klank te herkennen zijn van de grasmus, braamsluiper en gekraagde roodstaart, in samenzang met de zwartkop, merel, zanglijster en fitis. MIDDELHARNIS - Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden organi seert op 17 mei 1995 een themabij eenkomst over het straffen en be lonen van peuters en kleuters. Opvoeden is een levenskunst. De meeste tijd is het leuk en gezellig, maar soms... Neem nu het straffen en belonen. Vooral straffen is een onderwerp waar veel ouders vragen over hebben. Hoe voor kom je ongewenst gedrag? Sommige ouders gebruiken liever geen straf en zoeken naar andere mogelijkheden. Andere, ouders vinden een straf op zijn tijd geen bezwaar. Met belonen bevorder je gewenst gedrag. Ook belonen kan vra gen oproepen bij ouders. Leidt belonen tot omkoperij of verwennerij? Tijdens de bijeenkomst krijgt u informa tie en praktische adviezen. De themabijeenkomst wordt gegeven: datum: 17 mei 1995. tijd: 19.30 tot 22.00 uur. plaats: wijkgebouw Kruiswerk ZHE, Langeweg 72, Middelharnis. kosten: 2,50 per persoon. Voor meer informatie en aanmelding: maandag t/m vrijdag tussen 13.00 en 14.00 uur kan gebeld worden naar het spreekuur van de wijkverpleging: (01870) 82300 of dagelijks via het alge mene telefoonnummer: (06) 0992299. Aanmelden is verplicht. De cursus gaat alleen door bij voldoende belangstelling. Ingezonden Vergeten moeten wij, en hen vergiff nis schenken Ik kan het niet, nee laat ze 5 mei dan maar niet gedenken. Ik zie nog daag'lijks voor me hoe die zes miljoen In kampen werden omgebracht; zó was het fatsoen van 't Herrenvolk dat nóg langs onze kusten zwerft. En zich gedraagt als werd 't door hen geërfd. Ze hebben niet gewusst, wat wussten ze dan wel? De joden moesten dood, zigeuners, gekken, naar de hel. Maar d' allergrootste gek, die Adolf en zijn Nazibende Ze roofden en ze moordden, brachten ons in de ellende, 'k Heb niets tegen de jeugd of tegen jonge blagen. Laat ze me echter niet de weg naar Hameln vragen. Maar ouden moeten hier beslist niet komen, en zeker niet die nog van Hitler dromen. Dat duivels creatuur dat ooit ons land belaagde, de bommen wierp en veel van ons dood injaagde. Zodat ik mijn vrienden en mijn goede maten onder een houten kruisje achter heb gelaten. Geen vorst of geestelijke kan mij een andere mening brengen: Op 5 mei blijft 't voor mij nog steeds: 'hou weg, die krengen'. Verzetstrijder Jan Par Vanavond, donderdag 4 mei, dodenher denking. Deze herdenking moet blijven zodat ook de jeugd erop gewezen wordt, wat oorlog is. Om 20.00 uur precies zal de twee minu ten stilte in acht genomen worden. Vooraf zullen burgemeester C. Sinke en de voorzitter van de Oranjevereniging Ouddorp een krans leggen ter nagedach tenis. Het hele gezelschap gaat daarna naar m.f.g. 'Dorpstienden' voor een her- deningsdienst o.l.v. L. Visser. Medewer king hieraan verlenen ds. Koster, ds. Hoek en ds. Smink. 5 mei, tevens een dag om te blijven her inneren. De bevrijding staat centraal in de optocht die door het dorp zal trekken (opstellen m.f.g. 'Dorpstienden'). 's Avonds zal hier aandacht aan besteed worden door L. Visser in een vertelling over de oorlog. Dit belooft, dhr. Visser (wethouder) kennende, heel boeiend te worden. Om 22.00 uur wordt er als afsluiting van de dag een lampionoptocht gehouden. Kom dus 4 en 5 mei naar Ouddorp (wilt u info, u kunt altijd bellen (01878) 1433 of 2620). Oranjevereniging Ouddorp N. A. VAN KEMPEN makelaar o.z., beëdigd taxateur VOOR AL UW TAXATIES Hallo Adrie 'k Vind 't harstikke leuk om al die ouwe bienaemen op te lepelen. Toch hoa 'k nog een paer vraegen. Joe heit ongetwufeld oak bie Pilootje in de klasse gezete in bie meester Kwibbe (Triemstra). Weet je nog dat 't kleine Mèrasje (van St. Annaland) zo kon trommele? 't Was een mooi stelletje in die klasse; d'r zat die Sukelaode Aep in, Smiegeltje, Odol, Kruukeltje in nog veul méér. Buuten schooltied kwam je Bette Kee tegen, in Zwart Kee (Dijkgraaf), in niet te vergeten Sneeuwwitje mit z'n hondje. Die droeg altied z'n pettë in as tie 'm kwiet was, gieng ie naer Moa Bruunsel om een aoren. D'r waore nog veul meer bienaemen zoals de Kuite, 't Hitje, 't Kenienekotje of de Kokuskeije. Wat docht je van de Snüutkever of Mommeltje, as je daer terecht kwam, was 't niet best. Of Pakje Ce, de Hoendertiete, Kokkedee, Peerke, Bokje, Bontje, Piet Pruume of 't Drentse Boertje, de Bruine Joop, de Kierel of de Rambam, Toeterloet, Bobbel, Brabbeltje, Aeren Fuut, de Boebba's, de Klopper, Keesie de Kraoije of Klaosje Stroop, Jantje L... (sorry, maar ieder kent hem zo), de Kakkeloebes, 't ouwe Mosje, die zo klein was, dat tie amper boven z'n fietsstuur uutkwam. Pauw Pigge, Koosje half viere, 't Medium, 't Eeuwige Licht, Bobo, 't Gasje, Pie-terrol, je ken ze toch nog wel? Zelfs boeren kregen een bienaem: de Wimbuks, de Papkop, de Paardekop, de Koeie, de Weareldhapper, de Ekonoom, of was dat een krujenier? Leen Opoe, in de Klus, die had un wienkel. Knul had hoenders in Hans Nogao was de éérste konferansiee, die kon zo vertelle zodat iederéén in slaep viel, mar hie gieng geweun deur. Joe kan oak nog wel wete dat Pietje Hof - Pietje Vüür ook wel de goudmae- rel genoemd wier, omdat tie zo'n rooie kop haer had. Die gieng dan deur 't durp as tur un noadslachtieng was bie de Krote (Zoon). Dan riep 'ie: Vors paerdevleis verkriegbaer in 's Slachthuus, direct ofhaele! 't Was un leuke tied. Je kon speulgoed koape bie Pietje Puk, aerpels bie Han Maene, broad van de Spieker, Otje dee veul kuiere, in Leen Pette fietse, in wou je de tuun opknappe dan most je naar Duimelot (Kaslander). Klompen bie boantje Mans, in verrassingsbrokken bie Gijzeis, die altied zei: „Bof joe effen broer!". Je haer knippe bie Sjors, enzovoort, enzovoort. Adrie, 't beste joh in de groete van Beertje. J. Wolfert, Dirksland -^ VBWmZBiS Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland Tel. 01870-82188 Tel 01883-20016 Tel. 01110-13163 Tel. 01860-13624 Postbus 7, 3248 ZG Melissant Tel. (01877) 2614 Fax 3904 ^f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9