Omzien in vrijlieici Flaldiee zonder averij in veilige liaven MobilD Dirksland uitbundig versierd 326b 43 Rally Formula Garage Knöps B.V. Oudste flakkeese overleden Voorwaardelijke gevangenisstraf en geldboete voor arts Z. Ramoco b.v. Bevrijding 5 mei 1945 A. J. Risseeuw oud-dir. Tech overleden NiSCD Oud papier Film 'De langste dag' 67e DONDERDAG 4 MEI 1995 No. 6398 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De Tweede Wereldoorlog. Een vage her- innering. De bommenwerpers komen in zwermen aangevlogen. De luiken gaan open. Dit keer echter geen dood en ver derf, maar eten. En met die voedseldrop- ping op 29 april '45 de wetenschap: het loopt op een eind, het is bijna voorbij. 'Het' hopen we morgen nationaal te her denken. Vijf mei 1945 geldt als het offi ciële einde van de Tweede Wereldoor log, althans hier in Europa. Sindsdien zijn we vrij. Een vage herinnering. De vragen komen: heb ik het werkelijk gezien, of 'zie' ik wat anderen me verteld hebben? In ieder geval moet de verklaring over die 'stom me' bommen later gegeven zijn. We vieren dus niet alleen vanuit een gelijke kennis en ervaring de bevrijding. Voor de een is dat gebeuren niet meer dan een vluchtige vermenging van waar neming en verhaal. Voor de ander is het een belevenis die onuitwisbaar in de her innering is gegrift. Onuitwisbaar als de letters in het marmer, of in het steen: gevallen voor het vaderland, voor de vrede. Of 'zomaar' in een concentratie kamp, omdat.Ja, waarom? Tegelijkertijd was het de tijd dat de ene moeder wanhopige moeite deed de kle ren heel te houden en de vader onderge doken zat. Het was de tijd van voedsel- tochten, van onbeperkte houtroof om nog enige warmte te hebben, van de wille keur die knaagde aan de volksaard. Het was de tijd van gewone mensen met hun lafheid en hun heldendom. Die soms maar een passie hadden: overleven, ter wijl anderen hun leven veil hadden om een ander te laten overleven. Het is de herinnering aan heldendaden en lafhartigheid, aan razzia's en dwangar beid. Aan onbegrepen gedrag dat nadien pas werd verstaan. Het is de wetenschap dat geliefden niet terugkeerden. Vijftig jaar nu leven velen met de 'waar- oms'. Soms met angst in het hart voor het 'daarom'. Vijf mei heet voor hen alleen maar zin in het kader van die enkele minuten stilte op de avond van de vierde, vanavond. De uitbundigheid van het vieren van de bevrijding door een generatie die de verschrikkingen alleen jrnaar kent uit een geschiedenisboekje of een heldenroman, doet onwerkelijk aan als je het echt beleefd hebt. Wat op schrift werd gesteld zijn de din gen die afwijken van de dingen van de dag. Wie zal beschrijven hoe een volk overleefde? Wie zal precies beschrijven hoe Nederland overleefde? Wie kent het stille gebed, wie de onuitgesproken vij andschap tegen God? Wie weet wie onder al die slagen pijn gevoelde? Kortom, we gedenken, maar een ieder op zijn of haar wijze. Afhankelijk van leef tijd, achtergrond, scholing, woonplaats. De een heeft moeten, leren leven met zijn eigen geschiedenis, de ander leerde de oorlog kennen door diezelfde geschiede nis. Of door een van de eindeloze rij varianten daarop. Maar we zijn vrij. De vraag prangt: wat heeft ons volk met die vrijheid gedaan? Is die tijd uitge kocht? Hebben we er weet van dat ware vrijheid de vrijheid in gebondenheid is? Gebondenheid aan Gods Woord. Wie zijn geschiedenis kent, weet dat vrijheid vertaald werd in een normen- en waar denpatroon waarbinneti de individuele mens zich 'lekker' voelt! De grenzen van leven en dood zijn in eigen hand geno men. Persoonlijke welvaart en gezond heid staan hoog genoteerd. De beleving daarvan moet door zo min mogelijk regels gebonden worden. We zijn immers vrij? Er is nog een vraag: wat heeft de kerk met die vrijheid gedaan? Daar moet ieder lid, van welk kerkgenootschap dan ook, maar eens over nadenken. Stond de vraag: 'waarom wordt u een christen genoemd?' centraal? Of lieten we ons bezwangeren van de geest van de tijd? Een oprecht antwoord geven, kan alleen maar tot schuld en inkeer leiden. Neder land is geworden wat het is, niet ondanks de VtV ri^iar mede dankzij de kerk. Die diagnose wijst op een heilzame the rapie. De Heere en Zijn gerechtigheid. Wilt u daaraan in deze dagen van viering niet voorbijgaan? Toen de reservekapitein, onderwij zer A. Fopma te Sommelsdijk, zich op 5 mei 1945 zette tot de belang rijke taak het Districtscommando der Binnenlandse Strijdkrachten op zich te nemen, had hij vóór alles het voornemen om Goeree-Over- flakkee 'door de storm der bevrij ding zonder averij in veilige haven te brengen'. Kort na die geslaagde missie schreef dhr. Fopma - op verzoek - z'n memoires, iet wat met tegenzin omdat hij de gebeurte nissen nog niet voldoende 'bestorven' vond en voor consumptie nog ongeschikt achtte, maar zijn 'opdrachtgever' voor zag dat men met de notities van dhr. Fopma later over een zuivere geschied schrijving zou beschikken. Thans, een halve eeuw later, kijken we erin terug en we begrijpen nu ook waarom de burgerij zich zo gedisciplineerd gedroeg toen de Inselcommandant Ahlmann na de over gave het gemeentehuis van Middelhamis verliet. Dhr. Fopma had nadrukkelijk opgeroepen incidenten en konflikten met de nog aanwezige Duitse Wehrmacht te voorkomen en het 'nuchter verstand te laten heersen over opgekropt gevoel'. „Het was aanlokkelijk zich te laten gaan", schreef dhr. Fopma, „maar het eilandbelang eiste zelfbeheersing en zelf verloochening." 't Mocht dan waar zijn dat Duitsland op de avond van de 4e mei had gecapitu leerd, op ons eiland bevond zich de 5e mei nog een 'troepenmacht van honder den en honderden zwaar bewapende Duitse manschappen, onder wie de val schermjagers als desperado's dienden te worden beschouwd', 't Was lang niet zeker dat zij bevelen van hun in 't nauw geraakte opperbevel zouden gehoorza men. Het eiland was - zo zag dhr. Fopma terug - stevig in de greep van de Duitsers, was ongelooflijk versterkt en voor de Duitsers zeer gemakkelijk te ver dedigen. Onder belangrijke gebouwen waren zware springladingen aange bracht. Bij eventuele ongeregeldheden kon daarom niet op snelle hulp van de geallieerden gerekend worden, in het geïnundeerde gebied lagen mijnenvelden en het water om het eiland was ook door mijnen onveilig gemaakt. De B.S. zag het als taak door een 'zeer positief' optreden het vertrouwen van de bevolking te winnen en tegenover de verslagen Duitsers 'taktisch, doch tege- AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 OOLTGENSPLAAT/VLISSINGEN Op de leeftijd van 81 jaar is in zijn woonplaats Vlissingen op 30 april 1995 overleden de heer Abraham Jacobus Risseeuw, sinds 9 novem ber 1992 weduwnaar van mevrouw Jozina Risseeuw-Luteijn en wonende Boulevard Evertsen 56, 4382 AE Vlissingen. De heer Risseeuw, geboren te Ooltgens- plaat, werkte na zijn opleiding aan de Ambachtsschool te Middelhamis, eerst enige tijd bij zijn vader in de smederij aan de Voorstraat te Ooltgensplaat, thans het 'Smederij Museum Piet Kamp'. Na zijn hogere opleiding werd de heer Risseeuw benoemd als leraar aan de Ambachtsschool te Druten (G) en ver volgens kreeg hij zijn aanstelling als direkteur van de Technische School te Terneuzen. Daar werkte de heer Risseeuw tot aan zijn pensioengerechtig de leeftijd. Hierna bleef hij nog zes jaar als examinator werkzaam voor eindexa mens te Amsterdam en Utrecht. De crematie heeft woensdag j.l. in beslo ten kring te Middelburg plaats gehad. "Help ons en zeg 't voort, zeg 't voort" lijkertijd imponerend' op te treden, zodat ze de leiding van de B.S. zouden erken nen en aanvaarden. De Inselcommandant blijkt om 08.45 uur weinig voorkomend te hebben gere ageerd op de komst van ir. Terluin die hem van de machtswisseling in kennis stelde. Er was geen 'Kapitulation' maar een 'Waffenruhe', was zijn antwoord. Zelfs 's middags om 3.45 uur hebben Duitse valschermjagers aan de Dorpsweg te Sommelsdijk nog hun mitrailleurs in stelling gebracht. Er werd op vlaggen geschoten en handgranaten werden geworpen naar de huizen van waaruit gevlagd werd. Zondag 6 mei worden door de Insel commandant de Binnenlandse Strijd krachten erkend als onderdeel van het geallieerde leger. Die zondagmiddag om 2.00 uur wordt ten gemeentehuize van Middelhamis zwaar overlegd tussen de Inselcommandant en de B.S. districts commandant maar eerstgenoemde wil niet van ontwapenig weten, hij wacht daartoe de orders van zijn superieuren af. De bevolking zag op 10 mei tandenknar send aan hoe haar wagens, paarden, gereedschap etc. door de verslagen vij and werden meegevoerd. Pas daarna werden ze ontwapend. De bevolking van Goeree-Overflakkee was uiteraard heel gelukkig met het vertrek van de bezet ters, anderzijds verarmd, materieel en moreel. Dhr. Fopma eindigde z'n terugblik met de bede: „Zegene God de Heere ook in de toekomst ons schone eiland en haar nijvere bevolking". Dirkslands inwoners hebben spontaan gehoor gegeven aan de oproep het dorp t.g.v. Koninginnedag en de morgen te vieren bevrijdingsdag feestelijk te versieren. Hele straten hebben daartoe de rijen gesloten, waarvan de Emmalaan een prachtig voorbeeld is. Daar zijn niet alleen de huizen gepavoiseerd, zijn honderden oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes aangebracht, maar daar zijn ook parachutisten uitgebeeld waarvan er zelfs Van deze prille gliderpiloot mocht ook geen grote bedrevenheid voorden verwacht. Deze parachutist is in de boomtakken verstrikt geraakt enkele in de bomen terecht gekomen zijn. Zelfs is er een glider, zo'n zweefvliegtuigje, in de takken verward geraakt, kennelijk efen die voedselpakketten op Dirksland neer had wil len doen komen. 's Avonds branden er vele gekleurde lichtjes in Dirksland, in de kerkgracht bijvoorbeeld, en 't is prachtig het dorp in z'n feesttooi te bezoeken. Zaterdagmiddag wordt bekendgemaakt welke straat 't mooist versierd is. In de hoge ouderdom van 105 jaar, die ze woensdag 22 maart bereikte, is j.l. donderdag 27 april in ver pleeghuis 'De Samaritaan' Paulien van Lenten-van Seters overleden. Ze is gisteren, woensdag 3 mei, ter aarde besteld. Oudste ingezetene van Goeree- Overflakkee is nu de 102-jarige mevr. Geertrui van Biert, wonend in 'De Vliedberg' te Ouddorp en ge boortig van Stad aan 't Haringvliet. 'Tante Trui' is 24 december jarig. SOMMELSDIJK Aan de Erasmus-universiteit te Rotterdam is geslaagd voor doctorandus fiscale economie Janet Visbeen iiUh De gewezen Dirkslandse huisarts Her man Z. heeft j.l. donderdag voor de rechtbank te Rotterdam een voorwaarde lijke gevangenisstraf van één jaar en een geldboete van 50.000,- tegen zich horen eisen. De voor het leven geschorste arts heeft bekend op een patiënte - die daar overi gens dringend om had gevraagd - eutha nasie te hebben verricht. Hem wordt moord ten laste gelegd omdat hij heeft verzuimd in de euthanasiepleging een tweede arts te betrekken. Ook zou Z. veelvuldig valsheid in geschrifte hebben gepleegd door recepten uit te schrijven die hij zelf heeft gebruikt; het ging om opwekkende en verslavende middelen. Z., die in ons land voor het leven ge schorst is, heeft een praktijk aan de GOEDEREEDE De Stichting Koninklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede, Havenhoofd en in de Oostdijk. Wij verzoeken u het oud papier vanaf 8.30 uur goed gebundeld buiten te zetten. Vijftig jaar bevrijding. Het begon alle maal met de landing van de geallieerden op de kunst van Normandië. D-day, ofwel de langste dag. Van dit aangrijpende gebeuren is een avondvullende film gemaakt. Een film die boeit van de eerste tot de laatste minuut. Als je 'm wel eens gezien hebt, dan weet je dat een tweede keer helemaal geen probleem is. Heb je deze film nog nooit gezien, dan mag je 'm zeker niet missen. Gezien de lengte van de film, willen we iets eerder beginnen dan gebruikelijk, namelijk om 19.30 uur. De deuren van 'De Hoeksteen' staan vanaf 19.00 uur voor je open. Spaanse Costa Blanca overgenomen. Volgens het Algemeen Dagblad kan hem ook in Spanje de bevoegdheid ontnomen worden wanneer in Nederland de Hoge Raad de ingestelde cassatie heeft behan deld. RENAULT-dealer Het vertrek van de Inset-kommandant, na de overgave. Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 Onze lentewens in 1995: watervoorziening voor meisjesschool in Bobo-Dioulassö. Burkina Faso, en - inrichting kindercentra in Jenin, Westelijke Jordaanoever Vraag de informatie en maak een bedrag over Geef de wereld een toekomst: begin met de jeugd! UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5,1075 AH Amsterdam VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO FËPOftTAGE FOTOGRARE n ^3 C3 ^J OUDDORP - Weststraal 35 Teleloon (01878) 16 12 i Fax 3734 RENESSB - Prmlshop - Hogezoom 172- Telefoon 101116) 24 00 SOHMELSOIJK - Weslkrakeelslraal 8 - Teleloon (01870) 8 6841 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (01878) 2496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1