EIÜVriDEtl-IIIEUWS Schilderijen in 'het Prieel' Foto's uit laatste oorlogsdagen Aktiedag t.b.v. 'Vita Nova' De Stadse Avondvierdaagse Muziekavond Prins Mauritskoor pimpernel Met de kunstbus naar liet Residentie Orkest Koffie-ociitend in Den Bommel Bevrijdingsconcert in de Grote Kerk te Dordrecht Jeugdcontact Ouddorp Goereese dames exposeren in Bezoekerscentrum Jeugddienst Exodusgemeente 4e Blad DONDERDAG 4 MEI 1995 No. 6398 ^^4^ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. BEREN GEZOCHT Kunt u mij vertellen hoeveel series er bestaan van het stripboek 'De avonturen van Bruint je Beer'? Ik bezit wel de boek jes 1 t/m 14, destijds uitgegeven door het Algemeen Handelsblad. Antwoord: Als u een éérste druk van die serie uit de begintijd in huis hebt, bete kent dat een waardevol bezit, want er worden door liefhebbers en verzamelaars van dergelijke bekende strips al flinke bedragen voor betaald. Tussen 1930 en 1943 werden er door de uitgeverij van het Algemeen Handelsblad, dat er des tijds dagelijks één aflevering van publi ceerde, 25 boekjes met avonturen van Bruintje Beer uitgegeven. Daarvan bezit u dus de eerste veertien deeltjes. Na de oorlog zijn deze nog vele keren in ver schillende formaten herdrukt. Die boek jes hebben minder waarde, doch zijn nog zeer gezocht. Voor de ontbrekende voo roorlogse exemplaren dient u te rade te gaan bij de striphandelaren, boekenanti- quariaten of boekenruilbeurzen en rom melmarkten. De prijzen lopen sterk uitéén, want wat de één als 'oude rom mel' met het oude papier de deur uitdoet, is voor een verzamelaar soms zilver of goud waard! Ondertussen deed de uitge verij Big Balloon, Raadhuisstraat 27, 2101 HC Heemstede (tel. 023-289334) in 1989 deel 1 herverschijnen, maar er zijn nog geen nieuwe delen op gevolgd. Het Algemeen Handelsblad is gefuseerd met de Nieuwe Rotterdamse Courant tot NRC-Handelsblad en geeft deze boekjes niet meer uit. Voor verdere inlichtingen kunt u zich echter wenden tot Het Stripschap, het Ned. Centrum voor belangstellenden in strips. Postbus 11335, 1001 GH Amsterdam, tel. (020) 6852229, of (035) 853248, of (076) 415990. miniEGGEftii Waarom- moeten flessen wijn beslist lig gen en mogen ze niet een tijdje rechtop staan? In veel winkels staan ze ook rechtop.' Antwoord: Ruimtegebrek noodzaakt de winkeliers veel flessen rechtop te zetten, maar dat zijn meestal de goedkope soor ten. Zo lang mogelijk stil laten liggen is beter omdat bij staande flessen de kurken gaan uitdrogen en er dan teveel lucht bij de wijn kan komen. NttOIENTIE Wat betekent eigenlijk de voornaam Nadine ofNadientje? Antwoord: De meisjesnaam Nadine komt van het Russische woord Nadjèzda, dat 'hoop' betekent. Ook Nadia is daar van afgeleid. iiGGEHOE maan Van alle hoogst merkwaardige dingen die wij op onze reis naar het verre India meemaakten, vond ik het opvallendste dat het ons zo bekende maansikkeltje daar op zijn kant lag. Dat was tussen 31 maart en 15 april bij wassende maan. Niemand van ons gezelschap kon dit ver klaren. Ook de Nederlandse reisleider niet. De Indiase gids vond uiteraard dat het zo hoorde bij die maanstand. Kunt u het verklaren? Antwoord: U zag toch dezelfde maan, en dezelfde schijngestalten. Maar u schrijft over een tocht om 3 uur 's nachts naar het vliegveld, ten zuiden van de 30ste breedtegraad, en u zag de maan bij de aanvang van het eerste kwartier, toen zij na Nieuwe Maan pas haar zichtbaar- heidscyclus aan de hemel begon. U kon over vlak land uitzien en de maan voor 't eerst weer boven de horizon zien ver schijnen. Aangezien de maan dan nog erg laag staat, wordt deze fase in ons dichtbebouwde en begroeide land niet zo gemakkelijk opgemerkt. In vlak land aan gene zijde van de aardbol, en bijvoor beeld ook in de woestijnen en in het vlakke deel van Israël, is die situatie anders. Daar heeft men beter uitzicht op de horizon en geen last van de verlich ting van huizen, wegen, kassen en conti nu-bedrijven. Tijdens een vakantie kijkt u ook méér (en beter) om u heen. Dat zijn allemaal gunstige voorwaarden om de smalste maansikkel bijna (maar later niet helemaal) liggend aan de einder te zien staan. Het zonlicht wordt dan éérst via een héél smal randje naar onze aarde weerkaatst. MJlEd GEZOCHT Waar huist de bond van reizigers in 't openbaar vervoer? Antwoord: Dat is ROVER, Postbus 11556, 2502 AN Den Haag, tel. (070) 3459618. GEEN VIOOÏIO FMN9 Dit opschrift gelezen op een woning in Oude Tonge: en savons sachies belle, sè nu pas (onleesbaar). Wat staat daar? Antwoord: Deze woorden slaan terug op het verhaal van een Frans vrouwtje dat met een Nederlander trouwde en hier kinderen kreeg. Toen die later eens bij de huisdeur door hun ouders werden nage- zwaaid, riep moeder hun die woorden na. De buurman vroeg haar toen: „Kennen uw kinderen nu al Frans?". Maar mamma antwoordde: „O, lala, dat is keen ene woord Francais bij. Ikke spre ken Néerlandais." U bent in de war gebracht doordat enkele woorden er zo Frans uitzien: savon is het Franse woord voor zeep, sachée en sachet betekenen zak, zakje, en belle mooi, nu naakt, en pas kennen we uit de ontkennning: ne pas. Maar toen de Franse Nederlands sprak met een Frans accent, bedoelde zij: En 's avonds zachtjes bellen, 't is nu pas Helaas schreef u er voor en er ach ter enkele woorden onleesbaar neer en daar u uw adres niet vermeldde, konden wij u er niet over opbellen. U moet ze echter op z'n Nederlands uitspreken! In recreatiecentrum 'De Staver' (in het Prieel), Olympiaweg 32 te Middelharnis wor den op zaterdag 6 mei a.s. van 11.00 tot" 17.00 uur circa 400 doeken van verschillende Nederlandse en andere Europese kunstenaars tentoongesteld. De kollektie bestaat onder andere uit klassieke, herkenbare schilderijen, zoals land schappen, zeeën en stillevens. Maar er zijn ook vele abstrakte en moderne doeken te bezichtigen. Indien iemand iets wil kopen kan dat natuuriijk ook en voor een zeer lage prijs, omdat het doek dan direkt van de kunstenaars gekocht wordt. De ervaring leert dat sommige schilders doorbreken en hun werken dan behoorlijk in waarde kunnen gaan stijgen. Maar mensen, die alleen willen kijken, worden ook nadrukkelijk uitgenodigd, omdat de schilders graag horen wat het publiek van hun werk vindt. De tentoonstellingen kenmerken zich door een ontspannen sfeer en worden meestal druk bezocht door jong en oud. De toegang is gratis en iedereen is van harte welkom. Giroam-HOK Ik ga een hondehok timmeren voor onze waakhond. Wat is beter voor het hout: carbolineum of creosootolie? Antwoord: Gebruik maar liever gifvrije verf, als uw hond u lief is, want beide stoffen zijn schadelijk voor de gezond heid van mens èn dier! Het is al gevaar lijk de dampen ervan in te ademen, maar bovendien kan er, onder invloed van de zonnestralen, daarmee verbranding van de huid optreden. Het ergst als u deze uit antraceenolie gewonnen teerprodukten aanbrengt, maar óók als ze reeds in het hout verwerkt zijn. Onder invloed van zon en warmte verdampt de vloeistof. Uw hond zou die gifdampen dag en nacht inademen. En kinderen die met het dier spelen, lopen eveneens gevaar. fSENGElHEM In Londen volgden wij een Anglicaanse kerkdienst, maar wij begrepen niets van die liturgie met katholieke gebeden en protestantse preek. We dachten dat die Engelse kerk alleen afgescheiden was van Rome, maar werd ze ook nog her vormd, of gereformeerd? Antwoord: De Anglicaanse kerk is niet ineens; maar in een aantal stappen als Engelse staatskerk ontstaan. Het begon met een konflikt tussen de beruchte koning Hendrik de Achtste en de toen malige paus Clemens VII. De wrede vorst die achtereenvolgens zes vrouwen zou huwen, er enkele liet onthoofden en de overige op andere wijze in het verderf stortte, vond Rome niet bereid zijn eerste huwelijk met Katharine van Aragon te ontbinden om te kunnen hertrouwen met Anna Boleyn en zo de kans op een zoon en troonopvolger te vergroten. Maar Hendrik liet zich door niemand dwarsbo men. Hij was gewend zijn eigen zin door te drijven en benoemde dus zelf een nieuwe aartsbisschop van Canterbury, liet hem de band met Rome verbreken en huwde in zijn nieuwe staatskerk met SOMMELSDUK - Op zaterdag 13 mei organiseert de Jeugdraad van de Hervormde Gemeente van Som- melsdijk een Gemeentedag. De op brengst hiervan komt ten bate van de renovatie van het Hervormd verenigingsgebouw 'Vita Nova'. Op deze dag zal het bruisen van de akti- viteiten in Sommelsdijk. Er wordt een rommelmarkt gehouden, er is een bloe- menkraam en er worden eenjarige plan ten verkocht voor in de tuin. Een amateurkweker verkoopt zijn unieke kollektie fuchsia's. Er zijn vele kramen waarin allerlei spul len worden aangeboden, waaronder eigengemaakte. Er is vis, patat, ijs en ander lekkers te koop en er kan een kopje koffie worden genuttigd met een versnapering erbij. De jeugd is zeker niet vergeten, er zijn spelletjes voor de kinde ren en de oudere jeugd. De brandweer zal 's morgens de jeugd vermaken met een spektakulair spuitspel. Ook is er een oude brandweerwagen waarmee je - tegen een kleine vergoe ding - gedurende de hele dag een rondrit door het dorp kunt maken. Deze dag kan ook de toren van de kerk beklommen worden en 's middags wordt van 13,00 tot 16.00 uur het orgel van de kerk bespeeld door onze organisten. Dit alles begint 's morgens om 9.30 uur en duurt tot 's middags 16.00 uur. Alle aktiviteiten vinden plaats op het voormalige Jac. Hermansterrein aan de Binnenweg te Sommelsdijk. Anna Boleyn. In 1534 werd zijn Acte van Suprematie door het Engelse parle ment bekrachtigd. Deze wet noemde de koning 'de beschermer en enige opper machtige leider van de kerk en de geeste lijkheid van Engeland'. Hendrik VIII sloot de kloosters, confisceerde de kloos- tergronden en verdeelde die onder de landadel. Aan de R.K. doctrines en de eredienst werd toen nog niets gewijzigd. Maar al tijdens de regering van koning Eduard VI (1547-1553) bestreed Rome op het vasteland met harde hand de her vorming, en staken er veel buitenlandse vluchtelingen de Noordzee over. De toenmalige aartsbisschop van Canterbury en veel andere Britse geestelijken hadden begrip voor de reformatie. Zo verscheen in 1549 al het 'Book of Common Prayer' (dienst- en gebedenboek) met een eigen liturgie voor de Anglicaanse ker en een avondmaal volgens de opvattingen van Luther. Het Engels verving het Latijn als kerktaal. Ook werden dat jaar de 42 arti kelen en de Anglicaanse geloofsbelijde nis afgekondigd met vroegreformatori- sche opvattingen inzake de leer. De beel den werden uit de kerken verwijderd, de verering van heiligen en relikwieën afge schaft, vagevuur en de gehate aflaten met stelligheid verworpen. Onder Elisabeth I, de dochter van Hendrik VIII en Anna Boleyn, die regeerde van 1558 tot 1603, voer de Anglicaanse kerk een eigen, cal vinistisch gerichte koers. De prediking kreeg een centrale plaats, er werden geen heiligen meer aangeroepen en geen kruisteken meer gemaakt. De geestelij ken mochten trouwen. Wel bleven de vaste liturgische gebeden, kerkelijke gewaden en de struktuur met kerkelijke rechtbanken, bisdommen en parochies gehandhaafd. Het 'Book of Common Prayer' werd enkele malen herzien en de 42 artikeleh werden er 39 in 1571, met een rechtvaardigingsleer volgens Luther, een avondmaal in de geest van Calvijn en de zienswijze van Arminius inzake de Goddelijke voorbeschikking. Na het grote succes van vorig jaar wordt ook dit jaar een Stadse Avondvierdaagse gehouden. Gymnastiekvereniging DOTO organi seert samen met de openbare basisschool 'De Molenvliet' en de christelijke basis school 'Albert Schweitzer' te Stad aan het Haringvliet de tweede Stadse Avond vierdaagse. Iedereen, jong en oud, kan meelopen. De avondvierdaagse wordt gehouden van ditisdag 16 mei t/m vrijdag 19 mei. De start en de finish is bij de openbare basis school 'De Molenvliet' aan de Molen dijk. Iedere avond wordt gestart om 18.30 uur. De afstanden waarvoor u kunt inschrijven zijn 3 kilometer, 5 kilometer of 10 kilometer. Op de laatste avond, vrijdag 19 mei, zal wethouder G. Slootweg van de gemeente Middelharnis de medailles komen uitrei ken. Muziek zal niet ontbreken. De inschrijfformulieren kunnen ingele verd worden op de beide basisscholen en bij mevr. J. Waarts, voorzitter DOTO, Burg. Sterkstraat 15 te Stad aan het Ha ringvliet. Ook kunt u zich nog 's avonds bij de start laten inschrijven. De kosten bedra gen 5,- per persoon. Wij hopen dat de weergoden ons gunstig gezind zijn. Hierbij nodigen wij alle Stadtenaren uit om mee te lopen. U bent van harte welkom. Namens DOTO en de beide basisscholen wensen wij u heel veel loopplezier. Sponsors van dit gebeuren, de Rabobank Ooltgensplaat en Karels autoservice ma ken het mogelijk dit gebeuren te organi seren. In 'Het Prieel' van 'De Staver' te Middelharnis organiseert het Prins Mauritskoor van de christelijke scholengemeenschap 'Prins Maurits' op vrijdagavond 12 mei een feestelijke muziekavond. De avond is bedoeld voor ouders en andere familieleden van het school- koor en voor ieder die van zingen en muziek houdt. Het Prins Mauritskoor is een van de twee schoolkoren van de scholengemeenschap uit Middelharnis, bestaande uit 70 leden. Op deze avond zal een muzikale terug blik worden gegeven op de aktiviteiten van het afgelopen schooljaar. Naast vokale optredens zullen ook een aantal koorleden instrumentaal te beluisteren zijn. Tevens vindt de prijsuitreiking plaats van de prijzen die gehaald zijn bij het jaarlijkse Prins Maurits Songfestival. De drie winnaars zullen deze avond nog maals de winnende liederen ten gehore brengen. Ook zal deze avond waarschijnlijk de presentatie plaatsvinden van de nieuwe cd die de school uitbrengt. Deze cd wordt uitgegeven door Mouringh (een stichting uitgaande van de scholenge meenschap) en de Vlaamse stichting Azymuth. Deze compact disc geeft een beeld van het optreden van het Zuidafri- kaanse Paarl Wellington Streekkoor, dat eind vorig jaar een toernee maakte door Europa. Op initiatief van het Prins Mauritskoor werd in die dagen een cd opgenomen van dit koor dat de harten van de aanwezigen stal. Tenslotte zullen op allerlei manieren de belangstellenden van deze avond zingen- derwijze in het programme betrokken worden. De avond begint om 19.30 uur en de toe gang is gratis. tuinontwerpburo hoveniersbedrijf bv-^ brassende Jongelui, zaterdag 6 mei is er weer een Jeugdcontact-avond, ook wij willen deze dag stil staan bij de bevrijding en terug blikken op de twee oorlogen waar ook ons land in betrokken werd deze eeuw. Wij nodigen jullie uit om deze avond naar Eben-Haëzer te komen en te luiste ren wat dhr. Duyster ons hierover kan vertellen en laten zien aan de hand van foto's. Beseffen wij ook wat het is om in een vrij land te wonen, we hoeven de krant maar open te slaan en we zien genoeg van de ellende in andere landen. We ho pen ook hierover deze avond te praten. Jullie zijn weer van harte welkom vanaf 19.15 uur, we beginnen om 19.45 uur. Neem gerust vrienden en vriendinnen mee, de toegang is vrij en de koffie is gratis. We hopen tot ziens in Eben- Haëzer, Preekhillaan 3 té Ouddorp. P.S. de volgende JeugdContact-avond is 10 juni. Ds. Heemskerk hoopt deze avond een onderwerp te verzorgen over trouwen in de kerk. De JCC Ouddorp Van de heer K. J. Nelis uit Sommelsdijk ontvingen we wat kiekjes uit de laatste oorlogsdagen en de dagen daarna. Het eerste fotootje dateert van 4 mei. Sommelsdijkers gaan met de fiets af op een voedseldropping die plaats vond waar nu fa. Van Lint gevestigd is. Ook de foto van 5 mei is tij dens een voedseldropping gemaakt; het vliegtuig is te zien boven de toenmalige zaak van Visser meubelen. Op 10 mei werd het fotootje geknipt van Tommies op het plein van de Groen van Prinstererschool en op 19 mei moet het op het Zand pad feest zijn geweest. Van 7 mei dateert de foto die werd gemaakt van twee geallieerden en een Duitser (met een veel te grote pet) bij de villa van de fam. Mijs, nu bewoond door dokter v.d. Wulp. 't Benieuwt ons ove rigens wel of iemand die Duitser herkent. Hij was niet de Inselkommandant, zoals werd gedacht, want dat was - volgens de commandant van de B.S. de heer A. Fopma - 'een lange, rijzige gestalte, kaarsrecht met doordringende grijze ogen, op en top aristokraat'. De Stichting Welzijnswerk voor Ouderen Oostflakkee gaat in sa menwerking met Stichting Bejaar- denwerk Middelharnis voor de laat ste maal een reisje met de kunstbus organiseren voor 55-plussers. Medio dit jaar stopt de subsidie van de Culturele Raad Zuid-Holland voor deze aktiviteit, vandaar dat wij nog eenmaal gebruik willen maken van de mogelijk heid om met de kunstbus te gaan. Wij hebben deze keer gekozen voor muziek. Zoals u misschien nog weet hebben wij al verscheidene reizen onder nomen, zoals naar het museum Boymans van Beuningen in Rotterdam, toneel in de Rotterdamse Schouwburg en naar het Archeon in Alpen a/d Rijn. Indien er voldoende deelnemers zijn zal de volgende kunstbus gaan naar het Residentie Orkest in Den Haag, naar een concert van Tsjaikovsky, dirigent Gun- ther Herbig. Fantasie-ouverture Romeo en Julia, Rococovariaties voor cello en orkest en Symfonie nr 5 zullen door het orkest worden vertolkd. Het concert is op zaterdag 10 juni a.s.; aanvang 20.15 uur. Voor aanvang van het concert zal een toelichting worden gegeven over het Residentie Orkest, over het concert en over de werken van Tsjaikovsky. De bus zal vertrekken vanuit verschillen de dorpskernen. De juiste vertrektijden zullen nader bekendgemaakt worden en zal ongeveer 2 uur voor aanvang, van het concert zijn. De kosten zijn 32,50 per persoon. U kunt zich opgeven bij de SWOO, telefoon (01874) 1344 tot en met woensdag 24 mei. De opgave gaat via volgorde van aanmelding. Op donderdag 11 mei organiseert de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee' een koffie-ochtend voor alle 55-plussers van Oostflakkee. Voor deze morgen hebben wij dhr. Ha- goort en dhr. Groeneveld van de politie uitgenodigd. Er zal besproken worden wat er, na het bezoek van de politie op de koffie-och tend in januari, verbeterd is in Den Bom mel. Ook zal worden ingegaan op vragen van algemene aard. Daarom nodigen wij ook 55-plussers van Achthuizen, Ooltgensplaat en Oude Tonge uit voor deze morgen. Laat de politie eens horen wat er in uw dorp leeft. De koffie-ochtend wordt gehouden in 't Westérlicht, Oranjestraat 35a en begint om 10.00 uur. De hervormde gemengde zangvereniging 'Vox Jubilans' o.l.v. Pieter Stolk en het jeugdkoor 'Vox Jubilans' o.l.v. Jan Mul der, hopen op zaterdag 6 rriei een bevrij dingsconcert te geven in de Grote Kerk te Dordrecht. Verdere medewerking zal worden ver leend door het trompettistenduo gebroe ders Brouwer. Jan Mulder zal het hoofd orgel bespelen voor de begeleiding van koor- en samenzang. Een appèlwoord zal worden uitgesproken door ds. E. F. Vergunst uit Ridderkerk. De kollekte is bestemd voor de stich ting VEMA, de stichting die zich ten doel stelt gelden te verwerven voor de aanschaf van een computer-tomograaf (CT-scan) voor het Van Weel- Bethesda ziekenhuis te Dirksland. Naast koorzang is er samenzang van o.a. vaderlandse liederen. Toegangsbewijzen zijn op de avond van het concert aan de kerk te verkrijgen. De avond begint om 19.30 uur. Vanaf woensdag 3 mei tot en met woensdag 31 mei aanstaande exposeert een groep dames uit Ouddorp en omge ving in Bezoekerscentrum De Grevelin- gen, op de Punt van Goeree. Er zijn dan diverse aquarellen te zien met als onderwerp bloemen en Goereese landschappen. De deelnemende kunste naressen zijn: Manon van Es, Nel Tanis, Trijntje Schoon, Wil Romers, Frieda Smit en Toos Wils. Sinds enkele jaren komt deze schilderes sen-groep bijeen om gezamenlijk te wer ken. Daaruit vloeide bijna automatisch voort, dat het werk ook samen wordt ten toongesteld. Naast deze kunstexpositie is in het Be zoekerscentrum ook de permanente ten toonstelling over het verieden, heden en de toekomst van het Grevelingengebied te zien. De toegang is gratis. Adres: De Punt 4 (bij de Brouwersdam) 3253 MC OUDDORP Telefoon (01878) 2346 Zondag 14 mei 1995 om 10.00 uur is er weer een jeugddienst in de Hervormde Exodusgemeente aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. Het thema van deze dienst is 'All w£, need is Love'. Aan deze dienst werken mee kandidaat Hans Reedijk uit Amsterdam en de gos pelband 'Message' uit Zierikzee. Tot ziens op 14 mei. De jeugddienstcommissie i/V/ fvhg Jan Deugtstraat 15, Herkmgen, Tel. 0187-669420 W mei 1945 19 mei 1945

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 13