Volkomen geïntegreerd Een moeilijk leven Examen Meer dreiging De grote angst MBCUS 5.M&RT0SS HELEN* E.HA8TQES K30f»EaBE8ii i2»»K msmiz iim mmwz OEÊSiA mum mnmuA mim tauisiöëi" ^aV!*.^^^" «ros HË Bi M BiEi VSEIffi Li m J94Z B TEM om Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DONDERDAG 4 MEI 199S De familie Mesritz J In 1942 werden de op Goeree en Overflakkee woonachtige Joden op meedogenloze wijze weggevoerd. Een volledig relaas daarover staat vermeld in het boek 'Blijvend Ge denken', de Tweede Wereldoorlog op Goeree en Overflakkee. In het kader van de 50ste Dodenherden king op heden donderdag 4 mei wil ik proberen de laatste herinnerin gen neer te schrijven die men hier nog heeft aan een kleine Joodse familie. Dat is de familie van Izaak Mesritz uit Middelharnis. Izaak Mesritz was geboren op 16 oktober 1886 te Schiedam als zoon van Elias Mesritz en Hanna de Boer. In zijn jonge jaren is hij naar Fiakkee getrokken. Daar trad Izaak Mesritz op 7 februari 1909 te Oude Tonge in het huwelijk met Grietje Sara de Winter. Zij was op 21 februari 1884 te Oude Tonge geboren als dochter van Israël de Winter en Eva Frenkel. De familie De Winter woonde op de Molendijk te Oude Tonge waar zij een winkeltje hadden. Beneden in de kelder dreven zij een handeltje in lompen en metalen. Het echtpaar Mesritz-de Winter kreeg vijf kinderen, die allen te Oude Tonge zijn geboren: 1. Hanna Eva Mesritz. geboren 5 november 1912. 2. Israël Mesritz, geboren 6 juli 1916. 3. Eva Mc-sritz, geboren 17 januari 1919. 4. Elias Mesritz, geboren 12 april 1920. 5. Léon Mesritz, geboren 27 november 1924. Wat het eerst opvalt is, dat de kinderen naar hun grootouders zijn vernoemd. Het gezin Mesritz woonde in het begin van deze eeuw aan de Stationsweg te Oude Tonge. Wat deed Izaak Mesritz, als h(X)fd van het gezin, voor de kost? Aan de Stationsweg had hij een kruide nierswinkel en verder verkocht hij Sfaats-loten en loten voor de Oude Tongese Paardenmarkt, de Numans- dorpse veemarkt en de Sommelsdijkse halfjaarlijkse veemarkten. Bij de laatst genoemde loterij was een vette vaars de hoofdprijs. Vooral mevrouw A. van den Ouden- Beijcr uit Krabbendijkc weet nog veel te herinneren over de familie Mesritz. Toen zij nog heel jong was, kwam Mesritz al bij haar vader thuis. Eerst aan de Molen dijk en na 1919 aan het Wcespad te Oolt- gensplaat. Haar vader (de heer P. Beijer Szn.) had een schoenhandel en schoen- makerij en verkocht ook naaimachines van het merk Singer. Aangezien Izaak Mesritz cx)k vertegenwoordiger was voor de Singer Naaimachines, raakte hij logi scherwijze in kontakt met de familie Beijer. De heren Beijer en Mesritz verzorgden voor de Singer te Ooltgcnsplaat een naai cursus, waarvoor in die tijd een ruime belangstelling bestond (zie foto). Izaak Mesritz heeft uit vriendschap voor de kleine Annie Beijer een gedichtje in haar poëzie-album geschreven: Lieve Annie.' Wat hier komt te staan hoop ik (lat het blijft bestaan. Ah onbekende kwam ik bij uw Ouders aan en sloten wij den vriendschap saam, jaren zijn er nu verstreken van vreugden en verdriet, maar den vriendschap tusschen U allen die verslijten niet. haak Mesritz Oude Tonge 16 sept. 1924 Toen Annie Beijer in 1931 in het huwe lijk trad, kocht zij voor slechts een gul- Het echtpaar Mesritz-de Winter met hun kinderen Israël (op de arm) en Ihiiina slaande voor hun winkel ie Oude Tonge. den de laatste Singerschaar bij Mesritz. Dat zijn van die kleine dingen uit het dagelijkse leven die ons toch ook aan de mensen om wie het nu gaat, doen herin neren. Hieruit blijkt ook dat de Joden geheel en al in onze Flakkeese gemeen schap waren opgenomen. Het gezin Mesritz kwam in 1926 in Mid delharnis wonen. Eerst op de Westdijk waar Mesritz een winkel had waarin hij o.a. naaimachines van het merk Singer aan de man trachtte te brengen. Later verhuisde dit gezin naar de Dirk Bosstraat, ook in Middelharnis. Een vast beroep had Izaiik Mesritz niet. In het najaar was hij tarreerder of weger op het bietenstationnetje van de R.T.M, tussen Nieuwe- en Oude Tonge. De lo- tcnverkoop bleef hij doen. Mevrouw Mesritz-de Winter deed het huishouden en zij onderhield evenals de rest van de familie, goede kontakten met de buren. Een van haar buren was de familie W. van den Nieuwendijk. thans wonende in de Emmalaan ic Middelhar nis. Mevrouw Johanna van den Nieu- wendijk-Nclis vertelde dat zij naaste buren waren met de familie Mesritz. Zij woonde Dirk Bosstraat no. 322 en Mesritz op no. 323 (oude nunmiering). „Ik denk nog zo vaak terug aan die arme zielen", zei ze met grote weemoed. Met de bevalling van baareerste kind en vooral met de bevalling van het tweede en derde kind, Sietje en Lecndert die samen een tweeling vormden, hielp buurvrouw Mesritz zoveel ze kon. Toen na drie maanden de kleine Lcendert kwam te overlijden stond opnieuw de familie Mesritz klaar om hulp en steun te bieden. Ze hielpen vaak midden in de nacht! Iedere week bakte mevrouw Mesritz havermoutkockjcs en gaf daar ccn portie van aan de familie Van den Nieuwen- dijk. Met Pasen kregen zij altijd ccn Joods paasbrood (matse) dat gebakken was door haar buurvrouw. „Het waren schat ten van mensen", verzekerde mevrouw Van den Nieuwendijk wel driemaal. De oudste d(xhter Hanna Eva, zij werd Anna gen(x;nid, vertrok nog voor het uit breken van de cxirlog naar Den Haag. Zij heeft ook nog in Utrecht gewoond. Zij werd hulp in de huishouding en wa.s niet gehuwd. Israël, hij werd Is (uitspraak les) ge- n(x;md. heeft eveneens nog vcmr het uit breken van de oorlog de ouderlijke wo ning verlaten. Hij oefende het berix;p uit van banketbakker en woonde o.a. in Voorburg, Domburg en Den Haag en laatstelijk in Monster. Israël Mesritz was gehuwd. Heiaas is de naam van zijn vrouw we gens onzorgvuldige beantwoording (nog) niet bekend. Zij hadden geen kinderen. Eva en Léon hebben beide op de openba re ULO aan de Juliana van Stolberglaan te Middelharnis gegaan. Later was Eva werkzaam op het Post kantoor in Middelharnis en volgens me vrouw Van den Ouden-Beijer heeft Eva ook nog op het Distributiekantoor ge werkt. Zodra ze van haar werk thuiskwam, wilde Eva het liefste gaan wandelen met Corry, het oudste kind van de familie Van den Nieuwendijk. Voorts was Eva goed bevriend met de familie Boksman uit de Binnenweg te Sommelsdijk. Elias, altijd Eli genoemd, heeft geen ver volg onderwijs genoten. Hij kon niet zo goed leren. Wat deed hij dan voor de kost? Hij zal toch ook wat geld in het laatje hebben moeten brengen, want de familie Mesritz stond bekend als een 'aarm huushou- wcn', wat in die tijd niets bijzonders was! Eli was lid van Sempre Crescendo en blies de althoorn. Sempre stond toen onder leiding van de heer Vletter. Volgens de 83-jarige Pieicr Prins uit Sommelsdijk die vanaf 1924 lid van deze bekende muziekvereniging was, was Eli gewoonweg een lieve jongen. Hij was een trouw lid. Weliswaar waren zijn mu zikale prestaties aan de matige kant, maar het belangrijkste was dat Eli volko men opgenomen was in de vereniging waar niemand ooit de jongen heeft uitge scholden voor J(X)d of iets dergelijks. Zoiets kon men toen gewoon zeggen zonder dat justitie zich daar mee bemoei de. Eli ging altijd mee naar het concours, het jaarlijks hoogtepunt van de muziekver eniging. Toen op 15 mei 1940 Nederland capitu leerde en bezet zou worden door Nazi- Duitsland, liepen bittere tranen over de wangen van mevrouw Mesritz. „Zij heeft wat afgchuild", zei mevrouw Van den Nieuwendijk-Nclis. Geen wonder Reeds op I juli 1940 werd de eerste maatregel aangekondigd dat Joden de Luchtbeschermingsdicnsten moesten verlaten. Daar begon het mee. Namen (hun meisjesnameni van de dames, van links naar rechts: Trapnaaimachine: Fransje Beijer. Wcespad. overleden. Trapnaainiachine: Seniiena van Nieuwaal. Kaai: in belrekking Hotel Hobbel. H andnaaimachine: Belje van Kempen. Kerhingel. overleden: Annie Beijer. Weespad: Marie Verljurg. Slikdijk: Alida Kiewiel. Sloof of Brandewijnsiraal, overleden: Engel Holling. Weespad (5 of 6): Annie Dorsman. Molendijk: Marie Holling, Langeweg: Willempje Bulh, Molendijk. Slaande links: Juffr. Weher uil Rollerdani. neenil juffr. Vinke de maal. Achteraan links .slaande P. Vinke. Rechts: trapnaaimachine. Lien van Rossum, builen 'i dorp iMngeweg; Liena Breeman, Kbd., Weespad, overleden. Handnaaimachine: Dien de Ruiter, Voorstraat: Lijs van der Welle. Weespad: Janna Troost, Wilhelminasiraal; Anije Dorsman, Molendijk: Jo Beijer Jacd., Molendijk, overleden: Juffr. Avé, kteuleronderwijzeres. P. Biggesiraat. overleden: onbekend: Ma Jordaan, Molendijk. Staande vooraan achter Lina Breeman, Izak Mesritz, overleden. Slaande achteraan hr. P. Beijer, Weespad, overleden. Met de lei met opschrift Singer knipcursus Ooltgensplaal 2i april - I mei 1928, de kinderen Hermein en Anna Vinke. Eli werd reeds in de zomer van 1940 gevangen gezet in het kantongerechtsge bouw te Sommelsdijk, dat toen de be schikking had over twee cellen. Als amateurfotograaf had Eli, evenals een vrouw uit Goedereede in de omge ving van die plaats foto's genomen. Bei de personen zijn daarvoor gearresteerd en in het gerechtsgebouw gevangen ge zet. Na een nachtje slapen mocht de Goe- reese vrouw (haar naam is onbekend) terug naar huis. Maar Eli niet. Stel je voor; fotootjes nemen en dan nog Jood zijnde... De ene week volgde na de andere. In het gebouw van het kantongerecht woonde de familie van Adrianus de Gans. De Gans was gemeentelijk nacht waker en hij was tevens belast met de verzorging van de arrestanten. Zijn vrouw M. de Gans-Saarloos was concier ge. Hun beide zoons Arend en Jan had den achter het gebouw wat geiten en konijnen. Overdag werden deze dieren door Eli Mesritz gevoerd. De Joodse jon gen genoot dan ook veel bewegingsvrij heid. 's Avonds kwam Eli om een kop koffie bij de familie De Gans. „Eli was als kind in huis", vertelde Arend de Gans. Eli ging elke dag heerlijk in de zon zit ten. Op de duur leek hij wel een zuider ling. Zijn middagpootje werd door de familie Mesritz gebracht maar de andere maal tijden werden door mevrouw De Gans verzorgd. Er was dus allerminst sprake van een slechte behandeling. Toch gaat een dergelijk nutteloos verblijf al gauw vervelen. Eli wilde eruit, hij wilde naar huis. „Goed", zei De Gans, „ik zal het voor je bij de Ortscommandant gaan vragen, als je daar tenminste mee kan instemmen". „Doe dat maar", antwoordde de twintig jarige Elias. De Ortscommandant wist van niks. Enige dagen later mocht Eli naar huis. Eli en zijn broer Léon brachten ook kran ten rond, onder meer het Rotterdams Nieuwsblad. Bij navraag is gebleken dat Léon (roep naam Leo) lid was van de M.S.V. en A.V. Fiakkee. Een van de oudere leden van die vereniging, de 78-jarige Joep Prins uit Middelharnis (een broer van Piet uit dit verhaal), bevestigde dit lid maatschap. Ook weer zo'n voorbeeld van integratie. Leo Mesritz was keeper. Enige jaren geleden schreef de heer A. V. uit Oud-Beijerland in Eilanden Nieuws over Leo het volgende: „In juni 1941 moesten wij examen afleg gen voor de ULO. Dat examen werd ge houden in de zaal van hotel Meijer te Middelharnis. Leo was zo onzeker dat hij in feite de tweede examendag niet zag zitten. Of dit nu door het examen kwam of door bepaalde omstandigheden weet ik niet. Wel weet ik dat we .samen 's morgens vroeg van die tweede dag op de fiets zijn gestapt en een flinke fietstocht hebben gemaakt. Dat deed de Joodse jongen kennelijk g(x^d en hij durfde de dag weer aan". op 15 september 1941 werd een nieuwe maatregel afgekondigd: Verboden voor Joden. Joden mogen geen bezoeken meer brengen aan parken, dierentuinen, cafe's, restaurants, hotels, enz. Dat betekende dat Eli niet meer naar de repetities van Sempre kon gaan. Piet Prins kon zich niet gwd meer herinneren hoe het wegblijven van Eli in zijn werk was gegaan. Eli en Leo stonden nog vcxir andere moei lijkheden. De kranten die zij rondbrach ten moesten normaal op het tramstation van Middelharnis worden afgehaald. Maarrr, zij mtx:hten als Joden niet meer op het slation verschijnen!! Wat nu? Noch van Dongc en Arie Jordaan, beiden cx)k krantenbezorgers in die dagen, pak ten de kranten die voor de jongens van Mesritz bestemd waren beet en brachten die naar hen toe. Dan was het weer Noach, dan weer Arie, al naar gelang wie er het eerst op het station arriveerde. De jongens van Mesritz namen de kranten op de Koningin Julianawcg in ontvangst en brachten deze alsnog naar de abon nees. Op 2 mei 1942 werd er weer een maatre gel ingevix;rd: Invoering van de Davids- ster ook wel Jcxlenster genoemd. De Flak keese Joden droegen ze gedwee. Dat moest wel! Sommige Joden, zoals Louis Polak, maak ten er grapjes over. In werkelijkheid was het natuurlijk afschuwelijk om zo'n 'her kenningsteken' te moeten dragen. Groot was de angst voor nog ergere din gen, en die angst werd steeds meer ge grond. Op een avond werd op verzoek van de familie Mesritz door de buren afscheid van hen genomen. Het verzoek was gericht aan de familie W. van den Nieu wendijk, de familie H. Mackloet en de familie L. van Zanten, allen wonende in de Dirk Bosstraat. Hel afscheid werd ge nomen in de slaapkamer die zich aan de achterkant van de woning bevond. Je weet het maar nooit. Weliswaar was er toen nog niet bekend dat zij op tran.sport moesten worden ge steld, maar het zou er eerstdaags toch van komen, zo redeneerde de familie Mesritz niet zonder wanhoop. Vraag me alstublieft niet waarom Eva, Eli en Leo niet gingen onderduiken om alleen maar de drie jongste kinderen uit dat gezin te noemen. Plaats was er genoeg en de mogelijkheid ook. De enige verklaring die gegeven kan worden is dat men nooit 'het ergste' heeft willen denken, dus enig perspektief op een terugkeer naar Middelharnis zou er toch wel blijven. Maar dat perspektief was er niet. Integendeel. Mogelijk hebben zij een ander niet tot 'last' willen zijn, want op het onderbren gen van Joodse mensen stond de dood straf. Bovendien bestond het gevaar van verraad! Eva, Elias en Léon Mesritz hebben de Dirk Bosstraat verlaten, zonder dat de buren het hebben gemerkt. Noach van Donge heeft de beide krante bezorgers voor het laatst gezien op vrij dag 14 augustus 1942. Zij vertrokken per tram van Middelharnis-dorp naar Mid- delharnis-haven. Eli en Léon zwaaiden vanaf het balkon van een der tramwa- gons naar Noach. Die stond als aan de grond genageld en zwaaide terug en toen zij uit het zicht waren verdwenen, kon hij geen woord meer uitbrengen. Wij kunnen ons niet realiseren wat deze drie Joodse burgers van Middelharnis op die vrijdag hebben gedacht. Drie dagen later arriveerden de kinderen Mesritz op 17 augustus 1942 in Wester- bork. Lang hebben zij daar niet kunnen blijven want Eva, Elias en Léon zijn reeds op 30 september 1942 in Ausch witz om het leven gebracht. Hoe verging het de twee oudste kinde ren? Blijkens gegevens van het Nederlandse Rode Kruis, Leeghwaterplein 27 in Den Haag is Hanna Eva Mesritz destijds wonende op het L. de Colignyplein 4 in Den Haag, bekend dat zij op 23 augustus 1942 het Lager Westerbork werd bin nengebracht waar zij tot 24 augustus 1942 heeft verbleven. Een dag dus. Op laatstgenoemde datum werd betrok kene vanuit Westerbork gedeporteerd naar het concentratiekamp Auschwitz. Blijkens publikatie in de Staatscourant van 25 mei 1950 werd vanwege de Mi nister van Justitie aangifte gedaan van De heer Izaak Mesritz uit Middelharnis. Vader Izaak Mesritz werd in september 1942 weggevoerd. Deze man arriveerde op 19 oktober 1942 in het kamp Wester bork. Izaak Mesritz werd reeds na drie dagen, dus op 22 oktober 1942 in Au.sch- witz, waar zijn vijf kinderen hem waren voorgegaan, om het leven gebracht. De buren hebben niets gemerkt toen deze man de Dirk Bosstraat van Middelharnis had moeten veriaten. Mevrouw Mesritz bleef alleen achter. Wat kon zij anders doen dan wenen?? Ook voor haar kwam het bevel Middel harnis te gaan verlaten. Grietje Sara de Winter, echtgenote van Izaak Mesritz verliet op 3 november 1942 haar woon plaats. Zij was toen al weduwvrouw en van al haar kinderen beroofd. Gelukkig was zij van die harde feiten niet op de hoogte... Op dcfiels Izaak Mesritz rijdende op het Zandpad te Middelharnis. Het grote gebouw was hel Prov. Weeshuis van Middelharnis (thans hel nieuwe Postkantoor). Rechts de toren van Sommelsdijk. het ovedijdcn van Hanna Eva Mesritz op 30 september 1942 te Au.schwitz. Eveneens volgens het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag is Israël Mesritz des tijds wonende in de Zeestraat 41 in Mon ster, bekend dat hij op 15 augustus 1942 het Lager Westerbork werd binnenge bracht waar hij tot 17 augustus 1942 heeft verbleven. Twee dagen dus. Op laatstgenoemde datum werd Israël Mesritz vanuit Westerbork gedeporteerd naar het concentratiekamp Auschwitz. Blijkens publikatie in de Staatscourant van 27 augustus 1953 werd vanwege de Minister van Justitie aangifte gedaan van het overlijden van Israël Mesritz op 30 september 1942 te Auschwitz. Ook zijn vrouw is op die datum omgebracht! Het is heel merkwaardig te noemen dat alle vijf kinderen van Israël Mesritz en Grietje Sara de Winter op dezelfde datum door de Nazi's zijn vennoord, ter wijl zij uit drie velschillende plaatsen zijn weggevoerd en op verschillende data. Vader en moeder Mesritz hebben daar geen weet van kunnen hebben, maar wat zij inneriijk te verwerken hebben gekre gen was niets anders dan ellende. Een ondefinieerbare ellende. Zij wi.sten im mers wel dat hun kinderen op transport waren gesteld door een stel nietsontzien de machthebbers. Toen mevrouw Mesritz in haar huis werd gearresteerd, hebben de buren dit wèl ge merkt. Er werd zelfs nog de vraag opge vangen of zij nog geld bezat. Geld van zo'n arme vrouw. Op 10 november 1942 kwam zij in Westerbork aan en drie dagen later op 13 november 1942 viel ook zij in de handen van de Nazi-beulen. Ook in Auschwitz waar haar man en kinderen hetzelfde wrede lot hadden moeten ondergaan. De familie Mesritz was uitgeroeid. Hun namen staan vermeld op het Monu ment ter nagedachtenis aan hun achter volging en vernietiging tijdens de Twee de Wereldoorlog, staande op de Joodse Begraafplaats aan de Hoflaan te Middel harnis. Wellicht mag ik erop wijzen dat het Streekmu,seum te Sommel.sdijk over een permanente tentoonstelling beschikt ter nagedachtenis aan het Joodse bevol kingsdeel van Goeree en Overflakkee. Met dank aan Jan Both, Noach van Don- ge, Arend de Gans, Johanna van den Nieuwendijk-Nelis, Annie van den Ouden-Beijer, de gebroeders Piet en Joep Prins en Cor Verbiest. Vooral veel dank aan mevr. Van den Ouden voor het in bruikleen afstaan van de foto's. Eventuele rcakties gaarne aan schrijver dezes: D. Hoogzand Hyacinthenstraat 8 3245 CN Sommelsdijk ilMS HMÜEMS SES.f6.IO..(gaE SEB.a'.2.1884 lU MESRtTZ aEa.».i«is)s _8r:ns .iEtJEPOUK 6eB.S.tO.,»Si ö£f.l4-7_.«É4 lESAMAM mUK OfSüBETH rniAH SE8,26.1.188» «OZES PQLm ces. i, «.,834 9 mm i Linkervleugel van het Monument op de Joodse begraafplaats aan de Hoflaan te Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10