Even goed opletten bij de waterschapsverkiezingen kom naar de wegwijs beurs Raad Goedereede trekt zich problemen in de landbouw aan College Style Club PENKADO Heren 1 Intermezzo wint degradatieduel Al 20 jaar zeer goed verzorgde vakantieweken voor 55-plus zoekt part-time werk P.v. De Combinatie Schriftelijk stemmen met groen, rood en blauw Abonneert U op Eilanden-Nieuws STAND 5049-Bl gebr. bruidskleding Koffie-ochtend Dirksland Natuur- en Milieugroepen brengen folder Waterschapsverkiezingen uit Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 2 MEI 1995 Begin mei lirijgt op Goeree-Overflakkee iedere ingezetene van 18 jaar en ouder één of meer stembiljetten toegestuurd voor de verkiezingen van het algemeen bestuur van het Waterschap Goeree-Overflakkee. Er zit een bijsluiter bij de stembiljetten, want het is even wennen bij deze ver kiezingen: het stemmen gaat schriftelijk. Over het hoe en waarom praten we met mr. J. B. van Gerdingen, de secretaris-directeur van het Waterschap Goeree-Overflakkee. Thuis stemmen Waarom heeft het Waterschap Goeree- Overtlakkee gekozen voor een schrifte lijke stemming? „De bedoeling van de nieuwe water schapswet is immers democratisering van de waterschapsverkiezingen", aldus dhr. van Gerdingen. „Daarom wil het Waterschap Goeree-Overflakkee de drempel voor het stemmen zo laag mo gelijk maken en alle stemgerechtigden de gelegenheid geven zelf thuis te stem men. Natuurlijk moet je dan zien te voorko men dat mensen niet precies weten hoe ze hun stem moeten uitbrengen. Bij elk stembiljet zit een bijsluiter en een folder met een foto en korte beschrijving van de kandidaten. Er is volop tijd tussen het moment dat de stembiljetten bij de stemgerechtigden aankomen en het moment dat de stembil jetten bij het waterschap binnen moeten zijn. Iedereen kan op zijn gemak bekij ken hoe men met de stembiljetten mix;t omgaan, want het stembureau in het waterschapshuis sluit op 17 mei om 12.00 uur. Wat het misschien een beetje ingewik keld maakt is het feit dat er gestemd wordt voor drie categorieën, te weten: 'Ongebouwd', 'Gebouwd' en 'Ingezete nen'. Iemand kan stemgerechtigd zijn voor alle drie de categorieën. De btwren bijvoorbeeld: zij hebben land (Onge bouwd), gebouwen (Gebouwd) en zijn inwoners van Gocree-Overtlakkee (Inge zetenen). Anders dan tot nog toe krijgt men voor Ongebouwd één stem onge acht de grootte van het grondbezit en voor Gebouwd één stem, ongeacht de hoeveelheid onroerend goed die men bezit. Iemand die een eigen huis heeft, op Goeree-Overtlakkee woont en 18 jaar is, is stemgerechtigd voor twee catego rieën, voor Gebouwd en Ingezetenen. Mensen die in een huurhuis wonen zijn stemgerechtigd voor de categorie Inge zetenen, waarbij elk gezinslid van 18 jaar en ouder een stem heeft. Kleuren scheiden Om misverstanden te voorkomen heeft elke categorie een eigen kleur gekregen. Voor het ongebouwd is groen genomen, voor het Gebouwd rood en voor de cate gorie Ingezetenen blauw. „Het is van belang de kleuren systema tisch gescheiden te houden. De bijlagen hebben dezelfde kleur als het stembiljet. Normaal gesproken kan er weinig fout gaan", aldus de heer Van Gerdingen. Je mcxït natuurlijk wel eerst de bijsluiter lezen en dan pas het stembiljet invullen, met name bij de categorie Ingezetenen, waar een gezin meestal meerdere stem biljetten krijgt toegestuurd, moet men opletten dat elk stembiljet in een aparte rctourenveloppe gaat. Als een gezin van vier volwassenen alle stembiljetten in één enveloppe doet kan dat problemen opleveren voor de ongeldigheid van de stemmen en dat zou zonde zijn. Het tel- systeem is namelijk gebaseerd op één stembiljet per enveloppe. De stembiljetten kunnen gratis worden gepost. Ze kunnen ook bij het water schap warden ingeleverd op werkdagen, tijdens kantooruren, van 3 t.m. 16 mei en 6 mei promotie-degradatie wedstrijden in Capelle aid IJssel MIDDELHARNIS - In een rechtstreeks degradatieduel heeft heren 1 van volley balvereniging Intermezzo tegenstander Shell 1 naar de derde klasse terug verwe zen. Het eerste gevaar is geweken voor de ervaren volleyballers van Flakkee. Met goed verzorgd spel werden de eer ste- en tweede set gewonnen. De derde set was traditioneel een set waar de Intcr- mezzoërs het moeilijk hadden, ook in deze wedstrijd ging de .set verloren. In de vierde set werd orde op zaken gesteld, middels een 15-5 set- en hierdcxireen 3-1 wedstrijdoverwinning werd rechtstreekse degradatie uit de tweede klasse voorko men. Om de deelname in de tweede klasse te waarborgen zal op 6 mei a.s. met vier andere ploegen gespeeld worden voor één plaats. De rest degradeert naar c.q. blijft in de derde klasse. Wat voor Intermezzo een dieptepunt in de geschiedenis van haar bestaan zou betekenen. Een flinke last op de schouders van ervaren volleyballers als Jan Moeke en Arie-Leen Hobbel. De beslissingswedstrijden worden gespeeld in Capelle a/d IJssel. op 17 mei tot 12.00 uur. ook als men de stembiljetten bij het waterschapshuis inlevert: in de enveloppes. Mocht er ondanks de bijsluiter iets niet duidelijk zijn dan kan men altijd infor matie krijgen bij het waterschap. Deze verkiezingen zijn nieuw. Het is voor het eerst dat de Ingezetenen gaan stemmen voor het waterschapsbestuur en we geven van de zijde van het water schap graag de nodige toelichting. Volgorde kandidaten willekeurig De folders met kandidatenlijsten die bij de stembiljetten gaan geven een beeld van de ruime keuze die de meeste stem gerechtigden hebben. Bij de categorie Ongebouwd hebben zich 14 koppels voor 12 zetels kandi daat gesteld, voor de categorie Ge bouwd 36 koppels voor 12 zetels en voor de categorie Ingezetenen 21 kop pels voor 6 zetels. Van Gerdingen: „Er wordt gestemd voor duo's. Elke kandidaat moet volgens de wet een plaatsvervanger hebben, die de kandidaat kan opvolgen. In de folders hebben we een fotootje van de kandidaten opgenomen en wat bijzon derheden. Van de plaatsvervangers alleen de namen en adressen." Is de volgorde van de kandidaten door loting bepaald? „Ja, de volgorde van de personen op de kandidatenlijsten is volkomen tcx;vallig". Een kandidaat die als eerste op een lijst staat is dus niet persé te prefereren boven een kandidaat die toevallig lager op de lijst terecht gekomen is. de kandidaten lijsten zijn geen voordrachten en de volgorde is geen aanbeveling. „De volgordes zijn uit de bingomolen gerold en niet door het waterschap bedacht", zegt de heer Van Gerdingen. „In de kandidatenfolders hebben we voorin vermeld dat de volgorde wille keurig is en het is ook een eerste aan dachtspunt in de bijsluiter bij het stem biljet". Zelf kiezen Gezien de handleiding die als bijsluiter bij het stembiljet duidelijk aangeeft hoe men het stembiljet moet invullen heeft men niemand nodig bij het stemmen. Van Gerdingen hoopt dat iedereen nu ook zelf stemt en dat de stemgerechtig den bewust gebruik zullen maken van hun stemrecht. De manier waarop de stemgerechtigden met hun stemrecht zullen omgaan vindt hij van essentieel belang voor de legiti miteit van het komende waterschapsbe stuur. „Een legitiem en representatief bestuur krijg je als Je allemaal zelf standig en bewust een keuze maakt, als je zelf gebruik maakt van Je stem recht. Hoe meer stemgerechtigden zelf gebruik maken van hun stemrecht hoe groter de zekerheid dat we straks een waterschapsbestuur hebben dat een breed draagvlak heeft. Ik hoop dat de mensen serieus gebruik maken van hun stemrecht, en dit niet uit handen geven. Het Waterschap Goeree-Overflakkee heeft alles gedaan om het democra tisch gehalte van de verkiezingen zo groot mogelijk te doen zijn. Er is voor schriftelijk stemmen gekozen. Enerzijds uit praktische overwegin gen, want anders hedden we dertien stembureaus moeten 'bemannen' en nu hebben we één (hoofd)-stemburcau in het waterschapshuis. Anderzijds vooral uit een democratisch principe, er van uitgaande dat een schriftelijke stemming een grote opkomst bewerk stelligt en dat een grote opkomst de legitimiteit van de gekozenen waar borgt. Vroeger werd wel eens beweerd dat het waterschapsbestuur zichzelf ver koos en aanvulde. Nu is er een recht streekse kandidaatstelling en een direkt kiesrecht, waardoor de moge lijkheid wordt geboden een represen tatief bestuur met een breed draag vlak te formeren. Verkiezingsuitslag Hoe gaat het tellen van de stemmen in zijn werk? „Daar weet mijn collega Verplanke, hoofd afdeling Middelen, het fijne van" zegt de heer Van Gerdingen en hij vraagt of de heer Verplanke er even bij wil komen. Verplanke vertelt wat er gaat gebeuren als op 17 mei om 12 uur het stembureau sluit. „Op 17 mei om 12 uur is er een openbare bijeenkomst onder voorzitterschap van dijkgraaf Van Kampenhout, de voorzitter van het stembureau. Dat zal een korte formaliteit zijn. Er zal op dat moment alleen een controle van duplicaatstembil- jcttcn plaats hebben en de bijeenkomst wordt geschorst nadat de datum van de uitslag bekend is gemaakt. We kunnen namelijk niet gelijk de stemmen gaan tel len omdat we pas op 22 mei de beschik king hebben over de telmachine. De machine komt uit Engeland en wordt in een samenwerkingsprojekt met 6 Zuidhollandsc waterschappen gehuurd. We beginnen op 22 mei om half negen 's morgens met het tellen van de stemmen in een openbare zitting van het stembu reau en gaan aan één stuk door tot alle stemmen geteld zijn. Normaal gesproken is de uitslag dezelfde dag bekend". De uitslagen van de drie categorieën worden in de regionale pers bekend gemaakt en zodra de uitslagen onherroe pelijk zijn worden alle verkozencn opge roepen/uitgenodigd voor een voorlich tingsavond. De categorieën maken vervolgens voordrachten, waaruit de verenigde vergadering in haar eerste vergade ring op 27 juni de vijf heemraden benoemt die samen met de dijkgraaf het dagelijks bestuur van het Waterschap Goeree-Overflakkee gaan vormen. Goerees' gemeenteraad weet het zo zeker niet of 't wel écht zal helpen, maar ze heeft;, op hope, toch haar portie a 5.000,- beschikbaar ge steld in de kosten van het revitali- seringsplan voor de landbouw op Goeree-Overflakkee. Het plan, op te stellen door het Noordelijk Agrarisch Innovatiecentrum te Groningen zal 125.000,- kosten, te dragen door de gemeenten, de Kamer van Koophandel en de Ra bobank. De maatschappelijke positie van de land bouw is afgezwakt terwijl die, om de leefbaarheid van de kernen, juist zou moeten worden versterkt. Genoemd Agrarisch Innovatiecentrum startte met succes een revitaliseringspro- jekt in de r^gio Delfzijl en is thans ge vraagd zo'n projekt ook voor Goeree- Overflakkee te ontwerpen. Weliswaar toonde de raad geen groot ge loof in de praktische uitwerking van zo'n projekt, maar tegenover z'n agrarische bui"gers maakte de raad graag een gebaar van goeden wille: „hoop doet leven", zei weth. Visser ervan. Ook dhr. van Dongen (PvdA) stemde in Al ruim 20 jaar organiseert de stichting Bejaardenwerk Middclharnis jaarlijks een geheel verzorgde vakantieweek voor 55-plussers. Bij de organisatie wordt onder andere gelet op de kwaliteit van het hotel waar gelogeerd wordt, liftvoorzieningen, ruime kamers, goede bedden, toilet en douchevoorzieningen op elke kamer, de voeding en de prijs. Tevens behoort een BENEDEN ZANDPAD 3 MIDDELHARNIS (01870) 89065 GEERLAAN RIDDERKERK (01804)30574 VLAKBIJ DE TRAP NAAR DE EERSTE VERDIEPING Ja, schrijf mi| maar in voor de Cx)ilcgc Styl Adres Postkode Plaats Geboortedatum '^^ye^c u-iiKÜv^ic tu^uic4\ Y>C4\ tUyi i.'c-4.-t je (<itu\t tUi je tijde**» de liiu-t» Uii i^ij C^c^Uci^e ijU^U Kv-i^Ktt. (-jaC&ix Uc »Y>ccü\te &eu.'t3tui4\éccUcfuAC4v ifU Uit ^/cct tuf<A&4\.- l^ctUi t\ici t'4.-t?t »j*\tUijciJ Lever deze bon in op de stand of stuur 'm op naar College Style, Postbus 177, 2980 AD Ridderkerk. UU Kii^tUt v'*wv Uc c4^Ue^c CPiiitc \^UU Trouwplannen? Grote keus in en access. Ook voor heren. TeL (01883) 13224 of22112 Aanpakken. Leren wat ik nog nier kan! Geh. vr. 30-i- (max. 20 uurp.w.) Kantoor, seizoenswerk in agr. sektor, inpakwcrk etc. Brieven onder nummer 0105 bur. v. d. blad De leden van P.v. De Combinatie namen op 22 april deel aan een wed- vlucht vanuit Menen. In concours 690 duiven die om 13.15 uur gelost wer den met zuidoosten wind. Het werd een dubbele over winning voor mevrouw Dubbcld die niet alleen in de vereniging won, maar ook in de kring Flakkee beslag legde op zowel de eerste als de tweede plaats bij een deelname van 2716 duiven. De winnende duif werd om 14.34.45 geklokt. Om 14.54.55 uur waren alle prijzen verdeeld. De eerste honderd duiven vielen als volgt: MevrDubbeld 1,2, 15, 19, 21, 22, 23, 28, 42, 56, 59, 67, 70, 88, 94; W. I. Peeman 3, 12. 25, 63, 79, 86; Gebr. Vroegindewy 4, 6, 34, 38, 61; J. C. Horseling 5, 43, 73, 85; W. de Vos 7, 32, 71,97, 99; C. van 't Veer 8, 64, 69, 84; André v.d. Linde 9, 53, 58; 1. Kocse en zn 10, 24, 36. 40, 50, 98; C. Dubbcld 11, 17, 26, 29, 41, 66, 76, 77; H. Visser 13, 27, 31, 35, 57, 72; P. J. v.d. Slik 14, 39, 51, 78, 93, 95; D. Melissant 16, 18, 37; J. Jongejan 20, 68, 89; C. v.d. Weide 30, 54, 90; J. W. Steketee 33, 96; A. de Blok 44, 55; B. de Blok 45, 91; A. Verwcrs 46, 65; M. de Blok 47, 49, 60, 74; C. Polder 48; L. Fabry 52, 87; E. Groenen-dijk 62, 100; Gebr. Verburg 75, 80; B. KalkmanSl; A. Sarelsc92. met de kredietverstrekking, maar ook zijn overtuiging leek niet groot: „Inhou delijk buitengewoon vaag", vond hij wat over de aanpak wordt gezegd, „een beet je bedroevend" zelfs. Dhr. Van Dongen hoopt niettemin op een goed gevolg, „want Goedereede is niet meer die rijke gemeente die sommigen denken dat we zijn". Instemming ook van de heren Noorthoek (SGP) en Van Oosterom (CDA). Dhr. Van Oosterom gelooft niet dat in het pro jekt het ei van Columbus zal worden aangereikt waarom hij ertegen waar schuwde de verwachtingen hoog te span nen en weth. Visser kon het daarmee eens zijn. Er is in landbouwerskring al zoveel geprobeerd, boerencampings flo reren en windmolens draaien, Johannes- bloemen worden al geteeld, veel is al geprobeerd. Het lijkt de opzet dat landbouwers groeps gewijs evt. mogelijkheden gaan bespre ken. „Bij een kop koffie met de geleer den uit Groningen erbij", aldus weth. Visser. Baat het niet dan schaadt het niet, niet meer dan vijfduizend gulden met welk bedrag dan toch nog wordt uitgedragen dat de landbouw de gemeentebestuurders ter harte gaat. rekreatief programma aanwezig te zijn, worden dagelijks excursies naar beziens waardigheden in de omgeving gemaakt en is er een ontspanningsprogramma in de avonden. De reis wordt begeleid door een deskun dige reisleiding, die de nodige aandacht heeft voor de deelnemers en eerste hulp kan verlenen. Sinds enkele jaren is een fijne samen werking ontstaan tussen de stichting Bejaardenwerk en de afdeling Reizen van de Rabobank Middclharnis. Hier door is de kwaliteit van het aanbod tot een hoog niveau gestegen en door mid del van de ervaringen en relaties van de bank in de reiswereld en het verzeke ringsgebied profiteren de deelnemers van diverse voordelen. Voor de vakantiereis in 1995, welke op 20 mei vertrekt vanaf het Dienstencen trum Middclharnis en op 27 mei weer terugkeert, zijn nog 6 plaatsen ter beschikking. Aan deze reis kunnen 55- plussers uit de hele regio Goeree- Overflakkee deelnemen. Deze achtdaagse reis verblijft in het prachtige hotel 'Zonneheuvelte Beek in Montferiand, waar het perfekt logeren is voor de gasten. De reis kost inklusief alle verzekeringen en excursies (behalve entrees), vol-pension, de heen- en terug reis per luxe touringcar 799,- per per soon. Reserveer snel... en bel: (01870) 83366 of voor verdere informatie (01870) 82203 (reisleiding). Op D.V. 10 mei is er weer een koffie ochtend in het verenigingsgebouw 'On der de Wiek'. Deze ochtend gaat uit van de Ned. Herv. Gem. te Dirksland. Spreekster op deze ochtend is Marianne Hellendoom uit Vlaardingen. Ze hoopt met ons te spreken over 'de geestelijke wapenrusting'. De koffie staat klaar om 9.15 uur en wij ronden om ongeveer 11.30 uur af. Indien het mogelijk is wilt u dan zelf voor kinderoppas zorgen. Van harte willen wij u uitnodigen om deze ochtend bij te wonen en wij hopen velen te mogen ontmoeten. Werkgroep kojfie-ochtend Dirksland De Vereniging Natuurmonumenten, de Provinciale Landschappen, de Provin ciale Milieufederaties en het Staatsbos beheer komen met een gezamenlijke fol der voor de aanstaande waterschapsver kiezingen in mei. In de folder staan de kandidaten die de steun en het vertrou wen genieten van de Zuid- en Noordhol landse natuurbeschermingsorganisaties; ook het tien groene puntenprogramma staat erin vermeld. Met de folder willen de organisaties de bekendheid van hun kandidaten vergroten. De folder is gratis verkrijgbaar bij de openbare bibliotheken of op te vragen bij de Stichting Het Zuid hollands Landschap (010-4135045). De waterschapsverkiezingen in Zuid- en Noord-Holland vinden plaats in de eerste helft van mei (schriftelijk) of op woens dag 17 mei (stembus). Huis- en grond eigenaren kunnen dan gaan stemmen op kandidaten in de categorieën 'gebouwd' en 'ongebouwd'. In Goeree-Overflakkee mogen alle inwoners bovendien een stem uitbrengen voor de categorie 'ingezete nen'. Waterschappen hebben er de laatste jaren steeds meer taken op het gebied van na tuur en landschap bij gekregen. Een des kundige inbreng hiervan in het water- .schapsbestuur vinden de natuurbescher mingsorganisaties van groot belang; daar om ondersteunen zij kandidaten met een warm hart voor natuur, milieu en land schap. wu\ \^Ulmc^iuU Naam Dat wil ik graag.'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6