Raad Dirksland heeft het moeilijk met monumenten Kon. Zilver voor Gerrit van den Boogert Herinneringstegel, tastbare herinnering aan de f lakkeese Joden 32656 Rabbijn Soetendorp verrichtte de onthulling Dirksland rood-wit-blauw Krant a.s. donderdag SGP Nieuwe Tonge Rommelmarkt Sempre op zaterdag 6 mei De Christenvrouw 67e Jaargang DINSDAG 2 MEI 1995 No. 6397 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 3392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Be gemeenteraad van Dirksland heeft de tijd van 'sanering' van de oude dorpskernen inmiddels aciiter zich gelaten en in de afgelopen jaren mooie beleidsplannen aangenomen waarin wordt uitgegaan van behoud van kultuurhistorische waarden. Maar toch, wat komt er in de praktijk van die beleidsplannen terecht. Raadslid Van Prooijen bestempelde het gemeentelijk beleid in de raadsvergadering van jongstleden donderdag als 'ad hoccerig'. Rondom de kerk Aanleiding voor een welwillend kritische opmerking van Van Prooijen (Gemeente belangen) was het voorstel van het colle ge van burgemeester en wethouders om een voorbereidingsbesluit te nemen ten einde uitbreiding van bakkerij De Visser aan de Voorstraat in Dirksland mogelijk te maken. De uitbreiding van de bakkerij is gepland aan de achterzijde, in de tuin van de Nederlandse Hervormde kerk. Het bestemmingsplan Dirksland Dorps gebied staat verdere bebouwing van de kerktuin eigenlijk niet toe, maar gezien het ekonomisch belang van de bakkerij ligt het in de rede om in dit geval van het bestemmingsplan af te wijken. Daar had de heer Van Prooijen op zichzelf geen moeite mee, maar hij bracht de raad in herinnering dat er al eens gesproken was over verbetering van het gezicht op de kerk, het belangrijkste monument dat Dirksland heeft. „Wordt het niet eens tijd dat we met elkaar afspreken wat we écht willen?", vroeg hij het college van B en W. Zoals de raad nu met kultuurhistorische waar dden omgaat vond Van Prooijen een beet je te 'ad hoccerig', ondanks een Plan van Aanpak Dorpsvernieuwing, bestem mingsplan en wat dies meer zij. Van Prooijen vroeg verder of er aan gedacht was dat de tuin van de kerk vroeger als kerkhof heeft gediend. „Het zou pijnlijk zijn als er resten zouden worden gevonden. Hoe denkt u daarmee oiTi ie gaan?". Wethouder Eshuis (PvdA) vond de kant tekeningen van Van Prooijen te begrij pen. B en W had ook stilgestaan bij het bestemmingsplan, het centrumbeleid, het typisch dorpsgezicht, enzovoort. Maar de realiteit van het belang van de bakkerij voor het dorp en voor de bakker had de doorslag gegeven. Wat betreft de mogelijkheid van oude graven was de wethouder afgegaan op het feit dat het kerkbestuur een koop overeenkomst heeft gesloten met de aan vrager van de bouwvergunning. „Het kerkbestuur heeft daar aandacht aan besteed, maar er zal ook intem op gelet worden", aldus de heer Eshuis. Hij zegde toe in overige met het kerkbestuur nauw lettend op dit aspekt toe te zien. Wethouder Van Houwelingen (Gemeen tebelangen) die kuituur in portefeuille heeft, zei dat het kultuurbesef in de Dirkslandse raad duidelijk is toegeno men, maar het daarvoor benodigde geld niet. Bij afwezigheid van de financiële middelen c.q. de politieke bereidheid om de nodige bedragen uit te geven moet je niet de ondernemer belemmeren bij een noodzakelijke uitbreiding, aldus Van Houwelingen. De heer Koningswoud (SGP) vond het wat overdreven dat wethouder Eshuis sprak over 'dorpsgézicht' op de plaats waar de uitbreiding van de bakkerij gepland is. Hij had nog eens naar de lokatie gekeken maar had die amper kun nen zien. De heer Robijn (PvdA) stelde: „Aan kuituur denken is goed, maar de kerkgracht in oorspronkelijke staat terug brengen is niet reëel. Daar zijn we nog heel wat jaren vanaf." De heer Van Prooijen zei dat hij niet beweerd had een voorstander van door graven van de kerkgracht te zijn, want het is nog nooit bewezen dat de kerk gracht ooit helemaal rond geweest is. Het ging hem er nu alleen maar om dat de gemeente tcjit een reëel beleid komt, waarbij iedereen weet waar hij aan toe is. Wethouder Van Houwelingen bracht naar voren dat het college tot dezelfde konklusie als de heer Robijn was geko men, puur vanwege de financiën. Wel staat op de begroting van 1995 een bedrag van 5.000 om iets konkreets te gaan doen ten aanzien van de kultuurhis- Torische waarden in de gemeente. Daartoe zal een kultuurgroep in het leven worden geroepen. Wethouder Eshuis benadrukte dat in de raad een aantal jaren geleden een cen trumbeleid is afgesproken. Daarin is wel degelijk gedacht over optimalisering van het dorpsgezicht en over een breder zicht op de kerk. Het huidige bestemmings plan houdt daar ook rekening mee. Volgens Eshuis was er geen sprake van een ad hoc beleid, zoals Van Prooijen beweerde. „We hebben ons gebaseerd op het huidige bestemmingsplan." Met afwijking van het bestemmingsplan voor uitbreiding van de bakkerij was de raad het overigens geheel eens. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Op 5 en 6 mei is het bevrijdings- markt in Dirksland. Er is van alles te doen en van alles te koop. Wij verkopen in de voortuin van Stationsweg 2, tegenover het Ach terdorp, ons bekend Stokrooszaad e.d. We hebben ook diverse tuin- plantjes, vooral in rood, wit, blauw en oranje. Bij ons is het gezellig op 5 en 6 mei en Dirksland is het meest versierde dorp van de omgeving. Martina Westdorp en Caroline van den Broek Zaterdag 6 mei houdt de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' haar jaar lijkse rommelmarkt op het Diekhuus- plein aan het Beneden Zandpad te Mid delhamis. Vanaf 9.00 uur is er weer van alles te koop. Meubilair, boeken, platen, huishoudelijke artikelen, glaswerk en serviesgoed, er is een ruime keus. Natuurlijk kunt u ook weer terecht voor Sempre's specialiteit: versgebakken vis voor een spotprijsje. Bovendien kunt u zaterdag op de markt al kaarten kopen voor Sempre's spekta- kulaire Showconcert 'We'll meet again' op 10 juni a.s. Dit concert wordt gehou den in Sporthal 'De Staver' en staat geheel in het teken van 50 jaar bevrij ding. Door Sempre en de andere medewerken den - o.a. Herien Wieringa, Marjo Boom en het Gemengd koor 'Excelsior' - wordt momenteel al hard gewerkt aan dit grote evenement. Uiteraard is de muzikale en artistieke lei ding weer in handen van Arie Stolk. Als u bij Sempre's vorige Showconcer- ten aanwezig was, weet u v/at u kunt ver wachten, bent u er echter nog nooit ge weest, dan mag u deze kans zeker niet laten schieten! Dit jaar wordt er namelijk na afloop van het concert een 'Liberation Dancing Party' gehouden met muziek van het bekende dansorkest 'The New Orpheans'. Kaarten voor dit concert, inclusief het bal, kosten 15,-. Uiteraard krijgen do nateurs van Sempre korting. COMBi Niet op z'n goeie pak-, maar gewoon op z'n eerlijke wollen trui heeft Gerrit van den Boogert uit Sommelsdijk vrijdagochtend een zilveren Koninklijke Ere-medaille gespeld gekregen. „Echt verdiend" voegde burg. mevr. Sleurink toe aan die handeling die ze met zoveel instemming verrichtte. In dienst van aannemingsbedrijf Dijkers en Pijl werkt dhr. v. d. Boogert aan de dorpsvernieuwing Sommelsdijk, zijn Sommelsdijk, waarom 't ontvangen brandalarm vrijdagochtend niet echt van pas kwam. De beschikbaarheid van voldoende blus sers voor 't gemelde buitenbrandje deed hem besluiten weer aan 't werk te gaan, terwijl ten gemeentehuize juist op hém gerekend was... Hij is er tóch gekomen, zij 't wat later dan de rest en daar zaten, in de raadszaal, z'n verwanten, z'n collega's en z'n brand weervrienden van wie hij, na 36 jaar, in juli scheiden moet. Zó lang, 36 jaar, was hij aktief in de bluseenheid Sommelsdijk, „een nimmer aflatende inzet", waardeerde burg. mevr. Sleurink. Al 25 jaar is dhr. v. d. Boogert werkzaam in Weg- en Waterbouw en ook daarin is hij verdienstelijk bezig geweest, zowel als in het kerkelijk werk, jeugdwerk en in de zorg voor het Onderwijs. Mevr. Sleurink sprak dan ook van een grote maatschappelijke betrokkenheid die zelfs aan Hare Majes teit niet onbekend gebleven is. 't Was dan ook met grote instemming dat mevr. Sleurink dhr. v. d. Boogert in kennis stel de van de toekenning van de Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nas sau, 't Ging als gezegd, niet op de rever maar op de werkmanstrui want Gerrit was aan 't werk en had niet op enig proticol gerekend. Z'n werkgever Ir. M. van Eek, een 'echte Menheersenaer' richtte zich met graagte tot z'n werknemer die hij als 'echte Sommerdieker' heeft leren kennen. Het deed dhr. Van Eek deugd dat de dienstja ren bij zijn bedrijf aan de Onderschei ding van dhr. v. d. Boogert hebben bijge dragen; van de eigenschappen van de onderscheidene, inzet en daadkracht, bij de brandweer getoond, heeft ook Dijkers en Pijl mogen profiteren. Nauwelijks of geen ziekteverzuim en goede sociale vaardigheden droegen ertoe bij dat dhr. v. d. Boogert ook in de kring van z'n collega's zeer wordt ge waardeerd. Met een mooi cadeau werd die waardering onderstreept. 't Is allemaal gedaan niet om zichzelf boven anderen te verheffen maar uit dankbaarheid om gekregen krachten, gaven en gezondheid. Broer I. V. d. Boogert wist dat de drijf veer van z'n onderscheiden broer ge weest en ten besluite heeft ook Gerrit zelf dat getuigenis afgelegd, 't Was trou wens alles met veel plezier gedaan en met het grootst genoegen werkt hij ook nu aan de verfraaiing van Sommelsdijk, zijn Sommelsdijk, hoe kan 't zo treffen! Gevreesd zou je hebben dat op het Middelharnisse Zandpad, daar waar tot 1942 de Joodse Synagoge was, nooit meer één Jood z'n stappen druk- ,ken zou, maar donderdag waren ze er weer, de verstrooiden, hoe klein ook in getal. Hun aanwezigheid ontroerde, vooral toen Rabbijn Soeten dorp bij de nog te onthullen gedenktegel het 'EI malee rachamiem' bad; 'God vol mededogen', zo smeekte de Rabbie en zo baden meerderen met hem: 'mogen hun zielen gebundeld blijven in de bundel van het eeuwige leven'. Hugo Slager uit Amsterdam, neef van de uit Middelharnis weggevoerde rabbie David Slager, bad er het gebed dat herin nert aan de overledenen maar ook op roept tot hoop. Petra Katzenstein zong en de omstanders luisterden en zagen toe hoe diep het gebeuren werd beleefd door hen die zich het Middelharnisse joodse leven nog terug konden denken, 't Was goed geweest, maar een 'overrompelen de wreedheid' heeft het weggevaagd, spoorloos naar 't leek. Geen steen die meer aan hen herinnerde terwijl de Joodse traditie juist wil dat de plek waar doden zijn begraven, de steen te hunner herinnering zowel als het stof felijk overschot ongeschonden blijven zal. Maar de oorlogsdoden, ze kregen geen identiteit, naamloos zijn ze gestor ven en hun as werd verstrooid. Voortaan echter is er de gedenksteen, ter herinnering, initiatief van Culturele Kring 'de Welle'. Bij de ontvangst van de genodigden in 'het Diekhuus' sprak mevr. burg. Sleu rink woorden ter nagedachtenis aan hen die deel uitmaakten van Middelharnis' samenleving, 'volkomen ingeburgerd' als ze waren, levend in rust en vrede, maar de Duitser was gekomen en de holo caust die de flakkeese Joden op vier na vernietigd heeft. Het volgende nummer van 'Eilan den Nieuws' zal i.v.m. de viering van Bevrijdingsdag niet vrijdag-, maar a.s. donderdag 4 mei ver schijnen. Redaktie MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Wij hopen D.V. dinsdag 9 mei ons jaar lijkse reisje te houden. De vertrektijden zijn als volgt: 7.20 uur: Dienstencentrum 7.25 uur: Muziektent 7.30 uur: bushalte De Samaritaan 7.40 uur: bushalte Oude Tonge Het bestuur D.V. woensdag 3 mei 1995 hoopt ds. J. Belder uit Katwijk aan Zee op uitnodi ging van de kiesvereniging een tijdrede uit te spreken in de Hervormde Kerk; aanvang 19.30 uur. Aaien hartelijk welkom. „Ze vonden geen onderduikadres op het eiland", herinnerde rabbijn Soetendorp, 't was het verhaal van te hebben gefaald al maakte de rabbijn geen verwijten. Onderduiken op Flakkee zou moeilijk zijn geweest en niet graag hadden de Joden anderen in levensgevaar gebracht. Er is ook, en dat tot zijn dankbaarheid, het verhaal van de wederopbouw met van God gekregen kracht zoals Mozes die kreeg na de uittocht uit Egypte, Mozes, het 'eerste onderduikskind'. „Geloofd zij God Die ook ons in stand hield", dankte rabbijn Soetendorp en de betrokkenen en de omstanders hoorden z'n oproep tot geestelijke vrijheid nu de fysieke vrijheid ontvangen is. 't Was een oproep tot verdraagzaamheid en mede-menselijkheid: „Overal waar mensen worden gescholden en vervolgd worden u en ik gescholden en vervolgd", wees rabbijn Soetendorp aan, ertegen waarschuwend bij 't vertrappen van mensenrechten verre te blijven en slechts de schouders op te halen. Er is hoop Toen hij na de onthulling van de gedenk steen op het Zandpad, aan de muur van de vroegere Synagoge, 's avonds in het gemeentehuis de expositie opende van tekeningen uit concentratiekamp Wes- terbork (door Leo Kok) en een foto-ten toonstelling van het Joods Historisch Museum heeft rabbijn Soetendorp de hoop die hij al 's middags had uitgespro ken verder uitgedragen want het vervult hem met huiver hoe over asielzoekenden gesproken wordt. „Heb de naaste lief als je zelf en weet je niet wie je naaste is heb dan de vreemde ling lief, want vreemdelingen waren we in het land van Egypte", hield rabbijn Soetendorp ieder voor. Ieder voor zich dient het zich voor te nemen een deur te openen naar warmte en veiligheid, een weg die God zal zegenen". Middelharnis had voor een dag de af stammelingen van zijn vroegere Joodse burgers in haar midden. Een van hen bracht ontroerd dank voor het geweldige gebaar, het aanbrengen van de herden kingssteen op de 'ontzagwekkende' plaats. De muur waaraan de tegel beves tigd werd, het werd een klaagmuur, ener zijds herinnerend aan 't verdriet dat was gekomen, ook aan de levensvreugde die in Middelhamis genoten was. Een beetje van die vreugde hebben ze teruggeproefd, ook mevr. Tons Matzen- stein-Hartogs die dierbare jeugdherinne ringen aan Middelharnis heeft en Hugo Slager, neef van rabbijn Slager (omgeko men 2-7-1943), die zo graag z'n oom in Middelhamis bezocht. Ze zijn weer vertrokken, weer uitge- zworven. Er is nu een steen die aan hun nabestaanden herinnert, een steen aan Middelhamis' klaagmuur. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRARE C3 CD CD ^^^9 n^Q 2UA OUDDORP - Weststraat 35 - Telefoon t0l87S) 16 12 Fax 3734 RENESSE - Pnnlsnop - Hogezoom 172 - Telefoon (011J6/ 24 CJ SOMMELSDIJK - Weslkrakeelstraat B - Telefoon (01870)868 41 Een zilveren plak voor Gerrit, bloemen voor mevr. v. d. Boogert. Rabbijn Soetendorp spreekt woorden ter gedachtenis aan overlevenden en nabestaanden. Mevr. Tons Katzenstein-Harlogs spreekt voor de gedenktegel een dankwoord uit.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1