EHAIIDEII-mEUWS GEZOND WEL De Wet op de Geneeskundige Behandelings Overeenkomst Bevrijdingsconcert 'Vooruit' op 5 mei SClHlllUinrilEVA\lEM Congres K.S.V. "Schuttevaer" in het teken van de toekomst 'Geweldig!' Zangavond in Ouddorp Kruiswerk organiseert nieuwe cursus Electronische technieken zijn niet meer weg te denken Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Rabobank West-Flakkee investeert in Ouddorpse SGhooljeugd! Opbrengst kollekte Poolse ziekenhuizen, Goed en verantwoord een zieke tillen taxatie- Makelaar Tamboer Dagelijks 200.000 nieuwe christenen Bij "Schuttevaer" worden graag jonge ondernemers (schippers) verwacht 3e Blad VRIJDAG 28 APRIL 1995 No. 6396 Per 1 april 1995 is in Nederland de Wet op de Geneeskundige Behan delings Overeenkomst, kortweg WGBO, van kracht. In deze wet is een aantal rechten van patiënten vastgelegd. „In hoeverre moeten hulpverleners mij als patiënt of mijn familieleden informeren over onderzoek en behandeling? Wat kan ik doen als ik mijn twijfels heb over de gestelde diagnose? Mag ik eigenlijk wel mijn eigen medisch dossier inkijken?" Op deze vrs^en (en nog vele andere) geeft de WBGO een antwoord. Recht op informatie en toestemming In de wet is geregeld dat de patiënt het recht heeft op informatie. Het gaat dan bijvoorbeeld om informatie over het on derzoek, de gestelde diagnose, de ver schillende behandelingsmogelijkheden en hun konsekwenties, de (bij)werking van geneesmiddelen, de rol van andere hulpverleners bij de behandeling en de leefregels na behandeling, nazorg en controle. Aan de hand van al deze infor matie kan de patiënt dan zelf beslissen of hij al dan niet behandeld wil worden. Indien patiënten zelf geen informatie wensen te krijgen van de hulpverleners, is deze hulpverlener wettelijk ontheven van deze taak. Zodra de patiënt goed is geïnformeerd over het onderzoek of de behandeling, dan dient de hulpverlener voor verdere behandeling toestemming te vragen aan de patiënt. Een noodsituatie (bijvoorbeeld een ern stig auto-ongeval) vormt een uitzonde ring op deze regel. De hulpverlener han delt dan naar eigen goeddunken. Voor minderjarigen en wilsonbekwame mensen gelden aanvullende regels op dit gebied. Second opinion Iedere patiënt heeft het recht om een tweede hulpverlener te raadplegen indien hij twijfelt aan de gestelde diagnose van zijn eigen hulpverlener. Ook kunnen andere behandelingsmetho den eerst onderzocht worden alvorens zich te onderwerpen aan de voorgestelde behandeling van de hulpverlener. Recht op geheim Zonder medeweten van de patiënt mag een arts geen informatie doorgeven aan derden. Niet aan een andere arts, niet aan de familieleden, zelfs niet aan de eigen echtgenoot of echtgenote. Dit beroepsgeheim blijft gelden, ook na dat de patiënt is overleden. Daarnaast mag de arts ook niet zonder toestemming informatie verstrekken aan maatschappelijk werkers, pastores, ver zekeringsgeneeskundigen en dergelijke. De patiënt dient hiervoor toestemming te geven, bij voorkeur door ondertekening van een machtiging. Indien door de patiënt hiervoor toestem ming is verleend, dan nog mag de arts niet meer meedelen dan voor het onder zoek of behandeling noodzakelijk is. Inzage in het dossier In het medisch dossier worden heel wat gegevens van de patiënt vastgelegd, ledere patiënt heeft het recht om zijn eigen medisch dossier in te kijken. Tegen een redelijke vergoeding kan zelfs een kopie van het dossier verkregen wor den. Klachtrecht Volgens een andere wet - de klachtwet - heeft iedereen recht een klacht in te die nen bij de instelling die zorg heeft ver leend. Zorginstellingen zijn dan ook ver plicht een klachtenprocedure te hebben. Voor meer informatie over de genoemde patiëntenrechten kunt u op maandag- en woensdagochtend van 9.00 tot 13.00 uur en op vrijdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur kontakt opnemen met het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG) van het Patiënten Consumenten Platform Zuidhollandse Eilanden, tel. (01880) 26445. Bij het IKG zijn tevens folders beschik baar over patiëntenrechten. Ook met vragen en klachten over de gezondheidszorg kunt u bellen naar het IKG. Orgelconcert Arie J. Keijzer Grote Kerk Dordrecht Zaterdag 29 april, 20.00 uur Op D.V. zaterdag 29 april, aanvang 20.00 uur, hoopt Arie J. Keijzer een con cert te verzorgen op het orgel van de Grote Kerk te Dordrecht, met het volgen de programma: Bach, Fantasia; Böhm, Partita; Keijzer, delen uit Symfonie I IV; Keijzer, improvisatie. Enkele jaren geleden ging de School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' te Ouddorp over op een nieuwe rekenmethode, 'Re kenen Wiskunde' geheten. Een eigen tijdse, in vaktermen gesproken 'realisti sche' methode, waarbij het zgn. omge- vingsrekenen een grote plaats inneemt. De methode werd gefaseerd ingevoerd, te beginnen in groep 3. Dit jaar was groep 7 aan de beurt. Wat bleek nu? Bij het rekenen in groep 7 is af en toe voor iedere leerling een heus rekenmachientje nodig. Dat was er echter niet bijgeleverd! Een simpel rekensommetje leerde dat ^anschaf van een eenvoudig rekenma chientje voor zo'n 60 70 leerlingen al gauw een bedrag van rond de 600,- zou gaan vergen. Da's ook realistisch re kenen! Daar de direktie al jaren realistisch moet rekenen werd nagedacht over een voor delige manier van aanschaf. Die werd gevonden door Rabobank Westflakkee te verzoeken de rekenapparatuur te spon soren. Rabobank West-Flakkee willigde dit ver zoek met verve in. Gevolg: vanaf heden beschikt, indien nodig, iedere leerling in groep 7 van de Chr. Basisschool over een prachtige rekenmachine. Een handig apparaatje, dat jaren mee kan! Boven dien kan groep 8 dit het volgend jaar van groep 7 lenen als ook daar een aantal les sen besteed worden aan het rekenen m.b.v. een rekenmachientje. Uitgerekend of niet?! Bij gebruik van het gesponsorde reken machientje kan de leerling niet om het Rabobank vignet heen. Het oranje/blauw steekt prachtig af op het geheel witte apparaatje. Ook hier blijkt weer: de Rabobank, een bank waar je op kunt rekenen. Voor de Ouddorpse schoolkinderen zelfs: een bank waar je mee kunt rekenen! En dat zullen ze, nu nog met meer plezier. Reken maar...! De kollekte die door de Stichting Flak- keese Hulpgoederen Polen (SFHP) werd gehouden is opnieuw een groot succes geworden. De volgende bedragen zijn door de koliektantes opgehaald. Ouddorp2762,35 Goedereede741,65 Goedereede Havenhoofd245,00 Stellendam1908,70 Melissant983,80 Dirksland2486,00 Herkingen559,00 Sommelsdijk1624,95 Middelhamis3519,55 Nieuwe Tonge1394,95 Oude Tonge2535,80 Stad a/h Haringvliet1061,75 Achthuizen665,50 Den Bommel875,00 Ooltgensplaat1191,25 Totaalƒ22555,25 Dit bedrag is exclusief giften die via bank en giro nog steeds binnen komen. Het bestuur is enorm blij met deze goede opbrengst. Wij zijn daarom weer extra gemotiveerd om ons werk te vervolgen. Het 25e transport is jl. maandag 24 april geladen. Twee bestuursleden zullen de zorg op zich nemen dat alles goed op z'n plaats komt, en het ziekenhuis in Chelm ziet al naar hun komst uit. De arme families krijgen dan weer kle ding toegestopt die door ons is ingeza meld. In het ziekenhuis zal dan worden over legd wat van het kollektegeld wordt ingekocht. U wordt daarom t.z.t. op de hoogte gebracht. Wij danken u dan ook voor uw gift. Heel veel dank aan hen die de kollekte georganiseerd hebben. Maar ook veel dank aan alle kollektanten die met de bus van deur tot deur gingen. De bevolking van Chelm ziet naar onze hulp uit. Dankzij uw steun kunnen wij dit werk voortzetten. Nogmaals onze hartelijke dank. Het bestuur SFHP, tel. (01874) 1824 OOLTGENSPLAAT Postagentschap gesloten Op zaterdag 29 april (Koninginnedag) en op vrijdag 5 mei a.s. (Bevrijdingsdag) is het postagentschap Weespad 2 GESLO TEN. Op Koninginnedag is wel de win kel tot 12.00 uur geopend. Op genoemde dagen wordt er ook geen postbestelling uitgevoerd. Op D.V. zaterdag 13 mei a.s. is er een zangavond in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp. Deze avond staat in het teken van 'Kinderen zingen voor Kinderevan gelisatie'. Er zullen 3 koren zingen. Het kinderkoor 'Jong Begonnen' en het jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem' deze koren staan o.l.v. Jan Bezuijen en het kinderkoor 'Goedereede' o.l.v. Janny Wolfert. De muzikale omlijsting zal ver zorgd worden door Jacco Groenendijk met zijn trompet. De toegang is gratis, maar er zal wel een kollekte gehouden worden. De opbrengst is bestemd voor het kinderevangelisatie. Deze avond begint om 19.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. Wij hopen op uw aller komst. Avondvierdaagse Middelharnis Het Rode Kruis afd. Middelhamis zal dit jaar de 24ste Menheerse Avondvier daagse organiseren. Deze zal gehouden worden van 30 mei t/m 3 juni. Inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij onder staand adres. Voor inschrijvingen van Scholen, verenigingen en groepen kun nen zich tot 15 mei a.s. aanmelden bij: J. M. Blok, Zwaluwstraat 28, 3245 VN Sommelsdijk, tel. (01870) 85006. Op 5 mei a.s. hoopt 'Vooruit' uit Oude Tonige een echt Bevrijdings concert te verzorgen in de Grut terswei o.l.v. Truus Migchielsen- Muizer. Met zang van Sandra Buse- man. Het orkest opent deze avond met een prachtig koraal an Irish hymn tune, wat ondermeer betekent 'Vaste rots van mijn behoud'. Een hulde aan al die bevrijders, die ons weer onze vrijheid hebben terug gegeven. De slagwerkgroep o.l.v. Jos Schroevers zullen de Introductions of War voor u spelen, een spektakulair werk, speciaal door Jos geschreven voor dit bevrij dingsconcert. Misschien een begin van een muzikaal leven? Zang van Vera Lynn zal deze avond niet ontbreken, Sandra Buseman zal de sfeer van die tijd benaderen begeleid door het orkest. De tekst We'll meet again Now is the hour past in deze sfeer. Ook zal Soldaat van Oranje in deze uit voering van R. van Otterioo niet ontbre ken. Een geheel ander programma dan op 11 maart, toen lag het accent op herdenking, nu meer op de bevrijding. Deze avond zal ook de Burgemeester van Oostflakkee, de heer A. J. C. van Pelt een woordje wijden aan deze bevrij ding en wat het ons nu heeft gebracht. Deze avond zal op deskundige wijze worden aangekondigd door Jan Heintjes. U mag deze avond niet missen. Het Fanfare-orkest zal u een onvergete lijke avond bezorgen. Wij verwachten en nodigen u allen uit naar de Grutterswei te komen. U weet het, de aanvang is 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur. En natuurlijk is de toegang gratis. Tot ziens op 5 mei. GOEREE-OVERFLAKKEE - De wijkverpleging van Kruiswerli Zuidhollandse Eilanden organi seert donderdag 11 en 18 mei een cursus Tillen. Wanneer u iemand helpt die moeilijk ter been is, in een stoel of rolstoel zit, of op bed ligt, is het belangrijk te weten hoe u die persoon het beste kunt ondersteunen of tillen. Verkeerd tillen is zowel voor de patiënt als voor degene die moet tillen, extra belastend. Vaak wordt er meer getild dan nodig is. In veel gevallen kan er een be roep gedaan worden op de patiënt zelf, of gebruik worden gemaakt van hulp middelen. Samenwerking met de patiënt is heel belangrijk. Wilt u leren hoe u het beste iemand kan ondersteunen of tillen dan is de cursus Goed en verantwoord een zieke tillen misschien iets voo ru. De cursus bestaat uit 2 wekelijkse bij eenkomsten van twee uur en wordt gege ven: plaats: wijkgebouw Kruiswerk ZHE (plaats wordt bepaald naar aanlei ding van de woonplaats van de deelnemers), data: donderdag 11 en 18 mei 1995. tijd: avond, kosten: 10,- leden van het Kruiswerk. 15,-niet-leden. Afhankelijk van de voorkeur van de deelnemers wordt plaats en tijdstip bepaald. Voor meer informatie en aanmelding: tussen 13.00 en 14.00 uur kan gebeld worden naar het spreekuur van de wijk verpleging, (01874) 1289 of dagelijks via het algemene telefoonnummer (06) 0992299. Aanmelden is mogelijk tot 5 mei 1995. De cursus gaat alleen door bij voldoende belangstelling. Het 146ste congres van de Koninklijke Schippersvereniging "Schutte- vaer" zal op donderdag 11 en vrijdag 12 mei 1995 in Restau rant/Congrescentrum Engels (naast Centraal Station) te Rotterdam wor den gehouden. Het thema voor het tweedaagse congres heeft als opschrift "Telematica en Telecommunicatie". Hiermede wil het bestuur een blik slaan in de toekomst en ziet het als haar taak om de leden voor te berei den op ontwikkelingen die aller aandacht vragen. Rotterdam - Havenstad Het is niet voor de eerste keer dat Rotterdam als congresplaats wordt geko zen. In 1958, 1965, 1974, 1983 en 1990 werden de Ledenvergaderingen in deze Havenstad gehouden. Het congres kreeg daarbij vele hoge gasten op bezoek. Koningin Juliana bezocht als Bescherm vrouwe in 1974 in het Hilton Hotel de 125e Jaarvergadering. In 1983 bracht HKH Prinses Margriet en drs. N. Smit- Kroes als Minister van Verkeer en Waterstaat een bezoek aan "Schuttevaer" eveneens in Hilton. Op het congres in 1990, gehouden in Restaurant Engels kwam mevrouw J. R. H. Maij-Weggen, minister van Verkeer en Waterstaat ter vergadering. In 1980 werd Koningin Beatrix Beschermvrouwe van de K.S.F. "Schuttevaer". In het begin van deze eeuw was er al een band met het Koningshuis. Prins Hendrik bezocht als Beschermheer meerdere Jaarvergaderin gen in Rotterdam en elders. Koningin Wilhelmina verleende in 1938 het predi kaat "Koninklijke" aan de vereniging. Veel voorstellen bereikte het hoofdbestuur. In "Nieuws van het VASTELAND", de kwartaaluitgave van "Schuttevaer" wordt een uitvoerige toelichting gegeven betreffende de zaken die aan de orde worden gesteld. De voorzitter van de K.S.V., de heer K. J. van Dorsten stelt de vele ontwikkelingen aan de orde met o.a. het gebruik van autotelefoons, hoe kun nen de schippers in de toekomst via computers met walstations communice ren en wat kan men verder met een PC aan boord? Het zijn aangelegenheden waar veel ondernemers in de binnevaart mee rondlopen. Deze en andere vragen zullen op het con- in het doolhof van prijskaartjes de juiste Tel. (01870)8 34 77 Cursus verkopen en acquisitie Het verkrijgen van een opdracht tot leve ring is een vak. Een vak dat zich conti nue aanpast aan de markt. Om te blijven voldoen aan de steeds hogere eisen en wensen van de opdrachtgevers is het goed om regelmatig aandacht te schen ken aan de technieken die behoren bij het proces van verkopen en acquisitie. Het traject dat aan de orderontvangst vooraf gaat dient zorgvuldig uitgestip peld te worden. Daarbij wordt gedacht aan het moment van selectie van de doel groep tot en met het uitbrengen van een goede offerte ter bevestiging van het gesprek. Na de opdrachtverstrekking vindt de feitelijke levering van het pro- dukt of de dienst plaats, waarna de nazorg een grote rol gaat spelen. Om het inzicht in het proces van opdrachtverwerving te vergroten en de noodzakelijke vaardigheden hierbij aan te scherpen wordt de cursus georgani seerd. De cursus is bestemd voor de onderne mer en medewerkers die binnen de onderneming de acquisitie verzorgen. De cursus vindt plaats op 16 en 23 mei van 14.00 tot 20.00 uur in Dordrecht en wordt in samenwerking met de Kamer van Koophandel georganiseerd. Nadere informatie kan worden verkregen bij het IMK Zuidwest-Nederland, de heer J. P. F. C. van den Ameede, tele foon 078 - 337249. WETZLAR - De christelijke kerk heeft de laatste 15 jaar de grootste groei in haar geschiedenis doorgemaakt. Volgens recente cijfers van de gereformeerde Amerikaanse theoloog James Kennedy, voorzitter van de in 1969 opgerichte zen dingsbeweging Evangelism Explosion, kwamen er in 1994 dagelijks 92.000 mensen tot geloof. In het jaar 100 na Christus bedroeg het aantal bekeringen per dag 100, in 1900 was dit 900, in 1950 al 4.500, in 1980 rond de 20.000 en in 1994 dus 92.000. Als deze groei zich voortzet, zullen in het jaar 2000 elke dag maar liefst 200.000 mensen zich tot Christus keren. gres door deskundigen worden beant woord. Ook de voorzitter van de organi serende congrescommissie uit Rotter dam, de heer J. A. Groenewold sluit in zijn "voorwoord" bij de vragen van de voorzitter, de heer Van Dorsten aan. "De moderne electronische technieken zijn niet meer weg te denken aan boord van de binnenschepen en bij de bedrijfs voering". Op de middagvergadering van de eerste congresdag zal, na de jaarrede van de voorzitter, door mevrouw mr. T. Muller- Zwartepoorte, hoofd van de hoofdafde ling Binnenvaart van de Directie Goederenvervoer van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat worden ingegaan op het beleid van de overheid in relatie tot telematica en telecommunicatie in de binnenvaart. Over dit thema zal ook een speciaal voor het congres vervaardigde film worden vertoond. Daarnaast zal de heer mr. J. C. Lems, adjunct-directeur Scheepvaart van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotter dam,; ingaan op de telematicatietoe- passingen in de haven, c.q. de zeeha ven. Een spreker van PTT-Telecom brengt terzake de toekomstige moge lijkheden van telecommunicatie vanaf schepen. Na deze inleidingen volgt er een discussie/vragenronde. Ontvangst op het stadhuis Op de morgen van de eerste dag worden de huishoudelijke zaken behandeld en vindt er een bestuursverkiezing plaats. Van het hoofdbestuur treden af de heren: C. v. d. Broek, Th, Bakkers, S. Janssen en R. J. Zwiers, die allen herkiesbaar zijn. Tevens is door de afdeling Rotterdam de heer Mr. A. N. Roos voorgedragen als hoofdbestuurslid en vanuit de afdeling Kampen de heer C. Wubbeling, ms. "Stad Goor". Voorts is door de afdeling Temeuzen-regio de heer E. Rensen kan didaat gesteld. Verder zal worden gesproken over de voortgang meerjarenbeleidsplan en parti cipatie branche-organisatie "Binnenvaart Nederiand". De voorzitter van de congrescommissie, de heer J. A. Groenewold. Om 12.15 uur zullen de deelnemers aan het congres door de Wethouder Haven en Financiën de heer Drs. R. M. Smit in de burgerzaal van het Stadhuis worden ontvangen. Daar zal ook worden geluncht. Op vrijdag 12 mei komen in de morgenvergadering de voorstellen van de afdelingen en vanuit het hoofdbestuur aan de orde. Totaal zijn er door de afdelingen, etc. 115 voorstellen ingediend en 6 voorstel len werden er door het hoofdbestuur aan toegevoegd. Van de 115 van de afdelingen zullen er op de vergadering 8 voorstellen in behandeling worden genomen. Ruimtevaart Op de middag van de tweede dag van het congres, zal Nederlands enige astronaut Wubbo Ockels de bezoekers meenemen op een reis door de ruimte. Hij zal hierbij uiteraard een link leggen met de binnen vaart. Na afloop van dit programma onderdeel worden de deelnemers naar de Oude Haven gebracht, alwaar men in een ontspannen sfeer van de oude binnen scheepvaart kan genieten. Ook speciaal voor de dames zijn er enkele nevenpro- gramma's georganiseerd. Rotterdam, de havenstad staat altijd in het teken van de scheepvaart; op 11 en 12 mei a.s. wordt dit nogeens extra onderstreept. Men kan dan overal de bekende Schuttevaervlag zien wapperen. De havenstad Rotterdam. Drukte in de Rijnhaven. ROTTERDAM Op het tweedaags congres van de Koninklijke Schippersveren. "Schuttevaer", 11 en 12 mei 1995 in Restaurant En gels zijn ook de jonge schippers heel hartelijk welkom. Zelfs graag. In "Vasteland" wordt door het hoofdbestuur en met name ook door de voorzitter van de Congrescommissie, de heer J. A. Groenewold een hartelijke oproep geplaatst aan de jonge ondernemers om de congresdagen te bezoeken. Speciaal wordt er gewezen op de sterke ontwikkelingen die zich in een versneld tempo aandienen en waarbij de scheepvaart in zijn totaliteit wordt betrokken. Een warm pleidooi gaat dan ook uit naar de jonge actieve binnenvaartondememers. De jongelui worden vragen gesteld. O.a.: heeft u al een computer aan boord en zo ja: "haalt u daar voor uw bedrijf al de optimale mogelijkheden uit?". "Bent u nieuwsgierig op het gebied van telematica en telecommunicatie in het vervoer over water en.... over de weg?". "Heeft de verlader u al gevraagd of u uw stuw- plan even op de fax kon zetten?". De heer Groenewold merkt in zijn voorwoord van "Vasteland" hierbij op: "De "moderne" binnenvaartondememer c.q. schipper, ontkomt er nauwelijks meer aan en velen hebben zich dan ook al enthousiast op dit "item" gestort." In dit kader heeft de congrescommissie besloten, jonge - mogelijk - "toekomsti ge binnenvaartondememers" - gedeeltelijkbij dit congres te betrekken. Jonge mensen, die binnenkort hun opleiding aan de Stichting Scheepvaart- en transport College "De Noorderhelling" te Rotterdam hopen te voltooien. Tevens kan dan een nieuwe generatie kennismaken met de vele activiteiten van K.S.V. "Schuttevaer" dat mogelijk een aanzet is om zich hierbij aan te sluiten. In memoriam: P. W. J. de Korte K.S.V. "Schuttevaer" en de Congrescommissie kreeg ook bij de voorbereiding van het congres een groot veriies te verwerken. In februari j.l. overieed plotse ling, de heer P. W. J. de Korte, bestuurslid afdeling Rotterdam en actief lid van de congrescommissie. Verwant aan de bekende schippersfamilie De Korte uit Oude Tonge. De overledene met een grote schat aan praktijkervaring en kennis, die hij niet alleen inzette voor zijn eigen scheepvaartbedrijf maar voor de gehele binnenvaart, was ook de "motor" van het organiseren van dit congres. KONINKLIJKE SCHIPPERSVERENIGING BESCHERMVROUWE H.M. KONINGIN BEATRIX iNVM,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9