De schoolmeester van Stad anno 1791 ijft Wie schrijn er mee van en over Flakkee Pas op voor hoge bloeddruk Kraamtijd - Blijde tijd? P.V. Gevleugelde Vrienden Blaeuwe Huuskaart, nu ook te koopl Bevrijdingszangayond t.b.v. St. Ontmoeting Onderdruk en bovendruk Voorkomen is beter dan genezen De meest recente onderzoeken Duitse kerlien belijden schuld op 8 mei P.V. De Snelpost P.V. De Luchtbode DE BIENAEMEN VAN ^Ol^^^im Er even een paar dagen tussenuit! Genieten van de rust en de schoon heid van de natuur, de gezelligheid van een dorp en profiteren van de faciliteiten in de nabijheid. Ouddorp en haar omgeving, een gebied waar het goed toeven is. Ook in het voor- en naseizoen is hier genoeg te beleven. Heerlijk uitwaaien op het Noordzeestrand of een bezoek aan één van de musea. Bent u sportief? Wat dacht u van wandelen, fietsen, vissen, surfen, zwemmen Vraag nu de informatiemap aan!! Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart Blaeuwe Huuskaart nu ook te koop! Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUPAG 28 APRIL ]m De schoolmeester was in vroeger tijden een man van aanzien. Toch was zijn positie en takenpakltet in de achttiende eeuw anders, dan wij wellicht zouden verwachten. Zeker in de kleinere dorpjes had de school meester diverse bijbaantjes, mede omdat hij een van de weinige men sen in het dorp was, die goed kon lezen en schrijven. Hij had het door al deze funkties vaak razend druk, en als het begrip 'stress' zo'n twee eeuwen terug reeds bestond, was hij één van de eerste potentiële slachtoffers, voorlezer, e.d. De schoolmeester was te Stad aan 't Ha ringvliet verplicht zowel 's morgens als 's winters school te houden, zolang er minstens tien scholieren waren. Waren het er minder, dan mocht hij niet zomaar stoppen, neen, dan moest hij eerst toe stemming krijgen van de ambachtsheer of dienst rentmeester. Les werd er gege ven 's morgens van negen tot elf uur en 's middags van één tot vier uur, met uit zondering van woensdagmiddag: tot drie uur. Zaterdagsmiddags waren de kinde ren en dus ook de schoolmeester vrij. Wanneer de school begon, gaf de school meester aan één van de bekwaamste kin deren het woord, om een fomiulier ge bed te doen bidden en bij het eindigen van hetzelve een dankzegging te laten doen, beide toepasselijk de omstandig heid van zaken; alsmede een kapittel uit het oude of nieuwe Testament doen lezen en een vers uit een Psalm te laten zingen, en mcxïten zorgen dat zulks alles eerbiedig en in orde geschiedde. De schoolmeester moest gedurende de schooltijden nauwkeurige discipline en toezicht houden over zijn scholieren, ieder 'na hun vatbaarheid onderwijzen in het ABC, spelden, Icczen, schrijven en cijfferen, alsmede de ordinaire formulier gcbeede Martius, de Cathechismus en alle andere boeken bekwaam tot onder wijzing en lot stigting van de jeugd". De schoolmeester moest mede goede orde houden onder de jeugd in het uit gaan van de schoolzodanig dat de kinderen leeft, ordentelijk en geschikt waren m het naar huisgaan, behoorlijk en burgerlijk groetende diegecne die zij voorbij passeerden en dus zorgdragende, dat er bij die gelegendheid geen onor- dentelijkheden gepleegd werden, en hun bovenal te manen, dat zij zich stil, orden telijk en stichtelijk moesten gedragen, wanneer zij zich in de kerk bevonden..." De schoolmeester zou van iedere scho lier „voor schoolgeld genieten, te weten van een die in de zogenaamde banken is geplaatst ecnc stuiver, en van die gccne welke aan de tafel zitten l'A stuiver en van die welke schrijven 2'4 stuiver en van die welke schrijven en cijfferen 3'4 stuiver per week; en zulks zo wel des zomers als in de winter maanden en des avonds van zodanige die niet leeren schrijven 1V4 stuiver, die schrijven 2^4 stuiver en die reekenen leezen 2V6 stuiver per week boven de nodige kaarsen tot ligt". De schoolmeester was bovendien ver plicht, wanneer er gepredikt, gecatechi seerd of oefening gehouden werd, om met de 'kerker beurse' om te gaan, zoals vanouds gebruikelijk was. Hij moest zich daarvoor schriftelijk kunnen verantwoor den. Hij hield ook nog de aantekeningen bij van degene, die trouwden en de kin deren die werden gedoopt. Voor dit werk werd hij betaald 6,- in het jaar) door de kerkmeester. De voorlezer was verplicht zo menig maal als er Godsdienst gehouden werd - hetzij predikatie, repetitie of catechisatie - te lezen en zingen, en zoveel mogelijk, Gods woord en de Psalmen in orde te vervolgen, waarvan hij aantekeningen moest bijhouden, welk kappittel en tot hoever hij gelezen en wat Psalm hij ge zongen had, zodat hij de volgende keer weer kon beginnen waar hij geëindigd was, uitgezonderd de bijzondere tijden van voorbereiding voor het avondmaal, bede- en feestdagen, wanneer hij zich moest schikken in het verkiezen van kap- pittelen en Psalmen toepasselijk op de tijd en omstandigheden en zoals zulks vereisten. De voorlezer was ook gehouden de num mers aan te hangen van de Psalmen en pauze, welke in het begin van den Godsdienst zouden gezongen worden, alsmede moest hij de wet en geloofsarti kelen lezen, zoals in de kerk gebruikelijk was. De v«>rlezcr zou voor alle diensten jaar lijks een traktement genieten van het 'geestelijk comptoir der stad Brielle en ressorten vandien 48,- en van de kerk meester voor de avondbeurten 10,-". De koster was verplicht 's zondags en door de weeks, zo menigmaal als er Godsdienst gehouden werd, zo dikwijls te luiden als alhier gebruikelijk was, en wel 's zondagsmorgens om acht uur voor de eerste reis, half negen voor de tweede reis en negen uur voor de derde reis. 's Middags voor de eerste reis twaalf uur, voor de tweede reis één uur en voor de derde reis half twee. 's Avonds als er gecatechiseerd werd vijf uur. Ook moest de koster het lorenuurwerk zo dikwijls opwinden, als het ncxlig was en hetzelve uurwerk op de zon te stellen en zo goed mogelijk te houden. De koster was daarenboven verplicht, om bij een begrafenis zo veel te moeten luiden als de nabestaanden van de overledene wensten, zoals vanouds gebruikelijk was. en daarvoor verdienen van ieder lijk dat in de kerk begraven werd een gulden en vier stuivers. En van die welke op het kerkhof werden begraven 12 stuivers. Dit mcx;st worden betaald door de nabe staanden. Ook moest de koster aan een vreemd predikant of proponent, wanneer deze kwam preken, aan hem vragen „wanneer zijn eerwaerde gelieft opgeluit te hebben, zonder nogthans zulks verp- ligt te weezen aan den predikant dezer plaetse'. De koster moest de kerk behoorlijk met vegen en stoffen moeten schoonhouden, alsmede alle de banken en stoelen in orde houden. In de avond Godsdienst de kaarsen opzetten en aansteken en na af loop uitdoen en bewaren, alsmede 's winters - beginnende midden november en te eindigen de laatste maart daaraan volgende - voor schout en schepenen be hoorlijk turfvuur in de stoven moeten bezorgen en na het eindigen van de Godsdienst het vuur wederom uit de sto ven doen, gelijk hij zulks ook moesten doen voor de eerwaarde broederen predi kant, ouderlingen en diaconen. De schoolmeester en koster genoot voor het luiden van de klok, het bijhouden van het uurwerk en het schoonhouden van de kerk een tractement van 102,- per jaar, hetwelk werd betaald door de thesaurier van het dorp. Daarboven voor het vuur in de stoven te doen van schout en schepe nen kreeg hij ieder jaar een ton turf en vijf gulden, en van de kerkeraad een ton turf en acht gulden. De doodgraver was verplicht de graven - zo in de kerk als op het kerkhof - op goede breedte en diepte te graven, en nadat het lijk daarin was gezet, behoor lijk te vullen en zorg dragen geen lijken te begraven, voordat hij van de secretaris had vernomen, dat aan het recht op het begraven is voldaan. De doodgraver kreeg voor ieder persoon die hij begroef van de erfgenamen van de overledene een vergoeding, al naar gelang de leeftijd van de overledene en de plaats van begraven (in de kerk of op het kerkhof). Bij vriesend weer moest men dubbel geld uitbetalen. Van het klokluiden, kerkerecht en van het docxls- klecd was hij (X)k verplicht geld te innen en dat aan de kerkmeester te overhandi gen. Naast de koster was er ook de funktic van consistorieknecht. Laatstgenoemde moest zorgdragen, dat alles geregeld werd bij kerkelijke vergaderingen, zoals o.a. 's winters de consistorie op tijd ver warmen. Bovendien diende hij als er ver gaderd werd, bij de hand te blijven. Hij kon zulks (H)k door iemand anders laten doen. Voorts was hij verplicht ten tijde als de Heilige Sacramenten bediend werden, hetzij lauw of koud water - na vereiste van het seiz(x;n - in het doopbekken te bezorgen. Ook zorgde hij ervoor, dat brcKxJ, wijn en wat meer vereist werd lot het 'nagtmael' was verzorgd. De consistorieknecht verdiende jaarlijks zes gulden en zes stuivers, hetwelk dcxir de predikant werd betaald. Voor het schoonhouden van hel kleed voor het ■naglmaal' ontving hij van de kerkmees ter één gulden en tien stuivers. De schoolmeester, voorlezer, koster, dood graver en consistorieknecht, waren in eerste plaats verantwoording schuldig aan de anibachtshecr of -vrouw 'zonder eenige orders van Classis, Predikant off Kerkenraed te leeken uitgezonderd de Formulieren van eenighcid". Middelharnis i Jan Both Op D.V. zaterdag 6 mei 1995 zal er in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge een bevrijdingszangavond worden gehouden t.b.v. St. Ont moeting. De aanvang is 19.30 uur. Medewerking verlenen: Chr. Gem. Koor "Advendo" uit Nieuwe Tonge o.l.v. Peter Wildeman. Dhr. A, Kot hoopt zowel het koor als de samen zang te begeleiden. Verder werken er ook nog diverse solis ten mee en wel: Johan Gerritsen van der Hoop, panfluit (hij wordt begeleid door Arjan van Ballegooyen, die ook nog een orgelsolo met aansluitend samenzang hoopt te verzorgen). Johan Baay, tenor- solist en Kees Deurkx), baritonsolist. Zij hopen zowel afzonderlijk als samen en met het koor te zingen. Naast koor- en solozang is er ook ruime plaats inge ruimd voor samenzang. Enkele werken die gezongen en gespeeld worden zijn: o Nederland, let op uw saek. Gelukkig is het land. Klokke Roeland, Nader tot U, o Heer enz. Het geheel wordt ingeleid door orgel en panfluit over een bewerking van Ps. 118 met aansluitend samenzang. U wordt allen uitgenodigd om de daden des Heeren te gedenken. 50 jaar geleden werden we bevrijd van de macht van hel nazidom. Waar kunnen we dit beter gedenken dan in het huis des Heeren? De toegang is vrij. Wei zullen er twee kol iekten worden gehouden. Een ter bestrij ding van de onkosten en de ander is geheel voor St. Ontmoeting. Wat is Ontnnxjting eigenlijk? Ontmoeting: hulp aan thuislozen. In 1991 heeft Stichting Ontmoeting in het centrum van Rotterdam een dienstencentrum geopend om gestalte te geven aan de hulp aan onze naasten. Dat Ontmoeting in een behoefte voorziet, blijkt wel uil de velen die elke dag weer het dienstencentrum bezoeken. De bezoekers hebben diverse problemen, geen thuis, verslaving aan drank en/of drugs. Op de afdeling hulp verlening kunnen ze terecht voor hun eerste levensbehoeften, zoals eten, drin ken, kleding en douchen. Daarnaast kun nen ze gebruik maken van het maat schappelijk werk en de medische zorg. Op de afdeling dagactiviteiten kunnen de bezoekers vier dagen per week zinvol Hoge bkxïddruk (140/90 en hoger) is iets waar miljoenen mensen aan lijden. De kwaal vormt een belangrijke risicofactor vtx>r bertxirten, hartziekten en nierinsuf- ficicnlies, en is de achterliggende oor- z.aak van miljoenen doktersbezcKken per jaar. Hoge bloeddruk wordt wel de "stil le moordenaar" genoemd omdat er gewoonlijk geen symptomen aanwezig zijn. De meest recente onderzoeksresul taten werpen een nieuw licht op de slink- ,se wegen van deze kwaal. Bij het meten van de bkx;ddruk speelt de onderdruk en de bovendruk een rol. De onderdruk is de diastolische druk tussen twee hartslagen. De bovendruk is de systolische druk op het moment van de hartslag. Met een hoge bloeddruk wordt veelal een verh(X)gde onderdruk bed(x:ld. Maar uit recent onderzcxik is overduide lijk gebleken dat een verhoogde boven druk zelfs grotere risico's met zich mee brengt dan een verhoogde onderdruk. Naar .schatting is 35 procent van de men sen met hoge bloeddruk zich daarvan niet bewust en wordt er dan ook niet voor behandeld. Een hoge bovendruk blijft vaker onbehandeld dan een hoge onderdruk. Medicatie is niet het enige bezig zijn met houtbewerken, schilderen, koken enz. Dat Ontmtxïting wil helpen overeenkom stig Gtxis Woord komt tot uitdrukking in het geven van een Bijbelcursus en het wijzen op de geestelijke belangen van de bezoekers tijdens de gesprekken. Omdat Ontnuxïting thuislozen en ex-gedetineer den dag en nacht wil begeleiden om zo een terugkeer naar de maatschappij mogelijk te maken, willen we in de loop van dit jaar een woon-werkproject star ten. Kortom, redenen genoeg om deze zangavond te bezoeken, U steunt er een g(x;d doel mee en u bent op een zinvolle wijze bezig om bevrijding 1995 te gedenken. Nogmaals allen jong en oud hartelijk welkom. wat men kan doen. Lichaamsbeweging, voeding en spanningen spelen een belangrijke rol bij hoge bloeddruk. Zo ondervinden drie van de vier men.sen met hoge bloeddruk een daling van hun bl(x;ddruk als ze meer bewegen. Vezel en kaliumrijke voeding en minder zout heeft ook een gunstige werking op de bUxïddruk. Overgewicht blijft een andere grote risicofactor. Hierv<x)r is afvallen de meest effectieve niet-medische methode om de bl(x;ddruk te verlagen. Helaas lopen nog te veel mensen onno dig onhcrrcxïpelijke schade op d(X)rdat ze jarenlang niet wisten dat ze een te hoge blcKddruk hadden. De afgelopen vijfjaar zijn we enorm veel te weten gekomen over de ixir/akcn en behandelwijzen van hoge bloeddruk. "Het Beste" mei 1995, van Uitgeversmij The Reader's Digest, (onder meer verkrijgbaar in de b(x;khan- dcl) heeft een informatief artikel opgeno men over hoge bl(x;ddruk waarin aan de hand van een aantal recente onderz(x;kcn uitgebreid wordt ingegaan op oorzaken, preventie en behandelingswijzen. HANNOVER De leiding van de evangelisch-lutherse kerk in Duitsland (EKD) wil op 8 mei, de 50e verjaardag van de Duitse capitulatie, opnieuw schuld belijden voor de passieve houding van de kerk tegenover het nazisme en de gruwelijkheden die Duitsland heeft begaan. De EKD wil tijdens de herden kingsdiensten opnieuw de Stuttgarter Schuldbelijdenis uit 1945 laten voorle zen. Hierin verklaart de EKD mede schuldig te zijn aan het ontstaan van het Derde Rijk. Tegelijkertijd roept de EKD- leiding op om te danken voor het einde van de communistische dictatuur in 1989/90, die min of meer een nasleep vormt van de Tweede Wereldoorlog. Samen met de Rooms-katholiekc kerk houdt de EKD op 8 mei een oecumeni sche verz(x;ningsdienst in de Mariakerk in Berlijn. (dca) De kraamtijd kan een hele fijne, gezellige tijd zijn. Het kan ook anders: niet altijd rozegeur en maneschijn! Wanneer je van plan bent om borstvoeding te gaan geven, kunnen er bepaalde vragen oprijzen, zoals: - zal er wel genoeg voeding in zitten? - krijg ik geen last van zere tepels? - hoe vaak en hoe lang mag je aanleggen? - kun je na een keizersnede óók goed zelf voeden en je kindje meteen aan leggen? enz. Dit soort vragen èn hoe je je hier al tij dens de zwangerschap op kunt voorbe reiden komen aan de orde op de bijeen komsten van de moedergroepen van borstvoedingsorganisatie La Leche Lea gue, te GOEDEREEDE op dinsdagavond 2 mei om 20.00 uur (Geuzenpad 30). SOMMELSDIJK woensdagavond 3 mei om 20.00 uur (Pimpelmees 27). Alle (a.s.) moeders (evt. met je baby) èn andere belangstellenden (bijv. geïnteres seerde kraam verpleegkundigen/verzorg sters) zijn van harte welkom! We hebben ook brochures over diverse onderwerpen en er is een (kleine) biblio theek. Voor hulp en/of informatie over borst voeding, kun je kontakt opnemen met: Anneke Akershoek (01879-2498) Carla van Gils (01873-1716) Joke Kamp (01873-2763) Wij verhuren ook de elektri.sche kolf. DIRKSLAND Op 22 april Jl. nam de bovengenoemde postduivenvereniging deel aan een wedstrijd vanuit Cambrai, een afstand van 183 km, waar de duiven om 12.50 uur werden gelost. In concours waren 183 duiven. Geholpen door een lichte zuidenwind werden er hoge snelheden gemaakt. Daarna had de vlucht een wisselvallig verloop met 's avonds nog enkele achter blijvers. Een mooie uitslag voor Bert 't Mannetje die zich door zijn gcx^de '692' liet verras sen. De eerste duif arriveerde om 14.54 uur bij J. C. Roodzant die daarmee zijn posi tie aan de kop van de ranglijst verste vigd. P. C. van Alphen werd 2e, J. Kleijnenbcrg is met een .sterke serie weer terug in de race. De gedetailleerde uitslag luidt: J. C. Ro(Klzant I, .3, 5, 9, 13, 14, 16, 19, 22; P. C. van Alphen 2, 18, 28, 35, 40; J. Kleijnenberg 4, 6, 10, 17, 25, 26, 34; B. 'I Mannetje 7, 8, 27; L. C. IJzelenbcrg 11, 31; J. A. Koppelman 12, 20, 30, 32; L. S. van der Baan 15, 38; Hans Koppel- man 21; C. Nagtegaal 23, 24, 29; K. de Jong 33. 36, 37, 39. DIRKSLAND Wedvlucht vanuit Menen 22 april 1995, in concours 535 duiven, afstand 125 km. Gelost om 13.15 uur. Ie duif 14.36.33 1550.51 m/min. Laatste duif 14.55.46 1250.80 m/min. Tussen haakjes geplaatste is aantal duiven mee van de lieniebber. A. de Lange 16) 133, 45, 53, 83, 87; B. van Es (57) 2, 4, 6, 7, 20. 42, 54, 56, 72, 74, 78, 91; Joh. van Rutten (60) 3, 28, 29, 39. 43, 44, 60, 63, 64, 69, 76, 77, 79; H. Klink (6) 5, 14, 84; M. v. d. Baan (35) 8, 12. 16, 19, 34, 36, 40. 46, 57, 82, 88, 92, 93, 96, 97; A. M. v. d. Kroon (11)9, 11. 71; L. Arensman (23) 10, 27, 38, 48, 59, 61, 66, 95; A. P. de Vogel (24) 13, 94; L. Tijl (160) 15, 21, 22, 24, 26, 30, 37, 51, 58, 67, 75, 90, 98, 99, 100; A. Bcstman (23) 17, 65, 73; L. v. d. Baan (50) 18. 41. 47, 49, 55, 68, 80, 85, 86; D. Klootwijk (16) 23, 62, 70, 81; Mevr. Doom (12) 25; J. Guldcmeester (30) 31, 35, 50, 52; J. de Bruin 12) 32, 89. Tussenstand van het Kampioenschap: Onaangewezen: 1. B. van Es599 pnt. 2. L. Arensman532 pnt. 3. A. Bcstman530 pnt. 4. L. V. d. Baan523 pnt. 5. A. de Lange491 pnt. Aangewezen: 1. H. Klink470 pnt. 2. L. V. d. Baan461 pnt. 3. L. Arensman309 pnt. 4. M. V. d. Baan261 pnt. 5. B. van Es195 pnt. HERKINGEN Bovenstaande postduivenvereniging nam op 22 april 1995 deel aan een wedvlucht vanuit Cambrai. Afstand 182 km. In concours waren 276 duiven die oml2.50 uur met Zuid-Oosten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 14.50.26 uur en haalde een snelheid van 1509.03 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: Ph. Logmans 123, 32, 35, 47, 56, 57; A. J. A. Molenaar 2, 3, 6, 112, 15, 29, 30, 31. 34, 39, 43, 46, 66, 67, 68; Molenaar en Zn. 4, 14, 54, 63; Com. Auperlee- Nabuurs 7, 18, 41, 59; M. Huzier 8, 9, 22,53; J. den Boer 10, 16, 24, 25, 40,42, 44, 50, 51, 55, 61, 62, 65; J. Molenaar 17, 33, 52; B. van den Ochtend 19; J. Kievit 20, 36; D. Kievit 21, 27, 38; P. Hogerwcrf 26; C. Logmans 28, 60, 64; H. Kievit 45. dia- best 'k Hao al veul 't Eilandenieuws ^^l^Ze'Jf^Zl lect. Ik docht bie m'n j'^^^^^Ze^Tis toch weer un beetje oares, tegen, praete da gaet wel, mar scnncvc Toch wil ik oak us un endje prebere. H^ mpnsen Das noe wel un ende over, nog un In wel over de bienaemen van de men ienkelieng die de bienaem van^zun vaoa^^ oak daer had praktisch iedereen un bienaem. Je werkte altied overal heen mit groate ploegen mcn- o .avH— 10 Jannen en 4 Merienen m zo'n ploeg, makkulukker om te zeggen bevoorbeeld, dun wit- veul meer. Toen ik un jaer --".-. ^tj^ch iedereen un bienaem. hoarde je haest n.et oares, J^^f^,^S l'^^" P'°' Ik dtenke dat tut zo kwam. Je ^^-^^^'^^'''f J^jj^f ^aer warre soms wel méér dan sen, in ut land, in de pakhuuzen, en m de wiiior. uaci 100 man, dan had je soms wel 6 Jaepeii dus dan was ut voor iedereen ten Merien of ut blauwe Joapje- Kommer van Teun van in Ouddurp daer doewe ze t vvee^ oares. dan ze|ge Leun. Mar voor dadde mun ^^"^^fji'^^Sr ,a Ie dur oak wel van overleeje dit verhael daer leve dur nog veul va"; mar ^^e weze. Mar mit wat da k schneve is echt geen leeimnv- luut niet bie. Je mot de humor er van inzieje. Echt un stikje Flakkeese geschiedenis. Om te beginnen Van (^^.r Welle (R^ van Bodegom) daer zatte mun witlof te dunnen, 'TlT^tZ^n^^^ de Koupiser, dun Langen Kloas. Joap PiUe en an de oare kante Jaopje Sobath, Kees Kaeze, de Zeuge en de Mosse. a^^ a^ u Dit binne dur ienkele, Sjenico was daer de voorman en de Knoeste dee de schre pels haere. Daemae bin ik naer Gijs van Dongen gegaen daer was gloaf k geen mens zonder bienaem. daer was ut helemaele un kookstik daer had je Boeli Bas de Schipper, de Kruutlosser. Lon Kaene, Notermansje, Ao. Drop Bram Muus. Karlieneke, Piet dun Uul, 't Ouwe A Jeetje, Roetmop, De Kikker, De Kuuskarrc, Pajot, Guuze, Kovaks, Dun Kwaajen en dichte as opruumer Joapje Nol. Ging je naer de voebal, daer was 't niet oares. Dun Langen David. Piet Meure, Lillctje, Lokje, Tal, Joap Pille, Rijvers, Lon Kaene, Kaeze, Kuneman, Teddy, Hookey, Bedford, Poppe, Kropper, Snorre, Karlein, Pikje en langs de lijn dun ouwen David, Kees Kolle (Had die eigeluk un bienaem?) Bloempje, Dimmen van Jaene, Walbeek, Mossadeck, dun Langen Frans, en zwoaije dee de Zwarte Ruiter die zei altied tegen de scheidsrechter, daer word geen kind bedrooge! As je in 't Spuie kwam, waer je de pakhuuzen had daer wier oak geen mens ont- ziejc, om vooran an de regse kante te beginnen eerst ut pakhuusje van Bert Krote, dan Pietje Pom Pom mit Aeren Slootjes, dan in de schoanen Stokje en Mones. Voarder op had je Tuf tie Nou en de Borre. An d'oare kante dun Bollen Acrcn mit d'n Jongen Bollen, dan de Wama's (Leune) daer werkte dur oak mit leuke naemen jonges, o.a. 't Waertel, Boeiekoning, Peetje, Bobje, onderwaegcn- tjc. Poter, Liksteen. Dan naest Leune de Boereloas, daer wier alles geregeld deur Man Spuie, en daer wazze altied veul oudjes an 't werk, o.a. de Kokinecuwc en ut Ouwe Blackje. Voarder op had je Huizer, daer week ur niet zo veul van, alléén de Bode, Meure, Sanne en de Schuuvel. Oak de baezen en de inkoapers wiere niet ontzieje, want je had dun Bollen Aeren, dun Bollen Arjoan, De Mosse, De Fuhrer, Beria, Piskistc en de Fladder. An dun lesten daer hauwck oak wel us mun dorde juun an verkocht of nee dorde juun dat was 't al nie méér, toen was ut al twéé van de vuuve, want de boeren vonde één van de drieje te veul van 't goeie. De Fladder bó oak niet zo veul voor mun juun. Hie zei, niet te gek mit de pries, want 't is toch mar voor bier. Waer dat hie dan mit de commisje heen gieng, dat wee 'k niet, mar ik dienke dat, dat oak wel op de Koajc terecht kwam. Maor al mit al, mit van die groate ploegen werkc brocht tog un hoap gezellig heid. Want in 't land en zeker in de pakhuuzen, daer wier wat ofgelache. Zo, mun verhael is voorloapig op zun einde, 'k Vind da 'k voor de ierste keer acrdig mun best hoa gedae. Al zal dur best nog wat an mankeere, zeker an 't Flakkces schrievcn, want dat valt toch tegen. Je mot dichte echt verzinne hoc je 't mot schrieve. Mit dit verhael zie je toch dat, al is ut nog mar 35 a 40 jaer gcle- je, dat dit oak weer al historie is. En wa 'k zo leuk vinde an die bienaemen, is die uutsprackcn, dichte zei je, waer haele zu 't vandaen. Want bie al die naenicn is niks persoonlijks bie, van bevoorbeeld, dun dikken, schelen of roaien, want daer is toch nog niks kwetsend bie. Zo noe schei ik'er echt uut mit mun verhael. Je ziet, waer kajje al niet opkoni- me. 'k Zit noe voor mun werk in Singapore en dan is het zeker leuk om us wat Flakkees op te haclen. Ik leze oak altied mit plezier de stikjes in 't Eilandcn- nieuws, want die stiert mun zeune altied op naer hier. Dit stikje gaet wel veul over Dirkslanders, mar ik dienke dat, en zeker de chauffeurs en de voeballers die 'k noeme op héél Flakkee bekend waere. Mar un volgende kéér prebcer ik us een stikje over héél Flakkee te schrieven. Juulle magge gerust wat tcrugschrieve naer ons, want ut is wel leuk as je hier post uut Holland kriegt. 't Mag op z'n Flakkees, mar oak in 't Hollands. Dank voor plaatsing: A. de Blok, 30 Jalan Jelita, Singapore 1027 In het voor- en naseizoen biedt Ouddorp, speciaal voor u, verschillende arrange menten aan, zoals enkele overnachtingen in een bungalow of op een camping. Bijvoorbeeld met een gratis boodschap- penpakket of vrijkaartjes voor het sub- tropi.sch zwemparadijs, gratis gebruik van een tennisbaan of een leuk T-shirt. Welk arrangement u ook boekt, u ont vangt altijd de gratis "Blaeuwe Huuskaart". Met deze kaart krijgt u een leuke attentie of korting bij onze winke liers en horecagelegenheden, allemaal even aantrekkelijk. De "Blaeuwe Huuskaart" vormt een waardevolle aan vulling op uw geboekte arrangement, tevens dingt u mee naar een gratis arran gement!! Verder heeft VVV Ouddorp in deze periode speciale excursiedagen voor u georganiseerd zoals de "Torendag", "Grevelingendag", "Fiets je Groen dag" en de "Visdag te Stellen- dam". Op de a.s. Koninginnedag (zaterdag 29 april) geeft de organist Dirk Jansz. Zwari een orgclbespeling in de Gcref. Kerk aan de Simonstraat te Rotterdam-Centrum Het programma staat in het teken van de- Koninginnedag met bewerkingen ovci Vaderlandse liederen van Sam. de Lange, G. Stam, Cor Kce en Jan Zwart. De ongewone aanvangstijd is ditmaal 's avonds om kwart over zeven. Het con cert duurt tot 8 uur. De tcxigang is vrij. Ook al boekt u geen arrangement in Ouddorp CO., ttxh kunt u gebruik maken van de vele aanbiedingen die u verkrijg! met de Blaeuwe Huuskaart. Deze is vanaf heden te koop voor slechts 7.50 bij de VVV-kantoren te Ouddorp en Middelharnis. Gedurende de maanden april, mei, juni, september en oktober ontvangt u dan met deze kaart een kor ting/attentie bij de winkeliers, horecage legenheden en attracties in Ouddorp en oiTistreken. Zij zijn herkenbaar aan de Blaeuwe Huuskaartaffichc waarop de aanbieding staat aangegeven. Nieuw dit jaar! Vele attracties werken dit jaar ook mee aan de Blaeuwe Huuskaartactic. bent u in het bezit van een kaart dan ont vangt u gedurende deze maanden bij voorbeeld korting op de toegangsprijzen van Museum Raad- en Polderhuis, Rien Poortvhetmuseum, Expo-Haringvliet, skcltcr-, scooter- en fietsverhuur, korting op een buitcnrit bij manege Ouddorp, zecsportvissen en sportfaciliteiten van Fort Zclande. Teveel dus om op te noe- ["P"; Wc zien u graag op één van de VVV-kantoren!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10