LITIE Iris Bulthuis wint het jeugdsolistenconcours Ridderorde voor dhr. J. A. Biemond Haamstede conferentie 1995 32 Ty Kaderopleiding Gezondheidszorg in Ede Mededeling betreft de Geranium-Oranjemarkt te Sommelsdijk Gemeentebestuur Arcen en Velden dankt Goeree-Overflakkee Leerlingenpresentatie Klein Koper fJontiSenmn Foto's uit Dirksland in oorlogstijd De bevrijding van Goeree-Overflakkee JEUGDBRANDWEER DINSDAG 25 APRIL 1995 No. 6395 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee GEMEENTE OOSTFLAKKEE Aanrijding met gewonde Aan het einde van de middag van 18 april kwam een inwoner uit Dirksland met zijn fiets op de Oudelandsedijk in Nieuwe Tonge onder een auto. De fiet ser werd gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Winlteldiefstal Op 21 april werd in een winkel te Oude Tonge een persoon aangehouden die winkeldiefstal had gepleegd. Verdachte is met een proces-verbaal heengezonden. GEMEENTE MIDDELHARNIS Poging diefstal In de vroege nacht van 18 april heeft men bij een transportbedrijf in Stad aan 't Haringvliet geprobeerd een accu uit een auto te stelen. Poging inbraali Op 21 april, 's avonds laat, werd inge broken bij een garagebedrijf te Nieuwe Tonge. Men heeft het pand doorzocht maar zijn vermoedelijk afgeschrikt door de hond. De dader(s) is/zijn zonder buit vertrokken. Vernieling Op 20 april werd op de Schoolstraat te Middelharnis vernieling gepleegd aan een personenauto, t.w. op motorkap, voorscherm en portier werden diepe krassen aangebracht. GEMEENTE GOEDEREEDE Diefstal Uit een auto op de N57 ter hoogte van Stellendam is op 19 april ontdekt dat er gasolie uit een tank was gestolen. Op de grond werd een flinke hoeveelheid gemorste gasolie aangetroffen. Van diverse buitenlandse auto's die ge parkeerd stonden bij of op het recreatie terrein aan de Zuiderdiepstraatweg zijn tussen 16 en 18 april auto-emblemen ge stolen. Aanrijding Op 21 april vond op de kruising Broek weg/Stationsweg te Ouddorp een aanrij ding plaats. Beide auto's moesten weg- getakeld worden, geen gewonden. De Stichting Evenementen Middelhamis deelt u mee, dat de gezellige Geranium- Oranjemarkt, welke dit jaar voor de 14e keer op Koninginnedag gehouden wordt, zal plaatsvinden op de Binnenweg te Sommelsdijk en niet zoals in voorgaan de jaren op de Voorstraat. Dit in verband met renovatiewerkzaamheden t.b.v. de dorpsvernieuwing Sommelsdijk. Zaterdag 22 april werd voor de 32e keer het Jeugdsolistenconcours in het Verenigingsgebouw 'Melishof' te Melissant gehouden. Aan dit concours namen dit keer 79 jeugdi ge musici deel. Er werd 's morgens om 10.30 uur al begonnen. Na het openingswoord van de heer Smit was het de beurt aan de deelne mers. Op het toneel zag alles er keurig ver zorgd uit. De fa. Verspuy uit Sommels dijk had gezorgd voor een prachtige Ya maha-vleugel en een Domus-orgel. De fa. Boogert uit Melissant had het toneel met prachtige planten en bloemstukken verder aangekleed. Mede door de spon soring van bovengenoemde firma's en de AGO, Esselink en de Rabobank is het elk jaar weer mogelijk dit muzikale eve nement te organiseren. De heren Van Dalen, Van Gelder en Brokken vormen al enkele jaren de jury van dit concours. Laatstgenoemde moest 's avonds, door een opkomende griep, vervangen worden door C. Veerman uit Middelhamis. De jury had het niet mak kelijk, want er werden uitstekende pres taties geleverd. De heren spraken ook hun bewondering uit over de muzikale kwaliteit van de Flakkeese jeugd. Zij lie ten dat ook merken in hun opbouwende kritiek in de juryrapporten. Alle deelnemers hebben, ieder op haar of zijn niveau, zo goed mogelijk gemusi ceerd. Vooral onder de jongste deelne mers waren echte muzikale talenten te ontdekken. De jeugdige musici hebben deze dag tot een muzikale feestdag ge maakt! Priscilla Ras, 7 jaar, speelde 's morgens op haar dwarsfluit de Barcarolle van J. Offenbach. Een hele prestatie voor zo'n jonge deelneemster! Heel mooi was ook het spel van het Flakkees Gitaar Trio. Zij vertolkten Merck toch hoe sterck op uit stekende wijze. Ook het altblokfluit duet van Jantien v. d. Wende en Alike van Dieren speelde een schitterende Sonate IV a due flauti van J. Mattheson. Zo speelde Carolina den Hertog ook een prachtige Sonate Vil in D van J. Hay dn op de vleugel. Dit was een greep uit het ochtend- en middagprogramma. 's Avonds zouden er nog meer verrassin gen volgen. Zo speelde Marco v. d. Bok op het orgel de Toccata en Fuga in d van J. S. Bach. Hij deed dat voortreffelijk en behaalde daarmee 175 punten. Opval lend was ook het optreden van Anne- marie Hoekman. Zij speelde op blokfluit Zoals bekend heeft begin 1994 op Goeree-Overflakkee een inzame- lingsaktie plaatsgevonden voor hulp aan het door water getroffen gebied. Daarbij is gekozen voor adoptie van de gemeente Arcen en Velden. Met de door de gemeenten beschikbaar gestelde bedragen kon aan het gemeentebestuur van Arcen en Vel den een bedrag van 66.000,- wor den overhandigd. Inmiddels is bericht ontvangen over de besteding van deze gelden. Dit gebeurt als volgt: t.b.v. het gemeenschapshuis in Arcen8.958,- t.b.v. de bibliotheek in Arcen50.756,- t.b.v. van de sportzaal in Gaertskamp6.286,- 66.000,- Het gemeentebestuur van Arcen en Velden stelt er prijs op de inwoners van Goeree-Overflakkee hartelijk te danken voor deze gift. Muziekschool 'De Hoop' Zaterdag 22 april heeft er een pre sentatieconcert klein koper (bugel, cornet, trompet) plaatsgevonden door leerlingen van Muziekschool 'De Hoop', Muziekver. 'Sempre Crescendo' en Stichting Muziek onderwijs Oostflakkee in 'Het Diekhuus' te Middelharnis. Zo'n 30-tal leerlingen brachten een geva rieerd programma ten gehore. De middag werd geopend met 'Intrada' van Schiedermayer en vervolgd met 'Toccata uit Orfeo' van Monteverdi. Deze twee muziekstukjes werden door alle leerlin gen tezamen utigevoerd. De rest van de middag werd gevuld door solisten, duet ten en ensembles, welke o.a. 'Theme from New York' en 'Moonlight Serenade' ten gehore brachten. De lessen klein koper bij Muziekschool 'De Hoop', Muziekvereniging 'Sempre Crescendo' en Stichting Muziekonder wijs Oostflakkee worden verzorgd door Jacco Groenendijk, André Leer, Truus Migchielsen en Ralph Henssen. Zij zijn allen bevoegde docenten. De pianobege leiding was deze middag in handen van Wim Soeters. De volgende leerlingenpresentatie vindt plaats op donderdag 8 juni te Oude Tonge. Deze keer zullen hoorns en groot koper in het voetlicht treden. COMBi de sonate in F major van Telemann. Zij scoorde 181V^ punt. Een uur later speelde Machteld Kieviet ook op blokfluit de sonatine in F-dur van R. Lerich. Jury waardering 188 punten! Twee uitsteken de prestaties. Voor de eerste keer was er een hobo te horen. Lieke Loosjes, die vroeger op het concours klarinet speelde, vertolkte op haar hobo het Hoboconcert van D. Cima- rosa en behaalde daarmee \1TA pnt. Een heel goed resultaat op zo'n moeilijk in strument! Om tien uur speelde Marieke Grootenboer op alt-saxofoon Tableaux de Provence van P. Maurice. De jury was erg onder de indruk van haar spel en waardeerde dat met 192 punten! Ze had op dat momfent de hoogste score. Er moesten er echter nog twee volgen. Jan Hoek speelde daarna op orgel de zeer moeilijke Tanz-Toccata van Heiller. Resultaat 196Vi! Als laatste deelneemster speelde Iris Bulthuis op de dwarsfluit, begeleid door Niels Dolieslager op de vleugel. Uit haar hoofd speelde ze de Bolero van E. Pessard. Haar spel was fascinerend. Het publiek luisterde ademloos naar deze schitterende vertolking. De jurybeloning was er ook naar. 197% punt! Hiermee werd zij dus de trotse bezitster van de prachtige nieuwe wisselbeker. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Toen vrijdagavond in Goedereede de eerste Alg. le denvergadering van de per 1 januari gevoi^mde Rabo bank Westflakkee werd gehouden verklaarde voorz. dhr. R. van Putten heel terecht de Bank aan het begin van een nieuw tijdperk te staan; door dhr. J. A. Bie mond daarentegen werd een tijdperk afgesloten. Dat werd Koninklijk gemarkeerd door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Door burg. Boonstra werden hem de versierselen uitgereikt. In de zaal leden uit het werkgebied dat strekt van vuur-, tot watertoren, een groot publiek derhalve dat instemmend beluis terde hoezeer de Bank een financieel gezonde organisatie is die de potentie in zich heeft de klant optimaal van dienst te zijn; 't publiek was ook getuige van het afscheid - om statu taire redenen - en de huldiging van dhr. Biemond die vele jaren aan de Rabobank Stellendam en Goedereede verbonden is geweest. Als bewoner van de Zuiderdieppolder is dhr. Biemond ingeze tene van de gemeente Dirksland en dat had deze avond burg. Boonstra van Dirksland naar 't Goereese gevoerd alwaar hij zich enerzijds een vreemde eend in de bijt-, anderzijds ais een vis in 't water verklaarde te voelen, maar bij die beeldspraak had dhr. Boonstra het maar beter kunnen laten. Dan had hem ook niet ontglipt dat de Rabobank 50% van Goerees' vissers- vloot in bezit heeft.Al dra begreep de burgemeester dat dat wat al te sterk geformuleerd moest zijn. 't Mocht wel gezegd, begreep hij, dat er een nauwe relatie bestaat tussen Rabobank en Visserij. De loopbaan van dhr. Biemond werd vervolgens nader bezien. Dhr. Biemond heeft zich een van hen getoond die op 's burge meesters waardering mogen rekenen, gewoekerd als hij heeft met de gekregen talenten door die ten dienste van de gemeen schap te stellen. Dat ziet dhr. Boonstra zovele malen liever dan de uitingen van individualisme die meer en meer postvatten, 't Geeft hem zorgen over de ontwikkelingen in die samenleving waarom het dhr. Boonstra bijzonder deugd deed dhr. Biemond van de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau in kennis te stellen; „u hebt getoond zich ook voor anderen ver antwoordelijk te voelen, dankzij zulke mensen kan de gemeen schap een geoliede machine blijven", waardeerde dhr. Boon stra. Het was op 33-jarige leeftijd dat dhr. Biemond heemraad werd van de Polder de Generale Dijkagie, later samengevoegd met de Polder Goeree en in '81 ingedeeld bij het Waterschap Goe ree-Overflakkee in het bestuur waarvan dhr. Biemond hoofd ingeland is. Hij heeft zich, zo wist dhr. Boonstra, steeds een integer, positief en kritisch bestuurder getoond. In 1965 trad hij toe tot het bestuur van de Rabobank om in 1970 voorzitter te worden. „De Rabobank werd een beetje uw Bank", vermoedde dhr. Boonstra, wetend van de 'enorme' ontwikkeling die de Bank heeft doorgemaakt. Ook zette dhr. Biemond z'n sporen in aan de agrarische sektor verwante verenigingen, was een jaar raadslid en is lid van de kerkeraad van de Ger. Gem. in Ned. te Melissant. „Tot dusver hebt u een rijk en gezegend leven gehad", vatte burg. Boonstra samen; u hebt zich steeds waardig gedragen en de gemeenschap mag u om uw vele verdiensten denkbaar zijn". De 1 Ie Haamstede-conferente zal dit jaar op maandag 28, dinsdag 29 en woensdag 30 augustus worden gehouden. De bij eenkomsten zullen weer plaatsvinden in de Talma-hoeve te Garderen. De volgende sprekers hopen 'het woord te voeren: ds. A. Baars te Middelharnis, ds. A. Beens te Urk, ds. M. Golverdin- gen te Groningen, ds. Joz. A. de Koeyer te Baam, ds. G. C. Kunz te Papendrecht, prof dr. M. J. van Lieburg te Urk, ds. W. van Vlastuin te Opheusden. 'Een meer gedetailleerd overzicht volgt later. De deelname staat open voor predikan ten, evangelisten, leraren godsdienst, als mede voor studenten, die zich voorberei den op de dienst des Woords. De door het Ministerie van Onderwijs erkende en gesubsidieerde Kaderoplei ding Gezondheidszorg zal ook in 1995 weer van start gaan bij Hogeschool De Vijverberg/Felua te Ede. Veel verpleeg kundigen en andere werkers in de gezondheidszorg bereiden zich via deze tweejarige beroepsgerichte training voor op leidinggevende funkties in instellin gen voor gezondheidszorg, ouderenzorg e.d. Het specifieke van deze - in omvang kleine - opleiding aan de Edese hoge school is dat er naar verhouding veel tijd beschikbaar is voopr de individuele begeleiding van de kursist (supervisie). Tijdens de maand mei wordt in de vesti ging Dirksland van de Rabobank West- Flakkee een kleine expositie gehouden van foto's welke gedurende de periode 1940-1945 in en rond Dirksland zijn gemaakt. De foto's zijn afkomstig uit het privé- archief van de heer P. de Man, direkteur van de bank, en zijn gemaakt door diens vader en door de bezetters zelf De expositie geeft beslist geen volledig beeld van Dirksland in ooriogstijd, daar voor was onvoldoende materiaal voor handen. Er zijn o.a. beelden te zien van het wegvoeren van paarden, een parade voor het gemeentehuis, de legering van Duitse soldaten in de scholen en de inun datie. Interessant genoeg overigens om de gang naar de bank, welke is gevestigd aan de Burg. C. Zaaijerlaan 2 te Dirksland, te maken. De expositie is te bezichtigen van 1 t/m 31 mei a.s. tijdens de normale openings uren van de bank: maandag t/m vrijdag van 9.00 - 12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur en op vrijdagavond van 18.00 - 19.30 uur. Christelijke aspekten van ethiek en orga nisatie in de gezondheidszorg worden er o.a. .belicht vanuit de nieuw moduul 'Moral Management'. Deze opleiding in deeltijd (op donderdag en vrijdag, een maal per twee weken) wordt gegeven over een periode van twee jaar. Bij voldoende aanmelding start de nieu we kursus in september a.s. Er is een informatiebrochure beschikbaar welke aangevraagd kan worden bij de hoge school, postbus 80, 6710 BB Ede, tel. (08380) 39750. Overzichtstentoonstelling in het streekmuseum van Sommelsdijk In het streekmuseum aan het Sommei s- dijkse kerkstraatje zal van 1 mei t.m. 31 oktober een tentoonstelling te zien zijn over de duitse bezetting van het eiland Goeree-Overflakkee. 50 jaar na dato kij ken we terug op de bevrijding van ons eiland, maar vanzelfsprekend ook naar de gevolgen van de Tweede wereldoor log (slachtoffers, schade e.d.) en het leven van alledag (distributie, schaarste e.d.) Talloze voorwerpen en foto's geven u een beeld van ellende, terreur en ver nieling, maar ook van vindingrijkheid en verzet tegen de bezetter. Openingstijden: dinsdag t.m. zaterdag van 14.00- 17.00 uur woensdag tevens van 10.00 tot 12.00 uur STELLENDAM De Jeugdbrandweer Stellendam heeft zich voor deelname aan de Landelijke Jeugdbrandweerwedstrijden in Leerdam geplaatst, die zal gehouden worden op 10 juni. Zaterdag 22 april speelde Stellendam met 2 ploegen de selektie-wedstrijden in de klasse junioren; Stellendam II eindig de op de 2e plaats met 860 punten en Stellendam I op de 6e plaats met 826 punten. De eerste 3 plaatsten zich voor de wed strijd in Leerdam. Er deden 13 ploegen mee. Wisselbeker-winnares Iris Bulthuis Zie hier uw nieuwe Ridder, dhr. J. A. Biemond. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO REPORTAGE - FOTOGRARE CZ3 C3 OUDDORP - Wesisiraal 35 - Telefoon (01378/ 16 12 i Fax 3734 RENESSE- Pnntsijop- Hogezoom 172- Telefoon (01116)24 00 SOMMELSDIJK - Weslkrakeelslraal 8 - Telefoon 101870) 8 68 Al

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1