Plaatwerk Perspektlef voor hergraven kerkgracht Sommelsdijk Bemoeizucht op de mesthoop Volgende week één krant Politieberichten Snelschaak-toernooi Ouddorp 1994 Jeugdcriminaliteit: HALT! Garage Knöps B.V. Loop mee en help Fiakkee aan een CT KIEVIT WARMTE Oud-huisarts Z. bevoegdheid ontnomen ^2tó alle merken Goeree-Overflakkee BEROEPEN Ramoco b.v. Opgave culinair festijn 67e Jaargang VRIJDAG 14 APRIL 1995 No. 6393 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Landbouwpraatje Inkrimping van de veestapel: de veehouder wil er niet van horen. Het raakt immers zijn bestaan. Er gaat weinig zin en veel onzin over het mestbeleid. Dat verdriet menig veehouder. En bovendien worden de problemen door alle onrust alt- leen maar groter. De boeren hebben volgens boze tongen te veel koeien, varkens en kippen. Er is daardoor te veel stront aan de knikker en daarom praat iedereen over mest en mestbeleid. Het gaat er met dat beleid vreemd aan toe: heel veel mensen be moeien zich ermee en de meesten weten nauwelijks waar ze het dan over hebben. Uiteindelijk draait het allemaal om de milieubelastende mineralen (zoals fos faat, stikstof en cadmium) die in dieren- poep zitten. De genoemde mineralen kunnen de kwaliteit van de bodem, het water en de lucht aantasten. Als dat ge beurt spreekt men over vermesting en verzuring. Daar moet zeker het nodige aan worden gedaan. Veehouders erken nen dat probleem, maar denken dat de oplossing niet gevonden moet worden in de inkrimping van hun veestapel. Doel en middel Boer en overheid hebben elkaar gevon den in de afspraak dat rond het jaar 2000 een zogenaamde evenwichtsbalans voor mineralen is bereikt. Er mag dan net zoveel mest in de bodem worden ge bracht als het daarop staand gewas kan opnemen. Boeren vinden ook dat er mineralen nodig zijn om de vruchtbaar heid van de bodem op peil te houden. De doelstellingen voor de mineralen- en mestaanpak zijn onderschreven en vast gelegd. De Haagse politiek (kabinet en parlement) houdt fanatiek vast aan het afgesproken mestbeleid. Het is wel vreemd dat de politici geen onderscheid kunnen maken tussen doel en middelen. Sterker nog: het lijkt erop dat het doel de middelen heiligt en dat 'Den Haag' zich te veel bemoeit of bezighoudt met de in strumenten voor de mestaanpak. Vee houders worden al jarenlang opgezadeld met ingewikkelde en zeer gedetailleerde regels en voorschriften. Met een reeks van vergunningen is de veehouder aan de ketting gelegd en kan hij nauwelijks meer tot een fatsoenlijke bedrijfsvoering komen. Hij krijgt een zeker recht toege wezen voor de produktie van mest, hij moet voldoen aan bepaalde eisen voor de bouw van een stal, voor de opslag van mest, voor het uitrijden van mest (en dan nog beperkt tot bepaalde periodes in het jaar!). De brave, regeltrouwe veehouder m aldus veel, heel veel geld stoppen in het bedrijf Het wordt met de dag twijfel achtiger of hij dat geld (de investeringen) wel rendabel kan maken. REFORMATORISCHE POLITIEKE FEDERATIE Op zaterdag 22 april vindt de pri meur plaats. Dan wordt de eerste regionale themadag gehouden in de Christelijke Gereformeerde Re- hobothkerk, Noordsingel 88-90 te Rotterdam. Deze dag is bedoeld voor jongeren uit de regio Zuid- HoUand/Zeeland/Noord-Brabant en heelt als thema 'JeugdcriminaU- teit: HALT!' Dit jaar beginnen de RPF-jongeren met een nieuw fenomeen: de regionale thema dag! Deze dag is er om RPF-jongeren uit een bepaalde regio de gelegenheid te ge ven kontakten met elkaar te leggen en zich gezamenlijk over het jaarthema 'Jongeren Criminaliteit' te buigen. In het bijzonder wordt deze dag georgani seerd voor hen die geen RPF-jongeren- afdeling in hun eigen woonplaats heb ben. Tot nu toe loopt de aanpak van het mest- vraagstuk langs meerdere sporen. Aller eerst vermindert men de mineralen in het veevoer. Wat je er immers niet aan de voorkant van het dier instopt, kan er aan de achterkant ook niet uit. Ten tweede verdeelt men de geproduceerde mest zo goed mogelijk over het hele land (distru- bitie en transport naar gebieden waar on voldoende mest is!). Ten derde expor teert men mest in gedroogde vorm. Tenslotte probeert men ook de dierlijke mest te verwerken tot korrels die elders in de wereld gewenst zijn. Langs deze meer-sporen-aanpak is in ons land heel veel succes geboekt en lijkt het minera- lenoverschot binnen enkele jaren be- dwingbaar. Ongelukkig idee Toch wordt men in Den Haag ongedul dig en lijkt men geen genoegen te nemen met de afgesproken mest- of mineralen- koers. Zelfs de betrokken ministers (van Landbouw en van Milieu) laten zich op jagen en vinden dat de veehouderij een paar tandjes meer kan. Om het tempo op te voeren kiest men een instrument dat in veehoudersogen ongelukkig is: de in krimping van de veestapel. In feite is het een lapmiddel dat zich niet kan lenen voor een goede mineralenaanpak. Niet alleen veehouders verschillen in hun on dernemerscapaciteiten maar ook de die ren zijn niet gelijk als het over poepen gaat. Er zijn veehouderijbedrijven waar de produktie van mineralen veel lager is dan bij de buurman, terwijl beiden het zelfde aantal dieren in de stal heeft. Bovendien kan de ene ondernemer zijn mest beter kwijt dan de andere. Het is al gauw duidelijk dat een vermindering van de veestapel tot grote onrechtvaardighe den leidt. Ook de uitvoering en controle van de robuuste inkrimpingsregels is nog nauwelijks nagedacht. Veehouders gru wen van het Haagse idee dat inkrimping heet. Kind met badwater Los van deze mestperikelen leidt inkrim ping van de veestapel van kwaad tot erger. De Nederlandse veehouderij is sterk gericht op export (zie de zuivel). In een open Europese markt waar de con currentie heviger wordt, zullen andere landen gniffelen als Nederland het aantal koeien, varkens en kippen reduceert. Ze ker in een markt die nauwelijks ruimte laat voor produktie van melk, vlees en eieren zullen producenten of veehouders elkaar verdringen. De Nederlandse vee houders vrezen het ergste en vinden dat een afgedwongen inkrimping van de veestapel niet meer of minder is dan het kind met het badwater weggooien. Het veehoudersverdriet is groot. B.Schouwing Verantwoordelijk burgerschap De RPF stelt in haar laatste verkiezings program dat de beschermende funktie van de Nederlandse rechtsorde tekort schiet. „Er moet een herbezinning op en bijstelling van liet huidige liberale rechts- klimaat plaatsvinden. De RPF streeft naar een herstel van het verantwoorde lijk burgerschap"De RPF-jongeren stelt op deze regionale themadag jonge ren in de gelegenheid om mee te denken over de praktische invulling hiervan. Programma Het programma zal om 10.30 uur begin nen, 's Ochtends zal Ad Kievit van het bureau HALT te Rotterdam de jongeren aan de hand van een videofilm informe ren over het preventieve en criminali- teitsbestrijdende werk. Hierna zal geza menlijk de lunch worden gebruikt en is er gelegenheid tot ontmoeting. Tijdens het middagprogramma zullen Arie van der Krogt, projekt-adviseur van het geïntegreerd veiligheidsbeleid in Rotterdam en Leen van Dijke, fraktie- voorzitter van de RPF in de Tweede Ka mer, de jongeren tijdens een forum de huidige stand van zaken geven en de taak van de overheid hierin. Rond 15.45 uur wordt de dag afgesloten. Middelhariiis Telefoon (01870) 8 22 22 Het Rode Kruis afd. Middelhamis orga niseert op zaterdag 22 april een wandel- dag. De afstanden zijn 5, 10, 25 en 40 km. Starttijden voor 25 en 40 km vanaf 8.00 uur. Starttijden voor 5 en 10 km vanaf 10.00 uur. De start is bij recreatiecentrum De Sta ven Inschrijfgeld 6,00. De opbrengst zal ten goede komen voor de CT-Scan in Dirksland. (Tip: De lange afstanden zijn misschien een goede training voor diegenen die meelopen aan de omloop van Fiakkee). Inschrijvingen en/of inlichtingen: J. M. Blok, tel. (01870) 85006. C. Grootenboer, tel. (01870) 86234. I.v.m. de vrije Tweede Paasdag - a.s. maandag - zal het ons niet mo gelijk zijn een dinsdagnummer uit te brengen. De eerstvolgende krant hopen we daarom a .s. vrijdag 21 april te laten verschijnen. Redaktie Eerste fase dorpsvernieuwing Sommelsdijk komt in zicht Eerstdaags zullen door aannemingsbe drijf Dijkers en Pijl de werkzaamheden aan de Voorstraat en het Marktveld van Sommelsdijk begonnen worden. Dit heeft tot gevolg dat de weekmarkt die traditioneel op de Voorstraat plaats vindt tijdelijk verhuist. Vanaf woensdag 26 april is de markt op de Koninginne- laan (noordzijde). Waarschijnlijk zijn de werkzaamheden aan de Voorstraat en het Marktveld in oktober afgerond. Tegen die tijd zal de markt weer verhuizen naar de Voorstraat en het Marktveld. Komt u altijd met het openbaar vervoer, dan kunt u het best aan de halte bij de Samaritaan uitstappen. Wie per auto komt kan die kwijt aan de Wevershoek of aan de Hobius de Krijgerlaan. Heeft u nog vragen dan kunt u kontakt opnemen met het gemeentehuis, tel. (01870)83555. Fietskijkdagen Op zaterdag 22 april en op zaterdag 6 mei 1995 houdt de politie Goeree-Over flakkee weer fietskijkdagen op het bu reau te Sommelsdijk. Een ieder wordt van 9.00 tot 16.00 uur in de gelegenheid gesteld om tussen de gevonden fietsen te kijken of zijn of haar vermiste fiets erbij staat. GEMEENTE GOEDEREEDE Op 11 april, 's middags werd(,n op par keerplaatsen nabij strandovcrgangen te Ouddorp een viertal auto's opengebro ken, meegenomen werden o.a. porte monnees met geld, pasjes, cheques, ken teken- en, rijbewijzen. Op 11 april werd te Ouddorp bij Port Zélande een band van een aanhangwagen lekgestoken. Op 11 april werd te Ouddorp bij Port Zélande geld en kleding ontvreemd uit een afgesloten kluis. Diefstal uit auto In de nacht van zondag op maandag werd er een auto opengebroken aan de Oude Nieuwlandseweg te Ouddorp. Uit de auto werd een autotelefoon gestolen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vernieling ruit Vrijdag 7 april werd er een ruit vernield van de basisschool aan de Anemaetstraat te Nieuwe Tonge. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Op 8 of 9 april werd te Oude Tonge bij een schoenen- en sporthuis ingebroken. Er werd niets meegenomen. Het hergraven van de kerligracht te Sommelsdijk lijkt werkelijklieid te zullen worden! Er wordt een Stichting gevormd die zich met de verwezen lijking van dat ideaal gaat bezig houden, zelfs op korte termijn. De kerkgracht werd in de twintiger jaren - 'om hygiëni sche redenen' heette het - gedempt. Het betekent dat de grond een lichte vervuiling kent waarom de stort, en de reiniging ervan een kostbare zaak zou zijn. 't Geluk wil dat de grond wel als afdekgrond gebruikt mag worden en juist is daaraan behoefte bij het afdekken van de recente lijk volgestorte regionale stortplaats te Middelhamis. De Stichting zal gaan bezien of het één met het ander te combineren is. Alsdan zal voor het uitgraven en het ver voer een beroep worden gedaan op plaatselijke bedrijven die zich met grondwerk bezig houden. De Stichting stelt zich voor behalve die praktische mede werking ook financiële steun uit de burgerij te vragen. Het gemeentebestuur sympathiseert met het idee, in het kader van de dorpsvernieuwing Sommelsdijk, maar be schikt niet over de middelen die voor het hergraven en weer opmetselen van de nog aanwezige muur nodig zijn. Leren schaatsen De vroegere Sommelsdijkse kerkgracht leeft nog in veler soms dierbare herinnering. N.a.v. een publikatie over dit onderwerp begin februari ontvingen we een brief van een oud-Sommelsdijker die als emigrant in Amerika een goed bestaan heeft gevonden. Hij herinnert zich hoe hij als kind op de kerkgracht heeft leren schaatsen en verklaart zich gaarne bereid bij te dragen deze mooie herinnering, deze 'droom' zegt hij, weer tevoorschijn te halen. De man heeft beloofd nader van zich te laten horen en z'n identiteit bekend te maken wanneer hij deze zomer Euro pa en zo mogelijk Sommelsdijk bezoekt. De nog onbe kende afzender, 'an old man remenbering his childhood day', zal uiteraard met vreugd worden begroet. We hopen ook gauw van de commissie te horen. Voor zitter ervan wordt dhr. J. P. Kastelein; Op dinsdag 18 april a.s. hoopt dam- en schaakvereniging 'Ontspanning' voor de zesde keer het snelschaak-toernooi van Ouddorp te kunnen organiseren. Gestre den wordt om de titel snelschaakkam pioen van Ouddorp 1994. Op 27 december 1994 werd al eerder een poging gedaan dit toernooi te organise ren. Helaas was de organisatie toen door het uitvallen van de elektriciteit genood zaakt het toernooi halverwege de avond af te blazen. Alle deelnemers spelen deze avond 7 partijen. De indeling vindt plaats volgens het Zwitsers systeem. De bedenktijd be draagt 7 minuten per partij per persoon. Alle inwoners van Ouddorp en Goede- reede en de (ex)Ieden van dam- en schaakvereniging 'Ontspanning' zijn ge rechtigd tot deelname. Juist voor de huis- schakers is deze avond bijzonder ge schikt om de sfeer binnen de dam- en schaakclub eens te proeven. Deze avond wordt gehouden in de achterzaal van 'De Bonte Koe' aan de Broekweg 5 te Oud dorp. De aanvang is om 20.00 uur. Aan deelname zijn geen kosten verbon den. U kunt zich aanmelden bij één van onderstaande organisatoren: Wilko Breen(01878) 2576 Jaap Santifort(01878) 3198 Willem-Jan Tanis(01878) 1978 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS Op de woensdagavond gehouden leden vergadering der Geref Gemeente is een beroep uitgebracht op ds. G. M. de Leeuw van Bameveld. RENAULT-dealer Zaterdag 22 april kun je bij ons terecht voor een grandioos culinair festijn. Er is van alles te eten (en te drinken), zowel koud als warm. We willen je van harte uitnodigen om bij ons te komen eten. Als je gasten ontvangt, wil je dat natuur lijk wel even van tevoren weten. Wij ook. Geef even aan Joop Kievit (tel. (01870) 85782 door of je komt, dan kun nen wij daar rekening mee houden. We rekenen op je komst! Toen vee vorig jaar aarzelend en nog heel summier berichtten over het feit dat de toen Dirkslandse huisarts H. Z. was aangehouden kreeg dat kritiek uit z'n uitgebrei de patiëntenkring omdat nog on voorwaardelijk in z'n kennis en integriteit werd geloofd, maar het is heel anders uitgepakt. De 43- jarige Z. is verslaafd en hem is vorige week bij gerechtelijke uit spraak de bevoegdheid ontnomen de geneeskunst uit te oefenen. De uitspraak lijkt hem overigens weinig te deren omdat hij in Spanje een nieuwe praktijk heeft geopend, maar op 27 april zal Z. zich voor de strafrechter hebben te verantwoorden voor de reeks zware overtredingen/misdaden waarvan hij wordt beschuldigd, o.a. van doodslag (euthanasie), het uitschrijven van valse recepten (opiaten voor eigen gebruik) en overtreding van de Opiumwet. Het tuchtcollege vreest dat Z. nog steeds verslaafd is en dat draagt grote risico's in het uitoefenen van een artsenpraktijk, het kan leiden tot een verminderd reaktie- en concentratievermogen ten koste van de patiënten. De tuchtraad heeft ernstige bedenkingen tegen het verder praktiseren als huisarts, maar in Spanje is het hem niet verboden. Extra kerkdiensten Gereformeerde Gemeenten OUDDORP - donderdag 20 april 15.30 uur ds. A. J. Gunst, Tholen (huwe lijksbevestiging bruidspaar Grinwis- Pape). STAD a/h HARINGVLIET - woens dag 19 april 19.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven (bev. ambtsdr.). OOLTGENSPLAAT - donderdag 20 april 19.30 uur ds. P. Melis van Nieuw Beijeriand, bev. lidm. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRARE ^^Q ffiQ Q^Q OUDDORP - Wesislraal 35 - Tgletaon (01870) 16 12 Fax 37 34 RENESSE - Prinlst)Op - Hogezoom 172 Telefoon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeglstraat S - Telefoon (01870) 86841 r 1 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 2496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1