EIÜVIIDEII-lilEüWS Veel animo voor werkvakantie in Auschwitz-Birkenau 'Jeruzalem is wel gebouwd' Dhr. Landman begint rijwielzaak in Melissant Jeugdappèl 1995 Aan de ingezetenen van Goeree-Overflakkee Paasexpositie in theetuin 'de Bongerd' Informatie-avond Testen op school' Een jaar ANWB bij VW Overflakkee Bijscholing blessurepreventie mm Ingezonden 3e Blad VRIJDAG 7 APRIL 1995 No. 6391 LELYSTAD - Van 21 juli tot 4 au gustus organiseert stichting Boete en Verzoening in samenwerking met Projekt Serve (YfC) een werk vakantie van twee weken naar het voormalig nazi-vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau om daar on derhoudswerkzaamheden te ver richten. Stichting Boete en Verzoening heeft in Nederland al een kleine dertig begraaf plaatsen opgeknapt. Veel joodse begraaf plaatsen kunnen niet meer worden on derhouden door de joodse gemeenschap in die plaats, omdat de meeste joden tij dens de Tweede Wereldoorlog zijn ver moord. De stichting wil een praktische daad stellen in de hoop dat er verzoening wordt bevorderd over het leed dat eeu wenlang de joden is aangedaan. Het on derhouden van begraafplaatsen, die bij joden in hoog aanzien staan, is een klein gebaar van respekt en liefde. Het voormalige kamp Auschwitz-Birke nau is als Pools staatsmuseum een we reldherdenkingsmonument voor de hon derdduizenden joden die hier tijdens de Tweede Wereldoorlog omkwamen. De direktie van het museum heeft laten we ten de groep onder leiding van ds. Sy- brandi hartelijk te zullen ontvangen en de onderhoudswerkzaamheden te zullen begeleiden. Er is veel animo voor de werkvakanties. Inmiddels hebben zich al 62 mensen, waaronder veel jongeren, aangemeld. Janna van der Poll van Boete en Verzoe ning laat weten dat er plaats is voor ma ximaal 80 deelnemers. Het werk zal met name bestaan uit onkruid wieden en barakken schoonmaken, 's Avonds zijn er edukatieve programma's over de rela- Biedt Pasen toekomst" Jongelui, zaterdag 15 april is er weer de jaarlijkse jeugd appèldag met als thema 'Biedt Pasen toekomst'. Deze dag wordt georganiseerd door Jeugdverenigingen van Goeree-Overflakkee en wordt dit jaar weer gehouden in de Hoeksteen te Middelhamis. Het programma begint 's middags om 14.30 uur, er is dan een bijbelstudie door ds. G. Mulder, daarna is er een program ma met o.a. bespreking bijbelstudie, dia klankbeeld, samen zingen. Om 17.30 uur is er een broodmaaltijd en 19.30 uur begint het avondprogramma. Ds. T. Ouwerkerk zal dan een appèl woord voor ons verzorgen en na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen c.q. bespreking, het geheel wordt afgewisseld door zang en in de pauzes is er gelegenheid om wat te nutti gen. De kosten bedragen 2,50 per onderdeel (middag, maaltijd, avond). Opgave hiervoor is mogelijk bij de plaat selijke jeugdvereniging, opgave voor de broodmaaltijd voor 8 april en overige. Inf. bij André v. d. Beek, tel. (01870) 84705 of Joop Grootenboer, tel. (01874) 1711 of via de plaatselijke J.V. We hopen tot ziens. tie christendom/jodendom en zullen overlevenden over hun ervaringen in het kamp vertellen. Ook wordt er een excur sie georganiseerd naar Kazimierz, de voormalige joodse wijk in Krakov, die ook het decor vormde van Steven Spiel berg's indringende speelfilm 'Schind- ler's List'. Opvallend is dat vooral veel jongeren voor de reis hebben ingetekend. Blijk baar leeft de gedachte iets voor het jood se volk te willen doen heel sterk bij hen. De jongeren zullen in tenten op het ter rein overnachten, wat gezien de Poolse condities (hete zomers en gebrek aan sa nitair) bepaald geen luxe is. „Het is in derdaad best zwaar', beantwoordt Van der Poll de vraag of het psychisch niet veel vraagt om op 's werelds grootste massagraf te werken. „Daarom hebben we in die twee weken maar vijf werkda gen gepland en is er nazorg aanwezig'. Tegelijk met deze groep gaan er een aan tal professionele musici en balletdansers mee onder leiding van Cees van Setten en Cora van Drongelen. Zij zullen door middel van diverse concerten in Zuid- Polen en Warschau het werk in het voor malige concentratiekamp bekendheid geven. Hiermee wil men de Poolse joden laten zien dat bij christenen de wens leeft omvanuit een houding van 'sjaloom' met joodse mensen te leven. Om dit mogelijk te maken wordt gestreefd de toegangs prijs voor deze concerten zo laag moge lijk te houden. De werkvakantie kost 750,- per per soon en staat open voor christenen uit alle kerken en gemeenten. Op 1 juli or ganiseert Boete en Verzoening een voor lichtingsdag over de reis. Meer informatie: (03200) 57525. Ingezonden: Binnenkort zijn de verkiezingen voor het waterschap. Deze verkiezingen zijn belangrijk voor ons allemaal. Want het waterschap be waakt het water, in samenhang met de landbouw, de huishoudens en de indus trie. Zaken als veiligheid, leefbaarheid, mi lieu, economie en ruimtelijke ordening spelen daarbij een rol. Voor zo'n taak is veel deskundigheid vereist en toepassing van kostbare tech nologie. Het beheer van het water gaat veel geld kosten en dat gaan we met z'n allen betalen. Vandaar dat volgens de nieuwe water schapswet alle ingezetenen van 18 jaar en ouder straks op demokratische wijze bestuurders in het waterschap kunnen kiezen. Alle ingezetenen van Goeree-Overflak kee zullen een stemformulier thuis ge stuurd krijgen waarmee ze straks schrif telijk kunnen stemmen. Maak gebruik van uw stemrecht en be denk dat u niet op partijen maar op personen stemt. Dat is dus wezenlijk anders dan in de politiek. En terecht! Dit is de titel van de nieuwe CD/MC waar o.a. het Chr. Gem. koor 'Advendo' en Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge o.l.v. Peter Wildeman hun medewerking aan hebben verleend. Verder werkten mee Gemengde Zangver. 'De Lofstem', Chr. Mannenkoor 'David' en Jeugd- en meisjeskoor 'De Jonge Lofstem' uit Lisse, Karel Bogerd, bariton. Instrumentalisten: Martin Zonnenberg, orgel; Gezinus Veldman, vleugel; Marjolein de Wit, dwarsfluit. U kunt deze zeer gevarieerde CD/MC, die regelmatig te beluisteren is via de SLOF, bestellen bij mw. G. Kransse, tel. (01875) 2101 of mw. T. Looij, tel. (01875) 1865. Prijs CD 39,95 (excl. verz.kosten). Prijs MC 22,50 (excl. verz.kosten). Terwijl vele voorjaarsbloemen al enige tijd uitbundig staan te bloeien wilde het weer nog niet zo. Maar met het naderen van Pasen schijnt het zich te hebben be dacht. In ieder geval is de Theetuin op het nieuwe seizoen voorbereid met wat veranderingetjes en een uitgebreide kol- lektie nieuwe artikelen. De eerste exposant van dit seizoen is: Piem Aukes (Rotterdam). Het is tevens de eerste keer, dat deze kunstenares in onze regio exposeert met haar acryl- schilderijen. Haar opleiding kreeg zij aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten te Rotter dam en daarna volgde zij nog lessen bij Guus de Ruiter. Het zijn vooral de kleuren, die het werk van Piem Aukes sterk maken. De natuur speelt een grote rol en daarin laat zij zich ook leiden door de kleuren. Toch zijn haar landschappen geen bestaande land schappen - in haar losse, persoonlijke stijl geschilderd met haar warme kleur gebruik tonen zij een krakter dat voorbij gaat aan 'zomaar een landschap'. Ook de dieren, die in het landschap een plaats hebben gekregen, zullen wij zo niet ons heen aantreffen. Haar rare kat ten, en on-Nederlandse landschappen blijken wel zeer persoonlijk werk op te leveren. De expositie duurt de hele maand april. Op maandag 17 april (2e Paasdag) kun nen kinderen tot 12 jaar bovendien in de Theetuin van 14 tot 16 uur EIEREN ZOEKEN. Theetuin 'de Bongerd' is van 1 april af weer geopend, van 10 tot 23.30 uur, behalve donderdags. STELLENDAM OPHALEN OUD PAPIER Op D.V. zaterdag 8 april hopen wij na mens de financiële commissie van het open Hervormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en Een- drachtsweg. Wilt u het goed gebundeld en tijdig ge reed zetten? Geen karton. Bij voorbaat dank. Het waterschap hoort in beginsel buiten de politiek te staan. De funktie van het waterschap is ook veel te belangrijk om over te laten aan de politiek. Het waterschap heeft een slagvaardig be stuur nodig. Probeer een kandidaat te vinden die op grond van kennis en kunde en niet op grond van politieke voorkeur uw belan gen zo goed mogelijk tracht te beharti gen waar het om het beheer van het wa ter gaat. Het waterschap is een deelorganisatie, die moet zorgen voor veiligheid en leef baarheid. Daar is een onafhankelijk oor deelsvermogen voor nodig, waar politie ke voorkeur in principe buiten staat. Het vinden van zo'n kandidaat zal mis schien niet zo eenvoudig zijn, want de belangenverstrengeling lijkt groot. Maar denan het vitaal belang van het waterschap en aan uw demokratisch recht om voor dat belang te stemmen. Stemrecht is een groot goed. Ga er zorg vuldig mee om. Vooral bij de water schapsverkiezingen. J. J. van der Maas, Ring 43, 3247 BN Dirksland Cathy Westdorp, Stationsweg 2, 3247 BW Dirksland Pesten is een wezenlijk en groot pro bleem. Uit onderzoeken blijkt dat zo'n 380.000 leerlingen in Nederiand slacht offer zijn van pestgedrag. Pestgedrag is schadelijk tot zeer schadelijk voor kinde ren - zowel voor de slachtoffers als voor de pesters. Pestproblemen zijn niet van de ene op de andere dag op te lossen en vragen om een evenwichtige en vasthoudende aan pak door ouders, school en leerlingen. Overal in Nederland wordt gewerkt aan het Nationaal Onderwijs Protocol Tegen Pesten. Dit protocol, dat per school kan worden ingevuld, beoogt via samenwer king het probleem van het pestgedrag bij kinderen aan te pakken en daarmee het geluk, het welzijn en de toekomstver wachting van kinderen daadwerkelijk te verbeteren. Bij pestgedrag kan gedacht worden aan het bij voortduring iemand aanroepen met zijn/haar bijnaam of iemand beoor delen op zijn/haar uiterlijk. Maar pesten is ook roddelen, het stelselmatig buiten sluiten of minderwaardig bejegenen van kinderen en het uitoefenen van lichame lijke of geestelijke dwang om iemand aan te zetten tot gedrag. Pesten is niet van vandaag of gisteren; en het gebeurt op alle scholen in alle gele dingen van de samenleving. De laatste jaren bestaat meer en meer aandacht voor de soms verschrikkelijke en ingrij pende effekten op de kinderlijke ontwik keling. Maandag 10 april 20.15 uur houdt de Daltonschool een openbare ouderavond met een inleiding over 'pesten' en dis- kussie over aanbevelingen uit het Natio naal Onderwijsprotocol tegen Pesten. Aan het eind van de avond zal het Proto col tegen Pestgedrag op de Daltonschool worden ondertekend. Informatie Daltonschool Middelhamis, Berkenlaan 82, telefoon 82980 (T. de Vreede). Vanuit Abbenbroek op Voorne hebben Bert Land man, z'n vrouw en gezin de overstap naar Melissant gemaakt. Ginds had liij een lasbedrijf, hier begon hij een fietsenzaak. Melissant telt 2055 inwoners en dat impliceert een redelijke behoefte aan tweewielers, vandaar dat'ie het heeft aangedurfd. Toen hij vorige week z'n zaak opende - in de vroegere schil- derswinkel van Baart op de Voorstraat - zijn z'n potentiële klanten een kijkje wezen nemen. Ze hebben ook nieuwe fiet sen gekocht waarin dhr. Landman een aanzienlijke keus heeft. Zo deed ook mevr. Magda Struik-Rozendaal, wat later dan ze zich had voorgenomen, want ze had een maandje de komst van de nieuwe fietsenzaak afgewacht en ze bofte. Wie het gewicht raadde van die mooie sportieve damesfiets met volgepakte boodschappenmand aan 't stuur mocht 'm gra tis hebben. Mevr. Struik schatte het gewicht op 30 kilo, maar weinig overtuigd van de juistheid daarvan kocht ze toch maar haar nieuwe fiets. Twee nieuwe fietsen heeft ze nu, want ze werd winnares, zo heeft wijkagent Grims vastgesteld. Dinsdagochtend heeft ze haar nieuwe Rivel in ontvangst ge nomen. Landman is ook dealer van Gazelle en Union rijwielen in alle soorten en maten „en voor elke beurs". Iaat dhr. Land man weten, „we proberen voor ieder een fiets te hebben". 't Liep lekker vol dinsdagochtend; de postbode had z'n fiets laten repareren en kon z'n ronde weer vervolgen en dhr. Land man leek gelukkig. Hij heeft z'n zaak en het beroep waartoe hij zich bekwaamde en ook om levensbeschouwelijke redenen voelt de fam. Landman zich in Melissant beter thuis dan in hun eerdere woonplaats. mt VIM REFORMATORISCHE POLITIEKE FEDERATIE RPF-jongeren organiseren thema avond De RPF-jongeren Goeree-Overflakkee organiseren vrijdag 21 april weer een thema-avond. De avond wordt gehouden in het gebouw 'Vita Nova' te Sommels- dijk en begint om 20.00 uur. Het thema van deze avond is: Neder landse cultuur bedreigd? Voor deze avond is Roel Kuiper de di- rekteur van het studiecentrum van de RPF, de Marnix van St. Aldegonde Stichting, uitgenodigd. Roel Kuiper is de opvolger van het 2e kamerlid André Rou- voet. Noteer de datum van deze avond alvast in je agenda, want het belooft een inte ressante avond te worden. Zowel leden als niet-leden zijn op deze avond van harte welkom. Over een aantal weken zullen we jullie middels dit blad meer melden over het verloop van de avond en de inhoud van het thema. STELLENDAM Voorlichtingsavond van stichting 'De Hoop' Vrijdagavond 7 april geeft stichting 'De Hoop' uit Dordrecht een voorlichtings avond over verslaving. Er worden dia's getoond en er is iemand die verslaafd is geweest en daarover vertelt. Het is vooral gericht op jongeren vanaf 13 jaar. Je bent van harte welkom in de Gereformeerde kerk te Stellendam. We beginnen om 20.00 uur. Toegang is vrij. Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Uitslagen van maandag 3 april Afdeling 1: B. van Engen - B. v. d. SpaanO - 2 B. Visbeen - T. Goedegebuur2 - O H. Visbeen - A. het Jonk2 - O Afdeling 2: A. Visbeen- J.Non1 - 1 B. Grootenboer- M. Wiegel1 - 1 19 april 1994 opende Mr. P. A. Nouwen een ANWB-agentschap op het kantoor van VVV Overflakkee. Sindsdien heb ben zeer veel ANWB-leden en niet-leden de weg naar Kade 9 in Middelhamis ge vonden. Zodat zowel ANWB als VVV terug kunnen zien op een succesvol jaar. Het is fijn, dat de ANWB-diensten, zoals de Internationale Reis- en Kredietbrief, het Kampeerkarnet, Internationaal Rij bewijs enz. nu op Goeree-Overflakkee verricht kunnen worden. Voor ANWB- leden zijn er tal van gratis informatie boekjes, zoals de landeninformatie, het ANWB-handboek, Op Stap in Neder land, Voorkomen is beter dan..., Aan rijdingen en boetes in het buitenland en Op vakantie met kleine kinderen. Ter gelegenheid van het jubileum houdt VVV/ANWB Overflakkee een speciale kortingsaktie: „De ANWB is er ook voor u". Bij aanmelding als ANWB-lid krijgt men een korting van 7,50, omdat het inschrijfgeld niet betaald hoeft te wor den. Bovendien is er voor ieder nieuw lid een presentje, dat men ook krijgt bij aan koop van een kaart of een gids. De aktie loopt van zaterdag 8 tot en met zaterdag 22 april. U bent hartelijk welkom bij VVV/ ANWB Overflakkee, Kade 9, Middel- harnis. Tel. (01870) 84870. Flakkee is een stukje Holland misschien minder goed bekend dan de Veluwe of Twente. maar daar zijn we aan gewend. Hier woont volk van weinig waarde maar ze zijn goed bij de tijd. Qraag willen wij 't zo laten. Wij willen Flakkee niet graag kwijt. Daarvan is ook nog geen sprake. Maar je weet het toch maar nooit. Stel je voor dat de regering alles door elkander gooit. ze zijn altijd aan 't studeren wat ze aan verand'ren kunnen. Qrote steden worden provincies. Laat maar gaan dat is geen punt van de dorpjes willen ze gaarne dat ze worden één pot nat. Een gemeente met tien dorpjes nou dal lijkt me nietje dat. Zo ver zal het toch niet komen. trammelant is er al zat. En de dorpjes lijken op het laatst Wel een nagemaakte stad. 't Mooiste is als 'n gemeente Werkelijk ook een eenheid is. Qeen gezeur en geen gezanik Want dan gaat het heel vaak mis of je nu in Nieuwe Tonge. of Middelhamis woont. Hou je alstublieft in toom. Want we zijn als het er goed op aan komt klompen uit de zelfde boom. Groeten van A. Kleinjan-Wesdorp Nieuwe Tonge Kapper liomt aan huis Voor mensen die wegens zielite hun woning niet kunnen verlaten, liomt Kruiswerli Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service (KGS) vanaf 1 april 1995 met het initiatief van een kapper-service aan huis. De korting voor een behandeling thuis bedraagt 2,50 voor leden. De prijzen zijn inklusief de shampoo, versteviger en haarlak, die de kapper zelf verstrekt. De kortingen worden uitsluitend vers trekt door kappers die een overeenkomst hebben afgesloten met Kruiswerk Zuid hollandse Eilanden Gezondheid Service. Alle deelnemende kappers zijn gediplo meerd en de meesten hebben ervaring met aan huis kappen. Hoe gaat het in de praktijk? Voor meer informatie of aanmelding voor deze dienst kan kontakt worden op genomen met het secretariaat van Kruis werk Zuidhollandse Eilanden Gezond heid Service, telefoon (06) 0992299 tus sen 09.00 en 12.00 uur. De gegevens worden doorgegeven aan de kapper in de eigen regio, die in overleg bepaalt wan neer de behandeling plaatsvindt. De Sportraad Zuid-Holland orga niseert op de woensdagavonden 26 april, 3 en 10 mei a.s. in Middel- harnis een bijscholing kennisma ken met blessurepreventie, banda- geren en tapen. Het doel van deze bijscholing is de deel nemers kennis laten maken met veel as- pekten van blessurepreventie en de voor- en nadelen van bandageren en tapen. Deze bijscholing is bedoeld voor het niet-opgeleide verenigingskader zoals teambegeleiders en coaches en individu ele sporters. Er wordt zeker niet opgeleid voor een diploma. Het gaat vooral om een uitgebreide kennismaking. Tijdens deze bijscholing wordt veel aan dacht besteed aan het voorkomen van blessures, onder andere door te wijzen op risicogedrag, het nut van goede kle ding, schoenen en beschermende mate rialen en het nut van een goede war- ming-up en cooling-down. Daarnaast leert de deelnemer blessures te herken nen en hoe deze blessures moeten wor den behandeld. Een derde aspekt betreft de begeleiding in de herstelperiode na het ontstaan van een blessure en het eventueel preventief aanleggen van een bandage en/of het preventief tapen, zodat de kans op herhaling van een blessure zo klein mogelijk wordt gehouden. De bijeenkomsten vinden plaats in het sportcomplex de Staver aan de Olympia- weg in Middelhamis. De aanvang is steeds om 20.00 uur, het einde omstreeks 22.00 uur. Geïnteresseerden kunnen voor meer in formatie of aanmelding kontakt opnemen met het bureau van de Sportraad Zuid- Holland, telefoon (01749) 44940. -•''•-■■^^^: Mevr. Struik Icrijgl iiaar fiets door dlir. Landman aangeboden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9