EIIIVtlDEII-IIIEUWS Arjo V. d. Graaff zocht de zee op Amerikaanse natuurlandschappen DE GAPEl^fDE AFGROND HET ,KIJKVENSTER flakkee verhuizingen b.v. Lente-Paascursus bloemschikken Bevrijdingsherdenking in St. Janskerk te Gouda hypotheek Qj] op maat... in Bezoekerscentrum De Grevelingen Snuffelmarkt op het Diekhuusplein AFGESTUDEERD Kinderkleding en speelgoedbeurs in Ouddorp pimpernel Ledenvergadering Vogelvereniging VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 7 APRIL 1995 No. 6391 Blik op kerk •^P en samenleving tj - Een advertentie - De Paasboodschap -. Geen excuus Het is opvallend hoe de laatste tijd de bijbel wordt misbruikt voor reclame doeleinden. Een symptoom van de gese culariseerde samenleving, waarin men sen zich niet ontzien het Woord van God naar beneden te halen door het te plaat sen in een totaal andere kontekst. Het jongste voorbeeld daarvan is een paginagrote advertentie van Albert Heijn. 's Lands grootste kruidenier blijft nog altijd op de kleintjes letten. Maar kennelijk let hij er niet op dat hij met deze advertentie mensen treft in hun teerste gevoelens. In de advertentie wordt een fles wijn ge opend met een kurketrekker die de vorm heeft van een kruis. Op de hals van de fles is de pauselijke tiara te zien met de twee sleutels van Petrus. Het is dus voornamelijk de roomse tradi tie die ten grondslag ligt aan deze recla meboodschap. Immers, Rome ziet de paus als de opvolger van Petrus, aan wie Christus de sleutelen van het Koninkrijk der hemelen heeft toebetrouwd. Maar dat wil niet zeggen dat alleen Rome door deze afbeelding geraakt wordt. Want het kruis is het symbool van de hele chris tenheid. Het icruis als teken van de ver zoening door voldoening. Daar komt nog iets bij. Boven de adver tentie staat 'Paasboodschap'. En daarbij denkt een christen in de allereerste plaats aan de boodschap van het Evangelie, waarin ons het lijden en sterven en de opstanding van Christus wordt meege deeld. Deze Paasboodschap wordt in de adver tentie - bewust of onbewust - naar bene den gehaald en misbruikt om reclame te maken voor een consumptie-artikel. Dat kan dus allemaal in het Nederland van 1995. Dat kan ook straffeloos gebeu ren. Want als deze advertentie wordt voorgelegd aan de reclame-codecommis sie, dan zal er wel zoiets uitkomen als: „de opsteller had niet de intentie iemand te kwetsen". En daarmee is dan de kous af. Niet de vraag of mensen erdoor ge kwetst worden, maar of het de bedoeling was te kwetsen. Ik vraag me af wat er zou gebeuren wan neer de reclame geen gebruik' had ge maakt van de bijbel, maar bijvoorbeeld van de Koran. Ik denk dat heel de Mos lim-gemeenschap in ons land op z'n ach terste benen zou staan. Het zou uitgelegd worden als discriminatie van een min derheid. Inmiddels heeft - volgens de krant - een woordvoerder van Albert Heijn al ge zegd dat men van die zijde niet van plan is zich te verontschuldigen voor de in houd van de advertentie. Als mensen zich gekwetst voelen vindt hij dat jam mer, want dat was niet de bedoeling. Maar ze hebben bij Albert Heijn ook al een heleboel telefoontjes gehad met de vraag of ze die mooie kurketrekker ook ergens konden bestellen. Als de grootste kruidenier van ons land niet aanvoelt dat deze advertentie een be lediging is voor christenen, dan is er maar één mogelijkheid. Dat christenen, voor wie het lijden en sterven van Chris tus zo'n grote betekenis heeft ergens anders hun inkopen gaan doen. -Waarnemer Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. MIDDELHARNIS - Guido Rottiers uit Middelharnis geeft op donderdag 13 april een eenmalige Paascursus bloem- sierkunst in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 in Middelharnis. Belangstellenden kunnen een originele Paascompositie maken met behulp van stro, gekookte eieren, bladmateriaal, de coratieve takken en bloemen. Guido Rottiers begint met een korte theoretische inleiding over hoe een Paas- stuk opgebouwd kan worden wat vorm, compositie en kleur betreft. Daarna gaat men meteen aan de slag om een eigen creatie te maken onder zijn lei ding. De leskosten zijn inclusief materiaal 30,-. De cursus bloemschikken begint van 19.30 tot 22.15 uur. Graag even van tevoren bellen naar Guido Rottiers, Vingerling 31 in Middel harnis, telefoon (01870) 86705 of (06) 53242165. De Vereniging Protestants Nederland afd. Gouda e.o. belegt D.V. op vrijdag 5 mei a.s. in de Sint Janskerk te Gouda een samenkomst ter herdenking van de Be vrijding. Het zal dan 50 jaar geleden zijn dat ons land werd bevrijd. Sprekers tijdens deze bijzondere herden king zullen zijn ds. E. F. Vergunst, her vormd predikant te Ridderkerk over 'Tussen juichen en wenen' en Prof. Dr. W. H. Velema, Chr. Ger. hoogleraar te Apeldoorn over 'Herdenking van vijftig jaar bevrijding in het zicht van de eeuw wisseling'. Muzikale medewerking is er van het be kende Waddinxveense koor 'Vox Jubi- lans' o.l.v. Pieter Stolk. Organist is Jan Mulder. Declamatie door mevr. A. D. Ooms- Slob. Aanvang 20.00 uur. Deur open 19.30 uur. Toegang vrij. kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 Vanaf zaterdag 1 april tot eind mei zijn in Bezoekerscentrum De Grevelingen foto's te zien van Jan Schoemaker uit Hellevoetsluis. Jan Schoenmaker maakte onlangs een reis door de Verenigde Sta ten waarbij hij verschillende natuurreser vaten bezocht. Zo fotografeerde hij in de Grand Can yon, Brice Canyon en het natuurgebied Sequoia, waarbij vooral de uitgestrekt heid en de ontroerend mooie natuur in al zijn kleuren- en vormenpracht is weer gegeven. Grillige rotspartijen, afgewis seld met adembenemende uitzichten ge ven een indruk van de schoonheid van deze gebieden. Ook zijn er opnamen te zien uit Monu ment Valley en legde hij de mooiste snel weg ter wereld: Highway One vast. Het glooiende landschap van deze snelweg doet soms buitenaards aan, vanwege de verrassende vergezichten en de in som mige jaargetijden mysterieuze nevelslui- ers, die een onvermoede sfeer oproepen. Al eerder waren er foto's van Jan Schoenmaker te zien in het Bezoekers centrum. Bijzondere vormen, kleuren en combinaties spelen een grote rol. Tevens is in het bezoekerscentrum de permanente expositie over het verleden, heden en de toekomst van het Grevelin- gengebied te zien. Openingstijden: vanaf 1 april: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Adres: De Punt 4 (op de Punt van Goe- ree, vlak voor de Brouwersdam), Oud- dorp. Tel. (01878) 2346. Zaterdag 8 april is het weer Snuffelmarkt op het Diekhuusplein in Middelharnis. Deelname aan de snuffelmarkt staat open voor partikulieren en verenigingen, in formatie: (01870) 82400. Op de Snuffelmarkt worden allerlei spul len aangeboden: overtollig huisraad, cu riosa en eigen kunstnijverheids-produk- ten. Ook deze keer zijn er aktiviteiten voor kinderen: een groot schilderij, een pad destoelenpad en natuurlijk straattekenen. In de etalages van winkels van D'n Diek worden paddestoelen verstopt: hoeveel en vooral waar? Voor belangstellende muzikanten is er een open podium. Het Diekhuus hoopt op een lekker lente zonnetje op het gezelligste plein van Middelharnis. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 7 april studeert Karina Neels uit Ooltgensplaat af in de Bestuurlijke Infor matiekunde aan de Katholieke Universi teit Brabant te Tilburg. Karina heeft stage gelopen bij het werkvoorzienings schap Binnenhof in Middelharnis. De scriptie waarop ze afstudeert heeft als titel: 'Werkvoorzieningsschap Binnen hof: als lerende- en administratieve or ganisatie'. Fotograaf Arjo v. d. Graaff, getalenteerd bruidsfotograaf heeft eer-vorige week de zee opgezocht. Hij voer een week mee aan boord van de SL 14, de 'Christiaan Debora' van de fam. Brinkman uit Stellendam. Zeeziekte heeft hem niet geveld zodat hij aan 't eind van een geslaagde visweek met een rijke buit aan filmmateriaal weer van boord is gestapt. Een week lang heeft hij zich aan de vissers verwant gevoeld. Z'n voorjaarsetalage toont enkele fraaie kleu- renopnames uit die week en Arjo was zo vriendelijk ons wat mooie platen ter beschikking te stellen. In het maken van bruidsfoto's moge hij zich hebben gespecialiseerd, ook te water heeft hij oog voor de perfekte opname. Zaterdag 22 april organiseert Peuter speelzaal 'De Gornet' in Ouddorp een kinderkleding en speelgoedbeurs. Deze jaarlijkse beurs wordt weer gehou den in het M.f.g. de Dorpstienden te Ouddorp, ingang peuterspeelzaal op het grote parkeerterrein. Dit jaar wordt er maar één keer een beurs georganiseerd, en daarom wordt er zomer- en winterkleding verkocht, tot maat 176. Baby-artikelen, (camping)badjes, boxen, buggy's, speelgoed enz. kunnen te koop worden aangeboden. Alle aangeboden artikelen dienen heel en schoon te zijn. Heeft u spullen die u te koop wilt aanbie den? Deze kunt u inleveren bij de peuter speelzaal op de Dorpstienden, en wel op: dinsdag 18 april tussen 19.30 en 21.00 uur en donderdag 20 april tussen 19.30 en 21.00 uur. Van de opbrengst van artikelen tot 100,- is 50% voor de Peuterspeelzaal, en van artikelen boven 100,- is 30% bestemd voor de Peuterspeelzaal. Niet-verkochte spullen kunnen woens dag 26 april vanaf 9.00 tot 11.00 uur afgehaald worden. Niet afgehaalde spullen zijn bestemd voor een goed doel. De organisatie kan niet aansprakelijk ge steld worden voor eventueel zoekgeraak te artikelen. Omdat de kinderkleding en speelgoed beurs in tegenstelling tot voorgaande jaren, dit jaar maar één keer gehouden wordt, organiseren we enkele extra akti viteiten: een stand met nieuw, zelf gemaalit speelgoed. er is koffie of tliee met cake. voor de kinderen is er limonade en leuke ballonnen. Kortom genoeg redenen om naar de peu terspeelzaal De Gornet te komen, om te brengen, te kijken en te kopen. Voor nadere informatie kunt u bellen naar: Martha Grinwis, (01870) 3800 of naar Ria Lagendijk, (01879) 3385. op maandagavond 10 april is er weer een ledenvergadering van de Eerste Flak- keese Vogel Vereniging in het Diensten centrum aan de Doetinchemsestraat 27 te Middelharnis. Deze avond zal bijna geheel in het teken staan van een dia-lezing over Europese Cultuurvogels, gehouden in gevangen schap, de kweek en verzorging, enz. Juist in deze tijd waarbij de Europese Cultuurvogels volop in de belangstelling staan belooft dit een zeer interessante avond te worden. De dia-lezing wordt verzorgd door dhr. W. Arets uit Alphen aan de Rijn. Aanvang van deze avond om 19.30 uur. Ook niet-leden zijn van harte welkom! N. A. VAN KEMPEN makelaar o.z., beëdigd taxateur VOOR AL UW TAXATIES VBfhml uit de &er$tê jsrm van de Middernacht zendmg Mif^mLM^^sm^mMm -35- Zij bemerktte niet, hoe zij met verwonde ring door haar collega's werd nagezien; de collega's, die zich en elkaar afvroe gen: wat zou zij toch hebben, de laatste dagen; vandaag was heel geen garen met haar te spinnen. Op vragen in die richting had Marie, die alle opgewektheid en levenslust verloren scheen te hebben, ontwijkend geant woord. Zij voelde zich niet bepaald lek ker, dat was alles. De werkelijkheid was, dat zij zich ellen dig gevoelde. Zij had momenten, dat zij in huilen los zou kunnen barsten, 't Was voorge komen, dat zij ijlings de winkel moest uitlopen - gelukkig had zij niet een klant te bedienen - om, afgezonderd, opkomende tranen te bedwingen. Dan vermande zij zich weer. Vlugger dan zij de laatste maanden gewoon was, stapte zij naar haar kamer: nu zou Albert toch wel komen; in vier avonden had zij hem niet ontmoet; hij wendde drukke zaken voor. Was dat het geval? Die vraag pijnigde haar. Het was toch wel zeer toevallig, dat hij - na de mede deling, die zij had gedaan en waarvan hij zichtbaar geschrokken was - het opeens zó druk kreeg, dat hij niet eens een half uur tijd had, om met haar te praten. Er moest een beslissing genomen worden. Hij moest met zijn ouders spreken, hen op de hoogte brengen. Maar.hij kwam niet. Over de schaamte na de eerste gewaarwording - een schaamte, die haar dagenlang als een nacht merrie vervolgd had - was zij heengekomen. Al bert had haar getroost: het kwam best in orde. Hij was er wel van geschrokken, hij moest het beken nen, maar nu beiden voor het geval stonden, had den zij er van te maken, wat er van te maken viel. Hij zou er nog eens over nadenken. Mogelijk was er nog wel een weg, om alle schande te ontgaan... Reeds toen was pijnigende twijfel in haar hart ge rezen: er behoefde niet over te worden nagedacht; hij had zijn plicht te doen; de weg was zo duide lijk, als wat; er behoorde zo spoedig mogelijk een huwelijk tot stand te komen. „Natuuriijk, natuurlijk", had hij gesust. „Maar ik moet eerst mijn ouwe lui voorbereiden. Die schrik ken zich natuuriijk een ongeluk. Het komt wel in orde. Maar we moeten met beleid handelen". Haar bange voorgevoelens waren naar de achter grond gedrongen: nee, zij mocht niet min van Albert denken; hij hield veel van haar en zij van hem. Een week veriiep daarna. Telkens kwam zij op het onderwerp terug. Meesteriijk, maar niet overtui gend, bracht hij haar er weer van af; verschoof zijn beslissing naar de nabije toekomst. Wéér ging de twijfel postvatten in Marie's hart: was zij in de val gelopen en zou zij nu straks met haar schande alleen staan? Alleen... in deze grote stad? Maar dat kon toch niet. Albert was toch niet een ploert? Maar waarom bleef hij dan vier avonden achtereen weg? Dat was nog nooit voorgevallen. De schade - de zonde zag zij niet - zou niet te dra gen zijn, als hij haar lafhartig in de steek liet! Nee, dat kon ook niet w^r zijn. Natuurlijk had hij het druk. Hij wachtte misschien wel op een brief van zijn ouders in Arnhem -dat die niet in Arnhem woonden, wist Marie niet! - Hij had gelijk: zij moesten voorbereid worden; met zoiets valt men niet met de deur in huis; en zeker niet, had hij ver klaard, als het gold een meisje beneden zijn stand; dat kon hem niet schelen, beware, nee! maar zijn ouwe lui stonden er nog al op. Zij moest de twijfel bannen. Het was niet eerlijk en oprecht, Albert van kwade trouw te verden ken. Maar zij bande de twijfel niet. Zij kon het niet. Al sterker reeds het ellendige gevoel van algehele verlatenheid.. Haar werk kon zij niet meer behoor lijk verrichten. Haar opgewektheid, toch al gezon ken, verdween geheel. Zij zou maar willen hui len... huilen... Vlug spoedde zij zich naar haar kamer. Vanavond zou Albert dan toch wel komen. En vroeg. Hij wist, dat zij vrij was. Zij had het die middag geschreven. Als hij niet kwam, zou zij naar zijn kamer gaan. Er moest een beslissing vallen. Zij zou zich niet meer laten ompraten. Anders zou zij hem dreigen, naar zijn ouders te zullen schrijven, als hij het nog niet gedaan had. Elke dag uitstel was er één te veel. De hospita dekte juist de tafel, toen Marie binnen kwam. „Ik hoop, dat het weer niet tevergeefs is", zei zij op zuur-zoete toon. Marie had de laatste tijd zo goed als niet gegeten. „Dat is mijn zaak", antwoordde zij kort. Zij kon het mens eenyoudig niet uitstaan; had er weg gewild, maar Albert had verklaard, dat zij nergens zo goedkoop terechtkon. En... zij was in zijn macht; hij betaalde de helft van de kamer huur... „Kom, kom", zei de juffrouw onverstoorbaar, „u moet niet zo kribbig zijn. Ik kan het toch niet hel pen, dat mijnheer niet komt? Moet je je niet zo aantrekken. Zeker wat heibel gehad? Komt best weer in orde. Weet ik van mee te praten van vroe ger. De mannen komen heus wel terug. Maar van avond zal hij wel niet komen. Er is tenminste een brief bezorgd. Waar is die nou? O, hier". Marie griste de brief bijna uit haar handen; merkte niet op, dat de hospita haar nieuwsgierig en onder zoekend aanstaarde en een gevolgtrekking maakte. Gelukkig: toch een levensteken van Albert! „Ik moet een paar dagen de stad uit en reis dan meteen over Arnhem, om er eens te gaan praten". Een paar regels slechts. Maar die Marie méér vol doening schonken dan een lange brief vol uit vluchten of uitstel van executie: hij ging dan toch naar huis, om zijn ouders op de hoogte te brengen. Een glimlach gleed over haar gezicht. „Ziet u wel: u lacht alweer", zei het mens brutaal. „Het komt wel weer in orde. 't Zou ook zonde en jammer zijn. Want u beiden zijn geknipt voor elkaar. Er komen hier wel meer jongelui, och, u weet dat wel, hè, - een knipoogje - je mag toch wel wat hebben in je jonge leven, maar niet zulke knappe paartjes als u beiden, het lijkt er niet op. Komt mijnheer vanavond?" „Nee", zei Marie kort. „Maar u praat over dingen, waarvan u niets weet". „Dat zou u weleens kunnen tegenvallen", zei de ander spottend, het vertrek verlatend. Zij voegde nog aan haar woorden toe: „Ik heb ogen in mijn hoofd. Maar u laat mij niet met de gebakken peren zitten, hoor. Mijn kamerhuur wil ik hebben". „Mens, waar bazel je over!" barstte Marie woe dend los. Maar de hospita was verdwenen, op het portaal mompelend: „Ziezo, dat weet ze alvast. Het loopt mis tussen die twee. Hij laat haar natuurlijk zitten, nu het zover is. Had dat uilskuiken moeten begrij pen. Maar ik zal er niet de dupe van worden. Anders trek ik die mijnheer Van Oostrum net zo lang aan zijn jas, tot hij opdokt". De woede van Marie koelde af. Zij huilde en liet het eten zo goed als onaangeroerd staan. Na de ha telijke opmerking van de hospita ging zij vermoe den, dat velen van haar toestand op de hoogte waren, hoe ongerijmd haar dat ook toescheen. Daarom hadden de meisjes in de zaak ook zo geïn formeerd en haar onderzoekend aangekeken! Nj/BUCBIDE Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBIHUIZHiS Tel. 01870-82188 Tel. 01883-20016 Tel. 01110-13163 Tel. 01860-13624 ONTWERP ADVIES AANLEG ONDERHOUD Tel. (01876) 94 20, Herkingen tuinarchitektuur hoveniersbedrijf b.v. Postbus 7, 3248 ZG Melissant Tel. (01877) 2614 Fax 3904 (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5