Bouw van de Sommelsdijkse molen Volvo AWDC laat verfijnde vierwielaandrijving zien Wetjes en Weetjes PAAS-APPEL Berichten uit de Gezond heidswi jzer Smetteloos blijven met nieuwe vlekkendoekjes Publikatie Amateur-archeologenvereniging 'De Motte' Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 7 APRIL 1995 De molen op de Westdijk te Som- melsdijk is thans de oudste nog staande molen op Goeree-Over- flakkee. Een gevelsteen draagt het volgende opschrift: „Aren Kor- vynck en ifVdriana van Aflaken 1705". De ronde stenen stellingmo- len is een pracht monument in steen, maar wat vertellen de papie ren monumenten - de oude kostba re archieven - ons? Op 22 december 1709 (sic!) werd er door de ambachtsheer van Sommelsdijk een akte van concessie aan de plaatselijke molenaar verleend tot het stigten van een nieuwe steene coommole ende 't opleggen van buelsteenen zoo voor bak kers als borgers De ambachtsheer had het windrecht, dus hij moest toe stemming geven voor het oprichten van een molen en hij kreeg een deel van het gemaal. Overigens hij gaf de molen met molenhuis in erfpacht aan de molenaar. We lezen: „Wij Francois van Aerssen van Sommelsdijck, heere van Sommels- dijck, Ooltgenspiaat, den Bommell ende Spijck, etc. doen te weten, dat wij op het te kennen geven van Aren Arensz. Kor- vijnck als bij successie den coornwint- mole ende molenthuijs in onse heerlijk- heijt Sommelsdijck, ingevolge den erf- pagtbrieff van dato den 17 decembris 1617 in erffpagt besittende ende gebruij- ckende, dat denzelven molen door den zwaren stormwind in decembris 1703 seer zijnde verswakt, hij well genegen zoude zijn om in plaatse van desen hou ten een nieuwen steenen koornwintmo- len op den Westdijck omtrent het dorp te willen bouwen mits bij ons daartoe geac- cordeert werdende, dat daartoe zoude mogen appliceren de materialen van desen oude mole ende het molenhuijs ende dat de plaatse op onsen dijck daar toe bij ons zoude werden gedesigneert. Alsmede dat tot soulaas van de groote kosten die hij molenaar zoude moeten ondergaan, die nog des te zwaarder zou den vallen omdat op 't versoek van de bakkers boven de ordinaire maalsteenen, daarin nog een paar buelsteenen zoude leggen bij ons ook mogte werden geac- cordeert, dat in plaats van het agtiende vath, scheppen, zooals boven 1/2 pond der mudde ofte 2 pond per sak voor lak- kagie voor 't maalloon, bij den boven- gemelten erffpagtbrieff, is geaccordeert dan v(X)rtaan zoude mogen scheppen van de bakkers tien ponden wigt van yder Zeeuwsche zak ccx)m die bij hem zoude werden gemalen en dat zoodanig maai- Kxin bij de molenaars van de meeste dor pen in 't zelve eijland werd genoten zon der dat bij geene vandien niet meer dan de ordinaire maalsteenen zonder eenige buelsteenen zijn hebbende Aan de bouw waren nog een aantal vei ligheidseisen verbonden dat zcx) na aan de huijsen des dorps en zoo seer op den kant des dijks, na het speuij toe, dat nog de wagenbanen daardoor bcnaauwt, nog de huijsen daarvan eenig nadeell konnen lijden. Insgelijks van 't soodani- gen hoogte, dat door de moleroeden in het malen aan mensch, vee, nog daar voorbij rijdende ledige ofte geladene wagens geen schade ofte ongeluk veroir- saakt kan werden Verder werd het volgende geregeld: Wijders blijft hij Aren Arensz. Korvinck ende zijne nakomelingen ge houden den voorschreven nieuw te bou wen mole tot haren kosten eeuwiglijk ende erffelijk te moeten onderhouden ende daarvan alleenig dragen alle ordina- ris als extra-ordinaris lasten die bij de Staten van den lande zijn ofte namaals zoude mogen werden geheven ende om- meslagen. Ende daarvan zoixlanigen erf fpagt jaarlijks St. Jansmissc ofte 29 junij verscheijndc, ende ten uijttersten voor 't eijnde der maand november jaarlijks 't onsen behoeve te betalen, alles ende in dier vcxïgen als in den txwengemelde erff pagtbrieff van dato den 17 decembris 1617, als nader opgevolgt accoord van dato den 9 October 1651 werd vermeld, weickers beijdc inhout van volle kragt ende waarde blijft voor Z(X) vccll 't zelve bij desen onser accoord en consent niet en is gealtereert Uit het vorenstaande blijkt, dat er reeds een houten molen was, door storm zwaar gehavend en aan vervanging toe. Deze molen stond aan de tegenwoordige Mo lenweg (ter plaatse van de huidige alge mene begraafplaats). In 1616 was er ove rigens al sprake van een 'Mculwacht' (Molenlaan). Deze molen met molenhuis was in 1617 door de ambachtheer aan Aren Imansz. m erfpacht uitgegeven omme bij hem ende zijne wettelij ke erffgcnamen off bij versterven van denzelven Adnaan Iniants. kinderen ende kinds kinderen bij zijn broeders ende hunne kinderen alleen in rcgten grade d' voors(chrcven) molen bemalen ende huijsinge bewoond ende gebruijckt te werden. Ende 't hunnen kosten ten eeuwigen dage te worden onderhouden om het agtiende vath ofte pond ende van yder mudde een haiff pond lakkagie, daartcx: een geijkte mouwer schotell ofte lepell ter discretie van den heere van Sommelsdijk gemaakt zal werden De ambachtsheer werd dus in natura be- Volvo heeft op de Autosalon van Geneve een prototype laten zien met permanente vierwielaandrijving. De Volvo AWDC (All Wheel Drive Concept), zoals de wagen wordt genoemd, is gebaseerd op de snelle 850 T-5 Estate, uitgerust met 225 pk (166 kW) vijfcilinder turbomotor. De in Geneve getoonde auto is nog een prototype, maar binnen een jaar zal Volvo het vierwielaandrijvingssysteem in produktie nemen. Een vierwielaangedreven auto past uitstekend in Volvo's onlangs aangekondigde modelstrategie, waarin meer plaats zal worden ingeruimd voor niche-modellen, zoals een coupé en een cabriolet. Volgens Volvo is er in de markt voor prestatiegerichte sedans en estates, ruimte voor een auto met permanente vierwielaandrijving, die borg staat voor meer trekkracht in alle omstandigheden. taald. maar dit was niet alles; hij kreeg ook nog 'driehondert carolij guldens vrijgelts van alle lasten". Daarenboven was er nog zoiets als toe- pacht: ende tot tocpagte te betalen jaarlijks bovendien ofte te leveren nog dertien sakken van de beste witte tarwe ende een veth gaaff vereken ofte agtien gulden tot optie van den heer, voor 't selve vereken twee tonnen schoonen appelen, guldelingen ende aagten ende een sak schtxme aartnoten ofte door mis- gewas dobbelde rente, te weten ses en twintig sakken terwe, vier tonnen appe len ende twee sakken aartnoten 't naar- volgende jaar Hier stond natuur lijk wel wat tegenover; hij hoefde niet bevreesd te zijn voor concurrentie, daar de heer aan hem behoudende d' interpretatie van de differenten die ook niet en zall vermogen eenige wind- nog rosmolens op te regten, mede niet eenige quarens, watermolens ofte andere instru menten nog ook gcd(xigen dat 't selve bij andere aldaar werde gedaan In 1651 werd er een nieuw contract op gemaakt met de toenmalige molenaar Leendert Leendertsz. Vliegvis (was ge huwd met de weduwe van de molenaar Aren Arensz.), omdat er groote moeijelijkheijt van 't overbrengen van de voors(chreven) t(x;baten ten huijse ende woonplaats van den well gemclten Edelen heere van Sommelsdijk, alsook voornamentlijken dat sijn wel gemeltcn Edelen uijt de gemeijnte van Sommels dijk bespeurde, dat zij meijncn, dat de toebaten van 't coorn altijd door den molenaar uijt de sakken van 't beste coorn van de gemeijnte werd geschept De levering van de zogenaamde toebatcn of toepacht (o.a. de witte tarwe, het var ken, de verschillende soorten appels en de aardnoten) werd afgeschaft. In de plaats daarvan kwam jaarlijks een bedrag van 130 gulden (dus boven de bestaande 300 gulden erfpacht). Het volgende bleef onveranderd: aangaande de sak terwe dewelke den wel gemelten Edelen heere van Sommelsdijk tot wederseggens toe aan de Kamer van Retorica tot Som melsdijk heeft vergunt, blijft op den ouden voet, dewelke den molenaar van Sommelsdijk alle jaren in coorn moet leveren zonder dat hij die van vermogen zall zijn in geld te vergoeden ten ware de Kamer van Retorica dat geliefden te doen De molen 'De Korenbloem' vormt, daar aan de rand van de historische kern, een belangrijk decorstuk van het totale dorps gezicht van Sommelsdijk. De korenmo len doet als zodanig al enige tijd geen dienst meer, maar wordt door de vrijwil ligers van de Molenstichting Goerce- Overflakkee nog wel draaiende gehou den, zodat hij in het begin van het vol gende millennium in goede draaiende staat zijn 300-ste verjaardag kan vieren. in het d{X)lhof van prijskaartjes de juiste [g] taxatie... nvm Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 Vakmanschap van tijdloze Schoonheid. Nieuw model zilveren slotje -met scheepje- op vert.). In smaakvoUf' tiek-bruin lederen •band met ribben op de rug MIDDELHARNIS OPHALEN OUD PAPIER Morgen, zaterdag 8 april, wordt door de helpers van de 'commissie Oud papier' van de Ned. Herv. kerk, weer oud papier opgehaald. U wordt vriendelijk gevraagd het papier, zonder karton, tijdig gebun deld gereed te zetten, waarvoor bij voor baat dank. Maandthema april: 'rugklachten' Rugpijn is een van de meest voor komende kwalen van de mens. Het vervelende van rugpijn is dat het je beperkt in je bewegingsvrijheid. Een mens gebruikt z'n rug tenslot te elke dag. Gelukkig kan men in veel gevallen zelf maatregelen ne men om de rugklachten te beper ken. Daarom heeft de Gezond- heidswijzer, het informatiecentrum van de GGD Zuidhollandse Eilan den, deze maand een informatie pakketje samengesteld over rug klachten, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. Dit informatiepakketje legt uit hoe rug pijn ontstaat, wat men kan doen om het te voorkomen, en welke maatregelen men kan nemen om de klachten te be perken, o.a. in de vorm van houdings adviezen en oefeningen. Ook bevat het pakketje tips voor rugpatiënten om alle daagse handelingen zo makkelijk moge lijk te maken, en informatie over de Ne derlandse Vereniging voor Rugpatiënten. Het gratis informatiemateriaal kunt u op halen of telefoni.sch aanvragen bij de Ge- zondheidswijzer in de GGD-vestiging die het dichtst bij u in de buurt is: Middeiharnis, Sportlaan 5, tel. (01870) 86641. Ook kunt u in uw bibliotheek een boe- kcntentoonstclling over dit thema bekij ken. De Gczondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. In de Gezondheidsnijzer kunt u op het ge bied van ziekte, gezondheid en gezond heidszorg folders en artikelen vinden, maar bijvoorbeeld ook adressen van pa tiëntenverenigingen of informatie over cursussen. Veel materiaal is kosteloos te verkrijgen. Shout heeft een nieuwe manier be dacht om vlekken te verwijderen. De Vlekkendoekjes doen verse vlekken in een handomdraai ver dwijnen zonder gebruik te maken van wasmachine, water of kleding- borstel. De snelle en effektieve toe passing past uitstekend in onze moderne manier van leven. In West-Europa worden jaarlijks 65 mil jard vlekken gemaakt. Wij Nederlanders nemen hiervan zo'n 2.5 miljard voor onze rekening. Vlekken hebben een aparte eigenschap. Ze kunnen het hu meur danig verslechteren omdat ze 'al tijd' ongelegen komen en 'natuurlijk' op opvallende plaat.sen ontstaan. Gelukkig heeft de mens allerlei manieren ontwik keld om snel en adekwaat van dit onge rief af te komen. Wasmachines, vlekop- lossers en 'grootmoeders' middeltjes wor den onmiddellijk ter hand genomen om het besmette kledingstuk schoon te ma ken. Tegenwoordig kunnen we dit rijtje aanvullen met Shou Vlekkendoekjes. Het is een vlekkenverwijderaar die voor een onmiddellijk resultaat zorgt. De vlek verdwijnt bijna even snel als zij is ont staan. Vlekkendoekjes De Vlekkendoekjes zitten hygiënisch verpakt in aparte sachets en zijn speciaal gemaakt om verse vlekken effekticf en direkt te laten verdwijnen. Door het klei ne formaat kunt u ze makkelijk meene men in een tas of zak. Hierdoor heeft u direkt een oplossing bij de hand voor de meest voorkomende vlekken. U verwijdert de vlekken door ronde be wegingen met het doek te maken, waar bij u aan de buitenkant van de vlek be gint en langzaam naar het midden toe "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wet geving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen, onderwerpen kunnen worden aangedragen door de lezers aan de redactie. Studiekosten In deze aflevering van Wetjes en Weetjes staan de studiekosten centraal. Indien u wel ieder jaar hoge kosten maakt voor de studie van uw kinderen, maar geen vergoeding hiervoor ontvangt, kan het navolgende voor u van belang zijn. In dit artikel geven wij u informatie over de vergoedingen waar voor u in aanmerking kunt komen. Deze zijn: 'Tegemoetkoming in studie kosten' en 'Aanvullende beurs'. Tegemoetkoming in studiekosten Indien u één of meerdere schoolgaande kinderen heeft die op 1 juli 1995 jonger zijn dan 18 jaar, kunt u in aanmerking komen voor de 'tegemoetko ming in studiekosten'. De tegemoetkoming betreft een volledige vergoeding voor les- en collegegelden 1.406,- resp. 2.250,-) en een tegemoetko ming van 500,- per jaar voor gemaakte reiskosten. Een vergoeding die u als ouders van schoolgaande kinderen goed van pas zal komen. Om in aanmerking te komen voor de tegemoetkoming dient u een aanvraag formulier ^tegemoetkoming studiekosten en lesgeld' in te dienen. Op dit for mulier geeft u uw belastbaar inkomen over 1994 aan. Indien dit inkomen niet meer bedraagt dan 49.920,-, heeft u recht op de tegemoetkoming van 1.406,- resp. 2.250,-. Bedraagt uw inkomen echter niet meer dan 39.170,-, dan komt u tevens in aanmerking voor een extra tegemoetko ming die kan oplopen tot 900,- per jaar. Blijft uw inkomen beneden de genoemde grenzen, maar vraagt u niets aan, dan heeft u ook geen recht op de tegemoetkoming. Aanvragen dus! Aanvullende beurs Is uw zoon of dochter 18 jaar of ouder, dan ontvangt u niet langer kinderbij slag. De kinderbijslag die u ontving, wordt vervangen door de studiefinan ciering die uw kind zelf zal ontvangen. Deze studiefinanciering bestaat voor ieder studerend of schoolgaand kind van 18 jaar of ouder in elk geval uit een basisbeurs en een ov-jaarkaart. Deze componenten zijn onafhankelijk van het ouderlijk inkomen. Naast de genoemde inkomensonafhankelijke studiefinanciering bestaat een aanvullende financiering die inkomensafhankelijk is. De aanvullende finan ciering kan bestaan uit een lening en/of een aanvullende beurs. Het is met name de laatste die interessant is, omdat deze aanvullende beurs wordt beschouwd als een gift, die niet behoeft te worden terugbetaald. Voor 1995 varieert de aanvullende beurs van 232,69 per maand voor thuiswonende tot 654,87 per maand voor uitwonende studenten. Ook voor de aanvullende beurs geldt: geen aanvraag, geen geld. De aanvul lende financiering dient te worden aangevraagd door de student. Vervolgens dienen de ouders van de student opgave van hun inkomen te doen via de door de Informatie Beheer Groep verstrekte formulieren. Het aanvragen van deze aanvullende beurs is ten zeerste aan te raden. Zelfs studenten met ouders die een inkomen hebben dat boven het modale ligt, kunnen afhanke lijk van met name de gezinssituatie, nog in aanmerking komen voor de genoemde aanvullende beurs. Dit zou tot een extra inkomstenbron kunnen leiden van enkele honderden gulden per maand. Een poging waard! De rubriek "Wetjes en Weetjes" komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barepdrecht en Middeiharnis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. Medewerkers agrarisch natuurbeheer in Zuid-Holland De provincie Zuid-Holland en de Westelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (WLTO) hebben een sub sidie toegekend aan Landschaps beheer Zuid-Holland voor de aan stelling van twee (deeltijd)mede- werkers agrarisch natuurbeheer. Daarmee is Zuid-Holland de eerste provincie in Nederland waar der gelijke medewerkers boeren gaan voorlichten en adviseren over de mogelijkheden van natuurbeheer op hun bedrijven. De belangstelling onder boeren voor het natuur- en land.schapsbeheer is de afgelo pen jaren sterk gegroeid. Zaken als het weidevogelbeheer, perceelsrandenbe- heer, vlinderbeheer en het beheer van houtopstanden mogen zich in een toene mende belangstelling van de agrarische .scktor verheugen. Ook in het recent aan gekondigde beleid van minister van Aartsen van Landbouw en Natuurbeheer wordt aan boeren een belangrijke rol in het natuurbeheer toebedacht. Het ont breekt boeren in veel gevallen echter aan voldoende kennis en inzicht om het be oogde natuurbeheer ook daadwerkelijk gestalte te kunnen geven. Ook weten niet alle boeren de weg naar allcriei subsidie regelingen op dit gebied. De medewerkers agrari.sch natuurbeheer kunnen hen op beide terreinen behulp zaam zijn. Dat doen ze onder andere door het leveren van bijdragen aan cur- sus.sen agrarisch natuurbeheer. Ook kun nen ze adviseren en begeleiden bij het maken van een individueel bedrijfsplan voor natuur en land.schap. Momenteel hebben in Zuid-Holland al ca. 60 boeren een cursus gevolgd en zo'n bedrijfsplan opgesteld. Bij de verdere prakti.sche uitwerking zijn de medewerkers van Landschapsbeheer Zuid-Holland beschikbaar. Meer informatie bij: Landschapsbeheer Zuid-Holland, tel. (01820) 24500. werkt. De doekjes mogen ook worden gebruikt op kleding die uit.sluitend che misch gereinigd mag worden. Op zijde en niet kleur-echte stoffen moet u eerst even uitproberen op een onopvallende plaats. Mochten er na het gebruik even tueel kringen ontstaan, maakt u het doek je dan even nat met water en wrijf daar mee de kontouren van de kring weg. Shout Vlekkendoekjes zijn verkrijgbaar bij de supermarkt en drogist. Pakje met lOsachets 4,95a 525. GOEDEREEDE D.V. zaterdag 8 april is het zover. Dan hebben we namelijk een goed program ma voor jullie in petto. Vanaf half 4 staan de deuren van 'De Ark' al wagenwijd open. Je wordt dan ontvangen door het Open Deur-team met koffie/fris en wat lekkers erbij. Daarna zal ds. Hoek een gezamenlijke Paas-Bij- belstudie met ons houden. Om 18.00 uur hebben we een gezellige broodmaal tijd. En dan het avondprogramma: Songs of praise zal ons samen-zingen muzikaal begeleiden. Zoals gewoonlijk is er na het programma weer alle tijd voor ontspanning. Aan dit programma zijn wel kosten ver bonden. Ais je tijdens de Bijbelstudie/ maaltijd/avondprogramma aanwezig wilt zijn kun je jezelf opgeven bij Marike 't Mannetje, tel. (01879) 1806 (dat kan t/m vrijdag 7 april). De kosten zijn 10,- per persoon. Als je alleen het avondprogramma aan wezig kunt zijn is het voor een knaak raak! Het Open Deur-team is er klaar voor... tot ziens op 8 april! Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zef Maandag 3 april 1995 Afdeling I A. Verolme - C. Spee1 - 1 C. Polder - P. Leroy1 - 1 J. A. van Hoorn -1. MackloetO - 2 Afdeling II J. V. d. Kooij - W. Vroegindeweij ....1 - 1 A. Knape - H. Verolme2 - O Afdeling III H. Noordijk - H. Schellevis1 - 1 T. Staal - J. VerbiestO - 2 J. Groenendijk - G. Zaaijer1 - 1 verkrijgbaar bij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10