EIÜVIIDEII-IIIEmi/S Volgende week kollekté voor de armen in Polen Aktie TIakkee bouwt mee aan afkickdorp voor de Hoop' heeft recordopbrengst van 21.000 Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten Koor- en samenzangavond Blokfluit en Clavecymbel in concert DE GAPEMIE AFGROMI Gevangenispredikant te gast bij SGP-jongerengroep Jongerenontmoetingsdag HGJB in Zuid-Holland Paasmaaltijd voor ouderen Paasconcert uitVroonlande' te Dirksland VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 4 APRIL 1995 No. 6390 De Stichting Fiakkeese Hulpgoede ren Polen (SFHP) houdt tussen 9 en 16 april 1995 haar jaarlijkse kollekté in alle gemeenten van Goeree-Overflakkee. In deze week gaan er weer zo'n 200 kollektanten de deuren langs om giften te vra gen t.b.v. de aktiviteiten die de Stichting organiseert. De SFHP is in 1989 opgericht en heeft haar zetel in Oude Tonge. Sinds jaren re gelt de SFHP het vervoeren van pakket ten voor mensen van Goeree-Overflak kee bestemd voor armlastige gezinnen in Polen. In het kort houdt deze aktiviteit in, dat mensen van Goeree-Overflakkee als het ware een gezin uit Polen kunnen adop teren, waar. ze elke maand een voedsel pakket naar toe kunnen sturen. Naast voedsel kunnen er ook andere hulpgoe deren verstuurd worden. De Poolse bevolking bevindt zich niet in een erg rooskleurige situatie. Ten tijde van het communisme waren de kosten voor de gezondheidszorg, de woonlasten, de energiekosten, maar ook de prijzen voor de eerste levensbehoeften erg laag. Al deze zaken werden door het commu nistische systeem ver onder de kostprijs verstrekt. Door de omwenteling is dit alles 'aangepast'. Dit heeft tot gevolg, dat de kosten voor het levensonderhoud enorm gestegen zijn. De inkomens zijn de laatste jaren niet of nauwelijks geste gen. Zo'ri 85% leeft op de rand van de armoedegrens. Dit heeft ook weer tot ge volg dat het sterftecijfer in Polen erg hoog is. De SFHP onderhoudt met de Sociale Dienst en met Solidariozs intensieve kon takten om de juiste gezinnen uit Polen uit te zoeken, die in aanmerking komen voor dit projekt en probeert op Goeree- Overflakkee gezinnen te vinden voor het adopteren van zo'n gezin. Naast deze reguliere aktiviteit ontwikkelt de SFHP ook zelf initiatieven. Zo wor den er overal in Nederland grote en klei ne medische materialen ingekocht, zo als: injektienaalden, verbindingsmateri aal, plastic-handschoenen, rolstoelen, looprekjes, bedden en matrassen. Zelfs heeft de SFHP dit jaar een reiscouveuse en een intensive-care-center gekocht voor een ziekenhuis in Krasnystaw-Po- len. Vorig jaar Kerst heeft de SFHP zelf pak ketjes gemaakt met speelgoed en snoep voor kinderen in een kindertehuis. De SFHP beschikt in Oude Tonge over een depot, waar iedereen overtollig ge worden spullen, zoals kleding, wol, de kens, speelgoed e.d. kan inleveren. Deze artikelen worden in de meeste gevallen getransporteerd naar kindertehuizen, zie kenhuizen en inrichtingen, maar ook naar individuele personen in Polen. De SFHP is nu volop bezig met de voor bereidingen Poolse kinderen uit een kin dertehuis op vakantie te laten komen bij gastgezinnen op Goeree-Overflakkee. De reaktie na de oproep is hartverwarmend. Nu reeds hebben zich zo'n 30 gezinnen opgegeven als gastgezin. Wanneer u de werkzaamheden van de SFHP wilt ondersteunen is uw gift van harte welkom. Wilt u meewerken aan een van de aktiviteiten die hier genoemd zijn, dan kunt u kontakt opnemen met de fam. van Dijk, Molendijk 79 te Oude Tonge. Telefoon (01874) 1824. OÜDDORP - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. F. Harink te Rotterdam. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. R. Boogaard te Leiderdorp. OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder te Slikkerveer. NIEUWE TONÓE - Op zaterdag D.V. 8 april wordt er in de Nederlandse Her vormde Kerk te Nieuwe Tonge een Pas sie en Pasen koor- en samenzangavond gehouden. De organisatie van deze zangavond is bij het Chr. Gemengd koor 'Advendo' uit Nieuwe Tonge. Aan deze zangavond wordt medewekring gegeven door het Chr. mannenkoor 'David' uit Lisse. Christine v. d. Aart-Segers zal solo en de koren begeleiden met trompet. Het orgel wordt deze avond door Peter Tanis uit Lisse bespeeld. Het geheel staat onder leiding van de bekende dirigent Peter Wildeman. De koren zullen afzonderlijk en geza menlijk optreden waarbij het orgel en de trompet niet zullen ontbreken. Wie van zuivere en verstaanbare koorzang houdt weet dat dit in Nieuwe Tonge kan wor den gehoord. Vanuit de ervaring van voorgaande jaren is het bekend dat de kerk al vroegtijdig met bezoekers is ge vuld. Wij adviseren daarom de bezoekers niet te wachten tot de laatste minuut. Afgelopen woensdag, 29 maart, was de gevangenispredikant ds. D. J. Klein Onstenk, te gast bij de SGP-jongeren- groepen, in Herv. centrum Elim te Nieuwe Tonge. Voor meer dan honderd leden en belangstellenden sprak ds. Klein Onstenk over het gevangeniswe zen in relatie tot de SGP en over-zijn eigen ervaringen met gevangenen. Met een ongekend gevoel voor humor wer den diverse 'hot-items' aangesneden, waaronder het drugs- en cellenbeleid. Volgens ds. Klein Onstenk onderschat de overheid o.a. de schadelijke uitwerking van de extacy-pillen, die veel worden gebruikt op house-party's. De gevange nispredikant zei, evenals de SGP, voor stander te zijn van twee gevangenen in één cel. Kortgeleden slaagde ds. Klein Onstenk voor zijn examen Chinees, zodat hij ook de groep chinese gevangenen in Nederland te woord kan staan. Om de aanwezigen te overtuigen van zijn chine se spreekvaardigheid, sprak ds. Klein Onstenk nog even op z'n chinees. Mede gezien de aanmelding van 12 nieu we leden, kunnen we terugzien op een zéér geslaagde avond. Natuurlijk zijn er nog jongeren die zich aan willen melden als lid: dit kan dag en nacht op tel. nr. (01870)83071. Op Tweede Paasdag (17 april) organi seert de HGJB in Zuid-Holland voor jon geren van 16 jaar en ouder een jongeren- ontmoetingsdag in Schoonhoven. Het thema van de dag is: Vraag... en ant woord! Op deze dag hebben we een afwisselend programma! Centraal openingsprogramma: drs. P. J. Visser (Bergambacht) - bij belstudie; Bert Kruis, organist; ds. J. C. van Trigt en Herman Stigter, trompet; Zweder Bergman, zanger Keuzeprogramma's: combo 'Zingen in de Meentkerk' - samen zingen; gospelgroep 'Transform'; groep 'Mattara'; Vraag en antwoordspel; 'In gesprek met...' Podiumgroep 'Eigenwijs'. De dag begint om 14.30 uur in de Bartholomeuskerk in Schoonhoven. Na het centrale openingsprogramma kan er twee keer een keuzeprogramma geko zen worden. Deze keuzeprogramma's worden gehouden in verschillende loka- ties. Toegangsprijs: 10,-. Centraal slotprogramma (19.30 uur): drs. P. J. Visser zet de punt op de i; enthousiast jongerenkoor 'De Mor genster' uit Oud-Alblas; samen zingen o.l.v. een combo. Voor meer informatie kan men terehct bij HGJB in Zuid-Holland, Schoonho ven, tel. (01823) 83122. De aanvang van deze zangavond is ge steld op 19.30 uur, de kerk is om 19.00 uur open. De plaatsen zijn vrij, er zal een kollekté worden gehouden voor de Bond tegen het vloeken. De avond zal door ds. Belder worden ge opend en gesloten. Talentvolle leerlingen Muziekschool G en O De gevorderde leerlingen van de blok- fluitafdeiing van de Muziek-school 'Goeree-Overflakkee' geven zaterdag 8 april, aanvang 20.00 uur, een heel echt concert in de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. Medewerking aan dit concert verleent clavecinist/orga- nist Aart van der Gronden en de alge hele leiding is in de bekwame handen van blokfluitdocente Elly Bakker. De toegangsprijs is uw gift ter bestrijding van de onkosten die gemaakt worden voor deze avond. Wat kunt u verwachten? De zestien speellieden treden zowel solistisch als in allerlei combinaties op met veel renais sance- en barokmuziek. Bijzonder voor dit instrument is dat ook diverse werken uit deze eeuw gepro grammeerd staan. Het volwassenen-en semble en het ensemble 'Tibiarum Can- tus' laten vooral muziek horen uit de re- naissance-tijd. Het betreft liederen van Senfl, Desprez en Dowland en twee- tot vierstemmige ricercares van Palestrina. De Barok is 'natuurlijk' vertegenwoor digd met veel sonates voor blokfluit en clavecymbel. Een sonate van Telemann, een concertino van Baston en trio's van Handel: het is allemaal prachtige mu ziek. Lerich en Staeps zijn mensen die in deze eeuw voor blokfluit gecomponeerd hebben. De ervaring leert dat deze mu ziek de luisteraar veelal op het puntje van zijn stoel krijgt om toch vooral maar niets te missen van het klankavontuur wat over hem of haar uitgestort wordt. Elly Bakker studeerde blokfluit aan het Rotterdams Conservatorium bij Thera de Clerk. Naast haat werk als muziekpeda- goge aan diverse muziekscholen is zij ook als cantrix verbonden aan de Ned. Hervormde Gemeente te Oostvoorne. Verder geeft ze veel concerten en vormt een vast duo met haar echtgenoot Aart van der Gronden. Soms liepen ze elkaar te hoop bij een van de controleposten. De aktie 'Flaldtee bouwt mee aan afkickdorp voor De Hoop' is een groot succes geworden. Ruim tweehon derd kinderen van diverse Hervormde Gemeentes van het eiland hebben het recordbedrag van 21.000 (netto) bij elkaar gebracht. Gelukkig viel het weer mee. Na de sneeuw- en regenbuien van de afgelopen dagen was het eindelijk droog. Ideale omstandig heden voor het houden van een sponsorloop. En gelopen, dat werd er. Om even voor half twee ging de aktie van start met een, niet helemaal gelukte, ballonnenwedstrijd. Dit was het startsein van een prachtige middag. Tot 16.30 uur hadden de vele kin deren de tijd om zoveel mogelijk kilometers te maken. Tussen door hadden ze de gelegenheid om bij te komen op de markt aan het terrein aan de Edison. Hier verzamelden zich in de loop van de middag ook vele ouders, om de prestaties van hun kinderen te aanschouwen. Om 16.45 uur was het dan zover... De totaalopbrengst was bekend. Maar eerst natuurlijk de prij zen voor de kinderen die het meeste geld bij elkaar hadden gelopen. Het was dit jaar ongemeen spannend. Het verschil tussen de nummer 1 en 2 was slechts 8 gulden. In de categorie tot en met 11 jaar gingen de prijzen naar: 1. Martijn van Heiningen, Middelhamis745,50 2. Sanne Kraaijeveld, Sommelsdijk415,39 3. Adriaan de Berg, Herkingen275,00 De prijzen in de categorie vanaf 12 jaar waren als volgt: 1Reinhout van Heiningen, Middelhamis753,00 2. Gizella Koppenaal, Middelhamis508,00 3. Peter Heemes, Den Bommel302,35 Na deze uitreiking was het grote moment daar: de totaalop brengst. Uit elke gemeente was er een kind, die een steen met een cijfer overhandigde aan 'De Hoop'. Uiteindelijk verscheen de eind uitslag: 21.000,-netto. De verraste Roland de Lange van Stichting 'De Hoop' bedank te iedereen en gaf aan dat het geld heel hard nodig is. Nodig om een naaste in nood te helpen. De organisatie van deze sponsorloop, het gezamenlijk Her vormd Jeugdwerk Goeree-Overflakkee ziet in dankbaarheid terug op deze dag. Ze hebben er behoefte aan om nog een aan tal mensen te bedanken. Natuurlijk de kinderen, die in totaal ruim 2500 km liepen. Alle medewerkers, die spontaan hun hulp aanboden. De diaconieën van de diverse gemeentes, die elk op hun eigen manier bij droegen. Vermeldenswaard in dit verband is de prestatie van ds. Vos uit Den Bommel, die gesponsord door de diakonie 15 km aflegde. Verder dank aan vele bedrijven en middenstanders, die belan geloos een bijdrage wilden leveren. Ook dank is verschuldigd aan de direktie van Hernesseroord voor het beschikbaar stellen van het terrein en aan de Hockeyvereniging Goeree-Overflakkee voor het beschikbaar stellen van de faciliteiten. Als laatste natuurlijk u, als bevolking van Goeree-Overflak kee, die zich zo enthousiast achter dit projekt heeft geschaard. Het laatste woord is alweer aan de kinderen, die nu op pad gaan voor hun laatste prestatie: het ophalen van het geld. Denk er aan om het geld voor 11 april op de bekende adressen in te leveren. Alvast bedankt. Aart van der Gronden studeerde clave cymbel en orgel eveneens aan het Rot terdams Conservatorium. Voor de laatste twee jaren van zijn clavecymbelstudie is hij overgestapt naar het Sweelinck Con servatorium te Amsterdam om af te stu deren bij de bekende clavecinist en oude- muziek specialist Ton Koopman. Naast diverse optredens speelt de heer van der Gronden in kleine barokensembles en begeleidt hij verschillende solisten. Ook is hij aktief als koordirigent en muziek- regisseur. Matthijs Mijnders is de naam van de talentvolle Goereese instrumentenkamer die op de grote markt het ene na het andere fraaie clavecymbel bouwt. Een prachtig instrument van zijn hand en vaardig bespeelt moet veel inspiratie opleveren voor de zeer talentvolle blok fluitklasse van de Muziekschool 'Goe ree-Overflakkee'. Op woensdag 12 april 1995 a.s. organi seert de A.N.B.O. en de plaatselijke commissie te Oude Tonge een paasmaal tijd. Deze zal worden gehouden in het Infocentrum gelegen aan de Bernhard- straat te Oude Tonge. De Paasmaaltijd begint om 17.00 uur en de zaal is open om 16.30 uur. De kosten bedragen 1,50 per persoon. Voor de goede organisatie is men verplicht zich op te geven en wel tot en met 7 april 1995. Dit kan in de ochtenduren via het Infocentrum tel. 1344. De Paasmaaltijd is voor de ouderen vanaf 55 jaar en ouder en alleen bestemd •voor Oude Tonge. Zij die de afstand te ver vinden kunnen op vervoer rekenen, indien dit tegelijkertijd met opgave wordt doorgegeven. Wij rekenen op uw komst. Op D.V. woensdag 12 april 1995 zal er een paasconcert worden georganiseerd in 'Vroonlande' te Dirksland. Medewerking aan deze avond verlenen: het Christelijk mannenkoor 'Door Een dracht Verbonden' uit Stellendam o.l.v. Johan van Broekhoven en het gemengde koor 'Onder Ons' uit 'Vroonlande', dit koor staat o.l.v. dirigent/pianist Jaap Hollaar. Op deze avond worden bekende psalmen en paasliederen ten gehore gebracht, o.a. 'Daar juicht een toon, O, Hoofd bedekt met wonden, 't Is middernacht en Heer' ik hoor van rijke zegen'. Een en ander zal worden afgewisseld door samenzang en piano-solo. Aanvang 19.30 uur. Allen hartelijk wel kom! Verhmt uit de eemtó fêmn van cfe Middernacht zending H. -34- Per saldo had zij met die hospita niets te maken. Zij was de hele dag van huis. Het nieuwe leven begon. Dat werd''naar moeder geschreven, 't Was de waarheid. Behalve die éne, kapi tale leugen. Maar Marie overiegde, dat zij moeilijk schrijven kon, hoe de vork aan de steel zat. Graag had zij moeder bericht, dat zij zich binnenkort zou ver loven met een advocaat, niet omdat zij oordeelde, dat moeder dat bepaald dien de te weten, maar om er mee te geuren. Op het dorp werd het dan wel bekend en dan kon men eens zien, wat zij, de miskende, waard was... Maar zij kon het niet melden, want haar verhou ding moest voorlopig nog geheim blijven, hield Albert vol. Met een dienstbode kon hij onmogelijk bij de 'oude lui' aankomen. Ze waren nu een stap je verder. Zij moest nog veel manieren aanleren. Mogelijk kwam er over een half jaar nog iets beters voor haar, dat nog meer tóónde. En dan kon hij zijn ouders langzaam voorbereiden. Het kwam wel in orde, maar zij moesten beiden geduld heb ben, 't Werd nu toch al gezelliger: ze konden rus tig op haar kamer zitten, zonder gestoord te wor den. Hij verzweeg, dat hij haar liever niet meer op zijn kamer zag. Het liep te veel in de gaten. Hij verzweeg ook, dat hij de juffrouw in de Weeshuis straat op de hoogte had gebracht. Dat mens was van die markten thuis. Horringa, de Middernacht- zendeling, kende haar wel. Haar woning stond bij hem gesignaleerd als een rendez-vous huis. Maar daaraan was niets te veranderen. Het was niet een bordeel, waarvoor 'gepost' worden kon. De advocaat Van Oostrum wist wel, wat hij deed. De nieuwe betrekking kon moeder Lokkerse niet bekoren. Als bij intuïtie voelde zij, dat er iets niet in orde was. Van de toestanden in een stad kende zij niets, maar het leek haar onwaarschijnlijk toe, dat een winkeljuffrouw zoveel verdiende, dat zij daarvan een kamer kon huren en zich kleden. Sinke zei: „Dat zal toch wel; waar zou zij anders het geld vandaan halen?" Ja, dat begreep moeder ook niet. Toch ging het blijkbaar goed. De brieven kwamen geregelder dan vroeger. Ze waren kort, maar niet geheel onhartelijk. Mieke kreeg weleens een apart briefje. Och, die was altijd Marie's lieveling ge weest. Het ding ontving weleens een pakje. Het was niet onmogelijk, dat Marie over enkele maan den een paar dagen naar huis kwam. Als het lijden kon. Want zij moest uitkijken. Op moeders vragen omtrent de kerk werd hardnekkig het stilzwijgen bewaard. Moeder dacht er het hare van en leed. Toen kwam op zekere dag Klaas Boer binnenval len: de groeten van Marie brengen. Nooit - moeder had er weleens naar gevraagd - had hij haar in de stad ontmoet en zie... hij wilde, nu hij met vakantie ging, iets voor zijn moeder meebrengen, liep een zaak binnen en stond... tegenover Marie Lokkerse, die hij nauwelijks her kend had. Zij was, had hij geoordeeld, nog meer in haar voordeel veranderd: op en top een dametje; handig, met beschaafde manieren; waar haalde zij het vandaan? Dat alles vertelde hij moeder Lokkerse niet. Wel, dat hij even gezellig met haar gepraat had en be loofd, de groeten te zullen brengen. Hoe zij er uitzag? Patent, hoor. Een en al opge wektheid. Hij moest speciaal zeggen, dat zij het zeer goed maakte en dat moeder niet ongerust be hoefde te zijn. Het stadsleven beviel haar best. Het was ook zo heel anders dan op een dorp. „Dat is het ook, vrouw Lokkerse", verklaarde Klaas Boer, die op zijn praatstoel zat. „Wil je wel geloven, dat ik ook niet meer naar het dorp terug verlang? Het leven is er zoveel prettiger". „Maar ook veel gevaarlijker. Klaas". Zij noemde hem bij zijn voornaam. Het hinderde hem niet. Hij was de eenvoudige jongen van altijd gebleven. „Het kan gevaarlijk zijn" - was hijzelf niet als een brandhout uit het vuur gerukt? - „maar dat hoeft niet. God is overal". „Ja, als Hij gezocht wordt. Ik vrees voor Marie. Zie je haar wel eens in de kerk? Ik vraag het haar altijd, maar zij geeft er geen antwoord op". „IK kan niet zeggen, of zij er kom. Er zijn ver schillende kerken. En ze zijn zó groot, dat het best kan voorkomen, dat je elkaar toch niet ziet. Het is het lokaal niet, vrouw Lokkerse", glimlachte hij. „Nee, dat zal wel niet. Ik weet er niets van. Ik ben bang voor Marie. Die stad... En zij draagt het hart zo hoog, je wéét het. Is dit nu een goede betrek king?" „Voor Marie lijkt me die niet onaardig", verklaar de Klaas Boer. Hij meende dat. Hij had eigenlijk haar flair bewonderd, 't Was haar niet meer aan zien, dat zij uit een dorp kwam. Ze was een volsla gen stadskind geworden. „En zou zij dan nu zoveel verdienen, dat zij op een kamer kon wonen? Dat kost toch allemaal veel geld". Ja, 't kostte wel veel. Klaas Boer was ook kamer bewoner. Hij wist er van mee te praten. Hij had er verbaasd van gestaan, toen hij van Marie had ver nomen, dat zij kamers bewoonde. Natuurlijk had zij hem dat in kleuren en geuren verteld. Van 'ka- kamers' maar liefst. Dan kwam men het op het dorp wel te weten... „Die dames zullen wel een behoorlijk salaris heb ben, vrouw Lokkerse. Anders zou Marie het niet kunnen doen. 't Is trouwens een eerste klas zaak. De baas zal er ook wel flink verdienen. En als hij dan een weinig hart voor zijn personeel heeft, be taalt hij dat ook goed. Maar Marie zal toch wel op haar tellen moeten passen, denk". „Dat schreef zij ook. Zij kan geen geld naar huis zenden. Dat is wel jammer, maar daarover zit ik niet in zorg. De Heere zorgt goed voor mij. Ik heb geen klagen. Maar Marie in die stad... ik heb er geen vrede mee. Zij heeft een ziel te verliezen. En die gaat verloren". Klaas Boer kon er alleen op antwoorden: „God kan haar op een andere weg brengen, vrouw Lok kerse". Méér kon hij niet zeggen. Marie bleef een trots, verwaand ding, al was zij dan tegenover hem joviaal geweest. En per saldo had hij diep medelijden met moeder Lokkerse, die zwoegde voor haar sober, dagelijks broodje, terwijl Marie, gekleed als een grande dame en met veel air, een, naar zij zelf had ge zegd, heerlijk leventje in de stad leidde. Hij beloofde over enige weken de groeten te zullen terugbrengen en eens te informeren, als dat moge lijk was, naar een en ander. Maar toen het eenmaal zo ver was, toonde Marie zich onuitstaanbaar ongenaakbaar tegenover hem: met een jongen van het dorp moest zij geen enkele relatie hebben; ook niet met Klaas Boer, al was die dan student. Klaas Boer, inneriijk gekwetst door deze houding, die in de grond belachelijk was, kon niets anders doen dan haar aan haar lot overlaten. HOOFDSTUK 15 Met een zucht van verlichting ontdeed Marie zich van haar lang, wit jasschort, kleedde zich en verliet de zaak. Het was acht uur in de avond. De winkel werd om tien uur gesloten, 's zaterdags nog later. Twee avonden per week was zij echter om acht uur vrij. De beide andere dames zorgden dan voor de winkel. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5