CT voor Goeree-Overflakkee! Brandweerploegen verliezen op eigen terrein Bestuurders en recreatie-ondernemers leerzaam te gast op 'de Klepperstee' 2^ In Sommelsdijk bezwaar tegen concentreren van asielzoekers Schakelklub Stellendam Opbrengst aktie 31 maart meer dan 3 ton Ophalen rommelmarkt [mjjicmimrffUMi Recreatiesektor verbeteren is ruimte vergroten Op slotavond Kringwerk dia's over Israël 67e Jaargang DINSDAG 4 APRIL 1995 No. 6390 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Onder het motto 'CT voor Goeree-Overflakkee!' is door de stichting VEMA en de lokale omroep SLOF een aktie georganiseerd, die afgelopen vrijdagavond in 'studio' De Staver een overweldigend hoogtepunt bereikte. De bevolking van Goeree-Overflakkee liet blijken als één man achter een CT-scan voor het streekziekenhuis in Dirksland te staan. Een impressie van deze aktie-avond mag in Eilanden Nieuws niet ontbre ken. Klinkende munt Bedrijvige technici met koptelefoons en camera's in een tot opnamestudio omge toverd Prieel van De Staver in Middel- harnis. Repeterende musici, een zang koor dat nog even het openingsnummer van het programma doorneemt en veel heen en weer geloop van mensen. Ziedaar de entree vrijdagavond half acht. Politie en brandweer met kollektebussen op weg naar een ratelende telmachine. Veel papiergeld en klinkende munt. Geroezemoes van binnenstromend publiek en op het podium Maarten de Korte geconcentreerd wachtend op de klok van acht uur. Een laatste aanwijzing en stilte voor de start. Dan klinkt 'Flakkee is een eiland', het Flakkeese volkslied gezongen door het voor deze gelegenheid samengestelde Groot Flakkes Omroepkoor. Het Omroepkoor zingt met overgave, krachtig muzikaal ondersteund door de Big Band Fanfare De Hoop onder lei ding van dirigent Arie Stolk. Een nos talgisch lied en misschien niet hele maal meer van deze tijd, dat Flakkeese volkslied, maar vrijdagavond bezield met een nieuw 'Goeree-Overflakkee- gevoel'. Goeree-Overflakkee, waer 'n vollekje weunt mit 'n eige idee. Zou dat volkje het maken voor de CT-scan? Het aan houdend geratel van telmachine klinkt veelbelovend. Terwijl de ene kollektebus na de ande re in de telmachine wordt gelost, kon digt Maarten de Korte met trots het door Mar van der Veer speciaal gecomponeerde CT-lied aan: 'Het hart van ons eiland'. De compositie wordt onder leiding van Mar van der Veer uitgevoerd door het Groot Flakkees Omroepkoor met solozang van Els van Splunder en medewerking van Wanda van Manen (viool) en Jantine Kieviet (dwarsfluit). Get CT-lied spoort aan tot geven om in het hart van het eiland een CT voor de bevolking van Goeree-Overflakkee te krijgen. Chauffeurs zorgen voor mooie start Gegeven wórdt er. De chauffeursver eniging van Goeree-Overflakkee heeft samen met de werkgevers 53.000,- bijeengebracht door een snipperdag te laten uitbetalen voor de CT-scan. Een •overweldigend bedrag, waaraan ook de chauffeurs van de ZWN konden bijdra gen. Voor de aktie voor de CT-scan maakte de ZWN een uitzondering op de gecompliceerde regels die bij een dergelijke vervoersmaatschappij gel den. „Met zo'n begin kan het niet meer fout gaan", meent de woordvoerder van de stichting VEMA, burgemeester Boon stra. Samen met de heer P. van Zielst, die voorzitter van de stichting is, wordt de heer Boonstra geïnterviewd door Maarten de Korte en Desiree van Halewijn. We horen hoe het initiatief voor de CT-scan tot stand gekomen is. „We hebben een trimclub", vertelt de heer Van Zielst. „Dokter Huisman, de neu roloog van het Van Weel Bethesda- ziekenhuis, zit ook op de trimclub en die zei een keer dat het ziekenhuis in Dirksland een CT-scan nodig heeft. We hebben toen met een aantal men sen een stichting opgericht om te zor gen dat de CT-scan er komt." Waarom is burgemeester Boonstra als woordvoerder van- de stichting VEMA (Verwerving en Exploitatie Medische Apparatuur) aangezocht? „'We hadden een zwaargewicht nodig", aldus de heer Van Zielst. „Iemand met goede kontakten." De eerste kontakten van VEMA be troffen onder meer het bedrijfsleven op Goeree-Overflakkee en bracht al zo'n 75.000,-op. Gevers stromen binnen De gulle gevers stromen ondertussen het Prieel binnen. Vóór half negen is de stand al 131.392,-. Ontroerend is de bijdrage van de jeug dige Bram van Lenten uit Dirksland die met stroopwafels en pepermunt langs de deur is gegaan en maar liefst 1132,- heeft opgedaan. Hij biedt als eerste van een lange rij zijn bijdrage aan. Maarten de Korte wappert trots met een briefje van duizend dat hij in ont vangst mag nemen van een mevrouw die dat geld met het maken van een gedicht gewonnen heeft. Er is een grote diversiteit aan bijdragen en ideeën, teveel om op te sommen. Wat we noemen is slechts een greep uit een aaneenschakeling van grote en kleine gaven. Aan de ene kant van de studio stellen de gevers zich op, aan de andere kant is het een gaan en komen van eilande- lijke artiesten, die op hun manier bij dragen aan het welslagen van de aktie. Deelname aan de zaterdag in Oud- dorp gehouden Provinciale brand weerwedstrijden Ie klasse is de Flakkeese ploegen slecht bekomen. Melissant werd nog 4e, Nieuwe Tonge werd 8e en Sommelsdijk eindigde zelfs op de laatste-, de 11e plaats omdat een van de 'slachtof fers' niet gevonden werd. De eer-, en daarmee deelname aan het landskampioenschap (de ^3 besten op elke baan) was aan de korpsen uit de provincie voorbehouden. Er werd op twee banen gestreden. De klassering op baan 1 was: 1Maasdam 2. 's-Gravendeel 3. Ned. Staal 4. Melissant 5. Nieuwkoop 6. Sliedrecht 7. Honselersdijk 8. Bergsenhoek 9. Maassluis 10. Woubrugge 11. Sommelsdijk Op baan 2 was de uitslag: 1. Nieuw-Beijeriand 2. Schoonrewoerd 3. Arkel 4. Valkenburg 5. Monster 6. Heenvliet 7. Rijnsburg 8. Nieuwe Tonge 9. PKF Stêyn 10. Hazerswoude 11Spijkenisse De organiserende Ouddorpse brandweer had voor twee mooie wedstrijdobjekten gezorgd, de leegstaande v.m. kleuter school aan de Geleedststraat en de vroe gere cichorei-drogerij de Ceres aan het Smalle Einde. Het blokfluitensemble van de Muziek school Goeree-Overflakkee treedt op, terwijl de telmachine ratelend zijn werk doet. De fluiters spelen onver stoord en zuiver door, een professio neel optreden onder leiding van Elly Bakker. De Big Band van De Hoop onder streept met een swingend muziekstuk hoeveel muzikaal talent op Goeree- Overflakkee aanwezig is. En hoeveel gulheid, want even over half negen is er ruim 148.000,- binnen. Steeds meer bussen met geld van de eilandelijke kollekte worden bij de tel lers afgeleverd, 167.324,- wordt de stand. Wat is het commentaar van dokter Huisman? Hij is heel erg onder de indruk. „We hadden gehoord dat er veel in beweging was, maar dat het deze omvang zou krijgen, hadden we niet kunnen denken. Overal merk je dat de scan iets is waar men zich ach ter stellen kan. Dat sterkt ons in het idee dat we er mee door moeten gaan." Dokter Huisman licht nog eens toe waarom de CT-scan zo belangrijk is voor de gezondheidszorg op Goeree-Overflakkee. Ongekende kreativiteit Ongekend is de kreativiteit waarmee verenigingen en partikulieren aktie voeren om de CT-scan te realiseren. Voetbalvereniging DES'67 balde 2727,- bij elkaar. Een dag vis bak ken heeft 2130,- opgeleverd en een kortingsaktie bij de Golf Supermarkt in Middelhamis is goed voor 1500,-. De duivenvereniging Middelhamis komt met 1000,- en er staat nog een zomervlucht met jonge duiven van alle duivenverenigingen op Goeree- Overflakkee op het programma. De overschrijvingsformulieren die bij alle banken hebben gelegen blijken ruim 17.000,- te hebben opgebracht. Els van Splunder komt met een emmer die in de gauwigheid door aanwezigen in De Staver is gevuld met meer dan 500,-. Om negen uur is de stand 198.876,-. De 'A clusters accord' zangers van Herien Wieringa zingen 'People', de telmachine rinkelt voort en de Rabobanken van Goeree-Overflakkee geven/10.000,-. We krijgen tussendoor beelden van de kollektanten die om zes uur over heel Goeree-Overflakkee van start zijn gegaan. Driehonderd mensen hebben zich beijverd oin in alle dorpen op dezelfde tijd geld in te zamelen. De politie en de Flakkeese beveiligings diensten zorgen voor het vervoer van de kollektebussen naar De Staver. De opbrengst van de kollekte in Oud- dorp wordt genoemd: 18.548,- en om kwart over negen kan gemeld wor den dat het totaalbedrag is opgelopen tot 227.232,-. (Vervolg aan de binnenzijde) Ook dit jaar hoopt de restauratiecommis sie van de Ned. Herv. kerk te Middel hamis weer een jaarmarkt te organiseren op OPEN-MONUMENTENDAG (za terdag 9 september). De spullen voor de rommelmarkt (het belangrijkste onderdeel van de jaar markt) willen we ophalen op zaterdag 8 april. Meubels, huishoudelijke artikelen, speel goed en boeken zijn weer zeer gewenste artikelen. Als u wilt dat we op zaterdag 8 april weer bij u langs komen om spullen op te halen, kunt u de volgende nummers bellen: (01870) 86479,87124 en 87093. U kunt op die dag natuurlijk ook uw spullen zelf komen brengen in de opslag plaats: de schuur van dhr. Bom, op de hoek Molenlaan/Dorpsweg te Sommels dijk, tussen 9.00 en 11.30 uur. Bedden, spiralen, bankstellen en grote wandmeubels kunnen i.v.m. de beperkte opslagruimte niet opgehaald worden. De toekomstige akties hebben tot doel geld te verzamelen voor een restauratie- beurt van de muren aan de binnenzijde van de kerk en/of restauratie van het dak! Aanstaande zaterdag D.V. 8 april hopen we weer klub te houden in de Schuur. Het is de bedoeling om een spelavond met zeskamp te organiseren. We begin nen om 19.30 uur, maar de Schuur is om 19.00 uur al open. Tot ziens allemaal. Dat zal toch schrikken zijn geweest voor de Goereese gemeentebestuur ders, vrijdagmiddag aanwezig op recreatiepark 'de Klepperstee' in Oud- dorp. Niet nóg meer open ruimte voor de recreatie, geen kwantiteits-, maar kwaliteitsverbetering hebben ze zich voor de toekoms voorgeno men, maar vrijdagmiddag beluisterden ze hoe onhoudbaar zo'n stelling eigenlijk is; kwaliteit heeft nl. alles met ruimte-, méér ruimte te maken! Het was dhr. H. F. Verheyden, dir. Buro Zandvoort Kappelhoff Advies die die stelling heeft geponeerd, niet zomaar uit de losse pols,- maar na gedegen onder zoek en 't ligt ook voor de hand. Zomer gasten behelpen zich niet meer met krap pe tentjes maar rijden aan met dubbelas- sige caravans en installeren zich met bar becue en surfplanken om zich heen. Precies zo heeft de Klepperstee het erva ren. Dir. L. X. den Hollander had z'n gasten dat in z'n welkomstwoord blij moedig verteld. In de beginjaren van de volgend jaar 30-jarige Klepperstee waren het voornamelijk 'tentjes en Volkswa gentjes met vouwwagentjes' geweest die het terrein bezetten, maar 't beeld is nu een totaal ander, met meer ruimte en meer faciliteiten en zelfs is nu het kan toor met honderd vierkante meter ruimte uitgebreid, de aanleiding om deze mid dag bestuurders en recreatie-onderne mers te nodigen. De door dhr. den Hollander verhaalde 'enorme ontwikkeling' werd door dhr. Verheijden die z'n inleiding 'toerisme en recreatie' hield exemplarisch genoemd voor veel recreatie-ondernemingen in den lande. Recreatie bedrijven is inhe rent aan het consumeren van open ruim te, maar dhr. Verheijden deed daar niet dramatisch over. Van de 2.200.000 hex- tares open ruimte in ons land wordt slechts 0.5% voor de recreatie aange wend. Dat meer ruimte nodig zal zijn wordt niet veroorzaakt door groei van de markt - die lijkt z'n verzadiging te hebben be reikt - maar door o.a. wijziging/c.q. ver mindering van de groepsgroottes, waar door minder mensen per ha., en de be hoefte aan meer en betere voorzieningen, meer groen, meer faciliteiten, bredere verbindingen op de terreinen e.a. Dhr. Verheijden houdt in zijn rapportage rekening met, in de eerstkomende 25 jaar, een ruimte behoefte van de bedrij ven, een zaak dus van kwaliteit, welke behoefte hij in de kustgebieden op 28% taxeert. Kampeerterreinen hebben in 10 a 15 jaar een ruimtebehoefte van .+40%, bungalowparken van +50%, jachthaven De enkele honderden burgers die gisteravond aanwezig waren op de gemeentelijke informatie-avond over de bouw van tien wisselwo- ningen aan de Sommelsdijkse Sperwer hebben niet de indruk ge geven dat ze aan asielzoekers geen gastvrijheid zouden willen verle nen, ze de deur zouden wijzen. Wél werd ernstig bezwaar gemaakt te gen concentratie van de veertig vluchtelingen op één plek. Dat is vragen om problemen, zo werd ge waarschuwd. De in velerlei toonaard herhaalde oproep aan B en W en de gemeenteraad was dan ook de komende asielzoekers/vluchtelin gen over de vier kernen van Middelhar- nis te spreiden maar dat zou het pro bleem geven, zo weerlegde de voorz., burg. mevr. Sleurink, dat een beroep moet worden gedaan op de woningvoor raad van de Woningbouwverenigingen Middelhamis en Sommelsdijk die resp. duizend en achthonderd woningzoeken den hebben genoteerd. Harde woorden zijn er nauwelijks geval len, al werd in een enkel geval wel ver zekerd (ook door een politieman, al vin den we dat in de politieberichten niet terug, red.) dat asielzoekers voor ernstige moeilijkheden zorgen. Elders gedragen sommigen van hen zich als criminelen en doen zich zelfs als 'geteisem' kennen. Profiteurs en hufters werden zij genoemd die, redelijk bemiddeld uit Slavic hier heen kwamen om hier onrust te geven terwijl ze thuis kennelijk geen vrede wil len, ellende veroorzakend doordat onvol doende begeleiding en controle wordt uitgeoefend zoals men dat ook in Som melsdijk voorziet. Maar in Sommelsdijk zal dat anders gaan, zo werd van gemeentewege ver zekerd. Er wordt gemikt op de opvang van gezinnen uit Afrikaanse landen die komend uit 'verschrikkelijke oorlogssi tuaties' het niet verdienen nog eens met de nek te worden aangekeken maar die met hulp en steun uit hun woonomge ving goed in onze gemeenschap zullen kunnen integreren. „Het worden gewone Nederlanders met een ander kleurtje", verzekerde burg. Sleurink. Ze zullen ook Nederlands dienen te leren en de kinde ren zullen schoolgaan. Waren er geluiden van tegenstand, van weerzin soms, anderen wezen weer op de plicht - door de Overheid ook daadwer kelijk aan de gemeente opgelegd - vluchtelingen op te nemen en dat met een warm hart te doen: „Als we ze gast vrij opnemen en kontakt met ze zoeken zal er geen criminaliteit zijn", werd ver zekerd. Niet bij voorbaat de asielzoekers in een negatieve sfeer plaatsen, werd gewaar schuwd door een mevrouw die bij de be zwaarden veel meer eigen belang dan naastenliefde beluisterde. van +20%. Wat betekent dat in ons land in die periode 7500 ha meer open ruimte voor de recreatie dient aangewend. Ener- zijds verzet zich daartegen de burger, maar anderzijds betekent het een groei van economische aktiviteit. Dikwijls is het lokaal beleid restriktief (beperkend) en zijn belangengroepen (natuur en milieu b.v.) beter georgani seerd dan de recreatiesektor waarom dhr. Verheijden de situatie voor de groei van de bedrijven hier en daar bedreigend achtte. Daarom maande hij de toeris- tisch-recreatieve sektor alert te zijn, niet alleen maar te denken aan het volgende seizoen maar ook aan langere termijn te denken, te zorgen vooral dat de sektor serieus wordt genomen en zich niet pas laat horen als bestemmingsplannen al ge reed zijn. Dat was de konklusie van dhr. Verheijden dat de kwaliteit van recreatie- ondernemingen niet is te verbeteren zon der de ruimte te vergroten. In informele sfeer kon over die bood schap nog worden nagepraat en zo ge beurde het ook in het cafetaria van 'de Klepperstee' waaruit het donkereiken en het boerenbont plaats heeft gemaakt voor frissere kleuren die de gasten meer aan zullen spreken. Die druppelden alweer binnen, de eer sten van het nieuwe seizoen. Tijdens hun afwezigheid is er op 'de Klepperstee' niet stil gezeten, tot en met de verwijde ring van de 'Kleppersteevlag' van voor de schuifdeuren van het nieuwe kantoor. De nieuwe burgemeester Sinke heeft zich daar graag mee belast. LANGSTRAAT D.V. donderdag 6 april a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk te Langstraat de slot avond van het Kringwerk over het afge lopen seizoen van Langstraat gehouden. Van het Israël Produkten Centrum zullen de heer en mevrouw Tebrugge aanwezig zijn om deze avond te verzorgen. De heer Tebrugge zal dia's over Israël laten zien en aan de hand hervan het een en ander vertellen. Mevrouw Tebrugge zal iets vertellen over het werk van het Israël Produkten Centrum. Ook zal er gelegenheid zijn om diverse artikelen uit Israël te kopen. De belangstelling voor Israël is op ons eiland altijd groot. Daarom wordt op een goede opkomst gerekend. Iedereen van binnen of buiten de ge meente is van harte welkom. Aanvang 20.00 uur. Ten besluite werd het College nog eens héél nadrukkelijk gevraagd de lokatie te herbezien, de asielzoekers niet 'op een kluitje' te plaatsen. Ze zijn welkom in Middelhamis maar niet op één concen tratie. Dat was de boodschap die College en raad meekreeg voor a.s. donderdag avond wanneer de raad de plaatsing van de wisselwoningen zal worden voorge steld. Een van de slachtoffers wordt door de ploeg van Sommelsdijk afgevoerd, van hem had informatie over z'n nog ingesloten vader verkregen moeten worden. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO REPORTAGE - FOTOGRARE ^^Qj ^^Q ^M ^^^^^M L_l l_l CU CD 1^^^ ^^^^^^S^^B CJ ^3 ^3 C3 ^3 OUDOORP - Wesisiraai 35 - Teletoon I0187B) 16 12 Fax 37 3a - RENESSE - Printshop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116} 24 OJ - SOMMELSDIJK - Weslkrakeelslraai 8 - Telefoon (01670) B 6. Met burg. Sinke aan het stuur op weg naar het nieuwe kantoor.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1