mU~ Investering in K.D.C. 'De Regenboog' te Middelharnis is wèl besteed Waterschap aan vooravond van cultuuromslag Convenant gem. Middelharnis/VAC ondertekend Succes aktie kerk Oekraïne Politieberichten Goeree-Overflakkee Markante Bruinisser overleden Koop een krentenbrood voor Haiti WD bijeenkomst Middelharnis Geranium-Oranjemarkt 67e Jaargang DINSDAG 21 MAART 1995 No. 6386 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middeihamis, rek.no. 34.20.01.108 Dijkgraaf van K,ampenhout heeft de Verenigde Vergadering die hij vrijdagmiddag voorzat onthaald op een openingswoord waarin best wat spanning te beluisteren viel. 't Is ook niet niks te staan voor een uitdaging gelijk aan een 'cultuuromslag'. Daarmee doelde de dijkgraaf op de bestuurlijke ontwikkeling zoals die voor de Waterschappen in gang is gezet. De nieuwe categorie 'Ingezetenen' maakt zich op aan het Waterschapsbestuur deel te nemen. Op 11 april hoopt het Waterschap de namen van de kandidaten van alle 3 de categorieën bekend te maken waarna in mei gestemd zal worden waarvan de uitslag uiteriijk 27 mei bekend zal wor den gemaakt. „Een grote uitdaging wacht ons", voorzag dhr. van Kampenhout. Niet heel nadrukkelijk, maar wel heel duidelijk heeft de dijkgraaf in een terug blik op de wateroverlast die Limburg recentelijk trof z'n 'stellige indruk' neer gelegd dat het 'spreektalent van het milieufront' weer is gestegen naarmate het waterpeil weer is gedaald. In het verloop van z'n openingswoord werd de relatie Waterschappen-Natuur en Milieu door dhr. van Kampenhout nog eens kritisch belicht in z'n visie op het rapport 'Lang leve de sloot' van de Stichting Natuur en Milieu, hij is er 'minder over te spreken', dat mocht duidelijk zijn. „Onmogelijk is onverkoopbaar" noemde de dijkgraaf de wens van voornoemde Stichting dat aan weerszijden van watergangen een teeltvrije zone van zes meter in acht zal worden genomen, een zone die vrij van meststoffen en bestrijdings middelen zal blijven. Zo de Unie van Waterschappen daarmee in zou stemmen zou ze zich met name voor de agrarische ingelanden definitief onherkenbaar maken, vindt dijkgraaf van Kampenhout die overigens wel vindt dat een aan merkelijke brede vrije strook langs de hoofdwatergangen een goede maatregel zou zijn al was het alleen maar voor het instand houden van de taluds. Het evt. voldoen aan de wens van Stichting Natuur en Milieu zou ook niet mogen beteke nen dat alleen de agrarische ondernemers voor de financiële nadelen daarvan op zouden moeten draaien. Een spijtige mededeling, ten besluite van het openingswoord, was dat het erop lijkt dat de aanleg van het laatste gedeelte van de Tl 17 (1700 mtr. Tilsedijk) dit jaar waarschijnlijk niet zal kunnen worden aanbesteed als gevolg van ingediende bezwaren tegen de gemeentelijke bestemmingsplanwijziging. Grote zorgen verklaarde de dijkgraaf te hebben over de toename van zwaar vrachtverkeer over de polderwegen - door buiktransporten van o.a. vloeibaar mest en zwaardere landbouwwerktuigen. Het College van D. en H. heeft inmid dels besloten enkele wegen aan de openbaarheid te onttrekken en door belang hebbenden daarop aan te spreken tot een polderwegen sparend transportroutebe- leid te komen. De vermenigvuldiging van het muskusrattental is eveneens bron van zorg. Wer den er op Goerec-Overflakktc iii 1991 nog 440! gevangeiCin 1992 was dat aan tal gegroeid tot 108%, in 1994 zelfs tot 178%. De Zuid-Hollandse waterschap pen trachten samen tot een zo optimaal mogelijke bestrijding te komen. Het nieuwe gemaal de Haas van Dorsser te Oude Tonge zal op 19 mei worden geopend. Daags daarna, op de landelijke Waterschapsdag zal het door belang stellenden bezichtigd kunnen worden. Gisteren werd in het gemeentehuis van Middelharnis een convenant ondertekend tussen de gemeente en de Vrouwen Advies Commisse (VAC). Deze VAC bestaat inmid dels een jaar. In dit jaar heeft de VAC bewezen dat hun kennis en adviezen hun invloed hebben. Om deze samenwerking te continueren is een convenant opgesteld waarin afspraken zijn gemaakt voor zowel de gemeente als de VAC. Wat doet de VAC zoal? Vrouwen vormen nog steeds de belang rijkste woonconsumentengroep, omdat zij de woning het meeste gebruiken. Zij hebben de meeste kennis van zaken van wat zich afspeelt in de woningen, buur ten en wijken: kortom in de kwaliteit van de dagelijkse leefomgeving. De aandacht van de VAC richt zich juist op de kwaliteit en leefbaarheid van woningen en woonomgeving. Landelijk zijn VAC vrouwen al 40 jaar aktief bezig met ruimtelijk ordening en het leefmi lieu. VAC vrouwen denken en praten mee over plannen voor woningbouw en woonomgeving. De VAC adviseert het gemeentebestuur, architekten, opdracht gevers en bewoners over de praktische inrichting van woning en woonomge ving. VAC vrouwen letten op ruimte voor de aktiviteiten van alle bewoners, op toe gankelijkheid, aanpasbaarheid, veilig heid, het comfort en de hygiëne in de woning. Ook binnen een woonomgeving is er rekening te houden met bereikbaar heid, veiligheid en het flexibele gebruik van de woonomgeving (meerdere gebruiksmogelijkheden van een gebied of een gebouw). De VAC Middelharnis is inmiddels een jaar bezig en heeft drie adviezen uitge bracht. Een ter zake de giromaat bij het postkantoor, de Dorpsvernieuwing Sommelsdijk en het Bestemmingsplan Nieuwe Tonge. Aan het advies ten aan zien van de giromaat bij het postkantoor is direkt gehoor gegeven. De beplanting SOMMELSDIJK De gezellige bloemenmarkt te Sommels dijk staat weer voor de deur. De Stich ting Evenementen Middelharnis organi seert voor de 14e keer deze markt, met een oranje tintje vanwege Koninginne dag. De markt wordt gehouden op zaterdag 29 april van 9.00 tot 16.00 uur in de his torische kern van Sommelsdijk (Voor straat en Marktveld). Wat heeft de markt te bieden? In de eerste plaats bloemisten met na tuurlijk veel geraniums, maar ook fuch sia's en andere bekende en minder be kende tuinplanten. Voor elk wat wils, voor binnen en buiten! Het geheel wordt, zoals vanouds, opge vrolijkt door de bekende Neutekrakers van Sempre Crescendo. Deze markt wordt dus weer de gezellig ste marktdag van het jaar. De stichting Evenementen hoopt dan ook weer op een geweldige publieke belangstelling. Het kerkje in de Oekraïne dat korte tijd geleden werd verrijkt met de preekstoel uit de Ned. Herv. kerk te Ouddorp is thans in de omstandigheden dat het kan worden voorzien van een klok waarmee de aanvang van de kerkdiensten kan worden bekend gemaakt, 1.500,- was er nodig om een dergeliojke klok te kun nen aanschaffen. Door een aantal dames uit de hervormde gemeente Goedereede werd een bescheiden aktie opgezet om in de benodigde financiën te kunnen voor zien. Met behulp van vrijwilligers werd j.l. vrijdag 17 en zaterdag 18 maart in Goedereede, Ouddorp, Stellendam en Melissant paasbrood verkocht. Het paasbrood werd gebakken door Bakker Bleumink uit Stellendam. Mede door de bereidwilligheid van bakker Bleumink en zijn vrouw kon de aktie succesvol worden afgesloten. De netto opbrengst bedraagt 1.619,- Een woord van dank aan bakker Bleu mink, zijn echtgenote en de verkopers/ verkoopsters is zeker op z'n plaats. GEIVIEENTE MIDDELHARNIS Diefstal Op de Kaai te Middelharnis werd een blauwe Batavus herenfiets gestolen. Vernieling/graffiti In de nacht van vrijdag 17 op zaterdag 18 maart werden op de Westdijk en het Zandpad te Middelharnis enkele winkel panden en een telefooncel met graffiti- leuzen beklad. GEMEENTE GOEDEREEDE Diefstal Op 16 maart werd vanuit een personen auto op een parkeerplaats te Ouddorp een tas met papieren ontvreemd. Op 17 maart werd een personenauto opengebroken op de Kabbelaarsbank te Ouddorp. Uit de auto werd een tas met o.m. een fotocamera gestolen. Eveneens werd op 17 maart op een par keerplaats aan het strand te Ouddorp een personenauto opengebroken en enige waardevolle papieren weggenomen. Op dezelfde parkeerplaats werd een andere personenauto opengebroken, doch daar uit werd niets ontvreemd. Op zaterdag 18 maart werd aan de Brouwersdam een personenauto openge broken waarna een tas met de nodige papieren werd ontvreemd. In de nacht van vrijdag 17 op zaterdag 18 maart werden er vanaf de Hazersweg te Ouddorp drie witkleurige Hobby tour caravans ontvreemd. De caravans wer den door drie personenauto's gelijktijdig weggehaald en zijn richting Zeeland ver trokken. Op een bungalowpark aan de Oude Nieuwlandseweg werd een zomerwoning WW opengebroken. Een groot deel van de huisraad werd ontvreemd. De afgelopen week werd via Radio Rijn mond melding gemaakt dat de politie een 40-jarige inwoner uit Stellendam had aangehouden terzake het verkopen van gestolen spijkerbroeken in zijn winkel. De politie wijst erop dat deze zaak zich niet op Goeree-Overflakkee afspeelt en dus op geen enkele wijze betrekking heeft op het Dumppaleis te Stellendam. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstal Afgelopen week werd ingebroken in sportcomplex aan de Melkweg te Oude Tonge. Ontvreemd werd een hoeveelheid limonade en fust. Op 18 maart werd vanuit een sportkanti ne te Achthuizen een zwarte jas ont vreemd. In Den Bommel werd vanaf de Voor straat een groenkleurige brievenbus ont vreemd. Te Ooltgensplaat werd vanuit een perso nenauto een zaktelefoon ontvreemd. is weggehaald en verlichting is aange bracht. Het convenant is opgesteld om de goede samenwerking te continueren. Het Comité Woord en Daad op Goeree-Overflakkee hoopt zater dagmorgen a.s. (25 maart) in alle dorpen van het eiland een Krenten- broodaktie te houden. Wie zich de vier vorige krentenbroodakties nog herinnert, zal weten hoe heerlijk die krentenbroden waren. Ook de prijs is opnieuw erg laag. Een brood kost slechts 4,00. De aktie is ongeveer tussen 9.30 en 11.30 uur. De opbrengst zal besteed worden aan een voedingsprogramma van ondervoede kinderen op Haïti. Haïti is een land met ontstellende armoe de. Hulpverieners ontdekten vele onder voede kinderen. Hulp was nodig, hulp is nodig. Via dit voedingsprogramma krij gen de kinderen onder de 1 jaar bananen- En dan waren er nog Jurian en Corrie die namens 'D'n Duyt' een cheque van 350,- aanboden. Namens de vereniging 'Philadelphia' bood de heer J. Meijer uit Ouddorp een envelop met inhoud aan voor de aan schaf van speelwerktuigen, gelukkig als de ouders zijn met de voorzieningen voor hun zorgenkinderen. 't Is een bijzonder mens, en ongetwijfeld dat is 'ie. Peter van Wensen, hoofd van 'D'n Duyt' (dagverblijf voor ouderen) en het Kinder Dag Centrum 'De Regenboog' te Middelharnis. In die voorzieningen onder één dak heeft hij samen met z'n helpers dagelijks resp. 49 en 17 bijzonde re mensen en mensjes onder z'n hoede. Toen vrijdagmiddag het nieuwe K.D.C. in gebruik werd genomen was Van Wensen daarom meer dan de koning te rijk! Hij straalde, want hoe nodig was het nieuwe onderkomen geworden. De pro visorische plaats in de 'Eleosschool' was verre onvoldoende en 't was feest toen vorig jaar de eerste paal voor de nieuwe voorziening geslagen werd. Vrijdagmid dag was 't wéér feest, nu met crêpepa- pieren linten en kleurige ballons, met een hoeveel soortig ook gezongen feestlied en met dankbare woorden van o.a. de voorzitter, de heer C. Zuidwijk, die ook al zo gelukkig was. En 't werkte aanste kelijk, want wie danste er niet in 't rond deze middag! Niet helaas de (9) kinderen van de Koala-afdeling, die meervoudig gehadi- capt zijn, maar gelukkig zijn er ook voor hèn voorzieningen die hun dagelijks ver blijf in 'De Regenboog' veraangenamen; tilvoorzieningen en een badkamer bij voorbeeld, een rustkamer en een snoezel- ruimte, een kamer voor de logopedist en de fysiotherapeut. De andere 17 kinderen bezoeken de Panda-afdeling; zij hebben een ontwik kelingsachterstand en ze volgen een ander programma dan de Koala-afdeling, maar ook aan hun dagen wordt in het K.D.C, kleur gegeven en aan hun ont wikkeling wordt gewerkt door de heer Van Wensen en z'n medewerksters die bewonderenswaardig met al die zorgen kinderen om weten te gaan. Zeer tot geruststelling van de ouders die zich vrij dagmiddag dan ook bijzonder gelukkig toonden met het prachtige onderkomen, voor hun kinderen gesticht. Wie zou het schelen dat dat 610.000,- heeft ge kost...? Sprekend namens haar mede-ouders liet mevr. De Wit er haar vreugd over blijken dat het K.D.C, er zo fantastich uitziet en dat de kinderen zo gemakkelijk van het één naar het andere konden overgaan. De zandbak buiten werd graag gegeven en het net daarover 'met vreugde geschon ken'. Er volgden nog meer uitingen van hoge sympathie, zoals in het gedicht zou blij ken dat door één van de moeders werd voorgedragen. Dankbaar toonde ze zich met dit 'feestelijk gebeuren, in deze kille maartse kleuren'. meel en de kinderen boven de 1 jaar een mengsel van 2 delen mais of rijst met één deel bonen. De kinderen die brood mager en door gebrek aan eiwit opge zwollen zijn, krijgen bovendien melk, gemengd met olie en suiker. Dagelijks een bordje van dit speciaal eten doet wonderen voor de verbetering van de voedingstoestand van deze ondervoede kinderen. HELPT U MEE! Koop een krentenbrood en... u geeft Woord en Daad de middelen om in de derde wereld te helpen. Even nog een notitie voor uw agenda! Op 1 april zingt voor Woord en Daad het prachtige koor 'Deo Cantemus' in de Ned. Herv. Kerk in Sommelsdijk. In de krant van 24 maart worden de adressen voor kaartverkoop meege deeld. De initiatiefnemers tot stichting van een kinderdagverblijf, zo'n zes jaar geleden, werden door de heer Van Wensen meest hartelijk bedankt. Ds. v.d. Hoek was de eerste die de behoefte liet horen, gevolgd door Kees van Rossum en Ad de Wit en er waren bloemen voor deze pioniers die bewerkstelligd hebben, zei dhr. Van Wensen, dat de ouders serieus werden genomen. Dhr. Van Wensen gelooft er vast in en met dat credo is hij met z'n medewerkers in de nieuwe accomodatie begonnen. „Met zóveel betrokkenheid kan het niet anders of er ligt een mooie tijd voor ons...!" VVD afdeling Middelharnis organiseert dinsdag 28 maart a.s. een openbare ver gadering in 'De Parel van de Delta' te Middelharnis. Aanvang 21.00 uur. De aanvangstijd is zoals u ziet een beetje laat, maar voorafgaand heeft de afdeling haar jaarlijkse ledenvergadering. Voor deze openbare vergadering hebben wij de heer J. T. Hennekeij, VVD gede puteerde der Provinciale Staten van Zeeland, bereid gevonden een spreek beurt te vervullen. Het lijkt ons zeer inte ressant om eens een spreker uit Zeeland te horen over bijvoorbeeld 'Hoe denkt Zeeland over ons?' etc. Al is onze bestemming t.a.v. de herinde ling nog steeds een vraag, toch gaan er steeds meer geruchten dat het wel Zeeland zal worden. Welnu, laat u zich informeren omtrent de bedoelingen van Zeeland met ons en kom dinsdag 28 maart a.s. 21.00 uur naar 'De Parel van de Delta'. Op 76-jarige leeftijd overleed j.l. vrijdag in Bruinisse de heer J. G. de Waal Jac. zn. Van de familie De Waal is bekend dat ze reeds in de 18e eeuw de mossel en oestervisserij en -handel uitoefende. Ook de overledene stapte in 1930 aan boord van een mosselboot om gedurende meer dan een halve eeuw het vak uit te oefenen. Uitgerust met een scherp verstand en een goed geheugen runde hij niet alleen z'n eigen bedrijf, maar werd hij ook bestuurslid van diverse verenigingen die met deze schelpdieren te maken hadden en verdedigde hij de belangen van deze sektor bij het Ministerie van Visserij. Vele jaren maakte hij ook deel uit van de kerkeraad van de Geref. Kerk en van het bestuur van de chr. school. In hem veriiest de gemeenschap Bruinis se een bijzonder integere persoonlijk heid. VOOR BEELD EN GELUID FOTO VIDEO - STUDIO - HEPORTAGE FOTOGRAFIE I C3 C3 ^D ^3 C3 C=t C3 113 OUDDORP - Wesisiraal 35 - Tetefoon (0)870) 16 72 Fax 37 3^ ttENESSE - Prmtsnop - Hogezoom IT2 - Telefoon (01)6) 24 OJ SOMMELSDIJK - Westktakeelstfaat 8 Telefoon 10187018 6S 41 Koop een krentenbrood en help zo de VELE ondervoede KINDEREN IN HAITI. Het kinderdagcentrum is er, dankzij hun inspanning, v.Ln.r. ds. Hoek, Ad de Wit en Kees van Rossum. Met de hand van thuis op je schouder lukt het best Peter van Wensen een cadeautje te geven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1