Mobil D Garage het Jonk Dirksland erkend auto-demontagebedrijf EUR :nics Koninklijli zilver voor twee Middelharnisser brandweerlui Politieberichten Goeree-Overflakkee hmbrechtse BTfiiknuSiemaa Krokodilletranen en zondebokken Rally Formula Garage Knöps B.V. 3e Recreatieve volleybaltoernooi „De Kriekel" KIEVIT WARMTE huUnrecMse hmbrechtse Vrouwen-gespreksgroepen Concert in Herv. Kerk te Nieuwe Tonge Ramoco b.v. No. 6385 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktieen administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk.Tel. (01870)82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 3392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Landbouwpraatje Jarenlang heeft Nederland finan cieel voordeel gehad bij de samen werking in Europees verband. Nu gaat er een netto geldstroom naar Brussel. Haagse politici huilen kro kodilletranen. Wil de boer funge ren als zondebok? De Europese samenwerking, opgestart in de vijftiger jaren, gaat van enkele begin selen uit. Financiële solidariteit is er één van. De landen die partij geven in de Europese Unie moeten zich gezamenlijk financieel verantwoordelijk weten voor de handel en wandel in de Gemeenschap. Alle landen betalen een contributie die op een nogal ingewikkelde manier is sa mengesteld. Van alle btw-inkomsten gaat een deel naar de Brusselse geldpot ten. Ook gaan de invoerrechten, die met de invoer vanuit niet-Europese landen hebben te maken, naar de Europese geld- kas. De miljardenpot van Brussel wordt besteed voor markt-, produkt- en inko mensbeleid en voor uitgaven die te maken hebben met sociale en strukturele verbeteringen (hoofdzakelijk in de ach tergebleven Europese gebieden). Tot voor enkele jaren werd het leeuwedeel van het Europese geld besteed aan land bouwpolitiek. De landbouw was verze kerd van garanties in de vorm van bodemprijzen (zgn. interventieprijzen) en kreeg het verschil bijgepast als de ex port naar niet-Europese landen minder opbracht dan het Europeese prijsniveau (zgn. exportrestituties). Sinds enkele jaren is de Europese land bouwpolitiek flink veranderd: de uitga ven voor produkt- of produktie-onder- steuning wijken voor direkte inkomens steun. De draai is het gevolg van een open-marktbeleid en internationalisering. Het is ook een draai die voor Nederland, dat een van 's werelds grootste agrari sche exporteurs is, ingrijpende gevolgen Thatcheriaans Tientallen jaren heeft Nederland netto 'verdiend' aan de Europese Gemeen schap. De landbouw wist optimaal ge bruik te maken van het Europees land- Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 bouwbeleid. De gigantische zuivelexpor- ten naar overzeese gebieden gingen gepaard met financiële claims naar Brussel (de exportrestituties). De Hol landse koopmansgeest heeft geen wind eieren gelegd, want Brussel gaf meer geld uit aan ons land dan de Nederlandse contributie was. In Engeland was die financiële verhouding anders: het stak de ex-premier Thatcher dat zij meer contri butie betaalde aan Brussel dan dat ze eraan 'verdiende'. Mevrouw Thatcher heeft jarenlang veel stampei gemaakt en brak een lans voor het zogenaamde beginsel van Just Retour. Dat principe komt erop neer dat een land minstens evenveel ontvangt van Brussel als de contributie (afdracht) aan de Gemeen schap is. Praktisch alle landen hebben dat That cheriaans gedoe scherp veroordeeld, want het Britse verzet rijmde niet met het beginsel van financiële solidariteit. Edoch, het kan verkeren. Nederland kon- stateert dat de rollen met Brussel zijn gedraaid. Ons land betaald netto miljar den aan de Europese Unie. Dat komt onder meer door een andere samenstel ling van het Europees budget: minder uitgaven voor marktondersteuning en meer uitgaven voor struktuurverbetering (via de zogenaamde struktuur- en regio nale EU-fondsen). In de komende jaren zal ons land nog meer geld moeten beta len aan Brussel, tenzij de krokodilletra nen tot een geheel ander beleid leiden. Zondebok Haagse beleidmakers (ook de minister van Financiën) trekken aan de noodrem en proberen de contributie-afdrachten aan Brussel te beperken. Zij vinden dat de landbouwpolitiek afgeslankt moet worden, dat de 'subsidies' voor de boe ren minder moeten worden. En de boer is in één adem verheven tot zondebok. Een dergeliike opstelling is niet meer dan politiek bedrog. De hogere contributie die ons land moet betalen heeft niets te maken met landbouwuitgaven maar alles met regionale- en struktuuruitgaven. Daar mag je een boer dus niet op aankij ken. Bovendien had men zich moeten realiseren dat een draai van de Europese uitgavenpolitiek (minder produktsteun, meer inkomenssteun!) tot meer uitgaven en tot meer Nederlandse contributies zou leiden. Met politieke misleiding en krod- kodilletranen schiet men niet veel op. De Europese Unie zal een zorgvuldige poli tiek moeten uitstippelen en moet dan kunnen rekenen op loyaliteit van alle landen. Zo'n Europese politiek luidt geheel anders dan geweeklaag en zonde bokken schieten. B. Schouwing Garage het Jonk te Dirksland is de enige autosloperij op het eiland die gerechtigd is het predikaat 'Erkend auto-demontagebedrijf' te voeren. Het bedrijf is - als enige - in het bezit van het S.G.S. certificaat (Société Generale du Surveillance), toegekend omdat het voldoet aan alle voorwaarden om op milieuverantwoorde wijze autowrakken te verwerken. Vanaf 1 april a.s. zijn alleen nog de S.G.S. gecertificeerde bedrijven, het Jonk als enige op Flakkee, bevoegd tot het in ontvangst nemen en slopen van auto wrakken omdat de SGS erkenning er borg voor staat dat dat op een milieuver antwoorde wijze gebeurt. Het Rijk levert een financiële bijdrage in de verwer- kingskosten, de zgn. 250,- regeling. Vrijwaringsbewijs Autobezitters die na 1 april hun sloopwagen bij een niet-erkende sloper afleve ren ontvangen van hem niet het enig erkende vrijwaringsbewijs. Alleen middels dat bewijs kan de auto voor de belasting worden afgemeld en de houderschaps belasting worden beëindigd. Het adres van de fa. Het Jonk is Zuid Spuidijk 31Dirksland, tel. (01877) 1404. WORDT voortiUeiekerlmdl BLIJFT veoeaOexekerheia! Door een nog groter samenwerkings verband met meer dan 7000 collega- vakzaken in Europa, kunnen wij de nieuwste apparatuur van de betere kwaliteitsmerken gunstig inkopen en voordelig aanbieden voor alle Txkerheid! Gevestigd: Onder het motto: 'Je hoeft niet groot te zijn om het goed te doen'. stationsweg 16 3241 EA Middelhamis Telefoon (01870) 87173 STELLEND AM De Kring van Geref. Vrouwengespreks groepen op Goeree-Overflakkee hoopt D.V. donderdag 23 maart haar voorjaars vergadering te houden in het gebouw bij de Geref. Kerk, Kerkhoflaan 2 te Stel- lendam. Aanvang 19.30 uur. Thema: Evangelisatie... achterhaald of broodnodig? door ds. J. Koster uit Stel- lendam-Ouddorp. ledere belangstellende is welkom. D.V. zaterdag 25 wordt in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge'en concert gege ven met de volgende medewerkenden: Orgel Panfluit, m.m.v. Peter Wilde man en Cor v. d. Velde en Apolonia Doom. Aanvang 20.00 uur. Kerk open: 19.30 uur. Toegang gratis. Kollekte t.b.v. RD-aktie Holocaust. Peugeot AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De echtparen Jordaan (l) en Smit (r), geflankeerd door burg. mevr. Sleurink Bloed kleurde de handen van Leen Jordaan, hij had, gekromd in een autowrak, een slachtoffer morele steun verleend. Brandweércollega Jan Smit startte, in de vrieskou, een agregaat, dat was weer zijn speciali teit, zo zagen we ze in aktie, met Middelhamis' brandweerploeg, bij brand en ongeval en dat hadden ze graag zo volgehouden, vol kunnen houden ook Maar 't klokje van gehoorzaamheid heeft ook voor hen gesla gen, 55 jaar zijn ze geworden en dat betekende „een punt ach ter het brandweerhoofdstuk in hun levensboek", zo zei het bur gemeester mevr. Sleurink toen ze dinsdagavond van deze twee brandweer"vrienden" afscheid nemen moest. Ook namens de Koningin trouwens, maar dat bewaarde ze voor 't laatst. In het restaurant van "Hernesseroord" hield brandweer Middelhamis z'n jaarvergadering, 't Was voor sommigen „uit de familie" die werden genood een „zoekplaetje" geweest dat in 't donker te vinden, maar burg. mevr. Sleurink begon voor de laatkomers haar verhaal gewoon opnieuw; kon ze nog eens getuigen van haar waardering voor gedreven brandweermen sen en beiden zijn ze dat geweest. Jan Smit en Leen Jordaan. Smit trad in 1962 tot de brandweer toe, van z'n grote kennis van motoren, hij was monteur, heeft de brandweer zeker geprofiteerd, wist de burgemeester en ze liet haar bewondering gelden voor de 32 brandweerjaren waarin een grote inzet was getoond. De chauffeur-pompbediende zorgde dat de wagen in prima conditie -, en altijd uitmk-gereed was. Twintig jaar was dhr. Smit hoofdbrandwacht, sinds '87 is hij in dienst van de Stichting „Olympia". Leen Jordaan ziet terug op 30 brandweerjaren, sinds '79 is hij voorzitter van de brandweerver. Middelhamis. Hij is zelfstan dig ondernemer in lederwaren en vakman in het vervaardigen van schoeisel voor licht-gehandicapten, lid van de braderie commissie en hartstochtelijk duivenmelker, maar wanneer de pieper hem alarmeerde moesten al die bezigheden voor het brandweerdoel wijken. Burgemeester Sleurink, ze schroomde niet het nu maar over „de oudjes" te hebben, gelukkig nog uitstekend gezond, maar de leeftijdsgrens voor de brandweer is op 55 jaar gesteld, hoe spijtig ook voor de betrokkenen, hoezeer mevr. Sleurink er ook van overtuigd is dat „de nieuwe jongens" de plaatsen naar beste weten in zullen vullen. De conclusie mocht zijn dat „Jan en Leen" zich vele jaren lang op uitstekende wijze voor de gemeenschap hebben ingezet op eigen terrein en laatst nog bij de hulpverlening aan het door water getroffen Limburg. Hare Majesteit bleek het daar geheel mee eens. Koninklijk Zilver werd de vertrekkende brandweer lui op de borst gespeld, voorzichtig, want er zit daar, wist de burgemeester, voor nu en voor altijd een zwak plekje...., voor de brandweer. RENAULT-dealer Onze volleybalvereniging organiseert voor de derde maal een volleybaltoer nooi. Net als vorig jaar zal dit plaats vin den in sporthal „De Dorpstienden" te Ouddorp. Het toernooi vangt aan op zaterdag 18 maart 1995 om 10.00 uur en zal duren tot± 18.00 uur. We spelen deze keer met zes dames teams, zes mixteams en zes herenteams. Het toernooi is mede mogelijk doordat een groot deel van de middenstanders in Ouddorp bereid waren een en ander financieel te ondersteunen. Wij hopen dat het wederom een succes volle en gezellige dag wordt. Bent u geïnteresseerd in volleybal, kom dan kijken op zaterdag 18 maart. Als u zelf eens wilt spelen bent u op onze trainingsavond van harte welkom. Wij trainen elke donderdag van 20.00 uur tot 22.30 uur in sporthal „De Dorpstienden". U kunt altijd vrijblijvend een keertje meedoen om eens van de sport te "proeven". Met een aantal teams spelen we ook nog een recreatieve competitie waardoor er vaak op donderdagavond een wedstrijd te zien is. Bovendien zijn er een aantal jeugdteams die in de NeVoBo-competitie meespelen. Met ingang van het volgende seizoen zal er ook een herenteam NeVoBo gaan spe len. Dit betekent dat er ook op zaterdag vaak wedstrijden zijn. WAARSCHUWING Oplichting Er wordt op diverse plaatsen in het land, dus ook op Flakkee, telefonisch kontakt gezocht met willekeurige mensen. Men wordt op de mogelijkheid van lukratieve bijverdiensten gewezen en moet dan be reid zijn om met een reclamebord op zijn auto te rijden. Voor het maken van die reclame wordt een som geld geboden. Echter... eerst moet een bedrag, van b.v. 150,- als inschrijfkosten worden ge stort op giro 89892, tnv. Mobile Bill- boarding Enterprise te Utrecht. Hierna laat de beller niets meer van zich horen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Poging inbraak In de nacht van maandag 13 op dinsdag 14 maart werd bij een café te Den Bom mel een poging gedaan om in te breken. De bewoner(s) hoorden gerommel aan de deur en sloegen alarm, waarop de drie potentiële daders op de vlucht sloegen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal Op 14 maart werden bij een (brom)fiet- senhandelaar te Stad drie damesfietsen weggenomen. Deze fietsen werden een halve dag later in de Ds. Wentinckstraat te Nieuwe Tonge temggevonden. Mogelijke getuigen worden verzocht kontakt met de politie op te nemen. GEMEENTE DIRKSLAND Aanrijding Op 14 maart reed op'de Nieuweweg te Melissant een automobilist achterop een geparkeerde personenauto. Geen gewonde(n), wel veel schade. GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding Maandagmiddag 13 maart reed te Stel- lendam een automobilist vanaf een uitrit de weg op. Hij zag daarbij een naderende personen auto over het hoofd waardoor een aanrij ding ontstond. Maandagmiddag 13 maart ontstond bij de verkeerslichten op de Rijksweg 57 te Goedereede een kop-/staartbotsing. De voorste bestuurder van een personen auto remde voor het rode verkeerslicht, terwijl de achterste daar of te laat erg in had of op te korte afstand van zijn voor ganger reed. Diefstal Maandagmorgen 13 maart werd op Port Zélande een jas gestolen waarin zich o.a. een portemonnee met buitenlands geld, een rijbewijs, cheques en een credit-card bevonden. De Duitse eigenaar deed aangifte. Tussen 10 en 13 maart werd vanaf een werkterrein te Ouddorp een zgn. trilma- chine gestolen. Brandje Maandagmiddag 13 maart ontstond tij dens laswerkzaamheden op een sleep boot in de haven te Stellendam een klein brandje. De brandweer had het vuur snel onder controle. Sanitair- Centr. verwarming (01870) 8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK EUROPESE ELECTRO SPECIALISTEN V1NGEBÜNG3 - MIDDEWARNIS VINGERUNG3 - MIDDELHARNIS VINGERLING3 - MIDDELHARNIS-TEL (01870) 82518 VOOR BEELD EN GELUID COMBJ FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAHE CJ C3 CJ OUDDORP Weststraa! 35 - Telefoon I01B7B) 16 12 Fax 3734 RENESSE - Pnntshop - Hogezoom 172- Telefoon (01116) 2A 00 SOMttELSDIJK - Westkrakeelstraat 3 - Telefoon (01870) 8 68 41 Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 2496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1