EIIIVIIDEII-tllEUWS Overdenking uit de Heilige Schrift Goed resultaat diabeteskollekte Cursus Sieraden maken Volksuniversiteit in Stad a/h Haringvliet Jaaruitvoering 'Apollo' Nieuwe Tonge Hulp bij invullen belastingformulier Het offer dat God behaagt Podiumgroep 'Eigenwijs' in Stellendam Kinderkledingbeurs Schakelklub Stellendam DE GAPEI^DE AFGROrai HET ,KIJKVENSTER hypotheek Qj] op maat... VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 10 MAART 1995 No. 6383 Blik op kerk ^Z en samenleving ij - Biddag en verkiezingen - Waarom zoveel ophef? - Kerk en staat Het verhaal dat hier volgt is een beetje mosterd na de maaltijd. Maar misschien kan het geen kwaad ons na alfoop nog eens op het probleem te bezinnen. Het gaat over het feit dat de biddag voor gewas en arbeid dit jaar samenviel met de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Althans, de officiële biddag. Want in Zeeland wordt de biddag meest al gehouden op de laatste woensdag van februari, en op Goeree-Overflakkee op de eerste woensdag in maart. Maar lan delijk is vanouds de tweede woensdag in maart gereserveerd voor de biddag. In de agenda's staat die dag ook als zodanig vermeld. Nu wilde het geval dat dit jaar op die tweede woensdag in maart ook de ver kiezingen voor de Staten moesten plaats vinden. Dat was gewoon volgens de Kieswet, en niet, zoals hier en daar werd geopperd, een plagerijtje van de paarse regering aan het adres van de (behouden de) kerken. Op allerlei manieren is geprobeerd de regering te bewegen tot het vaststellen van een andere dag voor de verkiezin gen, echter zonder resultaat. Dat is van regeringszijde ook wel begrijpelijk, want als ik goed ben ingelicht moest daarvoor de Kieswet worden gewijzigd. En - laten we eerlijk zijn - in het democratisch denkpatroon ging het maar om een klei ne minderheid die bezwaren tegen de datum inbracht. Eeriijk gezegd kan ik het niet helemaal meemaken waarom er zoveel ophef over deze zaak is gemaakt. Als christenen erkennen we maar één dag die anders is dan andere dagen en dat is de eerste dag der week. En in tal van Europese landen is de zondag de dag waarop verkiezingen worden gehouden. We mogen dankbaar zijn dat ons dat tot nog toe bespaard is gebleven. Ik zou denken: laten we onze bezwaren en protesten bewaren tot er een aanslag op de rustdag wordt onderno men! De biddag, inderdaad wel belang rijk, is toch niets meer dan een gewone werkdag. Zelfs niet een christelijke feest dag, zoals Tweede Paasdag, Hemelvaart en Tweede Pinksterdag. Maar men wekt hier en daar de schijn alsof de biddag een soort 'heilige' dag is, belangrijker dan welke andere dag ook. Als er dan toch bezwaren Éijn, dan zijn het louter praktische. In enkele grote gemeenten met een bevolking die voor het overgrote deel tot de Gereformeerde Gezindte behoort, worden kerk- en ver enigingsgebouwen vaak als stemlokaal gebruikt. Dat kan natuurlijk, bij het samenvallen van biddag en verkiezingen, problemen geven. Evenals het feit dat leden van het stembureau verplicht zijn 's avonds stemmen te tellen en dus niet in de gelegenheid zijn de kerkdienst bij te wonen. Maar voor zulke problemen moet een oplossing te vinden zijn. Eigenlijk zit er in het samenvallen van de biddag met de verkiezingen nog een stukje symboliek. De band tussen kerk en staat mag dan al lang losgemaakt zijn, maar op woensdag 8 maart was er nog een dun draadje te zien. In de kerken is er gebeden voor de overheid, en bij de verkiezingen konden we door het uit brengen van onze stem, middellijkerwij- ze gesproken, nog enige invloed op het beleid van de overheid uitoefenen. 'Bid en werk' lagen dus heel dicht bij elkaar. Waarnemer AMERSFOORT - De opbrengst van de landelijke kollekte van het Diabetes Fonds Nederland heeft voor het eerst de grens van 4 miljoen gulden overschre den. Van 13 tot en met 19 november gin gen bijna dertigduizend kollektanten op pad. De opbrengst is bestemd voor we tenschappelijk onderzoek naar de oor zaak en bijkomende komplikaties van diabetes mellitus (suikerziekte). Meer dan 400.000 Nederlanders hebben deze aandoening, dat is een op de 40 mensen. Centraal thema in de campagne was de diabetische voet, een gevolg van kompli katies door diabetes. Doel van de cam pagne was daarom niet alleen fondsen verwerven maar ook bekendheid geven aan dit onbekend en onderschat gevolg van een diabetische komplikatie. Door het gevoelloos worden van zenu wen in de voet en het dichtslibben van de kleine bloedvaten worden wondjes onder de voet niet meer gevoeld. Deze wondjes kunnen uitgroeien tot ontstekingen. Als medische behandelingen niet aanslaan, moet worden overgegaan tot amputatie van tenen of zelfs een gedeelte van de voet. Een voorzichtige schatting van dr. N. C. Schaper, internist in het Academisch Zie kenhuis Maastricht, gaat uit van 12.000 patiënten met een dergelijk probleem. De lente nadert. Tijd om de nieuwe len tegarderobe te voorzien van accessoires. In de cursus Sieraden maken worden verschillende technieken, geleerd, om zelf de leukste en mooiste sieraden met kralen te maken. ledere les een andere techniek, andere kralen en andere sie raden. De cursus bestaat uit vier lessen. Op maandagavond 13 en 27 maart en op 3 en 27 april. De cursus wordt gegeven in het Trefpunt in Stad aan het Haringvliet en begint om 20.00 uur tot 22.00 uur. Het cursusgeld bedraagt 55,-, exclusief materiaal. De docente kan het materiaal verzorgen, maar ook kunnen oude kralen uit eigen voorraad worden verwerkt. Voor informatie en inschrijvingen bel len: (01870) 87722. kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 Op 17 maart a.s. is de gebruikelijke jaar uitvoering van Muziekvereniging 'Apol lo' in Ons Dorpshuis. Aanvang van de avond is 19.30 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. De avond zal beginnen met een concert van de Harmonie o.l.v. Hugo Verweij. Het programma biedt voor een ieder wat wils. Met Impressions du Village wordt de echte muziekliefhebber op zijn wenken bediend. En het 50-jarig bevrijdingsfeest komt aan bod door een selektie van het Vera Lyn's onvergetelijke nummers. Voor de jeugdigen wordt een ABBA GOLD gespeeld. Voor het verdere pro gramma bent u van harte welkom op de avond zelf. Daarna is de beurt aan het mini en majo- retten peleton o.l.v. N. Bruggeman en M. Noteboom. Het programma is zo aan deze tijd gekoppeld zodat de program ma-aanduiding is ontstaan van House tot Straus. Denk hier aan de successen van André Rieux. Dan volgt een pauze met lotenverkoop, ter dekking van de kosten van die avond. Na de pauze is het de beurt aan Drum- en Lyrakorps o.l.v. Gert Zweerus. Dit korps is uitgebreid met leden van de drumband van Bruinisse. Dit is goed te doen omdat Gert Zweerus daar ook instrukteur is. Na de drumband geven de majoretten hun 2e show, wat zeker de moeite waard is om naar te komen kijken. Hierna zal de Alpenkapel o.l.v. Hans Kom de avond afsluiten. Over hun pro gramma hebben we het niet. Om dat te weten te komen zal u moeten komen! U bent van harte welkom op de jaariijkse uitvoering van Muziekvereniging 'Apol lo' Nieuwe Tonge in Ons Dorpshuis. Op 28 februari jl. is bij Apollo een jeugdorkest gestart, voor deze leden is de uitvoering nog iets te vroeg. De ruim 20 jongeren zullen hun eerste concert geven bij de Muziekmarathon die op 13 mei a.s. wordt gehouden in Nieuwe Tonge. In een later stadium zult u zeker van dit evenement horen. Het doel van de marathon is geld bij elkaar te brengen om de jeugdopleiding te financieren. Wilt u nadere informatie? P. M. Gebraad, tel. (01875) 2125. DIRKSLAND Op donderdag 16 maart zal in de Victoriahal te Dirksland wederom een bingo-avond worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen vijf tien rondes en één superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.00 uur. De bingo start om 20.00 uur. Natuurlijk staat buurtvereniging 'West' opnieuw garant voor een schitterend prij zenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor één van de vele mooie prijzen. Graag tot ziens op 16 maart. OOSTFLAKKEE De stichting Welzijnswerk voor Ouderen Oostflakkee biedt voor 55-plussers weer de mogelijkheid om bij het invullen van de belastingformulieren geholpen te wor den. Op donderdag 16 maart a.s. vanaf 13.30 uur komt een medewerker van de belas tingdienst naar het Infocentrum aan de Bemhardstraat 27 te Oude Tonge om u te helpen bij het invullen van de formu lieren. Indien u van deze gelegenheid gebruik wilt mak^n, kunt u kontakt opnemen met de SWOO, tel. (01874) 1344. Doch het behaagde den Heere Hem te verbrijzelen; Hij heeft Hem krank gemaakt; als Zijn ziel Zich tot een schuldojfer gesteld zal hebben, zo zal Hij zaad zien. Hij zal de dagen verlengen; en het welbehagen des Hebren zal door Zijn hand geluk- kiglijk voortgaan. (Jesaja 53:10) Alle eeuwen door proberen mensen God en goden te behagen met iets van het hunne. Op deze wijze zoeken ze de rust voor hun van nature zo onrustig hart. Helaas steeds tevergeefs. Juist de onvol komenheid van al onze offers maakt, dat wij niet bij machte zijn de Heere God ook zelfs één offer te bieden, dat Hem behaagt. Voor het éne offer, dat God wel behaagt wijst ons tekstwoord op het veel betere en volkomen offer van onze Heere en Heiland Jezus Christus. Ons tekstwoord is weer genomen uit Jesaja 53, het hoofdstuk van de lijdende knecht des Heeren, de Heere Jezus Christus. Zijn weg is een weg van lijden tot heeriijkheid. Dieptepunt van Zijn lij den is de kruisdood. Met het oog op dit lijden en deze dood nu zegt onze tekst: „Doch het behaagde den Heere Hem te verbrijzelen; Hij heeft Hem krank gemaakt" Met andere woorden: heel het lijden en sterven vond plaats, omdat de Vader van onze Heere Jezus Christus er een beha gen in schiep Hem dit bittere lijden te doen ondergaan. In dit behagen open baart zich de onpeilbare, ondoorgronde lijke en onbegrijpelijke liefde des Vaders jegens ons in zonden gevallen mensen. Nog meer en nog indringender dan bij de kribbe van onze Heiland openbaart God bij Zijn kruis de waarheid van het Woord van Jezus: „Alzo lief heeft God de wereld gehad". Deze liefde Gods om er behagen in te hebben Zijn Eniggeborene, Zijn Allerliefste te willen verbrijzelen met de dood des kruises, is ten diepste de bron en oorzaak, dat u en ik van onze zonden en de gevolgen van onze zonden verlost kunnen worden. Dit zo ziende past het ons met Paulus te zeggen: „Gode zij dank voor Zijn onuitsprekelij ke gave" Wij vragen u: waar staan we nu in ons leven met betrekking tot deze gave? Waarderen we deze, als deze gewaar deerd dient te worden? Of is de bood schap van Jezus' dood soms al zo'n van zelfsprekende zaak geworden, dat we deze dood niet meer kunnen beleven, als een weergaloos wonder Gods? En dan wel het wonder van het schuldoffer. Van dat schuldoffer, dat in tegenstelling tot al onze offers, die wij Gode brengen, daadwerkelijk de Heere God welbehage- lijk is. Als voldoende en afdoende bij God tot wegneming van al onze zonde schuld. Ligt er heerlijke en ongekende rijkdom voor Gods Kerk in Christus' lijden en sterven, nog grotere rijkdom ligt in wat er op volgt: „Als Zijn ziel Zich tot een schuldoffer gesteld zal hebben, zo zal Hij zaad zien". Met andere woorden: het door Christus gebrachte schuldoffer laat volgens ons tekstwoord de rijke vrucht van het zaad zien. Dat is: het zien van nageslacht, van kinderen, zonen en dochters, die geboren worden. Of anders gezegd: van zon daren, die door wedergeboorte en beke ring de Heere God worden toegebracht. Ziet u, dit lezende, ook uw of jouw red dingskans hier zwart op wit u voorge steld. Ziet u hier de reddingsboei u toe geworpen? Wat heerlijk, wat heilzaam in al uw verlorenheid aan deze voor u gestorven Heiland uw eeuwig houvast te vinden! U zegt, dat het u tot op heden nog niet is gelukt dit houvast daadwerkelijk te heb ben. Zie toch als deze nood u drukt, heden op het heerlijke 'zal Hij zaad zien' van ons tekstwoord. Heden mag in deze waarheid uw pleitgrond liggen in uw gebed om vergeving van al uw zonden en van al uw ongeloof. Juist ziende en staande op de bodem van dit Woord kunt u vrijmoedig met al uw zielenood uw heil zoeken bij Gods genadetroon. Twijfelt u in de nood van uw verloren heid ook nu nog aan de zekerheid van uw behoud, zie dan op het slot van ons tekstwoord: „Hij zal de dagen verlen gen; en het welbehagen des Heeren zal door Zijn hand gelukkiglijk voortgaan". Dit woord geeft aan de heerlijke toe komst van onze Heiland. Gestorven voor en met onze zonden aan het kruis van Golgotha, volgt er op Zijn dood. Zijn opstanding. Zijn herrijzenis ten leven. Ten leven om verder te leven. Verder te leven voor u en voor mij. Verder te leven, als Degene, door Wie het welbe hagen van God gelukkiglijk of voorspoe dig zal voortgaan. Passen we dit laatste toe op u in uw vertwijfeling en vragen we naar Gods welbehagen over uw leven, dan toch zegt de Heere door deze woorden heen: „Zo waarachtig als Ik leef, spreekt de Heere Heere, zo Ik lust heb in den dood des goddelozen! maar daarin heb Ik lust, dat de goddeloze zich bekere van zijn weg en leven. Bekeert u, bekeert u van uw boze wegen, want waarom zoudt gij sterven, o huis Israels?" Zie tenslotte in heel ons tekstwoord de hand des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes naar u, naar jou uitge strekt. Merk op het offer de Heere volko men aangenaam. Zie hier uw God, een God van volkomen zaligheid! Graag besluiten wij onze meditatie met enkele verzen van een voor velen mis schien wat onbekend maar toch wel schoon lied: Wat stof tot zielsverblijden, hoe zalig is 't en goed, dat 'k in uw bitter lijden mijn redding vinden moet! O, mocht ik U, mijn Leven, daar 'k bij Uw kruishout kniel, mij zelf ten offer geven: wat winste deed mijn ziel! U zij de dank mijns harten, U, Jezus, dierb're Vriend, voor 't dragen van die smarten, alleen door mij verdiend! Och, blijv'wat troost ik derve, de hoop op U mij bij, opdat, wanneer ik sterve, in U mijn einde zij! ds. J. Codée Hallo, zijn we wakker!? De titel van het nieuwste programma van podiumgroep 'Eigenwijs'. Op D.V. zaterdag 25 maart kun je dit pro gramma zien bij koffiebar 'De Schuur' te Stellendam. Ze zijn ondertussen al weer ruim 2 jaar bij elkaar: podiumgroep 'Eigenwijs'. De start was in oktober 1991 met het pro gramma 'Dat maak ik zelf wel uit!'. Dit werd in oktober 1992 gevolgd door 'Ga die wereld uit!'. Met deze twee program ma's hebben Johan, Sjaak, Erwin en Jan ondertussen al vele koffiebars en Open Jeugdwerkgroepen bezocht. „Het werd weer eens hard tijd voor een nieuw pro gramma', vinden ze zelf. En dat is er nu dan, met de prikkelende titel 'Hallo, zijn we wakker!?' Een pro gramma dat totaal anders is als de twee voorgaande. Ze omschrijven het zelf als 'boeiender, meer indringend'. „Het gaat over de vaak zo slappe hou ding van christenen. Ten opzichte van elkaar, maar zeker ten opzichte van God. Het lijkt wel of we ingedommeld zijn, we slapen en hebben geen oog meer voor God en voor onze naaste. Terwijl de Bij bel ons dringend oproepd om wakker te zijn. De wereld staat in brand, maar wij maken ons druk met het blussen van bin nenbrandjes, voor het behoud van onze welvaart, van onze goede positie en ga zo maar door..." MELISSANT De Stichting Peuterspeelzaal 'de Bezige Bijen' organiseert op donderdag 6 april van 9.00 tot 11.30 uur een kledingbeurs voor lente- en zomerkleding, kindermeu bilair, speelgoed etc. in de Melishof te Melissant. Inleveren kan op vrijdag 31 maart van 8.30 tot 11.00 uur en maandag 3 april van 8.30 tot 11.00 uur. Gelieve geen ondergoed in te leveren en de spullen dienen schoon en heel te zijn. Van de opbrengst is 25% bestemd voor de peuterspeelzaal. Het bestuur kan niet aansprakelijk gesteld worden voor evt. zoekgeraakte artikelen. Ophalen van geld en niet verkochte arti kelen kan op vrijdag 7 april van 19.00 tot 20.00 uur. Tijdens de beurs is er kinderopvang mogelijk. Kosten hiervan bedragen 2,50 per kind. Tot zover iets over de inhoud. Wat je verder allemaal te wachten staat? Daar willen ze niet veel over kwijt: „We heb ben heel wat nieuwe dingen erin zitten, vooral audiovisueel is de kwaliteit nogal verbeterd. Maar laat iedereen dat zelf maar komen beoordelen". Eén uitnodiging waar we ons graag bij aansluiten. Je hebt het gehoord: je bent van harte welkom op de 25e. Ook mor gen staan vanaf 19.30 uur de deuren wagenwijd open, de avond begint om 20.00 uur. Zorg er zeker voor dat je op tijd bent! Aanstaande zaterdag D.V. 11 maart hopen we weer klub te houden in De Schuur. We hopen een videofilm te draaien. Zijn jullie benieuwd, kom dan allemaal weer. We beginnen om 19.30 uur, maar de Schuur is om 19.00 uur al open. Tot ziens allemaal. N. A. VAN KEMPEN makelaar o.z., beëdigd taxateur VOOR AL UW TAXATIES MIDDELHARNIS OPHALEN OUD PAPIER Door medewerkers van de Commissie 'oud papier' van de Ned. Herv. kerk wordt morgen, zaterdag, weer oud papier opgehaald. Verzocht wordt het vanaf half 9 gebundeld gereed te zetten. STELLENDAM OPHALEN OUD PAPIER Op D.V. zaterdag 11 maart hopen wij namens de financiële commissie van het open Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 9.00 uur op de Molen kade, Nieuweweg en Eendrachtsweg. Wilt u het goed gebundeld en tijdig ge reed zetten? Geen karton. Verhmt uit de eemtê laten var}€t& Middernacht zen0ng JDOOR |L iUBfGIHüyiii -27- „Je staat er verstomd van, hoe sommige meisjes door de natuur begiftigd worden met een wonderschoon lichaam. Is me daar vandaag bij mijn hospita een dienst bode gekomen, een juweeltje, man! Zel den zoiets gezien. Zó met zes paarden uit de klei getrokken. Mr. Van Oostrum haalde verachtelijk de schouders op. „Doe niet zo minachtend. Alles natuur, man. En een ding, dat je maar zó het hoofd op hol brengt. Dat heb ik al direkt in de gaten. En air, geweldig. Lijkt heel geen dienstbode. Alleen wat ruwe werkhanden. Een zeldzaam exemplaar'.'. „Man, houd op. Ben je gecharmeerd van die meid soms?" „'k Wou, dat je haar eens zag. Je stond direkt in vuur en vlam". „Geen liaisonnetje voor je?" vroeg Van Oostrum. „Zwijg. Maak het niet erger dan het is. Je kent mijn lamme positie. Ik verzet me er tegen, maar verzet zal niet baten. De ouwe heer staat er op. Vandaag ontving ik weer een brief er over. Anders trekt hij zijn hand helemaal van mij af. Ik kan in elk geval voorlopig geen gijntjes uithalen. Moet oppassen. Binnenkort ben ik verloofd. Pipa wil het. De centen, man, de centen. Ik voel er ook wel wat voor, maar niet met die. Enfin, ik zal wel moe ten, of ik wil of niet. Dus ga ik voorlopig een inge togen leven leiden tot alles in kannen en kruiken is. Ik zal je dus niet in de wielen rijden, als je een avontuurtje wil met dat knappe ding. Heus, je kijkt ongelovig, maar je zult zeggen. „Och klets, wanneer zie ik die meid nou!" „Zal ik weleens voor je uitkienen. Zullen we eens een grap beleven?" „Is zij er toegankelijk voor?" „Mogelijk lukt het mij niet. Ik geloof, dat zij mij nu al in de gaten heeft. Maar jou met je aangebo ren flair lukt het spoedig. Je brengt haar het hoofd op hol, wat ik je smoes. Nou? Doen? Je bent toch je eigen baas. Als ze je niet lijkt, zeg je bonjour". „Hoe wou je het aanleggen?" „Weet ik nog niet. Kan nog wel even duren. Moet met beleid geschieden". „Nu, vooruit, ik heb toch niets aari de hand op het ogenblik", zei mr. Van Oostrum, die mevrouw Verlaar zo charmant en beschaafd vond. Het voorwerp van de bespreking van de nette heren had intussen haar 'slaapkamer' opgezocht. Na de mededeling te hebben gekregen, dat zij uiterlijk om half zeven had op te staan: de wekker liep perfekt en maakte lawaai genoeg, daar niet van. Te moe, om behoorlijk door te kunnen denken, ontkleedde Marie zich langzaam bij het flauwe licht van een petroleum-lampje - op haar 'kamer' was geen gas - dat aan de post van de deur beves tigd was. Even staarde zij door het dakraam, de enige ventilatie en doorgever van daglicht in het vertrekje. Ze zag niets dan een klein stukje lucht met enkele sterren. Heel anders dan in Grol! Met zijn wijde vergezichten en luchten, oneindig uitge strekt. Iets als een beklemming kwam over haar. Maar, overlegde zij dan, dat zou wel beter worden. Ze moest wennen aan het stadsleven. Naar de stad had zij gesnakt. Daar lag immers haar toekomst? Doorzetten nu! In Grol zou niemand haar uitla chen. Zij klemde de tanden op elkaar. Hoewel zij óp was van vermoeidheid, kwam de eerste uren niets van slaap. HOOFDSTUK 12 Marie sloeg de deur dicht - het was half negen geweest, zij had haar vrije avond, maar de afspraak, dat zij dan om acht uur vertrekken kon, had mevrouw Verlaar reeds lang 'vergeten' - en drentelde naar de binnenstad. In de hoofdstraten wist zij de weg, nu zij drie weken in betrekking was, al aardig te vinden. Uit pure verveling had zij besloten, deze avond eens naar het adres te wandelen, dat de stationsjuf frouw haar verstrekt had. Het dwalen door de stad op haar enkele vrije avonden hing haar al spoedig de keel uit. Aanvankelijk was er veel te zien, dat haar interesseerde. Vooral de etalages in de vele winkels. Maar de aardigheid ging er vrij spoedig af. Het werd te eentonig. Er was geen enkele va riatie. En het alleen-slenteren, het geen-enkele- aanspraak-hebben deprimeerde haar. Mevrouw Verlaar had ook al gezegd: je moet zien, dat je een vriendin krijgt; je loopt anders met je ziel onder de arm. Die opmerking was op een zon dagavond gemaakt, toen zij na drie kwartier weer terug was. Het was toen heel druk in de stad. Vooral op de Vischmarkt en in de Wagenstraat, beide straten kwamen op de Markt uit, maar zij had zich een voudig zien lopen. Anders meisjes liepen met z'n tweeën of drieën én hadden de grootste schik met heen en weer drentelende jongens. Nu begeerde zij dat niet. Maar wel een meisje, dat in de stad be kend was en met wie zij vriendschap sluiten kon. Zij had zó het land, dat zij ijlings rechtsomkeert had gemaakt en naar de Vischstraat was terugge keerd. Vóór half tien lag zij die Zondagavond op bed. En - dat deed haar ook weer goed, want zij voelde 's avonds goed, dat zij bij mevrouw Ver laar druk werk had. De daarop volgende vrije avond was zij thuisge- bleven, lezend in een boek, dat de student haar ter lezing had gegeven. Maar zij kon toch niet altijd in huis zitten. En be sloot die avond dus eens te gaan kijken op de Ka- relsweg, een zijstraat van de Wagenstraat, naar zij had uitgevist. Die stationsjuffrouw zou haar in elk geval niet naar een verkeerd adres sturen! Wan neer het haar niet beviel - en zij had er niet al te veel verwachting van - behoefde zij er niet weer te keren. „Tehuis voor vrouwen en meisjes" stond er op een bord, dat bevestigd was aan de muur naast een smalle deur. De entree maakte een ietwat armoedi ge indruk. Een meisje, dat ongeveer gelijktijdig met haar bin nenkwam, wees haar de weg, zodat zij spoedig in een lokaaltje stond, in het midden waarvan een lange tafel. Daaromheen stoelen, die bezet waren door een vijftien, twintig meisjes, die vóór zich materialen hadden liggen voor handwerken, breien en haken. Marie zag het in één oogopslag. En zij had er reeds genoeg van: overdag slaven en dan 's avonds, op die enkele vrije avond, in een besloten ruimte zitten handwerken of iets dergelijks, merci. Aan het hoofd van de tafel zat een oudere dame, die juist de laatste verzen horen liet van het bijbel hoofdstuk, dat zij voorgelezen had. Marie had ge hoor gegeven aan een stille wenk van één van de meisjes en was op een stoel gaan zitten. Na het voorlezen werden de handen gevouwen; de oudere dame bad. „Net een godsdienstige samenkomst", dacht Marie, 't Was, of zij in het lokaal van Grol zat en in plaats van de dame Sinke stond te lezen en te bidden. Zou zij nu straks gaan preken soms? Dat viel, naar Marie's inzicht, mee. Na het gebed klaterden enige tijd de stemmen op. Er werd thee geschonken. En de leidster kwam op Marie af, om kennis te maken. Zij vertelde de gang van zaken: over enige ogenblikken ging zij voorlezen uit een pas verscheen boek; een enkel gedeelte daarvan besprak zij. Dan was er pauze. Kwart over negen ongeveer kwam er een predikant of een onderwij zer, die een bijbelbespreking hield. (wordt vervolgd) Postbus 7, 3248 ZG Melissant Tel. (01877) 2614/ Fax 3904

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5