Classis-Brielle in meerderheid tegen Samen-op-Weg toïleg^) Koninklijk Goud voor dlir. G. Joppe te Dirksland Frontale botsing Plaatwerk Kabinet wil overtreders strenger aanpakken Garage Knöps B.V. Het Zuidhollands Landschap verzet zich tegen natuurbelasting Landschapsbeheer in Ouddorp ^Cê^ icj al üf Jubileumconcert Dameskoor Toonkunst' Museum 'Ouddorps Raad en Polderhuis' Lezing over moderne architectuur alle merken Ramoco b.v, VRIJiVIETSELARIJ VRIJDAG 10 MAART 1995 No. 6383 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Woensdag 22 februari jl. heeft de classis-Brielle in de Ned. Herv. Kerk, waaronder alle hervormde gemeenten op Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten ressorteren, haar besprekingen betreffende het 'Samen-op-Weg'-proces en het ont- werp-kerkorde voor de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland voorlopig afgerond. Schuldig aan de verdeeldheid In een eerste vergadering, gehouden op 18 januari jl. waren de afgevaardigden van de diverse kerkeraden reeds in de gelegenheid geweest om zich uit te spre ken over een aantal meer algemene zaken. Een overgrote meerderheid van de classis wilde de behandeling van deze uiterst gevoelige problematiek inzetten met de erkentenis, „dat wij persoonlijk en als ambtelijke vergaderingen schuldig staan voor God aan de kerkelijke ver deeldheid in ons land". Juist de afgevaar digden, die uiterst kritisch staan tegen over het huidige eenheidsstreven, wilden daarmee tot uitdrukking brengen zeker niet onverschillig te staan tegenover de kerkelijke verdeeldheid en wel degelijk waarachtige kerkelijke eenheid te bege ren, maar dan op basis van Schrift en be lijdenis. Uit de verdere consultatie bleek, dat tweederde van gemeenten het huidige S.o.W.-proces zonder meer afwijst. Een fusie tussen de drie lidkerken wordt door drievierde van de gemeenten afgewezen. Gaat het om samenwerking dan wil men niet verder gaan dan ,,bij tussenorde geregelde federatieve samenwerking van gemeenten en bovenplaatselijke verban den daar, waar dat wordt gewenst en als zodanig nodig en mogelijk is'. Vrijwel classisbreed is de mening, dat de ge meenten nimmer mogen worden ge dwongen om in een eventuele fusie te participeren. itm In haar vergadering van 6 maart 1995 heeft het Algemeen Bestuur van het Zuidhollands Landschap uitgesproken geen vertrouwen te hebben in het natuur en landschapsbeleid van de provincie. Aanleiding hiervoor is het voornemen van de provincie'fors te korten op de beheerssubsidie die het Zuidhollands Landschap ontvangt. Waar het aankomt op het financieren van het beheer van natuur trekt de provincia le overheid zich terug. De gedeputeerde voor Groen, mevrouw drs. H. L. Blok, werkt aan een voorstel voor een korting op de subsidie van de Stichting Het Zuidhollands Landschap. Dit voorstel zal nog deze maand door het provinciaal be stuur worden besproken. Door het voor stel wordt het Zuidhollands Landschap gekonfronteerd met een voornemen tot een zeer forse korting op de beheerssub sidie die zij van de provincie ontvangt (de komende jaren oplopend tot ruim 500.000,-per jaar). Het bestuur van het Zuidhollands Land schap heeft Gedeputeerde Staten laten weten dat een dergelijke korting ernstige gevolgen heeft voor de toekomst van de stichting en hierdoor voor de Zuidhol landse natuur. De provincie wil dat het financiële gat dat door de korting ontstaat uit de contri butie-inkomsten van begunstigers van het Zuidhollands Landschap wordt gedekt. Dit zou betekenen dat een deel van de bevolking van Zuid-Holland, de 42.000 begunstigers van het Zuidhol lands Landschap, een 'natuurbelasting' moet gaan betalen om het algemene na tuurbelang te financieren. Het Algemeen Bestuur van het Zuidhol lands Landschap is van mening dat de uitvoering van het natuurbeleid een zaak van de overheid is. De slechte toestand van de natuur vraagt om extra beleid. De provincie heeft a gezegd bij het vaststel len van dit beleid en zal nu ook b moeten zeggen door bij de uitvoering ervan de verantwoordelijkheid te nemen.' Ontwerp-kerkorde Wat het ontwerp-kerkorde betreft, twee derde van de afgevaardigden wees dit ontwerp af. De kern van de bezwaren richtte zich daarbij vooral op de vage en vrijblijvende wijze, waarop de grondslag is geformuleerd. Een formulering boven dien, die een breuk betekent met het be lijden, zoals dat door de Kerk de Refor matie is vastgesteld. Veel kritiek was er ook op de wijze, waarop in het ontwerp- kerkorde gesproken wordt over doop- belijdenis-avondmaal, de ambtspara graaf, alsook het ontbreken van een belijdend artikel over het huwelijk als in zetting van God. Andere afgevaardigden hadden juist waardering voor dit open karakter van de VPKN, of meenden, dat in het ontwerp-kerkorde de binding aan de belijdenis juist veel te strak is gefor muleerd. Op woensdag 22 februari besloot de classis voorts unaniem de gang van zaken rond het veelomstreden rapport 'Mensen en Strukturen' af te keuren. Zowel voor- als tegenstanders van Sa men-op-Weg steunden een motie, inge diend door de hervormde gemeenten van Ouddorp en Nieuwe Tonge, waarin de Generale Synode wordt opgeroepen om „niet voort te gaan op deze weg, maar eerst het resultaat van de consideraties en de besluitvorming daarover af te wach ten". Voorts werd de Synode opgeroepen „het besluit inzake 'Mensen en Struk turen' te heroverwegen en nu geen mil joenen uit te geven aan iets, waarover nog geen besluit is genomen". Boekje Vermeldenswaard is tenslotte, dat de oud-nestor van de classis, ds. A. Kaste lein, oud-predikant van de Herv. ge-" meente te Oirksland op de laatstgehou den vergadering van de classis een boek je heeft aangeboden getiteld 'Predikan ten, die kwamen en gingen'. Een boekje, waarin kort de ontstaansgeschiedenis van de classis wordt gememoreerd en dat vooral is gewijd aan de predikantenlijs- ten van de gemeenten, die tot het gebied van de classis beho(o)r(d)en. Zaterdag 11 maart a.s. worden er door vrijwilligers van de vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee weer onderhouds werkzaamheden uitgevoerd aan Natuur elementen. Deze aktiviteiten worden ge organiseerd door de werkgroep terrein beheer van de vereniging. De aktiviteiten zijn ook deze keer in Ouddorp. De werkzaamheden zijn in het zg. Bunkerbos aan de Hofdijkseweg. De bedoeling is een gedeelte van de bestaan de Elzenmeet percelen weer af te zetten. Het is nu zo'n zeven jaar geleden dat de vereniging in dit terrein van SBB het achterstallig onderhoud heeft wegge werkt. Komende zaterdag hopen we de werkzaamheden van eind februari af te maken en het winterseizoen hier af te sluiten. Op deze aktiedag van de Vereniging kunnen we weer hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen kan ons daar a.s. zaterdag bij helpen. De werkzaamheden begingen om 08.30 uur en duren tot ongeveer 12.30 uur. Handgereedschap en motorzaag zijn aan wezig, maar wie ook in bezit is van dit en ander goed gereedschap mag dit zeker meenemen. Zoals gebruikelijk zal eventueel open haardhout onder de helpers worden ver kocht voor 10,- per m\ Het Elzenmeet perceel is te bereiken via de provinciale weg richting Ouddorp, af slag 'Stranden' volgen en de eerste weg rechts. Dit is de Hofdijkseweg. Daarna de tweede weg links tot bij het fietspad. Verdere inlichtingen kunt u krijgen bij: Kees van 't Zelfde, tel. (01870) 85566 of bij Anton Tromper, tel. (018709) 84156. In het kader van de zogenoemde decen tralisatie-impuls heeft de provinciale overheid vrijwel alle bevoegdheden van het rijk overgedragen gekregen om zelf standig het beleid voor natuur- en land schap te kunnen ontwikkelen. De effek- tieve uitvoering van het natuurbeleid van provincie en rijk zou nu dus echt vaart kunnen krijgen. Voor de uitvoering ervan zal dan echter voldoende geld moeten worden uitgetrokken. Op de Oudelandsedijk, de zogenoemde Lorredijk, tussen Dirksland en Nieuwe Tonge, heeft woensdagavond rond half 8 een frontale botsing tussen twee elkaar tegemoetkomende personenauto's plaats gevonden. Dhr. Spirt uit Schuddebeurs reed in z'n BMW richting Nieuwe Tonge en mevr. Wilma Tieleman (van 'de Luifel' te Dirksland) reed in haar V.W. Golf vanuit die plaats richting Dirksland, met Angela Admiraal als passagiere. Mevr. Tieleman liep van de drie betrok kenen de zwaarste verwondingen op, een breuk in het heupbeen en een pijnlijk borstbeen. Zij is in het ziekenhuis opge nomen. De bestuurder van de BMW moest door de brandweer van Dirksland worden bevrijd maar zijn verwondingen zowel als die van mej. AdAiraal, zijn meege vallen, zij konden naar huis worden gebracht. De ministerraad heeft besloten af te zien van indiening van het wetsvoorstel tot wijziging van de Wegenverkeerswet 1994 in verband met de invoering van een puntenstelsel. Om toch te komen tot verbetering van de bestrijding van be paald onveilig verkeersgedrag is een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer inge diend ter bestrijding van ernstige snel heidsovertredingen. Ernstige snelheidsovertredingen Het wetsvoorstel om bepaald onveilig verkeersgedrag te bestrijden is opgesteld onder verantwoordelijkheid van de mi nisters van Justitie en van Verkeer en Waterstaat. Als een bestuurder de snelheidslimiet ernstig overtreedt en hij wordt staande gehouden, dient het rijbewijs te worden ingevorderd door de politie. Het gaat dan om overtredingen van de snelheidslimiet met meer dan 50 kilometer per uur. In dat geval dient de politie altijd het rijbe wijs in te vorderen. Naar schatting gaat het om zo'n 16.000 ernstige snelheids overtredingen per jaar. Het OM is be voegd het rijbewijs in te houden, bij voorbeeld bij gevaar voor recidive. De wet gaat ervan uit dat dit gevaar in elk geval aanwezig is bij overtreding van de snelheidslimiet van meer dan zeventig kilometer. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Oud-Melissanter dhr. G. Joppe, nu wonend in 't dorp Dirksland, hoort niet tot hen om vfie burg. Boonstra zich zorgen maakt. Dat doet de eerste burger om 't groeiend ta! van hen die louter zichzelf bedoe len, en 't leven steeds onvriendelij ker maken, maar zo niet dhr. Joppe. Dinsdagmiddag werd hij geprezen om z'n verantwoordelijk heidsbesef voor anderen; zelfs Ko ninklijk werd dat gewaardeerd! 't Was Goud wat er deze middag blonk, voor dhr. Joppe onverwacht, want hij had, in 'Melishof' slechts afscheid zullen nemen als bestuurslid van de Z.P.C., de in Leeuwarden gevestigde Coöp. Telers ver, voor de Afzet van Landbouwpro- dukten onder wier vaandel dhr. Joppe op Goeree-Overflakkee en daar omheen vooral de pootgoedteelt stevig stimuleer de, zodanig dat in Leeuwarden met waar dering over 't 'district Joppe' wordt ge sproken. Tegen vieren had de districts vergadering z'n end bereikt maar toen zou 't pas beginnen. Echtgenote, kinderen, mede-bestuurders uit meerderlei verbanden, ze vulden de zaal en de burgemeester nam het woord, niet over pootaardappelen zou dat gaan, Op zaterdag 18 maart a.s. viert het da meskoor 'Toonkunst' haar 45-jarig be staan, met een concert in de Exoduskerk, Dorpsweg 97, Sommelsdijk, onder lei ding van dirigent W. Chr. Meyboom. Medewerking verlenen: Jan Ossevoort, tenor; Wim Soeters, piano en mandoline orkest 'Capricio' uit Oostvoome, onder leiding van Bep Oosterman. Aanvang 20.00 uur. Kerk open 19.30 uur. Toegang gratis. Voor het Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' is het nieuwe seizoen aange broken, een seizoen dat de Stichtingsbe stuurders heel succesvol willen maken. Daartoe wordt, naast de vaste expositie die op zich al heel interessant is, elke maand een thema-expositie wisselten- toonstelling gehouden die een bezoek aan het Ouddorpse museum extra de moeite waard maakt. Momenteel loopt, gedurende de hele maand maart de expositie onder de titel 'Kijk, dat zit zo!In april zal die worden gevolgd door het thema 'Moderne archi tectuur', in mei 'Leve de Koningin', in juni 'Nederland Waterland', in juli 'Hier zit een luchtje aan', in augustus 'Kos tuums', in september 'Kastelen' en in oktober 'Vogels'. maar over de waardevolle burger Gerrit Joppe, een Dirkslander om trots op te zijn. Z'n maatschappelijk bezig zijn begon hij als 35-jarige als diaken in de Ned. Herv. gemeente, hij werd bestuurslid van de Ver. tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel, bestuurslid van Verzorgingshuis 'de Goede Ree' en op z'n 45e lid van het Stichtingsbestuur, dat alles, dacht dhr. Boonstra, om Christe lijke, ideeële overwegingen. Dhr. Joppe werd hoofdingeland in het Waterschapsbestuur en, na het lidmaat schap van de Raad van Toezicht is hij nu voorz. van het bestuur van de Rabobank te Middelhamis. ,,In Kerk, Staat en Maatschappij is uw licht niet onder de korenmaat gebleven", stelde dhr. Boon stra met veel waardering vast. Hét is met een grote mate van betrokkenheid, met kennis en gedrevenheid geweest dat dhr. Joppe het allemaal heeft gedaan vanuit een verantwoordelijkheidsbesef voor de ander, zoals de samenleving dat nodig heeft maar steeds meer moet ontberen. Dhr. Boonstra liet na niet daarover z'n zorgen uit te drukken maar met temeer overtuiging was het dat hij dhr. Joppe het Koninklijk Goud vervolgens heeft op gespeld. Mevr. Boonstra overhandigde mevr. Joppe een fraaie ruiker bloemen. MIDDELHARNIS Op donderdag 16 maart aanstaande zal de heer A. L. L. M. Asselbergs een open bare lezing houden in het gemeentehuis van Middelhamis. Deze lezing vindt plaats in het kader van de expositie over het werk van Ashok Bhalotre en is geor ganiseerd in samenwerking met de kultu- rele kring stichting 'De Welle'. Dat juist de heer Asselbergs een lezing verzorgt, is geen toeval: Asselbergs en Bhalotra vormden een twee-eenheid bij de tot standkoming van de wijk Kattenbroek in Amersfoort. Bhalotra ontwierp de wijk, Asselbergs was de verantwoordelijke wethouder. Voor iedereen die geïnteresseerd is in ar- chitektuur, in de stedebouw van Bhalotra en voor iedereen die een bevlogen spre ker wil horen is deze lezing een 'must'. U bent van harte uitgenodigd deze lezing bij te wonen. De lezing begint om 20.00 uur en vindt plaats in de raadzaal. Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 Veel waardering Meerdere sprekers hebben daarna woor den gegeven aan hun waardering voor dhr. Joppe, sinds 1960 ijveraar voor de pootgoedteelt. Dhr. Joh. van Nieuwenhuijzen gelooft dan ook te mogen zeggen dat dhr. Joppe wel met het verstand-, maar zeker niet met het hart van de Z.P.C, afscheid heeft genomen. Daar was ook dhr. van Kampen van de Z.P.C, van overtuigd. Hij dankte dhr. Joppe voor z'n getoonde 'tomeloze' in zet. Ds. J. T. Cazander tenslotte sprak na mens de H.D.G., om in z'n waarderende woorden ook die van Rabobank en Wa terschap te vlechten. Ds. meende het voor alle drie de disciplines te kunnen laten gelden dat dhr. Joppe er óp viel zonder op te vallen, iemand was en is aan wie je wat hebt maar die zich daar niet op zal beroemen, iemand die slechts het 'Soli Deo Gloria' als drijfveer kent. Overdreven? Dat moest dhr. Joppe in z'n dankwoord kwijt dat iedereen heeft overdreven. De helft van de Onderscheiding gaf hij gelijk maar door aan z'n echtgenote zon der wier goedvinden het onmogelijk zou zijn geweest het werk te doen zoals het is gedaan. Dat het zakelijk ook goed was gegaan rekende dhr. Joppe ook geen eigen verdienste te zijn maar de vrucht van een goed samenspel met goeie men sen om hem heen. Z'n bemoeienis met de Z.P.C, mag dan beëindigd zijn, een gouden horloge was het stoffelijk blijk van de uitgesproken dank, maar er wacht dhr. Joppe nog veel bestuurlijk werk. Er blijft op hem gere kend worden, dat zal ook mevr. Joppe best hebben begrepen. RENAULT-dealer De afd. Midden Flakkee van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen houdt haar volgende afdelingsbijeen komst op donderdag 16 maart 1995 in het 'Diekhuus', Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. Aanvang 19.45 uur. De avond zal verzorgd worden door dhr. Helmreich uit Dirksland. Het onderwerp van deze avond is 'Vrijmetselarij'. De gastvrouwen voor deze avond zijn de dames E. van Eesteren-IJsseldijk, A. N. D. van Kampenhout-Warnaer en A. L. Nelisse van Gelder. Mochten er dames zijn die voor deze avond vervoersproblemen hebben, kun nen zij dit melden bij één van de be stuursleden. KIJK SNEL NAAR ONZE ADVERTENTIE VERDEROP IN DEZE KRANT VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOFITAGE - FOTOGRARE C3 C3 C3 OUDDOBP - Weststraal 35 - Telefoon (01873) 16 12 I Fax 3734 RENESSE - Prinishap Hogezoom 172- Telefoon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeelsiraal 8 - Telefoon (01870) 8 68 41 BENEDEN ZANDPAD 3 MIDDELHARNIS (01870) 89065 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na ;7.00 uur; C. Breen, (01878)2496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1