NIEUWE BOEKEN <>1 Meer weten? ^wjmmmmm^. Berichten uit de Gezondheidswijzer Op vakantie met het Nederlandse Rode Kruis VERTROUWDE PLEK VOOR WEEKEND EN VAKANTIErtÜI yi"' BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Winterconcert Apollo ■J£^ Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS B. de Vries, De melodieën der Psalmen, Lof- en Bedezangen. Uitgeverij De Banier, Utrecht. Met een 'Woord vooraf' van Herman van Vliet. Fotografische herdruk: 5e druk. Gebonden. Groot formaat. 274 pag. Prijs 59,50. De titel van dit fraai uitgevoerde boek werk is al te bescheiden; ze doet niet geheel recht aan de inhoud ervan. De titel zou immers doen vermoeden dat de uitgave slechts aandacht zou vragen voor de melodieën van de psalmen en (enige) gezangen. In werkelijkheid wordt hier een compleet koraalboek geboden met bij elke psalm zelfs drie (weliswaar korte) voorspelen. De samensteller leef de van 1835 tot 1920. Hij was vele jaren organist van de Martinikerk te Bolsward. Met die voorspelen is iets merkwaardigs aan de hand. De Vries stelde ze samen aan de hand van kleine eenvoudige orgelstukjes van allerlei Duitse compo nisten; hun namen zijn helaas niet ver meld. Een enkele keer geldt van het voorspel dat gebruik is gemaakt van de Psalmmelodie waarop het de inleiding vormt (zo bij de Psalmen 8 en 10). Maar het overgrote merendeel van de voorspe len toont geen enkele relatie tot de Psalm. Het zijn aardige speelstukjes - meer niet. Niet functioneel dus. De koraalzettingen, evenals de beknopte tussen- en naspelen zijn van De Vries zelf. De zetting uiteraard niet-ritmisch en in een keurige 19e-eeuwse stijl, met korte tussenspelen tussen de regels. Zo deed men dat kennelijk in De Vries' tijd! Voor wat de Psalmzettingen betreft, kan de inhoud van dit koraalboek ook nu nog op een zinvolle wijze worden gebruikt in onze erediensten. Maar vooral de voor spelen schieten tekort. Ze geven immers de zingende gemeente niet "de Psalm in de mond'. En daartoe moeten de voor spelen toch dienen... Amy George en Al Janssen, Weer zien aan de overzijde. Roman. Uitgeverij J. J .Groen en Zoon, Leiden. Paperback. 259 pag. Geïllustreerd. Prijs 29,95. Dit aangrijpende boek beschrijft het waar gebeurde levensverhaal van Amy George. Terecht typeert de titelpagina het als "een aangrijpend verhaal vol spanning, vreugde en leed'. Het gezin van Amy's ouders dat vóór de verschrik kingen van de jaren dertig en veertig in de Oekraïne leefde, werd in die aangrij pende jaren geheel uit elkaar geslagen. Zo werd Amy's vader toen zij nog een klein kind was, door de Russische gehei me dienst gearresteerd en verbannen naar de wildernis van Siberië. Amy zelf werd als zevenjarig meisje in een veewagen op transport gesteld en naar een Duits con centratiekamp gebracht. Alsof dat alles nog niet erg genoeg was, moesten Amy en haar moeder na de jaren van de bezet ting vluchten voor de Russische geheime dienst, bang als ze waren voor de liqui datie die hen wachtte. Als een wonder kwam het nog niet eens zo lang geleden nog tot een weerzien. Een 'weerzien aan de overzijde'. Maar in die titel ligt een dubbel perspectief. Amy en de haren mogen hun moeizame levensweg zien in het licht van Gods lei ding. Vandaar dan ook dat de laatste zin nen van dit bijzondere boek een getuige nis vormen: "Het leven is mij Christus en het sterven is mij gewin". Een harte lijke aanbeveling voor dit boek! John J. Bimson (red.). Nieuwe Bijbelatlas. Uitgeverij J. J. Groen en Zoon, Leiden. Gebonden. Ge'illustreerd. Groot formaat. 128 pag. Prijs 39,90. Deze prachtige bijbelse atlas is een vert aling van "The New Bible Atlas' van Inter-Varsity Press te Leicester (Groot Brittannië). Het boekwerk telt ruim vijf tig full-colour kaarten. Er is een grote hoeveelheid informatie opgenomen, ver deeld in een zestal onderdelen; 1. De lan den (met name natuurkundige, geologi sche en archeologische gegevens), II. Het Oude Testament (een ontdekkings tocht door de tijd heen, inclusief een aan tal aspecten van het dagelijkse leven), III. Het Nieuwe Testament en de Vroege Kerk (o.a. de rondwandeling van Jezus, de zendingsreizen van Paulus en de gemeenten in de eerste eeuwen), IV. Rijken en volkeren (de volkeren in de gehele bijbelse tijd), V. Jeruzalem (de 'heilige' stad gedurende de periode van de Bijbel), VI. Het heilige land vandaag (met chronologische tabellen en biblio grafische infonnatie). Dit prachtige en handzame boek richt zich zowel op de professionele gebrui kers, zoals predikanten en leraren, als op het persoonlijke gebruik in gezin en ver eniging. Ook hier geldt een hartelijke aanbeveling. ^s Een keuze maken is niet moeilijk! ZM 1S\ #>"'!^...e^ Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (01870)82614 Si^sÈf=Êi Jié^K.^ De vertaling is van B. G. Buisman en P, J. de Gier. Redacteur voor de Neder landse versie was drs. G. W. Lorein, ver bonden aan het International Theological Institute te Ede. Ds. J, T. Doornenbal, Pastorale pennevruchten. Samengesteld door Lulof Dalhuisen. Uitgeverij De Banier b.v. te Utrecht. Gebonden. Geïllustreerd. 240 pag. Prijs 37,50. Vooral door zijn wekelijkse bijdragen in de Hervormde Kerkbode van de classis Harderwijk heeft dominee Doornenbal veel bekendheid ontvangen. Ds. J. T. Doornenbal (1909 - 1975) was achter eenvolgens hervormd predikant in Woubrugge, Kesteren en Oenc; in laatst genoemde plaats stond hij wel 27 jaren achtereen. Hij werd aldaar in 1946 bevestigd door ds. I. Kievit die toen in Saam stond. De kerkbode-bijdragen van dominee Doomenbal werden eerder gebundeld in drie andere boeken, te weten: Gedachtenis tot zegening. Ds. Doornen bal op reis en Overpeinzingen van een pelgrim. Daarmee was echter nog niet alles gepubliceerd. Vanwege de aanhou dende vraag kwam nu dit bock tot stand. Wellicht zou er nog eens een (laatste?) bundel kunnen worden samengesteld met pennevruchten uit de Woubrugsc en Kestcrense tijd. Ds. Doornenbal was geen doorsnee dominee. Dat laat dit boek terecht weten. Wie zijn eerdere bundels las, weet dat al. Hij had een eigen stijl en een eigen levensgang. Breed van blik - over alle kerkmuren heen mijn gixidc vriend, Gerrit Achterberg, onze grootste dich ter..."), en tevens met een oog voor het kleinste detail. Een uiterst gevoelig mens, met name aangaande de stemmin gen in de natuur ("Nooit zag ik dit oude land met zijn hofsteden zo schoon...") en met vele indrukken uit het dagelijkse leven. De relativerende toon ten aanzien van zichzelf maar ook zijn diepe liefde voor 'het arme volk van God' kenmer ken hem. En dan zijn strijd tegen de overgebleven zonden in zijn leven, aan geduid met wisselende beelden die hanepoten toch!"). Toch ook het eens worden met Gods weg ("Zoals het gaat, is het goed."). Al met al - echt weer een Doornenbal- boek. Geheel enig in zijn soort. J. M. J. Kieviet. NIEUWE TONGE Op vrijdag 10 maart geeft Zangver. Apollo uit Nieuwe Tonge een wintercon cert. Medewerking hieraan wordt ver leend door Zangver. Apollo, Zangver. Onderling Genot uit Westmaas en de Alpenkapel uit Nieuwe Tonge. Het belooft een leuke avond te worden met veel zang en Tiroler klanken. Lady speaker deze avond is Conny Mackloet. Het concert wordt gegeven in Ons Dorpshuis te Nieuwe Tonge. De zaal is vanaf 19.30 open en de aanvang is 20.00 uur. De toegangsprijs is 5,(X). Graag tot ziens bij Apollo. „et bestuur. SOMMELSDIJK OUD PAPIER Zaterdagmorgen 4 maart komen de leden van 'Het Man nenkoor' weer bij U langs vanaf 9 uur. Wilt u het papier gebundeld langs de straat zetten? Maandthema maart 'botontkalking' Gemiddeld lijdt één op de vier vrouwen na de menopauze aan ernstige botontt^alliing, oftewel osteoporose. Dat is onnodig veel: met eenvoudige maatregelen kan dit probleem vaak voorkomen worden. Daarom heeft de Gezond heidswijzer het informatiecentrum van de GGD Zuidhollandse Eilan den, deze maand een speciaal in formatiepakketje samengesteld over osteoporose dat iedereen gra tis kan ophalen of aanvragen. Dit informatiepakketje beschrijft o.m. wat botontkalking is, hoe het ontstaat, hoe men het kan voorkomen of uitstel len, en wat de behandelingsmogelijkhe den zijn als men al osteoporose heeft. Door middel van een bijgevoegde 'zelf test' kan men het risico op botontkalking bepalen. Verder bevat het pakketje een 'sterke bottenschijf' waarop de calcium- gehaltes per voedingsmiddel vermeld zijn, en een aantal menutips. Het gratis informatiemateriaal kunt u op halen of telefonisch aanvragen bij de Ge zondheidswijzer in de GGD-vestiging die het dichtst bij u in de buurt is: Middelharnis, Sportlaan 5, tel. (01870) 8664L Ook kunt u in uw bibliotheek een boe- kententoonstelling over dit thema bekij ken. Bij een normaal verouderingsproces hoort dat het bot wat ontkalkt. Bij osteo- poro.se verloopt de botontkalking echter veel sneller dan nonnaal. Vrouwen heb ben een grotere kans op deze ziekte dan mannen omdat het proces van botverlies in de overgang in een soort stroomver snelling komt. Met een gezonde voeding (o.a. voldoende calcium en vitamine D) en de nodige lichaamsbeweging kan de kans op osteoporo.se echter aanzienlijk VRIJDAG 3 MAART 199S Vakanties zijn belangrijk voor iedereen Lekker uitrusten, een paar dagen er tus senuit, alle dagelijkse zorgen vergeten. Dat kan ook als u een handicap heeft of een chronische ziekte. Het Rode Kruis organiseert vakanties m Nederland en in het buitenland, vakan ties waarvan u onbezorgd kunt genieten omdat u goed verzorgd wordt door tien tallen vrijwilligers, waaronder verschil- lende verpleegkundigen. De lokaties waar de vakanties worden georganiseerd zijn prachtig gelegen en de accommodaties zijn goed aangepast U kunt er elke dag genieten van tal van aantrekkelijke uitstapjes. Heeft u er zin in, of wilt u eerst meei weten, dan kunt u kontakt opnemen mei de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis in uw woonplaats. Daar kan men alles vertellen over de Rode Kruis va kanties. Bovendien kunt u er een brochu re aanvragen met informatie over alle mogelijkheden, de adressen zijn: Afd. Dirksland: dhr. A. W. Driesprong, tel. (01877) 1674. Afd. Goedereede: mw. A. van Heest, tel. (01879) 1148. Afd. Middelharnis: mw. J. Moeilijker, tel. (01870) 85511. Afd. Nieuwe Tonge: mw. A. van den Doel, tel. (01875) 1419 Afd. Ouddorp: dhr. A. Hoek, tel. (01878) 1885. Afd. Oude Tonge: dhr. J. Pollemans, tel. (01874) 1517. Afd. Ooltgensplaat: mw. S. Bakker, tel. (01871) 1748. Afd. Stellendam: dhr. A. Grootenboer, tel. (01879) 1948. In verband met de voorbereiding en planning zien we graag uw reaktie voor 15 maart 1995 tegemoet. verkleind worden. Gelukkig zijn er te genwoordig ook goede behandelingsmo gelijkheden als men al osteoporose heeft. De Gezondheidswijzer Zuidfiollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. In de Gezondheidswijzer kunt u op het gebied van ziekte, gezondheid en gezond heidszorg folders en artikelen vinden. maar bijvoorbeeld ook adressen van patiëntenverenigingen of informatie over cursussen. Veel materiaal is kosteloos te verkrijgen. Aluminium Hout Kunststof Nieuw of tweedehands Interieur en indeling naar eigen wens Wilt u meer weten over stacaravans, schrijf dan naar: RAI-Verenjging, Antwoordnummer 17536, 1009 TN Amsterdam. U ontvangt dan een informatiebrochure over stacaravans compleet met de adressen van alle fabrikanten en importeurs in Nederland. Financiering: kwestie van rekenen Terrein en omgeving bepalen keuze Accessoires voor extra woongenot Verwarming, sauna, satellietschotel, kas Prijs Kom eens vrijblijvend binnen l<ijl<en! B Stacaravan: het betaalbare tweede huis Er even tussenuit. Een weekend In de bossen, bij het strand of ergens anders aan het water. Maar ook: een vertrouwde plek voor een paar heerlijke weken vakantie. Of een paar dagen gezellig bijpraten met vrienden in een ontspannen sfeer, weg uit de drukke stad. Een plek waar de kinderen zonder gevaar buiten kunnen spelen. Tuinieren. Kortom, weg uit de dagelijkse sleur, maar wel op een plek waar je je helemaal thuis voelt. Zo maar wat voorbeelden van tiet ple/ier dat de stacaravan zijn be/ilters oplevert. De stacaravan, waarvan je een groot deel van het jaar kan profiteren. Op veel ter reinen /elfs het hele jaar Met recht heet de stacaravan "een twee de huis" Een betaalbaar tweede huis. want er is al een (nieuwe) stacaravan te koop vanaf ongeveer 15.000 gulden. Stacaravans zijn er in soorten en maten Van de populaire alummiumwagen tot en met het van alle luxe voorziene hou ten dubbele chalet. En alles wal daar tus sen zit. De meest voorkomende stacaravan in ons land is zonder twijfel de aluminium stacaravan. Aluminium is goed bestand tegen weer en wind. Af en toe de tuin slang erop is voldoende om jarenlang ongestoord te kunnen genieten van een glanzend tweede huis. Wie van plan is zijn stacaravan zomer èn winter te gebruiken dient er rekening mee te houden dat de isolatiewaarde van aluminium gering is. Zonder extra voor zieningen - een goede isolatie van dak, wanden en vloer - is een aluminium In de moderne stacaravan ontbreekt hel de bewoners aan niets. st.icaravan minder geschikt om te bewo nen bij strenge koude. In de zomer houdt isolatie de wamile buiten. De prijs van een houten stacaravan ligt doorgaans hoger dan die van een alumi- niumwagen Hout staat 'natuurlijk' in een bosnjke omgeving, de isolatiewaarde is prima (wintergebruik) en - mits goed onderhouden - gaat hout lang mee. Naast aluminium en hout kennen we stacaravans en chalets, opgetrokken uil kunststof. PVC, maar ook het nieuwe timbron ('kunsthout') wordt wel gebruikt om stacaravans te bouwen. Doel is om een natuurtijk ogend verblijf Ie verkrij gen, zonder dat men veel aandacht behoeft te besteden aan het onderhoud. De isolatiewaarde van kunststof is verge lijkbaar met die van hout. Op veel campings en slacaravanlerreinen in ons land zijn er voortdurend mensen die komen en gaan. Elk jaar verandert bijna één op de tien kampeermiddelen op een vaste plaats van eigenaar. De meeste stacaravans en chalets blijven daarbij gewoon op de plek staan waar zij ston den. Er is op de terreinen dus een leven dige 'handel' in tweedehands stacara vans en chalets Ook de importeurs'en fabrikanten beschikken veelal over goede, ingeruilde wagens. Wellicht biedt dat mogelijkheden om toch hel tweede huis te kopen dat 'nieuw' niet in hel bud get past. Even belangrijk als het exterieur is het interieur van het tweede huis. Helemaal afhankelijk van gezinsgrootte en speci- Slacaravans staan altijd op rustige plaatsen, omringd door natuurschoon. Vaak zijn er recreatievoorzieningen in de buurt. fieke wensen kan de koper de platte grond en het interieur van zijn stacaravan in belangrijke mate zelf ontwerpen, uiteraard binnen de technische mogelijk heden en de afspraken met de fabrilcant Alle aanbieders \an stacaravans bieden hun kopers één of andere vorm van financiering. Immers, het aantal mensen dat zo'n investering 'contant' kan of wil belalen is niet groot De aangeboden financiering is echter niet per definitie de meest geschikte. Omdat een stacaravan geen onroerend j goed is, kan men hiervoor geen hypo theek afsluiten, zoals bij een gewoon huis. Een financiering is noodzakelijk. Dat kan in de vorm van een persoonlijke lening of als doorlopend krediet. Het ver gelijken van de diverse vomien, voor waarden en tarieven loont zeker de moei te, want er zijn grote verschillen. Ken nieuwe financieringsvomi voor stacaravans, die snel in populariteit toe neemt, is 'financial lea.sing'. Een stacaravan kopen is één, hiervoor een geschikte plek vinden is een ander verhaal. De kaart van Nederland komt op tafel. In welke omgeving willen we staan? Hoelang is dal rijden op vrijdag middag tijdens de spits? Verzekeringsmaatschappijen maken bij stacaravans en chalets onderscheid tussen verblijven die permanent worden bewoond en die uitsluitend dienen voor recreatief gebruik. In het laatste geval namelijk zijn de risico's hoger, en dus ook de premie. Als richtlijn voor de premie voor een stacaravan geldt een bedrag van drie tot vijf gulden per 1.000 gulden bij permanente bewoning, en van rond Voor stacaravans is een groot aan bod accessoires voorhanden dal het wonen in het tweede huis nog aan trekkelijker maakt. Door de 'een voud' van de stacaravans kunnen veel mensen, die thuis twee linker handen hebben, toch van alles zelf te doen. Sterker nog, hel "sleutelen" aan, in en om het eigen tweede huis is op zichzelf al een heerlijke vorm van ontspanning! De stacaravan-bezitter wil natuurlijk optimaal genieten van zijn tweede huis. Met de juiste verwarming is het mogelijk om het gehele jaar door in de caravan te verblijven. Als de ruimte in de stacaravan of het chalet het toelaat, is de inbouw van een sauna een hanverwarmend en gezond idee. Om in de stacaravan toch van radio en televisie te kunnen genieten biedt een satellietschotel uitkomst. Steeds meer stacaravans zijn hiermee uitge rust. In de tuin is een kleine kas een uil komst voor katnerplanien of bij voorbeeld druiven en tomaten. De één kiest voor het strand, de ander voor het bos, een derde wil hel liefst midden in de polder of juist dicht tegen een grote stad aan staan. Naast de aard van het terrein en de omgeving speelt het voorzieningenni veau een rol. Er zijn terreinen met een supemiarkt, sportvelden en een overdekt zwembad. Recreatieteams houden in het hoogseizoen de kinderen bezig. Daarnaast zijn er terreinen waar de rust overheerst, hel gehele jaar door. Natuurlijk speelt ook de prijs een rol bij de keuze van het terrein. Het stageld vanaf tweeduizend gulden per jaar - is immers een jaarlijks terugkerende kos tenpost. Naast dil bedrag krijgen de stacaravan-bewoners te maken met de aansluit- en verbruikskoslen van gas. water en licht (en soms telefoon). Alle maal zaken die vooraf goed bekeken moeten worden om onaangename verras singen achteraf te voorkomen. Er lekker tussenuit en je toch ook helemaal thuis voelen: dank zij de stacaravan

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10