EIUtlDEII-IIIEUWS J. Terugblik op een lang melksliitersbestaan V f Beste verkoper in de bloemetjes Uniek concert met orgel, harp, hobo en panfluit Open avond, vrijdag 10 maart 1995 AKTIE ZUINIG STOKEN DABAR DABAR zoekt jongeren voor werk in de zomervakantie 3e Blad DINSDAG 28 FEBRUARI 1995 No. 6380 Oud-melkhandelaar Bram Hagens uit Oude Jonge heeft z'n ïïjd, die hij samen met z'n vroaw in hun woning aan de Emmastraat doorbrengt, nuttig besteed aan het schrijven van een terugblik op z'n lange leven; hij Is bijna 82 jaar. Tweemaat werd hij met z'n gezin geëvacueerd maar 't is tenslotte weer allemaal goed gekomen. Leest u maar mee, Weinigen van nu zullen het zich nog her inneren, dat er in de Nieuwstraat een melkfabriek stond en in de Zuidzijde (Sesie) een conservenfabriek, waar veel jonge mensen in de zomer aan het werk konden, met o.a. erwten en bonenpluk- ken, die dan weer met de hand gereept moesten worden, ook werd er veel spina zie ingeblikt, die nadat ze met de zeis ge maaid was, op de boerenwagen werd ge laden, om daarna in de fabriek gewassen en in blikken gesteriliseerd te worden. De schoorsteen van de fabriek staat er tot op heden nog, als getuige van deze ver gane glorie. Het was een pracht gezicht om's mor gens vroeg die Jongens en meest meisjes, met een zinken emmer bij zich op de fiets naar de fabriek te zien gaan om erwten of bonen te plukken. Ze kwamen van alle kanten: Achthuizen, Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge, zelf was ik nog geen 14 jaar, mocht eigenlijk niet in de fabriek wer ken. Als er controle kwam, moest ik naar buiten op het land, gaan helpen met bonen of erwten plukken, zo van de stam, want alles gebeurde toen met de hand. De eerste maal dat ik mijn loon ontving, 10,50, was ik zo trots, dat ik die in mijn hand hield tot in de huiskamer toe. Dit was dan ook een welkome aanvulling op het loon, wat mijn vader met eén week hard werken op het land thuis bracht, nl. 15,-. Na zowat 2 jaar hield ik het voor gezien en ging wat anders doen, wat uiteindelijk uitmondde in het vak van melk- en zui- velhandelaar. De toenmalige direkteur van de melkfa briek H. L. de Vlugt, zocht een plaats vervanger, die de klantenwijk over wilde nemen, want degene die dat eerst deed, kon wegens uitbreiding, een baan krijgen als chauffeur op de melkauto, die de melk voortaan bij de boeren op ging halen, voorheen brachten de boeren die zelf met de karos of wielslede naar de fa briek. De eerste week ging Haye Terpstra nog met me mee, om de klanten te leren ken nen. De route ging als volgt: 's maandags met pony en wagen naar Nieuwe Tonge en Sommelsdijk en dinsdag naar Achthui zen en Ooltgensplaat, dus om de andere dag deze route. Het assortiment bestond uit melk, karne melk, boter, kaas en eieren, later kwam daarbij gort- en bloempap, eerst zo met de liter uit de bus, kort daarna in flessen wat een hele verbetering was. We hadden toen nog niet zulke mooie wegen als nu, het waren grindwegen met één rijbaan en grindhopen langs de kant, auto's zag je haast nog niet. Na een paar maanden was mijn omzet zowat verdubbeld, zodat de Vlugt me op zeker moment vroeg hoe of dit eigenlijk kwam, de waarheid was dat er bij mij niets aan toegevoegd werd, maar dit heb ik wijselijk verzwegen, om mijn vriend niet in diskrediet te brengen. De wagen met hit mocht ik gratis stallen bij Bram van Dorsen in de Langeweg, die voorzitter van de coöperatie was. Na een goed jaar moest ik die pony ver kopen, hij was oud en zo dik, dat hij niet meer tussen de burrie kon (te veel haver gevoerd zeker). In de plaats hiervan kwam een bakfiets waarmee die route langs de klanten gere den moest worden, dit was een hele op gaaf, met soms drie tot vier bussen melk en karnemelk elk inhoudend 40 1., een paar kratten pap, boter, kaas en eieren die ik dan onderweg weer ophaalde bij de boeren of farmers in Nieuwe Tonge. Om er een paar te noemen: Gerbrand Breur, Nico Knops, L. v. d. Werf en W. van Eesteren, tegenwoordig Bloemiste rij- Als Nieuwe Tonge voorzien was, dan ging het verder door de Langeweg (ook een grindweg) naar Sommelsdijk, waar veel afnemers van mij zaten, verkocht ik veel eieren, bij Huisman, het café naast de R.K. kerk at ik dan eerst mijn meege brachte boterhammen op onder het genot van een kop koffie, die je daar dan be stelde, ja dat ging toen nog, nu zouden ze daar geen genoegen mee nemen. Vandaar was mijn eerste klant Hotel de Harmonie waar ik vaste leverancier van eieren was, ze moest dan wel de grootste uit men zoeken, zo ging dat ook weer bij de volgende klant tot ze op waren. Tegen de avond ging het dan weer huis waarts, aanmerkelijk lichter dan 's mor gens. Later is de fabriek verplaatst naar Mid- delhamis waar nu het postkantoor staat. Ik ben toen in Middelharnis een wijk op gaan bouwen, direkteur de Vlugt had eerst huis-aan-huis folders laten bezor gen met daarop vermeld, dat de melk een cent goedkoper aan de wagen te krijgen was. U begrijpt de melkhandelaren uit Middelharnis konden mijn bloed wel drinken, later toen we een vereniging op gericht hadden, werden we de beste vrienden, ik zat dan ook al direkt in het bestuur. In die tijd waren er twee melkfabrieken Afgelopen week werd Michel van Dijkhuizen, verkoper bij Auto bedrijf Leen Mol BV te Brielle, blij verrast met een prachtig boeket. Van Dijkhuizen behaalde namelijk de eerste plaats in een door Honda Nederland georganiseerde landelijke verkoopaktie. Zijn reaktie was: „Achter bezien wel verklaarbaar, want door de uitstekende service die wij hier bij Leen Mol aan elke klant bieden, is het verkopen niet echt moeilijk." In de periode van augustus tot en met december 1994 ontwikkelde Honda Nederland een aantrekkelijke aktie onder haar dealemetwerk. Het verkopend personeel werd in de gelegenheid gesteld mee te doen aan een speciale spaaraktie. Bij verkoop van bepaalde Honda-modellen telden een aantal waardepunten. Bij de eindtelling in janu ari 1995 bleek Van Dijkhuizen de meeste Honda's verkocht te hebben, waarmee hij recht kreeg op diverse waardecheques. Deze cheques konden vervolgens ingewisseld worden voor aantrekkelijke cadeaus. Dat er bij Leen Mol BV een gezellige en collegiale teamsfeer hangt, blijkt uit het feit dat ook de andere personeelsleden mee konden profiteren van deze geslaagde cadeau- op het eiland die aan slijters leverden, V. d. Vlugt en Pauw Nachtegaal, eige naar van de Nijverheid te Melissant. Deze heren waren het zelden eens en probeerden gedurig eikaars afnemers in te palmen, waar wij weer bij gebaat wa ren, wat betreft de handelsmarge, die bij ons meestal een halve cent hoger lag dan in overig Nederland. In de ooriog werd door de Duitse Over heid de melkstandaardisatie ingevoerd, dit hield in dat de melk gedeeltelijk ont- roomd moest worden, het vetgehalte werd bepaald op 21/2% vet. Tevens werd ook de geheel ontroomde melk naast de gestandaardiseerde inge voerd, die aanmerkelijk goedkoper was, u begrijpt zeker wel dat hier mee ge knoeid werd. Ik herinner me nog wel dat een zeker iemand de keuringdienst van waren aan zag komen, hij zijn kar omkieperde, zodat ze geen monster bij hem konden nemen. Die Controleurs die kwamen uit Dor drecht met een bestelbusje, dat werd bij de ingang van het dorp uitgeladen want ze hadden de fietsen bij zich, reden het dorp in en namen zo bij de boeren, melk- slijters en fabrieken monsters op. In Dor drecht werden ze dan onderzocht op vet gehalte, eventueel water of andere onge- De sektor Hoger Gezondheidszorg Onderwijs van de Hogeschool Zee land houdt op vrijdag 10 maart een open avond. Deze vindt plaats van 19.00 tot 21.30 uur in het ge bouw van de HBO-V, Edisonweg 4 in Vlissingen (dicht bij het station). Inschrijven voor het studiejaar 1995-1996 is nog mogelijk. Tijdens deze Open Avond geven perso neelsleden en studenten informatie over de Hogere Beroepsopleiding tot Ver pleegkundige, over de deeltijd HBO-V en de Managementopleiding voor Mid- denkaderfunktionarissen. Er is een diaklankbeeld over de diverse beroepsvelden van de verpleegkundige en de opleiding tot verpleegkundige. In de praktijklokalen worden demonstraties gegeven van verpleegkundig handelen. De bezoekers kunnen nader kennisma ken met de inhoud van de vakken ago- giek en drama, waarbij gebruik wordt gemaakt van video-apparatuur. Er is ook informatie over schoolboeken en vak literatuur over de gezondheidszorg. Studenten die in het buitenland stage hebben gelopen, vertellen over hun er varingen. De reguliere HBO-V duurt vier jaar, het eerste en tweede jaar bestaan uit een theoretische vorming op school met een stage aan het eind van het tweede studie jaar. Het derde en vierde studiejaar wor den voor het grootste gedeelte bepaald door de praktijkleerperiode, nl. het stage lopen. De deeltijd HBO-V is bedoeld voor die genen, die naast een (volledige) dagtaak, de opleiding tot verpleegkundige willen volgen. Tevens biedt het diegenen die al gediplomeerd zijn in één of meer velden, de mogelijkheid bevoegd te worden voor alle velden van de gezondheidszorg. Dit houdt dus in dat de deeltijd HBO-V be doeld is voor verpleegkundigen én voor niet-verpleegkundigen. Personen met een verpleegkundige op leiding, een paramedische opleiding of een sociaal-agogische opleiding zijn toe laatbaar tot de Managementopleiding voor Middenkaderfunktionarissen. Deze opleiding duurt twee jaar. De les sen vinden plaats op één dag in de week. Enkele onderwerpen zijn: methodisch wer ken als leidinggevende, belangenbeharti ging van cliënten, onderhandelen over voorwaarden, verantwoordelijkheid en kwaliteit en instellingsbeleid. rechtigheden, bijv. streptococcen die ont staan bij een ontsteking aan de uier van de koe, het gedeelte waar de ontsteking zat moest naast de emmer gemolken worden, maar hiermee werd de hand nog wel eens gelicht, want dat scheelde weer enkele liters. In het jaar 1942 kwam een van de gezus ters Les bij me aan huis met een briefje, met daarop de klanten die zij dagelijks van melk voorzag en, met de vraag of ik deze van hen over wilde nemen, want zij stopten er mee. Op mijn vraag vinden die mensen dit dan goed, kreeg ik als antwoord dat ze de klanten al op de hoogte gesteld hadden en ze vonden het allemaal goed. U begrijpt zeker wel dat ik de koning te rijk was, hoefde niet meer naar Middel harnis en kon voortaan lekker dicht bij huis blijven. Voor Middelharnis was de oplossing gauw gevonden, want mijn jongste broer Maarten die zou die wijk gaan bedienen. Oude Tonge was niet zo groot en er lie pen wel 30 mensen melk rond te bren gen, mensen met een paar koeien, pro beerden zelf die melk te verkopen, dat bracht meer op dan ze naar de fabriek te brengen. Ik herinner me nog goed als er een ver huiswagen door het dorp reed, gauw er achteraan om hem als klant in te palmen. Onze evacuatie In februari 1944 kwam hier abrupt een eind aan, de Duitse bezetters hadden be sloten, om een gedeelte van het eiland onder water te zetten zodat wij moesten evacueren. Wij gingen naar Renswoude, daar had ik met de voormobilisatie als soldaat in het Kantonnement ziekenverblijf als zieken verzorger gewerkt en was daar dus goed bekend. 27 februari gingen we gepakt en gezakt met de tram naar Middelharnis, waarna we met de boot naar Hellevoetsluis voe ren, vandaar weer met de tram naar Rot terdam. Hier werden we opgevangen, kregen we soep en werd voor de kleintjes gezorgd, onze jongste was toen 15 dagen oud, woog bij de geboorte 10 pond, wer den daar verschoond en kregen een scho ne luier om, ja pampers waren er toen nog niet, en als je toen met de tram en boot naar Rotterdam moest, was je min stens 2^A uur onderweg (van Rotterdam naar Renswoude). We arriveerden op de Klomp, een tussenstation naar Ede, we moesten toen ongeveer 5 km terug lopen, in bar slecht weer, hagel en sneeuwbuien, ik heb toen de eerste de beste auto aange houden, een vrachtwagen. Mijn vrouw met de kleinste konden in de cabine, en ik met de twee jongens achter op de laadbak, zo kwamen we aan op onze bestemming. De eerste paar dagen bij de slager (een vriend van me) in huis en daarna in een kippenhok, onze kleine lag eerst in een kartonnen doos, want een ledikantje was er niet. Die dagen in Renswoude waren nu niet om daar veel aandacht aan te besteden. Aktieweek 20/2 t/m 26/2 Korte oms :hrijving weersc mstandigheden: Viswedstrijd hv 'Krammer' Uitslag van de zoutwaterviswedstrijd van hengelaarsvereniging De Krammer op 18 februari: Ie C. van der Welle61 cm. 2e A. Bruinsma57 cm. 3e P. Belder53 cm. 4e T. Elschot33 cm. 5e J. van Lenten31 cm. 6e T. v.d. Poel29 cm. 7e Fl. van Enthoven28 cm. De overige deelnemers behaalden geen vangstresultaten. De volgende viswedstrijd van de henge laarsvereniging Krammer is een zoutwa terviswedstrijd welke gehouden zal wor- Dhr. Hagens als beginnend melkslijter. we waren dan ook dolblij dat we na de bevrijding weer naar ons huis in Oude Tonge terug konden. Zelf werd ik, in Renswoude, te werk gesteld als broeder op het kasteel, hier waren alleen ouden van dagen uit Zee land (mijn afdeling was de Oranjerie) waar de mannenafd. was. Mijn vrouw zoals vermeld zat met de drie kinderen die we toen hadden in het kippenhok van Wim van Ginkel. Het dak bestond uit golfplaten, het was februari, 's nachts vroor het en overdag, als de temperatuur hoger werd, dan be gonnen die platen te druipen en werd alles doornat, wij sliepen daar ook in, dus je begrijpt het zeker al. Er stond een haardkachel in om te koken en tevens voor verwarming, na veel ge harrewar kregen we er een slaapkamertje bij, dit was wel een verbetering. In de maand juli kreeg ik twee weken vakantie en kon bij boer Vlastuin komen werken, met als beloning 3 mud aardap pelen en een half mud tarwe (Honger winter). Hier waren we voorlopig mee gered, dat dachten we, diezelfde nacht werden de drie zakken aardappelen ge stolen. De enige manier was dus het terug te ste len, in dit geval bij een boer die zelf nog 200 mud aardappelen had, maar ze niet tegen een redelijke prijs wilde verkopen. Wij zaten daar aan een drukke verkeers weg naar Ede, waar regelmatig de En gelse vliegtuigen het drukke verkeer on der vuur namen, evenals de treinen die naar de Klomp en Ede gingen. Vooral na de dolle dinsdag toen de Duit sers in paniek wegvluchtten was het raak, er zijn toen ook onder de mensen uit Achterberg en Rhenen die op de vlucht, waren slachtoffers gevallen. Toen het op z'n ergst was, zijn we bij Wed. Voorthuizen, waar mijn vrouws ouders reeds zaten, ingetrokken, tot op het laatst de bevrijding kwam. De laatste week voor de bevrijding zul- Op D.V. zaterdag 4 maart wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Som melsdijk een bijzonder concert georganiseerd m.m.v. Anja v.d. Maten, hobo; Liselotte Fennema, panfluit; Anke Anderson, harp; en Dub de Vries, orgel. Deze virtuoze muzikanten spelen te samen bewerkingen van psalmen, gees telijke liederen en bekende klassieke melodieën. Op het programma staan o.a. 'Aria op de G-snaar', 'The Holy City' en het 'Largo' van G. F. Handel. Ook wordt door hen een aantal zeer speciale improvisaties uitgevoerd over vader landse liederen met aansluitend samen zang. De bovengenoemde muzikanten werkten mee aan diverse cd's, o.a. de cd's 'Mu ziek voor Iedereen' en aan de Terdege- concerten. De aanvang van het concert is 20.00 uur. Toegang 6,50// 3,50. Allen hartelijk welkom. den op 4 maart van 12.30 tot 15.30 uur op een nog nader te bepalen lokatie. Inschrijving kan geschieden bij Onder de Wiek te Stellendam, van 11.00 tot 11.30 uur. Voor nadere informaties over de wed strijden: C. v.d. Welle, Berkenlaan 4, 3257 XA Ooltgensplaat, tel. (01873) 2118. Voor informatie over lidmaat schappen: J. Volwerk, Pluvier 18, 3245 TE Sommelsdijk, tel. (01870) 86283. len we nooit vergeten. Ik liep met m'n schoonvader op het erf en opeens achter ons, een grote knal. De gordijnen vlogen van voor de ramen en wij vielen van schrik tegen de grond. Ze hadden de Beekbrug de lucht in laten vliegen en om de hoek van de houtwal voor de brug kwamen de Engelse tanks en begonnen de waarnemingspost onder vuur te nemen. We zagen de Duitse posten zo naar beneden vallen. Mijn schoonvader en ondergetekende hebben direkt na afloop van de schietpar tij een kruiwagen met schop genomen en hebben een grote aarden wal rond het kelderraam gelegd, niet wetend dat dat onze redding is geweest. De laatste oorlogsverrichtingen hebben daar toen plaats gevonden. Een week hebben we toen zowat kon- stant in de kelder doorgebracht met 32 mensen en een hond, de ene tijd zag je de Duitsers achter onze opgeworpen wal zitten, dan weer de Engelsen met getrok ken bajonet ze er uit jagen. Tot de zevende dag dat het menens werd, om zes uur 's morgens begonnen ze de boerderij onder vuur te nemen, de kogels en granaten vlogen als hagelstenen tegen het dak, net zolang tot de zaak .boven ons in brand stond. Een poos hebben we het nog uitgehou den in die hel waar we toen in zaten, tot het niet meer uit te houden was, stukken van het op instorten staande gebouw kwa men brandend naar beneden. Hardverscheurend was het gekerm van de geiten, koeien en varkens die in de vlammen hun droevig einde vonden. We zijn toen uit de kelder gekomen, ik heb een bezemstok gepakt, er een luier aangebonden en gezegd tegen die men sen, volg mij met de witte vlag, dit is onze enige kans om misschien te overle ven. Toch, toen we met z'n allen naar buiten renden, onder een moordend vuur van zowel de Engelsen als de Duitsers wer den de 2 achteraankomers, vader en zoon V. d. Pol, afkomstig uit Achterberg, neer geknald, vader dood en zoon zwaar ge wond. (rest in volgend nummer) Een specifieke tak van het Jeugdevange- lisatiecentrum 'De Windroos' (HGJB/ IZB) is het DABAR-werk. DABAR doet namens een aantal gemeenten een beroep op jongeren uit het hele land om in woord en daad (die beide begrippen zit ten in het Hebreeuwse woord 'dabar') het Evangelie uit te dragen. Wie één of twee weken van zijn of haar zomerva kantie aan dit werk besteedt, krijgt er vast geen spijt van. Want zeker in dit werk geldt: wie geeft, ontvangt! Je bent intensief met de Bijbel bezig, niet alleen in het werk maar ook als teamleden onderiing. En je beleeft iets samen! Heel wat jongeren vinden een DABAR-perio- de dan ook het hoogtepunt van het jaar. Er worden jongeren gevraagd voor het evangelisatie-recreatiewerk op campings (over het algemeen gaat het dan om een periode van twee weken) en voor assis tentie bij evangelisatieweken onder lei ding van evangelisten van de IZB in de grote steden (één week). Het werk op de camping verschilt uiteraard van dat in de stad. Eén van de overeenkomsten is dat je in een team werkt, waardoor je samen sterk staat en er rekening gehouden kan worden met ieders gaven. Bovendien word je in verschillende bijeenkomsten goed voorbereid op je taak. Er zijn geen eisen wat betreft opleiding of ervaring. Je motivatie - bewogenheid en bereid zijn om de Heere Jezus en de mensen die je ontmoet te dienen - is het belangrijkste. Verder geldt er een mini mum leeftijd van 18 jaar. Alle DABAR-aktiviteiten vinden plaats in de maanden juli en augustus 1995. Je kunt zelf aangeven welke periode je beschikbaar bent. Heb je interesse? Vraag dan snel de DABAR-folder aan, waarin je veel meer informatie en een aanmeldingsformulier vindt. Adres: DABAR, Joh. van Olden- bameveltlaan 14, 3818 HB Amersfoort, tel. (033) 622802 (tijdens kantooruren) of Henk van Dam, tel. (05255) 3240. Normaal Streef- Totaal streef- jaar- verbruik vei m' bruik ver m' bruik 500 13 6,50 210 105,00 600 16 8,00 252 126,00 700 19 9,50 294 147,00 800 22 11,00 337 168,50 900 24 12,00 382 191,00 1000 27 13,50 421 210,50 1100 30 15,00 467 233,50 1200 35 16,50 508 254,00 1300 38 17,50 550 275,00 1400 41 19,00 593 296,50 1500 44 20,50 637 318,50 1600 46 22,00 681 340,50 1700 49 23,00 722 361,00 1800 52 24,50 766 383,00 1900 55 26,00 810 405,00 2000 60 27,50 852 426,00 2200 66 30,00 939 469,50 2400 72 33,00 1026 513,00 2600 77 36,00 1112 556,00 2800 83 38,50 1197 598,50 3000 97 41,50 1284 642,00 3500 111 48,50 1503 751,50 4000 125 55,50 1719 859,50 4500 139 62,50 1935 967,50 5000 153 69,50 2155 1077,50 5500 167 76,50 2370 1185,00 6000 181 83,50 2589 1294,50 Afgelopen zienlijk bov de veel hare veek lag de buite en het normale n er dan normaal. ntemperatuur aan- veau en het waai- Weergegevens V Berekeningsmoa Energiebedrijf D (voor geheel Zut alkenburg (ZH) eINVENECO, en Haag, Voorburg d-Holland)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9