Boeren lusten geen Haags wittebrood Visser Visser Gemeentebestuur heeft Prov. bijdrage dorpsvernieuwing Sommelsdijl( nog niet in de itnip Politieberichten Goeree-Overflakl(ee Weer excuus? 6 Vakantiebijbelklub Ooitgensplaat Landbouwpr aatje Taaipraatje (01870)89143 67e Jaargang DINSDAG 28 FEBRUARI 1995 No, 6380 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 3392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Boeren kunnen moeilijk wennen aan de Haagse taal. Wat te denken van prioriteiten als opmaat naar marktgerichtheid? Zulke taal laat boeren koud. Maar landbouwmi nister Van Aartsen bezigt dit taal gebruik. En nu maar wachten op wat komen gaat. Minister Van Aartsen, die de landboliw- portefeuille beheert, zit een half jaar in het zadel. Hij zelf waant zich nog in de wittebroodsweken en geeft zijn ogen en oren de kost. Hij is onder de indruk geraakt van de velen boerenprestaties. Soms raakt de bewindsman overmoedig en zet hij zelfs kritische kanttekeningen bij het beleid van zijn voorganger. Boeren raken van de Haagse capriolen niet onder de indruk. Zij wachten op daden van de nieuwbakken landbouwmi nister. Daden zijn tot nu toe uitgebleven; fhet heeft er de schijn van dat witte broodsweken in Den Haag erg lang duren. De landbouwminister heeft met veel fan fare een zogenaamde prioriteitennota aangekondigd. Volgens hem moet die nota een doorkijk naar de volgende eeuw geven. Een landbouw die naar de 21e eeuw gesleept wordt, vraagt een door wrocht dokument met analyses, dilem ma's, knelpunten, mogelijkheden en koersen voor de land- en tuinbouw. De landbouwminister prefereert een duide lijke visie. Hij vindt dat het maken van keuzes de juiste opmaat is naar een agra rische sektor die vooral gericht is op de markt. Als je het zo bekijkt wordt het de boeren iets duidelijker, al blijven ze voorlopig van mening dat een boer niet alleen van visies kan leven. Boeren vra gen zich dan ook af of zij van 'paars' (de nieuwe politieke lijn!) het heil mogen verwachten. Mager budget I>Ja een half jaar 'Haagse wittebroodswe ken' raken veel boeren het geduld kwijt. Zij zijn niet meer te paaien met minis tersbezoekjes, mooie loftuitingen en hoopvolle toezeggingen. De boeren vin den dat hun landbouwminister nu wel eens over de brug mag komen. In feite bekruipt de boeren de angst dat de minis ter niet verder komt dan ombuigingen en bezuinigingen. Vanuit Den Haag is immers al het signaal gegeven dat ook Van Aartsen enkele honderden miljoe nen guldens in de eerstkomende jaren moet inbinden. Bij zo'n signaal worden boeren niet vrolijk. Na zoeel jaren Taaipraatjes is dit onder werp nog nooit aan de beurt geweest. Het is thans de hoogste tijd de krant eens nader te belichten. Het woord krant is eigenlijk een verkorte vorm van courant en in de volksmond hoe langer hoe meer gebruikelijk gewor den, zeker in de spreektaal. Dikwijls bedoelt men met 'de krant' geen bepaald blad, maar alles wat er in het land, de stad, het dorp of in het gezin wordt gele zen. Het gebruik van het enkelvoud is waarschijnlijk afkomstig uit de tijd dat er in de meeste gezinnen slechts één krant in de bus kwam en het aantal kranten en tijdschriften nog gering was, dit in tegen stelling tot de huidige tijd, nu de hoe veelheid ongevraagd reklamedrukwerk tot veler ergernis letterlijk de pan uitrijst en tot vervelens toe op de deurmat wordt gedeponeerd. En dan te bedenken dat volgens de dich ter A. C. W. Staring 'de krant en het weerglas alleman bedriegt'. Daarmee heeft kennelijk de van geringschatting getuigende uitlating 'de krant brengt leu gens in het land' te maken. Men kan er echter ook posi-tief over denken, zoals de Amerikaan Henry Ward Beecher: „Kranten zijn de onderwijzers van het volk, het eindeloze boek, de krant is onze nationale trots". Beecher, geboren in 1813 in Connecticut, overle den in 1887 in Brooklyn, was een beroemde kanselredenaar en realist. Vooral bekend geworden door zijn strijd voor afschaffing van de slavernij. Wie er gelijk heeft, laten we in het midden. Hoe het zij, zeker is dat veel mensen dagelijks naar de krant grijpen om van het nieuws op de hoogte te blijven. Van- Het budget van de landbouwminister is krap bemeten met drie miljard gulden. Als je het budget bestudeert kom je tot een driedeling: 800 miljoen gulden voor agrarisch onderwijs, bijna 900 miljoen gulden 'algemeen' (lees: personeel en uitrusting) en de rest voor struktuurbe- leid, landinrichting, kwaliteits- en dier gezondheidszorg, onderzoek en voorlich ting. Als de minister het mes zet in zijn begroting kan dat ernstige brokken tot gevolg hebben. Boeren vrezen dat de bezuinigingen overal voelbaar zijn, maar dat het ambtenarenkorps goeddeels gespaard blijft van financiële druk. Vanuit het boerenerf vindt men dat er best minder ambtenaren mogen werken binnen de Haagse burelen. Het ambtena- renlegioen legt immers beslag op een derde deel van het nationale agrarische huishoudboekje dat Van Aartsen bij houdt. Boeren vinden dat het werk met minder ambtenaren kan, dat bespaart vele miljoenen... /Tr^ari^/ Hoe zit het ook alweer met die prioritei ten als opmaat naar marktgerichtheid? Als de landbouwminister maar niet blijft steken in bezuinigingen. Het maken van keuzes betekent dat bepaalde aktiviteiten minder en andere aktiviteiten meer uit de verf mogen komen. Naast besparingen dus ook beleidsintensiveringen, zegt de slimme boer. Hij herinnert de landbouw minister nog eens fijntjes aan de extra gelden die beloofd zijn voor struktuur- verbetering. Dat mag leiden tot platte landsontwikkeling, voorzieningen op het platteland en een betere verwerving en doorstroming van kennis. Boeren kijken ook naar de Rr.i«selse geldpotten die ook voor de Nederlandse burgers toeganke lijk moeten zijn. Met enige vindingrijk heid zou Van Aartsen kunnen graaien in de 'fondspotten' van de Europese Unie. Boeren geven nog een uitleg aan priori teiten: minder regels, minder papier, meer boerenpraktijk en een goed klimaat y..j Cf xici dc%c kuuxi Vond jij het ook zo leuk afgelopen zomer op de vakantiebijbelklub in Ooitgensplaat? Op D.V. 3 maart zijn we er weer. Deze keer niet in de tent voor de Ned. Herv. Kerk, maar in 'Elthato'. Die dag hebben we speciaal voor u en jou een programma samengesteld. 's NÏorgens om 10.00 uur beginnen we met de kinderklub voor de kinderen van 4-12 jaar. We zingen, vertellen een ver haal uit de bijbel en knutselen gezellig, 's Middags is er om 14.00 uur een leuke kindermiddag. Jullie komen toch alle maal?! 's Avonds nodigen we iedereen, jong en oud, uit om samen met ons te komen zin gen. Deze sing-in begint om 20.0C uur in 'Elthato'. We rekenen op jullie komst. De vakantiebijbelklubkommissie Ooitgensplaat voor de moderne ondernemer. Dat is ronde boerentaal en geen Haagse woor- dendraverij. De boeren accepteren bezui nigingen, mits ze gebaseerd zijn op goede keuzes (prioriteiten) en op meer efficiency én effekt. Zij accepteren ook meer gerichtheid op de markt. Het wordt dan wel tijd dat de wittebroodsweken voor Van Aartsen snel voorbij zijn. B.Schouwing REGISTERACCOUNTANTS Vanaf 1 maart ook in Middelharnis: Langeweg 19b, 3245 KE Middelharnis daar 'wat je daar vertelt is geen nieuws, het heeft al een paar dagen geleden in de krant gestaan'. Daartegenover staat 'dat mag wel in de krant', om iets opmerkelijks en onge woons aan te duiden. We zagen al dat lezen gezelligheid met zich meebrengt. Zo vonden we in een oud boek de volgende omschrijving van een rustige huisvader: 'Hij rookt zijn pijp, leest zijn krant, doet zijn stoot op het biljart'. Terug naar vervlogen tijden. Vroeger was het woord courant het meest gebruikelijke om een dagblad of weekblad aan duiden. Courant is afge leid van de Franse betekenis het lopend nieuws. We citeren een uitspraak van de Engelse schrijver Wendell Phillips (1868-1915) waaruit de invloed van de krant blijkt: „Wij leven onder de rege ring van maimen en ochtendbladen". We gooien er nog een uitspraak van Jan Gresshoff, de vroegere hoofdredakteur van de Nieuwe Arnhemse Courant tegenaan: „Al is het dagblad nog zo snel, de waarheid achterhaalt het wel". Tot in het begin van de zeventiende eeuw kende men de lopende tijdingen. Vergelijk: de courante prijs, in de bete kenis van de op dit ogenblik geldende prijs. Vandaar ook de uitdrukking reke ning courant in het geldverkeer. Zo betekende 'zijn courant van iets heb ben' ergens dadelijk van op de hoogte zijn. Ook het woord courantier, het defti ge woord voor iemand die een krant uit geeft of schrijft, is van dit courant, het lopend nieuws betreffend, afkomstig. Vaak kan men aan de naam van het blad de strekking, het geloof of de gebonden heid aan de provincie, stad, streek of het dorp herkennen. We besluiten met een uitspraak van Napoleon om zijn angst voor het nieuws te illustreren: „Vier vijandige kranten zijn meer te vrezen dan duizend bajonet ten". COMBi Eigenlijk geen hond die vrijdagmiddag buiten kwam. Ook in Sommels dijk was 't kil en gutste de regen neer maar toch waagde zich daar een gezelschap op straat, dik in de regenjassen en de paraplu's geheven. Zo bezagen ze het dorpsbeeld van Sommelsdijk, vooropgegeaan door weth. mevr. van Eek en Gedeputeerde mevr. Stolker wier aanwezigheid in het teken stond van het dorpsvernieuwingsprojekt. Dat projekt, weet u, dal in de vijf uitvoe ringsjaren tien miljoen gaat kosten waar van de Provincie 4.3 miljoen in 't voor uitzicht heeft gesteld, maar die bevinden zich nog niet in Middelhamis' knip: „Ik kan u niet garanderen dat dit bedrag ook volledig ter beschikking kan komen", waagde Gedeputeerde mevr. Stolker zelfs te zeggen: „dat moet de komende jaren tijdens het uitvoeren van het plan van aanpak blijken". Optimistischer dan zo was het begin van de bijeenkomst, in 't gemeentehuis, ige- toonzet. Mevr. van Eek maakte de outsi ders deelgenoot van het jarenlange ge- meentebestuurlijke streven het plan uit- voeringsgereed te krijgen en ze verheel de niet dat er best wel'es twijfel was ge weest of hét ooit werkelijkheid zou wor den, maar wat mooi was het bericht van de Provincie d.d. 16 juni 1994 dat 4.3 miljoen beschikbaar werd gesteld. De gemeenteraad stelde het totaal benodigde krediet op 3 november 1994 gereed en het verheugde weth. van Eek thans zeer dat het projekt thans van start kon gaan en de werkcommissie kon worden geïn stalleerd. Gedeputeerde mevr. Stolker kweet zich deze middag gaarne van die taak. Om alle bouwkundige onvolko menheden op te lossen zal nog een groter bedrag nodig zijn dan de vorengenoemde 9 miljoen en dan kan nog niet eens ge dacht worden aan het weer aanleggen van de in 1926 gedempte kerkgracht voor welk onderdeel op particulier initia tief wordt gehoopt. ..Sommelsdijk met z'n 150 monumenten en 500 beeldbepalende panden wil weer een parel worden aan de Kroon van Zuid Holland", liet mevr. van Eek horen en de Gedeputeerde luisterde, ook al beëindigt ze binnenkort haar politieke loopbaan. Combinatie Op een combinatie van maatregelen hoopt ze, geaktiveerd door gemeente en door particulieren die hun woningen wil len verbeteren. „Daarbij kunt u rekenen op het provinciale stadsvernieuwings fonds", liet mevr. Stolker weten al plaatste ze daar wel wat kanttekeningen bij; immers, de provincie ziet het stads vernieuwingsfonds veel minder door de Overheid bedeeld waarom de projekt- voorstellen van de gemeenten 'uiterst kritisch' tegen het licht moeten worden gehouden. Alleen dan kunnen de ergste achterstanden in de Provincie nog wor den ingehaald. Echte achterstanden wor den geacht zich te bevinden in de parti culiere woningverbetering en het realise ren van sloop-nieuwbouwprojekten; voor die twee zijn bijdragen uit het provinci- Verkeerscontrole Door de politie van Goeree-Overflakkee zal in maart 1995 streng gecontroleerd worden op de technische- en inrichtings eisen van alle soorten aanhangwagens. Bij overtredingen zal dan proces-verbaal worden opgemaakt. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak woning In de nacht van 23 op 24 februari werd in de Pres. Wilsonstraat te Oude Tonge een inbraak in een woning gepleegd. Binnen heeft men enkele kasten door zocht, maar er werd niets weggenomen. Ook werd in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in woningen aan de Johnsonstraat, Mariniersweg en de Ford- straat 1 in Oude Tonge. Uit de woningen werd o.a. audio-visuele apparatuur, geld en kleding gestolen. Alcohol in het verkeer In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Ooitgensplaat 2 autobestuurders aan gehouden i.v.m. te veel alcoholgebruik. Een inwoner uit Berkel en Rodenrijs blies 265 ug/1 en kreeg een boete van 320,00 en een inwoner uit Ooitgens plaat moest een bloedproef ondergaan. In de nacht van maandag 27 februari op dinsdag 28 februari werd een bestuurder van een personenauto gecontroleerd op de Langeweg te Ooitgensplaat. Bestuur der bleek alcohol genuttigd te hebben en werd aangehouden om op het bureau een ademanalysetest af te leggen. De uitslag bleek dermate hoog, namelijk 645 ug/1 dat ook zijn rijbewijs direkt werd inge vorderd. Inbraken Zondagmiddag is geprobeerd in te bre ken in een woning aan de Emmastraat in Den Bommel. Het is de dader(s) niet ge lukt binnen te komen. Er werd aardig wat schade aangericht. Ook werd zondagavond geprobeerd in te breken in een woning in de Fordstraat in Oude Tonge. Ook daar is men niet bin nen geweest. In het weekend werden op het terrein van Best Trucks in Oude Tonge 2 containers opengebroken. Diefstal Een inwoner van Oude Tonge miste zaterdag op zondag na een omarming van een man in de Voorstraat in Oude Tonge zijn portèmormee uit zijn binnen zak. In de portemonnee zat o.a. geld, rij bewijs en cheques. De schade bedraagt ongeveer 4.000,-. De vermoedelijke dader is een 35-jarige man, stevig postuur, kort sluik haar. Getuigen worden opgeroepen te bellen naar de politie in Middelharnis, tel. (01870)88777. GEMEENTE MIDDELHARNiS Vernieling Op 22 of 23 februari werd op de Groene Zoom te Sommelsdijk een zo goed als nieuwe auto met een scherp voorwerp bekrast. Dader(s) onbekend. Ongeval Op 23 februari reed op de Battenoordse- dijk te Nieuwe Tonge een bestuurder met zijn personenauto in een bocht rechtdoor. Hij kwam in een sloot tot stilstand en kwam met de schrik vrij. Winkeldiefstal Op 23 februari werden bij Bart Smit te Middelharnis twee jongetjes aangehou den voor het stelen van een kleine hoe veelheid speelgoed. Zaterdagmiddag 25 februari hebben 2 mannen kans gezien uit de fotozaak Hameeteman in Sommelsdijk 2 fotoca mera's te stelen. Daders konden niet meer worden achterhaald. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak In de nacht van 22 op 23 februari werd in de Weststraat te Ouddorp ingebroken in een winkel. Weggenomen werd een flinke hoeveel heid kleding. Vernieling Het afgelopen weekend werd te Stellen- dam op de Zuiderdiepstraatweg een ruit van en bushokje (abri) vernield. aal stadsvernieuwingsfonds te rechtvaar digen, de verantwoordelijkheid voor ver betering van de woonomgeving ligt in de eerste plaats bij de gemeente zelf, zo vindt de Provincie. Daaraan wordt pas een bijdrage geleverd als het om ernstige fysieke achterstanden in de openbare ruimte gaat. Mevr. Stolker acht dat in het Sommelsdijkse plan van aanpak niet overal het geval te zijn. De toekenning van de Provinciale bij drage is dan ook, zo zei mevr. Stolker, een gedeeltelijke toekenning zonder de garantie dat dat bedrag volledig ter be schikking komt. De particuliere woning verbetering dient echt op gang te komen en nieuwbouwplannen dienen daadwer kelijk tot uitvoering te worden gebracht. Gemeente en Provincie zullen de voor genomen ingrepen in de woonomgeving nog eens kritisch dienen te bekijken om een 'realiseerbaar ambitie-nivo' vast te stellen. In ieder geval zullen echte fysie ke achterstanden moeten worden aange pakt, maar soberheid en doelmatigheid zullen daarbij heel nadrukkelijk in het oog dienen te worden gehouden", zo beperkte de Gedeputeerde een al te groot enthousiasme. Daarmee bedoelde ze te hebben erkend dat er een grens is aan wat de gemeente zelf kan bijdragen maar dat ook de Provincie die grens kent, ook in vergelijk met wat politiek tegenover de ander Zuidhollandse gemeenten kan worden verantwoord. Maar Middelhamis mag er van overtuigd zijn dat de Provincie de komende jaren konstruktief mee zal blijven denken, die zekerheid werd door mevr. Stolker ten minste nagelaten. Te voet ging het daarna vanaf het Ge meentehuis naar de kern van Sommels dijk waar 't allemaal gebeuren moet. Geen zorg heeft mevr. weth. van Eek in de aanbevolen soberheid en doelmatig heid, want die worden al ten volle be tracht. Op de Voorstraat, bij de historische pomp voor het gebouw wat eens het ge meentehuis was, (nu de Voogd Assuran tiën) veegde mevr. Stolker de tegel die daar in het plaveisel is aangebracht zand- vrij. De gebruikte nieuwe bezem was kenne lijk de eerste praktische uitgave voor het Dorpsvernieuwingsplan, in de aanbie ding, mét steel, 7,95 bij de fam. Mas tenbroek, alsof dat niet zuinig is, doel matig ook trouwens, niet getuigend van een te hoog ambitie-nivo in elk geval! Ingezonden: Geachte heer de Neef, U kunt weer verontschuldigingen gaan aanbieden! Na Workum's eerherstel zult u nu de heer van Os, direkteur van het Rijksmuseum in Amsterdam met het schaamrood op de kaken tegemoet moe ten treden. Hij heeft niets met het Neon- geval te maken! Dat is een aankoop van de heer Fuchs van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Een geheel ander insti tuut! Hoogachtend, R. P. Boot Krant VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFfE C3 c=i C3 cn C3 CO cm cn CD OUDDORP - Wesiscraai 35 - Tele(oot) (018781 16 12 I Fax 3^34 ftCNESSE- Pnnlshop - Hogezoam 172 - Telefoon (01116) 2^ OJ SOMMELSDIJK - Weslkrakeelslraal 8 - Telefoon 101870) 8 6841 Gedeputeerde Stolker veegt haar straatje schoon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1