EIÜVIIDEII-IHEmi/a r Boek- en kantoorboekhandel Vroegindeweij b.v. 90 jaar Hoe houdt u de mond van uw kind gezond? Expositie bloem- aquareilen in Bezoekerscentrum Het gevaar van de zuigfles Podiumgroep 'Eigenwijs' brengt nieuw programma uit flakkee verhuizingen b.v. muit sum mm boete? Oud papier Herkingen 3e Blad VRIJDAG 24 FEBRUARI 1995 No. 6379 Uit recentelijk onderzoek van het Ivoren Kruis is gebleken dat tand- bederf bij jonge kinderen in de af gelopen jaren nogal toegenomen is. Een niet zo bekende maar veel voorko mende oorzaak van tandbederf bij jonge kinderen is het gebruik van zuigflesjes. Ouders geven hun kind steeds meer - als zoethoudertje of uit gemak - een flesje met vruchtensap of melk. Kinderen kun nen dat flesje dan urenlang koesteren. Tijdens de boodschappen, in de tram... overal gaat het gevulde flesje mee naar toe. Hoe rustig de kinderen zich dan ook gedragen en hoe makkelijk dit wel voor de ouders is, het gebruik van deze flesjes moet sterk afgeraden worden. In vruchtensap, maar ook in melk, zitten suikers. Als deze suikers langere tijd in de mond blijven tasten ze de net aange boren tandjes al in een vroeg stadium aan. Het gevolg kan zijn dat met name de voortandjes van het kindergebit weg rotten. Het is dan ook verstandig het ge bruik van zuigflesjes overdag danig te beperken. Een flesje mee naar bed geven is al helemaal uit den boze. Bekers - simpel en doeltreffend Beter is het om kinderen al heel vroeg uit een beker te laten drinken. Dat kan al op het ogenblik dat de kleine spruit zo'n ne gen maanden is. U ziet uzelf al zitten met de dweil kon- stant in de aanslag? Tuitbekers zijn hier voor de ideale oplossing. Het kind kan deze zelf goed beetnemen en er wordt een stuk minder geknoeid dan met een gewone beker. Drinken uit een beker - waarbij de in houd niet langer dan noodzakelijk in de mond blijft - is niet alleen veel beter voor een gezond gebit, het bevordert daarnaast de ontwikkeling van de kaken en de mondspieren. Dit is dan weer be langrijk voor het praten en een mooie mond. Overgang van zuigfles naar beker Vele kleine kinderen zijn inmiddels zo gewend aan het gebruik van een zuig- flesje. Het is dan goed om het kind gelei delijk aan aan de overgang naar een beker te laten wennen. Diverse manieren - of een combinatie ervan - zijn daar voor mogelijk. In het begin komt de slechts 1 maal per dag de kast uit. Gelei delijk aan wordt deze frekwentie opge schroefd. Ook kan men het kind de in houd meteen laten opdrinken, zodat daarna de fles weggezet kan worden. (Het leegdrinken kan versneld worden door de opening van de speen groter te maken). Een ander, heel effektief middel is om de inhoud van de fles een stuk minder aan trekkelijk te maken. Extra veel water toe voegen waardoor de smaak veel flauwer wordt kan wonderen verrichten. Snoep Dat snoepen heel onverstandig is, weten de meeste jonge ouders wel. Toch blij ken de gezonde tussendoortjes als appels, soepstengels, rijstwafels, stukjes kaas of komkommer het nog niet te win nen van de suikerrijke snoeperijen. Na tuurlijk is een enkel snoepje per dag niet zo erg. Een teveel aan suikers tast echter het jonge gebit al snel aan. Om overma tig snoepen tegen te gaan kunnen ouders afspraken maken met de kinderen over de hoeveelheid snoep en het tijdstip waarop een snoepje toegelaten is. Tandartsbezoek en poetsen Met het veranderen van het snoepgedrag en het weggooien van de zuigflesjes is de strijd tegen tandbederf al voor een groot deel gestreden. Het bezoek aan de tandarts en het poetsen van het gebit zijn natuurlijk zaken die geregeld en goed moeten gebeuren. Op tweejarige leeftijd kan het kind zijn ouders al vergezellen naar de tandarts. Zo kan het vast een beetje rondkijken en weiinen aan het feit dat een bezoekje aan de tandarts er gewoon bij hoort. Met het poetsen kan op nog jongere leef tijd begonnen worden. Zodra de eerste tandjes tevoorschijn komen, mag ook de kindertandenborstel uit de kast gehaald worden. Spelenderwijs went het kind aan de borstel en aan het poetsen. Belangrijk hierbij is wel dat de ouders jonge kinde ren blijven helpen met het poetsen. „Zelf doen", de bekende kreet van kinderen die wat groter worden is prima, zolang ouders maar terdege beseffen dat hun kleine lieverds nog niet de vereiste han digheid bezitten om het gebit grondig te poetsen. Hulp blijft daarbij dan zeker het sleutelwoord. Voor meer informatie over deze onder werpen kunt u terecht bij het consultatie bureau van Kruiswerk ZHE bij u in de buurt. U kunt uiteraard ook met vragen terecht bij uw tandarts. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met aatwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. £>F PiniiK MIS Mijn nicht schrok ervan, toen ze mij vlees èn kip voor onze barbecue op dezelfde keukenplank zag snijden. Zij wilde dat ik dat met verschillende mes sen op afzonderlijke planken deed. Moet dat heus? Antwoord: Uw nicht heeft gelijk. Rauwe kip en vlees zijn dragers van (vele) verschillende bacteriën die niet met elkaar in aanraking mogen komen. Vooral varkensvlees kan ander vlees, vis en gevogelte besmetten, juist als het lang èn ongekoeld buiten staat voor het gebakken wordt. En daarom moet u ook alle keukengerei én plankjes terdege afwassen en afborstelen. ÈïinnG OF nrsiaG? We horen nu verschillende bedragen aan kinderbijslag noemen, maar wat krijgen we als dit jaar ons eerste kind geboren wordt? Antwoord: Voor u geldt volgens de nieuwe regeling 281,47 per kwartaal voor kinderen tussen nul en zes jaar. Komt er binnenkort een tweede baby bij, dan krijgt u daarvoor eenzelfde bedrag. De grootte van het gezin is nu niet meer van belang, maar om de zes jaar wèl de leeftijd. LEEioaaa lezen Waar huist de uitgever van die boeken met grote letters? Antwoord: De bedoelde boeken kwa men van uitgeverij De Mouter, maar die is ermee gestopt. kunt zich nu wenden tot de Grote Letter Bibliotheek Uitgeverij, Rijksstraatweg 125, 1396 JJ Baambrugge, telefoon (02949) 3220. GEEN laNOQOavtPENilOEN Is het waar, dat landbouwpensioen ver valt als de man overlijdt, ook al laat hij een wettige partner achter? Is dat ook zo met andere pensioenen? Antwoord: Zo mooi als sommige pen sioenen tegenwoordig zijn, is dat land bouwpensioen nooit geweest. Voor de landarbeiders, die weinig verdienden, bestond aanvankelijk helemaal geen regeling. De Invaliditeitswet van vóór de oorlog stelde ook weinig voor, en toen er eindelijk een pensioenregeling kwam, gold die tot circa 1966 uitsluitend voor de man die het werk had gedaan. Met de weduwen werd vóór 1966 geen rekening gehouden. Na 1966 kwam er pas een aanvullende regeling, waarbij ook wedu- wenpensioen mogelijk werd, maar daar moest dan weer wel premie over zijn betaald... Alle pensioenregelingen zijn verschillend. Toen de Algemene Ouder domswet (A.O.W.) was aangenomen, werd echter vaak geredeneerd dat er vol doende voor de mensen boven de 65 jaar gedaan was en daardoor vertrouwden de werkenden (wellicht te veel) op een goed verzorgde oude dag. Dat de inflatie op den duur zó ongunstig zou uitpakken als de laatste tijd het geval is, kon destijds niemand vermoeden. Daardoor zijn heel wat bejaarden afgescheept met een feite lijk veel te krap berekend pensioentje, of helemaal geen extraatje naast de vaak nauwelijks toereikende A.O.W. HOEIRNG HM.lH.l Ik werk full-time, heb een weduwenpen- sioen en een pensioen van het S.F.B, dankzij mijn man. Vervalt dit als je gaat samenwonen, of alleen als je gaat trou wen? Antwoord: Zolang de nieuwe Nabe staandenwet niet is aanvaard, gelden nog de regels van de Alg. Weduwen- en Wezenwet. Dat pensioen wordt ingetrok ken: als de weduwe (of weduwnaar) niet langer arbeidsongeschikt en nog geen 40 jaar is; zij/hij geen kind meer heeft omdat het kind huwt of overlijdt vóór de 35e verjaardag van de weduwe/weduw naar; zij/hij 65 jaar wordt; zij/hij her trouwt. In de nieuwe wetten, dus ook de ontworpen Nabestaandenwet, wordt samenwonen met huwelijk gelijkgesteld. Hallo, zijn we wakker!? De titel van het splinternieuwe programma van podiumgroep 'Eigenwijs'. Op D.V. zaterdag 18 februari vindt de première van dit programma plaats bij het Open Jeugdwerk in 'De Hoeksteen' in Middelharnis. Ze zijn ondertussen al weer ruim 2 jaar bij elkaar: podiumgroep 'Eigenwijs'. De start was in oktober 1991 met het pro gramma 'Dat maak ik zelf wel uit!' Dit werd in oktober 1992 gevolgd door 'Ga die wereld uit!Met deze twee program ma's hebben Johan, Sjaak, Erwin en Jan ondertusen al vele koffiebars en Open Jeugdwerkgroepen bezocht. 'Het werd weer eens hard tijd voor een nieuw pro gramma', vinden ze zelf. En dat is er nu dan, met de prikkelende titel 'Hallo, zijn we wakker!?' Een pro gramma dat totaal anders is als de twee voorgaande. Ze omschrijven het zelf als 'boeiender, meer indringend'. Het gaat over de vaak zo slappe houding van christenen. Ten opzichte van elkaar, maar zeker ten opzichte van God. Het lijkt wel of we ingedommeld zijn, we slapen en hebben geen oog meer voor God en voor onze naaste. Terwijl de Bij bel ons dringend oproept om wakker te zijn. De wereld staat in brand, maar wij maken ons druk met het blussen van bin nenbrandjes, voor het behoud van onze welvaart, van onze goede positie en ga zo maar door...' Tot zover iets over de inhoud. Wat je verder allemaal te wachten staat? Daar willen ze niet veel over kwijt: 'We heb ben heel wat nieuwe dingen erin zitten, vooral audiovisueel is de kwaliteit nogal verbeterd. Maar laat iedereen dat zelf maar komen beoordelen'. Een uitnodiging waar we ons graag bij aansluiten. Je hebt het gehoord: je bent van harte welkoma.s. zaterdag in 'De Hoeksteen'. Vanaf 19.30 uur staan de deuren wagenwijd open, de avond begint om 20.00 uur. Kosten 2,50. Zorg er zeker voor dat je op tijd bent! N. A. VAN KEMPEN makelaar o.z., beëdigd taxateur ami-viiNTEmiOEiEN Hoe komt het toch dat de één elk jaar last heeft van wintervoeten, en andere mensen daar nooit van hun leven mee tobben? Antwoord: Winterhanden en -voeten ontlenen hun naam aan het kille feit dat deze aandoening het ergst gevoeld wordt als het koud is. Ze treedt vooral op aan de uiteinden van armen en benen, omdat daar de bloedvaten èrg dun zijn. De kwaal is een gevolg van onvoldoende doorstroming van het bloed door een langdurige kramptoestand. Er bestaat een zekere aanleg voor, want sommige men sen krijgen het heel snel en anderen heb ben er nooit last van. Gekscherend wordt wel eens over 'kachelbenen' gesproken, maar dat komt omdat de kwaal wel eens ontstaat doordat iemand met 'ijskoud' geworden voeten (bijvoorbeeld na een tocht door sneeuw en ijs) thuisgekomen gelijk met zijn benen dicht bij de kachel gaat zitten. Dat is onverstandig. Het is in zo'n geval beter eerst de benen en de voeten flink te masseren en in beweging te blijven tot alle ledematen weer op temperatuur zijn. Worden koude handen en voeten te snel bij een warmtebron ge warmd, dan verschijnen er spoedig rode vlekken. Die worden dan wel warm, maar ze gaan ook erg jeuken. En dat niet eventjes, maar telkens opnieuw bij snel wisselende temperaturen. Wie zulke klachten wil voorkómen, kan bij lage temperaturen dikke, warme sokken en handschoenen dragen. Wie 's winters grote afstanden moet fietsen en gevoeli ge handen heeft, kan beter leren motor handschoenen aantrekken, dan van die dunne flodderdingetjes. Houd ook bin nenshuis een gelijkmatige temperatuur aan, dus laat de elektrische deken wel met behulp van een schakelklok uw bed voorverwarmen, maar houd een lage stand aan en schakel die deken uit alvo rens onder de wol te kruipen, anders laten de voeten zich weer voelen! Soms willen vaatverwijdende middelen van de dokter wel eens helpen. Helaas worden tal van mensen misleid door advertenties die bepaalde medicijnen aanprijzen, maar het geld daarvoor kunt u besparen. Die irriteren meestal meer dan dat ze kunnen helpen. Sommige zijn zelfs brandgevaarlijk of slecht voor het milieu. Alléén warme kleding en massage zijn effektief. Zelfs wisselbaden zijn de op lossing niet, maar bieden wel eens tijde lijke verlichting. In het voorgeslacht van boekhandelaar L. Vroeg indeweij te Middelharnis geen roemruchte leden die historische daden hebben neergezet, maar dhr. Vroegindeweij is niet minder trots op z'n grootvader die een eerbaar boekhandelaar werd, want ook dat is van historische betekenis geble ken, 't Zal nog slechts een klein handjevol hoog bejaarde Middelharnissers zijn dat Middelharnis nog zonder boekhandel Vroegindeweij heeft ge kend, want die is er al negentig jaar...! De grondlegger Leendert Vroegindeweij W.zn. waagde op 11 maart 1905 de ongewisse stap naar het zelfstandig ondernemerschap. Het winkeltje dat hij op de Westdijk betrok telde nog geen tien vierkante meters, en 't was meestal z'n vrouw, 'opoe Coosje' die op de winkelbel reageerde. Zij, uit het drukkersgeslacht Boekhoven, had affektie met de boekhandel en wie weet is zij het geweest die haar man in die richting heeft geduwd. Leendert zelf vertegenwoordigde z'n 'Algemene boek- en papierhandel' ergens in 't flakkeese land waar hij van dorp tot dorp z'n afnemers zocht. Alle beetjes hielpen, óók die talloze vellen tekenpapier die 'opoe Coosje' - per stuk - verkocht aan de leerlingen van de Ambachtschool. Ook de dorpelingen wisten de weg te vinden en zo kwam het dat zoon Thomas David, Daaf, in 1938 de plaats durfde innemen van z'n toen be treurde moeder; de boekhandel had perspektief en Daaf verliet er z'n baantje in de Proeftuin voor. Anders dan z'n vader had gedaan hield hij zich wel met de winkel bezig en dat bleef niet zonder resultaat. Vader Daaf had het vak in de vingers en hij wist goed met z'n klanten om te gaan. Twee waardevolle eigenschappen die zoon Leen werden ingeboren. Hij ging in 1958 in de zaak aan 't werk en deed zoals opa had gedaan, de boer op. Op de dorpse beurzen waar de boeren hun produkten ver kochten infiltreerde de jonge Leen Vroegindeweij met heel andere handel, z'n papierwaren. Vader en zoon Vroegindeweij werkten hard aan de opbouw van het bedrijf, en toen vader Daaf in 1977 overleed stond de opvolger gereed. De winkel heeft ettelijke verbouwingen gekend en 't ging steeds excelsior totdat in 1989 de huidi ge omvang werd bereikt, 260 m^ Toen werd aan de over zijde van de straat de afd. Kantoorboekhandel in gebruik genomen en ook toen al stond een junior, zoon Tom gereed om samen met vader Leen aan de slag te gaan. En met moeder Harmina (Mulder) trouwens, want haar inbreng is een niet geringe geweest en nog is ze aktief, met schoondochter Ria, want Tom's belangstelling is niet tot de zaak beperkt gebleven, al had'ie, in eerlijkheid gezegd, aanvankelijk sportleraar willen worden. Gevieren vormen ze de ruggegraat van een hecht familiebedrijf. Boek- en Kantoorboekhandel Vroegindeweij b.v. Het jubileum Vader en grootvader en 'opoe Coosje', ze zouden hun ogen niet geloven als ze zouden zien hoe op hun vlijt is voortgebouwd. Woensdag 15 maart wordt in het bedrijf 'open dag' gehouden en donderdag 16 maart komt, in de gem. bibliotheek de auteur Marion Bloem die haar eigen werk zal bespreken. Wie wat van boeken weten wil, 60.000 titels staan in de computer en kunnen zo worden opgezocht. Boekhandel Vroegindeweij hoort bij de groot sten in den lande als het om tijdschriften gaat, er zijn tweeduizend titels beschikbaar en wie kantoorinrichting en kantoormeubelen zoekt vindt bij Vroegindeweij het nieuwste waarvoor zelfs buitenlandse beurzen worden bezocht. Een up to date bedrijf derhalve, begonnen op 10 m^ en naar 't lijkt nog lang niet uitgegroeid al is de beschikbare ruimte nu geheel bezet, 't Zou alleen nog naar boven kun nen maar daar woont Tom; sinds enkele maanden zijn vader en moeder van daar verhuisd, wat verder van de boekhandel verwijderd, maar dat slechts in kilometers uit gedrukt; ze blijven hecht aan het bedrijf verbonden, maar dagelijks luisteren ze aan de trap of zich nog geen opvol- gertje heeft aangediend... Dat zou de 5e generatie boek handelaren kunnen zijn! Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Wat gebeurt er eigenlijk met het geld dat ik aan boetes moet betalen? Zou het niet praktischer zijn als de politie dat gelijk inde en dan kon gebruiken voor uitbrei ding en verbetering van het plaatselijke politie-apparaat, en ter bestrijding van de kriminaliteit? Antwoord: Het meeste geld van gein- casseerde boetes komt binnen bij het ministerie van justitie. Boeten voor het rijden zonder verzekering tegen wettelij ke aansprakelijkheid worden in het Waarborgfonds gestort. Aanslagen wegens niet betaalde parkeerbelasting worden al door een aantal gemeenten geïncasseerd, doch dat zijn slechts kleine bedragen. Dat er hier géén geld rechtst reeks naar een politiekorps vloeit, is logisch. De burgers zouden geen leven meer hebben, want sommige diktaturen leerden ons reeds dat bepaalde korpsen extra munt zouden kunnen slaan uit die mogelijkheid om sneller wat meer finan ciële middelen té verwerven! Overigens houdt het Rijk heus niets over van al onze boetes. Als men bij de verkeersza ken ook alle veel hogere boeten voor de kriminaliteit zou meerekenen, dan dekt het totaal daarvan bij lange na niet de miljarden guldens die er jaarlijks moeten worden besteed aan de financiering van ons politie-apparaat, de rechterlijke macht incl. alle salarissen en het onder houd van rechtbankgebouwen, politie bureaus, huizen van bewaring, gevange nissen, technische apparatuur, plus ontel bare vervoermiddelen en de regelmatige vervanging daarvan. En naast de lonen en overwerkuren van de benodigde man kracht voor het tijdrovende recherche werk, 24-urige surveillance (binnen en buiten de bebouwde kom der gemeenten) bewaking van ambassades e.d. komen nog de tipgelden, hoge beloningen en schadevergoedingen. De schatkist blijft dus (te) veel tekort komen. aiLES-lïKllEÜ Onze tweejarige kater likt steeds aan muren, bloempotten, pannen en zelfs aan ongepoetste schoenen. Hoe leren we hem dat af? Antwoord: Dat likken door huisdieren wijst op een tekort aan mineralen. U voert uw kat blijkbaar te éénzijdig. Katten en honden hebben geregeld een portie spiervlees of vis nodig. Haal af en toe vers hart en geef ze ook eens per week (wel 10 minuten gekookte) vis,, gemengd met bruinbrood. Dat is beter dat altijd brokjes of kant-en-klare dier voeders, want sommige bevatten orgaan delen of ander afval en/of véél te veel water. Hoe meer ruw eiwit met calcium, fosfor en vitaminen A, D3 en E, en des te minder vocht, des te beter het voer! Dan likt uw kater u in plaats van de muur. Vanaf zaterdag 18 februari t/m donder dag 30 maart exposeert Mies van Wezel van Rossum uit Burg-Haamstede haar aquarellen in Bezoekerscentrum De Grevelingen te Ouddorp. Mies schildert veel bloemen, vooral die uit de eigen tuin. Ook schildert ze stille vens. In een hobbycentrum te Middel harnis leerde ze tekenen en schilderen met plakkaatverf. In haar vrije tijd maak te ze zich de techniek van het aquarelle- ren eigen. In Zierikzee nam ze een winter les bij Kees v.d. Wetering en vervolgens bij Addy Bliek. In beide kursussen lag de nadruk op aquareltechniek. Momenteel heeft Mies les bij Maria Burg te Burgh- Haamstede waar ze kennis maakt met andere materialen, zoals pastelkrijt en acrylverf. Het werk van Mies was al eerder te zien in Galerie Borsboom te Burgh-Haam- stede. Naast deze expositie kan men in het Bezoekerscentrum De Grevelingen ook de permanente expositie over het verle den, heden en de toekomst van het Grevelingenbekken bezoeken. Adres: De Punt 4 (vlakbij de Brouwersdam), 3253 MC Ouddorp, (01878) 2346. Op zaterdagmorgen 25 februari a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? Bij voorbaat dank voor uw medewerking! VOOR AL UW TAXATIES Postbus 7, 3248 ZG Melissant Tel. (01877) 2614 Fax 3904 De junioren, de 4e generatie temidden van de senioren. Vo^ERKBIDE Middelharnis Mellevoetsluis Zieriltzee Oud-Beijerland VBIHUIZB^ Tel. 01870-82188 Tel 01883-20016 Tel. 01110-13163 Tel. 01860-13624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9