Typha verfraait ons landschap CONCERT o o Het Binnenhuis ook in parket CHAUFFEUR l|lllllll|[lSSI3QDl3iai Brabants Kamerorkest K3 Winst voor dames 4 Intermezzo O O 2 O pimpernel Foei Aart de Neeff Info-avonden borstvoeding PI Dit concert werd mede mogelijk gemaaltt door Camping de Klepperstee te Ouddorp Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! hypotheek op maat- Makelaar Tamboer Aangepaste kerkdienst Koffiebar 'de Schuur' ESSELINK BOUWMATERIALEN B.V. Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 24 FEBRUARI lonr Een polderpad door ons land schap. Bij een brede sloot gaan de fietsen in de berm. Want ziet, de krooshaak is langs geweest. Een machinale. De watergang is ge knipt en geschoren. Helemaal kort en kaal. De machinedrijver heeft goed werk geleverd. Dat moet ook wel ten behoeve van de waterhuis houding. Daarom is ook alles net jes opgeruimd. Alles? Nee, een groepje lisdodden heeft de maai- partij overleefd. Beter gezegd: mogen overleven. Ze geven nu ge tuigenis van een menselijke twee strijd. De boerenkapper heeft het niet over zijn hart kunnen krijgen deze fraaie vertegenwoordigers van het plantengeslacht Typha met de overige vegetatie af te voeren. Geloof maar dat hij heel wat stuur manskunst heeft moeten aanwen den om T. latifolia overeind te hou- Sigarendrager Laten we een en ander eens nader gaan bekijken. Welgemoed stappen we daar toe een paar honderd meter langs de slootkant het vruchtbare veld in. Een paar vogeltjes fladderen gezellig mee. Die komen het nieuwe, ontluikende leven van een tarwe-akker vol verwach ting al verkennen. Ze kwetteren vrolijk verder als we bij de lisdcxlden zijn geko men. Die hebben wortel geschoten in een diepe sloot. Kijken dus wat bezorgd naar beneden. Hoe komen we nu ongeschon den bij het ontstaan van deze sigarendra- gers? Het beste is maar om achterwaarts, op handen en voeten, ons te laten zak ken. Hierbij zoeken we steeds naar een steuntje in het steile talud. Hoe doen we dat? Wel, tastend met de vrije voet nadat de ander er een heeft ge vonden. De handen helpen mee door met dichtgeknepen knuisten nog wat van de gemilimeterde grasmat vast te houden. Maar halverwege gaat het mis. Er brok kelt een steunpunt af. En dan verliest een mens zijn en haar evenwicht. Glijdend omlaag. Harde, Scherpe rietstoppels van gen ons op. Auw! Nu gauw om ons heen kijken. Nee, geen mens in de buurt. Al leen de lisdodden hebben onze schuiver waargenomen. Nu we toch hier zitten, kunnen we best nader kennis maken met onze polderbewoners. Wortelstok Te gast bij een stevige plantenfamilie met een verticale, buigzame stengel. Smalle, gaafrandige, eveneens rechtop- gaande bladeren vergezellen de steel. Ze groeien zelfs boven de bloeiwijzen uit. Willen dus ook wel gezien worden. De kruipende wortelstok heeft deze plante- delen naar boven gestuurd. Op de plaats waar deze ontspringen aan die wortel stok, ontstaan meestal ook uitlopers. De planten kunnen zich dus ook vegetatief vermeerderen. Over de afkomst van de geslachtsnaam Typha zijn de geleerden het nog steeds niet eens. Het Griekse werkwoord tupho schijnt er het meest van te weten. Dat wcxird betekent bran den. Vroeger werden de vrouwelijke droge kolven gebruikt als fakkel. De wortelstok wordt wel eens begeerd door muskusratten, vertelt Natuur en Mens. Maar die beesten kunnen er niet altijd bij in de bodem van de skx)t. Geen nood, de karpers komen helpen. Die zuigen de modder weg en leggen dan zo de wortels bloot. Dat is nu teamwork onder water. Man en vrouw Twee soorten lisdodden proberen onze polders een mooi aanzien te geven. Het zijn de Grote en de Kleine. De latifolia en de angustifolia. Soms reikt de Kleine hoger dan de Grote. Komt in meer le vensvormen voor, nietwaar. Eigenlijk geen verschil te zien. zou je zeggen. Dirigent: Alexandru Lascae Solisten: Abbie de Quant, fluit Masumi Magasawa, harp Werken van Vivaldi, Mozart, Debussy en Von Webern Vrijdag 3 maart 1995 in de Doopsgezinde Kerk te Ouddorp Aanvang 20.15 uur. Kerk open 19.30 uur. Toegangsprijzen: 20,-; Jongeren t/m 14 jaar 10,- Kaartverkoop: VVV Middelharnis Camping de Klepperstee, Ouddorp Mans Dolieslager, Qoedereede VVV Ouddorp KULTURELE KRIMQ "DE WEI^LE' BjEMBiBlMlilBlsiSifee Toch wel. De Kleine is veel slanker. Ook haar bladeren zijn smaller. Ze is wat sier lijker, eleganter. Nog een onderscheid. Bij de Kleine is er tussen de vrouwelijke en de mannelijke bloemen een afstand van enkele centimeters. Bij de Grote houden ze elkaar als het ware vast. De mannelijke aar groeit boven de vrouwe lijke. De wind komt erbij voor de be vruchting. Als dat is gebeurd wordt de vrouwelijke kolf een rijpende aar. Ze neemt dan een donkere tint aan. Haast zwart. De man, bovenaan, verwelkt snel na de bloei. Zijn kolf valt af. Alleen de stijve bloemas blijft over en steekt dan zo boven het vrouwelijke deel. Decoratie Die vrouw, zullen we maar zeggen, blijft nog een hele tijd staan. Bij droogte gaan echter haar bloeiwijzen verschrompelen waardoor de compactheid verdwijnt. Er komt opening. Dan krijgen de vruchten kans om los te laten en worden door de wind verspreid. Maar, veel vrouwelijke bloeiwijzen komen niet zover. Hun kolf, die bruine sigaar, heeft altijd nog ge diend voor decoratie in het menselijk milieu. Wat let ons dan nu zo'n rietsigaar mee te nemen naar huis? Eentje maar. Misschien wordt die thuis wel verheven tot feestsigaar. Kijk, het is een dubbele. Een exemplaar waar alles nog aanzit. Ook 'meneer'. „Toe", zegt J. P. Thijsse in een Verkadc- album, ,,neem nu ook wat Lischdoddc mee. Zet ze maar in de mooiste kamer, want de huisgoden zullen toch al hevig toornen. Wat is het geval? De bovenste cylinder van bloemen bestaat geheel en al uit meeldraadbloemen en daaruit komt in onuitputtelijke overvloed een massa stuifmeel tevoorschijn, dat als bijna on afneembare stof op meubels en vloer neerslaat. De onderste bloempjes zijn stampers en die leveren in het najaar de welbekende wollige vruchten". Nu trekken we onze grijphand maar terug. Geen 'rommel' in huis? Boven de hals van een fles, achter de gordijnen, wordt de rietsigaar toch geen echte feest sigaar. Ze is en hoort hier thuis op haar eigen steel om mee te helpen de soort in stand te houden en ons aller landschap te verfraaien. I v P Ingezonden: Als inwoonster van Friesland wil ik u wijzen op een fout. Het Jopie Huisman museum staat niet in Dokkum, maar in Workum! Bent u er nooit geweest soms? Het is beslist de moeite waard. Welis waar is een bezoek aan Dokkum ook aan te bevelen. Er is een prachtig museum 'het Admiraliteitshuis', ook is een be zoek aan het stadhuis de moeite waard. Over kunst zijn de meningen natuurlijk verdeeld. Wat de een mooi vindt, wordt soms door de ander afschuwelijk gevon den. Het bezoekersaantal van de Mondriaan- tentoonstelling in Den Haag verwondert me niet. Ik zag verschillende van zijn werken in Domburg en vond het niet bij zonder. En wat zijn veelkleurige werken betreft, die kwamen wc in de loop der tijden toch al veel tegen op kleding, mokken enz. enz. Maar smaken verschillen en zo zal het wel blijven. H. M. de Man-Geldof Stin.swei 27,8622 XN Hommerts N.B. Dhr. de Neef had z'n vergising al ontdekt, mar niettemin dank voor uw attentie (red.). De Vereniging Borst voeding Natuurlijk gaat in Oude Tonge een serie van drie avonden over Borst voeding geven. Het zullen avonden zijn die vooral (a.s.) moeders aanspreken, maar ook een a.s. vader of vriendin is van harte welkom! Het is op Langeweg 40 in Oude Tonge, van 8 tot 10 uur en het programma ziet er als volgt uit: 8 maart: Borstvoeding geven: hoe werkt dat? m.b.v. dia's wordt het aanleggen, groei en, kwaliteit van de borstvoeding, enz. besproken. 15 maart: Kraamtijd-avond. Tips speciaal voor de kraamdagen, want een goed begin... Ook zal Heleen Goedegebuur, kraamver- pleegkundige, aanwezig zijn, zodat je al je vragen over deze tijd aan haar kunt stellen. 22 maart: Afkolven. Hoe gaat dat? Veel moeders stellen ons deze vraag. Kom luisteren en kijken, want we kunnen ook verschillen de kolven laten zien. De kosten zijn 10,- p.p. Voor koffie en thee wordt gezorgd en de folder 'Borst voeding, de eerste weken' krijg je gratis. Enthousiast geworden? Geef je snel op bij Anne Dogterom, tel. (01875) 2394. Ook als je vragen hebt of problemen met borstvoeding, als je een hand- of batterij- kolf wilt huren, kun je bij haar terecht. kritisch selekteren Tel. (01870) 8 34 77 Scheidsrechter staakt duel heren 1 SOMMELSDIJK - Bij een volleybal wedstrijd kan dus ook gestaakt worden. Was dit voorheen voornamelijk voorbe houden aan de voetbalsport, nu weet het eerste hcrenteam van Intermezzo en het tweede team van Spirit ook hoe dit is. Na twee sets gespeeld te hebben, beiden ge wonnen door Intermezzo met 16-14, be sloot de .scheid.srechter in de derde set bij een 8-10 stand de wedstrijd niet langer te fluiten. Zij dacht dat ze niet voldoende leiding kon geven aan de wedstrijd en hierdoor het spel en de uitslag nadelig zou beïnvloeden. Intermezzo's commentaar bij monde van speler Jos Groeneveld: ,,Met nadruk is vastgesteld, dat niet de teams verant woordelijk zijn voor het gedrag (en de gevolgen hiervan) van de scheidsrech ter". Deze opmerkelijke daad zal nog een staartje krijgen in de distrikts-scktie arbi trage. Hier zal een beslissing gemaakt m(x:ten worden hoe de wedstrijd uitge speeld wordt. Bij dames 4 van Intermezzo werd wel een volledige wedstrijd gespeeld, en hoe! In de Stavcr werd een partij spannend volleybal gespeeld tegen het bekende Sliedrccht Sport. De bezoeksters begonnen sterk. Inter mezzo werd met 5-15 weggespeeld. In de tweede set kwam niet de gebruikelijke dip bij dames 4 maar een kracht werd aangeboord die zijn weerga niet kende. Coach Roy Dupree kon zijn team inspi reren tot uitstekend volleybal, waar Slie drccht wel wat tegen in te brengen had maar niet voldoende. De tweede set was vcxir Intermezzo met 15-13. In de derde set kreeg de thuisploeg vleugels. Goeie passes, een belangrijke voorwaarde voor het vervolg van het spel, zorgde ervoor dat binnen korte tijd 15-8 op het telbord stond. In de vierde- en laatste set kwam de spanning nog een keer terug, zoals het team van aanvoerster Kievit na de wed strijd opmerkte: „Hitchkock had zulke thrillers niet kunnen verzinnen". Ook de vierde set kende een 15-13 uitslag in het voordeel van Intermezzo. Aldus een 3-1 overwinning. Bij de recreanten behaalde het herenteam een belangrijke overwinning voor het kampiocn.schap bij VSS in Spijkenisse. Met vijf man werd in een zinderende wedstrijd met 3-1 gewonnen. Concurrent Volley Voome staat nu een punt achter, doordat zij vorige week een punt ver speelden tegen hetzelfde VSS, De twee streekderby's tegen Sparta wor den met vertrouwen tegemoet gezien door het team met oude bekenden als Hans van Hoorn en Jaap Breen. Overige uitslagen: Meisjes Dl - Wagner Valeas 11 -3 Meisjes D2 - IBIS 13- 1 Mei.sjes C12 - Alexandria1 - 3 Meisjes BI - Kangcx;roes 11 - 3 Dames 1 - Eur. OKK'70 12 - 2 Jongens Dl - MVC 13 - O Jongens C2 - Rowido 10 - 3 Jongens Cl - WIK/OVM 13 - 1 STparket is een vloerbedekking die de laatste tijd steeds meer toege- past wordt. De belangstelling voor een natuurlijke, maar ook warme vloer, neemt toe en dat is een van de redenen dat wonmgmnchting 'Het Binnenhuis' onlangs hun assortiment vergrootte met een parketkollektie. „Al 75 jaar houden wij ons bezig met het inrichten van woningen, waarbij de vloerbe dekking een belangrijke plaats inneemt. Het ligt daarom ook voor de hand dat *,j onze service in die richting uitbreiden", aldus familie Campfens. C)mdat kwal.teum het bedrijf bovenaan staat heeft men eerst uitgebreid de markt verkend voordat men een as.sortiment parket ging presenteren. Die presentatie mag er zijn. Op overzichtelijke wijze heeft men m een deel van de zaak het parket in verschillende houtsoorten bijeengebracht om zo de klant een beeld te geven van de mogelijkheden. De keuze daarin is groot van een mooie klassieke eikenplanken vloer via een speels mozaiekparket tot een moderne lichte lamelparket. Daarnaast zijn er natuuriijk ook de (kunststof) laminaatvloeren die de stoffeerders van 'Het Binnenhuis' al langer legden. „Er wordt steeds aandacht besteed aan de sfeer binnenshuis. Het interieur moet warmte en gezelligheid uitstralen en parket past daar uitstekend in". Goede keus Daarbij komt natuurlijk dat met de keuze in gordijnestoffen en tapijten die het woning- inrichtingsbedrijf heeft, het gemakkelijk is een goede keus voor de inrichting te maken. Men hangt eenvoudigweg het gordijnstaai even boven het betreffende parket. Naast het feit dat parket warmte en gezelligheid uitstraalt heeft het natuuriijk ook praktische voordelen zoals grote slijtvastheid en het feit dat even overiakken na enke le jaren praktisch het enige is dat men aan de vloer hoeft te doen (naast schoonmaken natuurlijk). „Wij helpen onze klanten met de hele inrichting van hun huis en denken met deze parketkollektie een uitstekende aanvulling in de keuze-mogelijkheid te bieden", aldus de mensen van "Het Binnenhuis'. Op zondag 5 maart a.s. is er weer een in terkerkelijke kerkdienst voor verstande lijk gehandicapten in de Ned. Hervormde Kerk te Middelharnis. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. L. W. Ch. Ruygrok. U bent van harte welkom en uw aanwe zigheid wordt op prijs gesteld. STELLENDAM Koffiebar 'de Schuur' organiseert zater dagavond 25 februari a.s. een gezellige Franse avond met stokbrood, kaas, soep en Franse muziek. Toegang gratis. Vanaf 19.30 uur koffie bar open, start 20.00 uur, Bosschietcr- straat. Alle jeugd vanaf 16 jaar en ouder van harte welkom. Esselink bouwmaterialen B. V. is een groothandel in bouwmaterialen aangesloten bij de inkoopvereniging IMABO. Het werkgebied omvat de regio's Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duivdand, l-ioekse Waarden Voome Putten. M/V Wegens interne promotie van een van onze medewerkers zoeken wij op korte termijn voor onze vestiging in Middelharnis een Zijn/haar werkzaamheden zullen bestaan uit: - het laden en lossen van alle in ons pakket voorkomende bouwmaterialen - het vervoeren van deze bouwmaterialen naar onze afnemers met één van onze vrachtwagens - zonodig het verrichten van alle voorkomende magaziin- werkzaamheden. Voor deze funktie zoeken wij iemand die: - in het bezit Is van groot rijbewijs - in het bezit is van een chauffeursdiploma - over enige kennis van bouwmaterialen beschikt - accuraat kan werken met een grote mate van verantwoordelijkheid - over goede kontaktuele eigenschappen beschikt - bereid is zich volledig in te zetten - in de leeftijd is van 20 tot 40 jaar. Geboden wordt: - een goede beloning die in verhouding staat met de te verrichten werkzaamheden - werken in een prettige sfeer en een gemotiveerd team - grote zelfstandigheid - de mogelijkheid om bedrijfscursussen te volgen. Een bedrijfskeuring kan deel uitmaken van de sollicitatieprocedure. Belangstellenden kunnen telefonisch inlichtingen inwinnen bii de heer W. Vermaat, tel. (01870) 82044. Een volledige en eigenhandig geschreven sollicitatiebrief kunt u tot en met 8 maart a.s. richten aan: t.a.v. de DIREKTIE Postbus 51, 3240 AB Middelharnis. Tel (01870)82044) ONTWERP ADVIES AANLEG ONDERHOUD Tel (01876) 94 20. Herkingen tuinarchitektuur hovemersbednfl b v NVM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10