EIIIVI1DEI1-t1IElJW5 Bevrijdingsexpositie in dom van Goedereede Politieberichten Goeree-Overflakkee Flakkee bouwt mee aan afkickdorp voor 'De Hoop' Opel Tigra winnaar Autokampioen Publieksprijs '95 Rayonwedstrijden EHBO Landschapsbeheer in Ouddorp Mannenkoor 'Ons Koor' komt met cd Veilig trainen met een 'verlichte' hartslagmeter DE GAPEMI£ AFGROMD VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 21 FEBRUARI 1995 No. 6378 Raad Goedereede: Al op de eerste dag van z'n wnd. burgemeesterschap hield weth. Visser met z'n eilandelijke colle ga's crisisberaad, maar ook dat had hij al eerder meegemaakt. In de rampdagen van februari 1953 vervulde hij z'n rol als brandweer commandant, nu werd hij als wnd. burgemeester met een ramp, zij het op afstand, gekonfronteerd én met de hulp die op gang kwam. Het eerste wat hij deed toen hij donder dagavond de raad voorzat was voor de gebleken solidariteit z'n erkentelijkheid uit te spreken, want nog uit het verleden kent hij de waarde daarvan. In Goede reede zou plaats zijn geweest voor min stens 2000 evacué's, bij particulieren en op vakantiebungalowterreinen en dat had dhr. Visser een goed gevoel gegeven, een burgerij te hebben die van helpen weef. Woorden van dank gingen dan ook richting die burgers die voor medemens en vee ruimte hadden aangemeld, rich ting ambtenaren en hulpdiensten die dat hadden gecoördineerd, de VVV onder anderen, de lokale zender, de brandweer, het Rode kruis en de Reddingsbrigade die ginds, in Limburg, geholpen heeft. Dhr. Visser besloot z'n dankwoord met het uitspreken van de hoop dat de bewo ners van het rivierengebied veilig zullen kunnen wonen en hij wist wel een gedeeltelijke oplossing wanneer daartoe de Rijksfinanciën ontbreken; dan is 't maar beter het Haringvliet zoet te hou den en het daaraan te besteden geld voor de verhoging van de dijken te bestem men. De vergadering was en bleef vriendelijk. Dhr. Visser had de ambtsketen maar niet omgedaan en maar weinig hanteerde hij de voorzittershamer omdat z'n klappen kneuzingen in de tafel aan zouden rich ten, maar soms gaf'ie weer zo'n lel. Expositie Het enige punt dat wat discussie kreeg was het voorstel een bijdrage van 11.000,- te verienen, aan de Stichting Goereese Gemeenschap, in de kosten van een expositie op een van de Goe reese torenzolders waarin het leven ten tijde van de bevrijding in mei 1945 zo getrouw mogelijk in beeld zal worden gebracht. De expositie zal het hele sei zoen in stand blijven. De expositie zal een drietal hoofdele menten bevatten, t.w. de dreiging van de oorlogshandelingen, de gedwongen te werkstelling van de bevolking en de vrij heidsbeperking, de distributie, de manie ren om aan extra levensmiddelen te komen en tenslotte de bevrijding. De doelgroep is met name de jeugd waarom aan de expositie een herden kingsboekje en een lesbrief verbonden zal worden. De inrichters van de expositie leggen veel zelfwerkzaamheid aan de dag, het Stichtingsbestuur bekostigt zelf de aan leg van een T.V.-beveiligingscircuit, waardoor de kosten en de aan de ge meente gevraagde bijdrage beperkt kun nen blijven. De raad stemde er graag mee in, alleen werd het jammer gevonden dat enkele vrijwilligers op wie het museum steeds rekenen kon, uit ongenoegen met de gang van zaken hun diensten hebben opgezegd. Het was dhr. G. Moerkerk die dat tere punt aansneed. Weth. Visser wist er van en ook hij bleek het vertrek van de vrijwilligers te betreu ren maar de expositie kon er niet voor worden nagelaten, daar is ze, vooral te genover de jeugd, te waardevol voor. Wat voor de expositie wordt verwijderd kan na het seizoen weer worden opge bouwd. 't Wordt door ieder spijtig gevonden dat de vrijwilligers de konsekwentie getrok ken hebben op te stappen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak en diefstal uit woningen Op zaterdagavond werd er bij een wo ning in de Bloemstraat te Achthuizen in gebroken. Vanuit de woning worden di verse zaken vermist. Eveneens op dezelf de avond werd er ingebroken in de Nas- saustraat te Den Bommel. Ook uit die woning is niets ontvreemd daar de da- der(s) werden gestoord. Alcoholgebruik in het verkeer In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Tonnisseweg te Oude Tonge een bestuurder van een auto gecontroleerd op alcoholgebruik. De uitslag van de adem analyse op het politiebureau bedroeg 255 ug/1 en kwam hem te staan op een rijver bod en een schikking van het openbaar ministerie van 320 gulden. Snelheidscontrole op N59 te Oude Tonge Op donderdag 16 februari werd in sa menwerking met de motordienst uit Rot terdam een snelheidscontrole gehouden. Ter plaatse werden 85 overtredingen ge- konstateerd. Tevens werden enkele pro cessen-verbaal opgemaakt terzake afval stoffenwet, overbelading en snelheids begrenzers. GEMEENTE MIDDELHARNIS Snelheidscontrole op Oudelandsedijk te Sommelsdijk Op vrijdagmorgen 17 februari werd tus sen 09.00 en 11.15 uur een snelheids controle gehouden op genoemde weg. In taal passeerden 338 voertuigen waarvan er 54 een proces-verbaal kregen en dus harder reden dan de aangegeven 50 km per uur. Hoogst gemeten snelheid was 91 km per uur. Diefstal kleding Op 15 februari werd door de direktie van de HEMA-vestiging aangifte van diefstal van kleding gedaan. Er was die dag in totaal voor ca. 800,- aan dames- en kinderkleding meegenomen. GEMEENTE DIRKSLAND Aanrijding Op 15 februari kwam op de Provinciale- weg N215 (Staakweg) een personenauto, in een scherpe bocht, terecht op het weg gedeelte bestemd voor het tegemoet ko mende verkeer en schampte daarbij een tegenligger. De bezoekers van de AutoRAI heb ben de nieuwe Opel Tigra uitgeroe pen tot 'Auto-kampioen' van de tentoonstelling. Bij de verkiezing voor de Autokampioen Publieks prijs '95 kreeg de Tigra van het RAI-publiek de meeste stemmen, op de voet gevolgd door de Spider/ GTV van Alfa Romeo. De Mitsu bishi Carisma eindigde als derde. Voor de publieksprijs '95 waren door de redaktie van het veertiendaagse ANWB- magazine Autokampioen tien kandidaten genomineerd. De redaktie koos hiervoor auto's die het Nederlandse publiek vóór de AutoRAI nog niet of nauwelijks had kunnen zien. Het RAI-publiek kon op een stemformulier zijn favoriete auto aankruisen. Ruim tienduizend RAI-be- zoekers leverden een ingevuld formulier in. De. Opel Tigra is sinds de RAI nu ook in Nederland leverbaar. De sterke belang stelling voor deze kompakte 2+2 coupé kan worden verklaard door de combina tie van een opvallende styling tegen een aanrekkelijke prijs (vanaf 35 mille). Opel Nederland noteerde reeds 1500 bestellin gen voor de Tigra, nog voordat de ver koop van start ging. Op 16 februari jl. werden de rayonwed strijden gehouden in Schiedam, met medewerking van de Lotuskring 'De IJs- sel'. Deze kwamen met de volgende on gevallen: Ongeval 1: Slachtoffer 3 heeft door mid del van een lletje om haar hals om hulp gebeld. Buurvrouw (slachtoffer) wordt telefonisch gewaarschuwd, door de haast snijdt zij aan een guts, de loodgieter (slachtoffer 2) die bij haar aan het werk was gaat met de buurvrouw mee en valt over het vloerkleed. Slachtoffer Islag aderlijke bloeding aan haar arm. Slachtoffer 2: verstuikte enkel. Slachtof fer 3: suikerpatiënt. Ongeval 2: Slachtoffer 1 is uit bed ge vallen en komt met zijn hoofd op het nachtkastje terecht. Zijn nichtje (slacht offer 2) komt juist op bezoek en stoot haar elleboog hard tegen het kastje. Schoonzus (slachtoffer 3) komt ook bin nen, zij is met haar knie op een scherpe strip van de trap gevallen. Slachtoffer 1onrustige bewusteloze met hoofdwond. Slachtoffer 2: gekneusde elleboog, slachtoffer 3: grote wond aan de knie. Ongeval 1 werd in box 1 gespeeld, onge val 2 werd in box 2 gespeeld. De uitslag van box 1,1. Overschie, 144 punten, 35 leiden; 2. Achthuizen 2 met 133 pnt. en 37 1., 3. Dordrecht 1 met 133 pnt. en 31 1., 4. Berkel en Rodenrijs met 115 pnt. en 301. De uitslag Box 2: 1. Oude Tonge met 143 pnt. en 35 1.; 2. Dordrecht 2 met 136 pnt. en 35 1.; 3. Achthuizen 1 met 132 pnt. en 34 1.; 4. Schiedam met 131 pnt. en 32 1. Overschie en Oude Tonge hebben zich geplaatst voor de Districtwedstrijden, welke gehouden worden op 25 maart a.s. te Berkel en Rodenrijs. GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding met fietser Zaterdagmiddag stond een fietser stil voor de haaietanden van het Hoge Pad te Ouddorp. Een 71-jarige bestuurder reed een beetje erg kort door de bocht linksaf en schepte hierdoor de fietser. De fietser werd meegesleurd over de motorkap. Het geluk was voor hem dat zijn fiets tussen hem en de auto bleef steken anders was hij onherroepelijk overreden geworden. Nu bleef het bij lichte verwondingen. Zaterdag 25 februari a.s. worden er door vrijwilligers van de vereniging voor Na tuur- en Landschapsbescherming Goe ree-Overflakkee weer onderhoudswerk zaamheden uitgevoerd aan Natuurele menten. Deze aictiviteiten worden geor ganiseerd door de werkgroep terreinbe heer van de vereniging en vinden meest al plaats op de laatste zaterdag van de maand. De aktiviteiten zijn deze keer in Oud dorp. De werkzaamheden zijn in het zg. Bunkerbos aan de Hofdijkseweg. De be doeling is een gedeelte van de bestaande Elzenmeet percelen weer af te zetten. Het is nu zo'n zeven jaar geleden dat de vereniging in dit terrein van SBB het achterstallig onderhoud heeft wegge werkt. Komende zaterdag hopen we de draad hier weer op te pakken voor het normale onderhoud. Op deze aktiedag van de Vereniging kunnen we weer veel hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen kan ons daar a.s. zaterdag bij helpen. De werkzaamheden beginnen om 8.30 uur en duren tot ongeveer 12.30 uur. Handgereedschap en motorzaag zijn aan wezig, maar wie ook in bezit is van dit en ander goed gereedschap mag dit zeker meenemen. Zoals gebruikelijk zal eventueel open haardhout onder de helpers worden ver kocht voor 10,- per m\ Het Elzenmeet perceel is te bereiken via de provincialeweg richting Ouddorp, af slag 'Stranden' volgen en de eerste weg rechts. Dit is de Hofdijkseweg. Daarna de tweede weg links tot bij de picknick plaats. Verdere inlichtingen kunt u krijgen bij Anton Tromper, tel. (01870) 84156 of bij Kees van 't Zelfde, tel. (01870) 85566. Al jaren wordt er in Middelharnis een sponsorloop gehouden. Dit jaar weer, maar dan anders. Ge start vanuit het Hervormd Open Jeugdwerk Middelharnis/Sommels- dijk, maar met medewerking van het jeugdwerk vanuit vele plaatsen van het eiland. Gezamenlijk de schouders eronder, voor een prach tig projekt... Een verslaafde. Iemand die verkeerde keuzes heeft gemaakt en hierdoor terecht gekomen is in een neergaande spiraal. Iemand die vlucht voor zijn verantwoor delijkheid. Die in feite nooit echt geleerd heeft te léven. Een punt zetten achter verslaving is één. Maar verslavingsvrij kunnen leven is een tweede. Hierbij wil Stichting 'De Hoop' hulp geven. 'De Hoop' is een christelijk centrum. ledere verslaafde is welkom, als hij of zij maar bereid is om het geloof van de medewer kers te respekteren: 'Afkicken moet, geloven mag'. De enige belangrijke voorwaarde is dat de verslaafde echt bereid moetijn om met de verslaving te breken. Een groeiend aantal verslaafden klopt aan om hulp. Om nog beter te kunnen helpen is 'De Hoop' een pracht van een projekt gestart: de bouw van een afkick dorp. De grond hiervoor is inmiddels aangekocht. Het is een gigantisch projekt dat vele miljoenen zal kosten. En u, als Flakkeese bevolking kan 'De Hoop' hierbij helpen. Hoe? Er zijn heel veel kinderen van het eiland die geld bij elkaar willen lopen op een sponsorloop die D.V. zaterdag 1 april gehouden zal worden. Maar voor het zover is, komen ze eerst bij u langs. Om te vragen of u ze wilt Het mannenkoor 'Ons Koor' uit Sommelsdijk gaat binnenkort in het kader van hun 60-jarig bestaan een cd opnemen. Meewerkenden aan deze cd zijn uiteraard het man nenkoor zelf, Sempre Crescendo uit Middelharnis, de tenor Jan Ossevoort en pia nist/organist Andries Stam. Het geheel staat onder leiding van dirigent Willem Chr. Meijboom. De compact disc zal worden opgenomen in de R.K. kerk te Middelharnis, vanwege zijn schitterende akoestiek. Veel muziekwerken uit het repertoire van het mannen koor zullen worden opgenomen. Een kleine opsomming hiervan zijn: Deutsche Messe, Dit Mitgift, Popule Meus e.v.a, welke a capella zullen worden gezongen. Met de tenor Jan Ossevoort zullen het bekende Panis Angelicus, Landerkennung en Die Zwölf Rauber ten gehore worden gebracht. Met Sempre Crescendo worden bekende muziekwerken gezongen zoals Het Pelgrimskoor, Die Einzugsmarche, Jagerkor, het Slavenkoor en het beroemde Choeur des soldats. Uit bovenstaande opsomming blijkt dat de cd voor elk wat wils biedt. Bekend en beroemd op Goeree-Overflakkee is het Flakkeese Volkslied. Het mannenkoor heeft besloten dit door dirigent Meijboom bewerkte lied tevens op te nemen. Heeft u zin in een prachtige cd? Hij is nu reeds te bestellen bij J. W. Drooger, tel. (01870) 84684 W. C. Zoeteweij, tel. (01870) 86775 of bij een van de leden. De prijs van de cd is momenteel 29,95 (excl. verzendkosten; buiten Goeree- Overflakkee wordt 2,50 verzendkosten in rekening gebracht). Het ligt in de bedoeling de cd tijdens het jubileumconcert op 27 mei 1995 in het Prieel van sportcomplex De Staver, te presenteren. Daarna zal de cd 39,95 gaan kosten. Beslis... en bestel nu deze prachtige geluidsdrager!! Steun aan aktiviteiten vogelbescherming In de winter en het vroege voor jaar wordt er vaak in het donker of bij kunstlicht getraind. Wie zich op de weg begeeft, moet oppassen voor het overige verkeer. Als je dan tijdens het lopen of fietsen re gelmatig op je hartslagmeter wilt kijken, is het belangrijk dat je de geregistreerde gegevens snel en ge makkelijk kunt aflezen. Met de nieuwe hartslagmeter met een ver lichte display, de Polar Accurex Nightvision, kunnen sporters ook in het donker veilig en doelgericht aan hun trainingsniveau werken. De geregistreerde gegevens zijn in het donker duidelijk zichtbaar af te lezen. Deze nieuwe 'backlight-funktie' wordt aangeduid met een symbool in de vorm van een uil. Deze 'uil' was voor impor teur Support Network uit Almere aanlei- sposoren. Om u te vragen om een bijdra ge voor dit mooie projekt. Onze jeugd wil hiervoor hun uiterste best doen. U toch ook... De komende weken komen kinderen vanuit Ooltgensplaat, Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet, Oude Tonge, Middel harnis, Sommelsdijk, Herkingen en Stel- lendam bij u langs de deur. Stel hen niet teleur. Want met uw bijdrage kan iets worden gedaan aan een maatschappelijk probleem en worden kostbare mensenle vens gered. ding kontakt op te nemen met Vogelbe scherming Nederland. Dit leverde een op het uilenbeschermingswerk gericht offi cieel sponsorkontrakt met Vogelbescher ming Nederland op. Support draagt voor iedere verkochte Polar Accurex Night vision een bedrag af. De draadloze Polar Accurex Nightvision hartslagmeter bezit alle funkties van een volwaardig sporthorloge en is een uitste kend hulp- en controlemiddel bij elke vorm van bewegen. Of het nu om gewichtsverlies, fitheid, het verbeteren van het uithoudingsvermogen of beter presteren gaat. De bijbehorende waterdichte borstband meet het ECG-signaal en stuurt dit draadloos door naar de ontvanger. Deze is uitgerust met een tijd-, alarm- en ka- lenderfunktie en een geheugen waardoor de trainings- en testresulaten achteraf ge analyseerd kunnen worden. Met een druk op de knop wordt de hartslagmeter in combinatie met stopwatch en rondeteller in werking gesteld. Naast de gemeten hartslag in grote cij fers en de onmisbare funktie om een on der- en bovengrens in te kunnen stellen, beschikt de Polar Accurex Nightvision ook over een dubbelrij-display met ronde- en tussentijden. Bovendien is de hartslagmeter uitgerust met twee - elkaar automatisch afwisselende - timers voor intervaltraining, de registratie van de ge middelde hartslag over de inspannings periode en een opslagcapaciteit voor maar liefst 44 ronde- en tussentijden met bijbehorende hartslag. De prijs van de Polar Accurex Night vision bedraagt 499,00 en is verkrijg baar bij een groot aantal sport- en fiets- speciaalzaken. Voor informatie over hartslagmeters en het dichtstbijzijnde dealeradres kunt u gratis bellen met Sup port te Almere: (06) 0224000. V&rhmtuit de eerste lamn vantM Mkkiernacht zending -22- Hoewel hij nog geen zekerheid had, had hij eens door en door gemene foto's ont vangen, die onder de studenten van hand tot hand gingen, naar hem verzekerd werd. Madame Machiavelli had onder hen vele vrienden... „Ik maakte kennis met het danshuis. Daar ontmoette ik meisjes, die bij ons op het dorp met de vinger zouden worden nagewezen en er niet lang zouden kun nen blijven vanwege de algemene ver achting, waaraan zij ten prooi zouden vallen. Eén van haar gaf mij het adres in die straat. Vanavond zou ik haar bezoeken. Ik durfde niet, ik heb er tegen gevochten..." „In eigen kracht. Boer". „Gevochten", herhaalde Klaas Boer. „Want ik voelde: dat gaat verkeerd, je gooit je weg. Maar ik werd er heen gedreven. Dat meisje had mij zo te pakken. En als ik u niet had ontmoet, ik was bin nengegaan. O, ik ben nu zo dankbaar, dat u er was. Help mij toch een beter mens te worden. Anders ga ik er hier onder. O, als moeder het wist! Vader natuurlijk ook. Maar moeder...!" „Natuurlijk wil ik, met al de kracht, die in mij is, je helpen. Dat is juist mijn taak. En ik ben al even dankbaar als jij, dat wij elkaar hebben ontmoet. Maar nu moeten we elkaar goed begrijpen. Ik kan je niet helpen, als je niet wilt. En je kunt het niet, zoals ik daareven al opmerkte, in eigen kracht. Je hebt gevochten, zeg je. Ik geloof het graag. On middellijk heb ik gezien, niet met een boemelaar, te doen te hebben; met een slecht mens, wie het niet schelen kan, hoe hij leeft. Maar al dat vechten hielp niet. Je hebt hef zonder God willen doen. En dan is de duivel de baas. Ik neem aan, dat het je ernst is, je leven te gaan beteren?" Klaas Boer knikte. „Akkoord. Wil je voorlopig dan onder mijn lei ding blijven? Misschien is dat vernederend voor je, maar als het je ernst is..." „Ik onderwerp mij. 'k Heb u toch gevraagd, mij te helpen?" „Prachtig. Op een enkele na, behoeft niemand het te weten. Ik zal je in aanraking met een predikant brengen. Die moet ik natuurlijk op de hoogte bren gen, maar dat kan zonder bezwaar. Werp je verder met kracht op de studie. Werken is een geneesmid del. Alleen, het is niet voldoende. Laat je slechte vrienden links liggen. Geef hun duidelijk te ken nen, waarom. Als zij bespeuren, dat het je ernst is, bemoeien zij zich niet meer met je. Bezoek gere geld de kerk. Ook een jongelingsvereniging, 'k Zal je een adres geven. Verder ben je hier altijd wel kom. Als je het goed vindt, kom ik je zo nu en dan ook op je kamer bezoeken. Dat alles zijn mijn strenge voorwaarden". Klaas Boer glimlachte. „Zo streng zijn ze niet". „Dat moet je niet zeggen, inijn waarde. Want, en nu pas kom ik tot het voornaamste, dat je zeer goed weet, dat alles zal niet baten, als je het zon der God doet. Besef, dat niet ik, maar dat God je vanavond heeft tegengehouden, om het zedeloze pad op te gaan. Hij heeft geen welbehagen er in, dat je verloren gaat. Hij wil, naar mijn stellige overtuiging, verhoren het gebed, dat je vrome moeder, ginds in Grol, ongetwijfeld voor je op zendt. Maar Hij wil ook, dat je met een verbrijzeld hart voor hem op de knieën valt en om genade en erbarming smeekt. Die kant moet het op. Bid veel. Boer. Je weet, wat bidden is. Bid heel veel. De Heere onze God zal je horen, vroeg of laat. Meen niet, dat het in eens in orde is. Het is best moge lijk, dat je meent: mijn gebed wordt niet verhoord. Laat je niet misleiden! Dat is de duivel, die zijn prooi vasthouden wil, zo krampachtig mogelijk. Maar houd vol. Vecht, in Gods kracht, tegen ver keerde neigingen. We bidden: „Leid ons niet in verzoeking". Dat is goed. Maar wij moeten ook de verzoeking mijden; ons niet begeven op paden, waar onze aartsvijand, de duivel, op ons loert". Nog enige tijd spraken zij. Zij gaven elkaar adres sen op. „Ik zal morgen van een en ander werk maken. Morgenavond ga ik naar een lezing. Als je idee hebt, mij te vergezellen..." „Graag!" „Als je dan half acht hier bent, kunnen we geza menlijk opstappen. Wanneer je het goed vindt, zet ten we dan voor vanavond; het is al nacht, een punt achter ons onderhoud. Zullen we bidden?" Klaas Boer knikte toestemmend. Ze vouwden de handen. En Horringa zond een vurig gebed op tot de Almachtige, waarin hij de noden van de jongeling blootlegde in welgekozen bewoordingen en waarin hij smeekte, de jongen kracht te geven, opdat hij staande zou blijven in de verzoeking. „Heere, God, schenk hem het licht van Uw Heilige Geest en breng hem aan de voeten van de Heiland, die kwam, om het verlorene te redden van de eeuwige dood". Aan de deur, op de stoep, drukten zij elkaar warm de hand. Klaas Boer hield die van Horringa lang vast, als zocht hij steun. „Ik ben blij, u ontmoet te hebben", zei hij. „Die blijdschap is wederzijds. Tot morgenavond. En denk aan de voorwaarden. Goede voornemens zijn heel mooi. Maar in Gods kracht moeten daden volgen. Anders - het spreekwoord zegt niet ten onrechte, dat de weg naar de hel met goede voor nemens is geplaveid. Dat is hard gezegd, maar helaas in overeenstemming met de werkelijkheid". HOOFDSTUK 10 Op dit knooppunt van spoorwegen dender den de treinen af en aan. En Marie, die in Doorveld fier en welbewust op de trein was gestapt, had, nu zij stond in het drukke beweeg, in het warrelige gedoe van de perrons, terwijl overal locomotieven sisten, haar zekerheid verloren. „Mens, je maakt je dik voor niks", had zij haar moeder toegevoegd, toen deze voor de laatste maal haar waarschuwde voor het leven in een grote stad. „Ik red me wel, hoor, en loop in geen zeven sloten tegelijk". In de trein had zij er nog, waanwijs, om gelachen. Die moeder ook! Och, het mens meende het na tuurlijk goed, daar niet van, maar zij deed het voorkomen, of de stad, waarheen zij ging, eigen lijk een hel was. Zo iets kon je alleen van bekrom pen mensen verwachten. Jaap Folmer, die dwaas, was net zo. Die stakkerd had warempel nog geprobeerd, en het was hem ge lukt ook, een onderhoud met haar te hebben. Hij had haar als het ware gesmeekt. Grol niet te verla ten. Dat zij zo iets haar moeder kon aandoen! Zo'n geniepigerd. 't Was natuurlijk niets dan eigenbe lang. Als zij bleef, wie weet, misschien veranderde zij dan nog wel van gedachten en werd zijn vrouw. Beware! Met zo'n boerenkinkel! 't Was om je een ongeluk te lachen. In de trein had zij nog aan Sinke gedacht, die, twee avonden geleden, op bezoek was gekomen. Die ouwe was tenminste verstandiger dan moeder en Jaap Folmer! Hij had eenvoudig gezegd: je gaat daar nu heen, want je bent toch niet tegen te hou den; naar mijn mening is het dan het beste, dat je gaat; wie weet, hoe spoedig je weer terugkomt, omdat je genoeg van de stad hebt; en zo niet, be denk. Marie, dat de Heere God je gadeslaat; je meent Hem te kunnen ontlopen, dat behoeven we niet onder stoelen of banken te steken, maar dat kun je niet. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5