Rijk niet garant voor verliuiskosten bij overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland Ziekenhuis Dirlcsland onbedreigd Fleuren en Hooymans bouwen compostbedrijven op Oostplaat IVIIddelharnis idCIO Politieberichten Goeree-Overflakkee Staatssecretaris geeft duidelijkheid: filflckmiSemoH IVinirefen m ome Aufo Showroom gezellig, nabi/ winkelcenfrum DN Diek* 50 Occasions oonweuiu OPEL dealer' Garage Knöps Ramoco b.v. Mlddelhai ■86888' Hogedrukreinigers Ledenvei^. Oranjever. Ver. oud-leerlingen Rijks-HBS VRUDAG 10 FEBRUARI 1995 No. 6375 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Voor de gemeentebestuurders van Goeree-Overflakkee was het bij de overleggingen over een bestuurlij ke herindeling een belangrijke vraag wie garant staat voor de ver huiskosten van een eventuele over gang naar Zeeland. Daarover gedane uitspraken waren nogal eens tegenstrijdig. Om enige duidelijkheid te krijgen over de financiële gevolgen van een provin ciale herindeling zoals het Rijk voor ogen heeft, heeft een correspondent van deze krant zich op 8 januari j.l. schrifte lijk tot de staatssecretaris van Binneland- se Zaken gewend met o.a. de volgende vragen: - Welke garantie biedt u dat er geen frictiekosten zullen zijn die door de gemeenten op Goeree-Overflakkee gedragen moeten woren? - Welke garantie biedt u dat de 1,6 mil joen die Zeeland van het Rijk voor ons gaat ontvangen, ook aan ons zal worden besteed? De staatssecretaris mevrouw Van de Vondervoort heeft thans, bij brief van 6 februari daarop als volgt geantwoord: „Naar aanleiding van de financiële con sequenties voor de gemeenten op Goeree-Overflakkee deel ik u mee dat de staatssecretaris van Financiën en ik de eventuele overgang van Goeree-Over flakkee naar Zeeland voor wat de uitke ring uit het Provinciefonds betreft bud gettair neutraal wensen te laten verlopen. Het is niet aan het Rijk om garanties te geven dat geen frictiekosten zullcn opUe- den. Dergelijke kosten hangen immers ten nauwste samen met beslissingen die op lokaal en regionaal niveau worden genomen met betrekking tot de verdere invulling van de overgang naar Zeeland. Evenmin zou het juist zijn wanneer het Rijk de provincie nadere voorwaarden zou opleggen ten aanzien van de beste ding van de algemene middelen van het Provinciefonds. Dat is een zaak voor de provinciale democratie." Frictiekosten Onder frictiekosten zijn te verstaan: alle kosten van reorganisatie van samenwer kingsverbanden, tengevolge van wijzi gingen van de provinciegrens. Een raming van de totale frictiekosten bij overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland is nog door niemand gegeven, maar deze 'verhuiskosten' kunnen behoorlijk oplopen. Voor de gemeenten valt onder meer te denken aan kosten van uittreden uit bestaande samenwerkingsverbanden en intreden in andere regionale samenwer- kingsregelingen voor bijvoorbeeld de gezondheidsdiensten, de brandweer e.d. en misschien zelfs kosten van opheffing van het ISGO. De gemeenten kunnen gekonfronteerd worden met de nodige wachtgeldregelin gen voor personeel dat ontslagen moet worden wanneer bestaande samenwer kingsverbanden ophouden. Verder moet men rekening houden met het overnemen van investeringen die de provincie Zuid-Holland op Goeree- Overflakkee heeft gedaan, met name ook in de infrastruktuur. Zo zal de provincia le weg over Goeree-Overflakkee met de provincie Zuid-Holland afgerekend moe ten worden. Naast deze direkte kosten zijn er ook indirekte frictiekosten bij overgang naar een andere provincie, omdat het een tijd je duurt voordat men op de nieuwe besiuuflijKc' situatie is ingespeeld. Overigens zullen ook bij bedrijven, instellingen en verenigingen frictiekos ten optreden, omdat men bestaande ray ons zal moeten verlaten en over zal moe ten gaan naar andere. Zowel bij gemeen ten als bij tal van andere organisaties zullen administratieve kosten optreden. Dhr. V. d. Heiden, direkteur van het ziekenhuis te Dirksland, veert nog altijd op wanneer hij in eniger lei publikatie de naam yan z'n zie kenhuis ontwaart en laatstelijk is hij die nog al eens tegengekomen. Zoals in dat dagbladartikel waarin de dorpskapper meepraatte over het voortbestaan van het zieken huis. Het één las hij met een glimlach en 't an der met een grimas, maar nu zovelen het onbevoegd gezegd hebben vraagt dhr. V. d. Heiden permissie te laten weten hoe 't nou wél zit, welnu, het ziekenhuis staa,t in Dirksland en 't staat er zo vast als een huis! En 't blijft er zo vast als een huis! Aanleiding tot allerlei spekulaties was de eventuele Provinciale herindeling, maar dhr. V. d. Heiden verzekert dat die het voortbestaan van het ziekenhuis niet in het geding brengt. Een evt. toevoeging aan Zeeland zou het ziekenhuisbestuur wel nopen tot een 'enorme inhaalslag'. „Aan het Zuidhol lands Provinciebestuur behoeft omtrent het Dirkslandse ziekenhuis en de waarde daarvan voor de regio niets meer te wor den uitgelegd", zegt dhr. v. d. Heiden, maar het Zeeuws provinciebestuur heeft niet die informatie en zou die wel behoe ven „omdat", zegt dhr. v. d. Heiden,' „een Provinciebestuur z'n bestuurlijke bijdrage geeft aan de planning van de gezondheidszorg in de provincie. Het Ministerie heeft eerder uitgesproken de aanwezigheid van het ziekenhuis in Dirksland van essentieel belang te vin den zodat het voortbestaan van het zie kenhuis in 't geheel niet ter discussie staat. Het ziekenhuis te Dirksland zoekt overi gens steeds naar samenwerkingsmoge lijkheden met andere ziekenhuizen, zoals het Ministerie dat voor ziekenhuizen onder de 250 bedden voorstaat. Het van Weel-Bethesda ziekenhuis telt 140 bed den. De bereidheid tot fusie met een ander ziekenhuis zou aanwezig zijn zo dat de continuïteit van de gezondheidszorg zou dienen, maar fusie-praktijkvoorbeelden in den lande hebben duidelijk laten zien dat die niet altijd succesvol verlopen; bovendien bestaat voor het Dirkslandse ziekenhuis niet de noodzaak tot het aan gaan van een fusie zodat die naar 't lijkt nog langdurig achterwege zal blijven. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bijeenkomst 'De Christenvrouw' Op D.V. dinsdag 14 februari a.s. zullen we onze jaarvergadering houden in 'De Hoeksteen'. Aanvang 19.30 uur. De heer J. van Hoorn is die avond onze gast. We hopen op een gezellig samenzijn. Gasten hartelijk welkom. RENAULT-dealer GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak woning Tussen vrijdag 3 februari en zondag 5 fe bruari werd er ingebroken in een woning aan de Kranendijk te Den Bommel. Uit de woning werden wat goederen gesto len. GEMEENTE MIDDELHARNIS Poging inbraak woning In de nacht van zondag 5 februari op maandag 6 februari werd getracht in te breken in een woning aan de Klampen- mcet te Sommelsdijk. Getracht was de achterdeur open krijgen doch doordat er goede knippen aan de binnenzijde van de deur aanwezig waren bleef de inbraak beperkt tot de buitenkant en kwam men de woning niet binnen. Wel gelukte het - vermoedelijk door dezelfde dader(s) - bij vier andere wo ningen in dezelfde straat. Aldaar werden diverse goederen uit de woningen gesto len. Verlaten plaats ongeval Maandag 6 februari tussen 6.00 en 6.30 uur reed de dader van een aanrijding met een geparkeerde auto door zonder zijn identiteit en die van zijn voertuig bekend te maken. Deze aanrijding gebeurde in de Steneweg te Middelhamis. Vernieling geldautomaat In de nacht van vrijdag 3 februari en zaterdag 4 februari werd er een geldauto maat vernield van de ABN/AMRO aan de Oostdijk te Middelharnis. Inbraak winkel en diefstal bestelbus Tussen zaterdag 4 februari en zondag 5 februari werd er ingebroken in een win kel aan het Kerkepad te Middelharnis. Uit de winkel waren wat sloffen sigaret ten ontvreemd en tevens flinke beschadi gingen binnen aangebracht. De op de parkeerplaats staande bestelbus van het zelfde bedrijf werd gestolen en later in de week teruggevonden te Hellevoet- sluis. Verlaten plaats ongeval na aanrijding Op maandag 6 februari tussen 13.00 en 13.30 uur werd er een personenauto, merk Volvo 940, kleur blauw aangere den door een ander voertuig op de par keerplaats nabij het Kerkepad te Middel hamis. De dader van deze aanrijding ver liet de plaats van het ongeval zonder de identiteit van hemzelf en van zijn voer tuig achter te laten. GEMEENTE DIRKSLAND Illegale Polen Bij een bedrijf in de gemeente Dirksland werden drie illegaal in ons land verblij vende Polen aangehouden in samenwer king met de DIA. De Polen zullen het land worden uitgezet en met betrekking tot de illegale tewerkstelling zal nader onderzoek worden gedaan en eventueel proces-verbaal worden opgemaakt. GEMEENTE GOEDEREEDE Verlaten plaats ongeval na aanrijding Op maandag 6 februari omstreeks 10.00 uur werd er een personenauto, merk Ford Scorpio, kleur grijs aangereden door een ander voertuig op de parkeerplaats van de Cl000 aan de Molenweg te Ouddorp. De dader van deze aanrijding verliet de plaats van het ongeval zonder de identi teit van hemzelf en van zijn voertuig achter te laten. Alcoholgebruik in verkeer en invordering rijbewijs In de nacht van maandag 6 februari en dinsdag 7 februari zag de politie dat een bestuurder van een personenauto de hele weg nodig had om te rijden. Teneinde hem te controleren gaven ze deze bestuurder een stopteken, waaraan hij niet voldeed. Ook niet nadat de politie de aandacht op zich had gevestigd door ge bruik van optische signalen. De bestuur der stopte plotseling op de Brielsestraat te Stellendam en hij vluchtte een brand gang in. Hij werd aangehouden door po litie en overgebracht naar het bureau. Aan het bureau bleek uitslag ademanaly se 715 ug/1. Zijn rijbewijs werd ingevor derd. Tegen de bestuurder was op 1 mei 1994 ook al proces-verbaal opgemaakt terzake rijden onder invloed. De komst van Fleuren compost b,v. in Middelharnis blijkt niet zomaar 'op een dag en een voormiddag' beklonken te zijn. In 1991 begon nen de besprekingen en woensdag, ruim drie jaar na dato, ging de eer ste paal de grond in. Zc/en hecta res industriegrond werden op het bedrijventerrein 'Oostplaat' voor de vestiging aangekocht waarvan het overgrote deel bebouwd zal worden. De compostering gebeurt inpandig en stankoverlast behoeft niet gevreesd. Fleuren Compost b.v. is gevestigd in Bergharen, de Revopolder en straks ook in Middelharnis. Dat laatste om o.a. logistieke redenen omdat in onze omge ving de benodigde grondstoffen als paar- demest en stro voorhanden zijn. Fleuren streeft ernaar om een goede spreiding over Nederland te krijgen; de verkregen compost dient als grondstof voor de champignonteelt. De 'Oostplaat' presenteerde zich woens dagmiddag uitermate guur. Twee van de heren, Fleuren en Hooymans, bewogen zich voort op grote gele klompen en dat bleek, met flinke rubberlaarzen, 't meest passend schoeisel terwijl de regen neer- gutste en 't bouwterrein in een modder poel veranderde. Burg. Sleurink liet zich door dat alles niet kennen en samen met dhr. Henk Fleuren zorgde ze dat de paal keurig op z'n plaats kwam. In het gebouw van Center Sports werd weer op temperatuur gekomen, 't was drie graden buiten, en binnen, bij 't knappend haardvuur en een dronk zijn de gesprekken over de nieuwe vestiging losgekomen. Daar ging burg. Sleurink graag in voor, want het bedrijf is harte lijk welkom in Middelhamis, goed voor het economisch klimaat, dacht ze ervan, want 't zal weer werkgelegenheid met zich brengen. Ook een grotere drukte in 't verkeer voor de aan- en afvoer maar met de Provincie is het gesprek geopend om de ontsluiting van het Industrieterrein te verbeteren. De lange periode van voorbereiding was nodig om een MER, een milieu-effekt rapportage op te stellen. De opstellers daarvan verzekeren dat buiten de hallen absoluut geen stankoverlast te duchten is, uit milieuhygiënisch oogpunt bleken dan ook geen bezwaren de vestiging in Middelhamis toe te laten. Met Fleuren die de mest een fermentatie- proces laat ondergaan, vestigt zich ook de fa. Hooymans uit Kerkdriel, de enige afnemer van de door Fleuren in drie weken tijds bereide compost. Fa. Hooy mans heeft 4 weken nodig om een door- Het heien leverde geen problemen. groeide compost te bereiden die aan de champignonkwekers wordt geleverd. Hooijman compost b.v. zal direkt naast Fleuren bouwen. In dit bedrijf wordt de compost ontdaan van schimmels, bacteriën en insekten, met toepassing van steeds wisselende temperaturen wordt de compost gecondi tioneerd en tenslotte wordt er champig nonbroed in vermengd zodat de compost wordt overwoekerd door het champignon mycelium waardoor een soort moeder koek ontstaat waarop de champignons zullen groeien. Het proces gaat, ook bij de kwekers, het hele jaar door. Het zou kunnen zijn dat de komst van de com postbedrijven voor flakkeeërs aanleiding is zich op de mogelijkheid van champig- nonkweek toe te gaan leggen. AUTO MATERIALEN OOLTGENSPLAAT Het bestuur van de Oranjevereniging 'Ooltgensplaat' heeft een ledenvergade ring uitgeschreven tegen maandag 13 febmari 1995 in het verenigingsgebouw "t Centmm' aan de Van Weelstraat. De aanvang is gesteld op 20.00 uur. Na de gebmikelijke (jaar)verslagen volgt er een bestuursverkiezing. Aftredend en her kiesbaar is de heer C. Neels. De heer A. W. Hobbel, die in 1994 door het bestuur is aangezocht zitting in het bestuur te nemen, wordt als zodanig kandidaat gesteld. Na de pauze wordt het vooriopig programma 1995 besproken. Uw aanwe zigheid wordt zeer op prijs gesteld. Onlangs is opgericht de Stichting 'Vrienden van de Rijks-HBS'. Na het lustrum ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de school - thans de Regionale Scholengemeenschap Goe ree-Overflakkee - was een groep oud- leerlingen, onder aanvoering van Mr. Wim de Vin, zo enthousiast dat beslo ten werd een vereniging van oud-leer lingen op te richten. Dit initiatief heeft geresulteerd in de Stichting 'Vrienden van de Rijk-HBS' die ondertussen al een flink aantal leden heeft. De Stichting heeft niet alleen als doel het bevorderen van de onderlinge band tussen de oud-leerlingen maar ook het kontakt onderhouden met en onder steunen van de tegenwoordige school. „Onze verbondenheid met de school is sterk", zo zeggen de initiatiefnemers, „en dat geldt ook voor de school in 1995". Het eerste bestuur van de Stichting bestaat uit: Jan Buth (voorzitter), Truus Kort-v. d. Broek, Wil Kik-Mourik, Jan van den Broeken Piet Nipius. Ondertussen heeft het bestuur reeds een fraai uitgevoerd mededelingenblad uitgegeven dat bij de leden zeer in de smaak is gevallen. Oud-leerlingen die nog geen lid zijn kunnen zich aanmelden via de school. Burgemeester Mijslaan 5, 3241 XA Middelhamis, tel. (01870) 82777. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRARE OUDDOftP- Weststraat 35 - Teletoon (0I87B) 16 12 Fax 37 34 flENES8£ - Pfmishop - Hogeioom )72 - Telefoon (D1516)2< 00 SOMMELSDIJK - WestkrakoolSIraat 8 - Telefoon {01870) 86841 in onze tiidelijke huisvesting, het voormalige formido pand voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Ontwerp-tekening van de nieuwe indoor-composttaöriek van Fleuren te Middelharnis. Haveneind 2, SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 84000 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1