Burgemeester Van Pelt bedank brandweer voor hun bereidheic ETIKETTERING ELEKTRISCHE APPARATEN Energie-etiket helpt consument Zuinige tips l^ SOW/VO vrouwen naar Leiden Kandidaatstelling Waterschapsverkiezingen Overzicht energiegebruik koel- en vrieskasten Commandant Jan van Drongelen benoemd tot ere-lid Kursus Geestelijke Vorming Zwemver. De Gooye viert jubileum Energie Eerste kennismaking Verslag over 1994 Afscheid bestuurslid J. van Drongelen Parate brandweer Oorkonden en certificaten Reanimatiecursus Rode Kruis Koelkasten en vrieskasten gebruiken veel energie. Maar liefst 20% van de totale stroomkosten in huis komt voor rekening van deze apparaten. Er zijn vele soorten en typen koelkasten en vrieskasten. We maken onze keuze vooral op basis van merk, grootte, prijs en aantal sterren. Het energiegebruik speelt nu nog een kleine rol bij de kopers, ook al zijn er enorme ver schillen in stroomgebruik tussen de ver schillende typen koel- en vrieskasten. Het was voor de consument tot voor kort ook lastig om in de winkel te achterhalen welke apparaten energiezuinig zijn en welke juist veel energie gebruiken. Daar is nu verande ring in gekomen. XYZ ±50% zuiniger Europa Klasse A meer dan 45% zuiniger dan gemiddeld Klasse B 25-45% zuiniger Klasse C 10- 25% zuiniger Klasse D tot 10% zuiniger Klasse E gemiddeld tot 10% hoger dan gemiddeld Klasse F 10 tot 25% hoger Klasse G meer dan 25% hoger Stroomlijn uw stroomgebruik Gemiddeld elektriciteitsverbruik per huis houdelijk apparaat in kWh/jaar en kosten Zet geen warme dingen in de koelkast; laat warme restjes eerst afkoelen. Laat de deur van de koelkast niet onnodig lang openstaan. Zet eerst alle levensmiddelen bij elkaar en zet ze daarna in één keer in de koelkast. Ontdooi de koelkast voordat u - voor langere tijd - met vakantie gaat en zet hem uit. In drie weken scheelt dat al gauw 40 aan stroomkosten. Let er op dat de koelkast niet vlak naast een warm tebron zoals een fornuis of CV staat en vermijd direct zonlicht. Hoe warmer de omgeving, hoe hoger het energiegebruik. Was niet met een hogere wastemperatuur dan nodig is. Was altijd met een volle trommel. Gebruik de wasdroger alleen als het nodig is. Droog de was zoveel mogelijk aan de lijn - bijvoorbeeld op zolder - en hang bij droog weer indien mogelijk de was buiten. Alhoewel de drie brandweerkorp sen van Oostflakkee niet daadwer kelijk zijn ingezet voor hulp in de rampgebieden, bedankte burge meester A, J. C. van Pelt de man schappen voor hun spontane toe zegging om uit te rukken als dit nodig mocht zijn. De heer Van Pelt sprak deze woorden van waarde ring op de vergadering van de Vrij willige Brandweer 'Ooltgensplaat', gehouden vrijdag 3 februari 1995 in Café-Restaurant 'De Hobbel paarden'. De commandant van Oostflakkee, de heer Jan van Drongelen sloot zich bij de woor den van de burgemeester aan. Burgemeester en mevrouw Van Pelt maakten voor het eerst kennis met het korps van Ooltgensplaat. De voorzitter, de heer Krijn Braber heette hen in zijn openingswoord bijzonder welkom en stelde het zeer op prijs dat de heer en mevrouw Van Pelt aan de uitnodiging gevolg hebben gegeven. Ook de ere-leden, de heren P. de Bonte en C. Kik werden hartelijk verwelkomd. Enkele leden zonden bericht van verhin dering, waaronder de waarnemend com mandant van Oostflakkee, de heer M. Hobbel te Den Bommel. Speciaal richtte de voorzitter zich tot de heer Jan van Drongelen, die vorig najaar de heer Jan Kamp als commandant heeft opgevolgd. In de plaats van de heer Van Drongelen werd de heer Kees de Bonte in het bestuur gekozen en als zodanig toegesproken. Een nieuw jong lid, Rémon van Dam werd van harte welkom geheten. De voorzitter sprak ook enkele woorden tot de heer Koos Dullcmond die na een operatie weer aanwezig mocht zijn. De notulen van de vorige vergadering werden door de secretaris, de heer Jan Dorsman gelezen, gevolgd door het Jaarverslag 1994. In totaal moest het korps tien keer uit rukken, waarvan zes keer voor een brand, twee keer voor een ongeval met beknelling, een keer voor een loze mel ding en een keer was het een vals alarm. Het korps nam ook deel aan enkele oefe ningen en wedstrijden. Namens de kascommissie bracht de heer Piet Troost verslag uit en adviseerde tot goedkeuring van de rekening 1994. In de kascommissie 1995 werden benoemd de heren Joh. van Veen, Jaap Tiggelman en als reserve Jac. van Drongelen. In het bestuur werd de heer Jan Dorsman herkozen, die deze herbenoeming aan vaardde. Het bestuurslid, de heer Jan van Drongelen werd vorig jaar benoemd als commandant Oostflakkee in de plaats van de heer Jan Kamp. De heer Van Drongelen is 14 jaar lid geweest van de vereniging, waarvan 8 jaar zitting in het bestuur. „Hij ging voor een discussie niet uit de weg, volgde veel cursussen en had een eigen inbreng in het brandweergebeu- ren", aldus de voorzitter. Spreker vond het jammer dat Jan het korps gaat verlaten maar als comman dant Oostflakkee blijft hij in het vizier. Vervolgens zei de heer Braber dat be stuur en leden hebben besloten om de heer Van Drongelen te benoemen als ere-lid. Onder applaus werd deze mede deling ontvangen. Ook was er nog een prakti.sch cadeau van alle leden, nl. een polshorloge met inscriptie: „Vrijwillige Brandweer Ooltgensplaat 1-1-1980/1-9- 1994". Voor zijn vrouw Thea was er een prachtig btxïket bkx:men. Het echtpaar Van Drongclen-de Bonte was heel dankbaar voor de huldiging, de toekenning van het ere-lidmaatschap en het mooie cadeau plus de bloemen. Burgemeester Van Pelt was niet van plan om deze avond het woord te voe ren. De heer Van Pelt: „Ik vond het beter om te luisteren en daarvan iets te leren. Maar na gehoord te hebben het lezen van de notulen vond ik gele genheid om toch iets te zeggen. Het korps is steeds paraat en de organisa tie in zijn geheel is een hele investe ring", aldus de burgemeester, die ver volgens inhaakte op de gebeurtenissen van de laatste dagen en weken. „De hulp van de brandweer werkt ook door bij rampen als nu bij de water snood. Daarom verdient de brand weer, ook uit de regio, een kompliment voor hun daadwerkelijke hulp en voor de bereidheid om zich zonodig in te zetten", aldus de heer Van Pelt. Op verzoek van de commandant reikte de burgemeester vervolgens een aantal oorkonden en certificaten uit. Een oor konde met medaille voor 20 jaar brand weerdienst was er voor de heer Koos Dullcmond en de heer Rinus Leijdens. De heer Piet Troost kreeg een Rijks- diploma brandwacht, plus een certificaat Hulpverlening Ie klas. Voor de heer Ad Duim was er ook een Rijkscertificaat brandwacht Ie klas. Het Rijksdiploma Instrukteur werd uitgereikt aan de heer Kees Bal. Een en ander ging gepaard met een felicitatie van de burge meester, de commandant en voorzitter Braber. Voor ieder van hen had de voorzitter een apart woord en bijzonder werd de presta tie van de heer C. Bal genoemd om als leermeester op te treden. Een uniek ge beuren binnen het korps en in de regio. De heer Braber wekte de leden op tot veel studie, want de opleidingen zijn hard nodig voor een optimale uitvoering van het brandweer-wezen. „Nieuwe ap paraten zijn in ons bezit om de veiligheid te bevorderen en de Gemeente zeggen wij hartelijk dankvoor de financiële steun in deze", aldus de commandant de heer Van Drongelen. Hij bedankte ook zijn manschappen voor de .spontane tcx;- zegging om mee te gaan naar het ramp gebied als men zou worden opgeroepen. Ook de vrouwen die achter hun mannen staan werden door de commandant in zijn dank betrokken. De bevelv(x;rder van het korps Ooltgens plaat, de heer Jaap Tiggelman feliciteer de allereerst de commandant met zijn be noeming, de leden die een of meer diplo ma's kregen uitgereikt, verwelkomde het jongste korpslid Rcmon van Dam en deed daarbij tevens een beroep, vooral op de jongelui, om goed voor de piepers Ie zorgen, want hel zijn dure dingen. De heer Tiggelman sprak ook over de wedstrijden die in 1994 zijn gehouden met een uitslag die een stijgende lijn ver toonde en wekte op met dezelfde m ook in 1993 zo verder te gaan. Van het Rode Kruis was er een telefoon tje binnen gekomen met de vraag wie er De bovengebruikte afkorting SOW/VO staat voor de vrouwen die meedeiiken en meedoen m het Samen-op Weg Vrou- wenoverleg in de Provincie Zuid-Hol land. De dames uit de Geref. Vrouwen bond (GVB), de Ned. Lutherse Vrou wenbond (NLVB), de Herv. Vrouwen groepen (HVG) en de Herv. Vrouwen dienst (HVD) zijn uitgenodigd woensdag 15 februari aanwezig te zijn op een ont moeting in Leiden in de Lutherse kerk aldaar. Mevr. A. E. Bouwman, in dienst van Buro Toerusting en Gemeente-opbouw van de Geref. Kerken, zal in deze bijeen komst uitleg geven over de nieuwe ker korde van de Veren. Protestantse Kerk in Nederland. Zij die deze bijeenkomst bij willen wonen, ook gepropageerd als een fijne gelegenheid elkaar te leren kennen en kennis op te doen, gelieven zich vóór 10 februari op te geven bij mevr. M. Wag ner-Arensman, tel. (01871) 1310. meedoet als er een cursus hartreanimatie wordt gestart. Spreker hoopte op een tlink aantal aan meldingen. Hij bedankte voorde belang stelling tijdens de ziekte van zijn vrouw ('t was geweldig), waarbij Koos Dullc mond zich aansloot voor het meeleven na zijn operatie. J)g huisvesting? „Hoe zit het met de huisvesting van ons materiaal en de theorieruimte", aldus een vraag van de heer Jaap van Drongelen. Hij voegde daaraan toe: „blijven we waar we zitten of zijn er plannen voor wat anders?" Hierover is nog weinig bekend maar de com mandant Jan van Drongelen zal hier omtrent overleg plegen. De polissen voor de verzekering zijn gearriveerd en volgens de commandant zijn het "een van de betere' die we ge woon zijn. Vragen hierover zullen met de drie korpsen worden besproken. Tot slot werden de dames bedankt voor hun aanwezigheid en zij die de kantine van een goede beurt voorzien. Op ver ziek van de secretaris, de heer Jan Dors man kreeg bij de sluiting de voorzitter, de heer Krijn Braber een staande ovatie. Daar hij volgend jaar wegens leeftijds grens aftreed heeft hij voor het laatst de jaarvergadering voorgezeten. Door 'De Hobbelpaarden' etc. voortref felijk verzorgd schaarden de gasten zich rondom de versierde tafels voor een Chinees buffet. Op D.V. maandag 13 februari 1995 hoopt ds. G. Mulder uit Sommelsdijk te spreken over het onderwerp: 'Het gewe ten'. Aanvang 19.45 uur. Plaats: Herv. verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis. Alle kursisten zijn weer hartelijk welkom. De stuurgroep Zwemvereniging De Gooye uit Dirksland vierde op 1 februari j.l. haar 20-jarig jubileum in de kanti ne van het zwembad. Ook werden op die avond twee jubilarissen, dus mensen van het eerste uur, in het zonnetje gezet, namelijk Hans en Johan Langbroek. Hans als bestuurslid en Johan als aktief zwemmer en nestor van de zwemmers. Ze werden samen met hun partners bedankt voor de inzet, en de vele uren die zij in het belang van de club hebben besteed. Daarna werden er kado's en bloemen overhandigd door voorzitter Toon Fokkema. Johan behoort met z'n 30 jaar in de zwemwereld tot de ouderen. Hij zwemt in de 'mastercompetitie' in de hoogste regionen, maar is ook met wedstrijden van de club zeer verdienstelijk. Na de oprichting van de zwemclub werd er voornamelijk in onderlinge wedstrij den gezwommen, zoals de toenmalige 'eilandbeker', waarin het chauvinistisch dorpsgevoel met name op de tribunes hoogtij vierde. Waardoor het altijd gezel lige wedstrijden waren. Enkele jaren daarna werd De Gooye lid van de K.N.Z.B. en de Zwemkring Rotterdam en Omstreken (Z.R.O.). Dus ging men toen 'aan de overkant' zwemmen, en niet zonder succes. Al jaren zwemt De Gooye in de hoogste afdeling van deze competities, zodat men kan stellen dat De Gooye pas 20 jaar jong is. Ook zijn er regelmatig zwem mers te vinden op de Nederlandse kam- picx;nschapf)en, wat ook voor de jongere zwemmers zeker een stimulans is. Daarnaast is ook het recreatieve zwem men zeker niet onbelangrijk, niet alleen omdat het gezond is, maar het komt ook de sfeer in de vereniging ten goede. MIDDELHARNIS - De 'aftrap' voor de verkiezingen bij het water schap Goeree-Overflakkee is kort geleden gegeven met het ter inzage leggen van de kiesregisters. De vol gende fase is de kandidaatstelling. Om hoofdingeland te kunnen worden moet aan een paar formele voorwaarden worden voldaan. De kandidaatstelling moet een duo be treffen: een kandidaat voor hoofdinge land en een kandidaat voor hoofdinge- land-plaatsvervanger. Voor beide gelden dezelfde eisen en dergelijke. Een kandidaat mag op 27 maart 1995 niet van het kiesrecht zijn uitgesloten en hij zal op 27 juni 1995 in ieder geval achttien jaar oud moeten zijn. Verder moet een kandidaatstelling door mini maal tien bevoegde personen gesteund worden. Personeelsleden en onderge schikten van het waterschap mogen geen hoofdingeland worden. De kandidaatstelling moet met een for mulier gebeuren, dat vanaf 15 februari bij het waterschap verkrijgbaar is. Dit formulier kan dan tussen 6 en 27 maan weer ingeleverd worden. Bij het formu lier verstrekt het waterschap een infor matiemap. Daarin is ook een toelichting bij het opgaveformulier opgenomen. In die toelichting staan precies de eisen die gesteld worden aan de kandidaten én aan degenen die de kandidaatstelling mee ondertekenen. Verdere informatie wordt u graag ver strekt door het waterschap Goeree-Over flakkee, Dwarsweg 40 te Middelharnis. Voor algemene zaken over de verkiezin gen kunt u terecht bij de secretaris, de heer mr. J. B. van Gerdingen, tel. (01870)88888. Voor specifieke informatie over de pro cedure kunt u terecht bij de heer J. E. Verplanke, tel. (01870) 88823 of de heer J. H. J. Brouwer, tel. (01870) 88825. Nadat de B-ploeg die avond ervoor, de prachtig opgemaakte taart in de vorm van een wedstrijdbad met lijnen en zwemmers, zich had laten smaken, was het nu de beurt aan de tweede taart, en dat ging er na de training wel in. We wensen de vereniging nog vele spor tieve, gezellige en succesvolle jaren toe, en hopen dat we nog veel van ze zullen horen. Bespaar op elektriciteit en kosten Fabrikant Model EffIcMnt Inefficient Enargieverbrulk KWh per jaar w«rM(l)k y«brjk •moortjt btOÊÈHI door O* «4|u tNMTOp hot aogwsat wordt gattnjiM yi do pi—tliwar nol It—1 Inhoud Koelruimte I Inhoud Vriesruinite I G*lul<i«nlv*au tlB(*) n 1 pW ABC 123 xyz zyx xyz Elke koper kan vanaf 1 januari 1995 in de winkel het elektriciteitsver bruik van een koelkast of vrieskist direct aflezen op het energie-etiket. Dit etiket is verplicht voor alle nieu we koel- en vriesapparaten. De appa raten zijn ingedeeld in 7 klassen: Klasse A betekent dat het apparaat zeer energiezuinig is en Klasse G geeft aan dal het energie verslindt. Het energie-etiket dat er opvallend en fleurig uitziet, helpt de consument om een energiebewuste keuze te doen en daarmee te besparen op elektriciteitskosten. Ook in alle fol ders die bij de apparaten worden geleverd moet een kaart worden opgenomen met gegevens over het elektriciteitsverbruik. Overigens zijn bij het energiebedrijf informatiefolders - de zogeheten Energiewijzers - verkrijgbaar met gegevens over het energiegebruik van verschillende elektrische appara ten. Bovendien geeft het energiebe drijf onder bepaalde voorwaarden 50,- korting voor apparaten uit de klassen A en B. Een extra stimulans om een zuinige keus te maken. Een gemiddelde koelkast (Klasse El gebruikt jaarlijks zo'n .300 kWh aan stroom. Een koelkast uit Klasse A is bijna SC/r zuiniger! Een gemiddelde koelvriescombinatie gebruikt in een jaar 550 kWh oftewel zo'n 120,- aan energie. Bij een zuinig type bent u per jaar bijna 60,- minder kwijl aan stroom. Er is nauwelijks verschil in aankoop prijs tussen een energiezuinige of een energieverslindende koelkast. Bij een levensduur van gemiddeld 12 jaar bespaart u met de koop van een energiezuinige koelvriescombi natie in totaal ƒ720,-. Tel uit je winst. Het energie-etiket is ingevoerd door het Ministerie van Economi.sche Zaken volgens een richtlijn van de Europese Unie. In alle 12 lidstaten zal het energie-etiket verplicht wor den, en over enige tijd ook gelden voor andere elektrische apparaten (Klasse E gemiddeld) zoals wasmachines, wasdrogers en vaatwassers. Het energie-etiket is een goed middel om energiebespa ring te bevorderen. Enerzijds worden fabrikanten en winkeliers gestimuleerd om zuinige apparaten aan te bieden en ander zijds wordt de consument gestimu leerd om een energiebewuste aan koop te doen. En dal komt uiteinde lijk het milieu ten goede. Het stroomgebruik van de huis houdens in ons land neemt elk jaar toe. Dat komt enerzijds door het nog steeds toenemen van het aantal - vooral kleine - huishou dens. Anderzijds komt het door het toegenomen gebruik van elektrische huishoudelijke appa raten. Vooral de witgoedappara ten zoals wasmachines, wasdro gers en vaatwassers gebruiken veel stroom. Toch is het heel goed mogelijk ook met deze apparaten energiebewust om te gaan. Hiernaast volgt een aantal tips. per jaar: kWh guldens waterbed 2470 494,- boiler (80 liter) 1875 375,- wasdroger 530 106,- elektrisch fornuis 395 79,- diepvrieskist 370 74,- vaatwasmachine 350 70,- koelkast (met vriesvak) 295 59,- wasmachine 295 59,- elektrische ventilatorkachel 240 48,- CV-pomp (zonder pompschakelaar) 200 40,- video 100 20,- bakoven of magnetron 100 20,- televisie 75 15,- Afhankelijk van de verschillen per apparaat, in gezinssamenstelling, in dagelijks gebruik, etc. kunnen andere gebruikscijfers voorkomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2