"Juffrouw Kik" in 't zilver op de Ireneschool Mobiin 'Ebbe en Vloed' en 'Geldershof werken samen voor een betere bejaardenzorg WjfiommmMi Evacuees van harte welkom KIEVIT WARMTE Uit bedreigd gebied lionderden koeien op Flakkee OPEN AVOND Rally Formula Garage Knöps B.V. Goeree-overflakkee blijft niet achter: Aktie afgeblazen Ramoco b.v. 67e Jaargang VRIJDAG 3 FEBRUARI 1995 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Al dinsdagavond heeft Goeree-Over- flakkee aan het Prov. Coördinatie-cen trum de opvang- en huisvestingsmoge- lijkheid van zeker duizend door het rivierwater bedreigde landgenoten aan gemeld. Die melding werd gedaan vanuit het gemeentehuis van Middlhamis nadat in elk van de eilandelijke gemeentehui zen de daar uit de burgerij aangeboden opvangadressen waren geïnventariseerd. De aanbiedingen kwamen van vakantie- bungalow-bezitters en particulieren nadat via de locale omroepen een oproep tot beschikbaarstelling was uitgegaan. De eilandelijke burgemeesters kwamen woensdagmorgen in crisisberaad bijeen. Voor nu en voor later wordt er sinds woensdag over een draaiboek beschikt dat a la minute operationeel kan worden. "De Staver" dient daarin als centraal opvangadres waar het CRIB, het Centraal Registratie Inlichtingen Bureau wordt gevestigd van waaruit de ont heemden naar particulieren worden gebracht. Gistermorgen was daartoe alles in gereedheid gebracht ook al leek de grootste uittocht uit het bedreigde gebied voorbij. Naar schatting 80% van de bedreigden heeft zelf een veilig adres gevonden maar 't zou mogelijk kunnen zijn dat landelijke opvangcentra naarma te het verblijf daarin langer duurt, hun bezoekers toch meer comfortabel onder willen brengen en er toch nog van de Flakkeese aanbiedingen gebruik zal wor den gemaakt. "Hartverwarmend", zei burg. mevr. Sleurink over de spontane reacties uit het Flakkeese volk. Gistermiddag, rond het middaguur heeft het Prov. Coördinatiecentrum boven beschreven aktie die op Goeree- Overflakkee ontwikkeld was, afgebla zen. Van de aangeboden hulp hoeft geen gebruik meer te worden ge maakt. Vanuit het centrum werd ove rigens waardering betuigd voor de getoonde bereidheid. De brandweerregio Rijnmond heeft laten weten dat geen gebruik meer behoeft te worden gemaakt van de brandweerhuip die was aangeboden. De brandweerwagens van Ouddorp, Herkingen en Den Bommel hebben vanaf dinsdag stand-by gestaan om op een bedreigde plek binnen de Provincie Zuid-Holland te worden ingezet. Het blusvoertuig van Nieuwe Tonge verleent al de hele week assis tentie bij het drooghouden van het dorp Arcen, ook daar is de grootste dreiging voorbij. Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Wanneer ze aan het eind van een werkdag de rust van haar huis binnenstapt, soms door en door koud en wel'es kleddernat geregend, omdat ze busdienst had, dan denkt ze tevreden dat het tóch weer een prima dagje is geweest. Nee, geen gemopper uit mond en geest van Wil Kik, daar doet ze haar onderwijswerk te graag voor, nu al 37 jaar waarvan 25 jaar op de Prinses Ireneschool te Middelhamis, een school voor speciaal onderwijs. Meester Mourik, haar vader, was ook al zo'n onderwijsman; heel wat Middel- hamissers hebben goede herinneringen aan z'n mooie verhalen, verteld op de lagere school aan het Zandpad, 't Zal vader Mourik deugd hebben gedaan dat dochter Wil ook het onderwijs begeerde, al heeft ze, na de H.B.S. nog wel een jaar verpleging gedaan: "m'n hart lag toch bij het onderwijs", verklaart ze die overstap die haar nimmer heeft gespeten, integendeel. Met veel ambitie en overtuiging dient ze sinds 1960 het speciaal onderwijs, een bewuste keuze nadat ze stage had gelopen op een school voor slechthorenden en spraakgebrek- kigen. Elk kind met welk karakter of van welke hoedanigheid ook wil ik graag helpen op weg naar de volwassenheid", zo luidt haar devies en ze practiseert die dagelijks met een bewonderenswaardige opgewektheid, hoeveel inspanning het ook kost, "maar je doet het niet alleen, je doet het met elkaar", zo vergoeilijkt ze en ze verklaart zich "verschrikkelijk dankbaar" juist dit onderwijs te mogen geven temeer omdat ze er resultaat van ziet, de kinderen "haar" kinderen, krij gen meer gevoel van eigenwaarde en dat gunt ze ze zo, wéét ook dat dat onont beerlijk is op weg naar de volwassenheid. Zie alle vroegere schoolfoto's na een "juffrouw Kik" staat met een brede glimlach bij elk van de groepen die ze nog vrijwel allemaal bij name kent; baar eerste leerlingen zijn al vaders en moeders geworden. Of 't niet saai wordt, na zoveel jaren, hebben we nog gevraagd, maar we konden het antwoord al vermoeden, néé natuurlijk, want elk kind en elke groep is weer nieuw en met elk kind dat aan haar zorg wordt toevertrouwd gaat ze een soort van relatie aan, een relatie van vertrouwen die zorgvuldig wordt onderhouden want haar schaapjes kunnen kwetsbaar zijn, weet ze. Daarom niet maar alleen de schoolse vaardigheden, maar ook aandacht aan karaktervorming want ook de leerlingen van het bijzonder onderwijs moeten gelukkige mensen worden. Juffrouw Kik spant zich daarvoor in, van heler harte en daar hoeft ze geen com plimenten voor. Haar zilveren jubileum aan de "Irene" is ook geen feest gewor den, wél gebak voor alle leerlingen; tot d'r 65e wil juffr. Kik hen begeleiden; ze hoopt dat haar dat mogelijk blijft. RENAULT-dealer voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De Goeree-Overflakkeese veehouders hebben niet geaarzeld in hun stallen plaats in te ruimen voor koeien uit het met overstroming bedreigde rivierenge bied. Veehouder Jaap v. d. Wende uit Oud dorp heeft zich vanaf maandagavond bezig gehouden met het zoeken van stal- ruimte en hij werd in zijn collega's niet teleurgesteld. Bij hem zelf stond woensdagmorgen 05.00 uur een geladen veewagen voor de deur; de eigenaar ervan, een 23-jarige veehouder uit Deil, kreeg met z'n echt genote eveneens gastvrij onderdak. Op Goeree-Overflakkee zijn door de aktie van dhr. v. d. Wende minstens vijf honderd koeien ondergebracht. Maandagavond tijdens een vergadering waarop de vorming van een nieuwe fede ratie van Standsorganisaties werd be sproken werd het verzoek om stalruimte gehoord en, vervolgens, spontaan geho- noreerd. l Veehouder Arie Monteni uit Zwartewaal heeft zich ook intensief bezig gehouden met de opvang, op Voome en Putten en op Goeree-Overflakkee, van koeien en jongvee. Zeker vijfhonderd zijn er door zijn bemiddeling gekomen. Woensdagnacht om middernacht kwam het naar 't leek laatste transport bij hem aan. Ook zijn er schapen en zelfs mestvarkens op Flakkee ondergebracht. Morgenavond staan de deuren van "De Hoeksteen" weer voor je open. Wat er op het programma staat? Niets, want dat mag je namelijk zelf bepalen. Je kan je gang weer gaan: praten, biljar ten, tafeltennissen. We willen je er nog wel even op wijzen dat je ook weer kan darten. Na het enorme succes van de vorige keer, is dat wel voor herha ling vatbaar. Tevens halen we een heel oud spel uit de kast: Sjoelen. Je ziet het: Mogelijkheden genoeg om de avond door te komen. Zoals altijd kun je vanaf 19.30 uur bij ons terecht. We beginnen samen om 20.00 uur. Welkom! Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 Afgelopen vrijdag 27 januari was een bijzondere dag voor de verzor- gingsliuizen 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge en 'Geldershof' te Dirksland. De besturen van deze verzorgingshuizen tekenden een samenwerkingsovereenkomst voor een betere bejaardenzorg. Op eigen initiatief en geheel vrijwillig was de afspraak tot samenwerking er gekomen, een niet alledaags ver schijnsel. Reden te meer om aan de ondertekening van de samen werkingsovereenkomst een officieel tintje te geven met een speciale bij eenkomst in 'Ebbe en Vloed'. Overdracht Het was de heer A. Luijendijk, voorzitter van het bestuur van 'Ebbe en Vloed', zichtbaar een genoegen de aanwezigen welkom te heten. Aanwezig waren onder meer de besturen en direkties van beide verzorgingshuizen, personeel en bewo nerscommissies van 'Ebbe en Vloed' en 'Geldershof', en de inspekteur bejaar denoorden van de provincie Zuid-Hol land, mevrouw L. Meijer. De heer Luyendijk zei dat door de bestu ren een jaar over deze samenwerkings- overeenkoms was gepraat. Om alles goed op een rijtje te krijgen was advies ingewonnen van de stichting SDB, een landelijke organisatie die gespecialiseerd is op het gebied van de administratie van bejaardenoorden en soortgelijke instel lingen. De heer L. J. Verwijs, direkteur van 'Geldershof' ging dieper op de woorden van de heer Luijendijk in. „Een jaar geleden zijn we met de bespre kingen begonnen. Als je terugkijkt is het toch nog vlug gegaan. Er kwam heel wat bij kijken. Voordat je wat gaat doen moet je goed nadenken: wat willen we, wat is ons doel?" Doel van de samenwerking tussen 'Ebbe en Vloed' en 'Geldershof' is in de eerste plaats kostenbeheersing om gezamen lijk meer te kunnen doen met de beschik bare budgetten, maar de samenwerking heeft ook een strategisch doel. ,,Er is veel aan het veranderen in de ouderenzorg" aldus de heer Verwijs. „In de toekomst zal er veel op ons afko men. Het is belangrijk dat de besturen en direkties gezamenlijk praten en onder handelen over zorgvernieuwing, over verpleeghuisbedden en dergelijke". Minder kosten en meer zorg op maat Om meer met de beschikbare middelen te kunnen doen komt er per 1 december 1995 één gemeenschappelijke voedings- dienst voor beide verzorgingshuizen, met een personele bezetting vanuit 'Gelders hof'. Het hoofd van de voedingsdienst van 'Geldershof', de heer Prinsen, zal één voedingsdienst opzetten voor de bewo ners van de twee verzorgingshuizen en de mensen die gebruik maken van 'Ta- feltje-dekje'. Vanaf juli dit jaar wordt de administratie van 'Ebbe en Vloed' en 'Geldershof ge meenschappelijk verzorgd door de Stich ting SDB. In zijn toespraakje maakte de heer Ver wijs nog eens duidelijk dat de samen werkingsovereenkomst in het belang is van de bewoners. Aan hen moet de sa menwerking ten goede komen. Door kostenbesparing, maar ook door een ge meenschappelijk standpunt in onderhan delingen en overleg met overheid, zorg verzekeraars en andere instellingen. „Twee kleintjes staan samen sterker in de onderhandelingen in een veranderen de bejaardenzorg", zei de heer Verwijs. Over de veranderingen in de bejaarden zorg: „De overheid is nu tot de konklusie ge komen dat de vernieuwing niet groot schalig moet worden aangepakt maar stapsgewijs. Zo'n stapsgewijze ontwik keling is bijvoorbeeld dat verpleeghuis bedden niet persé in het verpleeghuis hoeven te staan, maar ook kunnen in het verzorgingshuis. Met name de provincie Zuid-Holland sti muleert integratie van verzorging en ver pleging. Het uitgangspunt van het huidige kabinet is: biedt zorg die goed is, die bereikbaar is en beualbaar is. De direkteur generaal van het Ministerie van WvS heeft gezegd: Je moet zelf de zorg organiseren in de regio en als je tegen grenzen aan loopt, meld je dan, dan zoeken we samen naar mogelijkhe den". „Deze samenwerking tussen 'Ebbe en Vloed' en 'Geldershof' spoort dus met het beleid van de overheid". Goed voor de bewoners en sporend met de ontwikkelingen in de ouderenzorg, over zo'n samenwerkingsovereenkomst was de heer Verwijs bijzonder te spre ken. „In het afgelopen jaar zijn we op een goede wijze met elkaar omgegaan en hebben we echt een gezamenlijk doel na gestreefd. Beide besturen wil ik daarvoor danken". Akkoord De direktrice van 'Ebbe en Vloed', me vrouw H. C. Kroon-Legierse, onder schreef deze woorden en nodigde de voorzitters en secretarissen van de bestu ren uit de samenwerkingsovereenkomst te ondertekenen. De ondertekening had de goedkeuring van de bewonerscommissie van beide verzorgingshuizen. De voorzitter van de bewonerscommissie van 'Geldershof', de heer Robijn hield een kort maar krachtig toespraakje en vroeg: ,,wat denk je er van. Oude Tonge?" Mevrouw Donkersloot, voorzit ter van de bewonerscommissie van 'Ebbe en Vloed' antwoordde vlot en in welgekozen bewoordingen dat men in Oude Tonge hoopt op een goede samen werking en dat de bewoners er wel bij varen. Provincie stimuleert Na de ondertekening van de samenwer kingsovereenkomst praatten we nog even met mevrouw Kroon en met de inspek teur bejaardenoorden mevrouw Meijer. Om het zorgaanbod per regio beter af te stemmen op de vraag en daarmee kosten te besparen is de provincie Zuid-Holland enige jaren geleden begonnen de samen werking tussen de vier verzorgingshui zen op Goeree-Overflakkee te stimule ren. Volgens mevrouw Kroon is de samen werking tussen de eilandelijke verzor gingshuizen inderdaad op gang gekomen door de ontwikkelingsbudgetten van de provincie. De provincie stelde extra geld beschikbaar voor regionale plannen voor zorgvernieuwing. Een ontwikkelings budget werd alleen gegeven als men eilandelijk samenwerkte aan iets nieuws. Zo kwam er samenwerking op het gebied van: - inkoop van voedingsmiddelen - inkoop van diensten voor bewassing van linnengoed - substitutieprojekten. Wat zijn substitutieprojekten? Mevrouw Meijer: „Er zijn tegenwoordig minder verschillen tussen verpleeghui zen en verzorgingshuizen dan een aantal jaren geleden. Daarom hebben we een budget beschik baar gesteld voor verpleeghuiszorg aan psychogeriatrische bewoners in het ver zorgingshuis. Er zijn bewoners in een verzorgingshuis die strikt genomen naar een verpleeghuis zouden moeten maar die met veipleeghuiszorg toch in het ver zorgingshuis kunnen blijven. Het verzoi"- gingshuis vervangt als het ware het ver pleeghuis en biedt de daarbij behorende zorg, terwijl de verpleeghuisarts advi seert en de eindverantwoording heeft". De nieuwe samenwerking tussen 'Ebbe en Vloed' en 'Geldershof' is door de provincie met instemming begroet. Hier heeft de provincie niet hoeven te stimu leren, aldus mevrouw Meijer. Mevrouw Kroon: „Door de samenwer king van de afgelopen jaren hebben be sturen en direkties elkaar leren kennen. Ze hebben met elkaar leren werken en als partijen elkaar gevonden". Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 VOOR BEELD EN GELUID F=OTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE FOTOGRAFIE OÜDDO/tP - Wesisiraat 35 - Taleloon (01878) 16 12 Fax 3734 RENBSSe - Prinlshop - Hogezoam 172- Teletoon (01116)24 00 SOMUELSDUK - Wesikrakeelstraal 8 Telefoon f01870) 8 68 41 De samenwerkers na de ondertekening op de foto; bovenste rij v.l.n.r. dhr. Birkhojf, mevr. Kroon (dir. 'Ebbe en Vloed') dlir. Venvijs (dir, Geldersliof). Onderste rij: mevr. Lokker, secr. Ebbe en Vloed, dhr. Luyendijk, voorz. Ebbe en Vloed, dhr. Schouten, voorz. 'Geldershof, mevr. de Man, secretaris en dhr. P. Dijkgraaf. - bijscholingsaktiviteiten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1