EIÜVI1DEI1-I1IEÜW5 Lambertus Kolff regent voor het leven UITVERKOGP NAJAARS/WINTERKOLLEKTIE '94 10% KORTING :mÊSS^Mmmmm. Uitnodiging voorde Open Dag van het Rabobanl< l<antoor te Meiissant Rabobank Middelharnis Koffiebar "de Schuur" een huis verkopen... Zendingsavond AKTIE ZUINIG STOKEN Aktieweek9/1t/m15/r95 öSMlliHililllJ^^^ Restanten ongeacht de normale prijs japonnennu 98,— blouses M^ .truien „u 49,90 Najaars/Winterkollektie '94 HALVE PRIJS Standaardartikeien20% kOlling '■■OiNliiïi-*APöiiW^ Restanten LINGERIE HALVE PRIJS Op de gehele kollektie LINGERIE EN FOUNDATIONS Mode van topkwaliteit nu voor spotprijzen! Beslist de moeite waard om langs te komen. KOSTUUMS 100,- KORTING Restanten truien vesten kolberts Series suède jacks 338r^ lederen jacks 638r^ HALVE PRIJS nu 298,- nu 398," standaardartikeien 10% en 20% KORTING Bijna de gehele NAJAARS/ WINTERKOLLEKTIE '94 HALVE PRIJS Brams Paris, Get Smart nu39,95 Standaardartikeien20% KORTING Bijna de gehele u jv \#c NAJAARS/ PlML-Vfc WINTERKOLLEKTIE '94 PRIJS Restanten blouses en pantalons29,90 en 49,90 Standaardartikeien20% KORTING 3e Blad VRIJDAG 20 JANUARI 1995 No. 6369 II Na zijn ontslag als schout en secre taris zocht Lambertus een nieuw bijbaantje, notaris ieeli hem wel wat. Hij richtte een verzoekschrift aan de municipaliteit van Middel- harnis, waarin hij te kennen gaf, dat: „hij reeds den tijd van 24 jaar- en hier ter plaatse als secretaris gefungeerd hebbende, in al dien tijd, zoowel als bevoorens, zich ook in het notarieele zodanig heeft geoeffend, dat hij (onberoemd gesegt) vermeent in staat te zijn, dat ampt naar behooren waar te nemen; dat hij ook deeser daagen te raden geworden is, ten einde zijne onont beerlijke middelen van bestaan voor, zich met vrouw en zes kinderen, op eene eerlijke wijse (zoo veel moge lijk) te bevorderen, om zig als nota ris te laaten creëren". Het dorpsbestuur, zat niet bepaald te springen om een „behoeftige" dwarslig gende Kolff op zijn wenken te bedienen: „De municipaliteit van Middelharnis gezien nevenstaande requeste, hebben goedgevonden het versoek daarbij gedaan te houden buiten deliberatie tot zoo lange den suppliant als geweese secretaris van Middelharnis aan de her haalde aanmaningen van de voors, municipaliteit nopens de overgaaf van het secretarij alhier en dus aan zijne onvermijdelijke pligt zal hebben vol daan, onvermindert de addressen van de Provisioneele Representanten van het Volk van Holland, nopens het delaaij van overgifte van gemelde secretarij door municipaliteit te doen"Lambertus moest dus eerst maar eens de paperassen van de gemeente teruggeven, die hij als secretaris onder zijn beheer had, maar dit vertikte hij. Het duurde naar Lambertus' mening alle maal te lang en hij schreef op 12 septem ber 1795 een soortgelijke brief aan de Provisionele Representanten van het Volk van Holland. Dit verzoek werd ter advisering in handen gesteld van de Comitees van Algemeen Welzijn en van Voorlichting. Zij speelden de brief weer door aan de municipaliteit van Middel harnis om haar mening te geven. Zij ant woordden onder meer, dat wij den staat van Ls. Kolff uit al hetgeen deswee- gens van hem aan ons bekend is, geen- sints behoeftig beschouwen, zooals wij meenen dat het begin van zijn request wil te kennen geeven, maar naar ons inzien onder de notable betrekkelijk zijne bezitting kan gesteld worden; te meer naardien denselven booven alle zijne inkomsten ook nog het voordeel heeft van zijn post als dijkgraaf, penningmees ter der polders, rentmeester van de hee- ren deeser heerlijkheid en andere admi- nistratiën, gelijk ook dat denselven nae zijn remotie, als procureur is fungeeren- de, al hetwelk duidelijk dat den supp. geene reedenen heeft om zich in zulke manieren voor te doen koomen; wijders komt het ons voor, dat het zeer mogelijk is, dat den suppl. in staat is tot het exer- ceeren en bedienen van het notarisampt, hoewel hij het niet volkomen kunnen Woning Lambertus Kolff decideeren (en in zoo verre aan hem overlaaten). En wat zijne conduites en handelingen betreft, hebben wij voor ons geensints reedenen om hem desweegens voor te staan..."Voorgesteld werd om hem niet te benoemen, daar zijne aristrocratische geest zich van de gelee- genheid zal bedienen door met een iege lijk in het bijsonder te doen te hebben, om op een bedekte en zodanige subtiele wijse, dat ze althans in manieren van rechten onbewijsbaar zal zijn, offschoon het voor een gesond verstand nog zoo klaar te begrijpen en zelfs volkomen te verstaan is, tegen te werken, struikel blokken te maaken waarvan de beginsels reeds gebooren zijn"Bovendien meenen wij dat wij de medewerkers tot het in stand houden van het geweld, waerop zij hunne grootheid zelfs geves tigd hadden en welke geensints blijken geeven daer van af te zien, niet mogen voorstaan, vooral, als zij buiten dit hun bestaan kunnen vinden: het zoude voor ons geen werk zijn. Medeburgers, deese nog te emplieeren en U.l. nog nader met het caracter van deesen persoon bekend te maken en reedenen te geeven waarom wij hem niet gunstig kunnen weesen; dan Medeburgers! wat zullen wij U.L. langer ophouden met een onderwerp dat ons zelve verveelt, het is U.L. genoeg bekend hoedanig belang zoekende schijnvrien- den zig weeten te voegen, om opnieuw middelen te vinden ter bereiking van hunne baatzigtige oogmerken, geloof niet Medeburgers dat wij zonder redenen zijn ingenomen teegen den suppliant, maar dat het gevoel van verpligting ons noopt omtrent hem zoodanig te berig- ten". Op zijn rekest van 20 november 1795 om als procureur voor deze vier schaar te mogen postuleeren" werd door de municipaliteit wel positief beschikt. Lambertus Kolff en consorten waren dus uit hun ambten gezet, welnu niet alle. Lambertus was o.a. nog steeds thesaurier van het dorp. Dit was de Patriotten een doom in het oog, waarna men op 25 sep tember 1795 besloot hem uit deze impor tante betrekking te ontslaan. Dit nam Lambertus niet. Hij weigerde gewoon weg zijn boeken en kas aan zijn benoem de opvolger Jan de Bloeme over te geven. Tegelijkertijd richtte hij een schrijven aan de Provisionele Represen tanten, waarin hij zich beklaagde over de handelswijze van de municipaliteit: er waren zijns inziens nooit opmerkingen of problemen betreffende het kasbeheer. We lezen o.a. ook hoe hij de nieuwe kan didaat zwart probeert te maken: „Dus kan er hoegenaamd geene reede voor gemelde demissie resteeren, maar schijnt deselve alleenlijk te moeten dienen om een der municipaliteits leeden daar meede te beneficeeren en wel een jonge ling zonder huisgezin, nog bij zijne ouders inwonende, terwijl daardoor al meer en meer in zijne eerlijke inkomsten zoude verminderen, een man met een nombreuse familie hoedanig den sup pliant zig onlangs aan deese vergadering heeft bekend gemaakt, daarbij zoude die demissie niet bij het sluiten der jaarlijkse rekeningen, maar thans lopende de ter mijn van dien en dus zeer plotseling daar gesteld, natuurlijk ten gevolge moeten hebben geene geringe maar eene ecla tante fletrissurre voor den suppliant, die egter op goede gronden vermeend niets minder te hebben verdiend...". Dit rekest werd ter advisering in handen gesteld van het „Committé van Voorligting"; zij stuurden het weer door naar het dorpsbe stuur van Middelharnis. Laatstgenoem den antwoordden als volgt: dat het ons niet verwondert dat gemelde Kolff zegt niet te weeten, waarom bij deese municipaliteit gearresteert is, hem van den post als bailliuw en andere van dien geenen welke deselve gelukkig geëffectu eerd hebben. In hoeverre hij het ampt van thesaurier wel heeft waargenomen, kunne wij niet beoordeelen, wijl het onder zijn bestuur voor ons- onmogelijk ware daarvan ietwis te weten te komen, alzoo daar omtrent eene volkomene geheimhouding voor den burger plaats hadde, dan offschoon het misschien vreemd mooge schijnen, is het zeeker, dat het ons veel meer bewonderen zoude indien er ooyt remarques op het doen der rekening gemaakt waaren, offeenige debatten hadden plaats gehad over een off andere post, 't welk een iegelijk met het voormalige bestuur bekend, even zoo min als ons zal bevreemden; zelve bail- luw, schout, secretaris, en thesaurier zijnde, daer neevens zijn broeder leen man en scheepen en teevens dat nog onder zig wat eenig bijsonder bestuur noodig hadde, zonder dat wij de afhan kelijkheid off minkunde van de overige leeden van het collegie in aanmerking nemen, is het ligt te bevroeden dat L. Kolff zig gemakkelijk op zijn satisfactie kan beroemen; wat het doen van zijn laatste rekening betreft, is gedaan bepaaldelijk ten overstaan van commis sarissen uit alle de ingezeetenen gekoozen volgens publicatie van de Pro visioneele Representanten van het Volk van Holland, van welke het te bezien zoude staan off zij het doen der rekening begreepen hebben, voor welke wij genoegzame grond meenen te hebben van neen. En als wij in gemoede U.L. moeten zeggen is het van onsen tweegen gepasseert, omdat wij meenden zonder moeijte ras klaarder inzien in alles te zullen hebben, als wij het genoegen had den van volkoomen meester van alles te zijn. Het is waar, dat hij suppliant thans nog daaglijks continueert in het voldoen van onse ordonnantiën, dan het is naar ons inzien thans niet nodig dat hij in voor schot is, zijnde dit reeds een gebrek dat gemelde Kolff nog in het bezit van dien post is; het is volkoomen waar dat ons oogmerk is om één onser meedeleeden met dien post te benificieeren, alzoo wij in gemoede begrijpen dat het geensints in vergelijking komt, dat hij voorn, post niet booven Lambertus Kolff zoude behooren te hebben. Het is waar, het is een jongeling, welke thans den ouder dom bereikt van 29 jaaren, die zig bestendig geofferd heeft in die weeten- schappen, welke hij hoopte hem nu off dan tot een middel van bestaan mogte te staade koomen ten koste van zijn ouders, welkers middel tot bestaan thans niet lucratief kan gezegt worden te zijn, waarom denselven ongelijk veel meer nodig heeft dan gemelden Kolff, booven- dien een perzoon waaraan gemelde Kolff beneevens de andere regeeringsleeden in het voorloopen jaar nog een attestatie heeft verleend, waervan een copie hier neevens, gelijk ook een dito voor 9 jaa ren, ten bewijs dat hij zig zelven in zijn zeedelijk gedrag en braafheid is gelijk gebleeven en wiens bedaarde moed en werkzaamheid zoo zeer ons te staade komt in het voortzetten en volbrengen van alle de moeijlijke pligten welke wij bestendig uit te oefenen hebben; dat wij zeer veel prijs op hem moeten stellen en welke zonder dit (hoewel wij wenschten dat hij naar zijn verdiensten in zijn zaak zoo veel konde bevordert worden, dat hij een volkoomen middel tot zijn bestaan hadde) in die noodzakelijkheid zal zijn om zijn bestaan (egter) ergens elders te zoeken, waardoor wij van het nut van onsen waardigen medebroeder zullen verstooken weesen. Waarom wij zonder bedenking deese zaak geheel domesticq beschouwende, denselven dit amptje geoffereert hebben; zijnde gemelde Kolff reeds ten tijde zijner remotie door verre de meerderheid der stemgerechtigden van het zelve reeds ontzet. En niets ver wondert ons meer, dan dat hij zelve zoo veel pogingen doet om dit te behouden, komende geensints overeen met hetgeen welke denselven hier meermaalen te ken nen heeft gegeeven, dat hij buiten dat, toch zijn bestaan kan vinden, waarvan wij zonder twijffel ons bewust houden. - In hoeverre gem. Kolff eenige flatres- suure verdient, zullen wij in deeze niet onderzoeken, wij vertrouwen dat densel ven bij U.L. voor het meerendeels bekend is, waaromme wij dit geensints nodig achten. - Reedenen waaromme wij gearresteert hebben om gemelde Kolff dit ampt te ontneemen zijn ook deesen, dat het ons onmogelijk is om met densel ven te ageeren, U.l. zelve weet dat wij onse billijke klagten nog tot U.L. hebben moeten brengen om het secretarij van hem over te neemen telkens in schijn uit- vlugten te hebbende om ons in het duis ter afhankelijk van zijne verwaande cra- prices te houden, even het zelve hebben wij te wagten in deesen zooveel hem mogelijk is. Medeburgers wij neemen de vrijheid U.L. te versoeken van ons op dit maal weederom een blijk van uwe regt- matigheid en geneegenheid t' onswaards te geeven, om voor ons te bewerken dat wij zoodra mogelijk van alle discrepentie met gemelde Kolff ontheeven worden, opdat wij in onse goede voornemens door denselven niet langer gehindert worden. In verwagting van welke wij U.L. met agting onder toewensching van heil en aanbieding van broederschap verblijven. Het dorpsbestuur werd in het gelijk gesteld en laatstgenoemden meenden, dat hiermee de kous af was en verzoch ten nogmaals de betreffende bescheiden aan Jan de Bloeme te overhandigen. Wederom kreeg men bij Lambertus nul op het rekest. Dit verzoek werd nog enige malen herhaald, maar steeds wei gerde Lambertus. U zult denken, als het niet goedschiks kan, dan maar kwaad schiks, maar de municipaliteit dorst waarschijnlijk niet, daar Kolff nog steeds een invloedrijk man was. Ook klaagde de municipaliteit bij de Pro visionele Representanten: „Wij bevinden ons door zodanige handelwijs van gemelden Kolff en door zijne geduurige weijgering om de thesaurie van deesen dorpe over te geeven in de alleronaange naamste omstandigheeden, des dorps hopende schulden kunnen wij niet vol doen, 't geen een staking in 't dage- lijksch werk zal veroorzaken, 't welk voor ons onaangenaam en voor den dorpe hoogst nadeelig is". Dit klagen leverde niets op. In juni 1796 sprak Lam- Op zaterdag 21 januari 1995 bent u van 10.00 -16.00 uur van harte welkom in ons geheel vernieuwde kantoor. Naast een hapje en een drankje is er gelegenheid om een praatje te maken met onze directie en adviseurs. Tevens kan kennis worden genomen van het moderne bankieren vanuit uw huiskamer met behulp van Rabobank Telebankieren. Ook bij de nieuwe geldautomaat zal uitleg worden gegeven van de mogelijkheden. Hiernaast is een ballon- en tekenwedstrijd georganiseerd voor de jeugd met mooie prijzen (zie huis aan huisfolder). Ook voor de ouderen is er een prijsvraag met een leuke attentie. Tot ziens in ons vernieuwde kantoor aan de Beatrixiaan 12 te Meiissant. STELLEND AM Koffiebar "de Schuur" in Stellendam organiseert zaterdagavond 21 januari a.s. een grote spelavond met Pictionary, Hints en Pim Pam Pet. Hoofdprijs: een heerlijke taart. Tevens een discussie over discriminatie. Toegang gratis. Vanaf 19.30 uur koffiebar open, start 20.00 uur, Bosschieterstraat. Alle jeugd vanaf 16 Jaar en ouder van harte welkom. met optimaal resultaat Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 bertus Kolff in een gemotiveerd adres aan het Provinciaal Bestuur zijn onge noegen uit over zijn behandeling door de municipaliteit en verzocht het besluit tot ontslag als thesaurier onwettig te verkla ren. Het rekest werd om advies in han den gesteld van het dorpsbestuur. Zij schreven: 't is zeker zijn behaagen zich in alles verre van ons verwijderd en ons in het onzekere te houden; als hem iets gezegd of gevraagd word, is - zoo 't maar immers mogelijk zij - een in schijn niets beduidend voorwendsel, een middel waerdoor hij altoos zoekt ons als zijne mindere, ons zelve naer zijne hoogmoe dige caprices te doen schikken; - geeven wij ordonnatie zoo betaald hij juist ten tijde als het hem behaagd...". Het pro vinciebestuur liet de zaak rusten en alles bleef onveranderd, totdat Lambertus Kolff omstreeks november 1796 vrijwil lig alles wat op de thesaurie betrekking had aan Jan de Bloeme overgaf. Reeds één maand daarna, werd laatstgenoemde ,,gedemitteerd" en door Lambertug Kolff opgevolgd. Middelharnis Jan Both MELISSANT In de Ned. Herv. Kerk te Melissant wordt D.V. donderdag 26 januari om 19.00 uur een zendingsavond gehouden. Opening: Ds. J.G. Blom. Spreker: Ds. D.J. Budding uit Waarder. f Korte omschrijving weersomstandigheden: rokken w,ww Onze merken o.a. ARA, BETTY BARCLAY, COPINES, DELMOD, MARCONA Onze merken o.a. CHANTELLE, TEN CATE, WARNERS, SCHIESSER (ook marine en zwart) Onze merken o.a. ARROW, BAÜMLER, ROBERTO SARTO, TENSON, STATE OF ART Tot ziens bij: Zandpad 24 Middelharnis Tel. 01870-82052 Maandag gesloten gy Vrijdag koopavond KINDERSPIJKERBROEKEN Onze merken o.a. BARBABA FARBER, GET SMART, LAPAGAYO, SALTY DOG (ook merkspijkerbroeken) Onze merken o.a. ANOTHER WOMAN, DUTCH, ESPRIT, LEVI'S, BAD BOYS Streef- TotaaJ streef- jaar- verbruik verbruik verbruik m" m' 500 14 7,00 131 65,50 600 17 8,50 157 78,50 700 19 9,50 183 91,50 800 22 11,00 208 104,00 900 25 12,50 238 119,00 1000 28 14,00 261 130,50 1100 31 15,50 290 145,00 1200 34 17,00 315 157,50 1300 37 18,50 342 171,00 1400 39 19,50 367 183,50 1500 42 21,00 395 197,50 1600 45 22,50 422 211,00 1700 48 24,00 448 224,00 1800 51 25,50 475 237,50 1900 54 27,00 502 251,00 2000 57 28,50 528 264,00 2200 62 31,00 581 290,50 2400 68 34,00 637 318,50 2600 74 37,00 689 344,50 2800 80 40,00 741 370,50 3000 86 43,00 795 397,50 3500 100 50,00 931 465,50 4000 115 57,50 1064 532,00 4500 129 64,50 1198 599,00 5000 144 72,00 1335 667,50 5500 158 79,00 1467 733,50 6000 173 86,50 1603 801,50 Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim boven het normale niveau en iet waaide veel harder dan normaal. Weergegevens Valkenburg (ZH) Berekeningsmodel \V GEB ZHW ümn

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9