Expositie van Tsjechische kunst in het International Art Centre Hafa-muziekexamens te Middelharnis Good-Luck zakt naar onderste regionen Winkel bewust, let op vet Dames 2 Intermezzo komt net iets tekort Nieuw verschenen boek: Snel Opgelost Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 24 JANUARI 1995 In de galerie van het International I Art Centre exposeren Stanislav I Bittermann met enkaustiek en I Lida Bartuskova met Tsjechische 1 kantkloswerken. 1 Bittermann, geboren in 1952, volgde 1 diverse opleidingen in het voormalige 1 Tsjechoslowakije en exposeerde in ver- I schillende galeries en musea in zijn I vaderland. In de zomer van 1994 expo- seerde hij samen met Lida in het stadhuis 5 te Brielle, tweelingstad van zijn woon- plaats Havjickuv Brod in Tsjechië. Bittermann streeft ernaar om zijn gevoe- lens die de betoverende schoonheid van 1 zijn land oproept middels zijn kunstwer- I ken gestalte te geven. Enkaustiek, een 1 term die weergeeft hoe hij met diverse I klassieke beeldhouwersmaterialen, hout I en steen zijn persoonlijke expressie als I schilder tracht vast te leggen. In de wereld van strukturen een expres sief spel met zacht kleurenspectrum. Door zijn inventief kleurgebruik is hij in staat verschillende strukturen in de reliefachtige lagen te laten spelen met een wasachtige gloed die de kunstwer ken een poëtisch accent geeft. Ludmila Bartuskova is geboren in 1960 in Brod. Zij volgde het Hoger Econo misch Onderwijs en is enkele jaren als ambtenaar werkzaam geweest. Lida, inmiddels moeder van een gezin, leeft geheel in overeenstemming met hun levensovertuiging op een boerderijtje, waar zij proberen zoveel mogelijk in hun eigen levensonderhoud te voorzien. Zij verbouwen hun eigen graan en bakken daar zelf brood van. Dat roem en pretenties vergankelijk zijn, blijkt wel in de derde klasse KNKB. Voor aanvang van de wedstrijd was het verschil tussen TOGO, de onbetwiste nummer 1en Gocxi-Luck, de nummer 6, slechts 4 punten. De krachtsverschillen zijn dan ook uiterst klein. De tegenstander van afgelopen zaterdag, DVS'69, is een ploeg die qua mogelijk heden absoluut gelijkwaardig is aan Good-Luck. Om zoals de afgelopen weken niet op voorhand tegen een ach terstand aan te kijken, had de ploeg als opdracht om vanaf de eerste minuut een openingsoffensief in te zetten. Dii geluk te ook echter niet met het gewenste resultaat. DVS wist uit de enige drie kan sen die zij in het begin van de wedstrijd kreeg, een 100% score te behalen. En weer keek Good-Luck tegen een 0-3 ach terstand aan. Door in verdedigend opzicht veel risico's te nemen en de druk op de individuele aanvallers zo groot mogelijk te laten zijn, speelde Good- Luck zich terug in de wedstrijd. Het spel van DVS is gebaseerd op het vrij spelen van aanvallers op grote afstand en van daaruit te scoren. Door deze 'man to man' verdediging toe te passen, werd de angel uit de aanval van DVS gehaald. Good-Luck putte moed uit deze speelwijze en wist terug te komen tot 5-5. Good-Luck had het betere van het spel en DVS wankelde. Wat er toen gebeurde zal de een profes sioneel noemen, maar het overgrote deel zal de mening toegedaan zijn dat dit soort overtredingen niet op een sportveld In het Diekhuus te Middelharnis werden jl. zaterdag door de geza menlijke Hafa-opleidingen op Goe- ree-Overflakkee muziekexamens afgenomen. Maar liefst 33 kandi daten behaalden hun diploma. Het examen werd gehouden onder aus piciën van de SMN, de Samenwerkende Muziekorganisaties Nederland. De diplo ma's worden erkend door de Landelijke Stichting Kwaliteitsbewaking Kunstzin nige Vorming en Amateurkunst (LSK), van welke stichting ook een gecommit teerde aanwezig was. De volgende kandidaten behaalden het diploma: Muziekschool 'De Hoop' uit Stellendam: A-diploma: Bert Kraaijenbrink, tuba. Piet Willers, tenor-saxofoon. Bauke van de Vooren, klarinet. Ellen Ruhl, alt-saxofoon. Marloes Korthals, trompet. Ja,sper Voorend, bugel. Francien van der Laan, bugel. B-diploma: Jasper Schouten, hoorn. Hendrika Klink, alt-saxofoon. Monika Bechtum, alt-saxofoon. Danielle Brussaard, fluit. Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee uit Oude Tonge: A-diploma: Els. van Limburg, bugel. Arend-Michiel Brobbel, alt-saxofoon. Sandra van Loon, alt-saxofoon. B-diploma: Eline van den Bos, hoorn. Noelle Houben, alt-saxofoon. Monica van den Bos, alt-saxofoon. Naast dit drukke bestaan heeft Ludmila zich ontwikkeld als een ontwerpster van kantkloswerken. Zij beoefent dit echter niet als ambacht, zij ontwerpt naar eigen idee en werkt dit zelf uit. De Tsjechische kuituur is duidelijk zichtbaar tot uitdruk king gebracht. Zaterdag 28 januari wordt om 15.00 uur deze expositie geopend door mw. Eva Hora, ereburgeres van Havlickuv Brod (Tsjechië) in aanwezigheid van de Tsjechische ambassadeur en de oud-bur- gemeestcr van Brielle. U bent van harte welkom om deze expo sitie te bezcx;ken vanaf zaterdag 28 janu ari tot 18 februari. Openingstijden: don derdag L'm zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Ring 40 te Middelharnis. thuishoren. Na een goed uitgespeelde aanval brak Petra van der Valk door defensie van DVS en de weg naar de korf was geheel vrij. Een heer van DVS bleef in de looplijn staan teneinde haar het scoren te beletten. Als hij geen bewe ging maakt is dit reglementair toege staan. Wat niet is toegestaan is de elle boogstoot die hij uitdeelde om haar het scoren te beletten. Resultaat van deze aktie was een scheidsrechter die zijn handen in onschuld waste, een blessure behandeling en een zeker doelpunt wat uiteindelijk geen doelpunt werd. Het belangrijkste clement was misschien nog wel de onmiekcer die dit incident in de wedstrijd bracht. Dat de mentale weerbaarheid van de ploeg uit Middel harnis niet hun sicrksic punt is, bleek ook nu weer. Men vcmd zich (mrecht aangedaan door de scheidsrechter, zijn leiding was n\c\ sterk maar hij verdeelde conseijucni zi|n foutieve beslissingen over beide ploegen. De vlam was in de pan geslagen. 1)\'S bleef zijn eigen spel spelen en liet alle commotie aan zich voorbijgaan. Good-Luck verliet, in een vorm van overijverigheid, de zo succes volle speelstijl van de eerste helft. In de paalzone werd 50'7c meer balverlies gele den dan in de eerste helft en de druk op de aanval van DVS viel weg. Tel daarbij de uiterst effektieve afronding van de aanval van DVS op en het resultaat werd meer en meer duidelijk. De einduitslag in deze tumultueuze wed strijd werd 10-14. Twee wedstrijden terug maakte Good-Luck zich nog op om een serieuze aanval te doen op de eerste plaats. Na het verlies van vandaag dreigt het degradatiespook en staan zij een plaats boven de streep. Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo', Middelharnis: A-diploma: Corry van Nimwegen-v. d. Waal, bugel. Pieter Smitshoek, cornet. Jaishree Meijer, cornet. Dirk Jan Molenaar, bugel. Maarten Loosjes, trompet. Frank Winnubst, slagwerk onge.stemd. C-diploma: Leon Mijnders, cornet. Marion den Boer, bugel. Voor het eerst waren er ook kandidaten uit Den Bommel aanwezig. Muziekver eniging EMM uit Den Bommel leidt haar leerlingen op in samenwerking met de Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee. Voor het A-diploma slaagden: Minke H(x;ksma, sopraan-saxofoon. Gerben de Jonge, trompet. Jan Meinster, bugel. Manouk Kneteman, bugel. Eric Wolfert, bugel. Nico Vervloei, bugel. Sandra Stijn, hoorn. Come van Geel op euphonium behaalde het B-diploma. Aan het eind van deze drukke examen- dag werd, voor een zaal gevuld met ouders en andere belangstellenden, door enkele leerlingen het examenwcrk nog eens gespeeld, met pianobegeleiding van Wim Soeters. De coördinator van de gezamenlijke Hafa-opleidingen, de heer Arie Stolk, reikte tijdens dit concertje de diploma's uit. Hij kon, samen met de kandidaten, de docenten en de besturen van de sa menwerkende verenigingen, terugzien op een zeer geslaagde dag. DIRKSLAND - Koffie-ochtend - Op D.V. woensdag 1 februari hopen wij een koffie-ochtend te organiseren in het verenigingsgebouw "Onder de Wiek". Deze ochtend gaat uit van de Ned. Herv. Gem. te Dirksland. Voor ons hoopt te spreken Toos Rostes uit Heverlee. TTiema van deze morgen is: "Leven en overvloed in een gebroken wereld". De koffie staat klaar om 9.15 uur en wij ronden om ongeveer 11.30 uur af. Kinderopvang is aanwezig. Van harte willen wij u uitnodigen om deze ochtend bij te wonen en wij hopen velen te mogen ontmoeten. Werkgroep koffie-ochtend Dirksland. In maart 1994 ging alweer de vier de Let op Vetcampagne van start. Inmiddels mag er dan ook vanuit gegaan worden dat etend Neder land aardig op de hoogte is van de gevolgen van overmatig vetge- bruik. Goed eten - dat weten we - is belangrijk. Een minder vette voeding helpt mee om het choleste rolgehalte in het bloed op het juiste peil te houden en verlaagt zo het risico op hart- en vaatziekten. Min der vet geeft bovendien minder kans op overgewicht. Het is dan toch verbazingwekkend dat, terwijl 8 op de 10 Nederlanders menen dat ze niet te vet eten, in werkelijkheid zo'n 80% van de Nederlandse bevolking wel te vet eet. We weten dus niet altijd precies wat we eten. Vet zit vaak onzichtbaar in veel produkten zoals gebak, gehakt, vleeswaren, frituurwaren, snacks, volle melk, koffieroom, kaas, ijs, borrcizoutjes, enzovoorts. Tips voor minder vet eten zijn bijvoor beeld: minder vette bereidingsmethoden: pan met anti-aanbaklaag gebruiken, gaar maken in folie of grillen; magere zuivelprodukten gebruiken: halfvolle melk, magere yoghurt, mage re kaassoorten 15+, 20-t-, 30-h en hüt- tenkase); mager vlees kiezen: mager rund-, kalfs, lams- en paardevlees, mager varkens vlees zoals varkensfricandeau of var kenshaas; brood wat dunner besmeren of meer brood en minder beleg gebruiken (dub bele boterham, brood zelf dik snijden); minder vette jus maken door ruim water, bouillon of groenlenat loc te voegen. Niet alleen de hoeveelheid vet maar ook het soort vet is belangrijk. Vet zit in drie verschillende vormen in het eicn. Verza digde vetten verhogen de hoeveelheid cholesterol in het bloed. Verzadigd vet zit vooral in dierlijk vet, zoals bijvoor beeld in volle melk, vet vlees, roomboter en volvette kaas, en in enkele plantaardi ge prcxiukten zoals chocolade. Enkelvoudig onverzadigde en meervou dig onverzadigde vetten hebben daaren tegen een dalende werking op de hoe veelheid cholesterol in het bkx;d. Olijfo lie en pinda's bevatten veel enkelvoudig onverzadigde vetten. Meervoudig onver zadigde vetten komen voor in sommige .soorten noten, bijvcx^rbeeld walnoten, in plantaardige oliën en in vis. Cholesterol is een vctachtige stof die door het lichaam zelf kan worden gemaakt, maar ook in de voeding voor komt. Naast verzadigd vet kan een cho- lesterolrijke voeding ook meewerken aan het stijgen van het cholesterolgehalte in het bloed. Cholesterol komt vooral veel voor in eidooiers, verder ook in lever, niet, garnalen, en in mindere mate ook in alle soorten vlees, kaas en dierlijk vet. Een groot aantal mensen in Nederland heeft teveel cholesterol in het bl(x;d. Dit kan bijdragen aan een vernauwing van de bloedvaten. Wanneer de bloedvaten die de hartspier voeden, worden afgeslo ten, kan een hartinfarct ontstaan. Aanbevolen wordt dan ook bijvtx)rbeeld om niet meer dan 2 a 3 eieren per week te gebruiken en olie en margarine met veel onverzadigde vetten (40 tot 60%) te kiezen. Ook I a 2 keer per week vis eten draagt bij aan een gevarieerde en dus gezonde voeding. Volleybalvereniging Intermezzo wijkt enkele keren per jaar uit naar Dirksland voor haar thuiswedstrijden. Jongsteleden zaterdag was het weer zover. Alleen in de administratie van De Gooye was iets misgegaan. Door een dubbelboeking konden de wedstrijden van Jongens Dl, Meisjes Dl en DC2 niet doorgaan, wat een klein domper op deze, verder prima verlopen, competitiedag betekende. Voor Dames 2 van Intermezzo wil het nog niet echt lukken, met punten verga ren dit seizoen. Na 11 wedstrijden heeft men 7 punten behaald en staat hierdoor op een negende plaats. Weliswaar op een veilige afstand van de drie lager geplaatste degradatiekandidaten VC02, Alcazar 3 en Lekkerkcrk 3. Maar het team van coach Johan Vogelaar wil toch meer dan alleen verliezen. Zaterdag kwam Spivo 3 uit Spijkenissc op bezoek. Zou de nummer drie een mis- ,ser kunnen maken? Even leek het erop. door John de Rijke Elk jaar opnieuw scoort Frankrijk hoog in de Top Tien vakantielan den. Op zichzelf niet verwonder lijk, want ook duizenden Nederlanders hebben hun hart verpand aan 'la douce France' en velen zullen, als het eenmaal zover is, proberen om er weer zo vlug mogelijk te komen... Afgezien van de risico's die het in één ruk doorrijden naar de Ardèche of de Cote d'AzQr met zich meebrengt, wordt onderweg veel moois genegeerd. De doorgaans haastige toerist heeft er geen oog voor, wil alleen maar snel vooruit: rechttoe, rechtaan naar de zon en verder geen nieuws. U denkt er vermoedelijk anders over, maar dan nog blijft de vraag of het u bekend is dat aan weerszijden van de snelweg in Wallonië zoveel te zien is. Om daar achter te komen, zoudt u zich op doorreis in België echt wat meer tijd moeten gunnen. Er zelfs een paar dagen extra voor moeten uittrekken, om vervolgens tot de ontdekking te komen dat onze zuiderburen heel wat meer te bieden hebben dan de onvennij- delijke (maar niet te versmaden) frites en pralines. Roemrucht In verschillende steden zijn boeiende getuigenissen te vinden van het verleden. Zo hebben de 'Petermannen' van Leuven (zo genoemd naar hun beroemde bier soort) bij de vele bezienswaardigheden die ze al hebben in het oude universi- leitsstadje, een nieuwe toegevoegd in de vorm van het nog niet zo lang geleden in Wink.sele geopende gasmu.seum. Winksele is een noordelijk van Leuven gelegen dorp, dat pas bekend werd toen in 1784 de Maastrichtenaar J. P. Mincke- lers het gebruik van gas vcmt verlichting ontdekte. Dat het daarna ons leven gron dig heeft veranderd, wordt met allerlei hulpmiddelen aangetoond in de fraai gerestaureerde gasfabriek waarin tevens het mu.seum is ondergebracht. Minstens zo interessant is een bezoek aan het 2000 jaar oude Namen en de Citadel met zijn roemrucht verieden. Al van vóór Christus tot in onze tijd heeft de strategische ligging bij de driehoekige rotsachtige 'Champeau'-hoogte, waar Maas en Sambre samenvloeien, voor onrust gezorgd. Vooral in de 17e eeuw stonden stadhouder koning Willem III en de Franse koning Louis XIV fel tegen over elkaar als het om Namen ging. Uiteindelijk werd de stad in 1692 na een niet mis te verstane belegering ingeno men en met de beroemde militaire inge- Na de eerste twee sets weggegeven te hebben aan de bezoeksters, ontbrandde Intermezzo de strijd. De pass kwam goed, de set-ups verbeterden aanzienlijk en de aanval werd afgewisseld met takti- sche prikballetjes en venijnig harde smashes. In de vierde .set verliep de pass minder. Ondanks een goeie .service kon den de Intermezzo-dames onder aanvoe ring van Annemarie Kran.s.se het felbe geerde puntje niet binnenhalen. Als de wedstrijd over het totaal wordt bekeken, blijkt doorzettingsvermogen op beslis sende momenten te ontbreken. Verschillende keren stonden de Flakkcese dames voor, het karwei afma ken lukte echter niet. Spivo won aldus met 1-3. En Intermezzo 2 traint verder, want er zit meer in deze ploeg. Overige uitslagen: Dames I - A.strca I1-3 Heren I -Shell I 3-0 Meisjes B - Spivo 13-0 Mci.sjcs C2 - Spivo 3-0 Jongens Cl - Ekspalvo 13-1 Jongens C2 - Volley Quick0-3 nieurs Vauban en Coehoorn werd de Citadel zelfs een der belangrijkste ves tingen in Europa. Eerst in 1987 werd het bolwerk opengesteld voor het publiek dat overigens steeds talrijker wordt. Het is dan ook ontegenzeggelijk een leuk uitje en als u schoolgaande kinderen hebt kunnen die er nog wat van leren ook! Boekendorp Verderp, in het stroomgebied van de 'Houte-Lesse', halverwege tussen Bouillon en Marche, ligt het in de bossen weggedoken dorpje Redu. Qua naam wellicht onbekend, maar zeker niet onbe mind bij bibliofielen, voor wie Redu sinds 1984 is uitgegroeid tot het 'groot ste boekendorp van Europa' met onge veer 23 tweedehands boekwinkeltjes, kunstgalerijen en ambachtelijke bedrijf jes op het gebied van het drukken en uit geven van boeken. Om er te komen doet u er verstandig aan de E40 te nemen (uit Brussel) en na ca. 120 km te gaan letten op de afslag naar Redu, ofwel 'Village du Livre'. Voor verzamelaars en speur ders naar 'eerste drukken' een eldorado, dat alleen vergeleken kan worden met de boekcndorpen Bécherel in Bretagne en Hay-on-Wye in Wales. Andere toeristische attrakties in die omgeving zijn het 15c ceuws kasteel van 'Lavaux-Ste-Anne'. het Belgische Telecommunisatie-station via Satellieten in de gemeente Lessive en uiteraard Han-sur-Lesse. als domein van de reeds een eeuw geëxploiteerde grotten. Maar ook hengel- en watersportliefhebbers komen hier volop aan hun trekken. De hotels in de buurt van de doorgaande wegen naar Arion en Bouillon zijn er volledig op ingesteld en de regelmatig terugkerende gasten zijn als het ware gewend geraakt aan het comfort, zoals dat bijvoorbeeld geboden wordt in het ru.stig gelegen (ANWB-crkende) Hotel 'La Devinicre' in Suxy. waarde sympa thieke eigenaar zelf in vol ornaat in de keuken staat om gastronomische menu's en specialiteiten van de streek samen te Vluchtoorden Een uitstapje zoals 'een dagje Han' is te vergelijken met een reis door de tijd. De fascinerende onderaardse wereld biedt, al dwalend door een doolhof van galerijen en zalen, een sprookjesachtig gezicht op de alom aanwezige stalactieten, stalag- mieten, zuilen en draperieën. In het eveneens ondergronds museum kunt u de voorwerpen zien die in de loop der tijd gevonden zijn bij opgravingen onder de waterspiegel en in de bedding van de rivier Lesse, die sinds het Bronstijdperk door de grotten stroomt. Baron de Spandl mag dan in 1895 de 'Société de Grottes de Han et de Rochefort' hebben opgericht, in werke lijkheid zijn ze veel en veel ouder, getui ge de opgegraven geslepen vuurstenen uit het jaar 2000 voor Christus. De grot ten moeten dus al eeuwenlang vluchtoor den zijn geweest. Voor natuurliefhebbers is er in de omge ving van Han een prachtig wildpark van maar liefst 250 ha. In een speciale bus met panoramische ruiten wordt u door het reservaat gereden om u van dichtbij de wilde dieren te laten zien die er nu leven en in voorhistorische tijden deze streken hebben bewoond, zoals lynxen, oerossen, tarpans, bisons, wolven en beren en het haast uitgestorven, uit Azië afkomstige, Przewalsipaard. A la carte Het beleven van de Ardense natuur kan dus bepaald niet worden afgedaan met 'even stoppen'. Het afwisselend land schap is het waard om in alle rust nader te worden bekeken, hetzij te voet, te paard of op de fiets. Het is althans dé manier om de gastvrijheid en de gastro nomische kennis van de Waalse bevol king op de proef te stellen. Zondermeer blijkt logies altijd bij de hand te zijn en wat de keuken in België betreft, die is wereldvermaard. Denkt u maar aan 'Jambon d'Ardenne' en 'Couque de Dinant'. Hoe het ook zij, als u in 1995 kiest voor een vakantie in de Ardennen, dan kiest u voor een vakantie a la carte. Het Belgisch Verkeersbureau in Am sterdam kan u wat dat aangaat een eind op weg helpen; tel. (020) 6247562. Handboek voor praktische problemen "Snel Opgelost", van Uitgeversmij The Reader's Digest, biedt oploss ingen voor honderden praktische problemen die thuis kunnen voor komen. Met de circa 3.000 bruik bare tips, slimme handigheidjes en waardevolle adviezen wordt geld en tijd bespaard. Aan de orde komen vragen over medi sche zaken, huishouden, financiën, tui nieren, doe-het-zcifonderwerpen, huis dieren, schoonmaken, onderhoud, koken, enzovoorts. Meer dan 1.000 kleurenillus traties ondersteunen de tekst. Om het opzoeken te vergemakkelijken is de inhoud deels alfabetisch, deels thema tisch geordend in vijf hoofdstukken. In het eerste hoofdstuk zijn oplossingen voor honderden praktische problemen alfabetisch gerangschikt. Onaangenaam geurende gymschtx;nen? Doe er wat soda of zuiveringszout in. Koffer pakken zon der dat de kleren kreuken? Keukenpapier helpt valse vouwen voorkomen. Zo lang mogelijk genieten van snijbloemen? Dompel ze onder in warm water met afwasmiddel en spoel ze goed af. Hoofd stuk twee biedt schema's en overzichten, zoals een handige checklist voor de koop en verkoop van een huis. In hoofdstuk drie worden de gewone dingen op onge wone wijze gebruikt. Een vuilniszak wordt een wegwerpschort en een föhn een wasdroger. Ideeën voor hergebruik of reparatie zijn te vinden in hoofdstuk vier. Hoofdstuk vijf geeft recepten en bereidingen voor produkten die ook gemakkelijk zelf zijn te maken. Sausjes en snacks bijvoorbeeld, maar ook schoonmaakmiddelen en kosmetica. Snel Opgclosi, Handboek voor praktische proble men. Uiigeversmij The Reader's Digest NV, 448 biz. 89,90. Genaaid gebonden. Verkrijgbaar in de boekhandel. ISBN 90 6407 .^55 4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6