EIIAtlDEtl-tllEUWS NIEUWS Raad Goedereede stopt 5 miljoen in bouwrijp maken Stellendam-Zuid uit de kerken JEUGDSOLISTEN- CONCOURS VERZAMELBEURS Hulpcomité Tsjetsjenië: postgiro 5828 DE GAPEMIE AFC^ROMD VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 24 JANUARI 1995 No. 6370 Op zaterdag 22 april is het de 32e keer dat het jaarlijkse Jeugdsolistenconcours wordt gehouden im het verenigingsge bouw "Melishof' te Melissant. Muziekleerkrachten op Goeree-Over- flakkee en daarbuiten kunnen hier alvast rekening mee houden. Aan dit concours mogen alleen personen deelnemen doe op de dag van de uitvoering jonger zijn dan 19 jaar. De deelnemers aan dit con cours worden ingedeeld in vier groepen namelijk: klavierinstrumenten (piano, orgel), kleine instrumenten (accordeon, blokfluit, dwarsfluit, gitaar, hoorn, trom pet, viool enz.), zang (ook duo's, trio's enz.), instrumentale duo's, trio's enz. Afhankelijk van het aantal deelnemers worden de groepen nog gesplitst in afde lingen die naar leeftijd worden inge deeld, een optreden mag maximaal 7 minuten duren. De volgende prijzen worden beschikbaar gesteld: 1. Een wisselbeker voor de winnaar van het gehele concours. 2. Voor de diverse groepen en afdelingen een Ie, 2e en 3e prijs. Is het aantal deelnemers per groep/afde ling te gering, dan wordt hiervan afge weken. Bovendien ontvangt iedere deel nemer een diploma en een jury-rapport. De meeste muziekleerkrachten, scholen en muziekgezelschappen zullen over enkele weken aanmeldingsformulieren ontvangen voor dit concours. Mochten er muziekleerkrachten of andere belangstel lenden zijn die niet in het bezit van zo'n formulier komen neem dan telefonisch kontakt op met: C. Smit, tel. 01877-1270 b.g.g. A. van Leersum-Jentink, tel. 01877-2792. De vereniging "De Verzamelaars van de Drecht en Merwedestreek" organiseert op zaterdag 28 januari a.s. van 10.00 - 15.00 uur in het POSTILJONHOTEL te DORDRECHT de bekende, inter-regio- nale MODELTREINEN MINIA TUURAUTO BEURS. Deze beurs, welke al meerdere jaren ruime bekendheid geniet in Zuid- Holland en Brabant groeit, mede door haar gezellige karakter, zo langzamer hand uit tot een landelijk gebeuren. Steeds meer treinen- en autoliefhebbers komen naar de 5 beurzen, welke jaarlijks worden gehouden. Het is dan ook leuk snuffelen op en onder de vele tafels met het ruime aan bod aan zowel verzamel-, als het mee gangbare materiaal en het vele toebeho ren, gereedschap, boeken, electronica, bouwpakketten, enz. enz. Bovendien wordt er dikwijls wat extra gedaan voor het vele publiek dat de beurzen in steeds weer bezoekt. Op de beurs van 28 januari a.s. zal de Modelspoorvereniging Drechtsteden haar grote HO-modulebaan uitzetten en aan het publiek presenteren. Iedereen kan zich weer verwonderen over deze zeer fraaie baan en daarbij het nodige aan adviezen inwinnen. Dus als het even kan kom op 28 januari a.s.naar het Postiljonhotel te Dordrecht om te genieten te kijken, te (ver)kopen of te ruilen. Aan onze 50 standhouders zal het niet liggen, want op de bijna 200 m tafel beginnen zij 1995 goed met een breed assortiment en leuke prijzen! De proefbaan is ook weer aanwezig! Entree 3,50 kinderen tot 12 jr. 1,00. Voor nadere info tel. 01820 - 38086. NED. HERV. KERK Beroepen te Moordrecht (deelgemeente Bethel) M. Goudriaan te Arnemuiden; te Otterlo J. H. Adriaanse, kandidaat te Houten; te Lunteren M. Goudriaan te Arnemuiden. Bedankt voor Umuiden-West en voor Hendrik- Ido-Ambacht D. M. van de Linde te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Leidschendam als pastor van de Robert Fleury Stichting drs. A. J. van der Perk, geestelijk verzorger van het psy chiatrisch ziekenhuis te Zuidlaren, die dit beroep heeft aangenomen; te Oegstgeest (t.b.v. het Hendrik Kraemer Instituut als cursusleidster missiologie) drs. M. M. Janssen en als zodanig reeds werkzaam is; te Oegstgeest (t.b.v. het Hendrik Kraemer Instituut als cursusleidster mis siologie) drs. A. Verburg en als zodanig reeds werkzaam is. Beroepbaarsteliing drs. B. de Boer, Buiten Nieuwstraat 68-1, 8261 AW Kampen, tel. (05202) 27995. Aangenomen naar Nieuwerkerk aan den IJssel (beiden part-time) drs. J. van der Neut en drs. G. 01de, beiden te Tzum (part-time). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hardenberg-Oost J. B. Wilmink te Hilversum; te Komhom i.c.m. Marum J. Beuving, kandidaat te Kampen; te Bunschoten-Oost (tweede beroep) A. M. de Hullu te Rozenburg, die dit beroep heeft aangenomen; te Lutten R. Kelder, kandidaat te Wezep. Bedankt voor Assen-Zuid (als docent aan het IPB- seminarie te Recife, Brazilië) P. W. van de Kamp te Groningen-Oost. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Oost/Capelle aan den IJssel: drs. G. van 't Spijker te Zutphen en D. van der Zwaag te Bennekom. Beroepen te Goes M. C. Mulder te Doesburg/Doe- tinchem/Nijmegen; te Veenendaal (Bethel) M. Hogenbirk te Sassenheim; te Ridderkerk G. van 't Spijker te Zutphen. Aangenomen naar Damwoude P. Roos te Utrecht- Noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwdorp A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor 's-Gravenzande A. Moerkerken te Gouda; voor Capelle aan den IJssel-West A. J. Gunst te Tholen; voor Beekbergen C. Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel; voor Middelharnis G. M. de Leeuw te Bameveld; voor Poortugaal A. J. Gunst te Tholen; voor Berkenwoude en voor Meliskerke B. van der Heiden te Har- dinxveld-Giessendam; voor Dirksland C. A. van Dieren te Stolwijk. Beroepbaar ds. N. W. Schreuder, Patijnweg 16, 4461 LP Goes. VRIJE OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Temeuzen J. Goudriaan te Ede. Niemand had ooit van de Tsjetsjenen gehoord; door de droevige gebeurtenis sen van de laatste maand kennen we ze nu allemaal en weten we dat ze, bijna een miljoen personen sterk, in een eigen republiek leven binnen de huidige Russische Federatie. Die republiek, Tsjetsjenië, ligt in het noorden van het Kaukasus-gebergte. De Tsjetsjenen wil den meer vrijheid dan Rusland geven wil en ze worden daarvoor nu heel zwaar gestraft. We moeten hopen dat de onder handelingen die nu gaande zijn, tot het eind van de oorlog zal leiden. De hoofdstad Grozny is in een paar weken erger verwoest dan Sarajevo in een paar jaar. Er zijn duizenden soldaten gesneuveld en het aantal gewone burgers dat door de beschietingen is omgeko men, is nog veel groter. Meer dan 300.000 mensen zijn op de vlucht, meestal met weinig bezittingen. Velen zijn de bergen ingevlucht, waar het koud is. Artsen en verplegend personeel doen wat ze kunnen om gewonden te helpen. Zij hebben een groot tekort, vooral aan medicijnen, en verbandmiddelen. De westerse regeringen aarzelen met uit spraken over de Tsjetsjeense crisis; zij beschouwen de oorlog in Tsjetsjenië als een interne kwestie in Rusland. Ze aarze len ook met het aanbieden van hulp, ter wijl hulp heel hard nodig is. De televisie beelden zeggen genoeg. Het Hulpcomité Tsjetsjenië is opgericht op 9 januari; daarin werken Nederlan ders, Russen en Tsjetsjenen samen. Het doel is humanitaire hulp verlenen aan de slachtoffers van de oorlog. Die hulp is bestemd voor alle slachtoffers, voor Tsjetsjenen en voor Russen, voor burgers en ook voor militairen van beide zijden. Het comité neemt nadrukkelijk geen politiek standpunt in en probeert zoveel mogelijk met bekende organisaties die ter plaatse kontakten hebben samen te werken. Het eerste doel van het Hulpcomité is 500.000 gulden bijeenbrengen voor medicijnen en andere medische beno digdheden. Het vervoer is al geregeld; de goederen zullen ter beschikking gesteld worden van Artsen Zonder Grenzen. De Belgische tak van deze organisatie is al ter plekke aan het werk en heeft een gedetailleerde lijst opgestuurd van goe deren die zij hard nodig heeft. Vliegtuigen staan klaar om medicijnen en andere goederen naar buurgebieden van Tsjetsjenië over te vliegen. Hulp is snel geboden. Het postgironummer van het Hulpcomité Tsjetsjenië is 5828 Bovenstaand ziet u het nieuwe logo van de Buurtvereniging "West" te Dirksland. Het ontwerp werd verkregen uit inzendingen van leden van de Ver. nadat het bestuur daarvoor een oproep uit had doen gaan. Uftslag grote verloting p.v. De Combinatie, Middelharnis Ie 1736; 2e 1645; 3e 1612; 4e 1077; 5e 3204; 6e 1227; 7e 1031; 8e 1518; 9e 1676; lOe 2195; lie 3030; I2e 2295; 13e 2399. Uitslag Amerikaanse verkoping nr. 112; nr. 60; nr. 275; nr. 401nr.379. COMPLIMENT AAN DE BURGEMEESTER VOOR ZIJNIJVER VOOR RESTAURATIE GOEREESE PANDJES Het pandje aan het Kerkepad is ver heen maar zal toch weer in oude luister herrijzen. Na ruim eenentwintig jaar, bijna aan het eind van z'n burgemeester schap, heeft burg. Van Velzen van Goedereede jl. woensdagavond z'n laatste werk-raadsvergadering gepresideerd. Met een tiental agendapun ten was het geen zware. Wel een met nogal wat variatie en dat was maar goed, want het was toch een beetje een beladen avond, op z'n minst een gedenkwaardige. A.s. vrijdag wordt officieel afscheid genomen, nu zette de raad zich nog aan het werk de gemeente te besturen. Beoordeling van het jaarverslag 1993 van het ziekenhuis te Dirksland hoorde daarbij, een verslag waarin - zo signa leerde dhr. Moerkerk (RPF) - die ver foeilijke noodzaak tot bezuiniging steeds doorklinkt. "Het is voor het personeel een zaak van vliegen, rennen, vallen, duiken, opstaan en weer doorgaan", begreep dhr. Moerkerk en het was hem een behoefte z'n bewondering uit te spreken voor hen die dat met steeds min der collega's vol weten te houden. Dhr. Moerkerk liet dat ook gelden voor het personeel van De Vliedberg het moge duidelijk zijn dat alles in het werk gesteld moet worden het Dirkslandse ziekenhuis voor onze regio te behouden. Binnenhof De nieuwe gemeenschappelijke regeling met het werkvoorzieningsschap "Binnenhof' werd probleemloos vastge steld. Vooraf is daarin vastgelegd dat de gemeentebesturen beter geïnformeerd zullen worden; juist aan informatie had het steeds ontbroken, zo hebben de gemeentebestuurders geklaagd. Dhr. Lokker (SGP) achtte het een goede zaak dat een beter inzicht in de bedrijfsvoe ring van "Binnenhof' zal kunnen worden verkregen. De gemeentelijk vertegen woordigers in het Binnenhof bestuur hebben goed werk geleverd; dhr. Lokker vond dat dat wel eens gezegd mag wor den als positieve tegenhanger van de "genadeloze kritiek" die geleverd wordt als het niet goed gaat... Een betere informatie... dhr. Moerkerk heeft die ook al ervaren, het wordt zo maar aangereikt, zelfs als er niet om gevraagd wordt, waardeerde hij. Wat dhr. Den Hollander (VVD), lid van het algemeen bestuur van Binnenhof, betreft zal dat zo blijven; het bestuur voelt de intentie constructief bezig te zijn en er aan mee te werken de zaak van het "Binnenhof' positief om te buigen. Voorz. burg. Van Velzen sluit zich graag bij de gehoorde waardering aan; de informatie is aanzienlijk verbeterd. Ook de voorz. heeft de hoop "dat de tekorten die er zijn met het verloop van de jaren af zullen nemen". Bouwen in Stellendam Voor het bouwrijp maken van de eerste fase van het best.plan "Stellendam-Zuid" werd een krediet van 5 miljoen(!) ver strekt. Uitgangspunt is dat de gemeente de strook langs de Voorstraat inclusief 9 premiewoningen achter deze strook in exploitatie neemt, terwijl Bouw- en aan nemingsmaatschappij Boogaardt en Schmidt b.v. te Stolwijk het resterende gebied gaat uitgeven. Jaarlijks zullen er 16 woningen kunnen worden gebouwd. De grondprijs voor de sociale huursector werd vastgesteld op 104,- per m^ voor de sociale koopsector op 125,- en voor de vrije sector op 170,-. Desgevraagd liet wethouder Klepper weten dat het in dit geval, nu de grond door een exploitant werd gekocht, moei lijker zal zijn de beschikbare bouwgrond enkel aan economisch gebondenen of inwoners van de gemeente te doen toe komen, al wordt daar wel naar gestreefd. Woningbezitters uit de gemeente die in Stellendam-Zuid nieuw willen bouwen zullen de woning die vrijkomt gedurende een half jaar aan eigen inwoners dienen aan te bieden, na die periode aan inwo ners van de regio en pas daarna is ver koop aan belangstellenden van buiten de regio toegestaan. Aan de hand van de vele belangstelling die er voor bouwgrond in Stellendam- Zuid is, wordt verondersteld dat belang stellenden van elders nauwelijks enige kans maken, uit eigen gemeente zijn er meer belangstellenden dan er kavels zijn. Restauratie Het gebied tussen Kerkstraat en Kerkepad te Goedereede zal worden gerestaureerd. Om de pandjes in bezit te krijgen werden enkele ruilovereenkom- sten gesloten. Het pand Kerkstraat 13 is inclusief het daarbij behorende restaura tieplan te koop aangeboden en door dhr. CR. Boeter gekocht; pandje Kerkepad 6 is eigendom van de Stichting Stad Goedereede. Grote waardering Bijna aan het eind van de vergadering en bijna aan het eind van het voorzitter schap van de burgemeester zat er voor dhr. Van Velzen nog een compliment in het vat, uitgesproken door dhr. Van Oosterom toen hij er zijn blijdschap over liet horen dat dat restauratieproject van de grond komt. "Als burgemeester was u de trekker van de restauratiekar van Goedereede", aldus dhr. Van Oosterom, wetend hoeveel geduld en onderhande ling ook dit project heeft gekost. "Een extra feestelijk tintje op uw verjaardag", vond dhr. Van Oosterom. Dhr. Van Velzen bevestigde het: veel werd er op gestudeerd en veel moeite en inspanning heeft het gekost, maar ook de voorz. toonde zich "heel erg blij" dat het thans zover gekomen is dat een rotte kies in de historische bebouwing van het stadje kan worden opgeknapt zodat het gebit weer gaaf zal worden. Bijeenkomst verzorgende beroepen regio "Goeree-Overflakkee" Datum: D.V. 25 januari 1995. Spreker: Ds. A. Bac. Onderwerp: "Verborgen eenzaamheid". Plaats: Ver. gebouw van de Ger. Gem. in Dirksland. Aanvang: 19.30 uur. Iedereen hartelijk welkom! Vêthmf uit de mrstéjarBn van da MiédemmMzemiing -14- Sinke weet toch wel iets van het leven af en van de ziel van een mens. Hij was er kapot van, van dat optreden van Marie tegen hem. En zou jij nu denken, dat je invloed op haar had? 'k Wou je wijzer hebben. Laat haar lopen. Zij delft haar eigen graf'. Jaap gaf geen antwoord. Zeker, hij voel de wel iets, zelfs veel, voor moeders ar gumenten, maar zij sprak zo ruw, zo hard. De liefde van hem voor Marie was niet terug te dringen en hij zag, hoe het meisje achteruitholde. Moest hij dan niet trachten, haar tot staan te brengen? 't Was hem evenwel niet mogelijk, haar alleen te spreken te krijgen. Blijkbaar ontliep zij hem opzettelijk. En kele zaterdagavonden was hij bij de weduwe Lok- kerse binnengelopen, om te ervaren, dat Marie niet kwam. En zij begrepen: natuurlijk was Marie weer naar Otdam. Hij stond nu weer op het punt, om te trachten haar te spreken te krijgen. Drie zaterdagavonden was zij niet thuis verschenen. Zou zij nu vanavond er zijn of weer naar Otdam gaan? Zijn moeder wist zijn voornemen, zonder dat hij er iets van gezegd had. En weer had zij een poging gedaan, hem er van terug te brengen. Maar hij kon het meisje niet loslaten. Hij moest haar spreken, haar waarschu wen, haar smeken, terug te keren op haar gevaar lijke weg, die haar ten verderve voeren zij. 't Werd wéér een zaterdagavond zonder Marie. Moeder had bij het plankje over de sloot vóór het huis gestaan: als Marie dan met Sien Saaman voorbijkwam, zou zij haar smeken, niet verder te gaan. Maar Marie was niet voorbijgekomen. Moe der wist niet, dat zij dat sinds enkele weken niet meer deed, instinctmatig als zij vermoedde, dat op haar gelet werd. Daarom kozen Sien en zij een binnenpad, dat heel dicht bij de driesprong uit kwam. Zo had moeder haar ook die avond niet gezien en in haar gloorde de stille hoop, dat Marie toch niet naar Otdam was gegaan, maar op het dorp of in de boerderij was gebleven. Jan, hij was nu al een stevige boy van vijftien, bracht de ontgoocheling; hij had de beide meisjes gezien, op weg naar Otdam. Moeder, hevig teleurgesteld, hield zich goed, zolang Jan en de andere kinderen in het vertrek waren. Maar toen zij met Jaap alleen was, kwamen de tranen en klaagde zij haar nood. Tot - het Jaap te machtig werd en hij opstond. „Ik ga naar Otdam", zei hij resoluut, „en zal met haar praten; als het kan, haar hier brengen". Een dergelijk besluit had moeder Lokkerse niet verwacht. Zij zou er ook nooit op aangedrongen hebben. De hoop in haar begon weer te gloren. Jaap voegde de daad bij het woord, onderweg be grijpend, dat zijn voornemen niet zo eenvoudig was, als hij oppervlakkig meende. Hij kende Marie maar al te goed. Wanneer hij haar in het dorp of in een café ontmoette - want hij had zich aanvanke lijk voorgenomen, overal binnen te lopen, om haar te vinden - dan liep hij grote kans, dat Marie, aan gevuurd door Sien Saaman, hem trots de nek zou toekeren, hem uitlachen en bespotten. En dan was hij verder van zijn goede bedoelingen af dan ooit. Hij was nu wel heet van de naald naar Otdam ge lopen, maar hij bedacht nog intijds, dat goed over leg het halve werk was. En daarom besloot hij, kalm doorlopend. Marie niet in Otdam te 'overvallen', maar haar op de weg naar huis op te wachten, al werd het dan ook nog zo laat. Dus liep hij, het werd al najaar en het begon al kil te worden, van Grol tot dichtbij Ot dam, om vervolgens dezelfde weg enkele malen heen en weer te lopen. Hij hoopte, dat het niet heel laat worden zou. Ook was er de vrees, dat de beide meisjes niet alleen zouden terugkeren, doch vergezeld van jongens, misschien wel van de bewuste Rotterdammers. Indien dit laatste werkelijk het geval was, zou hij het viertal laten passeren, wetend, dat hij dan niet het minste resultaat hebben zou, er mogelijk herrie op de weg zou ontstaan. Hij had het geluk, dat de meisjes die avond niet zo laat naar huis terugkeerden en ook, dat zij alleen waren. Jaap, die vrij vroeg Marie in de verte had bemerkt, deed het voorkomen, of ook hij uit de richting Otdam kwam en naar Grol liep. Opzet telijk matigde hij zijn gang, zodat de meisjes, die tamelijk vrolijk waren, Sien vooral, hem inhaal den. „Goedenavond", zei Sien, toen zij vlakbij hem was. „Ik dacht het al en zei tegen Marie: dat lijkt Jaap Folmer wel; kom je uit de lucht gevallen of ben je ook in Otdam geweest?" „Ik was vlakbij Otdam en ben nu op weg naar huis, zoals je ziet", antwoordde Jaap. En hij loog niet. „Mag ik zover met jullie mee?" „Welja, hoe méér zielen, hoe méér vreugd", schal de de stem van Sien, die een spottende blik ter zijde naar Marie wierp. Want zij begreep zeer goed, wat Jaap Folmer bewoog, zo laat op de weg te lopen. Marie had aanvankelijk gezwegen, even beduusd ook. Maar toen zij de spottende blik van Sien be speurde, kookte het in haar van woede. „Wij weten de weg anders alleen ook wel, hoor", zei zij honend. Jaap hield de pas in. „Ik dring mij niet op", merkte hij kalm op. „Je loopt maar met ons mee, hoor. Jaap. Dan heb ben we tenminste nog wat. 't Was niks vanavond". Sien natuurlijk. Jaap nam zich voor, geen dispuut te beginnen, zolang Sien er bij was. Dus hield hij, hoe moeilijk hem dat ook viel, het gesprek zo neutraal moge lijk. Het werd zo goed als geheel tussen Sien en hem gevoerd. Zo nu en dan, met een enkel woord, mengde Marie er zich in en dan nog alleen, als zij een antwoord, waartoe Sien haar drong, geven moest. Zij zag nu wel in, dat zij Jaap niet meer ontlopen kon en was bezig zich te pantseren tegen zijn verwijten, die straks zouden komen. Wat nog nooit was gebeurd, deed Sien nu: bij het binnenpad zij zij plotseling: „Nou, veel plezier samen, ik ga deze kant, die is korter". En zo liepen Jaap en Marie, die haar vriendin ver wenste, alleen, aanvankelijk zonder een woord te spreken. „Ik liep al lang op de weg heen en weer", zei Jaap dan. „Ik wilde eens met je praten". „Dat heb ik wel begrepen natuurlijk maar dat is overbodig, hoor", antwoordde Marie kort. „Ik weet wel, wat je wilt, maar dat gebeurt nooit, nooit". Heftig kwam dat laatste woord er uit. „Ik geloof, dat je je vergist. Marie. Allereerst wil ik je dringend verzoeken, smeken, om geregeld bij je moeder te komen. Het mens schreit hete tranen om je". „Dat is helemaal niet nodig. Ik kom elke week thuis, 's Zaterdagsavonds niet, de laatste tijd, maar daarover worden moeder en ik het niet eens. En jij behoeft er je niet mee te bemoeien! Wie geeft jou het recht...?" „Zeker heb ik er wat mee te maken", - zijn stem was in schrijnende tegenstelling met de heftigheid van Marie, zó zacht, dat zij onwillekeurig luisterde - „je behoort tot onze kring en wij zien allen, dat je op de verkeerde weg bent. En daarom moet je worden gewaarschuwd. Marie, ga niet meer naar Otdam en kom terug bij ons. Je bent bezig, je ziel te verliezen. Niet alleen in naam van je moeder, maar in naam van God smeek ik je, terug te keren". (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5