Het landschapsbeleidsplan SEKENmmd. Streetqmiseum Streekmuseum Bep leeft op als ze stoffen beesten maakt December 1994: Zeer zacht, nat maar wel zonnig IVliddelharnis op RTL4 'IM'A U vUJiJ^iJfji lai r mi t i^i t i^i V mi Roeree Cherjlahkee Schaakvereniging De Zwarte Pion Middelhamis WEERPRAATJE: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 20 JANUARI 1995 NATUURONTWIKKELINGSPLAN DEEL I In oktober 1994 heeft de vereni ging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee haar Natuurontwikkelingsplan voor Goeree-Overflakkee gepre senteerd en aangeboden aan de Bestuurders van het eiland. Op donderdag 16 februari geeft de vereniging hieraan een vervolg door middel van forum-discussie avond in het Prieel te Middelhar- nis. Alle inwoners van het eiland kunnen deze avond bijwonen en zelf met de discussie over Natuurontwikkeling op Goeree- Overflakkee meedoen. In een aan tal artikelen zal de vereniging uit leg geven wat met Natuurontwik keling wordt bedoeld en wat er allemaal aan vast zit. Deze week een artikel over het Landschaps- beleidplan. Landelijk gebied Het landelijk gebied waartoe Goeree- Overflakkee behoort was in het verleden vrijwel uitsluitend het woon- en werkge bied van de boeren. Tegenwoordig ver toeven er steeds meer mensen. Zij gaan er wonen of brengen er hun vrije tijd en of vakantie door vanwege de rust, de ruimte, het strand en de natuur. Zodoende is het landelijk gebied ook de dagelijkse leefomgeving geworden van mensen die niet (meer) in de landbouw werkzaam zijn. De inrichting van het landelijk gebied is door maatschappelijke veranderingen, zoals verstedelijking, wegaanleg, enegie- voorzieningen en ontwikkelingen in de landbouw, voortdurend aangepast. De kwaliteit van het landschap onder druk: de natuur gaat achteruit. Ook op Goeree-Overflakkee is het met de natuur binnendijks slecht gesteld. De natuurelementen zijn klein, liggen ver spreid en van enige samenhang is geen sprake. Hoewel de kreken nog de enige natuurlijke linten in het landschap vor men, hebben de kreekoevers onderling geen samenhang. Natuur in en langs de kreken wordt alleen dan geaccepteerd als de hoofdfunctie watergang niet in gevaar komt. Wegbermen en dijkelementen worden lang niet altijd natuur vriendelijk onderhouden. Kortom, de natuur speelt bij de activitei ten in, en bij het inrichten van het lande lijk gebied een ondergeschikte rol. Wanneer deze oude linten (kreken, weg bermen, dijken) weer worden herkend is het mogelijk hierlangs natuurontwikke ling te stimuleren, dat wil zeggen waar bij de mens de voorwaarden schept en de natuur de zaak verder invult. De doelstel ling van deze plannen is het scheppen van een geschikt leefmilieu voor ver schillende groepen van planten en die ren. Deze herinrichting van het landelijk gebied stelt eisen aan het gebruik en beheer. Ook stelt het eisen aan het aan grenzend gebruik van de akkers. Door samenspraak met de gebruikers moet het mogelijk zijn om zowel de natuur als de andere gebruikers in hun waarde te laten. Natuur- en landschapsbeleid Voor Gemeenten en samenwerkingsver banden van gemeenten ligt hier een dui delijke taak. Zij leggen hun beleid v(X)r behoud, herstel en ontwikkeling van het landschap bij voorkeur vast in een Landschapsbeleidsplan. De Gemeenten streven ernaar een woon-, werk- en leefmilieu dat voor de bewo ners zo aantrekkelijk mogelijk is. De leefomgeving strekt zich ook uit tot in het landelijk gebied buiten de bebouwde kom. Het Landschapsbeleidsplan ver woordt het gemeentelijke natuur- en landschapsbeleid. Het plan moet zo zijn dat het is gericht op het aktief in stand houden, herstellen en ontwikkelen van de kwaliteit van het landelijk gebied. Waarbij men rekening mcx;t houden met de diverse functies van het buitengebied (landbouw, wegen, recreatie, natuuront wikkeling). De waardering voor het landschap speelt hierbij ook een grote rol. In het plan moet de positieve waardering hiervoor tot uitdrukking komen. Waarbij waardering wordt gegeven voor het kontakt met de natuur en het ervaren van rust en stilte, geuren en kleuren, natuurgeluiden en frisse lucht. Ook het Waterschap moet hierin betrok ken worden. Zij bezitten immers elemen ten (zoals waterlopen en oevers) die een grote rol spelen in het landschapsbeleid. Zij hanteren keuren, waarin o.a. onder- houdsbepalingen zijn opgenomen voor wateriopen. Natuurbeschermingsorganisatie hebben natuurgebieden in eigendom en beheer. Ook deze gebieden zijn van belang voor het gemeentelijk natuur- en landschaps beleid. En niet te vergeten de bosgebie- den en de natuurontwikkelingsgebieden in het buitengebied welke op dit moment door de Ruilverkaveling Flakkee zijn en worden gerealiseerd. Deze gebieden komen voor beheer en onderhoud naar betreffende gemeenten op het eiland. Wanneer alle waarden en ontwikkelin gen hiervoor zijn vastgesteld dient dit plan, voorzover noodzakelijk planolo gisch te worden vastgesteld. Het behing van een landschapsbeleidsplan Het Landschapsbeleidsplan kan tevens een invulling geven aan het Beleidsplan Natuur en Landschap van de provincie Zuid-Holland, waarin de ecologische Hoofdstructuur (verbindingswegen voor planten en dieren) centraal staat. Dit alles moet leiden tot duurzame instandhouding, herstel en ontwikkeling van natuur- en landschappelijke waar den. Wanneer alle Gemeentes op het eiland een vastgesteld Landschapsbelcidsplan hebben kunnen deze gekoppeld worden tot een Landschapsstructuurplan. Dit plan verschaft inzicht in landschap pelijke samenhang zonder rekening te houden met gemeentegrenzen. De natuur houdt bij de gemeentegrens niet op. De vier gemeenten op Goeree- Overflakkee staan voor een veelbeloven de uitdaging. In het veel bekeken tv-programma 'Eigen huis en tuin', zaterdagsmiddags van tien over zes tot zeven uur op RTL4, komt a.s. zaterdag Middelhamis aan bod. Gisteren heeft een cameraploeg opnames gemaakt van wat dorpsbeelden, in de museums en in de zaak van Van Zielst Goed Wonen. De impressie wordt a.s. zaterdag uitgezonden. Aiitirevolutioudii Orgaan imiocsignovintt:?, De vaste opstelling Restaureren/conserveren Publiceren GOEREE - OVERFLAKKEE Gezocht nieuwe leden Waarom lid worden Toekomstplannen Schenkingen Exposeren Net een echte winkel daar boven Eén van de zolderkamers van de woning Geleedstraat 62 te Ouddorp zou een winkeltje kunnen zijn, is eigenlijk een winkeltje en zéker is het een atelier waarin de vrouw des huizes, mevr. Bep Grinwis- Breen, alle werkdagen bezig is, haar therapie tegen de nare gevolgen van de overspannenheid die haar enke le jaren geleden overviel. Maar 't verhaal moet niet daarover gaan, veel meer moet het gaan over een dierentuin vol vrolijke, gezellige stoffen beesten die elkaar in de zolderkamer gezelschap houden, poezen, beren, eenden, schildpadden, haasjes, olifanten en noem maar op, ze zijn er, in velerlei kleur, en fleurig aangekleed want Bep houdt niet van half werk, ze staan d'r op d'r Paasbcst bij, al d'r beesten. Sommige dagen is 't al om vijf uur s'ochtends dat ze de naai- en lokmachine aanzet om die 's avonds om elf uur pas weer uit te zetten. Dan zijn er weer mooie exemplaren aan de verzameling toegevoegd, maar u voelt het aan, 't wordt te druk in huis. „'k Zou een winkeltje moeten hebben", zegt Bep, want zó doet het een vriendin elders, aan de overkant. Zij heeft zo'n winkel tje en dat wordt druk bezocht. Leuke kado's zijn het, vooral voor kinderkamers maar ze kun nen overal, in 't hele huis. Bep heeft ze te koop, voor een alles zins billijke prijs. Iedereen kan zo maar aanwippen want ze is haast altijd thuis, achter de naaimachine. Om zeker te weten dat ze thuis is kunt u voor u gaat even bellen, tel. 01878 - 2055, 't winkeltje is open. RSB-competitie In de derde klasse G van de RSB werd de vierde ronde gespeeld. De Zwarte Pion 2 moest thuis spelen tegen Ashtapada 2. Het team had nog wat goed te maken, omdat uit de vorige drie wedstrijden slechts één punt gehaald werd. Het werd een ruime 7-1 overwinning. bord 1:C.J. Smit-R. Tobé 1-0 bord 2: H. Taale-A. Bembaron 1 -O bord 3: J.L. Minnaar-J. Dessens 1 -O bord 4: W.l. Pecman-J. Steijl 1 -O bord 5: M.L. v.d. Waal-F. Kok 1 -O bord 6: Ant. Visser-H. Aiders 0-1 bord 7: R. v. Doorn-J. v.d. Lagcmaat I-O bord 8: P. Lesuis-M. Middendorp 1-0 Op bord 1 speelde Smit met zwart de Hollandse opening en kreeg goed spel, met ruimte voor een aanval op de koningsvleugel. Hij won daarmee de kwaliteit en kon toen afwikkelen naar een gewonnen cindspel. Taaie speelde met wit de Van Geet opening. Zwart kreeg echter het betere spel en kon twee pionnen winnen. Taaie speelde daarna goed door op de aanval en kon de partij winnend afsluiten met een matcombina- tie. Op bord 3 kreeg Minnaar ook te maken met de Van Geet opening. Hij koos voor een ongebruikelijke opstel ling, maar kon daarmee toch twee pion nen en daarmee de parlij winnen. Peeman kreeg de Philidor opening tegen, maar zwart speelde de opening niet goed. Peeman kon een stelling opbou wen met veel ruimte en aanvalskansen en won een pion. Zwart ging uiteindelijk door zijn vlag in een verloren stelling. Van der Waal wist wel raad met zijn tegenstander. Ouderwets combinerend, strafte hij een fout in de opening af. Na 17 zetten gaf wit op. Visser won op bord 6 met wit een toren in een Spaanse partij. Zwart kon hem echter in een matnct lok ken, waardoor Visser alsnog verloor. Van Doom kreeg met zwart de Van Geel opening voor zich en kwam twee pion nen achter. Echter, door een verkeerde afruil kon hij alsnog de partij naar zich toe trekken. Lesuis deed goede zaken in een Slavische partij. Hij won in het mid- denspel een stuk en daarmee de partij. Uitslagen huishoudelijke competitie (16-01-1995) Groep 1: A.L. Mourik-R. van Hooff 0-1 J. du Pree-M. Verolme ''2-'': T.C.v.Prooijen-M.H.R.v.d.Waal ''2-''2 Van der Waal verliest in een Moderne opening na vier zetten een paard voor een pion. Van Prooijcn gaf na zeven zet ten nog eens twee pionnen terug. Na nog een aantal fouten van beide kanten, werd in een remise berust. Buijs Buijs In het verleden gebeurde het nog wel eens dat zeer zachte november- maanden werden gevolgd door een duidelijk koudere december. De voormalige recordhouder van deze eeuw, 1938, leverde een flinke vorstperiode afin het tijdvak 15-27 december. Dat ging gepaard met een sprookjesachtige witte Kerst. In 1963 beleefden we ook een zeer warme november; december werd toen de op één na koudste sinds 1933. Dus waren dit keer de ver wachtingen bij de winterliefheb bers hoog gespannen. Het liep ech ter op een erg zachte maand uit. Pas tegen de Kerstdagen werd het echt kouder; de eerste tien dagen van de maand waren zeer mild. De gemiddelde etmaaltemperatuur kwam in De Bilt uit op 5.3 graden tegen 3.2 als normaal volgens het langjarig gemiddel de. Op enkele dagen van de maand ste gen de temperaturen tot zeer hoge waar den. Op 11 december was het etmaalge middelde in De Bilt 12.9 graden. Dat was de hoogste etmaalwaarde in deze eeuw, althans in het tijdvak 11 tot en met 20 december. Het vorige record stond op naam van 18 december 1987, toen er op het landelijk instituut 12.3 graden in de boeken werd bijgeschreven. Ook de miniumtemperatuur van 11 november was met 11.4 graden recordhoog voor de tweede decade van december; het oude record bedroeg 11.2 graden op 18 december 1965. Daarmee werd de afge lopen decembermaand voor de dertiende keer op rij te zacht. De laatste koude Groep 2: J. Boeter-L. Stolk Groep 3: W. Markwat-J. van Genderen J. Noordijk-C. v.d. Does B. Loosjes-C. Groenendijk P. Vermeij-L. Neleman F. Melaard-H.K. Smit 1-0 0-1 1-0 0-1 december deed zich voor in 1981opval lend is dat de gemiddelde etmaaltempe ratuur van die dertien maanden op 4.7 graden is uitgekomen, 1.5 graden boven normaal. In veertien nachten kwam het kwik in De Bilt beneden het vriespunt, er werden twee ijsdagen in de wacht gesleept. Normaal bedraagt het aantal vorstdagen dertien en ijsdagen drie. In de periode 14 tot en met 25 december was het vrij koud in het land en met name de eerste Kerstdag gaf met aan- vriezende mist een wit sfeenje. Sneeuw kwam echter niet voor. Op de tweede Kerstdag werd een dooi-aanval gelan ceerd en die zou uitlopen op een regel recht drama in het verkeer. Jarenlang werd de kou zonder slag of stoot over de grens gezet, maar dit keer drong een gebied met ijzel in de avond van de eer ste Kerstdag het land binnen. Dat leidde tot een chaos op de Nederlandse wegen. Bij talrijke verkeersongevallen vielen helaas twaalf doden en tientallen gewon den. Naast zeer zacht was de maand ook erg nat. Gemiddeld over het land viel maar liefst 110 mm neerslag, tegen 78 nor maal. De maandsommen liepen uiteen van 146 mm op Deelen tot 73 mm in het uiterste zuiden van Limburg. Op het lan delijk hoofdkantoor in De Bilt werd 123 mm afgetapt, tegen 80 normaal. Over de inspanningen van de zon moch ten we zeker niet ontevreden zijn. Er werden 62 uren zon in de wacht gesleept in De Bilt, tegen 43 uur normaal. Er kwamen daar negen zonloze dagen voor, tegen vijftien normaal. Gilze Rijen kreeg 77 uur, tegen 38 normaal. De somberste plekjes waren Eclde en De Kooy, daar .scheen de zon 59 uur. De laagste temperatuur in de maand werd gemeten in Socstcrbcrg. Daar daal de het kwik in de wccrhut op 24 decem ber tot -9.7 graden. De hoogste tempera tuur kwam op naam van Westdorpc. Op dit station in Zceuws-Vlaandercn werd op 11 december maar liefst 14.9 graden in de klimaatboeken bijgeschreven. ibOBStBitBljprlji pT' drifBiuindrn frajitu pi Imrrik» ItIJ TOOfBltlMUllBI r J,5U («r JM' ifiOQdcrlijir oawnipri («it He( Sireekmuseum (eli 19 afdelingen landbouw, vissenj. oude ambachten. schoalkla.s. winkclije, Flakkee.'ie woning, schuncrij. etc. Er is voor iedereen wel iets leuks of interessants te bcki)kcn Bent u bijvoorbeeld geïnteresseerd in archeologie, tegels, topografie, klederdracht, zilverwerk, c.d dan moet u beslist het museum eens bezoeken of liever nog, lid worden. In de collectie zijn nog verschillende objecten, die op restauraue staan of liggen te wachten leder jaar worden er verschillende zaken gerestaureerd door een erkend restaurateur Recent gere.staureerd werden o.a een kabinet, arresleden, tegeltableau en klok Ook knapt de suppoo.si regelmatig spullen op Het weer toonbaar maken dus. op een zodanige wijze, dat dit de authenticiteit van het object met aantast, met andere woorden: verantwoord restaureren Hoe moeten oude materialen behandeld worden teneinde ze langer te kunnen bewaren Met name textiel en papier zijn zeer kwet.sbaar Zo zijn in 1993 alle jaargangen van de Maas- en Scheldebode op micro-fichc gezet. Hierdoor hoeft men bij raadpleging niet meer de originele uiterst kwetsbare kranten in te zien Om het e.e a. in en buiten het museum op een optimale wijze op te slaan en te exposeren moeten diverse voorzieningen getroffen worden Klimaatbeheersing en lichtsterkte hebben de aandacht van het museumbe,stuur Maar hel blijfl met alleen bij het exposeren, restaureren en conserveren van oude voorwerpen Ook verschijnen er mei enige regelmaat publicaties van de Vereniging over bijvoorbeeld het Kerkstraat- ie. de maJIcmeule. het Dirkslandse Sas, tegeltableau Frederik Hendrik en ijszagen In de nabije toekomst zullen nog meer publicatie* volgen, want ieder museumstuk heeft wel een eigen verhaal Veel gelezen zijn ook de twee-wekelijkse publicaties uit de Maas- en Scheldebode; de benchten van de ourgeriijke stand, advertenties en het plaatselijke nieuws spreken veel mensen aan. T l-.OLI--. HOV EN OM W Iliil.SIHJH hO«kUDhoilJI(lB|t fc t ^cr rtg.l tr uimI l'i«(uUjiitrs<«a t" l;ieuU4nblfdlUf«fl AU Lam |,«r pluuiej^ iln.ji. Iriiii, rn iifpiiiiru .uiilrii UrckciiiJ ULr ,lf j,i.ai.(uin>it .lit |,^L.ei A<l<i>rl.nlli>u ...>.|r., ,"e.. .-lil 10' liüt, i..r.|.L.n>i,l.|.K I uur JL f IS Hl IS H' IS Hl I Het bestuur van de Vereniging Streekmu.seum Gocderee-Overflakkee ziet graag veel bezoekers binnen de muren van het museum, hoe meer, hoe liever Ook hebben zij graag veel leden Om het eerste te bereiken zijn de toegangspnjzen laag gehouden: volwassenen 2.50; 65-^ 2.- en kinderen I.- En om leden aan te trekken, en ie houden i.s hel gezmslidmaatschap op slechLs 15. gesteld Om hel nu nog aantrekkelijker te maken hebben leden met hun gezin tijdens de normale ope- ningsüjden graus toegang Een bnefkaanje naar: Si. Jons Doelsiraat 32, 3245 BA Sommel.sdijk of een telefoontje; 01870-83778 84900 - 87398 of 01877-1219 en u wordt welkom geheten al lid Naast het feu, dat u en uw gezin gratis toegang hebben tot het museum, is er ook nog een andere belangrijke reden om lid te worden van de Vereniging Streekmuseum, namelijk door uw lidmaaLschap draagt u bij tot het in stand houden van ons eilandelijk cultuurgoed U toont bovendien interesse en betrokkenheid bij de bezigheden van de Vereniging en de histone van ons eiland. Eens per jaar knjgt u een jaarverslag en een uitnodiging voor de laarsvcrgadenng. waarbij ieder jaar een inte ressante lezing wordt gehouden. Wat heeft het museumbestuur nog voor u in petto Dit jaar zullen er in het museum twee exposities zi)n te zien "Goeree-Overflakkee onder Franse invloed' is een tentoonstelling gewijd aan de periode 1795- 1813 In deze jaren is er in Nederland veel veranderd, maar ook op Goeree-Overflakkee heeft zich heel wat afgespeeld Het zijn zeer zeker belangnjke jaren geweest in de hi.stone van onze streek "De bevnjding van Goeree-Overflakkee": 50 jaar na dato kijken we terug op de bevnjding van ons ei land, maar vanzelfsprekend ook naar de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog (slachtoffers, schade, ed.) Bovendien zal het bestuur van hel Sireekmuseum zijn medewerking verlenen aan de totstandkoming van een herdcnkingsexposilie van de Tweede Wereldoorlog m het gemeentehuis van Middelhamis Om deze en andere activiteiten in de toekomst voort te kunnen zetten verzoeken wij u lid te worden van de Vereniging Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Het bestuur van de Vereniging Sireekmuseum Goeree-Overflakkee deelt u mede. dat de Vereniging in 1949 is opgenchl. In die 45 jaar is een belangrijke collectie opgebouwd, maar wellicht hebt u nog voorwerpen, die in onze collectie ontbreken en die onlosmakelijk verbonden zijn met de historie van het mooie eiland Goeree-Overflakkee Om zulke voorwerpen ook aan andere mensen te kunnen tonen en te behouden voor ons nageslacht, kunt u ze schenken aan het museum (tel 01870-83778) Voor zeer waardevolle voorwerpen kan eventueel ook een bruikleenovereenkomsl opgemaakt worden In het museum wordt een vaste collectie van voorwerpen met betrekking tot het verleden van het eiland Goeree-Overflakkee getoond laarlijks worden nieuwe aanwinsten toegevoegd Daarnaast zyn er jaarlijks wisseicxpo.silies te zien De afgelopen jaren werden de volgende exposities in hel mu.seum georganiseerd: 'De Rakkeese Joden"; Schatten uit het water"; "De Tweede Wereldoorlog op Goeree-Overflakkee", De Rakkeese jeugd", "Het instrumentanum van een dorpsarts"; "Geijkt goed te Sommelsdijk"; Watersnoodramp 1953". Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee". Ook heeft het Sireekmuseum medewerking verleend aan o.a de Waiersnoodrampexpositie in de 'Grullervwei" te Oude Tonge ICARAVAN5 ..De Grevelingen" is officieel dealer van de riante Muller, Atlas, Sunseeker en Likon stacaravans en mobiele bungalows. Kom eens kijken op onze perma nente s/iovv. Wil ttebben ook altijd Battenoord DE GREVELINGEN nieuwe ronge tZ%ft?e"c:Z7nT'"'"''"'''" «^^'^P'^g en caravanhandel tel. (01875) 12 59

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10