Weer inbraak in kerlcen Brandweer Goedereede met twee bluswagens verrijkt Koninklijk Goud voor aannemer Han de Blok 'De toekomst van de akkerbouw' en waar staan we nu? Politieberichten Goeree-Overflakkee \ihmmmiMi Zendingsvrienden houdt deze avond vrij Koren 'Prins Maurits' op de radio POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92. FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GEMEENTE GOEDEREEDE Vernielingen Een 22-jarige inwoner van Ouddorp had zich door het overmatige alkohol- gebruik in de avonduren van vrijdag 13 januari niet meer in de hand en pleegde bij diverse woningen in het centrum van Ouddorp vernielingen. De man werd aangehouden en kreeg een pro ces-verbaal. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Aanrijding Aan het eind van zaterdagmiddag raak te een bestuurder met zijn personen auto op de RW 59 ter hoogte van Ooltgensplaat in de berm. Hij raakte met de auto in de slip en kwam op zijn kop aan de andere kant van de weg terecht. De auto was total-loss en werd weggetakeld. GEMEENTE MIDDELHARNIS Inbraak Op 12 januari werd tussen 6.30 en 23.25 uur ingebroken in een woning in de Aleyd van Puttenstraat te Stad a/h Haringvliet. De hele woning werd doorzocht, diverse zaken werden gestolen, zoals tv, videorecorder, ste- reotoren, fotocamera, cd's, ring, kle ding en paspoort. Willen evt. getuigen die tussen de genoemde tijdstippen verdachte(n) of een bij de inbraak gebruikte auto hebben gezien, die mel den bij de politie? Brand Een inwoner van Middelhamis werd op 13 januari versuft in zijn woning aan de Lijsterbesweg aangetroffen. De woning stond vol en vette en zware rook. Hoe de rookontwikkeling is ont staan, is niet bekend, omdat er geen brand werd waargenomen. De man werd voor observatie overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Diefstal Zaterdagmiddag 14 januari werden bij een supermarkt in Nieuwe Tonge drie mannen uit Goes aangehouden tijdens het stelen van kratten leeg fust. Met deze aanhouding werd een eerdere diefstal uit 1994 bij het bedrijf opge lost. De mannen kregen een proces verbaal. Vernieling Op de Rembrandtlaan in Middelhamis werd in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 januari 1995 een auto bekrast met een scherp voorwerp. Insluipers die op hun rooftochten woningen, winkels en bedrijven bezoe ken, ontzien ook de kerken niet. Vorige week was dat het geval bij drie kerken in Ouddorp, de Herv. kerk, de Geref. Gemeente en de Geref. Kerk. Uit de laatste werd, in de nacht van donder dag op vrijdag, ingebroken via een raampje in de zijgevel. Bijzónder te betreuren is dat de kanselbijbel werd meegenomen, die werd in gebruik genomen toen de kerk in 1892 werd gesticht. Aan de gebruikelijke paraatheid zal 't de brandweerlui van de gemeente Goedereede ook j.l. vrijdag niet ontbroken hebben, maar ook enige staat van opwinding is hen die dag niet vreemd geweest. Hoe kon 't ook anders op een dag dat niet zomaar één-, maar zelfs twee nieuwe blusvoertuigen aan het korps werden toegevoegd, één voor Goeree en één voor Stellendam, waarvoor 'schoon' 584.000,- is uitgegeven. Zó glanzend schoon waren ze nog, de beide Volvo's FL 611, dat burgemeester en mevr. Van Velzen er luxueus mee van huis konden worden gehaald vanwaar 't in kolonne naar''t gemeentehuis ging waar de belangstellenden en de man schappen zich verzameld hadden en wat een gezicht... al die blauwe lichten en wat een gehoor..., al die sirenes, dat deed de harten sneller kloppen. De sleutels Door de brandweer wordt enig ceremo nieel niet geschuwd en keurig in 't gelid hoorden en zagen de manschappen toe hoe dhr. Pik van Midlandtrucks te Middelhamis de sleutels aan burg. Van Velzen overdroeg en hoe de burgemees ter die vervolgens weer aan Stellendams bevelvoerder Jan Koese en aan Goerees' bevelvoerder Jan de Ronde overdroeg; toen waren ze echt van de gemeente en binnen in de raadzaal werden daar waar derende woorden over gesproken, over de aangeschafte veiligheid en de aange schafte betrouwbaarheid. Bijna is burg. Van Velzen 65 en bijna - op vrijdag 27 januari - neemt hij af scheid; glorieus daarom 't moment bij 't scheiden van de markt de brandweer zulk prachtig materiaal aan te kunnen bieden, al schreef dhr. Van Velzen dat niet op eigen conto, ook zijn waardering voor de gemeenteraad die, eenstemmig, een krediet van 600.000,— beschikbaar had gesteld. Aan goede brandweerlui dient ook goed materiaal gegeven, was de boodschap die op 2 mei 1993 werd verstaan. Door de aanschaf van de een wat uit te stellen en die van de ander wat te ver snellen konden twee wagens tegelijk worden verkocht waarmee een prijsvoor deel werd behaald. Na aftrek van de gepleegde inruil bleek 584.000,- nodig te zijn maar daarvoor heeft Goedereede dan ook 't beste in huis gehaald, Volvo's met Kronenburg opbouw, met een capa citeit van 3000 Itr. per minuut lage dmk en 240 Itr. per min. hoge druk. Het pomphuis en de waaier van zowel lage- als hogedruk zijn van brons vervaardigd, bestand'tegen de invloed van brak water waarmee in de praktijk misschien wel eens geblust zal moeten worden. STELLENDAM De zoons van de Stelleridamse aannemer Han de Blok konden het j.l. vrijdag met H.M. de Koningin helemaal eens zijn; hun vader heeft zich een Koninklijke onderscheiding waardig getoond. Hij ontving die uit handen van burg. Van Velzen die hem het Koninklijk Goud opspeldde tij dens een daartoe belegde receptie in 'Het Wapen van Stellendam'. Zomaar een familiebijeenkomstje zou het worden, hadden zoons Jan en Rien vader en moeder gezegd, maar er waren ook collega's, opdrachtgevers en de burgemeester met beide wet houders en de gemeentesekretaris. Méér dan een familiefeestje dus. Bijna een halve eeuw heeft dhr. De Blok bijna letterlijk 'aan de weg getimmerd'. Medio december vorig jaar heeft hij zich uit het bouwbedrijf J. de Blok en Zn teruggetrokken; de laatste 26 jaar was hij samen met zijn broer eigenaar van het bedrijf en altijd werd, ook naar de bevinding van burg. Van Velzen, 'een goed en degelijk stuk werk' geleverd. Voorts was en is dhr. De Blok bestuurslid van het Nederlands Verbond van Ondernemers in der Bouwnijverheid, was van '52 tot '73 lid (en de laatste drie jaar bevelvoerder) van de brandweer, en bestuurslid van Oranjevereniging, Groene Kruis e.a. Een bezig en gewaardeerd burger derhalve die met veel ambitie en ple zier z'n werk heeft gedaan, stelde dhr. Van Velzen vast, waar om 't met instemming was dat hij dhr. De Blok vervolgens het Koninklijk Goud heeft opgespeld. Hartelijke instemming daarmee betuigde dhr. H. Mackloet uit Nieuwe Tonge als voorz. van de afd. N.V.O.B. Het deed dhr. Mackloet bijzonder deugd dat de capaciteiten van dhr. De Blok zijn opgemerkt terwijl hij maar 't liefst niet op de voor grond trad. Ook niet als bestuurder; steeds was hij rustig maar heel duidelijk aanwezig. Jaren die mede de basis hebben gelegd voor de thans ontvangen prachtige Onderscheiding. Samen hebben ze ook wel 'es pijn gevoeld..., toen het door hen in '72 gebouwde gemeentehuis van Goedereede vorig jaar door een aannemer van buiten het eiland werd verbouwd. Zoon Rien heeft ten besluite z'n ouders allerhartelijkst toege sproken en hen dank gezegd voor de goede zorg die ze het gezin steeds hebben betoond. Ook het vele vrijwilligerswerk van moeder De Blok werd met bewondering gememoreerd. Een nieuwe vrucht uit Israël werd hen aangeboden, een sym bool voor een nieuwe levensfase waarin het bezig echtpaar De Blok alle goeds werd toegewenst. D.V. donderdag 23 februari 1995 a.s. houden wij onze jaarlijkse Zendings zangavond die dit jaar staat in het teken van de dank. "DANKT NU ALLEN GOD" 60 jarig jubileum van de LZ.B. Zendingsavorid in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam. Aanvang 19.30 uur m.m.v. het Chr. Mannenkoor 'Door Eendracht Verbonden' uit Stellendam en het Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' uit Middelhamis. Meditatie: dhr. J. Tekelenburg, evange list te Delft. Wij hopen t.z.t. hier op terug te komen. Zendingscommissie. Veel plezier Veel plezier en veel succes werden de manschappen met 't gebruik van het nieuwe materiaal toegewenst, gebruik zo mogelijk bij oefeningen en wedstrijden maar ook voor 't optreden bij echte bran den staat Goerees' brandweer steeds pa raat, wist dhr. Van Velzen die niet naliet z'n hoge waardering daarvoor uit te spre ken. "U hebt een goed getrainde bemanning en het beste wat er te koop is", verzeker de de eerder genoemde heer Pik, zich bewust dat zich gevaarvolle situaties kunnen voordoen waarin op het materi aal kan worden vertrouwd. Manschappen en materiaal kunnen bij calamiteiten een 'winning team' vormen en wat dhr. Pik betreft kunnen Goerees' burgers, be schermd door zulke manschappen en zulk materiaal, rustig slapen gaan. Met dank Ten besluite nog een dankwoord van de commandant, dhr. M. v.d. Klooster, voor de door het gemeentebestuur geleverde financiële inspanning met name. "Een lust om in te rijden en een lust om mee te werken", stelde dhr. v.d. Kloos ter met genoegen vast. De brandweer maakt zich op voor een goed gebruik ten dienste van de medeburgers. Naar aanleiding van de tweede franstali- ge CD 'Nos Choeurs Te Chantent', die koren en solisten van de Christelijke scholengemeenschap Prins Maurits in december hebben uitgegeven, worden er twee radioprogramma's uitgezonden. Op donderdag 24 januari besteedt de NCRV in het programma 'Muziek in vrije tijd' van 17.00 - 18.45 uur aandacht aan dit projekt. Het franstalig projekt komt daarbij in het kader te staan van muziekonderwijs op een middelbare school. Er worden sfeer repetities uitgezonden van musicerende leerlingen op een gewone schooldag: vokale en instrumentale ensembles, een koorrepetitie en diverse gesprekjes met leerlingen en muziekdocenten. Het programma is bedoeld als een inspi ratiebron voor andere scholen in Nederland. De uitzending komt via de zender Hilversum IV. Een maand later, op 25 februari, zal de Evangelische Omroep een programma wijden aan de franstalige CD. Het programma draagt de naam 'Jubilate'. Het juiste tijdstip van uitzen ding is op dit moment nog niet bekend. Ook dit jaar heeft Van der Wal B.V. de primeur Nieuwjaars-info- dag gehouden. Ruim 140 aanwezi gen vulden 'De Schakel' in Dirksland. Thema van de dag was: 'De toekomst van de akkerbouw' en waar staan we nu? De sprekers, bekend als autoriteiten op het gebied van akkerbouw, lieten hun licht daar op schijnen. Dhr. Panman, voorzitter commissie gewasbescherming van het Landbouw schap, gaf zijn visie over gewasbescher ming nu en in de toekomst. De doelstel ling van het Meerjarenplan Gewasbe scherming (MJPG) voor het jaar 2000 is nu al bijna bereikt. Dhr. Panman heeft aangegeven dat de aardappelziekte en drift van spuitvloeitstof de komende periode speerpunten van beleid worden. Het PAGV konkludeerde, middels dhr. Darwinkel, dat intensieve graanteelt de methode is om rendabel granen te kun nen telen. Kwaliteitstarwe uit Nederland wordt onvoldoende betaald. Daar ligt duidelijk een taak voor de kwekers om hoogproduktieve kwaliteitstarwe te kwe ken. Dhr. Sj. Commijs, jurist, heeft de wijzi- gin^n in de pachtwet toegelicht. Als dit wetsvoorstel wordt aangenomen, zullen de pachtmogelijkheden vergaand worden versoepeld. Vooral verhuur ofwel korte pachtduur is een belangrijke wijziging. Na de lunch was de heer Geessink eerste inleider. Hij heeft de funktie van het landbouwdebat toegelicht. De stichting Terzake ventileerde middels dhr. Geessink een heldere kijk op de ontwik kelingen in de akkerbouw. Tijdens de diskussie bleek overigens dat de aanwe zige akkerbouwers ook kijken naar toe komst en op een aantal punten een ande re kijk hebben op de ontwikkeling. Zo vindt dhr. Geessink dat de akkerbouw binnen de produktketen afspraken moet maken. De akkerbouwers vinden dit op zich een goede ontwikkeling, maar vinden dat de zeer goede kwaliteit die er wordt gepro- duceeerd op milieuvriendelijke wijze onvoldoende wordt betaald. Zij zullen dan ook blijven zoeken naar een betere opbrengstprijs-kwaliteitsverhouding. De aardappelziekte is bij menig akker bouwer nog steeds een problemenziekte. Uit onderzoek is gebleken dat de volks tuinen een enorme bedreiging vormen voor de beroepstelers. Doordat volks tuinhouders vaak geen bestrijding van phytophthora uitvoeren, zijn de volkstui nen een enorme besmettingsbron. Daardoor is de druk van de aardappel ziekte onnodig hoog en moet het milieu onnodig worden belast. De partikuliere aardappeltelers worden dan ook opgeroe pen om wekelijks de aardappelziekte te bestrijden. Daardoor zal het telen van aardappelen op grote schaal nog milieu vriendelijker kunnen worden, zo betoog de dhr. Turkensteen. Dhr. Turkensteen is onderzoeker bij het IPO-DLO. Dhr. G. J. van der Wal heeft de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van gewasbescherming gepresenteerd. Het grote aantal nieuwe toelatingen stemt een ieder tot voorzichtige tevredenheid over der werking van de commissie toe lating gewasbescherming (CBT). Doordat er ontwikkeling van nieuwe stoffen blijft, kan de hoeveelheid werk zame stof per ha. steeds verder worden teruggebracht. Tevens worden de midde len die gebruikt worden, steeds veiliger voor mens en milieu. Zo zijn veel van de huidige gewasbeschermingsmiddelen minder giftig dan keukenzout. Door alle aanwezigen kan worden terug gezien op een interessante en zeer leerza me dag. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - HEPOBTAGE - FOTOGRUFIE OUDDORP - Wesisiraat 35 - Telefoon 101878) 16 12 Fax 3734 RENESSE - Prinlstiop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 OJ SOMMELSDIJK - Weslkrakeelstfaai 8 - Telefoon 101870) 8 68 at Zo stond Goerees' brandweer wagenpark in 't licht van schijnwerpers voor 't gemeentebestuur opgesteld. Burg. van Velzen overhandigde de sleutels aan de bevelvoerders Koese en de Ronde. Midden brandweercommandant v. d. Klooster.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1