EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Z/ Mr. J. Cordia over zaak Holman: HOKKENSHOW 'De Reisduif' Bijeenkomsten reumapatiënten vereniging Eerste cursusaanbod van de Volksuniversiteit Middelharnis ONS VADERLAND BEVRIJD EILANDEN-NIEUWS HET KIJKVENSTER Cursus Geestelijke Vorming Dagboek van een Stellendamse Indië-ganger 3e Blad VRUDAG 13 JANUARI 1995 No. 6367 Blik op kerk en samenleving - Christenen misdadigers - Geen hoge verwachtingen - Een minderheid In het Parool van 2 juli 1994 schreef de Amsterdamse journalist Theodoor Hol man een artikel onder de titel: 'Het hu manisme bestaat niet meer'. Hij gaf daar in een beschouwing over de humanisti sche opvoeding die hij in zijn ouderlijk huis heeft genoten en vertelde dat zijn ouders een gloeiende haat koesterden te gen de christenen en dat zij die haat ook op hun kinderen overdroegen. Kennelijk heeft die anti-christelijke op voeding succes gehad, want dan volgt het citaat waar het ons nu om gaat: „En wij bestreden fel alle godsdien sten en dat vind ik ook nu nog te recht. Nog steeds vind ik iedere chris tenhond een misdadiger, bidden iets kinderachtigs en de kerk een poppen kast hoewel ik niemand het recht wil ontzeggen misdadiger of kinderachtig te zijn, of van poppenkast te houden". Een lezer van Het Parool, Mr. J. Cordia, tevens abonnee van het Nederlands Dag blad, heeft op grond van deze uitlating een aanklacht bij de politierechter inge diend, en deze aanklacht zal dezer dagen worden behandeld. We zijn wel be nieuwd hoe de rechter daarop zal reage ren. Met een beroep op de vrijheid van drukpers en de vrijheid van meningsui ting is - dunkt me - toch niet alles te verdedigen. Zeker niet in een tijd waarin discriminatie zo ongeveer het hoogste kwaad is waaraan men zich kan schuldig maken... Toch moet men z'n verwachtingen maar niet te hoog spannen. Een beledigende uitspraak aan het adres van moslims of hindoes wordt in de regel zwaarder aan gerekend dan wanneer iets ten nadele van de christenen wordt gezegd. Boven dien is het nog mogelijk dat de auteur aannemelijk weet te maken dat hij niet de bedoeling had een bepaalde bevol kingsgroep te beledigen. Maar we zullen de uitspraak moeten afwachten. Intussen kan het zo langzamerhand voor ieder duidelijk zijn dat de christenen in de hoek komen te zitten waar de slagen vallen. Daarover men we ons maar niet te zeer verwonderen. De kerken vormen met elkaar een minderheid in de samen leving en het lijkt erop dat die minder heid zo ongeveer vogelvrij wordt ver klaard. Dan kan het zelfs een eer worden wanneer de mensen, zoals de Heere Je zus heeft gezegd, ons smaden en vervol gen en liegende allerlei kwaad tegen ons spreken. Dat houdt overigens niet in dat we ons nu alles maar moeten laten aanleunen. Er is tenslotte nu een wet Gelijke Behande ling en waarom zouden christenen op die wet niet een beroep kunnen doen? Ook Paulus kwam tijdens het verhoor voor de Hoge Raad voor zichzelf op. En tenslotte beriep hij zich zelfs op de Ro meinse keizer, die de christenen te vuur en te zwaard vervolgde. De andere kant van de zaak is uiteraard dat diezelfde Paulus in zijn brieven schrijft: „Zegent hen die u vervolgen, ze gent en vervloekt niet". Dat laatste is moeilijker dan een aanklacht indienen bij de rechter. Waarnemer „Dat christenen in Nederland als achterlijk worden beschouwd, daar kan ik mee leven, maar dat we als misdadigers worden afgeschilderd, gaat me te ver" BARNEVELD - Theodor Holman, co lumnist van het Parool zou vandaag terecht staan wegens het opzettelijk bele digen van christenen. In een bijdrage voor zijn krant van 2 juli 1994 schreef Holman: ,,Nog steeds vind ik iedere christenhond een misdadiger". Mr. J. Cordia, journalist van het Nederlands Dagblad, viel daarover en deed aangifte bij de officier van justitie in Amsterdam. Recht op beledigen Afgelopen zaterdag is de zaak in NOVA opnieuw breed uitgemeten. Holman zei in dit programma over zijn gewraakte schrijven: „Christenen hebben zelf geko zen voor hun christen-zijn. Dat is anders voor mensen die bruin zijn, zoals ik, of homo. Die kunnen daar niks aan doen. Maar omdat christenen zelf christen wil len zijn, mag je ze beledigen". En de daad bij het woord voegend, zei hij de paus 'een grote schurk' te vinden. De aktie van Cordia, die na een onbeant woorde brief aan de hoofdredaktie van het Parool, de officier van justitie op zocht, noemde Holman 'een vorm van ernstige matennaaierij. Cordia is typisch zo'n collega die te laf is en waarschijn lijk ook geen talent heeft om de pen ter hand te nemen, maar dat doet via de rechter. Hij had de polemiek aan moeten gaan, maar dat durft-ie niet". Cordia meent dat Holman in wezen 'het recht om te beledigen' claimt, iets wat de Ne derlandse wet (gelukkig) niet toestaat. „Ik kom nergens in de wet tegen dat journalisten of columnisten geheel of in beperkte mate boven de wet gesteld zou den zijn". Het is Cordia een raadsel waarom NOVA de oude wettekst vertoonde, in plaats van de recentelijk herziene tekst. In de nieuwe wettekst staat dat discrimi natie op grond van godsdienst of levens beschouwing strafbaar is. Cordia: „Er staat niet: uitgezonderd christenen, om dat die in Nederland een riante positie innemen". Discriminatie In de landelijke media is gisteren ruim aandacht besteed aan de achtergronden van de aanklacht tegen Holman. Verge lijkingen worden getrokken met andere zaken waarin sprake was van laster en discriminatie. De Volkskrant vraagt zich af of een veroordeling van Holman haal bare kaart is. Is artikel 137c, dat discri minatie verbiedt, niet bedoeld voor kwetsbare groepen in de samenleving? Dat zijn christenen in Nederland toch niet? Op grond van de bestaande juris prudentie kan de vrijheid van menings uiting alleen worden beperkt als er 'een dringende maatschappelijke behoefte' aanwezig is en 'de beperking evenredig is aan het te bereiken doel'. Volgens Mr. J. Cordia is dat echter wel degelijk het geval. Sinds zijn naam in de publiciteit is gekomen als degene die de zaak tegen Holman aanhangig maakte, wordt hij overspoeld met telefoontjes van christenen die zich net als hij 'ver schrikkelijk pijnlijk getroffen' voelen door het schrijfsel van Holman. Cordia: „Dat christenen in Nederland door diverse media als achteriijk worden beschouwd, daar kan ik mee leven, maar dat we als misdadigers worden afgeschil derd, gaat me te ver. De volgende, logi sche stap is dan: weg met hen, want ze zijn slecht". Zelf afgestudeerd in het discriminatie- recht, weet Cordia waar hij het over heeft. „Ik heb veel onderzoek gedaan naar mensen die zich gediscrimineerd voelden, bijvoorbeeld door personeels advertenties waarin leeftijdsbeperkingen worden gesteld. Ik kan me helemaal in de gemoedstoestand van die mensen ver plaatsen". Steunbetuiging De Amsterdamse inspekteur van politie F. Tieleman die samen met zijn raads man Mr. W. J. E. Hendriks de zaak tegen Holman zal voeren, heeft inmiddels steunbetuigingen ontvangen van drie vooraanstaande christenen, de gerefor meerde hoogleraar dr. J. Douma, secreta ris van de Gereformeerde Bond dr. ir. J. van der Graaf en ds. A. Moerkerken van de Gereformeerde Gemeenten. Ook rabbijn Evers, rector van het Neder lands Israëlitisch Seminarium in Amster dam heeft zich bij de klagers gevoegd. Tientallen andere personen hebben in middels bij de Amsterdamse officier van justitie gemeld, dat ze ook als beledigen de partij willen optreden. Per persoon kunnen zij maximaal 1500 gulden aan schadevergoeding claimen. Het proces tegen Holman is volgens ND- redakteur Cordia verdaagd. Er is waar schijnlijk meer voorbereiding nodig al vorens de zaak kan voorkomen. MIDDELHARNIS - Postduiven- houdersvereniging 'de Reisduif' houdt vrijdag 20 januari en zater dag 21 januari 1995 haar jaarlijkse holdienshow in het verenigingsge bouw aan de Van Gorcumstraat 5 te Sommelsdijk. Keurmeester is dhr. A. den Toom, die de drie hoogst gekwalificeerde viertallen en de schoonsten onder de doffers en de duivinnen bekend zal maken. De trekking van de grote verloting vindt plaats op zaterdag 21 januari om 16.00 uur in eerder genoemd verenigingsge bouw. Vanaf zaterdagavond 19.00 uur zal een lijst met de winnende lotnummers ter in zage klaarliggen. Zaterdagavond worden, ten bate van de vereniging, bonnen verkocht voor eieren of jonge duiven van zeer prominente liefhebbers. De bonnen kunnen worden ingezet via G. Kieviet, Langeweg 18, Middelhamis, tel. (01870) 82437. De openingstijden van de tentoonstelling zijn: vrijdagavond 20 januari vanaf 19.00 uur en zaterdag 21 januari van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Op maandag 16 januari a.s. gaan de cursussen Fotografie en Lite raire opleidingen als eerste weer van start, In dezelfde week op woensdag 18 januari a.s. begint de cursus Wijnkennis van de Volks universiteit. Voor deze cursussen zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursus Fotografie wordt op maandag avond van 20.00 tot 22.00 uur gegeven door Theo Mastenbroek. De acht lessen durende cursus is bedoeld om de beno digde basiskennis op te doen voor het maken van betere foto's. De kosten zijn 110,- en de cursus wordt gegeven in het Diekhuus in Middelhamis. De literaire ontmoetingen zijn eens per maand, met als startdatum 16 januari a.s. Op maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur wordt het boek van Adriaan van Dis, Indische Duinen, besproken. Voor 20 februari en 20 maart staan de boeken Sprong naar het zuiden en Huis met de geesten op de lijst. De laatste avond 10 april is een poëzie-avond, die de cursisten zelf samenstellen, door de eerste avond vijf gedichten naar keuze in te leveren. De literaire ontmoetingen worden gehouden in het Diekhuus in Middelhamis en de kosten zijn 55,-. Vinoloog Wim Schoordijk verzorgt voor de Volksuniversiteit de cursus Wijnken nis. Deze cursus gaat op woensdagavond 18 januari van start. In acht lessen maken de cursisten een wijnreis rond de wereld en leren het karakter van een wijn te be palen via kleur, geur en smaak. Het cur susgeld bedraagt 110,-. Voor meer informatie kan men bellen: (01870)87722. De Reumapatiëntenvereniging Goeree- Overflakkee houdt haar 1ste bijeenkomst in 1995 op maandag 23 januari a.s. Deze avond is informatief en mevr. M. L. C. Mastenbroek uit Middelhamis komt ons veel vertellen over de Klassiek Homeopatische Geneeswijze, zij maakt daarbij gebruik van natuurlijke genees middelen. U kunt ook allerlei vragen stellen. In febmari is onze volgende bijeenkomst niet op de 20ste zoals was afgesproken maar op 13 februari a.s. Dan komt voor ons spreken dhr. Blok land uit Zwijndrecht, die ons vertelt over Veilig Verkeer. De laatste tijd verande ren de verkeersregels nog al eens en voor ons zullen daar zeker belangrijke tips bij zijn. Zeker voor diegenen die gebruik maken van een aangepast vervoermiddel. Voor beide avonden zijn belangstellen den van harte welkom. Zoals altijd beginnen we om 19.30 uur en ook altijd in het paviljoen van het zie kenhuis te Dirksland. We zijn nog altijd op zoek naar nieuwe leden. Hebt u gewrichtsklachten of pijn in de spieren of slijtage? Het bestuur is altijd bereid u informatie te geven. Tel. (01871) 2264 of (01878) J927. Op D.V. maandag 16 januari hoopt ds. J. Westerink uit Bunschoten te spreken over het onderwerp 'De bekering'. Aanvang 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis. Alle cursisten zijn weer hartelijk wel kom. De Stuurgroep "^^-e^l^SOjaar 50 jaar Nieuwe CD/MC Medio maart 1995 verschijnt er weer een schitterende opname van het Dirkslands Mannenkoor met bekende vaderlandse liederen, zoals Wilhelmus, Op bergen en in dalen,. Een lied van Nederland, Bevrijdingslied, en vele andere. Deze opname vond plaats in de St. Catharijnekerk te Brielle. Dirigent: Dinant Struijk Prijzen: CD Orgel: Michel de Wit jyjQ Vleugel: Bert Roest Verzendkosten Bestel nu: bij één van de koorleden; of telefonisch (01870) 86768 of 83017; of j^ stuur een briefje aan: Dirkslands Mannenkoor ■f^f/f»^ Vl^ Bromelia 7 *V 3247 DE Dirksland 37,50 17,50 2,50 is het blad voor uw jamilieoenchten Cees vaa de Ree uit Slellendam vertrok op 11 februari 1949 als sergeant gewonden- verzorger naar Nederlands Indië. In een dagboek heeft tiij verwoord wat dat voor hem heeft betekend en hoe hij zijn verblijf in de tropen heeft ervaren. Z'n pennevruchten zijn gebundeld en, met toestemming van dhr. van de Ree, hopen we zijn dagboek in de komende maanden te verhalen. -51- Als we in ons kamp aankomen worden we verwel komt door opgewonden kameraden, die ons het heu gelijke nieuws vertellen dat we volgende week met een Amerikaans schip of per 'Zuiderkruis' zullen ver trekken. Een vreemd gevoel maakt zich van je mees ter. Een gevoel dat zich niet laat beschrijven. Vrijdag, 8 september Hygiënische inspektie man en revaccinatie Voor de algehele afwikkelingen resten ons nog slechts enkele dagen. We hebben dan ook een drukke dag achter de rug. Om voor mij onbegrijpelijke rede nen moet het gehele bataljon nogmaals worden gere- vaccineerd. Een hels karwei, waarmee we vrijwel de gehele dag bezig waren. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om inspektie man te houden. Dit om te voorkomen, dat er militairen met geslachts ziekten naar huis zullen vertrekken. Deze inspektie werd verricht door de garnizoensarts. De avonduren benutten we om alle papieren in orde te maken. We gens gebrek aan voldoende bureauruimte en schrijf machines neemt dit karwei meer tijd dan we hadden verwacht. Het is middernacht voor alles klaar is. Bek af vallen we op ons tempatje. Zaterdag, 9 september Laatste dienstreis naar Batavia Met de gisteravond in orde gemaakte pokkencertifica ten, werklijsten en appèllijsten vanmorgen vroeg naar de verschillende bureaus in Batavia vertrokken. De finale afwikkeling verliep vrij vlot en met een bevrijd gevoel, veriost van de papiermassa keerde ik met de fourier en nog enkele andere onderofficieren per 3- tonner terug naar Bogor. Het gezoem van de motor maakt je doezelig en in die schemertoestand trekken in een waas vele gebeurtenissen aan je voorbij. Nog enkele dagen en we vertoeven op zee. Je kunt het bijna niet geloven. Door het plotseling afremmen van de auto verdwijnt de versuftheid en zie je de kam- pongs, sawahs, palmbomen en de bergtoppen op de achtergrond aan je voorbij glijden. Je voelt dat je dit schitterende landschap erg zult missen. Die gedachte maakt je een beetje weemoedig en je bemerkt dat je echt van dit tropenland bent gaan houden. Deze laat ste zaterdagavond in Bogor ga ik met Verkerk, die me zo voortreffelijk geholpen heeft om alle papieren tijdig gered te hebben, naar de stad. Op het balkon van het 'Hon Kong' restaurant filosoferen we uitge breid over wat ons na de euforie van de thuiskomst verder in Nederiand te wachten staat. Zondag, 10 september Vierde zondag in Bogor en de laatste op Java De laatste zondag op het vasteland van de Indische Archipel breekt stralend aan. Op deze morgen kijk je met een bijzondere blik naar de blauwe hemel en de roerloze palmbomen rondom het kamp. Een ver trouwd beeld dat nu spoedig tot het verleden zal be horen. Het vertrek van het 422ste bataljon is definitief geregeld. Hoe vaak hebben we naar dit moment ver langd. Hoe vaak hebben we daar met elkaar op de lange avonden op de afgelegen posten in het binnen land over gesproken. Onze laatste kerkdienst op Ja vaanse bodem werd geleid door ds. Sluiter. Het lag in de bedoeling dat hij gelijk met ons zou vertrekken, maar wegens het tekort aan veldpredikers heeft hij opdracht gekregen nog enige weken te blijven. JDe kerk was overvol. Aan het slot van deze bijzondere en aangrijpende dienst zongen we toch wel enigszins ontroerd het zesde couplet van ons volkslied. Maandag, 11 september Taak in Indonesië beëindigd Het is reeds laat in de avond als ik de pen ter hand neem. Op deze laatste avond op Javaanse bodem dreig je overspoeld te worden door een zee van ge dachten. Morgen zullen we afscheid nemen van het altijd groen blijvende Java, met de vele kampongs, kleine toko's, levendige pasars, kali's, sawahs, palm bomen en bergketens. Afscheid van een bijzonder mooi landschap en van een levendig straatbeeld, dat in het binnenland wordt overheerst door vrouwen in bontgekleurde sarongs en door mannen, die in lichte draf met de pikol over de schouder hun koopwaar vervoeren. Afscheid van het straatbeeld in de grotere steden, waar de vele betja's de stedelingen, veelal ge kleed in kleurrijke kleding, naar de gewenste bestem ming brengen. We zullen afscheid nemen van een leven waarvan men zich thuis geen voorstelling kan maken. We laten veel achter, niet alleen de gevallen kameraden, maar ook onze jeugd. Toen we voet op Javaanse bodem zetten waren we een stel schuchtere knapen. De om standigheden waaronder we geleefd en geopereerd hebben, hebben ons omgevormd tot jonge kerels met een eigen levensopvatting. Hier werden teleurstellingen moedig verwerkt en karakters gevormd. Ik schreef hierboven doelbewust 'Taak in Indonesië beëindigd' en niet 'Taak in Indo nesië volbrachtT Die beoordeling laat ik graag aan geschiedschrijvers over, die kunnen het kluwen van al het politieke geharrewar beter ontrafelen dan ik en mijn kameraden, die er een speelbal van zijn gewor den. Wij hebben binnen het kader van de beschikbare mogelijkheden en vaak onder zeer primitieve omstan digheden onze plicht gedaan, waarvoor als beloning niet meer dan een fooi werd toegekend. Met dit te rechte verwijt aan de Nederlandse regering en alle politici in Den Haag besluit ik mijn aantekeningen op het altijd groen blijvende Java. Dinsdag, 12 september Vertrek uit Bogor en inscheping aan boord van de 'Zuiderkruis' Nauwelijks zijn de ochtendnevels opgetrokken of er heerst reeds een grote drukte in het bivak. Direkt na het ontbijt worden de klamboes en tempatjes ingele verd en de laatste gebruiksvoorwerpen in de plunje- zak gepakt. Het bataljon zal per trein naar Tandjok Priok, de haven van Batavia, vertrekken. Aangezien ik bij de inscheping een taak heb, maak ik met enige officieren de reis naar de haven per jeep. Alvorens naar de kade te gaan gebruiken we in het zeemanshuis in Tandjok Priok de lunch, die bestaat uit meegenomen boterhammen. Om 18.00 uur begint de inscheping. ledere militair wordt langs een aantal tafeltjes gedirigeerd, waar ik de inschepingspapieren controleer en een collega een voedingskaart uitreikt. Met een zware hoofdpijn en een hevig transpirerende body klauter ik uiteindelijk als één van de laatsten aan boord. Na een flinke douchebeurt en na wat gegeten te heb ben nog even een luchtje geschept op het overvolle dek, en daarna snel in de hangmat. Ondanks al het ge roezemoes val ik weldra in een diepe slaap. Het ver trek is vastgesteld op 07.00 uur en dat betekent dus vroeg opstaan. Woensdag, 13 september Aan boord van de 'Zuiderkruis* en het vertrek uit Batavia Om 05.00 uur reveille. Iedereen haast zich naar de toiletten en waslokalen. Daarna volgt er een run op het cafetaria. Men wil zo snel mogelijk aan dek zijn om een goede plaats te bemachtigen. Het grote en lang verwachte moment is aangebroken. De drumband en het pijperkorps verlaten het schip en stellen zich op de kade op. Weldra klinkt er pittige marsmuziek. Tegen 07.00 uur klauteren de muzikan ten weer aan boord en stellen zich aan dek op. De loopplank wordt binnengehaald. Drie forse tonen weerklinken uit de scheepsfluit. De trossen worden losgemaakt. Roetzwarte rook kringelt uit de schoo- steen. Dan klinkt het Wilhelmus. Niemand beweegt meer. Iedereen, zowel op het schip als op de kade, staat geëmotioneerd in de houding en brengt de groet. Een ontroerend moment! Als de laatste tonen van het volkslied verklonken zijn gaat er een geweldig hoerageroep op. Het vertrek is een feit! „Tabee Java!" Ja, vaarwel Java! Bij het uitroepen van die woorden flitst er veel door je heen en het geeft een wat weemodig gevoel. Buiten de pieren gaat de 'Zuiderkruis' voor anker. We moeten wachten op de 'Sibajak', die met gezinnen van het KNIL en de Koninklijke Landmacht eveneens op weg gaat naar Nederland. Wegens gebrek aan voldoende reddingsmiddelen aan boord van de 'Sibajak' moet de reis in konvooi wor den gemaakt. Het grootste deel van de dag brengen we door aan dek onder de gespannen tentzeilen. Ge zeten in de schaduw werpen we voor het laatst een blik op de kust van Java. De dag gaat traag voorbij. Tegen de avond worden de ankers gelicht en vangt de lange reis aan. Op weg naar huis. Tot middernacht zitten we aan dek en genieten van de wondermooie sterrenhemel en van het verfrissend nachtelijk zee- windje. Alvorens de hangmat in het bedompte ruim op te zoeken maak je nog een wandeling over het dek. Als je op het achterdek over de reling leunt zie je het spoor dat de steeds omwentelende schroef door de golven trekt. Elke omwenteling van de schroef brengt je dichter bij huis. Voor de boeg bruist en schuimt het wijkende water. Je knijpt je in de arm om vast te stel len of je inderdaad wakker bent, dat het werkelijkheid is en geen bedrieglijke droom. Nog 28 dagen en je zult weer thuis zijn. Het duurt lang voordat je in slaap valt. Het is moeilijk om aan alle gedachten een halt toe te roepen. Je denkt aan het kleine land en aan allen die daar op je wach ten. Maar, hoe vreemd het ook mag klinken, op dit moment spelen de gedachten aan Indonesië, aan het eiland Java, waarvan je in de vroege avonduren de kust zag vervagen, de hoofdrol. Je denkt terug aan de laatste week toen in de lange lijsten van repatrianten ook je eigen naam vermeld stond. Namen en nog eens namen van jonge kerels, die ieder op hun eigen wijze zich door de tropen diensttijd hebben geworsteld. Struikelend, vallend en weer opstaand met innerlijke en soms ook uiterlijke littekens, maar ze zijn er door gekomen. Het vertrek uit Bogor, de laatste rit. per jeep waarop je de ver trouwde beelden van het mooie landschap voor altijd op het netvlies trachtte vast te leggen. Het moment waarop je met één voet nog op de Javaanse bodem en met de andere reeds op de loopplank stond. Het zijn momenten die je nooit meer zult vergeten. (wordt vervolgd) Naar een ander eiland, Java

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9