Feuerwehr, brand in Herken! Raad Middelharnis zal de komst van 67.000 ton afval moeten gedogen NIEUWE BOEKEN „Het fijnste voor de kleinste?" Weth. Slootweg: „een klus van formaat" Spelmiddag in Ooitgensplaat Uitslag grote verloting Weerstand is nu zelf te checken Sportvereniging De Kriekei wenst ieder een gezond en sportief 1995 (ingezonden) Een stuitje geleeje hoa 'k mit gro- ate belangstelling geleze over de onderdukers op Flakkee, vooral die uut Dirksland. Ik was daer mit een vervalste genehmigung, begin december '44 weer naer m'n ouwe lui gekomme, hoewel 'k in Utrecht werkte als practikant. Daer was toen ai weinig mêêr te bikken, van al die gaerkeukenprak was je nogal an de reeskak, in zo maeger as een brandhout. Mar 'k kwam mit m'n neuze in de butter, ofwel de razzia van half december, me hoa een hol onder 't stroa gemaekt in de schure in de kepoene - die stong op die plekke waer noe de parkeerplaets is. 't Was daer 's nachts meraekels koud, want dat hol lag tegen de buutenmure, oak veul ongedierte wat over je heen liep. In dat hol lagge oak een paer flessen mit koalzaedolie, in de muuzen kwamme in den donker an die vette kurkestoppen vrete, in mien wakker houwe. Laeter, in febrewaorie, kreeg ik een vals ausweis van meester Haak, dus de ondergrondse, mar dorst toch niet de straete op, want de verraejers sliepe niet - behalve die êêne kêêr in 't donker toen Herken brandde. Zealand, behalve Schouwen was toen al bevrijd. De lengelse zatte vlakbie, op Flipsiand, in op Tholen, daerom moste oak alle mannen van Flakkee of. De duutsers hadde een paer kenonnen mit bemanning gelegerd in de schure van Wamaer, in de bocht van den Geldersen diek - 't ware Russische kenonnen, oor logsbuit. M'n voader wier een kêêr gedwonge granaeten voor ze te rieje mit paerd in waegen, in kwam toen effen tuus een bakje haele, de karre mit russi- sche granaeten stieng voor de deure, moeder doadsbenouwd netuurluk. Zo ende febrewoarie kreeg 'n iaete op den aevend opdracht om mit de brand weer achter de paerdewaegen naer Herken te gaen. De duutsers schote zo noe in dan effen gauw een paer granae ten naer Zealand. Dat most op een klusje - ze wazze benaouwd voor luchtverken- ning. Dan douwde ze als een haes weer de kenonnen in de schure, in gauw de mendeuren dicht, konde de lengelse lek ker niks mêêr zieje! Meestal most dat 's middags, dan was 't gauw doenker. De lengelse schote dan terug, mar wiste êêrst niet waer dat geschut stong (laeter wel, ome Gerrit kreeg op z'n landje an de 'ouwe plaete' een paer van die kartet sen vlak bie z'n, hie kon gelokkug gauw de sloat induke). Zo hadde ze op goed gelok wat naer Herken geschote, in daer een schure in brand geschote. In 't stikkedoenker (spertied!) hoa m'n saemen de paerden voor de wielslee gespanne, ondertussen had moeder een paer sneeën mekbroad in wat surrogaet- thee in de stikzak gedaen, toen in zeven haesten naar de Sekretarieweg de anhan- ger-brandspuite haele. Daer stongen oak de 4 of 5 brandweermannen (de rest van de brandweer was weggerazziad) al klaer. Zo binnen me dicht tegen mekaore gezeten, voor de kouwe, den Geldersen- diek uutgegaen. Niemand vroeg waer ik zo inééns vandaen kwam, ze begrepe wel da 'k ondergedoke thuus zat. Bie de 'luchtbal' stong een duutse wachtpost, ende van 't durp dus. Hieuw ons an, mar de mannen riepe: „Fujjerweer, brand in Herken!", in toen mochte m'n zo deur zonder ausweis te Iaete kieke. Mit brand is altied haest, dus 't gieng de héêle tied op een klusje. De zwarte ruun die kon dat wel volhouwe, mar 't ouwe vosje was al een struukelpaerd. As ze dan str- uukelde gaf pa een opneukert mit 't ach- terende van de liene, in dan globberde ze weer effen der vandeur. Nae zowat drie kwartier hotse over den makkendamweg op die ongeveerde wielslee kwamme m'n bie den brand, 't was het steetje van Van Kempen onderan den Meulendiek, buutenkante van 't durp. 't Was hêêl vreemd dat er geen stearvelieng stong te kieke, of an 't blusse was. Hêêl Herken was netuurluk deur de duutsers geëvak- keweerd, die paer man die er nog weun- de mochte oak niet buuten komme 's nachts. Die schure stong daer moederziel allêên te brande! Het weunhuus hoa m'n nog kielekiele kenne redde, mar de schu re was al te ver verbrand. Omdat de Dirkslandse polder deur de duutsers onder waeter gezet was, moste de spuit gasten tot an der liesen deur 't stêênkou- we waeter - die hoa wel een kouwe op d'r waeter opgeloape! Het bluswerk ver- lipe nogal moeluk: de slangen lagge dêêls in 't waeter, de spuitmasjenist kon mar weinig druk geve (zuuneg mit de benziene), de spuitgasten moste mera- kels uutkieke dat ze niet in een pit of grippe vielc (onder waeter niet te zien). De volgende serie nieuwe boeken zijn allemaal recent uitgekomen bij uitgeve rij Den Hertog b.v. te Houten. De uit gaven van Den Hertog kenmerken zich telkens weer door een solide en daardoor duurzame uitvoering; ook de boeken die als 'paperback' zijn aangeduid, zijn de gelijk ingenaaid. De prijs is steeds rela tief laag. Het fonds van deze uitgever richt zich konsekwent op de Gerefor meerde gezindte, en daarvan dat deel dat wel wordt aangeduid als 'bevindelijk ge reformeerd'. D. Martyn Lloyd-Jones, De Enige Hoop. Bijbels dagboek. Vertaald door drs. M. J. Goudzwaard. Paperback. 372 pag. Prijs 32,50. Van Lioyd-Jones (overl. 1981), de bewogen prediker van Westminster Chapel te Londen, zijn de laatste jaren al heel wat geschriften in ons taalgebied verschenen. Daarover kunnen we ons alleen maar verheugen. "The Doctor', zoals hij genoemd werd, was een ootmoedig leerling van de Schrift. En ais zodanig had hij heel wat te zeggen. Nu kwam ook dii meditatieve dagboek uit. De titel van de Engelse edi tie dagboek uit. De titel van de Engelse editie geeft nog iets meer informatie: 'A first book of daily rcadiniis from the works of Martyn Lloyd-Jones'Het is dus een bundeling van fragmenten uit zijn werken, bestemd voor dagelijkse lezing. Voor elke dag is dan ook een pagina ingeruimd. De overdenkingen van de schrijver zijn bijbels-praktisch van aard, gericht op de praktijk van het geestelijke leven. Doorgaans wordt in dergelijke dagboeken tevens voor elke dag een te lezen Schriftgedeelte aangege ven, eventueel ook een te zingen Psalm- vers. Dat mis ik helaas in dit boek. Het was, zo denk ik. toch niet zo moeilijk ge in oak zat de zuugpupe geregeld verstopt omdat die in een ondiepe sloat onderan 't oprel lag. 't Zal zo rond twoalve geweest weze, inééns: „Klababberü" - een zootje iengeise granaeten, die vieie erges in de buurt, in ontploffende mit een paer doffe rotklappen in 't waeter achter de stee! Wiele as de wiedeweerga alles Iaete valle en schuule achter de huusjes bove- nan den diek. Gelokkug gêên scherven bie ons terecht gekomme. De paerden schrokke wel, mar steigerden niet, in konde weer gerustgesteld worde mit wat extra haever in een paer voerbeten. D'r wier daerna niet mêêr geschote, in de spuite wier extra opgevoerd waerdeur 't vier wat sneller geblust kon worre - dien brand trok waerschienluk de artillerie an. Nae een paer uur werke was 't boldert: 't vier was uut, de meegenomen mekboter- hammen waore op, evenals de benziene, in 't paerdevoer. Slangen oproUe, in ver- kasse, gauw weg, voor ze weer gaen schiete! 't Was een roar nachtje, zo êêntje vergeet je noait méér! Onderlesten hoa m'n vrouwe in ik bie de theetuun 'De Bongerd' wat gegete, in toen zag 'k inééns de brandmure van 't weunhuus, stikjes balk stakke daer nog deur. Inééns schoot dit verhael me weer te binnen, want het restaurant staet noe op de plekke van de verbrande schure! Gaet zellef mar es kieke. Henk Brooshooft Den Ham (Ov.) wcest telkens een passende Bijbelperi- coop aan te geven. En waarom de bron van de fragmenten niet vermeid'? Die hadden als een brug naar zijn andere werken kunnen fungeren. Toch doen deze lacunes de grote waarde van dit dagboek niet teniet. Vandaar: aanbevo len ter dagelijkse lezing! Dr. H. F. Kohlbrugge, Schriftverkla ringen. Hebreeën 7-10. Paperback. 247 pag. Prijs 23,90. Den Hertog is de laatste jaren een (door menigeen gewaar deerd) uitgever van Kohlbruggiana ge worden. De reeks door hem uitgegeven Schriftverklaringen groeit gestaag. Dit is het tweede deel over de Hebreeënbrief: gewijd aan de hoofdstukken 7 t/m 10. Wie zijn Bijbel kent, weet dat die hoofd stukken het hart van deze èr/V/uitma ken. En dat de inhoud, de priesterlijke dienst van Christus, het hart van het christelijk geloof bclrch. Wie daarnaast tevens iets kent uit de geschriften van Kohlbrugge, weet dat bij dit thema hel hart van Kohlbrugge's prediking klopt. Hij wilde in niets en niemand anders roe men dan in Christus en Zijn verdienste: „de mens niets - God alles". De verkla ringen en aantekeningen die in dit boek werden opgenomen, zijn zeer de moeite van het lezen waard. Aan de inhoud van de oorspronkelijke teksten is niets veran derd. Alleen de spelling is hier en daar aangepast. Theodorus van der Groe, Wereldse verzoekingen. Paperback. 66 pag. Prijs 14,90. Ook van Van der Groe (overl. 1784) gaf uitgeverij Den Hertog de laatste jaren enkele deeltjes uit zijn verzameld werk uit. In fraaie, identieke vormgeving. Hier betreft het "een verma ning aan christenen om zich zorgvuldig te wachten voor de wereldse verzoekin gen'. Tevens werd een preek over 1 Kron. 29:15a opgenomen; over het vrcemdc- lingschap van de christenen. Van der Groe liet altijd een helder geluid horen. Een geluid dat vanwege het Schriftuur lijk gehalte aan aktualitcit nog niet heeft ingeboet. Drs. E. F. Vergunst (red.). Uit de Heilsfontein. Bijbels dagboek. 381 pag. Prijs 34,90. Twaalf hervomid-gerefor- meerdc predikanten schreven dit boek vol. Eén van hen, dominee E. F. Ver- gunst die de redaktie voerde, nodigde de anderen daartoe uit, zo neem ik aan. ledere maand heeft een eigen schrijver èn een eigen thema. Zo zijn, om een enkel vtwrbecld te noemen, de maanden maart en april geschreven door de predi kanten K. ten Klooster en L. W. Ch. Ruijgrok en wel naar aanleiding van de Psalmen 2, 22 en 40 (drie aangrijpende Messiaanse Psalmen) respcktievelijk Korinthe 15 (Paulus' paasprediking). De uitgever gaf aan dit boek een fraaie lay out mee. Ds. W. van Gorsel, Een Heiland vol barmhartigheid. Paperback. 93 pag. Prijs 9,95. Een bundeltje overdenkin gen zoals dominee Van Gorsel (her vormd predikant te Schoonhoven) er meer schreef. Dit keer negen meditaties naar aanleiding van het Evangelie naar Lukas. Eén van de kenmerken van Lu- kas' boodschap is dat hij de Heere Jezus vooral tekent als de Heiland die met ont ferming bewogen is over de nood van de mensen. Gods barmhartigheid in Chris tus - dat zou als het verbindende thema van deze overdenkingen genoemd kun nen worden. Op eenvoudige en heldere wijze legt ds. Van Gorsel de inhoud van de desbetreffende Schriftgedeelten open. De grote, duidelijke letter maakt dit boekje heel geschikt voor de ouderen. Het fraaie omslagontwerp is van Anneke Kaai-van Wijngaarden. Rufo Petri, Groot is uw trouw. Paper back. 103 pag. Prijs 13,75. 'De ge schiedenis van de niet-geregistreerde evangcliechristenen-baptisten in de voor malige Sovjet-Unie', zo luidt de onderti- De Plaatselijke Commissie van de SWOO te Ooitgensplaat organiseert op donderdag 19 januari a.s. een spelmid dag voor alle 55-plussers van Oostflak- kee. Deze zal gehouden worden in 't Centrum, Van Weelstraat 10 in Ooit gensplaat. Aanvang 13.30 uur. U kunt kaarten, sjoelen, scrabbel of rum- micub spelen, of u brengt een spel mee wat u zelf leuk vindt. De kosten bedragen 1,- voor de koffie. U kunt zich aanmelden bij de SWOO, tel. (01874) 1344 of bij mevr. Huijer, tel. (01873) 1676. OUDDORP Uit deze verloting is na trekking op de volgende nummers een prijs gevallen. 1 e prijs op lotnummer 1850 2e prijs op lotnummer 2313 3e prijs op lotnummer 2055 4e prijs op lotnummer 2363 5e prijs op lotnummer 2320 6e prijs op lotnummer 1619 7e prijs op lotnummer 1412 8e prijs op lotnummer 0662 9e prijs op lotnummer 1324 10e prijs op lotnummer 1179 De prijswinnaars kunnen hun prijzen in het clubgebouw van S.V. Raak de Roos afhalen op de verenigingsavonden. De openingstijden zijn: op vrijdagavond van 19.00 tot 23.00 uur en op zaterdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Het adres van het clubgebouw is Molenweg 5 te Ouddorp. tel van dit geïllustreerde werkje. Het be treft een bewerking van de doctoraal scriptie van drs. Petri, die in Leiden ge schiedenis studeerde. In het kader van de hulpverlening, met name vóór de val van het ijzeren gordijn, hoorden we al veel van deze ernstige baptisten-christenen. Het is daarom goed dat hun geschiedenis nu eens systematisch is beschreven. Het is een heel bewogen geschiedenis! Drs. H. F. Massink (red.). Theocrati sche politiek - principes, geschiedenis en praktijk. Paperback. 111 pag. Prijs 19,75. De kerk van de Reformatie be leed en belijdt de theocratie - het getui genis van God regeert. Daarbij heeft de overheid tot taak het Koninkrijk van Jezus Christus te bevorderen en het rijk van de antichrist tegen te staan. De belij denis van de theocratie heeft dus alles met de politiek van doen. Dit boekje, uit gegeven in samenwerking met het stu diecentrum van het SGP, omschrijft 'theocratisch politiek' als 'het streven naar een bestel waarin de overheid zich onderwerpt aan het woord van God' Zo'n politiek wil dus rekening houden met het gegeven dat God regeert en dat niets en niemand onttrokken is aan Zijn zeggenschap. Deze lezenswaardige nota wil inzicht bieden in de bijbelse en his torische achtergronden van zo'n benade ring. Dat dit in de weerbarstige praktijk, zeker in ons gesekulariseerd bestel, zeker niet de weg van de minste weerstand be tekent, komt eveneens aan de orde. De volgende uitgaven van Den Hertog b.v. te Houten hebben gemeen dat ze öf geschreven zijn door een predikant van de Gereformeerde gemeenten öf gewijd zijn aan de nagedachtenis van een predi kant van de Gereformeerde gemeenten. Dat behoeft natuurlijk niet te betekenen dat de lezerskring tot die gemeenten be perkt moet blijven. I. Hubregtse, Leven en sterven van ds. L. Hubregtse. 150 pag. Prijs 22,50. Wat ik hierboven schreef, klopt formeel niet ten aanzien van dit boekje. Dominee Hubregtse (overi. 1922) was nooit predi kant binnen het verband van de Gerefor meerde gemeenten. Toch - enerzijds had hij zelf veel banden met deze (destijds nieuwvergaderde) kerkengroep en lag het niet aan hem dat het niet tot aanslui ting is gekomen; anderzijds is zijn ge meente te 's-Gravenpolder later wel naar dat verband overgegaan. Ds. L. Hubregt se was predikant van de Ledeboeriaanse gemeenten; voor de insiders: de tak van de Bakkerianen. Dit boekje tekent de weg en het werk van deze geliefde predi ker. De eerste druk verscheen in 1968. Anders dan destijds is deze herziene uit gave voorzien van illustraties. Ook zijn nu veertien brieven opgenomen van zijn weduwe. Ds. Chr. van der Poel (Yer- seke) schreef een aanbevelend voor woord. Drs. J. Schipper, Ik zal Mijn hand tot de kleinen wenden. Uit het leven van ds. W. den Hengst. 100 pag. Prijs 19,90. Dominee Den Hengst (overl. 1972) was tot 1913 gereformeerd predi kant. Verontrust over de ontwikkeling in de Gereformeerde kerken {'de neo-calvi- nistische strooming') brak hij met deze kerken; enkele maanden later ging hij over naar het verband van de Gerefor meerde gemeenten. Op pagina 33 van dit boekje komt Middelhamis ter sprake: ,,Twee weken na zijn uittreding zou ds. Den Hengst voorgaan in de Gere formeerde kerk van Middelhamis. Hij schreef deze preekbeurt af, maar toen de kerkeraad van Middelhamis liet weten het toch zeer op prijs te stellen als hij kwam, voldeed ds. Den Hengst aan dit verzoek. En de gemeente zong Psalm 119:33..." Over ds. Den Hengst is overigens veel meer te schrijven dan betreffende zijn kerkelijke keuze. Hij was een bescheiden en zeer bemind prediker. Gods genade was in hem ver- Geloof het of niet, maar er komt de eerstvolgende maanden 67.000 ton afval naar Middelhamis, in geslo ten containers vervoerd, per bin nenschip gebracht, en vanaf het Havenhoofd per vrachtwagen via het Industrieterrein naar de stort plaats gereden om daar tot in leng te van dagen te liggen, afgedekt met een kleilaag en wellicht met groen beplant. In de voor een leek ondoorzichtige toe lichting begrippen als 'Wet milieube heer', 'Nationaal Milieu Beleidsplan^, 'Algemene Maatregel bodemsanering', met als end van 't liedje dat het stortge- deelte van de stortplaats op gezag van de Provincie per 1 maart gesloten dient te zijn of het moest zo zijn dat door de ge- meente(n) 4,5 miljoen wordt geïnves teerd om aan een reeks bodembescher- mende maatregelen te voldoen. Daar is niet aan te denken, de sluiting wordt een realiteit, echter... Echter werd nog in 1991 voor de stort plaats (door de Provincie) een nieuwe vergunning verleend waarna door de gemeente een miljoen werd geïnvesteerd, verantwoord was dat, want de investe ring zou in het jaar 2007 zijn terugver diend; mis dus, ten gevolge van de nieu we Algemene Maatregel van Bestuur, 't Is om de investering tóch nog terug te kunnen verdienen dat de stortplaats nu in versneld tempo wordt volgereden; de Provincie zal daarin bewilligen. De ge meente ontvangst voor de nog te ontvan gen 67.000 ton 65,- per ton. Wat er over zou schieten zal worden gebruikt om te voldoen aan de strengere eisen die het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden stelt aan het lozen van het ontstane afvalwater. Wét gestort wordt zal streng worden gecontroleerd. Het zal alleen maar onge vaarlijk, niet verontreinigd en niet orga nisch afval mogen zijn. De raad die er donderdagavond mee instemde, wat kon ze anders, hecht aan die controle het grootste belang om niet te eniger tijd met bodemvervuiling te worden gekonfron- heerlijkt. Dat toont deze levensschets van hem. Aan het slot is nog een preek over Lukas 2:21 a opgenomen. Ds. M. Heikoop, Het leven van Da vid. Zesde druk. 241 pag. Prijs 29,90. Van dit boek verscheen de eerste druk al in 1935. Opgenomen zijn vijftien 'bijbel lezingen', preken eigenlijk, over het leven van David - van zijn verkiezing en zalving tot koning tot aan zijn sterven. Dominee Heikoop (overi. 1944) die des tijds predikant was van de Gereformeer de gemeente van Utrecht, geeft een een voudige. Schriftuurlijke uitleg van de Bijbelgegevens over koning David. Het bevindelijke maar ook het waarschuwen de element ontbreekt in deze verhande lingen niet. Ds. Chr. van Dam, Een Troostrijke Wetenschap. 141 pag. Prijs 22,50, De tekst van dit boekje over het leven en de ambtelijke dienst van ds. Chr. van Dam is grotendeels door hemzelf aan het pa pier toevertrouwd. Hij beschrijft de we gen die de Heere met hem hield vanaf zijn vroegste jaren. Ook zijn roeping tot en de vervulling van het ambt van predi kant komen uitvoerig aan de orde. On langs kwam de vierde herziene druk van dit boek uit. Een laatste hoofdstuk over zijn sterven en begrafenis (in 1976) is nu toegevoegd. Ook zijn er veel illustraties opgenomen. Ziet, Ik kom haastiglijk. Ter nage dachtenis aan ds. D. Hakkenberg. 142 pag. Prijs 26,50. Op Goede Vrijdag morgen 1 april van het afgelopen jaar stierf plotseling ds. D. Hakkenberg, in leven predikant van de Gereformeerde gemeenten, laatstelijk in Gorinchem. In dit boek vinden we een bundeling van een levensbeschrijving van de hand van zijn enige dochter, de begrafenistocspra- ken, artikelen bij zijn overlijden, alsme de zijn laatste predikaties en een medita tie. Het Ten geleide werd geschreven door zijn schoonzoon ds. J. B. Zippro. Ds. A. Moerkerken, Uw krankheén kent. 138 pag. Prys 24,75. Wie de be rijmde tekst van Psalm 103 niet kent, zal de drie woroden van deze titel als een onvolledige zin ervaren. Terecht. Be doeld is dan ook: „Hij Die uw krankheén kent..." Over krankheden, ziekten, gaat dit boek ook. De lezer treft een achttal overdenkingen aan over het thema 'zie ken in de Bijbel'. In de zomer van 1992 hield ds. Moerkerken daarover enkele vervolgpreken in de Gereformeerde ge meente te Gouda. Nu zijn ze omgewerkt en worden ze ter lezing aangeboden. Aan de orde komen onder meer Job, Hizkia, de hoofdman van Kapernaüm en de schoonmoeder van Petrus. Een deel van de netto-opbrengst van dit boek komt ten goede van het zendingswerk. Ds. J. J. van Eckeveld, Goddelijke lei ding. Het Boek Esther. Paperback. 128 pag. Prijs 19,50. De inhoud van de tien hoofdstukken van het Bijbelboek teerd. „Een zeer zorgvuldige controle", bedong dhr. v. d. Ketterij in z'n com mentaar waarin hij er ook z'n instem ming over uitsprak dat het voor het pu bliek blijft zoals het is, de stortplaats blijft als overslagplaats gehandhaafd. Ook puin zal na de sluitingsdatum nog kunnen worden gebracht maar dat zal vervolgens naar elders worden vervoerd. De puinstort was overigens al aanzienlijk verminderd. Weth. Slootweg verklaarde dat daarmee, dat het voor ondernemers goedkoper gebleken is hun puin naar een mobiele puinbreker te brengen dan het in Middelhamis te storten. Instemming met het behoud van de over- slaggelegenheid, door mevr. v. d. Nieu- wendijk en hogelijke verbazing dat zo kort na de ontvangen vergunning weer nieuwe, scherpere maatregelen werden afgekondigd, bij dhr. Hutink. Het leek hem dat de Overheid m.b.t. de milieubescherming de realiteit wel'es uit het oog veriiest. Dhr. Rijvers probeerde er toch nog wat munt uit te slaan door het College te no digen de tarieven wat te veriagen nu de berekende 4.5 miljoen niet behoeven te worden uitgegeven. Dhr. Slootweg bevestigde dat het over slagstation gehandhaafd blijft. Het wordt er voor het publiek zelfs beter op doordat het overdekt zal worden. De gemeente heeft daar ook voordeel bij omdat de containers dan niet meer met bakken he melwater verzwaard worden. Er komt 'eventueel' ook een puinterrein met 'eventueel' een puinbreker, maar weth. Slootweg benadrukte dat daarover nog absoluut geen zekerheid is te geven. Wél belangrijk voor de gemeente is de toezegging dat het slib uit de haven van Sommelsdijk er definitief geborgen mag worden. Niet dat van Middelhamis omdat dat veel meer verontreinigd is. Het besluit werd genomen en met het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid Holland N.V. werd een overeen komst gesloten voor de stort van 67.000 ton 'restfrakties bouw- en sloopafval, alsmede kantoor, winkel en dienstenaf- val' dat niet kan worden aangemerkt als gevaariijk afval. Kun je sneller griep krijgen als je veel snoept of opvliegend van aard bent? En wat als je vaak met openbaar vervoer reist of regelmatig gaat sporten? Daar zijn nu folders over, met gerichte vragen waarmee iedereen zijn of haar eigen weerstand kan meten. De test is door deskundigen en door huisartsen samengesteld. Het puntento taal geeft een goede indikatie over iemands bevattelijkheid voor bijvoor beeld griep of verkoudheid. En of men extra weerstand kan gebruiken. Minder verkouden Puur perssap van de Echinacea purpurea kan snel iemands weerstand aanmerke lijk vergroten. Dat bleek pas weer in een onderzoek onder personen die extra be vattelijk waren voor griep en verkoud heid. Éénderde van die proefpersonen werd dankzij dit perssap de hele winter niet ziek; de rest had duidelijk veel min der last van griep of verkoudheid dan normaal. Nieuw woord Capsetten, een samentrekking van de woorden capsule en tablet, dat is de nieu we naam voor zachte zuigtabletten met een hoge dosis perssap van die echinacea purpurea, de rode zonnehoed. Deze nieu we toedieningsvorm heeft als voordeel dat er geen alcohol meer is gebruikt. Dat maakt ze onder andere erg geschikt voor kinderen. De capsetten, onder de naam Echinacin, zijn prettig van smaak en ge makkelijk voor onderweg. Ze worden aanbevolen bij terugkerende infekties van de bovenste luchtwegen zoals keel- pijn en hoest, en ter verhoging van de weerstand, voor onder meer een snel her stel na ziekte. De gratis folders liggen bij apotheek en drogist. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDIJK Esther komt hier in een zelfde aantal ver handelingen aan de orde. Ds. Van Ecke veld behandelt deze geschiedenis vanuit het perspektief van de strijd tussen het vrouwenzaad en het slangenzaad. Mor- dechai is een type van Christus. In een weg van vernedering wordt Hij verhoogd - en met Hem geheel Zijn volk. Als een wonder! Graag zien bestuur en leiding u op een van onze uren verschijnen om zo een gezond en sportief jaar daadwerkelijk inhoud te geven. Bij voldoende deelname starten we met een ochtendgroep op muziek. Ook start er een extra uur badminton voor de jeugd. Alle belangstellenden kunnen gratis 2x komen sporten om zo kennis te maken met een leuke tijdsbesteding en voor een verbetering van uw conditie en gezondheid. Tot ziens op de les. Sportprogramma sportvereniging De Kriekei Ouddorp, sporthal Dorpstienden AEROBIC woensdag 19.30-20.30 uur vanaf 16 jaar 20.30-21.30 uur vanaf 16 jaar BADMINTON maandag 21.00-23.00 uur vanaf 16 jaar dinsdag 19.00-20.00 uur jeugd 20.00 - 23.00 uur vanaf 16 jaar GYMNASTIEK maandag 15.30- 16.30 uur kleuters 16.30- 17.30 uur meisjes 8 jaar 17.30-18.30 uur meisjes 9 jaar 18.30-19.30 uur meisjes 11/12 jaar dinsdag 09.30- 10.30 uur huisvrouwengym 16.00- 17.00 uur meisjes 6/7 jaar 17.00- 18.00 uur meisjes 10 jaar 16.00- 18.00 uur selektic woensdag 17.30-18.30 uur jongens 18.30- 19.30 uur meisjes 12 t/m 16 jaar donderdag 20.00-21.00 uur dames turnen 16-h JAZZ-BALLET maandag 19.30-20.30 uur JUDO .dinsdag 18.00- 19.00 uur selektie woensdag 16.30-17.30 uur 4, 5 en 6 jaar 17.30- 18.30 uur 7 en 8 jaar 18.30- 19.30 uur 9 en 10 jaar 19.30-20.30 uur 11 t/m 15 jaar 20.30-21.30 uur 16 jaar en ouder TRIMMEN maandag 19.30-21.00 uur heren VOLLEYBAL donderdag 20.00-21.15 uur jeugd 21.15-22.30 uur boven 16 jaar Goedereede, achter verenigingsgebouw Oostdam GYMNASTIEK maandag 16.00- 17.00 uur kleuters 20.30-21.30 uur damesgym dinsdag 16.00- 17.00 uur jeugd 6 jaar 17.00- 18.00 uur jeugd 7 tot 9 jaar 18.00- 19.00 uur jeugd vanaf 9 jaar VOLLEYBAL donderdag 18.45- 19.45 uur jeugd vanaf 10 jaar Inlichtingen: L Grinwis (01879) 2701, of tijdens de les. JMJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6