EIIAIIDEtl-tllEUWS „Start van het nieuwe jaar is niet zo fantastiscli geweest" Wat mag u dit jaar weer verwachten op Trend '95' te Ouddorp Winterse maaltijden Lezing over funktioneren van het Parlement Loonadviesburo Holland/Zeeland naar Schipper Accountants Saxofoonconcert te Stellendam DE GAP£MI£ AFGROMD Raad Middelharnis: Aktiviteiten fotoclub De Rarekiek VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 10 JANUARI 1995 No. 6366 Met nieuwe moed is de raad van Middelharnis jl. donderdag het nieuwe bestuursjaar begonnen. Wat moed was wel nodig „want de start is voor onze gemeente niet zo fantastisch geweest", stelde de voorz., burg. mevr. Sleurink niet ten onrechte vast, doelend op de brand in de S. J. Menheer- school in de Nieuwjaarsnacht. Gevraagd of er al duidelijkheid over de oorzaak is moest de voorz. het antwoord schuldig blijven. Wel bevestigde ze dat er groot vermoeden van brandstichting is óf een bewust of onbewust uit de hand gelopen vuurwerk gebruik. Dat wordt door de politie nog nader onderzocht. De getroffen Scholengemeenschap kwam in het verloop van de agenda nog aan de orde, bij de vaststelling van de rekeningen '92 en '93 en de begrotingen '94 en '95. „Ze getuigen van een sobere wijze van uitgeven", waardeerde dhr. C. Quist, „soms wel'es té sober", vond hij. Er zijn reserves gevormd die wellicht te klein zullen blijken te zijn, maar de voorz. nam de gedachte weg dat de reserve daaraan, aan de gevolgen van de brand, besteed zou worden. „De reserve is bedoeld om op langere termijn het hoofd boven water te hou den", liet de voorz. weten, „niet voor ca lamiteiten". Waarschijnlijk zijn de verze keringspenningen lang niet voldoende, zo lijkt inmiddels te kunnen worden vastgesteld. Het lijkt er ook op dat de school niet zal kunnen worden herbouwd en dat totale nieuwbouw zal moeten wor den gepleegd. Geen trouwregister De Stichting de Vrienden van de GAY- krant had de gemeente Middelharnis een overzicht van gemeenten gestuurd die een 'trouwregister' (voor homo's en les biennes) hebben ingevoerd. B W meenden het voor kennisgeving aan te moeten nemen, maar dhr. Rijvers wilde verder gaan en stelde voor dat Middelharnis ook zo'n trouwregister in zou voeren. Het zou een rechtspositione le erkenning van die samenlevingsvorm inhouden dacht dhr. Rijvers. Dhr. v. d. Ketterij (SGP/RPF) waar schuwde er ernstig tegen. Hij betreurt het zeer dat christelijke normen en waarden meer en meer worden losgelaten en zeker de christelijke politiek mag zich daarmee niet inlaten, als het goed is is hun besturen een geloofszaak. Het huwe lijk is door de Heere ingesteld en niet uit de mens opgekomen", verdedigde hij. Burg. mevr. Sleurink voelde, met het College, niets voor zo'n trouwregister te meer omdat het Burgerlijk Wetboek daarin voorziet. Zij die een andere sa menlevingsvorm dan het huwelijk ver kiezen kunnen door de notaris een over eenkomst vast laten leggen. Dhr. Rijvers probeerde het nog maar'es: „U hebt in uw Nieuwjaarsrede gepleit voor openheid en verdraagzaamheid", herinnerde hij de voorzitter. Een principieel 'nee' liet dhr. C. Quist (RPF) horen, aan de hand van de norm die de Bijbel daarover geeft. Ook dhr. Hutink (CDA) hield af. Er schijnt een wetsvoorstel in de maak te zijn en 't leek dhr. Hutink goed dat maar af te wachten. Wat dhr. Rijvers betreft mag het paarse kabinet snel met zo'n wet komen. Dhr. Rijvers kreeg de gevraagde hoofdelijke stemming; 2 VDB en 2 PvdA zouden het trouwregister hebben gewild. Verborgen giromaat De in de zijgevel van het Postkantoor ge plaatste giromaat heeft bij de recente verbouwing een andere plaats gekregen. Een 'onveilige' plaats heeft de Vrouwen Advies Commissie bevonden en die heeft de gemeente en de PTT daarover aangeschreven. Dhr. V. d. Berg (VDB) vroeg fijntjes of de gemeente dat niet bij het verstrekken van de bouwvergunning had kunnen voorzien, maar daar wilde weth. mevr. van Eek toch geen verantwoordelijkheid voor nemen; de aanvraag voldeed aan de normaal te stellen eisen. Inmiddels is bij de giromaat wel groen gekapt en is er verlichting aangebracht. Huisje niet verkocht De verkoop van het pandje Sommels- dijkse Havendijk 6 aan de bewoonster van nr. 4, de buurvrouw dus, leek een fluitje van een cent te zullen zijn maar dat hadden we verkeerd ingeschat; de verkoop ging niet door. Mevr. E. Kra nendonk had voor het onbewoonbare spul nog 10.000,- willen geven, maar ongelooflijk wat een waarde de raad plots hechtte aan het pandje waarvan in 1991 door de gemeente - bewust - het interieur in puin werd geslagen zodat het voortaan onbewoonbaar zou zijn. Nadien is er wel ongedierte ingetrokken en dat hindert mevr. Kranendonk zeer. Ze wil het liever kopen en er een nette boel van maken, een garage met daarbo ven nog wat slaapruimte, maar in de raad werden de geesten wakker. Zoals die van dhr. L. Vroegindewey die berekende dat voor 'het stukje grond aan het water' 134,- per m^ zou worden betaald en dat vond hij, op termijn ge zien, te weinig. Daarenboven ligt het binnen het gebied van het Spuikwartier en al zijn daar nog geen plannen voor bekend leek het hem toch beter die eigendom maar niet te verkopen, de gemeente zou het later nodig kunnen hebben. Een beetje aan de lage kant vond ook dhr. v. d. Berg de prijs, 't lijkt hem een woninkje te kunnen worden, en ook dhr. V. d. Berg vroeg zich af of verkoop in dat gebied wel aan te bevelen is. Evenmin instemming van dhr. v. d. Ket terij en van mevr. v. d. Nieuwendijk (lijst Hoogzand). Ook dhr. Hutink (CDA) vond dat het pandje maar beter gesloopt zou kunnen worden waardoor de ge meente de handen vrij zou krijgen. Ook vanuit de PvdA-fraktie werd de ver koop, bij monde van dhr. du Pree 'niet verstandig' geacht. Tegen dat alles heeft weth. mevr. van Eek nog de mening van het College ge steld, maar dat zou niet blijken te helpen alhoewel de VDB fraktie die aanvarüce- lijk tegengas had gegeven zich nu samen met de 3 wethouders voor verkoop ver klaarde. De verkoop gaat derhalve niet door en de raad vroeg zich af wat er dan nu met het pandje zal gebeuren. Niet laten staan zoals het er staat, dat zal duidelijk zijn, want de gemeente heeft zich t.o.v. mevr. Kranendonk een slechte buur getoond, een konstatering van dhr. v. d. Berg die door weth. mevr. van Eek niet werd ont kend. Het College zal zich beraden; de rommel moet wel opgeruimd en de over last van ongedierte bezworen. Zeven windmolens De Coöp. Ver. Deltawind u.a. gaat weer zeven windmolens bouwen. De raad nam een voorbereidingsbesluit voor een per ceel gelegen aan de Klinkerlandse Zee dijk te Nieuwe Tonge. Ieder ging akkoord, de plaats werd 'uitermate geschikt' bevonden en de Ver. werd gekomplimenteerd, maar opnieuw werd erop aangedrongen de plaatsing van windturbines in het best.plan buiten gebied te regelen zodat geen adhoc be slissingen meer behoeven te worden ge nomen. De gemeente is er mee bezig, maar het kan niet zomaar in een handomdraai ge regeld worden, liet weth. van Eek horen. Voorbereidingsbesluiten Er werden een reeks voorbereidingsbe sluiten genomen, o.m. om het verbouw plan van dhr. C. van Alphen aan de Gen. Snijdersstraat mogelijk te maken, voor uitlopend op het nieuwe bestemmings plan waarin een ruimere bouwdiepte dan de huidige gaat gelden. De raad ging met 12-4 akkoord. De 4 tegenstemmers onder wie weth. van Eek, vrezen een prece dentwerking. Onderwijstentoonstelling Bijzonder te spreken is de raad over de organisatie van een Onderwijstentoon stelling die als thema heeft de herden king van de bevrijding na de Tweede Wereldoorlog. Aan het gelijkheidsbegin sel en het discriminatieverbod zal aan dacht worden besteed. De tentoonstelling wordt van 12 juni tot 3 juli gehouden. De raad stemde er van harte mee in in de hoop dat de tentoonstelling een positieve edukatieve bijdrage zal leveren aan de bewustwording van de jongeren. „Beschamend dat we nog geen lering ge trokken hebben uit het verleden", vond mevr. v. d. Nieuwendijk bij het zien van nog vele brandhaarden waarin, dhr. Hu tink wees er ook op, nog immer vele slachtoffers vallen. Ook in het nieuwe jaar organiseert de SWOO weer winterse maaltijden voor 55-plussers. Op woensdag 18 januari is er een winter se maaltijd in Achthuizen in 't Zaaltje, waar zuurkool met worst op het menu staat. Op donderdag 19 januari wordt er huts pot met een bal gehakt gegeten in 't Westerlicht in Den Bommel. In 't Centrum in Ooltgensplaat wordt op dinsdag 24 januari erwtensoep gegeten of u kunt kiezen voor een broodgarni tuur. De maaltijden beginnen om 12.00 uur en kosten ƒ5,- per persoon. Voor de maaltijd in Achthuizen kunt u zich opgeven bij mevr. Schillemans, tel. (01873)2197. Voor de maaltijd in Den Bommel is dat bij de fam. Zoon, tel. (01871) 1574 en voor de maaltijd in Ooltgensplaat bij mevr. Huijer, tel. (01873) 1676. In Ouddorp: De studievereniging 'Husaï' te Goede- reede belegt een openbare vergadering op donderdag 12 januari 1995 om 20.00 uur in Hervormd verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te oud dorp. Hert onderwerp voor deze vergadering is: Het funktioneren van het Parlement. Mr. I. Bakker uit 's-Gravenhage hoopt voor ons een lezing over dit onderwerp te houden. Toon uw belangstelling voor dit onderwerp door op deze vergadering aanwezig te zijn! Graag tot ziens op 12 januari. BRUINISSE GER. GEM. IN NED. «D.V. donderdag 12 januari ds. J. Roos uit Opheusden. Aanvang half 8 (bed. H.D. en bev. ambtsdragers). Op zaterdag 14 januari is er weer een concert van de muziekopleidingen uit Stellendam, Middelharnis en Oude Tonge. Deze keer verzorgen saxofoon- leeriingen van Arie Heijkoop en Martin v.d. Woude een middagconcert in 't Haegse Huus, Haagsestraat 4a te Stellendam. De leerlingen worden aan de piano begeleid door Piet Westhoeve. Het concert begint om 16.00 uur en duurt ongeveer een uur. Op het programma staan werken van o.a. Absil, Mozart, Scriabin en Niehaus. Naast solistische optredens zijn er ook ensembles te beluisteren. Na afloop is er gelegenheid om vragen te stellen over de saxofoon en de opleidingsmogelijkheden in Stellendam, Middelharnis en Oude Tonge. Een van de hoogtepunten van het seizoen vormt sinds 1981 de verkiezing van de beste foto en dia van het jaar. Afwisselend wordt aan een fotograaf of beeldend kunstenaar gevraagd uit het voor dit evenement ingeleverde werk zijn of haar persoonlijke keuze te maken. Voor deze editie van de verkiezing heeft de club een van de leden van een bevriende fotoclub bereid gevonden bij De Rarekiek commentaar op het ingele verde werk te geven en uiteindelijk zijn keuze bekend te maken. Het gaat om fotograag Thijs Wortman, lid van de fotoclub Befoam uit Beilen en lid van de bonds meester klasse van de fotobond. Na deze start van het jaar komt de nadruk weer te liggen op bespreking van eigen foto- en diawerk. Aan het begin van het voorjaar staat een uitwisseling met een van de clubs uit het rayon op het programma. Door de fotobond is de club uitgenodigd een bijdrage te leveren aan de expositie die de bond houdt op de foto biënnale in Naarden, die vanaf 13 mei 1995 op diverse lokaties in dit stadje wordt gehouden. Het vorig jaar werd door de club goed afgesloten. Bij de jaarlijkse landelijke diawedstrijd van de bij de fotobond aan gesloten clubs, eindigde De Rarekiek in de eerste groep van 5 clubs. Programma januari 1995 Vrijdag 13 januari: Thijs Wortman jureert het beste werk van 1994 en reikt trofeeën voor de beste zwart-wit foto, kleurenfoto en dia uit. Vrijdag 27 januari: Bespreking van eigen foto- en diawerk. Informatie: (01870) 82983. Wegens de grote belangstelling in voorgaande jaren wordt ook dit jaar de Dorpstienden te Ouddorp omgetoverd tot een gezellige zaal waar alle deelnemers hun produkten en laatste nieuwtjes weer aan u zullen tonen. Zoals Fabert uit Oude Tonge met een Tapijt- en leren bankstellen show. Voor deze gelegenheid een grandioze inruilaktie van oude bankstellen. Kom en overtuig u! Naaimachinehandel Vlieto presenteert de nieuwste voorjaarsstoffen. Wat u op de show bestelt brengen wij gratis thuis. Demonstraties van diverse merken naai- en lockmachines met heel aantrekkelijke aanbiedingen. Kom zelf testen. Nieuw, een 4- draads lockmachine met eenvoudig inrijgsysteem, nu beursprijs 999,-. Jaap Tieleman, de verwarmingsspeciaalzaak uit Middelharnis, off. dealer van Oxford en Austroflamm houtkachels voor Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duive- land. Ook ruime keus in gashaarden. Speciaal voor deze show de enige houtkachel zonder schoorsteen. Dit kachelwonder moet u gezien en gevoeld hebben. 'Sunstore Fiakkee' uit Sommelsdijk, een begrip op zonweringsgebied. Een ruime keus uit buiten- en binnenzonwering, rolluiken en garagedeuren. Ook off. dealer van Dr. kern, zonnebanken. Nu thuis veilig bruin worden! PORTAS vakbedrijf uit Brielle, met alles op keukengebied, zoals Duropal aanrecht- bladen met Reginox spoelunits, apparatuur alles ingebouwd naar uw wensen etc. etc. Radiatorkastmeubelen op alle maten en modellen gemaakt. Volop keus voor uw bin nendeuren, kleuren, houtmotieven, met glas etc. etc. Kom kijken en overtuig u. Verspuij Muziek Sommelsdijk, start tijdens Trend '95 zijn opruimingsaktie. Wat we zoal opruimen komt uit de diverse filialen. Dit is niet alleen overjarig materiaal maar ook het nieuwste van het nieuwste. Verder bieden wij als een van de weinigen een kompleet aanbod klassieke orgels van het merk Content. Genoeg dus om nü te beslis sen een muziekinstrument te gaan bespelen. Al deze ondernemers heten u van harte welkom op Trend 1995 te Ouddorp en trakte ren u gratis op koffie met. Trend 1995 is geopend op donderdag 12 januari en vrijdag 13 januari van 14.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 14 januari van 11.00 tot 17.00 uur. Kom dus naar de Dorpstienden in Ouddorp met uw familie en laat u plezierig verras sen. TOEGANG GRATIS! Het te Middelharnis gevestigde loon adviesburo Holland/Zeeland treedt op 1 februari 1995 toe tot Schipper Accountants, accountants en belas tingadviseurs. Holland/Zeeland is een gespeciali seerd kantoor dat zich toelegt op het voeren van salarisadministraties voor bedrijven en instellingen. Daar naast beschikt dit buro over een hoge kennis van het arbeids- en soci aalverzekeringsrecht. De heer B. A. M. Oostdam heeft op dit terrein reeds zijn sporen verdiend. Als oud- inspekteur bij het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (GAK) is hü bekend met het sociaal verzeke ringsrecht. Dit vakgebied heeft nauwe raakvlakken met loonadmini stratie, evenals het arbeidsrecht De laatste jaren is met name het sociaal verzekeringsrecht sterk in beweging. De ene wetswijziging volgt de andere in snel tempo op. Het einde hiervan is nog steeds niet in zicht. Terugdringing van het ziekte verzuim, beperking van de WAO- instroom, herkeuring van bestaande WAO- gevallen, bonus/malus-regeling, premie differentiatie zijn hiervan enige sprekende voorbeelden. De wetgever legt steeds meer de nadruk op privatisering en zal daardoor in de toe komst op een aantal terreinen terugtreden. Het gebied van de sociale verzekeringen hoort daar zeker bij. Voorbeelden hiervan zijn: - eerste 2 respektievelijk 6 weken zieken geld komen ten laste van werkgever, - WAO-uitkering dient elders bijverze kerd te worden, omdat wettelijke uitke ringen drastisch worden verlaagd; - mogelijkheid om zelf het risico van de ziekengelduitkeringen te dragen. Individualisering van onze maatschappij is mede oorzaak van een verzakelijking der verhoudingen, ook tussen werknemers en werkgevers. Op zich betekent dit dat er sneller dan in het verieden konflikten kun nen ontstaan. Ook wetgeving op dit terrein is niet altijd even duidelijk voor partijen. Herstrukturering en reorganisaties bij bedrijven kunnen leiden tot een uitstroom van mensen. Deze hebben in de loop der jaren rechten opgebouwd, die dienen te worden gerespekteerd. Eenmalige uitkerin gen, gouden handdrukken, vervroegde pensionering zijn hiervan kenmerken. Hiermede om te gaan vraagt naast kennis van de wettelijke regels ook een gezonde dosis gespreksvaardigheid en overtuigings kracht. Beide disciplines zijn het specifieke werk terrein van de heer B. A. M. Oostdam. Schipper Accountants heeft zich door deze fusie van deze kennis verzekerd. Een zeer welkome aanvulling in de totale dienstver lening van het accountantskantoor. Zeer recent zijn twee accountantskantoren uit Middelharnis gefuseerd, te weten Accountantskantoor C. van de Wetering en Accountantskantoor De Groot. Beide zijn vanaf I januari 1995 verder gegaan onder de naam Schipper Accountants. Zij zijn gevestigd aan de Voorstraat 15 te Middelharnis. Na samenvoeging van Loonadviesburo Holland/Zeeland, Accountantskantoor C. van de Wetering en Accountantskantoor De Groot telt Schipper Accountants te Middelharnis 20 medewerkers. De Schipper Groep heeft na deze integratie ruim 140 medewerkers in dienst. Tot de samenwerkende disciplines behoren regis- teracdbuntants, accountants-administratie- consulenten, belastingadviseurs, adviseurs arbeids- en sociaalverzekeringsrecht als mede organisatie-adviseurs. Schipper Accountants heeft naast de vesti ging aan de Voorstraat 15 te Middelharnis nog vestigingen in Goes, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Interna tionaal is het kantoor aangesloten bij de CPA Associates International met vestigin gen over de hele wereld. VBrtiaaf uil de eemté laren van de Middernacht zending -10- 't Is een schande, om zó over hen te spreken!" barstte Marie los. „Natuurlijk zijn het goede mensen. Je wordt er ook best behandeld, daar niet van. Maar je weet heel goed, wat ik be doel. Zij bekommeren zich niet om God". „Ze zijn veel beter dan de mensen, die God elk ogenblik op de lippen hebben, moeder, 'k Weet er alles van. Sinke is ook zo'n beste niet". „Marie!" „Nou ja", vergoelijkte Marie haastig, „ik vertel geen kwaad van hem, hoor. Maar je hoort wel eens, dat hij zijn arbeiders nu niet zo goed be handelt". „De geloof er niets van. Sinke is een Christen. Na- tuuriijk een zondaar. Dat zijn wij allemaal. Kind, ik wilde wel, dat jij dat ook inzag en dat. „Ben ik slechter dan u of een ander?" „Och, dat beweer ik toch niet?" Moeder Lokkerse werd moe van al dat gepraat. „Maar ik vrees, dat je niet inziet, dat je een zondares bent. Je kunt, naar je meent, Jezus missen. En dat kunnen we niet. Marie. Je gaat naar Otdam, je haakt naar de wereld en. „Ik ben drie keer in Otdam geweest en vindt er niets bijzonders aan. Als dat nou het enige is. Dan wil ik wel beloven, niet meer te zullen gaan". Je bent er met Sien Saaman geweest. „Moeder weet het nogal goed", hoonde Marie, die alle voorgenomen gereserveerdheid uit het oog verloor en brutaal werd. „Wie brieft dat alles over?" „Dat doet er niet toe. Ik weet het. Sien is geen goede vriendin voor jou". „Och,, je gaat maar af op praatjes. Er valt op Sien niets aan te merken, hoor. Nou ja, een beetje vro lijk. Wat zou dat? We zijn maar eens jong". „Dat is waar. Maar dat wil niet zeggen, dat je maar raak kunt leven. Juist in je jeugd moet je de Heere zoeken. Kind, kind, denk toch aan het heil van je onsterfelijke ziel. Ik vrees, dat het verkeerd met je gaat". „Nou, en bijna elke zondag ga ik met je mee naar het lokaal. Meeuwsen lacht er mij om uit". „Nu zeg je immers zelf, dat de omgeving daar niet deugt voor je? Bij Sinke wordt je niet uitgelachen. Daar mag je elke zondag weg". „Nou, maar ik ga niet naar Sinke. 'k Heb mijn wooi;d al gegeven. En 't zou ondankbaar zijn ook. Die mensen zijn altijd goed voor mij geweest, 'k Heb er altijd meer verdiend dan anderen krijgen. Dat deden zij voor u. En nu zou ik daar zonder reden weggaan? Ik denk er niet aan, moeder. Dat kun je Sinke wel zeggen. Want die zit er achter. Ik begrijp het wel". „Boer Sinke zit er niet achter. Marie, 'k Heb hem om raad gevraagd. Als vrouw alleen, zonder man, is het soms zo moeilijk, een besluit te nemen. Ik zei, dat het niet goed gaat met je. „Moeder ziet leeuwen op de weg", lachte Marie, „'t Zal best gaan met mij, moeder". „Zonder God gaat het niet. Marie. En ik vrees... Maar ik blijf voor je bidden. Misschien..." De wending, die het gesprek nu nam en de toon, waarop moeder spreken ging, beviel Marie slechts matig. Zij maakte er een eind aan. „De moet weg, moeder. Het is al over mijn tijd. Er niet meer over praten. Ik ga niet weg bij Meeuw sen. Dat kan nu niet meer. En dan deed ik het nog niet. Er is geen reden voor". Moeder Lokkerse had de nederlaag weer geleden. Dat deed zij altijd tegenover Marie. Die ging haar eigen weg. HOOFDSTUK 5 Ja, zij ging haar eigen weg. Tóch had, haars ondanks, het gesprek met haar moeder haar onaangenaam getroffen: moeder en Sinke, en misschien ook wel anderen, gingen haar als een soort heidin zien. Nu, zo'n vaart liep het niet. Wat zij deed, was heus niet erg. Je behoefde toch niet met een uitgestreken gezicht over het dorp te lopen? Nee, dan was die Sien eens een leukerd! Sien? Hm. Och ja, een beetje gelijk had moeder wel. Maar zij ging toch het meest op praatjes af. In dit gat van een dorp hadden ze allemaal wat van elkaar te vertellen. Je kon geen stap doen en geen woord zeggen, of heel het dorp wist het. Bah, wat een nest! Ze snakte er naar, er uit te komen. Maar daarover moest ze bij moeder heel niet aankomen. Nou, dan maar wachten tot zij een-en-twintig was. Dan ging zij vast. Niemand zou haar dan tegen houden. O ja, Sien Saaman! Natuurlijk: moeder ging weer op praatjes af. Dat was zo haar gewoonte. Vrouw Folmer was ook zo'n klets. Die liep de deur bij moeder plat. Die zou ook wel verteld hebben, dat ze met Sien naar Otdam was geweest. Wel natuur lijk; ze waren toen Jaap Folmer tegengekomen en die 'dooie diender' had zo raar gekeken. Die had het natuurlijk thuis verteld. Nu, dan weet je het wel. Dan brieft zijn moeder, die babbelkous, het gauw over. Allemaal kletspraatjes. Nu, Sien was een gooi-uit. Ze was los in de mond. En ze was gek op dansen. En dat kon je nu eenmaal alleen in Otdam. Maar ze was niet gek, ho eens even. „Je moet de jongens op een behoorlijke afstand houden", zei ze altijd. „Eens een gekje maken, maar verder geen gijntjes. Een dansje? Best. Thuis brengen? Ook goed. Maar hou ze in de gaten". Nou, wat viel daarop nu aan te merken? Dan waren er wel andere meisjes op het dorp, die de katjes in het donker knepen? Maar ja, misschien was het wel goed, als zij voor lopig Sien liet lopen. Tenminste niet met haar naar Otdam ging. Er kwamen maar praatjes van en het liefst ging zij op het dorp niet over de tong. Als zij zó handelde, luwde het wel bij moeder. En wie weet, misschien kreeg zij dan gedaan, dat zij naar een stad mocht. Als zij dan beloofde, daar ge regeld naar de kerk te zullen gaan... Maar dat deed zij nu toch ook? Wat bazelde moeder eigeri- lijk? Je bent toch maar eenmaal jong? Enfin, voorlopig niet doen. Je kon nooit weten, wat moeder van plan was. Och neen, moeder niet. Die kon zij wel baas. Maar tenslotte was Sinke toeziend voogd over haar. En als die doorzette! Neen, neen, ze moest maar wat zoete broodjes bakken. Ze was nu eenmaal nog geen baas over zichzelf. Nog even drie jaar: over enkele weken werd ze al achttien. Nou, die drie jaar kon zij het wel volhouden bij Meeuwsen. En dan was zij vrij, kon zij haar eigen weg gaan. En dan? Nou, zo spoedig mogelijk van Grol weg. Meester Huisman had zij vorige week nog gesproken en die had ook gezegd, dat zij gelijk had. In een stad kwam je veel meer vooruit. Je hoefde daar ook geen dienstbode te blijven, 't Was best mogelijk, dat ze er een goede partij deed. Ze wist zeer goed, dat ze een knap gezichtje had. Dat vertelde haar het spiegeltje op haar kamertje wel. Ze moest dan ook niet alles op haren en snaren zetten. Maar zich wat inbinden. Sien was een rare, daar ging niets van af. Maar wat er van haar ver teld werd, ze had er ook weleens iets van gehoord, was niet waar: Sien was niet slecht. Enfin, maar een beetje kalm aanleggen. En dus vertelde ze Sien: „Ik ga voorlopig niet naar Otdam, hoor. Krijg er herrie over met moeder en anderen. Onzin natuurlijk, maar ja, wat doe je er aan?" De zomer verliep en de winter ging voorbij. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5