Politieberichten Goeree-Overfiakkee Dirkslandse witlofloods voor de helft afgebrand Goerees' vissers worden tot 'eendrachtig samenwerken' opgeroepen Visafslag balanceert op grens van winst of verlies PSALMZANGAVOND Schoolbrand in Middelhamis inderdaad aangestoken Postduivenhappening in De Staver Boekenverkoop Sempre Crescendo Kontaktbijeenkomst Verstandelijk gehandicapten No. 6366 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GEMEENTE GOEDEREEDE In de nacht van 4 op 5 januari raakten op de N57 te Ouddorp twee personenauto's met elkaar in botsing, nabij de verkeers lichten afslag Port Zélande. Beiden ver klaarden bij een 'groen' verkeerslicht de kruising opgereden te zijn. Alleen mate riële schade. Op zondag 8 januari werden te Stellen- dam 2 personen aangehouden terzake graffitti in portieken van bejaardenwo ningen. Van 7 op 8 januari werd er in een disco theek op Port Zélande een jas ont vreemd. GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal uit auto Op donderdagmiddag 5 januari werd er uit een geparkeerde auto die stond aan de Reiger te Sommelsdijk een videocamera gestolen. Inbraak caravan Tussen zaterdag 10 december en 5 janu ari is er ingebroken in een caravan die geparkeerd stond op een parkeerplaats aan de Westelijke Achterweg te Som melsdijk. Uit de caravan zijn enkele goe deren gestolen. Inbraak kledingzaak In de nacht van 6 op 7 januari werd te Middelhamis een inbraak gepleegd bij een kledingzaak. Toen de polirie het pand binnenging waren de daders net verbrokken. Tevens werd er in die nacht ingebroken in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoflaan en werd er getracht in te breken in de NH kerk te Middelhamis. Dezelfde nacht werden in Middelhamis 2 inwoners uit Middelhamis aangehou den. In de auto van een van de verdach ten werden goederen aangetroffen welke uit de Chr. Geref. Kerk waren ont vreemd. Beide verdachten zijn in verze kering gesteld. GOEDEREEDE Zaterdagavond 14 januari is er in de Ned. Herv. Kerk van half 8 tot half 9 een psalmzangavond. Organist is Henk Te- bmgge. Dwarsfluit: Annerieke van Wijk. Trompet: G. Pijl en Francien v. d. Laan. Kollekte t.b.v. de restauratie van het kerkdak. Allen hartelijk welkom. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Tussen 28 december en 30 december werd vanaf de bushalte aan de Schaaps weg een bromfiets gestolen die met een kabelslot aan een lichtmast was beves tigd. GEMEENTE DIRKSLAND Op 4 januari vond te Herkingen een aan rijding plaats. Vanaf de Wellestrijpsedijk reed een fietser de Molendijk op en werd daarbij geschept door een personenauto. Het slachtoffer is met licht hoofdletsel ter observatie overgebracht naar het zie kenhuis te Dirksland. In de nacht van 5 op 6 januari zijn te Me lissant twee honden losgebroken, die aan de Bouwdijk bij een aantal woningen meerdere huisdieren zoals kippen, gan zen, eenden en schapen hebben doodge beten. Door de eigenaar van de honden zal de schade worden vergoed. Op 6 januari werd een bromfietster door een grote groep jongelui bekogeld met sneeuwballen. Eén van de sneeuwballen raakte de bestuurster, waardoor zij ten val kwam. De bestuurster raakte niet ge wond, maar de bromfiets werd flink beschadigd. De brand die in de Nieuwjaarsnacht voor 3,5 a 4 miljoen schade aanrichtte aan de S. J. Menheerschool te Middelhamis is inderdaad -, én opzettelijk gesticht. Jongelui uit Middelhamis en Oostflakkee, 18 en 19 jaar jong, hebben zich al op 2 januari als de daders bij de politie gemeld; pas vrijdagmiddag deed de politie daarvan mededeling zonder overigens de identiteit van de jeugdige daders te onthullen. Onzerzijds en stellig door velen wordt dat volstrekt gerespekteerd, vooral terwille van de door dit gebeuren verbijsterde ouders, maar het tijdstip van het bekend maken van de gebleken opzet was node loos laat. Eerdere bekendmaking zou de spekulaties die er zijn geweest hebben kunnen voorkomen en dat zou de politie zich ook tot taak hebben moeten stellen. De vier verdachten wordt openlijke geweldpleging en brandstichting ten laste gelegd; met hun 18 en 19 jaar zijn ze strafrechterlijk meerderjarig en voor de gevolgen van hun daden verantwoorde lijk. Vrijdag 13 en zaterdag 14 januari a.s. organiseert P.V. de Combinatie uit Middelhamis weer haar jaarlijkse ten toonstelling in de vorm van een hokken- show, waarvoor door al haar leden een viertal ter keuring wordt aangeboden, bestaande uit een oude en een jonge doffer en een oude en een jonge duivin. De duiven worden gekeurd op vlieg- waarde door twee grootheden uit de Nederlandse duivensport, te weten de heren Piet Kouters en Theo de Jong uit Noordhoek. De duivensport met al haar facetten staat op deze dagen centraal, maar daamaast zijn er ook andere attrakties, zoals het rad van avontuur en een Amerikaanse verloting. Verder wordt op zaterdag avond een publieke verkoop gehouden van tegoedbonnen voor jonge duiven of eieren. De commissie is er weer in geslaagd de hand te leggen op een aantal zeer promi nente schenkingen. Voorts is de commis sie de plaatselijke middenstand zeer erkentelijk voor de sponsoring van deze tentoonstelling door het beschikbaar stel len van een reklamebord of andere vor men van sponsoring. Al met al is het zeker de moeite waard om op vrijdag of zaterdagavond een bezoek aan De Staver te brengen, zeker ook voor de niet-direkt bij de duiven sport betrokkenen. Op zaterdag 14 januari a.s. zal de Kon. Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middel- hamis-Sommelsdijk een flinke hoeveel heid tweedehands boeken koop aanbie den. Zoekt u lektuur of literatuur, er is een zeer gevarieerd aanbod, waarin u op uw gemak, droog en warm, kunt snuf felen. Zelfs een lekker kopje koffie zal verkrijgbaar zijn. Ook als u thuis nog oude boeken heeft, die u wilt schenken voor het goede doel, dan kunt u a.s. za terdag bij Sempre terecht. In het repetitiegebouw 'De Notekraker' aan de Jul. van Stolberglaan te Middel- harnis kunt u tussen 9.00 en 10.00 uur uw boeken brengen; van 10.00 tot 12.00 uur wordt de verkoop gehouden. U bent van harte welkom! Extra kerkdienst Geref. Gemeenten HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk van Veen. De brandweerploegen van Dirksland en Melissant hebben vrij dagavond en -nacht samengewerkt bij het blussen van een uit slaande brand in de witlofloods van dhr. P. Wolfert aan de Onwaardsedijk. De loods is zichtbaar noordelijk vanaf de Provincialeweg tus sen Dirkslands havenkanaal en de watertoren en het is een daar passerende automobilist geweest die via de autotelefoon de brand heeft gemeld. Rond 10 uur deed dat ook de overbuur- man van de loods, dhr. Rinus Poortvliet. Hij vertelde rond 9 uur 's avonds thuis een korte flikkering in de elektriciteits voorziening te hebben bemerkt; rond 10 uur hoorde de fam. Poortvliet harde knallen van het toen al door de hitte springen de plaatwerk van de loods. De brandweerploegen zochten hun weg over gladde wegen en door de mist, en tientallen automobilisten volgden om ter plek ke een opstopping te veroorzaken. De brandweer werd overigens niet daardoor-, maar door de lage polderwater-stand gehinderd i.v.m. de aanpassing van het gemaal in die omgeving. De brandweer moest in de watergang graven om water toe te laten stromen. De loods ging voor de helft verloren, de schade beloopt zeker enkele tonnen. Om half 3 's nachts werd nog met een kraan van de fa. Ras de brandende inhoud uit elkaar gehaald. De ploeg van Melissant rukte om 02.00 uur in, die van Dirksland 's morgens om 4 uur. De vermoedelijke oorzaak wordt in de elektrische installatie gezocht. Zó erg was 't nou ook weer niet dat de vissers van Goedereede zaterdag morgen tranen hebben weggepinlit, maar toch... 't was toch ongemakke lijk alvast wat afscheid te moeten nemen van een zó groot voorvechter als burgemeester Van Velzen. Die heeft overigens 't hoofd niet moede in de schoot gelegd maar die hoopt vrijdag 27 januari blijmoedig de pensioen gerechtigde levensperiode binnen te stappen. In restaurage 'de Zeemeeuw' was er zaterdagmiddag met de vissers de jaar lijkse bijeenkomst waarop 't voorbije jaar wordt overzien en op 't nieuwe wordt voomitgeblikt. Ook worden er de omzet van de Gem. Visafslag bekend ge maakt en de prijzen voor de best ver zorgde vis en gamalen uitgereikt. Dat vond voor de 5e achtereenvolgende maal plaats en opnieuw stond burg. van Velzen aan 't hoofd van de bijeenkomst. Z'n laatste officiële handeling voor de visserij, lichtte Vismijndirekteur dhr. J. L. V. d. Zande toe. 't Lijkt hem overi gens best mogelijk dat dhr. van Velzen terugkeert in een andere funktie in de visserij, wie weet. Ieder had dhr. van Velzen een zonniger afscheid gegund want 't was zo mooi niet wat verteld moest worden. Vorig jaar werd op de Afslag 3 miljoen minder omgezet, 't werd totaal 77 miljoen waar door de Afslag Goedereede z'n landelijk 4e plaats aan Harlingen af heeft moeten staan, 't Is overigens niet omdat de vis sers de Afslag Goedereede ontrouw zijn geworden, maar 't is een gevolg van een lager prijsniveau en minder aangevoerde kilo's, aanlandingen zijn er zelfs meer geweest. Levensbelang Zowel door Afslagdirekteur v. d. Zande als door burg. van Velzen werd het noodsein gehesen nu de afslag is gaan balanceren op de grens tussen verlies en winst; het voortbestaan lijkt dan ook niet te kunnen worden gegarandeerd, de basis is te smal en de rode cijfers dreigen, liet dhr. V. d. Zande horen. En dhr. van Velzen bezag hoezeer de ge meente ernst heeft gemaakt met z'n gevoelde plicht knelpunten die de visse rij zouden kunnen hinderen met spoed op te lossen, waarom 8 miljoen werd voor gefinancierd om de vaargeul tot 5 meter uit te baggeren, want de visserij raakt het hele economische gebeuren in de ge meente Goedereede, „geen aanvoer of verminderde aanvoer betekent - aldus dhr. van Velzen - een schadepost voor vissorteerders, voor toeleveringsbedrij ven en voor de middenstand". „Soms heeft het er de schijn van dat wij uitsluitend bezig zijn om de omzet van de visafslag op te krikken maar er zijn vele andere belanghebbenden die recht streeks schade ondervinden wanneer elders wordt gemarkt. „Een welvarende bedrijfstak in een ge meente betekent welvaart in een gehele gemeenschap", zo stelde burg. van Velzen overtuigd vast. Daarin betrok hij het Visserij-onderwijs, de noodzaak van aanpassing aan de EEG-norm van het visafslaggebouw 4.5 miljoen en de gedane aankoop a 1.050.000,- van de jachthaven van Aqua Pesch waarvan de ruimte bij de haven zal worden getrokken. „Dat alles zou onmogelijk zijn wanneer we niet allen eendrachtig zouden samen werken en we ons niet gesteund zouden weten door zeer trouwe aanvoerders van wie de kring nog vergroot zal moeten worden!" Het komt z.i. nog teveel voor dat elders visafslagen in stand gehouden worden (met 20 a 25 miljoen, red.). Een nadrukkelijk pleit volgde op de eigen visafslag aan te voeren. „De baten die de Visafslag liet zien zijn door het gemeentebestuur nooit voor de alg. dienst gebruikt maar werden gereser veerd"; zag dhr. van Velzen daarop terug. In de komende jaren zullen de re serves moeten worden aangesproken voor het doen van investeringen; de bur gemeester hoopt niet voor het dekken van nadelige saldi. Het bedrijf zal zich zelf moeten bedmi- pen: „Het gemeentebestuur van Goede reede heeft in het verleden wel de nek uitgestoken, steeds in het vertrouwen dat de aanvoerders dat zouden honoreren, een vertrouwen dat niet beschaamd werd waarna dhr. van Velzen besloot met de wens dat dat ook in de toekomst het geval zal zijn. Sta pal voor uw visafslag en voor uw eigen thuishaven, zo wekte hij de schippers op. Wel bedankt Door dhr. v. d. Zande werd ten besluite een hartelijk dankwoord tot burg. van Velzen gesproken nu hij in z'n burge meesterschap de laatste officiële hande ling t.b.v. de visserij had gepleegd. Aan 't begin van het burgemeesterschap De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van 'Helpende Handen' gehandicapten zorg van de Gereformeerde Gemeenten nodigt alle verstandelijk gehandicapten uit met hun ouders en/of verzorg(st)ers voor de kontaktbijeenkomst op D.V. za terdag 14 januari 1995 in gebouw 'Reho- both' bij het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente aan de Gelderse- dijk te Dirksland. Aanvang kwart over twee. Het gebruikelijk programma voor deze middag is: opening, bijbelse vertelling, gezamenlijk zingen, pauze, handvaardig heid en/of andere ontspanning, sluiting om kwart over 4. Gehandicapten van buiten de Gerefor meerde Gemeenten, met hun begeleiders, zijn ook van harte welkom, alsmede iedere belangstellende. over Goedereede, in 1972, behaalde de afslag een omet van nauwelijks 16 mil joen en in 1991 werd de 'magische grens' van 100 miljoen bereikt. Daartus sen lag een enerverende periode met de concentratie van de vloot en de bouw van het afslaggebouw, uitbreiding van het aantal steigers en uitbreiding van het afslaggebouw (in 1988), de aanschaf van sorteermachines en, in 1993 de bouw van een fustloods met spoelmachine. Zeker waren er ook problemen. Medio 80-er jaren werd de quotering aktueel, er kwamen saneringsmaatregelen, er was de moeilijke bereikbaarheid door verzan ding van de vaargeul, de zwevende aan voerders en de toegenomen kosten die de rentabiliteit van de afslag onder zware druk zetten. „Mede dankzij uw betrokkenheid, uw zakelijke instelling en het alert inspelen op ontwikkelingen is de afslag voortdu rend met z'n tijd meegegaan en heeft ze de nodige stormen doorstaan", zo waar deerde dhr. v. d. Zande 's burgemeesters rol in de door hem getekende geschiede nis; „daar waar nodig heeft u de belan gen van de afslag en de visserij verde digd en ondersteund, u was de noodzake lijke buffer tussen politiek en bedrijfs matig halidelen. Uw inzet was niet alleen ten behoeve van de afslag maar vooral ook in het belang van de visserijbedrij ven en de economie op de kop van Goe- ree". Grote dank daarom jegens dhr. van Vel zen, al moest gezegd dat niet ieder naar z'n vermaningen heeft geluisterd, steeds sprongen er nog 'kikkers uit de emmer' en voeren elders aan, maar 't was met overtuiging gedaan, wist dhr. v. d. Zande waarom hij dhr. van Velzen een glazen karaf aanbood waarvan dhr. van Velzen zelf in de voorbije jaren meerdere exem plaren heeft uitgereikt. Schakelklub Stellendam Aanstaande zaterdag D.V. 14 januari zal er een spelavond gehouden worden. Komen jullie allemaal weer. Nieuwe jon geren zijn ook altijd welkom. We begin nen om 19.30 uur, maar de schuur is om 19.00 uur al open. Tot ziens allemaal. MELISSANT OPHALEN OUD PAPIER Woensdagavond wordt weer oud papier opgehaald. Wilt u het s.v.p. vroegtijdig en gebundeld gereed zetten? Hartelijk dank. Tante., -j^ De loods werd door de brand zyvaar gehavend. Burg. van Velzen met de juist ontvangen karaf. Links vismijndir. v. d. Zartde. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDrO - HEPOHTAGE FOTOGHAnE C=l C3 CU C3 D P^ CD C3 dJ o C3 OUDDORP - Wesisiraal 35 - Telefoon (01378) tS 72 - fsx 3734 RENESSE - PrintshOD- Hogezoom 172- Telefoon iOI116)24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeelstraai 8 - Telefoon (01870)8 6841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1