EIIAnDEIi-niEUWS Fikse giften voor nieuwe ovens NIEUWS uit de kerken Orgelrecital door Sietse van Wijgerden Bestuurstrainingen voor vrouwen in Brielle en Diritsiand en omstreken Jongerenkoor van start! HET ,KIJKVENSTER een huis verkopen... 3e Blad VRIJDAG 6 JANUARI 1995 No. 6365 Blik op kerk en samenleving Cj - Rampen en ongelukken - Niet ongewaarschuwd - Onze yerantwoordelij*kheid De balans van de feestdagen laat in vele opzichten een triest saldo zien. Om zo maar een enkele greep te doen, het begon al met het 'Kerstweekend', toen als ge volg van ijzel een ongewoon hoog aantal mensen omkwam in het verkeer. De jaar wisseling was niet veel gunstiger: bij een hotelbrand in Antwerpen, waar Oud en Nieuw werd gevierd, kwamen volgens de laatste berichten zes mensen om en raakten velen (ook Nederlanders) levens gevaarlijk gewond. Op de Noordzee kwamen mensen, onder andere twee red dingswerkers, om in de storm. Vanuit het buitenland waren er ook wei nig goede berichten. De niets ontziende oorlog tussen de Sowjet-Unie en Tsjet sjenië ging in alle hevigheid door. Op de westelijke Jordaanoever waren diverse schermutselingen tussen Israël en de Pa- lestijnen, waarbij doden vielen. En het wankele bestand in Bosnië werd al diverse malen geschonden. Het zou weinig moeite kosten deze droevige reeks nog verder aan te vullen. Er zijn uiteraard vele zaken die wij niet in de hand hebben. Maar er zijn ook on gelukken die, menselijkerwijs gespro ken, voorkómen hadden kunnen worden. Het verbaast me altijd weer hoeveel mensen er zijn die zich aan weersvoor spellingen of waarschuwingen niets gele gen laten liggen. Zowel op de Eerste Kerstdag als op de eerste dag van het nieuwe jaar werd er na elke nieuwsuit zending gewaarschuwd voor extreem gladde wegen en klonk het dringende ad vies, niet de weg op te gaan indien dat niet strikt nodig was. Desondanks stap pen velen toch in de auto. Ze zijn kenne lijk niet bereid om hun plannen voor de feestdagen te herzien of een afspraak te annuleren. In zulke gevallen vraagt men zelf om problemen en kunnen er dingen gebeuren die niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt. Intussen zijn er tal van gezinnen en fami lies die meteen aan het begin van het nieuwe jaar in diepe rouw werden ge stort. Als buitenstaanders nemen we even vluchtig kennis van het gebeurde, maar voor hen die erbij betrokken zijn laat het diepe sporen na. Laten we ook niet vergeten wat een en ander teweegbrengt voor hen die be roepshalve te maken hebben of krijgen met de verkeerschaos en de ongelukken op de weg. Politie, wegenwacht, mensen van de ambulance, ziekenhuispersoneel moeten in dergelijke gevallen ineens ont trokken worden aan de gezelligheid van de huiselijke sfeer om onder soms barre omstandigheden hun werk te doen. Werk dat voor een groot deel onnodig was ge weest. Weliswaar weten zij dat zoiets kan gebeuren, maar dan nog. De overgang van het oude naar het nieu we jaar heeft ons erbij bepaald dat ons leven in Gods hand is, maar ook dat wij mensen verantwoordelijk zijn voor ons doen en laten. Mogen we met dat besef het jaar onzes Heeren 1995 zijn inge gaan. Dat kan ons enerzijds bewaren voor roekeloosheid en onvoorzichtig heid. Dat geeft ons anderzijds het ver trouwen dat zonder Gods wil geen haar van ons hoofd kan vallen. Alsnog een gezegend 1995 toegewenst! Waarnemer Als de burgemeester in het open baar verschijnt, dan draagt hij of zij meestal een ambtsketen. Eerst bij het Koninklijk Besluit van 16 november 1852 werden de onder scheidingstekenen van de burge meesters vastgesteld. Het waren gouden tijden voor de zilversme den, die voor iedere burgemeester een penning en/of keten moesten smeden. Reeds lang vóór die tijd was er al een gemeente-ambtenaar, die vanwege z'n ambt vaak was versierd met een fraai stukje goud of zilversmeedkunst: de bode. Maar niet alleen had de bode de beschik king over een zogenaamde bodebus; neen, ook de kostbare bodestaf en -pen ning was soms wel in gebruik (meestal in grotere steden waar men vaak meerde re boden in dienst had). Het ambt van boden was in het verleden een ere-baan, en het dragen van het bodezilver met daarin het stads- of dorpswapen ver schafte zo iemand een bepaalde status. De geschiedenis van de bodebus gaat dus veel verder terug dan de ambtsketen van de burgemeester. Reeds in de vroegste Middeleeuwen was er al sprake van bo den (naam stamt af van het werkwoord bieden), die berichten moesten overbren gen. Zij droegen de perkamenten geze gelde brieven in een bus aan de gordel. Vanaf de vijftiende eeuw voorzag men een dergelijke bus van een schildje met het wapen van de 'baas' van de bode. Langzaamaan werd dit herkenningsteken belangrijker dan de bus zelf, en werd er aan zilversmeden opdracht gegeven om een wapenschildje te maken met daarom heen de nodige versieringen. Hoe wel gestelder een stad of dorp was, des te waardevoller werd de bodebus uitge voerd. Er werd dan soms rekening mee ge houden, dat de bodebus ook kon worden gebruikt om de rok of mantel van de bode bijeen te houden. Het dragen van zo'n bodebus verschafte de bode de no dige voordelen. Zo kon hij veelal gratis gebruik maken van het toenmalige open baar vervoer, zoals trekschuit, veerpont of diligence; het kan dus worden gezien als een voorloper van de OV-jaarkaart. Bovendien bood de bodebus soms enige bescherming op reis, maar ik kan mij ook voorstellen, dat struikrovers en ander gespuis zich zo'n kostbaar glim mend stuk zilver op onrechtmatige wijze toe zouden willen eigenen. Het was toen in de vreemde niet veel veiliger dan te genwoordig op straat. Toch denk ik dat het beroven van een bode een misdrijf was, waarvoor men zich wel tweemaal bedacht. Een bode was namelijk iemand, die veelal in dienst was van een schout of een baljuw, heren die waren belast met de rechtspraak, en die de beroving van hun dienaar niet echt waardeerden. Over het ambt van gemeentebode ge sproken. De funktie van bode was lang niet voor iedereen weggelegd. Zeker in het verleden keek het gewone volk op tegen de bode. Mede door het dragen van zijn bodebus kwam hij bij mensen en instanties, waar een ander niet eens in de buurt durfde te komen. Maar niet alleen fungeerde hij als postbode. Hij was ook in dienst als gerechtsdienaar voor het dorpsbestuur (een soort deurwaarder); vele gemeenteboden hebben heden ten dage deze funktie nog steeds. De ge meentebode was bovenal dè man op het raadhuis. Hij zorgde er voor dat het raad huis werd schoongehouden, de kachels en het licht brandden. Hij ontving de be zoekers en diende die aan bij de schout, de schepenen (later burgemeester en wet houders) of de secretaris. Maar ook las hij de publikaties voor en plakte die aan; hij was toen één van de weinige mensen in het dorp, die goed kon lezen. Eigenlijk was de bode het factotum voor alles. De bode had in het Middelhamisse raadhuis een eigen kamer (net zo groot als de bur gemeesterskamer) De bode verdiende echter niet zo veel. Dit werd echter ruimschoots gecompen seerd door zijn vele bijbaantjes, zoals o.a. klokluider, begrafenisdienaar, kos ter, voorzanger. Bovendien trad hij vaak op als getuige bij het inschrijven van akten van de burgerlijke stand. Soms was hij tevens klerk ter secretarie.- Hij verdiende zo niet alleen nogal wat bij, maar hij ontving tevens nog de nodige giften. De gemeentebode was een per soon waar je eigenlijk niet omheen kon. Hij kon een goed woordje voor je doen bij de burgemeester, hij wist bijna alles wat er in het dorp gaande was en hij had MIDDELHARNIS Stichting Maaltijd voorziening G.O. (tafeltje-dekje) Het bestuur van S.M.V. is weer eens zeer verrast met de giften van diverse fondsen, groot 20.000,- voor de aanschaf van 100 nieuwe ovens. De giften kwamen van Julia na Welzijn Fonds, Stichting Neyen- burghfonds, Shell Nederland en Rabobank Middelharnis. Tafeltje dekje verstrekt 'ondergekoelde maaltijden' die nog enige dagen in de koelkast bewaard kunnen worden vóór dat consumptie hoeft plaats te vinden. Deze maaltijden moeten warm gemaakt worden en daarvoor gaf S.M.V. haar klanten een elektrische oven in bruik leen. Deze ovens waren inmiddels zo'n 10 jaar oud en hadden te vaak manke menten. Het werd hoog tijd dat zij ver vangen werden door nieuwe. Om te kunnen blijven voldoen aan de doelstelling van deze Non-Profit organi satie: om o.a. tegen zo laag mogelijke prijs een zo groot mogelijke service te verlenen, heeft het bestuur een beroep gedaan op diverse fondsen. En niet te vergeefs! Omdat geen dekking voor het totale investeringsbedrag gevonden kon wor den zullen de klanten een symbolische bijdrage per maand betalen. Zij mogen de oven dan ook voor andere opwarm- mogelijkheden gebruiken. Moderne apparatuur voor ouderen De keuze is gevallen op Philips Whirl pool Magnetrons, die tegen scherpe prijs werden ingekocht bij BOVE uit Dirks- land, de leverancier van de milieuvrien delijke verpakking van de maaltijden. Eenvoudige bediening met 2 draaiknop- pen, trapsgewijze energieverbruik, in wendig verlicht, automatische start en stop, een volledig te benutten binnen ruimte en natuurlijk zeer korte kooktijd. Voorheen was 35 minuten nodig voor opwarmen met het elektrische oventje, nu kan dat in 5 minuten. Energiezuinig en -besparend. bepaalde voorrechten (o.a. niet betalen van tol en de nodige vrijheden). Niet ieder dorp of polder bezat een bode bus. Voorzover ik weet zijn er op Goe- ree-Overflakkee alleen nog bodebussen van de dorpen Middelharnis, Sommels- dijk en Ouddorp en de stad Goedereede. De bodebus van Middelharnis dateert uit 1778 en is een laat voorbeeld van de speelse, vloeiende vormgeving van de Lodewijk XV-stijl (Rococo). Aan de hand van de keurtekens (zilver) kon wor den nagegaan wie, wat en wanneer de bodebus is vervaardigd. Tussen de financiële stukken van 1778 trof ik onderstaande kwitantie aan: ,,Door Johannes Jansen gemaakt en geleverd voor het dorp Middelharnis: Een silver vergulde bos met des dorps waapen voor den gerechtsboode, wee- gende 2 oneen 15 Eng. groote keur met fatsoen en vergulden42:0:- voor schilderen van 't wapen en het glas betaald3:0:- Samen45:0:- Daar teegen ontvangen een oude ring- kraag en een grote en kleijne vogel wee- gende aan silver oude keur 26 oneen 6'/2 Eng. a 56 st.73:14:- af voorenstaande45:00:- Dus aan den Therauseur ----------- in geld gegeevenf28:14:- Nog betaald voor een doos om de bos in te leggen 24 st. dus resteert 27:10:- Rotterdam den 7e januarij 1778- Johannes Jansen" Johannes Jansen was dus de maker van de Middelhamisse bodebus. Hij vervaar digde ook o.a. de bodebussen van de krijgsraad' der schutterij te Rotterdam en voor Oost- en West IJsselmonde. Tot mijn schrik zie ik, dat de 'nieuwe' bodebus eigenlijk werd ingeruild voor een oude zilveren ringkraag met twee zilveren vogels, men kreeg zelfs nog geld toe! Nu heeft het dorpsbestuur van Middelharnis in het verleden wel eens meer iets geruild, waar men tegenwoor dig niet echt blij mee is (Het Laantje; huidige geschatte waarde: 36.000.000,-). Ik denk dat bovengenoemde ruil ook - achteraf gezien - niet echt gelukkig was, maar ja, gedane zaken nemen geen keer. De bodebus is bij de gemeente Middel harnis niet meer in gebruik. De laatste maal dat de bodebus bij een speciale ge legenheid gebruikt is, is bij het afscheid van oud-bode Frans Both, waarbij laatst genoemde de bodebus overhandigde aan zijn opvolger Jan van Nimwegen. Er zijn echter nog verscheidene gemeenten, waar de bodebus (bij speciale gelegenhe den) gebruikt wordt. Ja, het is zelfs zo, dat er gemeenten zijn, waar de bodebus weer opnieuw ingevoerd wordt. We lezen hieronder een besluit van het ge meentebestuur van Ermelo: „Het besluit van burgemeester en wet houders van Ermelo: Burgemeester en wethouders van Ermelo; overwegende, dat het wenselijk is een onderscheidingsteken voor de (hoofd)- bode vast te stellen, waarbij een oude traditie in ere wordt hersteld; besluiten: vast te stellen een onderscheidingsteken De klanten gebruiken een 3-vaks magne tronbord: de voeding is heet en het bord is met blote handen te pakken. Beslist een vooruitgang. De ervaringen zijn positief. De chefkok van het projekt, de heer van der Graaff is uiterst te spreken over deze betere manier van verwarmen van de 'onderge koelde maaltijden' en vindt dit beslist in alle opzichten een grote stap vooruit. Ouderen die de nieuwe oven inmiddels gebruiken of aan het experiment deelne men loven het apparaat om de mogelijk heden en de korte tijden. Tevreden klanten dus en naar wij hopen blijft dat zo. Hartelijk dank, mede namens de oude ren, aan de gulle gevers! G. van Middelkoop (secretaris SMV) NED. HERV. KERK Beroepen te Hollandscheveld (b.w.) L. W. Ch. Ruijgrok te Middelharnis; te Nieuwleu- sen (wijk zuid) R. W. van Mourik te Nieuwkoop; te Kamperveen (toez.) G. Lustig, kandidaat te Huizen; te Katwijk aan Zee (Pniëlwijk) M. Goudriaan te Ar- nemuiden. Bedankt voor Nijkerkerveen A. van Vuuren te Zoetermeer. Beroepbaar Drs. E. V. E. Wijnands, gereformeerd predikant te Koudekerke, Tramstraat 33, 4371 BW Koudekerke. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwerkerk aan den IJssel (beiden part-time) drs. J. van der Neut en drs. G. 01de te Tzum (beiden part-time). Aangenomen naar Zelhem (herv./geref. federatie) (part-time) G. J. de Jong-Barends te Halle (part-time). Bedankt voor Ottoland (part-time) L. J. Scholten, kandidaat te Noordeloos. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Gorinchem i.c.m. Sliedrecht J. L. Beu ving, kandidaat te Kampen. Bedankt voor Axel P. J. Trimp te Zoetermeer. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leerdam t.b.v. het zendingswerk te Natal (Zuid-Afrika) F. Pomstra, kandi daat te Amsterdam. Bedankt voor Enschede-Noord W. van der Veer te Maassluis. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Damwoude P. Roos te Utrecht-Noord; te Zwolle B. Witzier te Utrecht-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Genemuiden C. A. van Dieren te Stol- wijk; te Rotterdam/Zuidwijk/Pendrecht/ Lombardijen R. Kattenberg te Arnhem, die bedankte voor Vlissingen; te West- kapelle B. van der Heiden te Hardinx- veld-Giessendam, die bedankte voor Kampen; te Urk A. Moerkerken te Gou da; te Aalst en te Rilland-Bath A. J. Gunst te Tholen, die bedankte voor Rotterdam-Alexanderpolder; te Scher- penzeel A. Moerkerken te Gouda. Bedankt voor Veenendaal en Zoetermeer P. Mul der te Capelle aan den IJssel-Middel- watering; voor Unionville (Can.) W. Harinck te Kapelle-Biezelinge; voor Clifton (USA) en voor Doetinchem J. J. van Eckeveld te Zeist; voor Wolphaarts- dijk J. Karels te Oudemirdum. voor de (hoofd)bode, genaamd 'Bode bus', bestaande uit een draaglint in de gemeentekleuren geel en blauw met daarop in zilver een malthezer kruis en een pauw; bepalen voorts: 1. dat deze bodebus gedragen wordt bij: a. openbare raadsvergaderingen; b. huwelijksvoltrekkingen; c. officiële ontvangsten; d. alle andere daarvoor aangewezen plechtigheden; 2. dat de bodebus wordt gedragen door de hoofdbode of bij zijn afwezigheid door zijn vervanger. Ermelo, 6 juli 1982". Overigens niet alleen in dorpen en steden was de bodebus in gebruik; boden van andere bestuurslichamen, zoals de ka mers der Staten-Generaal, Provinciale Staten, Hoogheemraadschappen, Water schappen en Polders droegen vaak een bodebus. Bij tv-opnamen uit de Tweede Kamer is vaak nog een bode met bode bus in beeld. Bodebussen zijn er in ver schillende soorten en maten. Ze zijn veelal te zien in musea, omdat de heden daagse bode meestal een uniform prefe reert boven een bodebus. Zo'n bodebus is vaak tè kostbaar om dagelijks te dra gen, waarna de bode afstand doet van zijn historische vrijgeleide, herkennings teken, decoratie en identiteitsbewijs. Op D.V. zaterdag 14 januari, aanvang 20.00 uur, hoopt Sietse van Wijgerden in de Ned. Herv. Kerk aan het Marktveld te Sommels- dijk een orgelbespeling te verzorgen. Het is het eerste concert in de serie 1995 van de Stichting Kerconcerten 'Goeree-Overflakkee' Drs. van Wijgerden is werkzaam als do cent muziek aan de Christelijke Scholen gemeenschap 'Prins Maurits'. Hij stu deerde orgel (docerend- en uitvoerend musicus) en kerkmuziek aan het Rotter dams Conservatorium. Tevens studeerde hij aan de Universiteit Utrecht musicolo gie en volgde hij de lerarenopleiding voor schoolmuziek. Ook volgde hij cur sussen bij o.a. Klaas Bolt, Ewald Kooi man en Ton Koopman. In 1988 was hij eerste prijswinnaar in de categorie Re- naissance-Barok-Rococo van het Orgel concours te Leiden. De concertgever heeft een fraai en afwis selend programma samengesteld; een programma waarin het prachtige Meere orgel van Sommelsdijk volop tot haar recht zal komen. Ter illustratie: de kenners weten dat het Meere-orgel - naast veel lieflijke gelui den - beschikt over een relatief vurig en krachtig trompetregister. Gebruikma kend van dit gegeven heeft Van Wijger den gekozen voor een Tiento de Batalla (batalla veldslag) van de Spanjaard Ca- banilles. Een compositie vol vurige trompetsignalen en marsmotieven. Toch overheerst binnen het orgel het galante geluid en zo is dat ook het geval binnen het programma van deze avond. In een sonata van C. Ph. E. Bach en van Fr. X. Schnizer zitten we in de sfeer van de emotionele accenten en de vrije fanta sie en is alles 'Sturm und Drang' wat de klok slaat. Tussen het Spanje van de 17e eeuw en het galante Duitsland van de laat-18e eeuw gaapt muzikaal gezien nogal een diepe kloof. In het concert wordt die afstand over brugd met een tweetal barokke compo nisten, die het langste deel van hun leven in Leipzig gewerkt hebben. U voelt het al aankomen: het gaat over J. Kuhnau en J. S. Bach, voorganger en opvolger. Een vroeg voorbeeld van programma muziek is Kuhnaus bekendste compositie t.w. zijn eerste sonate die de strijd tussen David en Goliath zeer beeldend ver- klankt. De bravour van Goliath, het slin geren van de steen, de vlucht van de Fi listijnen en het vreugdegezang van de Israëlieten: het wordt allemaal met prachtige barokke middelen geschilderd. 'Last but not least' het begin en einde van alle muziek: Johann Sebastian Bach. Deze keer is hij te beluisteren in de vier de trio-sonate (wellicht de moeilijkst te spelen compositie van vanavond) en in een drietal koraalvoorspelen. De indruk wekkende bewerking van het mystieke avondmaalslied 'Schmücke dich, o liebe Seele' vormt de afsluiting van het orgel concert. Muziek waarvoor woorden eigenlijk te kort schieten. De organisatie wil iedereen van harte uit nodigen deze orgelbespeling bij te wonen. Wellicht is het leuk om in dit geval een speciaal beroep te doen op de leerlingen van de Chr. Scholengemeen schap 'Prins Maurits'. De kerk is open om 19.00 uur. De toegangsprijs is 5,00; voor scholie ren, CJP en 65+-kaarthouders 3,00. Ja, het is nu echt zover! Een aantal enthousiaste jongelui zijn de voor gaande weken bezig geweest met het oprichten van een interkerke lijk jongerenkoor. Door hun inzet is het chr. jongerenkoor 'Con Amore' van de grond gekomen. Er zijn al zo'n 60 positieve reakties ge komen, maar om het nu echt tot een suc ces te maken, zijn we op zoek naar nog meer enthousiaste zangers; met name jongensstemmen kunnen we nog goed gebruiken. Het koor, dat onder leiding staat van Willem-Arie den Hertog en muzikaal be geleid wordt door Wim de Penning, is bedoeld voor jongeren tussen de 16 en 30 jaar. We hopen om de twee weken te repete ren van 19.45 tot 22.00 uur in vereni- met optimaal resultaat Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 gingsgebouw 'Melishof', Binnenweg 61 te Melissant en we willen ons bezig hou den met het zingen van voornamelijk Psalmen en Geestelijke liederen. Er is ook een ruime pauze waarin van alles te verkrijgen is. Voor meer informatie kan je bellen naar Pieter Struik, tel. (01877) 2409 of Mar- tijn Goedegebuur, tel. (01877) 2461. Aarzel niet, maar pak de telefoon of kom naar onze eerste repetitie-avond op D.V. 19 januari! Tot dan! Middelharnis Jan Both De Provinciale VrouwenRaad Zuid Holland organiseert in 1995 op een tiental plaatsen in Zuid Holland, waaronder Brielle en Dirksland, kadertrainingen voor vrouwen die willen gaan besturen of zich meer willen bekwamen in een bestuurs- funktie. In Brielle en Dirksland worden in 1995 de volgende serie cursussen gegeven: Funktietraining voor (nieuwe) voorzitters Deze cursus is bestemd voor voorzitters en vice-voorzitters. De training is ook uitstekend geschikt voor vrouwen die overwegen een voorzitterschap te aan vaarden of reeds enige tijd als zodanig werkzaam zijn en wat meer kennis wil len verwerven om hun funktie meer in houd te kunnen geven. Deze opleiding duurt vier dagdelen en leidt op voor het certificaat Basis-Be- stuursvaardigheden voor Voorzitters. Er is huiswerk verbonden aan de training. Brielle: Data: dinsdagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur op 14 en 21 februari en vrijdagmor gen 10 en 17 maart 1995. Dirksland: Data: maandagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur op 20, 27 maart en 3, 10 april 1995. Eigen bijdrage 25,- per deelnemer. Funktietraining voor nieuwe secretarissen en penningmeesters '95 Deze cursus is bedoeld voor (aankomen de) secretarissen en penningmeesters, die een algemeen inzicht willen verkrijgen van het bestuurswerk van de secretaris en de penningmeester. De cursus duurt vier dagdelen en leidt op voor het certificaat Basis-Bestuursvaar- digheden voor Secretarissen/Penning meesters. Er is huiswerk verbonden aan de training. Brielle: Data: woensdagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur op 12, 19 en 26 april en 10 mei 1995. Dirksland: Data: dinsdagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur op 17 oktober, 7 en 14 november en maandagmorgen 11 december 1995. Eigen bijdrage 25,- per deelnemer. Algemene Bestuurstraining en Presentatie 1995 Deze cursus is bestemd voor leden van plaatselijke afdelingen van vrouwenorga nisaties, die hun bijdrage aan het bestu ren van de afdeling willen vergroten. Door middel van intensieve en prakti sche oefeningen wordt in deze cursus ge leerd om het beleid te presenteren en te verdedigen. Daarbij is het nodig om spreekangst te overwinnen en wordt veel aandacht geschonken aan het spreken in het openbaar. Er is huiswerk verbonden aan deze trai ning. Deze opleiding duurt 7 dagdelen en leidt op voor het certificaat Basis-Be- stuursvaardigheden Presentatie voor Bestuurders. Brielle: Data: maandagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur op 15, 22 en 29 mei alsmede dinsdagmorgen (zelfde tijd) op 13, 20, 27 juni en 4 juli 1995. Dirksland: donderdagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur op 2, 16, 23 en 30 november, 7, 14 de cember en dinsdagavond 19 december 1995. Eigen bijdrage 40,- per deelnemer. Plaats Brielle: Alle cursussen worden gegeven in het Cultureel Centrum De Goote, Reede 2, Brielle. Plaats Dirksland: Alle cursussen worden gegeven in Ge bouw 'Onder de Wiek', Ring 57, Dirks land. De trainingen worden gegeven door me vrouw Hannie de Wilde-Struijk, die Consulent Kadertrainingen is bij de PVR Zuid-Holland. Over ander cursussen in Zuid-Holland, zoals bijvoorbeeld een training konflikthantering, kan men in formatie krijgen bij de PVR Zuid-Hol land. Men kan zich opgeven via de vrouwen organisatie waarvan men lid is of recht streeks bij.de: Provinciale Vrouwen Raad Zuid-Holland Phoenixstraat 66,2611 AM Delft Telefoon (015) 140536 (maandag t/m woensdag van 9.00 tot 13.00 uur. De bodebus

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9