iyUI Soms zorg om respekteren van menselijke waardigheid Bij Tourelle vindt u liet wei De S. J. Menheerschool te Middelharnis in Nieuwjaarsnacht goeddeels uitgebrand Nodig is.aandacht voor elkaar TOURELLE 10-50% koiling ^STHanSSenuui I Landelijk Bureau Windenergie Burg. Sleurink ontvangt Koppermaandagprent 'Ha, die haring!' Burg. Boonstra Dirksland in Nieuwjaarsrede: Burg. Sleurink in Nieuwjaarsrede: 67e Jaargang No. 6364 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 In z'n gisteravond uitgesproken Nieuwjaarsrede heeft burg. Boonstra van Dirksland uitgehaald naar mevr. Van de Vondervoort, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, die vlak voor Kerst het Zuidhollands college van Gedeputeerde Staten heeft gevraagd een ARHI-procedure te starten die tot toe deling van Goeree-Overflakkee aan de provincie Zeeland moet leiden. Dhr. Boonstra, daarover verbaasd, herinnerde in z'n toespraak aan het per 1 juli '91 in werking getreden Europees Handvest inzake lokale autonomie. Dat bevat bepalingen over de rechten van lokale overheden en strekt ertoe hun autonomie ten opzichte van de centrale overheid te beschermen en te versterken. Over plan nen en besluitvormingsprocedures die hen rechtstreeks treffen dienen de lokale autoriteiten tijdig en op gepaste wijze door de overheid te worden geraadpleegd, zo zegt het geciteerde Handvest. Dat vastgesteld hebbend vindt dhr. Boonstra dat het Ministerie misschien niet tegen de letter -, maar dan toch zeker tegen de geest van genoemd artikel heeft gehandeld. Er is - zegt dhr. Boonstra - nooit overleg geweest tussen het Ministerie en het gemeentebestuur en hij vindt dat getuigen van bestuuriijk onzorgvuldig handelen waarop een nadere bezinning dient te volgen nu de met zorg onderbouwde gemaakte keuze geheel overbodig lijkt te worden gemaakt. Zo ga je niet met collega-bestuurders om, stelde dhr. Boonstra verwijtend vast over de 'tamelijk lakonieke' mededeling van de staats secretaris dat het kabinet in april '94 al tot toedeling van ons eiland aan Zeeland zou hebben besloten. Vormde de provinciale herindeling een heet hangijzer 'in 's burgemeesters Nieuwjaarsrede, evenzeer gold dat voor de asielzoekerskwestie die in Herkingen tot heftige emoties had geleid. Daaraan terugdenkend stelde dhr. Boonstra met spijt vast dat het toen nogal eens aan menselijkheid heeft ontbroken, die mense lijkheid waartoe H.M. de Koningin in haar Kersttoespraak nog had opgeroepen, opgebouwd uit gevoelens van mededogen, van zorg en van liefde, krachten waarmee ideologieën van haat en vernietiging kunnen worden overwonnen. Ook dacht dhr. Boonstra in z'n toespraak terug aan de raadsverkiezingsuitslag die de confessionele partijen buiten de collegevorming hield. Dat zou aanleiding kunnen geven tot de gedachte aan een verschil in bejegening van confessionele organisaties, maar burg. Boonstra waarschuwde en zal waken tegen een zodani ge polarisatie. Diskriminatie op grond van godsdienst is als elke diskriminatie om welke reden dan ook, uit den boze. Niet in mineur -, maar toch vermanend tot waardigheid in alles, besloot dhr. Boonstra z'n toespraak met een vooruitblik op de herdenking van de bevrijding van mei 1945. Hij stelde de burgers van Dirksland de vraag of de demonen die nog steeds oorlog voeren alleen buiten Dirkslands grenzen aktief zijn. „Hoe wordt er in Dirksland soms met mensen omgegaan", was 's burgemeesters zor gelijke vraag. Het verzet tegen de aantasting van de menselijke waardigheid was in de oorlog niet algemeen. De meesten verkozen zo gewoon mogelijk door te leven en de burgemeester vroeg zich af of het verzet tegen de aantasting van de menselijke waardigheid nu al wél algemeen geworden is, nu we niet bang behoeven te zijn voor vervolging, martelingen en moordpartijen. „Soms maak ik mij daar wel eens zorgen over, ook in de Dirkslandse gemeen schap", bekende dhr. Boonstra... Vanaf 1 januari 1995 is het Landelijk Bureau Windenergie, gevestigd in Driebergen, gestart met de aktiviteiten. Het Landelijk Bureau Windenergie (LBW) geeft voorlichting en informatie over windenergie in Nederland en doet aan kennisoverdracht en public relations. Het LBW is een initiatief van NEWIN (Nederlandse Windenergie Vereniging), ODE (Organisatie voor Duurzame Ener gie) en de NOVEM (Nederlandse Onder neming voor Energie en Milieu). De doelstelling is het vergroten van het maatschappelijk draagvlak voor wind energie, zodat het streven naar 1000 MW vermogen uit wind in het jaar 2000 gere aliseerd kan worden. Daartoe wil het LBW opereren als katalysator temidden van alle faktoren in de Windenergie wereld. Het LBW is een onafhankelijke stichting, die juist daarom, onverdacht kan opereren. Vanaf 1 januari 1995 is het Landelijk Bureau Windenergie begonnen met de Windenergie Infolijn met als telefoon nummer (03404) 17760. Deze infolijn is bereikbaar van maandag t/m donder dag van 10.00 tot 14.00 uur. Bij de Windenergie Infolijn kunnen mensen terecht met hun vragen over windenergie. Buiten deze tijden is het LBW bereikbaar per fax, op nummer: (03404) 23663. Naast de windenergie infolijn beschikt het LBW ook over een gegevensbestand met uitgebreide informatie over wind energie. Publikaties over speciale onder werpen, algemene informatie over wette lijke procedures en onderzoeksgegevens zijn daar beschikbaar. Daartoe maakt het LBW gebruik van bestaande nationale en internationale gegevensbestanden. Het Landelijk Bureau Windenergie funk- tioneert als een spin in het web in de Ne derlandse windwereld. Zij ontwikkelt brochures, coördineert lokale initiatieven en probeert bestaande aktiviteiten aan elkaar te koppelen. Daarnaast initieert het LBW zelf aktiviteiten, die bestaande knelpunten moeten opheffen, zoals workshops, excursies en discussie bij eenkomsten over een speciaal onder werp. Zo zal in 1995 het LBW betrokken zijn bij workshops over de vergunnin gen, die gemeenten moeten verlenen aan windturbinebouwers en deelnemen aan beurzen. Op termijn zal het LBW aktief zijn in het onderwijs. Projekten voor basisscholen, technisch onderwijs met betrekking tot windenergie worden ontwikkeld om zo de implementatie van windenergie te bevorderen. SOMMELSDIJK OPHALEN OUD PAPIER Zaterdagmorgen 7 januari komen de le den van het Mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs, vanaf 8 uur. Wilt u het gebundeld langs de straat zetten? NU van Damesmode, Lingerie, panties, ondergoed, verpleegl<leding Winterstraat 5 Dirl<5land (01877)2450 Vertrek gemeente- sekretaris Oostflakkee Per 1 april zal de gemeentesekretaris van de gemeente Oostflakkee, de heer C. L. Derickx, de gemeente verlaten. De heer Derickx heeft een funktie aan vaard als senior adviseur bestuur ma nagement bij Bestuur Management Consultants (BMC), een organisatie adviesbureau dat zich met name richt op de overheid. De heer Derickx is drie jaar bij de ge meente Oostflakkee werkzaam geweest. Maaltijd voor 55-plussers in Oude Tonge Dinsdag 10 januari 1995 is er weer een winterse maaltijd voor 55-plussers in het Infocentrum aan de Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. Aanvang 12.00 uur. Een keer per maand organiseert de Stichting Welzijnswerk voor ouderen' deze maaltijd die geheel verzorgd wordt door vrijwilligers. Gezamenlijk een maaltijd nuttigen verhoogt de gezellig heid. Op het menu staat boerenkool met worst en een lekker toetje. De kosten zijn 5,00 per persoon. U kunt zich opgeven bij het kantoor van de stichting, tel. 1344 tot en met vrijdag 6 januari. De burgemeester van Middelharnis, mevr. J. G. Sleurink-Rabbinge, neemt op maandag 9 januari 1995 de traditionele Koppermaandagprent van het KVGO distrikt Rotterdam e.o. in ontvangst, om 16.00 uur in het gemeentehuis van Mid delhamis. Sedert 1981 heeft het distrikt Rotterdam e.o. de viering van een oude traditie, de 'Koppermaandag', in ere hersteld. Kop permaandag is een feestdag welke in de middeleeuwen door alle gilden gevierd werd. Het was de gewoonte om de eerste werkdag van de week die volgde op Driekoningen in 'ledigheid en vrolijk heid' door te brengen, waarbij 'de kop' (drinkbeker) vrolijk van hand tot hand ging. Toen de politieke betekenis van de gil den afnam, verdwenen ook de gewoon ten die met de gilden te maken hadden. Echter hield het drukkersgilde deze Kop- penmaandagviering in ere. Uniek bij het drukkersgilde is het ver vaardigen en anbieden van een rijm of koppersprent. Oorspronkelijk werden de prenten door de gezellen van hun 'heeren en meesters' aangeboden om op die wijze hun kennis en kunde aan te tonen, vergezeld van de beste wensen voor hun gezin en handel. Later werd de prent ook aangeboden aan de klanten van de druk kerij, die daarmee betrokken werden in de huldeblijken en heilwensen. In de tweede helft van de 19e eeuw wordt de prent meer een reclamemiddel voor de drukkerij dan een heilwens van de gezel len, waarmee langzaam een voorlopig einde komt aan een heel oude traditie. Toch verdwijnt de Koppermaandag vie ring nooit geheel in de vergetelheid. Na de tweede wereldoorlog beleeft de koppermaandagviering vanuit Drente een renaissance. De kopperprenten van nu vertonen naar vorm en uitvoering een veel grotere verscheidenheid dan de exemplaren van vroeger. Veelal is het een mengeling van traditie en nieuwe vormgeving. Gebruikelijk is om tegenwoordig de kop- perprent aan te bieden aan de burge meester van de plaats waar de Kopper maandagviering plaatsvindt. Dit jaar is dat de gemeente Middelharnis. Vorig jaar vond deze uitreiking plaats in de gemeente Heerjansdam, het jaar daar voor in Bergschenhoek. Om 16.30 uur zal de voorzitter van het distrikt, de heer A. Rijke de eerste kop permaandagprent aan de burgemeester mw. J. G. Sleurink-Rabbinge overhandi gen. De kopperprent symboliseert de ontsluiting van het eiland Goeree-Over flakkee door goede verbindingen met wegen. Kon men vroeger alleen via wa ter dit eiland bereiken, tegenwoordig is het door een goed wegennet in alle rich ting volledig ontsloten. Tevens heeft de kopperprent een duidelijke band met het verleden. De kopperprent is gedrukt door Drukke rij Kranse bv uit Sommelsdijk, naar een origineel, ter beschikking gesteld door dhr. D. C. Goekoop uit Goedereede, stansmes vervaardigd door Diacarb, het stanswerk en inlijsten is verzorgd door Binderij H. Kok bv. Vanwege de exclusiviteit wordt de prent slechts in een kleine oplage vervaardigd en in beperkte kring verspreid, boven dien worden alle prenten ingelijst en ge nummerd. De S. J. Menheerschool, gelegen naast het Middelhar- nisse gemeentehuis aan de Kon. Julianaweg, is in de vroege ochtend van zondag 1 januari goeddeels door brand verwoest. Het waren twee passanten die het vuur ontdekten en rond kwart voor 6 alarm sloegen waarop de brandweerploegen van Middelhamis en Sommelsdijk uitmkten. De ploeg van Middelharnis was in de Nieuwjaarsnacht behulp zaam geweest bij het herstellen van glasschade aan enkele winkels op het Zandpad, Sommelsdijk had eerder een contai nerbrandje geblust, maar voor het overige was het mstig geble ven. De ploegen, gealarmeerd om 05.45 uur rukten pas zondagmor gen resp. om 10.00 uur en om half 12 in, waarna de ploeg van Middelhamis nog'es terug moest om na te blussen omdat de mastieken dakbedekking het vuur weer had doorgegeven. Naar de oorzaak van de brand is maandagmorgen door de technische recherche een onderzoek ingesteld. Zonder dat daarvan de konklusie al bekend is - brandstichting wordt niet uitgesloten - mag worden aangenomen dat de brand binnen is begonnen. Toen de gealarmeerde brandweer en politie arriveerden waren alle ruiten al gesprongen en had het vuur zich door de toege treden zuurstof razendsnel door de hele school verspreid en het gebouw in lichterlaaie gezet. Het dak brandde geheel weg en van de 8 lokalen bleven er twee - aan de zijde van het gemeentehuis - voor de brand gespaard; die liepen overigens nog zware rook- en waterschade op; de overige 6 lokalen zijn met alle leermiddelen en inventaris totaal uitgebrand. De schade loopt in de miljoenen maar de eigenaar van de school, de gemeente Middelhamis, is wel verzekerd. De S. J. Menheerschool werd op 5 september 957 in gebruik genomen als Openbare MULO. De school is thans onderdeel van de Regionale Scholengemeenschap, ze zou in januari met twee noodlokalen worden uitgebreid. De leerlingen die deze week nog vakantie hebben zullen maandag in andere lokaliteiten les krijgen. Welke dat zijn zal in de loop van de week worden vastgesteld. De hulp van ande re scholen zal daarbij onontbeerlijk zijn. Deze maand is in bibliotheek Oude Tonge de tentoonstelling 'Ha die haring' te zien. Via teksten, foto's, scheepsmodellen en visserij-attributen wordt de geschiedenis van de Noordzeevisserij belicht. De visserij is al een zeer oude bron van inkomsten. Er wordt nog dagelijks vis gegeten en in de tijd van de nieuwe ha ring ofwel 'Hollandse nieuwe' komt de Noordzee weer in beeld. De tentoonstelling is samengesteld door het Visserijmuseum in Vlaardingen. Tijdens de openingsuren van de openba re bibliotheek bent u van harte welkom de tentoonstelling te bekijken. U hoeft hiervoor geen lid te zijn van de openbare bibliotheek. In haar gisteravond uitgesproken Nieuwjaarsrede heeft burg. mevr. Sleurink van Middelhamis naast de materiële voornemens voor 1995, vooral ook de morele wenselijkheden laten horen. Zo deed ze een beroep op vertrouwen en waardering voor elkaar omdat die de mensen dichter tot elkaar brengen terwijl de zo dikwijls getoonde onverschilligheid en wantrouwen mensen van elkaar verwijdert. In het nieuwe jaar 1995 wordt de bevrijding herdacht en dat legt - vindt de burgemees ter - een verplichting op ten aanzien van hen die gebukt gaan onder vervolging en onderdmkking. „Het gevaar dat ons mensen bedreigt zit in ons mensen zelf, in mensen die gelo ven in macht, in geld en bezit en in het recht om de sterkste te zijn", waarschuwde mevr. Sleurink. Zoals de groei en bloei van planten bepaald wordt door het gun stige of ongunstige klimaat, zo hangt de volle ontplooiing van een mens af van het geestelijk klimaat waarin hij leeft. Mevr. Sleurink riep op tot aandacht voor elkaar, een vriendelijk woord, een aandachtig oor, begrip en vertrouwen, zeker ook voor hen die op zoek zijn naar een thuis, een beetje zekerheid en menselijke warmte. Over de vraag of Goeree-Overflakkee Zuid Hollands moet blijven of Zeeuws moet worden gaf mevr. Sleurink ook haar mening. Haar lijkt het alsof Goeree- Overflakkee een speelbal wordt tussen Provincie en Rijk. Waarom steeds weer een uitspraak vragen als de kaarten al geschud zijn? vroeg ze zich af. Beter ware het, dacht ze, op Goeree-Overflakkee één gemeente Goeree-Overflakkee te vormen, een gemeente met een duidelijke stem of het nu Zeeland óf Zuid Holland zal zijn. De school in lichterlaaie. De brandweer van Middelharnis in aktie bij de aula. VOOR BEELD EN GELUID COMBS FOTO - VIDEO - STUDIO REPORTAGE - FOTOGRARE RQ ^^Q ^^Q OUDDOftP - Weslslraal 35 - Telefoon 101878) W 12 Fax 37 34 RENESSE - Prmishop - Hogezoom >72 - Telefoon fOl 116) 24 QO SOMMELSDIJK - Weslkrakeelstraa! 8 - Teleloon 101870) 8 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1