'Schuttevaer' Goeree-Overf lakkee bijna een eeuw oud Infomarkt betalings verkeer van 3 t/m 6 januari 1995 Politieberichten Goeree-Overflakkee Rabobank Middelharnis Waardering voor de artikelenserie van dhr Hoogzand Gezonheids- voordeel? pimpernel Rabobank. Aangenaam. oiE nam uaoER Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 OUDE TONGE - Dinsdag 27 december 1994 kwam de Koninklijke Schippersvereniging 'Schuttevaer', afdeling Goeree-Overflakkee in ledenvergadering bijeen in 'De Grutterswei' te Oude Tonge. Behalve de vele nautische aangelegenheden die kenmerkend zijn op deze schippers- samenkomst, werd er ook aandacht geschonken aan het werk van de heer David Hoogzand die met een forse artikelenreeks in 'Eilanden-Nieuws' de varende bevolking van Flakkee in het zonnetje heeft gezet. De heren schippers spraken, bij monde van de voorzitter, hun waardering uit voor dit omvangrijke werk. De heer Hoogzand, zelf aanwezig, mocht de kom- plimenten rechtstreeks in ontvangst nemen en hij kreeg de toezegging, dat bij verschijning in boekvorm van deze serie verhalen (het plan van de heer Hoogzand) de afdeling als sponsor hoopt op te treden. Economische opleving De voorzitter van de afdeling, schipper Jaap Boogaard van de 'Joma-B' mocht 24 personen begroeten (vorig jaar 22) en in het bijzonder werden de daaronder aanwezige drie gasten welkom geheten; t.w. de heer Ad Schouwenaar, voorzitter van de afdeling Hoekse Waard, mede werker bij R.W.S. Z.H., afdeling Scheep vaart zaken en de heer D. Hoogzand, de historicus zoals de heer Boogaard hem noemde. Ook kreeg het ere-lid, oud- schipper Huig Visscher een hartelijk welkom. De heer Boogaard sprak op deze 98ste ledenvergadering van de afdeling in zijn openingswoord, dat het achter ons lig gende jaar 1994 voor de beroepsvaart een jaar is geweest (vergeleken bij de voorgaande) waarin een economische op-leving heeft plaats gehad. Spreker hoopte dat deze tendens zich ook in 1995 voort zal mogen zetten, zodat de schip per weet waarvoor men vaart en dat met plezier mag doen. De KSV 'Schuttevaer' heeft dit jaar het Vaarwegenbeleidsplan III gepresenteerd en aan de nieuwe Minister van Verkeer, mevrouw Jorritsma overhandigd. „Dit plan is nogal professioneel opgezet en het bestuur van de afdeling G. en O. vindt het een goed plan en wanneer het uitgevoerd zal worden zullen er veel knelpunten in de toekomst worden opge lost", aldus de heer Boogaard. Daarbij dacht hij aan de lig- en overnachtings- plaatsen en het vaartijden besluit dat vol gend jaar van kracht wordt, een urgent geval waar veel aandacht aan besteed moet worden. 'Schuttevaer' timmert hiermede hard aan de weg, „maar de vaarwegbeheerders moeten evenwel de ligplaatsen creëren en aanleggen en dat gaat niet altijd even snel", aldus de voorzitter. Historie van de Flakkeese Binnenvaart De heer Boogaard haakte vervolgens in op de artikeicnserie in de regiokrant 'Eilanden-Nieuws', waarin de heer Hoog zand veel aandacht heeft besteed aan de Historie van de (Flakkeese) Binnenvaart. „Wij vonden dit zeer interessant en met name ook voor de oud-schippers die veel namen en plaatsen in herinnering hebben gebracht. Een vergelijking met de mo derne vloot van nu ontstaat er een beeld van de stormachtige ontwikkeling die we hebben mee- en doorgemaakt", aldus spreker. Hij dacht daarbij aan de schaal vergroting, de techniek en de omloop snelheid die een grote vlucht hebben ge nomen. De voorzitter bedankte de heer Hoog zand hier heel hartelijk voor. Hij noemde zijn werk een stuk promotie voor de Bin nenvaart. Later op de vergadering kwam hij nog even op deze zaak terug. Tenslotte bedankte de heer Boogaard de secretaris, de heer L. J. Bouwens voor het vele werk dat hij met grote inzet voor de afdeling verricht. „Volgens mij is het een grote hobby van hem geworden". Gladde toegangswegen Vervolgens stelde de heer Bouwens de notulen van vorig jaar, eveneens op 27 december, aan de orde en deed verslag van de correspondentie aangaande de voorstellen ingediend in deze genoem de vergadering. Een aantal van deze voorstellen werden gehonoreerd en een aantal niet. Bij sommige van deze zaken gaf de heer Schouwenaar een deskundige toelichting. In verband met deze aangelegenheden werd er op geattendeerd, dat gebleken is dat bij de vorstperiode van de laatste dagen niet wordt gestrooid op de toegangs wegen naar de haven van 's-Graven- deel. Het zal worden aangekaart. Over het marifoon-gebeuren betreffende kanaal 10 en meer andere kanalen, o.a. 74 kwamen veel vragen los en de heer Schouwenaar gaf ook hierom trent een toelichting. Drijvende steigers Op een klacht over de drijvende steigers in het Haringvliet is verbetering ingetre den. De steigers zijn nu verlicht en lig gen niet meer in het vaarwater. De bor den bij de haven van Stad aan 't Haring vliet, betreffende de invaart, zijn als ze er staan binnen 14 dagen weg. „Wat moet men daaraan doen?", aldus een vraag. Over de haven van Oude Tongc zijn er geen harde bewijzen dat deze aan de bin nenvaart onttrokken wt)rdt. Verslag van het bezoek aan het landelijk congres te Amsterdam werd door de voorzitter uitgebracht. Hij ging hier voor de eerste keer heen. „Het was heel goed voorbereid en men steekt er heel veel van op", was zijn mening. De penningmeester, de heer H. J. Hartog deed verslag van zijn beheer. Vorig jaar bleef er 718,08 in kas. Hij werd voor zijn werk dank gezegd, eveneens de kas- commissie, de heren R. L. Dingemans en W. Jelier. Zij adviseerden tot goedkeu ring. Ere-lid Huig Visscher bedankte voor de attentie die hij in het ziekenhuis mocht ontvangen. Voorstellen Voor de Regio Zeeland werden er enkele voorstellen ter tafel gebracht. O.a. over de marifoon-kanalen, de sluizen bij Ter- neuzen en overleg tussen de afdelingen met betrekking tot een eventuele fusie. Gesproken werd over een afdeling Noord en een afdeling Zuid. Vooreer het zover komt wil de afdeling Goeree-Overflak kee de 100 jaar volmaken. Dat is over twee jaar en dan kan men nader deze zaak bezien. Eerst de 100ste vergadering van de afdeling G. en O. uitzitten was de mening van allen. De voorzitter bracht het havengeld van Den Bommel ter sprake. Voor één dag liggen moet men het 14-dagen tarief be talen. De Gemeente Oostflakkee zal hier over worden aangesproken. Voor één dag liggen één dag betalen en niet het bedrag van een of twee weken was de mening van de vergadering. Het gebeurt meer in den lande en over deze materie is landelijk overleg gepleegd, aldus stemmen uit de zaal. Verder werd er nog gesproken over een fietsbrug bij Delft die vertraging geeft; over een afloop mogelijkheid van de schepen bij de Kinderverlatenbrug bij Hoogkerk; minder ruimte houden tussen de schepen bij het afmeren. Op voorstel van het bestuur werd Ere-lid en oud-secretaris Huig Visscher afge vaardigd naar het congres te Rotterdam op 11 en 12 mei 1995. Andere afgevaar digden kunnen zich (liefst jonge schip pers) bij het bestuur melden. Huldiging De secretaris is in het archief aan het spitten geweest en het bleek dat schip per H. V. d. Vliet 40 jaar lid is van de afdeling. Hij kreeg van de voorzitter Oók in het nieuwe jaar 1995 houdt borstvoedingsorganisa tie La Leche League weer haar informa tie-bijeenkomsten voor aanstaande en voedende moeders. GOEDEREEDE: dinsdagavond 3 januari om 20.00 uur (Geuzenpad 30). SOMMELSDIJK: woensdagavond 11 Januari om 20.00 uur (nader bericht volgt t.z.t.). In Goedereede is het onderwerp: 'Ge zondheidsvoordelen voor moeder en kind". Welkom. Voor hulp en/of informatie over borst voeding kun je kontakt opnemen met: Anneke Akershoek, (01879-2498). Carla van Gils, (01873-1716). Joke Kamp, (01873-2763). Wij verhuren ook de elektrische kolf. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis. met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. HOE OUO li DF eiWEL? Ik las over de vondsten van oude papy- rusrollen aan de Dode Zee en van bijbel teksten op kleitabletten bij Jeruzalem die zo'n 27 eeuwen oud zouden zijn. Ik dacht dat onze Bijbel door de Apostelen ge schreven werd en aangevuld was met Joodse boeken uit die tijd. Antwoord: U denkt voornamelijk aan het Nieuwe Testament, doch bij bedoel de vondsten van oude teksten gaat het om delen van het Oude Testament, want dat is gebaseerd op (later vertaalde) He breeuwse geschriften van mogelijk (veel) méér dan acht eeuwen vóór Christus, ge zien de ouderdom van diverse fragmen ten die gelijk zijn aan de Thora en kun nen stammen uit de historie der Joden lang vóór en na de uittocht uit Egypte. Het O.T. omvat slechts een deel van de oorspronkelijke oud-Israëlische teksten. Een aantal moet mondeling zijn overge leverd, daar er destijds al veel kleitablet ten en papyrusrollen door oorlogen, na tuurrampen, branden in archieven bi bliotheken en helaas moedwillige vernie tiging door andere volkeren verloren gin gen. Er wordt in de Joodse Thora name lijk verwezen naar ons onbekende Hei lige Boeken. Wel zijn ons overgeleverd: de Wet (5 boeken), de Profeten, en de Geschriften w.o. de ons bekende Psal men, Job, de Spreuken, Ruth, het Hoog lied, Prediker, Klaagliederen, Esther, Da niël, Ezra, Nehemia en Kronieken. Van oudsher bestond onenigheid over het wel of niet opnemen van zekere teksten in de Bijbel. De toetsing door Joodse schrift geleerden is né Christus voortgezet d.m.v. concilies en vaststelling van de 'canon' (maatstaO van de R.K. kerk en later ook van andere kerken. Het Hoog lied is bijv. alléén aanvaard omdat het aan koning Salomo werd toegeschre ven. De zg. Apocriefe boeken zijn door de meeste kerken uitgesloten, daar zij minder betrouwbaar en zelfs ongeloof waardig werden bevonden. In de kloosters gingen monniken de Heilige Boeken overschrijven, zodat er (na vele jaren) komplete geschriften in omloop kwamen. Dankzij de uitvin ding van de boekdrukkunst verscheen op 10 januari van het jaar 1477 te Delft de éérste gedrukte Bijbel in de Neder landse taal. iiaOIE KMËl Waar vind ik gegevens over Israël voor mijn studie? Antwoord: Bij het Informatie docu mentatiecentrum Israël, Postbus 11646, 2502 AP Den Haag, tel. (070) 3646862 en het Israëlisch Verkeersburo, Wijde Kapelsteeg 2, 1012 NS Amsterdam, tel. (020) 6249642 (niet op zaterdag, zondag en Isr. feestdagen). Van wie is de uitspraak over een vader die veel kinderen grootbrengt, maar in armoede achterblijft als zij later rijk zijn geworden Antwoord: Dat was onze grote dichter Nicolaas Beets. In zijn Verzamelde Ge dichten vinden wij de woorden: „Eer brengt een arme Vader met vreugd zes kind'ren groot, dan dat zes rijke kind'ren hem koest'ren in de nood." En deze waarschuwing geldt helaas nog voor véél kinderen in onze tijd... HULiTMUNdOUlU Kunt u nagaan wat het rare verschijnsel op bijgaand hulstblad met bruine stippen en verdikte nerven veroorzaakt? Antwoord: Op de toegezonden bladeren heeft de hulstvlieg gaatjes geboord. Dat zijn die bruine plekjes, want daar zijn eitjes gelegd. Uit zo'n eitje komt een larfje dat in het blad mineert. Dat wil zeggen: het graaft gangen onder de op perhuid van het blad in de richting van de hoofdnerf. Nu u verder geen aantas tingen in uw hulstboompje kon ontdek ken, kunt u volstaan met het afknippen en verbranden van dgl. bladeren. HEdiTPOT Ik wil een kerstgift overmaken aan het Leger des Heils, maar het Amsterdamse hoofdkwartier geeft geen gehoor. Is dat soms verhuisd? Antwoord: Ja, dat huist nu aan de Spoordreef 10, 1315 GN Aimere, tele foon (036) 5398111Het gevraagde post- gironummer luidt 37071 en het bankre keningnummer is: 70.70.70.171 t.n.v. Leger des Heils, Aimere. de Schuttevaer-speld. Een sierkaars met daarop aangebracht '40 jaar Schuttevaer' was er voor de heren Huig Kik (41 jaar lid). Leen de Korte (40), Adrie Grinwis (41) en Johan Boogaard, 42 Jaar lid. De heer Hoog zand kreeg van de afdeling uit waar dering een fles, vanzelf met inhoud, 't Ging onder applaus. De heer Hoogzand bedankte voor de uit nodiging en de aardige attentie. De heer Hoogzand vertelde hierbij dat de verhalen weleens een foutje bevatten. Maar hij is van plan alle artikelen samen te bundelen en dan in boekvorm uit te geven. De fouten worden dan bijge schaafd. In de loop van volgend jaar is het plan dit boek uit te brengen. De heer Hoogzand deed daarbij een beroep op de schippers om hun foto's nogmaals ter be schikking te stellen. Het is beslist een zeer waardevolle aanvulling van de ge schreven tekst. Spreker vertelde dat hij op een plezierige wijze dit werk heeft verricht met veel medewerking en veel correspondentie met een lovend karakter heeft ontvangen. De voorzitter deed hierna, namens de afdeling de toezegging dat 'Schuttevaer' Goeree-Overflakkee als sponsor op wil treden. Men ziet met verlangen naar de verschijning uit. De heer Hoogzand toonde zich dankbaar voor de toezeg ging- (Zijn adres is: Hyacinthenstraat 8, 3245 CN Sommelsdijk). Tot slot werd nog gewezen op levensge- vaariijke situaties voor jachten bij Wil lemstad (Volkeraksluizen). Een oud- schiper zag van de zomer een jachtje vlak voor een binnenschip oversteken. Hij en zijn vrouw hielden hun hart vast. De schippers weten van deze situaties af en zij hopen dat de pleziervaart deze gevaadijke toestanden gaan onderkennen en zich bewust zullen worden van het gevaar voor hen zelf en de beroepsvaart. De diefstallen nemen hand over hand toe en een .schipper deed een beroep op zijn collega's om elkaar goed in de gaten te houden. Bijv. elkaar waarschuwen als men weg gaat en ook bij het zien van onraad. De voorzitter wenste vervolgens allen een goede jaarwisseling en een goede vaart in 1995. De Rabobank biedt steeds meer mogelijkheden om het betalings verkeer, zowel voor bedrijven, particulieren, verenigingen en stichtingen, zo efficiënt mogelijk in te richten. De betaalautomaat en Telebankieren zijn hier de bekendste voorbeelden van. Er zijn echter nog meer mogelijkheden voor een kostenbesparend en efficiënter betalingsverkeer. Deze mogelijkheden willen wij u graag laten zien op onze infomarkt betalingsverkeer. Na de opening van de infomarkt op 3 januari a.s. om 19.30 uur in de bankhal van de Rabobank Middelharnis heeft u tevens de mogelijkheid om uw nieuwjaarswensen uit te wisselen. Rabobink Q Wij heten u van harte welkom. Geldverzamelaars/ Goochelaars/Dieven Op vrijdagmiddag 23 december werd er aangifte gedaan door twee winkeliers be treffende het volgende feit. Er kwamen twee personen hun winkel binnen, 1 vrouwspersoon, lang kastanjebruin ge verfd haar, opgestoken, getinte huids kleur, 1.65 m lang, geen bril, ongeveer 40 jaar oud, kleding: halflange zwarte leren jas, legging donkerbruin. 1 manspersoon: kort zwart gegolfd haar, achterovergekamd, vierkant mollig gezicht met dikke zwarte wenkbrauwen, zwarte snor, geen bril, getinte huids kleur, tussen 185-190 m lang, ongeveer 90-100 kilo, leeftijd geschat ongeveer 43 jaar, kleding lange wollen blauwe jas, witte blouse en donkere stropdas, (Ara bisch type) spreekt gebrekkig engels. Werkwijze: Manspersoon spreekt ge brekkig engels en koopt soms iets van weinig waarde. Probeert dan voor ver zameling briefjes van 100 tot 250 te ver krijgen dcxjr te wisselen. Laat hierbij ook geld zien. Doet vreselijk druk met geba ren. Later blijkt dan dat er toch geld uit de kassa weg is. Vrouw spreekt heel wei nig en in een vreemde taal. Betrokkenen verdwenen in een zwarte personenauto. Eventuele getuigen die nog niet gehoord zijn door de politie worden verzocht zich te melden bij de politie. Betrokken ver dachten zijn in ieder geval geweest in de plaatsen Middelharnis en Stad aan 't Ha ringvliet. Gladheid door ijzel Zondagavond vonden er op het gehele eiland nogal wat kleine aanrijdingen plaats tengevolge van de ijzel. Er werd met man en macht op doorgaande wegen gestrooid. Het duurde tot ongeveer 02.30 uur voor het verkeersprobleem was op gelost. Bij de politie kwamen ongeveer 40 telefoontjes binnen van mensen die om informatie vroegen voor wat betreft het rijden over de weg. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak woning Donderdag 22 december in de middag uren vond er een inbraak plaats in een woning aan de Weesmolenstraat te Oolt- gensplaat. Vanuit de woning zijn diverse zaken gestolen. Getuigen die nog niet door de politie zijn gehoord worden ver zocht kontakt op te nemen, tel. (01870) 88777. Inbraak Bij een inbraak in de avonduren van 26 december bij Boerenbond in Oude Tonge zijn een 27-jarige man en een 24- jarige vrouw uit Rotterdam aangehou den. De verdachten zijn ingesloten in het bureau en er wordt een onderzoek inge steld. Vuurwerk Afgelopen dinsdag bleek een winkelier in Oude Tonge te veel vuurwerk te heb ben. Er werd 357 kg. vuurwerk in beslag genomen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Aantreffen gewond persoon Maandagmorgen 26 december omstreeks 06.45 uur werd aan het Beneden Zand pad te Middelharnis een manspersoon aangetroffen met een flinke hoofdwond en buiten bewustzijn. Vermoedelijk was deze persoon ten val gekomen door de ijzel. Per ambulance werd betrokkene vervoerd naar ziekenhuis Dirksland. Daar bij de politie de naam van betrok kene niet bekend was is de lokale om roep ingeschakeld. Na een aantal tele foontjes bleek dat er toch een persoon werd vermist. Hij voldeed aan genoemd signalement. Later is bedoeld persoon (eigenaar van een horeca-onderneming te Middelharnis) overgebracht naar het Dijkzigtziekcnhuis. Mochten er getuigen zijn die een en ander hebben gezien, dan worden zij verzocht kontakt op te nemen met de politie. Aantreffen gestolen personenauto Op maandag 26 december werd er een gestolen personenauto, merk Opel Ka- dett, kleur bruin aangetroffen op de par keerplaats naast de Technische School te Middelharnis. Deze auto bleek gestolen te zijn in Amersfoort. Diefstal aanhangwagen Tussen vrijdag 23 december en zaterdag 24 december werd er een aanhangwagen die geparkeerd stond in de Ring te Mid delharnis gestolen. Op de grijze huif staat nog vaag Bloemenhuis Marieke te lezen. Wie heeft de aanhangwagen ge zien. Aanrijding met gewonde In de nacht van zaterdag 24 december op zondag 25 december vond er een eenzij- ding ongeval plaats op de Oudelandse- dijk tussen Sommelsdijk en de Water toren te Dirksland. Een bestuurder van een personenauto, een jongeman uil Stellendam, raakte de macht over zijn auto kwijt in de bocht en kwam tot stil stand tegen een boom. Hij raakte daar door beklemd in het voertuig. De brand weer haalde hem uit de auto en hij werd per ambulance vervoerd naar het zieken huis te Dirksland, alwaar men konsta- tecrde dat hij een gebroken been en een gebroken arm had. Verder vielen de ver wondingen gelukkig mee. Diefstal auto Tussen dinsdagavond 20 december en woensdagmorgen 21 december werd er een personenauto, merk Ford Escort, kleur rood en voorzien van het kenteken FH-GR-83 gestolen, die stond gepar keerd in de Kon. Julianaweg te Middel harnis t.h.v. de Ford-garage. Poging inbraak In de nacht van woensdag 21 op donder dag 22 december werd bij een fotospe ciaalzaak in de gemeente een poging tot inbraak gedaan. Een getuige had een rode auto gezien met een kentekencom- binatie beginnend met FM-??-??. Een inzittende had met 'iets zwaars' tegen de ruit geslagen, waarna het alarm in wer king werd gesteld. Hij stapte vervolgens in en beiden reden snel weg. Eventuele getuigen worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. Inbraak Donderdag 22 december omstreeks 05.45 uur is ingebroken bij een garage bedrijf in Middelharnis. Ontvreemd wer den diverse autoradio's en vermoedelijk een aantal kentekenbewijzen. Vuurwerk Bij een bedrijf in Middelharnis bleek bij controle dat er teveel vuurwerk aanwezig was. In totaal werd 362 kg. vuurwerk in beslag genomen. GEMEENTE GOEDEREEDE Ontzetten van verdachte na aanrijding Eveneens in de nacht van vrijdag op za terdag werden er vernielingen aangericht aan bloemenbakken op de Dorpstienden te Ouddorp. Door 2 beveiligingsbeamb ten, die daartoe bevoegd zijn, werd een dader aangehouden teneinde die over te geven aan de politie. Echter een groepje jongelui ontzette verdachte en die nam de benen. De andere jongelui verdwenen in hun auto richting Hellevoetsluis en konden na een achtervolging worden aangehouden te Rockanje door de politie Hellevoetsluis. De jongelui werden over gebracht naar het politiebureau te Helle voetsluis en tegen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Diefstal auto Bij de ingang van Port Zélande werd dinsdagavond een rode Nissan Patrol ge stolen. GEMEENTE DIRKSLAND Lekgestoken banden In de nacht van zondag 25 december op maandag 26 december werden er vier banden lekgestoken van een personen auto, merk BMW, kleur rood, die stond op de Noord Spuidijk te Dirksland. Aanrijding met letsel Deze vond plaats op de Zuiddijk te Her kingen. Een bestuurder van een perso nenauto haalde een aldaar rijdende brom fietser in en kwam daarbij in de berm aan de linkerkant van de weg terecht. Door enkele stuurkorrekties van de per sonenauto raakte deze in de slip en kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. Bestuurder van de personen auto werd met een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen per ambulance vervoerd naar het ziekenhuis te Dirks land. Vernieling In de Kerstnacht hebben 3 a 4 jongens een zonnescherm aan de voorzijde van een winkel aan het Schelpenpad ver nield. Mocht u iets gezien of gehoord hebben, neem dan kontakt op met het politiebureau in Middelharnis. Inbraak In de nacht van dinsdag 27 op woensdag 28 december werd er ingebroken in de Ned. Hervormde Kerk aan de Ring in Dirksland. Er werd o.a. geld weggeno men. ONTWERP ADVIES AANLEG ONDERHOUD Tel (01876) 94 20. Herkingen K^ tutnarchitektuur hov»ni»rsb9drijf b.v.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 22