NIEUWE BOEKEN r A.O.C. Zeeland e.o. Leerlingen Ouders/verzorgers Stagebieders T,en gezond 1995 jeugd' hoekje €)oni^o van Oom Ko lokatie Sommelsdiik Dagboek van een Stellendamse Indië-ganger Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 In de afgelopen weken verschenen bij uitgeverij De Banier te Utrecht weer nieuwe uitgaven. Titels en verdere gege vens kondigen we hieronder aan. Ds. J. J. Poort, Kom over en help ons. In de voetsporen van Paulus, langs ze ven plaatsen in Griekenland. Paper back. Geill. 72 pag. Prijs 19,50. Dominee Poort, de vroegere legerpredi kant, is bij velen niet geheel onbekend. Niet het minst door zijn talrijke publika- ties. Ook kennen velen hem als reislei der. Enige tijd geleden reisde ds. Poort in de voetsporen van Paulus door Grieken land; hij bezocht met name de zeven plaatsen aldaar die de apostel Paulus ooit tijdens zijn tweede zendingsreis aandeed. In dit boekje zijn ds. Poorts ervaringen opgetekend. Bijbelse gegevens komen in een aktueel licht te staan. De fraaie kleu renfoto's die zijn opgenomen, verduide lijken het geheel nog eens extra. Ds. J. J. Poort, Van mij mag u blijven. Geniet. 32 pag. Prijs 6,-. Dit deftig uitgegeven boekje is als her denkingsboekje klaar gemaakt ter gele genheid van het 40-jarig predikantschap van ds. Poort in november jongstleden. Dominee Poort beschikt over een groot opmerkingsvermogen zodat kleine, sub tiele, maar dikwijls zo veelzeggende din gen hem niet ontgaan. De inhoud van dit boekje laat daarvan iets merken. Ds. G. H. Kersten, Gegeven en geno men. Gebonden. 98 pag. Prijs 27,50. Deze bundel bevat preken en overden kingen, alle naar aanleiding van het boek Job. Slechts enkele van de hier gepubli ceerde preken zagen, volgens medede ling van de uitgever, ooit eerder het licht. Van dominee Kersten (overleden in 1948) is bekend dat hij kort en zakelijk preekte. Overigens ging dat bij hem niet ten koste van het geestelijk gehalte. Beide elemen ten blijken ook in dit boekje weer. Het verbindende thema van deze bundel is de beproeving van de rechtvaardigen, 'bedoeld als Gods lof, eer en heerlijk heid'. Dr. R. ten Kate en dr. C. A. Tukker, Enige nieuwtestamentische apocriefe geschriften (II). Paperback. 126 pag. Prijs 22,50. Al eerder verscheen bij De Banier een deel apocriefe geschriften uit de na-bij belse tijd - toen rond het thema van de vroegchristelijke Mariologie, de gedach- ]iaU OUD tN NIEUlfl De beste wensen voor alle mensen, lezer of puzzelaar. Hier is dan alweer de laat ste aflevering van dit jaar. Met oudjaar kijk je allicht terug naar de afgelopen maanden van 1994. Wat heeft jou dit jaar gebracht? Ach zal een lezertje zeggen: In dit jaar moesten we mijn vader begraven. Vreselijk is zoiets, helaas voor sommige kinderen op ons eiland werkelijkheid. O man vertrouwt een ander je toe: Het is toch zo droevig bij ons. Mijn moeder is opgegeven, er is eigenlijk niets meer aan te doen. Een ander heeft gelukkig geen last van deze zaken, alles gaat voor de wind, dankbaarheid tekort! Voorspoed: We hebben het nergens aan verdiend! Waardeer het maar. Wat onze jeugdboek betreft hopen we op een fijne rubriek met variatie in allerlei puzzels. Onderzoek Gods Woord maar goed, 't is oud en blijft toch altijd weer nieuw. December 5 Het thema voor deze laatste is, hoe kon het eigenlijk ook anders, oud en nieuw. Zoek in de Heilige Schrift op of het over iets ouds of iets nieuws gaat. Tel de nummers van de vragen die over oude dingen gaan op, zet dat getal even apart. Vervolgens tel je alle nummers van vra gen die iets nieuws als antwoord hebben op. Schuif dit getal tegen het eindant- woord van de ouden aan: Welk getal lees je dan? De vragen 9-a en 9-b tellen ge woon voor 9 mee, bij elkaar 18 dus. 1De ogen van Israël/Jakob (Gen. 48:10). 2. Hoe zagen de kleren, wijnzakken, schoenen en het brood van de Gibeo- nieten eruit? (Joz. 9:12-b en 13-b). 3. Wat voor een koning stond er in Egypte? (Ex. 1:8). 4. Wat is er met Jeremia's vlees en huid gebeurd? (Klaagl. 3:4). 5. Met welke touwen bond Delila Sim- son?(Rich. 15:13). 6. Hoe was het graf waar de Heere in gelegd werd? (Matt. 27:60). 7. Op wat voor wagen werd de ark gezet? (1 Sam. 6:7). 8. De heilige stad, hetJeruzalem (Openb. 21:2). 9. a. De dorsslede uit Jes. 41:15. b. Ht)c zijn de gwderticrenheden des Heeren elke morgen? (Klaag. 3:23). 10. Wat voor een hart en geest hebben wij nodig? (Ezech. 36:26). 11Het zwaard van Isni Benob (2 Sam. 21:16). 12. Iemand die oude wijn drinkt. Van welke wijn zegt zo iemand dat die beter is? (Luk. 5:39). 13. Welk kleed scheurde de profeet Ahia? (1 Kon. 11:30). 14. Als je huis zo is, hoefje niet mee om in de oorlog te vechten (Deut. 20:5). Van Jolanda v. d. Wende (Ouddorp) nu een raadsel dal oi)k mei oudjaar ic maken heeft. Wat ontslaat dr-o-- de begin letter van elk antwoord achter elkaar te schrijven? Doe maar lekker suiker over de oplos sing en... smullen maar! December F Zwaardwalvis Kleur------------- Bijenhouder Getal Zangstem Bakinrichting Bloem Deel v. d. voet Deel v.h. gezicht - - - Kaartenboek Vrucht Deel v.d. hand Boom Rivier Land Orgaan Dier Kookgerei December G Als extraatje nog een plaat met allerlei spreekwoorden. Weet jij welke er alle maal uitgebeeld worden? Wil je gelijk aangeven in welke hoek van de tekening je ze vond? Dus b.v. A: De bokkepruik ophebben en b.v. D: Van de regen in de drup komen. Tot slot Het is weer aan het eind van de maand. Sturen jullie je oplossingen maar weer op naar: Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws Postbus 8,3240 AA Middelharnis Ik ben benieuwd of daar nog nieuwjaars brieven bij zitten. En je weet het... ze worden gegaran deerd beantwoord, bij leven en gezond heid uiteraard! Tenslotte nog een vraag aan Roland Trommel (Oude Tonge) en aan Jaco- nrijn Brinkman (Stellendam): Willen jullie me eens schrijven wanneer je jarig hoopt te zijn? Dan word je als het zover is in de krant gefeliciteerd. Allemaal een goede jaarwisseling ge wenst! ten over Maria, de moeder des Heeren, dus. Dit tweede deel gaat over wat de apocriefen te berde brengen over Pontius Pilatus, de romeinse stadhouder ten tijde van het nieuwe testament. Dr. R. ten Kate, classicus van professie, vertaalde de Griekse teksten; dr. C. A. Tukker, her vormd predikant te Epe, nam de Latijnse geschriften voor zijn rekening. Het geheel van deze teksten bestrijkt een tijd vanaf het begin van onze jaartelling tot plusminus de twaalfde eeuw. Deze heel interessante bundel zou mijns inziens nog aan wetenschappelijke waarde heb ben gewonnen als er een ruimere verant woording betreffende (vermoedelijke) oorsprong, schrijver(s) eir/of wijze van vertaling was meegegeven. Desondanks: met name voor de geïnteresseerde uiterst boeiend! John Bunyan, Wedloper naar de hemel. Paperback. 75 pag. Prijs 14,75. John Bunyan behoef ik bij u niet te inü^o- duceren - zozeer is hij bekend van zijn geschriften als 'De Christenreis', 'De Christinnereis' en 'De Heilige Oorlog'. Dit is één van zijn minder bekende boek jes, oorspronkelijk 'The heavenly foot man' geheten. Opnieuw vertaald uit het Engels en van een inleiding en aanteke ningen voorzien door drs. H. van 't Veld te Veenendaal. De beeldende titel zegt al iets van de inhoud. Maar des te meer de ondertitel: 'Een beschrijving van de man die de hemel bereikt, eveneens van de renbaan waarin hij loopt, de bakens die hij passeert, ook enige aanwijzingen hoe te lopen om de prijs te behalen'. U be grijpt: deze metafoor wijst op een geeste lijke werkelijkheid, beter nog: een gees telijke aktiviteit. Bunyan ontleende zijn beeld met name aan de woorden uit 1 Kor. 9 vers. 24. Leest u het maar na... Evenals andere boeken schreef Bunyan ook dit werkje tijdens één van de perio den dat hij wegens zijn prediking gevan gen zat. Een heel pastoraal geschriftje! Zeer aanbevolen! William Guthrie, Wat is een waar ge loof? 64 pag. Prijs 14,75. Guthrie was een Schots predikant die leefde van 1620 tot 1665. Met name door de prediking van de bekende Samuel Rutherford kwam hij tot bekering. Hij is met name bekend geworden door zijn in 1658 gepubliceerde boek 'The Chris tian's Great Interest', door Jac. Koelman vertaald in het Nederlands: 'Des chris tens groot interest'. Een uiterst lezens waardig geschrift dat al voor velen tot zegen geworden is. Het boek handelt over wie een christen is en hoe een zon daar een waar christen worden kan. Vooral tracht hij een antwoord te geven op de belangrijke vraag: „Hoe kan ik weten of ik een zaligmakend aandeel in Christus heb?' Het nu verschenen boekje 'Wat is een waar geloof?' geeft in sterk verkorte vorm dé inhoud van Guthries grote boek weer. Mijn advies: lees dit kleine werkje - wellicht krijgt u er smaak in daarna het andere te gaan lezen - en de inhoud ervan voor uzelf te over wegen... Rik Valkenburg, Ondergronds verzet. 176 pag. Met losse plattegrond van de gangen in de Sint Pietersberg. Gebonden. Prijs 45,-. Rik Valkenburg is enige tijd geleden overleden. Talloos veel publikaties had hij op zijn naam. Wellicht is dit zijn laat ste geweest. Het is het door de heer Valkenburg aan het papier toevertrouw de verhaal van ing. W. L. C. van Schaïk over de illegale transporten door de grot ten van de Maastrichtse Sint Pietersberg in de jaren 1940-1944. Het is een voor naam uitgegeven boekwerk geworden, met tal van fraaie foto's. Wie zich inte resseert voor de bezettingstijd, voor Maastricht of voor het fenomeen van de kalkmergelgrotten, zal dit boek graag willen lezen. Tot slot nog twee uitgaven van uitgeve rij Den Hertog b.v. te Houten. Het personeel van het Ds. B. van der Heiden, De geestelijke wapenrusting. Gebonden. 119 pag. Prijs 21,90. De schrijver is predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Hardinxveld-Gies- sendam. In dit boekje zijn een twintigtal meditaties over Efeze 6 vers 13-17 ge bundeld: „Daarom neemt aan de gehele wapenrusting Gods, opdat gij kunt we- derstaan in de boze dag en alles verricht hebbende, staande blijven". In de geeste lijke strijd van Gods kinderen komt het in alles aan op het hanteren van de wape nen, de 'geestelijke wapenrusting' dus. In dit boekje komen de diverse aspekten daarvan op pastorale wijze aan de orde. W. B. Kranendonk, G. Saldenus. Pre dikant en dichter. Gebonden. Geïllu streerd. 110 pag. Prijs 19,50. Guiljel- mus Saldenus (overl. in 1694) was een prediker die gerekend kan worden te behoren tot de beweging van de Nadere Reformatie. Hij was een ijverig prediker, daarnaast ook dichter en tevens publi ceerde hij wel dertig geschriften. Een naar hem genoemde reformatorische school voor voortgezet onderwijs te Amersfoort houdt de gedachtenis aan zijn persoon en werk levend. Vooral met het oog op de leerlingen van die school is dit eenvoudige, maar heel informatie ve boekje geschreven. Het is met veel il lustraties gelardeerd. Het is goed dat dit werkje, naast de recente dissertatie van ds. G. van den End over Saldenus, ver scheen. Middelharnis, J. M. J. Kieviet Cees van de Ree uit Stellendam vertrok op 11 februari 1949 als sergeant gewonden- verzorger naar Nederlands tndië. In een dagboek heeft hij verwoord wat dat voor hem heeft betekend en hoe hij zijn verblijf in de tropen heeft ervaren. Z'n pennevruchten zijn gebundeld en, met toestemming van dhr van de Ree, hopen we zijn dagboek in de komende maanden te verhalen. -49- De treinreis van Batavia naar Buitenzorg Met een matige snelheid vervolgt de trein de reis door een ongelooflijk mooi landschap. Langs ravijnen en schitterende berghellingen. We passeren talrijke kampongs, omgeven door hoge palmbomen en fris groene varens. Ondanks de vcniioeidheid en dorst (er is niets te krijgen om de dorst te lessen) genieten wc intens van deze treinreis. Het is bloedheet in de trein en we transpireren als wcrkpaardcn, maar deze onge makken worden rijkelijk gccompen.seerd bij het zien van zoveel natuurschoon. Met grote ogen hang ik uit het coupcraam en dat niet alleen om wat frisse lucht op te vangen, maar ook om het voorbij glijdende landschap als het ware in te 'slurpen', om het voor altijd in mijn geheugen vast te leggen. Het .schijnt of West Java een nog weelderiger plantengroei heeft dan Oost Java. Bij het passeren van een aantal kampongs worden wc door de inlan ders met gejuich begroet. Blijkbaar heeft hier de haat tegen de 'Belanda's' nog geen voedingsbodem ge vonden. Bij het zien van al dit natuurschoon denk je aan Holland, waar de winters zo koud, naargeestig en troosteloos kunnen zijn. Je reali.seert je, dat als je laat in de herfst terug zult zijn en de winter spoedig zal volgen, dat het niet mee zal vallen om aan het klimaat te wennen. Aankomst te Buitenzorg Om 15.30 uur bereiken we het station van Buiten zorg, waar het bord op het station laat zien, dat de plaatsnaam thans Bogor is. Als eerste verlaat ik per jeep het station om een in de trein onwel geworden soldaat naar de garnizoenszie kenzaal over te brengen. Bij terugkomst op het station waren de tirailleur compagnieën reeds vertrokken. Onze stafcompagnie is de laatste eenheid die naar het nieuwe bivak wordt overgebracht. Direkt na aan komst renden we naar de mandiehokken om al het stof en zweet weg te spoelen. Het was een lange en vermoeiende dag en reeds om20.00 uur ligt vrijwel het gehele bataljon onder de klamboe. Woensdag, 16 augustus Een nieuw begin Op deze eerste dag in Bogor valt er heel wat te orga niseren. De medische verzorging moet ook weer op poten worden gezet, want de bekende tropenkwaaltjes gaan onverminderd voort en storen zich niet aan over plaatsingen. Dokter De Neef moest in Soerabaja ach ter blijven en dus heb ik de taak de medische verzor ging van het bataljon te regelen. Een nogal verant woordelijke en verre van gemakkelijke taak, die veel energie en inzet zal vragen. Direkt na het ontbijt be geef ik me naar de garnizoensarts om met hem te overleggen hoc wc de zaken zullen aanpakken. Er wordt afgesproken dat ik medicijnen, vcrbandmidde- len en wat instrumentarium in bruikleen krijg en met behulp van de gewondenverzorgers het ziekenrapport voor ons bataljon zal verzorgen. Voor moeilijke of spoedgevallen zal ik met de garnizoensarts kontakt opnemen. De administratieve afwikkeling van de medische bescheiden komt geheel voor mijn reke ning. Hiervoor zal ik nadere instrukties krijgen van de subarts in Batavia, die ik dan ook regelmatig zal moeten bezoeken. Korporaal Bouman heeft inmiddels een vertrek ingericht waar we poli kunnen houden en om 16.00 uur werden de bekende behandelingen her vat. Donderdag, 17 augustus Het nieuwe bivak Het kamp, waarin we zijn ondergebracht, ziet er van buiten vriendelijk uit. De beschikbare ruimte voor de legering is echter beperkt. Meubilair is vrijwel niet aanwezig, zodat hel veldbed dienst dt^t als slaap- en zitplaats. Het aantal mandiehokken is ook beperkt en bovendien is het met de aanvoer van water slecht gesteld. De legering van officieren en onderofficieren is ook niet geweldig. We hebben op de galerij één tafel met één bank. In verband met deze beperkte zit gelegenheid worden de maaltijden op verschillende lijdstippen gebruikt. Met de verlichting is het ook niet best. Een enkel loshangend 'peertje' verspreidt een ongezellig licht. Je kunt dan ook verwachten, dat de meeste bewoners zich in de avonduren naar de stad zullen begeven. Vandaag is dit echter uitgesloten. We zijn geconsigneerd, want het is 'Hari Besar', de dag waarop het vijfjarig bestaan van de republiek Indone sië wordt gevierd. Om eventuele rellen te voorkomen moeten we in het bivak blijven. De zogenaamde 'gasten' worden ern stig in hun vrijheid beperkt. Vrijdag, 18 augustus De eerste dienstreis naar Batavia Zoals te verwachten was werd ik ontboden naar Batavia voor een gesprek met de subarts. De arts blijkt een sympathieke dokter te zijn die me op een prettige wijze vertelt wat er van mij op administratief gebied verwacht wordt. De instrukties voor de afwik keling van de medische bescheiden zijn nogal uitge breid en zullen veel tijd vragen. De eerste opdracht is het uit de dossiers verwijderen van de formulieren, waarin aantekeningen werden gemaakt van gerappor teerde intieme kontakten en eventuele geslachtsziek ten. De betreffende stukken moet ik morgen reeds inleveren. Zaterdag, 19 augustus In de vroege morgenuren naar Batavia vertrokken om de gevraagde formulieren aan de subarts ter hand te stellen. Tevens nieuwe opdrachten ontvangen, die verband houden met de dooriichting van ons bataljon. In het Sub K.L. kampement, gelegen aan de Berenlaan, waar ook de subarts kantoor houdt, zijn ongeveer 1500 man ondergebracht. De hier gelegerde militairen staan op het punt te repatriëren naar Hol land of te vertrekken naar het nieuw gekozen vader land, wat meestal Nieuw Zeeland of Australië is. Op de vele bureaus heerst een koortsachtige drukte, want er is heel wat te regelen voordat een legeronderdeel naar huis kan vertrekken. De stad Batavia valt me tegen. Een ongezellige stad, waarin het verkeer slecht is geregeld. Eigenlijk een uit zijn krachten gegroeide grote kampong met in het centrum europese gebou wen. Het Koningsplein is niet veel meer dan een slecht onderhouden grasveld, omringd door bomen en gouvernementsgebouwen. Weinig sfeervol! Zondag, 20 augustus De eerste zondag in Bogor Evenals voorheen op Oost Java gaan ook deze zon dagmorgen veel militairen naar de kerkdiensten. De Protestantse en Katholieke kerk liggen dicht bij elkaar. Beide kerken gaan geheel schuil achter het frisse groen van vele varens. Voor de Protestantse kerk is een keurig onderhouden gazon. Hoge slankge- lijnde palmbomen omgeven het kerkgebouw. De kerk beschikt over een goed orgel en het interieur ziet er fris en uitnodigend uit. Nu het vertrek naar huis steeds dichter bij komt dwa len tijdens de dienst de gedachten ver weg naar het kleine land, waar het koren reeds is geoogst en de gele kleuren van het rijpe graan zijn vervangen door de wat bruinachtige kleur van de geploegde akkers. Het land waar velen met ongeduld op de terugkeer van de 'jongens overzee' wachten. Maandag, 21 augustus Het is zeer vroeg reveille. Om 06.00 uur staat een nge rij van A.A.T. auto's gereed om het bataljon te ver voeren naar het hospitaal in Batavia om daar te wor den doorgelicht. In deze vroege morgenuren is het tamelijk fris op de open auto's. De ochtendnevel trekt langzaam op. In de kampongs die we passeren heerst reeds een grote drukte. De inlandse bevolking begeeft zich op weg naar de sawahs. Tientallen kakelende kippen fladderen van de weg het struikgewas in als de kolon- ne nadert. Vanaf de open wagens hebben we een prachtig uitzicht over de groene terrassen, het glinste rende water op de sawahs en de vaak glibberige sawahdijkjes. Een onbeschrijflijk mooi landschap glijdt aan je voor bij. Terwijl het bataljon wordt doorgelicht begeef ik me naar de subarts, die me nieuwe instrukties op het gebied van de administratieve afwikkeling geeft. Dinsdag, 22 augustus Uitreiking Europese kleding De uniformen blijken chemisch gereinigde kledings tukken van het Engelse leger te zijn. Het valt niet mee om een enigszins behooriijk uitziend en passend uni form te bemachtigen. De fouriers krijgen weinig vlei ende opmerkingen te horen. Het passen van de unifor men neemt veel tijd in beslag, want iedereen wil er bij thuiskomst toch zo goed mogelijk uitzien. Er wordt veel getranspireerd en gemopperd. Naast een fooi, inplaats van een redelijke vergoeding, ook nog een tweedehands uniform. Het is echt het leger van 'Jan'. Als we na veel gezoek en gepas uiteindelijk voor inspektie staan aangetreden voelen we ons als pin guïns in een brandende woestijn. Donderdag, 24 augustus Pessimistische geluiden en reakties op vertraagde repatriëring De bataljonscommandant laat weten, dat het repatrië- rmgsschema is vertraagd. Een aantal door de Neder landse regering gecharterde Amerikaanse troepen- transportschepen is uitgevallen. De schepen worden ingezet voor het overbrengen van troepen naar Korea. Daarnaast speelt ook nog de onrust op Ma kassar. Om de 'jongens' bezig te houden worden er 'sightseemgtours' in het Puntjak gebergte georgani seerd. Zoals te verwachten was riep de mededeling over de vertraagde repatriëring reakties op. De teleur stelling werd door een groep manschappen met over matig drankgebruik te lijf gegaan. In het AMVJ gebouw werd het dermate rumoerig dat de hulp van de militaire politic werd ingeroepen. De komst van de witgchelmde MP-ers riep veel agressie op en resul teerde m handgemeen. De opgetrommelde onderoffi cieren van ons bataljon wisten een einde te maken aan de rotzooi en de 'feestgangers' onder de klamboe te werken. {wordt vervolgd) wenst alle ZEElANOi CEtmUM VOOR GROEN ONDERWUS Naar een ander eiland, Java

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 10