EIIAtlDEII-IIIEUWS Verbazingwekkende feiten over de wereld om ons lieen zijn GEHEEL GESLOTEN Fa. G. Buth Zn Provinciale Staten bezocht CDA afd. Diricsland NAJAARS/WINTERKOLLEKTIE '94 20% KORTING CD Paarl Wellington streekkoor komt uit gezegende JCerstdagen voorspoedig JSfieuwjaar toe 'Good-Luck' sloot het jaar af Kerstnacht in de Exoduskerk Kerstnachtdienst in Ouddorp Ontdek waarom: Abonneert U op Eilanden-Nieuws imabo Onze bedrijven in JVliddelharnis en Zieril<zee op vrijdag 30 december, zaterdag 31 december, en op maandag 2 januari. Super-glijbaan in De Staver Administratiekantoor lie Blad VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 No. 6362 'Ontdek Waarom' is de titel van een nieuw boek dat Reader's Di gest heeft uitgegeven. Het boek geeft antwoord op honderden van 's werelds meest intrigerende vra gen. Waarom steken muggen de een wel, en de ander niet? Waarom kloppen mensen iets af op ongeverfd hout? Waarom is de achtbaan de populairste kermisattraktie? Waarom is blauw de kleur voor jongens baby's? Waarom komt een boemerang terug? De antwoorden op deze en nog veel meer vragen staan in 'Ontdek Waar om', een boek voor mensen die hun nieuwsgierigheid nog niet hebben verlo ren. 'Ontdek Waarom' onthult het verhaal achter bijna elke denkbare vraag die be gint met 'Waarom'. De antwoorden staan op kleurrijke bladzijden boordevol grappige, fascinerende en verbazingwek kende feiten. Het boek is ingedeeld in negen hoofd stukken. Zo beantwoordt het hoofdstuk 'Het ontzagwekkende heelal' vragen over rode neuzen, witte dwergen en zwarte gaten langs verre grenzen van de ruimte. Via het hoofdstuk 'Alles over li chaam en geest' ontdekt de lezer waarom wij mensen zijn zoals wij zijn. Achterin geeft 'Ontdek Waarom' een index die de lezer helpt snel te vinden wat hij zoekt. Reader's Digest is een vooraanstaande, wereldwijde uitgever en een van 's we relds grootste direkt-mailverkopers van tijdschriften, boeken, muziek en video's. Ontdek Waarom, uitg. Reader's Digest, 352 pag., 600 foto's, teke ningen en schema's. Prijs 89,90. ISBN 9064073163. Enkele voorbeelden Waarom is niet alle maïs gescliikt om te poffen? Alleen de maïssoorten met de sterkste korrel poffen. Een sterke korrel is van binnen stijf en geel. Onder de korrelhuid bevindt zich het caroteenkleurige endo sperm, dat als voedsel dient voor de wit tige maïskiem. Het endosperm bestaat uit eiwit, zetmeel, suiker en water. De sterk ste endosperms bevatten het meeste eiwit en het minste suiker, en de beste poffers hebben bovendien een vochtgehalte van 11 tot 14%. Als de korrel snel wordt verhit, kookt het vocht in het endosperm om te beginnen de zetmeelkorreltjes. Daarna, wanneer de temperatuur in de korrel het kookpunt bereikt, verdampt het vocht tot stoom en neemt snel toe in volume. Het sterke, hechte eiwit rond het zetmeel en het ver spreide vocht verzet zich tegen dat uit zetten tot de druk te groot wordt. Dan, in één explosief moment, barst de taaie kor rel open. Deze plotseling wegvallende druk leidt ertoe dat het hele endosperm uitzet. Er blijft een hete, droge massa popcorn achter. Niet alle korrels ploffen. Als de huid be schadigd is, ontsnapt een groot deel van de stoom zonder dat er druk wordt opge bouwd. En als de korrels tijdens het be waren water hebben geabsorbeerd of ver loren, kan hun plofbaarheid daaronder lijden. Waarom krijgen we van uien tranen in de ogen? De prikkelende geur van verse uien is afkomstig van een vluchtige stof die rijk is aan zwavel. Als we een ui snijden of pellen, komt deze stof vrij; ze verdampt dan snel en bereikt onze ogen. Daar lost ze op in het traanvocht en er ontstaat zwavelzuur, dat de zenuwuiteinden in het bindvlies, het doorzichtige weefsel dat het oog en de onderkant van de oog leden bedekt, irriteert. De zenuwen zen den dan signalen uit die de traanklieren in beide ogen ertoe stimuleren extra traanvocht te produceren. De tranen spoelen vervolgens de prikkelende che mische stof weg. Onze ogen worden per dag met een kwart theelepel afgescheiden vocht be- vloeid om ze vochtig te houden en vreemde deeltjes en bacteriën weg te spoe len. In normale omstandigheden wordt deze vloeistof afgevoerd door de traan- kanalen. Als de tranen sneller opkomen dan ze kunnen worden afgevoerd, loopt het overtollige traanvocht uit het oog en over ons gezicht. Het traankanaal zit bij de neus, op de rand van het onderste ooglid: als u in een spiegel kijkt, kunt u een klein gaatje of kuiltje zien dat tegen het oog rust. Houd, om tranen te voorkomen, de uien onder water tijdens het snijden. Het water vangt dan het grootste deel van het zwavelzuur op. Waarom doen we zout by ons eten? Zout behoort met zoet, zuur en bitter tot de vier elementaire smaakgewaarwordin- gen die op de tong zijn gelokaliseerd. Daarvan zijn zou en zoet het karakteris tiekst. In het oude Rome werden solda ten voor hun diensten deels betaald met zout (sal) - ons 'salaris'. Duizenden jaren geleden begonnen de Chinezen zout te winnen door zeewater in brede pannen te verhitten, zodat het verdampte. Gemiddeld bevat een liter zeewater 35 gram zout. Zeezout, dat ofwel kunstmatig ofwel op natuurlijke wijze (in baaien) is verdampt vormt brossel vlokken. Steenzout, onttrokken aan afzettingen op het land die ooit onder de zee lagen, heeft de vorm van harde, kristallijne brokken. Zout kan andere smaken accentueren. Het heeft ook conserverende eigenschap pen, waardoor het van levensbelang werd voor agrarische samenlevingen om de seizoenswisselingen in de landbouw te kunnen overleven. Voor de Refor matie aten christenen in heel Europa gepekelde vis in de vastentijd en op vrij dagen. De rol van gezouten produkten is tegen woordig een stuk kleiner geworden. Als smaakmakers of garnering leveren zij nu het gewaardeerde pikante vleugje aan het voedsel. We hebben zout ook nodig om gezond te blijven. In het vocht dat de miljarden cellen van ons lichaam om geeft, zijn, natrium en chloor de belang rijkste geleiders van elektriciteit. Deze elementen vormen het gewone keu kenzout. Zout is van levensbelang om het vochtgehalte van het lichaam op peil te houden, maar te veel zout leidt weer tot verhoogde bloeddruk. Onze dagelijk se voeding bevat volgens deskundigen voldoende zout, we hoeven er niet meer aan toe te voegen. Waarom is de ene honingsoort licliter dan de andere? Volgens bijenhouders kent men aan de nectar de honing. De verschillende soor ten nectar, die over de hele wereld uit een grote verscheidenheid van bloeiende planten, bomen en struiken worden ver zameld, geven honing haar typische kleuren, smaken en geuren. De ene bron levert wittige honing op, de andere, op dezelfde plaats maar van een andere plant, donkerbruine. Voedseldeskun digen kunnen de herkomst van honing eenvoudig vaststellen aan de hand van het stuifmeel. Waarom doet het knippen van haar geen pijn? Bijna het hele lichaam is bedekt met haar. Het groeit uit zo'n 5 miljoen haar zakjes, waarvan ongeveer 100.000 onder de hoofdhuid. Zodra een haar uit een haarzakje te voorschijn komt, is hij morsdood, daar helpt geen middel aan. Hoofdhaar groeit gemiddeld 12 tot 15 cm per jaar. Ook al is het dood, het wordt toch langer, omdat de oude, dode haarcellen naar buiten worden geduwd door de nieuwe. Haar afknippen doet geen pijn, maar trekken we een haar uit, dan voelen we het wel degelijk. Een borstel- of kambeurt kost een haar of honderd. Als het daarbij blijft, is er geen reden tot zorg; die haren komen uit wor tels die in de rustfase verkeren. Waarom wordt ons haar in de loop der jaren donkerder? Heel wat donkerharige volwassenen zijn blond begonnen. Witblonde kinderen blijven doorgaans niet hun hele leven witblond. Blond haar in de puberteit kan op raadselachtige wijze later bruin of rood worden. De haarkleur wordt bepaald door een pigment, melanine, voortgebracht door de melanocyten aan de basis van het haarzakje. Bij de meeste mensen wordt het haar geleidelijk donkerder naarmate de melanocyten aktiever worden in de puberteit. Als we begin twintig zijn, ver traagt dit proces, maar bij sommigen gaat het nog een jaar of twintig door; blonde mensen worden dan bruiner en roodharigen kastanjebruin. Waarom is de een behaarder dan de ander? Sommige rassen zijn behaarder dan andere. Afrikanen hebben meer haar dan de Indianen van Noord- en Zuid-Ame- rika of mensen van Chinese afkomst. Mensen met een mediterrane achter- Enige weken geleden trad in Mid- delharnis het Paarl Wellington Streekkoor uit Zuid-Afrika op. Het koor, bestaande uit 50 jongens en meisjes uit de omgeving van Kaap stad maakte diepe indruk. Het was het begin van een tournee van drie weken door verschillende landen vèn Europa. Na afloop van het eerste concert is een inzameling gehouden ten bate van een opname van het koor. Ook in de andere Europese landen was de vraag naar een CD van dit koor groot. De CD is inmiddels een gezamenlijk projekt geworden van Mouringh (Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits Mid- delharnis) en de Belgische Stichting AZYMUTH. Ook de UNESCO toont belangstelling voor deze CD die bestaat uit geestelijke liederen, liederen in de Zuidafrikaanse taal en etnische liederen uit Zuid Afrika. Tijdens het verblijf in Nederland zijn op namen gemaakt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Over een maand zal de CD in de diverse landen uitkomen. In Nederland is de CD uitsluitend door middel van intekening verkrijgbaar. Leden van het Prins Mauritskoor heb ben een demonstratie cassetteband in hun bezit waarop men een indruk kan krijgen van de kwaliteit van zang en de opname. Via hen kan ook de CD besteld worden. Een tweede mogelijkheid is om deze CD te bestellen door een telefonische bestel ling bij MOURINGH, mevrouw A. Vele mensen gaan in de Kerstnacht naar de kerk. Ook dan, op zaterdag 24 decem ber a.s., ontvangt de Hervormde Exodus- gemeente u graag. De kerk staat in Som- melsdijk aan de Dorps weg 97. De Kerst nachtviering begint om 23.00 uur. Voor de dienst zingt de Exoduskantorij o.l.v. Aletta Kwant enige bekende kerst liederen. Ze zullen ook tijdens de viering de zang ondersteunen. De heren Kom en Mackloet blazen op de piston en de heer Wildemans verzorgt het orgelspel. De voorganger in deze dienst is ds. Sj. Bruining. De overweging in de Kerst nacht zal gaan over: 'Voor jou!?' Tiele, Bosdreef 13, Dirksland, tel. (01877)3604. Tevens is het mogelijk een indruk van de CD te krijgen, door middel van ge luidsvoorbeelden die te horen zijn bij boekhandel Van der Boom in Som- melsdijk. Ook daar is de CD te bestel len. De opbrengst van de CD is ten bate van een tweede Europese concertreis van het koor. In Nederland mag echter ook het Prins Mauritskoor profiteren van de uit gave van de CD die als titel heeft 'Hier's my hand'. De opname is gemaakt door Studio Ron Konings uit Vrouwenpolder. Het ont werp van de voorzijde is van de hand van Jan Willem Broere. Gedurende de overige werkdagen in week 52 en week 1 zijn wij met een beperkte bezetting op kantoren, in magazijnen en in de showroom aanwezig. In deze weken bezorgen wij niet. Op 23 en 30 december, en op 6 januari zijn wij 's avonds GESLOTEN. grond zijn van nature veelal behaarder dan Scandinaviërs. Binnen deze groepen kunnen normale variaties nog geaccentu eerd worden door onderlinge vermen ging. In de Verenigde Staten, Canada en Australië, landen die merendeels worden woond door immigranten, is een huwe lijk tussen mensen van verschillende nationaliteiten heel gewoon, waardoor de diversiteit van fysieke kenmerken binnen de groep groter is. Buitensporige beharing wordt zelden abnormaal gevonden. Bij mannen geeft het geen problemen. De 'ideale' beha ring wordt voor een groot deel door de mode bepaald. Overmatige haargroei kan een erfelijke kwestie zijn of een gevolg van klierstoomissen, anabolica of de me nopauze. Een vrouw met sterke li- chaamsbeharing hoeft niet te twijfelen aan haar vrouwelijkheid: meestal is er sprake van een natuurlijke oorzaak, waar gemakkelijk wat aan gedaan kan worden. Gezichtsharen kan men epileren - ze groeien in ongeveer zes weken weer aan - of elektrisch - en definitief - laten verwijderen. Scheren met een elektrisch scheerapparaat is de gemakkelijkste oplossing en heeft, anders dan men vaak denkt, geen effekt op het groeitempo of de dikte van de nieuwe haren. Zaterdagavond 24 december a.s. wordt in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp de jaarlijkse kerstnachtdienst gehouden. De dienst zal worden geleid door kandi daat P. H. Zaadstra uit Apeldoorn. Het thema van de dienst luidt: 'Alles anders'. Aan de kerstnachtdienst wordt onder meer medewerking verleend door het koor Rejoice uit Stad aan 't Haringvliet. De kerk (ingang Dorpstienden) is open vanaf 21.30 uur. Om 21.45 uur start de samenzang van kerstliederen. De dienst begint om 22.00 uur. Een ieder is van harte welkom! Op woensdag 4 en donderdag 5 januari a.s. is er een extra glijbaan in de Staver. Dit reusachtige speelobjekt ligt tijdens het vrijzwemmen in het water op woens dag van 10.00 tot 15.30 uur en op don derdag van 10.00 tot 14.30 uur. Kom op 4 en 5 januari naar zwembad De Staver als je durft! en medewerkers wenst u en een Hobbemastraat 49 - 3241 AC Middelharnis Telefoon (01870) 82414 Fax 87726 MIDDELHARNIS - Afgelopen zaterdag stond voor Good-Luck de laatste wedstrijd van dit jaar op het programma. Wilde men niet in de onderste regionen be-landen dan was winst op tegenstander Maassluis noodzakelijk. Nadat de scheidsrechter, spelers, coa ches en pupil van de week Sjoerd Knops door de speaker aan het pu-bliek waren voorgesteld kon de wedstrijd beginnen. Good-Luck ging voortvarend van start en binnen 2 minuten had het al een 1-0 voorsprong. Beide ploegen waren echter aan elkaar gewaagd en tot-4 was het een gelijk opgaande strijd. Door 2 afstandschoten van Dick Boeter kon Good-Luck toch met een 6-4 voor sprong gaan rusten. Na rust was het opnieuw Good-Luck dat als eerste de korf wist te vinden. De voorsprong van 3 punten kon echter niet worden behouden en met nog 5 minuten te spelen stond een stand van 9-9 op het scorebord. Good-Luck bleef vechten voor wat het waard was en met nog 4 minuten te spelen was het Jan van der Velde die een door de scheidsrechter toe gekende strafworp wist te benutten. Hierna braken nog een aantal bloedstol lende minuten aan. Daar Maassluis niet meer wist te scoren konden de punten in Middelharnis blijven. Na het gevoelige verlies van vorige week tegen Vitesse een belangrijke en een goede overwin ning voor de ploeg van coach Theo Wurtz. Doelpuntenmakers Good-Luck: Jan v. d. Velde (3x), Dick Boeter (3x), Leo v. d. Made, Heleen v. d. Made, Dineke du Pree en Marjan Holt. De eerstvolgende wedstrijd voor Good- Luck is op 7 januari a.s. Om 15.45 uur is in Capelle a/d IJssel De Kapellen de te genstander. De eerste thuiswedstrijd is op 14 januari a.s. In de Staver is TOGO om 19.35 uur de tegenstander. Maandag 28 november jl. is drs. P. Visser, lid van o.a. de Provinciale Staten op werkbezoek geweest. Op de kamerkring te Dordrecht bij de introduktie van kandidaat H. Hel- gers was de afspraak snel gemaakt. Mede gelet op het feit dat drs. F. Visser woonachtig is op ons eiland en dus onze eilandelijke proble men, mogelijkheden en onmoge lijkheden kent zijn een aantal eilandelijke vraagstukken bespro ken, zoals: - De zorgsektor, fusie Ziekenhuis Dirks land met b.v. Ikazia of het Ruwaard van Putten Ziekenhuis danwei met ziekenhuizen te Zeeland? Dirksland wordt te klein geacht door de overheid om zelfstandig verder te gaan. - Het asielbeleid, funktie van de COA en de daaraan verbonden plaatsing- en commerciële belangen van de COA tegenover de belangen van de plaatse lijke bevolking. - Mogen gemeenten, de lokale over heid, het landelijk beleid t.a.v. opne men asielzoekers negeren? Verspreiding of concentratie van asiel zoekers en hoe gaat men deze asiel zoekers bezighouden? - Flakkee bij Zuid Holland Zuid of bij Zeeland en welke rationele en emotio nele kriteria spelen daarbij een bepa lende faktor. Moet men nu wel beslui ten of kan het besluit later genomen worden, met andere woorden niet overhaast een besluit nemen. - Allochtonen beleid en werkgelegen heid in een Stad als Rotterdam. - Eilandelijke bestuursvorm. - De Waterschappen in zijn algemeen heid op Flakkee en Zeeland. - Infrakstruktuur en woningbouwbeleid in steden en dorpen. Steeds minder mensen per woning leidt tot meer wo ningbouw. Gevolg meer aan- en toevoerwegen naar de woonkernen. Recreatiegebieden en voortuinen voor toekomstige woningbouw planmatig vaststellen. - Glastuinbouw Gemeente Oostflakkee wel/niet voor- en nadelen en toekomst gericht? - Akkerbouw op Flakkee nog toekomst, of gaat Flakkee ook dienen als voor tuin toekomstige stads- en dorpsuit breidingen, waardoor er een toename van de kleine criminaliteit zal ont staan. - Bouwvergunningverleningen op lo kaal niveau. - Problemen t.a.v. bedrijfsverplaatsin- gen, het aanpassen van het Landelijk bestemmingsplan. - De werkwijze van het ambtelijk appa raat, ten dienste van de burger en het bedrijfsleven stellen. Regels om de uitzonderingen te bevestigen of juist regels om de regel geving. Leidt een en ander tot burger lijke ongehoorzaamheid en/of onvre de. - Politiek oor voor de dagelijkse prakti sche problemen en de bereidheid tot samen naar een oplossing te zoeken. Zoals u begrijpt zijn er deze avond vele onderwerpen besproken, enkele onder werpen zijn door de spreker meegeno men voor verdere uitwerking. Na afloop werd door de voorzitter. Drs. P. Visser van harte bedankt voor zijn inbreng. Kortom deze avond was een avond die ook u niet had mogen missen! CDA belangen zijn ook Uw belangen. Het CDA: zij die zorg heeft voor de pro blemen van elke burger en bedrijf. K. L. Kievit Op al onze afdelingen tot op de gehele najaar/winterkollektie '94 Graag tot ziens bij: (uitgezonderd enkele standaard artikelen) Kom eens langs, en profiteer van het voordeel! Onze officiële UITVERKOOP begint op dinsdag 3 januari 1995! VOORVERKOOP Zandpad 24, MIDDELHARNIS, (01870) 8 20 52 Maandag gesloten - Vrijdag koopavond

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 41