VAN ZIELST Qezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1995 (01870) 89050 CBEN aaRosraaiEN Bruiloftsfeest in Goedereede Kerstnachtdienst van de Ger. Kerk van Melissant- Dirksland-Herkingen 1994 Programma kerstzangavond 26 december Dirksland Weggegleden uit het geloof Loonbedrijf wenst al zijn cliënten Ons nieuwe telefoonnummer is: Burgem. Overdorpstraat 1 NIEUWE TONGE Kantoor: Oudelandsedijk 65-67 MIDDELHARNIS Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek ,,Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Longkankerreeks In ons huis ben ik de derde patiënt met longkanker. Kan die ziekte ook door aardstralen worden veroorzaakt? Aanstralen bestaan niet. Dat is al bewe zen door een lijvig rapport dat de Konin klijke Nederlandse Academie van Wetenschappen tussen 1952 en 1962 op verzoek van onze toenmalige regering samenstelde op grond van uitgebreide proefnemingen in verschillende gemeen ten en op terreinen waar destijds al eens van die mysterieuze straling was gesig naleerd. De daaraan meewerkende wichelroedelopers vielen allemaal door de mand. Door dat jarenlange onderzoek werd tevens zonneklaar aangetoond, dat allerlei afschermmiddelen die tegen aardstralen werden verkocht, geen enkele invloed uitoefenden. Toch komt een ziekte als longkanker in bepaalde huizenblokken vaker voor dan elders, en ligt het aantal sterfgevallen in sommige wijken hoger dan in andere delen van een gemeente. Waar worden die mensen dan ziek van? Dat kan onder meer veroorzaakt worden door het radio-aktieve gas Radon-222, dat volgens prof. dr. R. J. de Meijer van de Groningse universiteit, afkomstig is uit de bodem en uit een aantal gebruikte bouwmaterialen. Dat is reeds in 1987 gebleken uit onderzoeken van het Kernfysisch Versneller Instituut en de later in heel Nederland verrichten metin gen in woonhuizen. Wat is Radon-222? Met Radon-222 wordt een edelgas aan geduid dat ontstaat uit het element radi um en dat licht radio-aktieve straling uit zendt. Onze huid biedt ons wel bescher ming tegen deze alfa-stralen, maar het gas wordt gevaarlijker zodra het wordt ingeademd. Het hecht zich namelijk aan stofdeeltjes en daarvan kan een aantal via de luchtpijp in onze longen terecht komen. Op die plaats in ons lichaam ver oorzaakt juist de zwakke alfa-straling op den duur wel schade. Van deze straling staat namelijk vast dat ze longkanker kan veroorzaken, vooral als degene die de bron van radio-aktivi- teit in het eigen lichaam meedraagt, ook nog rookt. Volgens onlangs bekend gemaakte cijfers van de Gezondheids raad en het Rijksinstituut vqot Volksge zondheid en Milieuhygiëne zijn jaarlijks meer dan 900 sterfgevallen van kanker patiënten te wijten aan de invloed van Radon-222. Een rapport van de Vereni ging Milieudefensie noemt een veelvoud van duizend, maar het verschil wordt veroorzaakt doordat officiële instanties meestal de laagste schattingen aanhou den en de strijders voor een beter milieu ons met de hoogste ramingen willen waarschuwen. De isolatie Hoe komt het, dat het geleidelijk uit de fundamenten binnendringende Radon- 222 een aantal percelen niet meer ver laat? Nader onderzoek heeft inmiddels aange toond, dat de hoeveelheid licht radio- aktief gas in veel woonhuizen sinds 1970 met circa 70% toenam. Dit wordt toege schreven aan de slechte ventilatie en vooral aan de vele maatregelen ter isola tie van onze woningen teneinde te bezui nigen op de stookkosten. Er zijn immers na 1970 niet alleen veel dubbele ramen geplaatst, maar ook ontelbare spouwen volgespoten en kieren dichtgestopt. Menigeen heeft zelfs de broodnodige ventilatieroosters in de muren gesloten uit angst dat zij 'de buitenlucht zouden verwarmen'. Tal van huizen werden daardoor klam en vochtig, het aantal reuma-patiënten nam toe, maar ook het Radongas hoopte zich op en werd niet meer door frisse lucht verdreven. 10x10 Metingen door onderzoekers als drs. P. Stoop en drs. F. Alderkamp in de provin cie Groningen wezen in 1993 uit dat er in sommige woninigen tien keer zoveel Radon voorkomt als in de buitenlucht, en dat er vooral in de kruipruimte van de onderzochte percelen weer tien keer zoveel Radongas aanwezig was als op de hoger gelegen woonlagen. Bij de nieuwbouw zal men maatregelen moeten bedenken om de hoeveelheid Radon-222 beperkt te houden, bijv. door voortaan steensoorten toe te passen die minder, of zo mogelijk géén radio-aktie ve gassen afgeven. Ondertussen kan men alle openingen tussen kruipruimte en de daarboven gelegen verdiepingen lucht dicht afsluiten, zodat er minder van dat gas naar de woonruimten doordringt. Bepaalde gesteenten geven meer radio- aktief gas af dan andere. Daar kunnen onze architektcn en bouwers dus reke ning mee (gaan) houden. In flatgebou wen kan het gewapend beton een rol spe len. Het vooral vroeger vaak toegepaste beton van portland cement blijkt name lijk veel minder Radon-222 uit te stralen dan enkele later in zwang gekomen betonmengsels. Als u wilt weten of in uw woning ook een ongewenste concen tratie van Radon-222 aanwezig is, kunt u voor alle zekerheid een beroep doen op het Kernfysisch Versneller Instituut. R.U.-complex Paddepocl. Zcrnikelaan 25, 9747 AA Groningen, tci. (050) 6.^.^600. onder vermelding van "Radon- meting'. U kunt dan speciale bekertjes met een meetfolic lenen die tenminste vier maanden in het bewuste pand moe ten staan. Na terugzending daarvan kun nen de deskundigen de concentratie vast stellen, u de uitslagc berichten en zono dig nader advies geven. De kosten bedra gen circa 130,- voor een onderzoek over vier maanden. Dat is in elk geval goedkoper dan de prijs die tal van zg. wichelrocdelopers vragen voor hun niet- werkende en nergens voor dienende 'afschcrmmaterialen' tegen de immers niet bestaande aardstralen, waterstralen of dergelijke nonsens. FomaNCL Wat (.V precies het fontanel bij een baby? Antwoord: Dat is een vliezig deel van het schedeldak bij pasgeborenen. Het grote f. vindt u vóór en het kleine achter op het hcxifdje, en met die plekjes mcxït u héél voorzichtig zijn. Ook dit jaar organiseert de Gereformeer de Kerk van Melissant-Dirksland-Her- kingen een kerstnachtdienst. Deze dienst zal gehouden worden op Kerstavond 24 december en begint om 22.00 uur. Dhr. A. V. d. Schee verzorgt de medita tie. We hebben Jantina Kievit, Nelleke Robijn en Petronella Mackloet bereid gevonden voor ons enkele muziekstuk ken op de dwarsfluit ten gehore te bren gen. Ook zullen d.m.v. samenzang een aantal Kerstliederen gezongen worden. U allen wordt bij deze van harte uitgeno digd aanwezig te zijn bij deze dienst. Deze Kerstnachtdienst zal ook weer rechtstreeks te horen zijn op Radio Flak- kee. Gezinsdienst Eerst Kerstdag is er een Gezinskerst- dienst. Deze dienst begint om 16.(X) uur en zal ook geleid worden door dhr. A. v. d. Schee uit Spijkenisse. Aan deze dienst zullen de kindemevendienst en de clubs hun medewerking verlenen, leder gezinslid, groot of klein, is van harte welkom. kritisch selekteren hypotheek op maat... Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 naPENO OF VIUKENO? Is het écht waar dat een haas met open ogen slaapt? Antwoord: Nee, dat waren verhalen van mensen die een haas aantroffen in het bos. Zo'n dier drukt zich dan uit angst tegen de grond en blikt met wijd open ogen in het rond. Werkelijk slapen doen haven met hun ogen dicht. ItfdT K EEN 60NNEFOOI7 Je hoort vaak zeggen dat ze ergens 'op de bonne fooi' naar toe gaan. Maar wat voor fooi is dan die 'bonne fooi'? Antwoord: Dat gezegde dateert nog uit de jaren dat men het hier deftig vond om een mondje Frans te spreken. Dan gebruikte men o.m. de Franse zegswijze 'a la bonne foi' (in goed vertrouwen). Grappenmakers en personen die geen Frans kenden, maakten er 'op de bonne fooi' (op g<x;d geluk) van. UEaOUNOE ULOEaUEdVittHMING We willen vloerverwarming maar schrik ken terug voor het hak- en breekwerk, buizentroep en nieuwe plavuizenvloer i.p.v. vast tapijt. Is er geen systeem met hete lucht op plinthoogte af zoiets? Antwoord: Er bestaat wel een methcxle waarbij een soort dunne elektrische deken met geïsoleerde bedrading over de kamervloer wordt gelegd. Deze wordt aangesloten op 24 Volt laagspanning uit een transformator zoals bij elektrische modeltreintjes wordt gebruikt, dus onge vaarlijk. Over die vastgelijmde polyester warmtedeken kan een vloerbedekking worden gelegd. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot E.P., Glasgowsiraat 16. 3047 AE Rotterdam, tel. (010) 4159656. In de Kerstvakantie wil het Vakantie Spelweek team uit Goedereede weer een fijne middag organi.sercn voor de kinde ren uit de groepen 3 t/m 7 van de basis- .school. Er wordt een groot spel gespeeld rondom een bruiloftsfeest. Natuurlijk ontbreekt er die middag niet een bruidspaar. Alle kinderen die nieuw.sgierig zijn geworden zijn welkom in verenigingsgebouw 'De Ark' in Goedereede op woensdag 28 de cember. De middag begint om half twee en duurt tot ongeveer vier uur. -^ crtet ^iH\itihttift Deze avond wordt gehouden in het kerk gebouw van de Ger. Gemeente. Aanvang 19.00 uur. Kerk open 18.30 uur. 1Intro: Al was des hemels gloed geblust. 2. Opening door ouderling J. A. Struijk. a. Samenzang Ps. 98:1 en 2. b. Schriftlezing Lukas 2:8-18. c. Gebed d. Meditatie e. Samenzang Lofzang van Zacharias vers 1 en 5. 3. 'Soli Deo Gloria': Komt allen teza men, Lofzang van Simeon, Nu daagt het in het oosten. Psalm 108. 4. Samenzang: Ps. 132:7 en 12. 5. Jeugdkoor Juventa: Eng'len kwamen eenmaal melden. Lofzang van Maria, Ps. 99, In Bethlehems velden. 6. Dirkslands Mannenkoor: Ps. 122, Heft aan een luiden zang, Ps. 89, Kerstliederen: 1. Stille Nacht; 2. 't Was nacht; 3. Vol van pracht. 7. Grote God wij loven vers 1 en 3 Wie komt hier niet mee in aanraking, in eigen familiekring, bij vrienden, bij kin deren, enz. In nummer 3 van 21 januari 1995 van de Elisabethbode wordt over 'Weggegleden uit het geloof' geschreven. Een gesprek met Anouk: „Ik voelde me in de steek gelaten". Er blijft altijd wat hangen, we mogen vertrouwen houden. Uit het geloof weggegleden en ten diep ste dat geloof tóch missen. Dat gemis is een bezit. Een themanummer, bijzonder ge.schikt voor gebruik in diensten, op gespreks- kringen, bijbelstudiegroepen e.d. Voor meer informatie: Stichting Elisa bethbode, Postbus 2, 7260 AA Ruurlo, tel. (05735) 2233. door koren en vers 2 door allen (staande). 8. Dankwoord door voorzitter Dirks lands Mannenkoor. 9. Sluiting door ouderling J. A. Struik. a. Dankgebed. b. Samenzang Ere zij God (.staande). en personeel »<wii[<>Kia!^ii >»!<«q»i><^!<»»<j<ii»ii NVM >>!<hCgia«K»t<!»ii<S»a>j»»!!»<fe!,.^^ Zandpad 36 Middelharnis Tel: (01870) 8 27 84

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 38