EIIAIiDEIi-niEUVS Kerstvakantie in de Hollandse Biesboscli „MANEGE OOSTMOER" lis Kwart taxichauffeurs voelt zich onveilig De Mazzelpas, een mazzeltje voor sportverenigingen Nieuwe informatie- en accomodatiegids van VW Ouddorp flakkee verhuizingen b.v. PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN GEZOND EN SPORTIEF 1995 nu mèt streekgerechten, puzzels en evenementen |||||i::;|i|||J||||||^ :|ii|||B|||H|iS^ 'i|i|Hi|||;i|||§||^ ilHiiliililiiHiBii^ Wil Kapper Van der Slot Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 No. 6362 Zin in iets aktiefs in de kerstvakantie? Bezoekerscentrum De Hollandse Bies- bosch organiseert dagelijks aktiviteiten. Vaartochten met de Groeneplaat In deze tijd van het jaar zijn de polders in de Hollandse Biesbosch belangrijke pleister- en foerageerplaatsen voor gan zen en andere watervogels. Onder lei ding van deskundige natuurgidsen wor den bijna dagelijks vaartochten georgani seerd, met speciale aandacht voor deze vogels. Ook reeën zijn soms waar te nemen. Aan boord zijn verrekijkers en een telescoop aanwezig. Glühweintochten zijn er op 27, 28, 30 december en op 3 en 6 januari. Voor alle deelnemers is de Glühwein met een olie bol bij de prijs van de tocht inbegrepen. Aanvang van de tochten steeds om 12.30 uur. Einde uiterlijk 15.30 uur. Op tweede Kerstdag zijn er twee kortere tochten (anderhalf uur) om 12.30 en om 15.00 uur. Zeer geschikt voor een eerste kennismaking met de Biesbosch. Op donderdag 29 december vaart de Groeneplaat naar Slot Loevestein, dat in kerstsfeer dan zijn poorten opent. Voor deze tocht bestaat veel belangstelling, dus tijdig reserveren is geboden. Avontuurlijke vogeltocht Wie goed tegen kou kan en van vogels kijken houdt, kan mee met een avontuur lijke vogeltocht; een vaar-wandeltocht met een open boot, die door de kleinere Biesboschkreken kan varen. Vogelgidsen begeleiden de deelnemers. Onderweg wordt uitgestapt voor een wandeling. De tocht vindt plaats op 4 en 7 januari. Warme kleding is noodzakelijk. Wandelen Voor wie liever gewoon wandelt zijn er ook mogelijkheden om onder leiding van gidsen het gebied te verkennen. En wel op een hele speciale manier: de wande lingen starten voor zonsopgang, in de hoop op spektakulaire vluchten van grote aantallen ganzen. Zij vliegen 's ochtends van hun rustgebieden in de Biesbosch naar graslanden om te foerageren. Laarzen en verrekijker aanbevolen. Wan delingen op 28 december en op 4 januari om 8.30 uur. Na afloop staat de koffie klaar voor de deelnemers. Sterren kijken Reizend planetarium Apollo is te bezoe ken van 26 t/m 29 december. Ruud Schomagel geeft uitleg over sterren en planeten, terwijl de bezoekers de sterren hemel aan zich voorbij zien trekken. Voorstellingen om 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur (27/12 vanaf 14.00 uur). Holletjes en bolletjes Tot en met 8 januari is de tentoonstelling 'Holletjes en bolletjes', over wintervoe- dering en nestkasten, te bekijken in het bezoekerscentrum. Op verschillende dagen worden bij de tentoonstelling spe ciale kinderaktiviteiten georganiseerd. Op 27 december van 10.00 tot 12.00 uur: vetbollen en pindasnoeren maken. Op 30 december en 6 januari: nestkastenwande- ling voor kinderen. Meedoen is gratis voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Wel op geven van tevoren. Op dinsdag 3 januari van 10.00 tot 12.00 uur; nestkasten ma ken. Kosten/ 17,50. Informatie Voor alle aktiviteiten geldt: reserveren aanbevolen. Het bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch ligt aan de Baanhoekweg 53 te Dordrecht. Informatie en reserverin gen: tel. (078) 211311. Extra openstelling op tweede Kerstdag: 9.00 tot 17.00 uur. Oostmoersedijk 2a 3243 LE Stad aan 't Haringvliet Telefoon (01871) 1242 F.N.R.S. A.N.W.B. Bondspaardestal WIJ WENSEN U ALLEN Fam. Kieviet Onderzoek: Een kwart van de taxichauffeurs die heb ben meegewerkt aan een onderzoek naar hun sociale (on)veiiigheid blijkt zich het afgelopen jaar tijdens het werk af en toe of regelmatig onveilig gevoeld te heb ben. Dit is vooral het geval in de grotere steden tijdens de nachtelijke uren. Ruim eenderde van de geïnterviewde chauf feurs is zich de laatste tijd onveiliger gaan voelen. Het onderzoek naar de sociale (on)veilig- heid van taxichauffeurs is verricht in op dracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Projektteam Overval criminaliteit. Aanleiding voor het onder zoek vormde een aantal ernstige inciden ten in de taxiwereld. Een en ander heeft onder meer geleid tot de oprichting van het Platform Taxi en (on)veiligheid. Daarin zijn naast werkge vers en werknemers in de taxi-branche en de politiekorpsen van de grote steden ook de ministeries van Verkeer en Wa terstaat en Justitie en het IPO vertegen woordigd. Het nu afgeronde onderzoek brengt de veiligheidssituaties voor de Nederlandse taxichauffeurs voor het eerst systema tisch in kaart. Zo'n inventarisatie is nodig om binnen het platform uiteindelijk te komen tot voorstellen voor maatregelen die de vei ligheid voor taxichauffeurs moeten ver groten. In de studie is onderscheid gemaakt naar vier categorieën gemeenten: de drie grootste steden, de overige gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, ge meenten tussen de 50.000 en 100.000 in woners, en gemeenten met minder dan 50.000 inwoners. Voor het onderzoek zijn gesprekken gevoerd met 552 taxi chauffeurs. Overigens blijken verhoudingsgewijs minder taxichauffeurs zich onveilig te voelen dan chauffeurs en controleurs uit het openbaar vervoer. Ligt het percenta ge voor taxichauffeurs op 25 procent, voor het openbaar-vervoerspersoneel gaat het om 58 procent. Agressie Bijna driekwart van de taxichauffeurs die hebben meegewerkt aan het onderzoek meldt daadwerkelijk slachtoffer te zijn geworden van agressie, geweld of crimi naliteit. In de kleinere gemeenten met minder dan 50.000 inwoners blijkt het aantal slachtoffers onder taxichauffeurs beduidend kleiner dan in de grotere ste den. Het afgelopen jaar zagen de taxichauf feurs zich het meest gekonfronteerd met niet-betalende passagiers. Bij meer dan eenderde van de geïnterviewden ging het uitsluitend om deze of een andere 'lich te' vorm van criminaliteit als beschadi ging van materieel. Ook ongeveer een derde van de onderzoeksgroep kreeg te maken met bedreiging, diefstal, mishan deling en overval. Het Platform Taxi en (on)veiligheid zal zich aan de hand van dit onderzoek bera den over voorstellen ter verbetering van de veiligheid van de taxichauffeurs. De bedoeling is dat deze voorstellen in het voorjaar beschikbaar komen. Zelf blijken de ondervraagde taxichauffeurs een ster ke voorkeur te hebben voor alarmerings systemen en meer betrouwbare commu nicatiesystemen. De chauffeurs in de drie grootste steden willen daarnaast graag ook een camera in de taxi. Amerikaanse rechter veroordeelt jonge criminelen tot verplicht kerkbezoek LAKE CHARLES - In Lake Charles, een stadje ten noordwesten van New Or leans waar de drugscriminaliteit welig tiert, heeft rechter Thomas Quirk een bij zondere straf voor minderjarige delin quenten ingevoerd. Wie wordt betrapt met een kleine hoeveelheid drugs of dronken achter het stuur van zijn eigen of andermans auto wordt aangetroffen, kan kiezen tussen een celstraf, een geld boete of een jaar verplicht kerkbezoek. Quirk, die van mening is dat de crimina liteit een gevolg is van het verlaten van God's normen voor de samenleving, is zelf groot voorstander van verplicht kerk bezoek. Wordt Quirk door de inwoners van Lake Charles op handen gedragen, door de Amerikaanse burgerrechtenbeweging wordt hij aangeklaagd vanwege zijn fanatiek christelijke benadering. Zelf de pas verkopen en verdienen voor de vereniging. Sporters, leden van sportverenigingen opgelet! Heeft u plannen voor het nieuwe jaar of oude plannen die nog gerealiseerd moe ten worden? Heeft u wel de plannen, maar niet het geld? Of kan de sportver eniging in het algemeen wat geld gebrui ken? Neem dan kontakt op met de Sportraad Zuid-Holland, want die biedt voor dit probleem een oplossing, namelijk DE MAZZELPAS. De Mazzelpas is een couponboekje waar in meer dan 30 kortingsbonnen zijn op genomen van onder andere spotwinkels, restaurants, cadeaushops, musea attrak- ties, duikcentra en noem maar op. De to tale waarde van de coupons bedraagt enkele honderden guldens. Tevens is in de passen een fotowedstrijd opgenomen waarmee mooie prijzen te verdienen zijn. De Mazzelpas wordt in 4 regio's in Zuid-Holland uitgegeven en kan door leden van sportverenigingen worden ver kocht in hun eigen omgeving. De sportvereniging koopt de passen voor 2,50 in bij de Sportraad Zuid-Holland. De passen kunnen voor 7,50 worden verkocht aan mensen die de sportvereni gingen willen ondersteunen. Een winst dus van ƒ5,- per pas, zo in de vereni- gingskas. De editie 94/95 van de passen is geldig tot 1 oktober 1995. De Mazzelpassen zijn te bestellen bij de Sportraad Zuid- Holland. Aantallen tot maximaal 10 zijn direkt leverbaar, grotere aantallen binnen drie weken. Wanneer u meer informatie wilt hebben over de Mazzelpas of hiervan exempla ren wilt bestellen, neemt u dan kontakt op met de Sportraad Zuid-Holland, tele foon (01749) 44940. Jaarlijks brengt VVV Ouddorp een infor matie- en accomodatiegids op de markt. Dit jaar biedt de gids wederom extra in formatie aan de bewoners van Goeree- Overflakkee en omgeving. Onderwerpen zoals streekgerechten, een borduurpa- troon, een puzzel en een beknopte evene mentenkalender maken van de nieuwe gids een gezellig tijdschrift. Overzichten met restaurants, toeristische attrakties en bezienswaardigheden en ac commodaties op de Kop van Goeree zijn bovendien handig om te bewaren. Lost u de puzzel op die in de gids staat vermeld of heeft u voor ons een nieuw streekge- recht van Goeree-Overflakkee dan maakt u kans op een VVV-geschenkenbon (voor voorwaarden zie gids). Ook vindt u in de gids een kortingsbon voor het T-shirt van de Kop van Goeree (van 29,95 voor 20,-!). De nieuwe informatie- en accommoda- tiegids kost 3,50 en is in Ouddorp te koop bij de VVV, boekhandel van Kop pen, Albert Heijn en de tabakshop van de Cl 000. In Middelhamis is dit tijdschrift verkrijg baar bij VVV Overflakkee. Tegenover het huis van Leun van der Wende bevindt zich de kapperszaak van Aart van der Slot. In Goeree kende men hem niet anders dan als kapper 'Slot', of ook wel als 'Slotje'. Maar in ieder geval is hij als kapper in Goeree altijd zeer gewaardeerd geweest. Eigenlijk was hij 'een overkanter'. De benaming 'overkanter' gaf men aan iedereen die geen geboren 'eilander' was. Het eiland Goeree-Overflakkee is van oudsher een besloten gemeenschap geweest, al is er onderling wel wat ver schil in de uitspraak van het dialekt. Maar iemand die van over het water komt, is iemand van de overkant, dus een 'overkanter'. En dat houdt in dat het niet altijd gemakkelijk is om volledig aanvaard te worden als 'overkanter'. Je vraagt je dus wel een beetje af, waar kapper Van der Slot de moed vandaan haalde om midden in de crisisjaren - in 1934 om precies te zijn - zich als zelf standig kapper in een plaats als Goeree te vestigen, terwijl er al een bestaande kap perszaak was, of eigenlijk wel twee, als je Jan Bruggeman meerekent. Maar hij deed het. We zullen zo vertellen hoe dat zat. Het vak had Slot geleerd in Brielle, en nu lag het eigenlijk in zijn bedoeling om in Melissant een kapperszaak te begin nen. Die vestiging daar verliep echter niet geheel volgens plan. Wat voor afspraak hij daar gemaakt had voor het betrekken van een bepaalde woning is me nooit helemaal duidelijk geworden. Maar het was wel zo, dat hij daar voor de deur kwam te staan met wat armzalig huisraad en zijn scheer- en knipgerei en dat het hem pas op dat moment duidelijk werd dat het huis zo zwaar belast was met hypotheek, dat hij er geen gat meer in zag het pand te betrekken. Dus bleef de deur op slot voor Slot. Dit was na tuurlijk een grote tegenvaller voor de man. En de grote vraag was nu: ,,Wie schaft er raad in deze penibele situatie?" Want al had hij dan z'n eigen spulletjes bij de hand, het was toch alles behalve een pretje om zo in een vreemd dorp met je boeltje op straat te staan zonder zicht op onderdak. Maar toen de nood op het hoogst leek, was de redding warempel nabij. Het nieuwtje dat er een vreemde jongen de dupe dreigde te worden van de vrij duistere praktijken, van de eigenaar van het pandje dat die arme kerel wilde be trekken, zal best als een lopend vuurtje door het dorp zijn gegaan. Er kwam dus iemand op af die tot de ontdekking kwam dat hij die knaap die zo in de penarie zat, wellicht kon helpen met als prettige bijkomstigheid dat hij er voor zichzelf ook nog een slaatje uit kon slaan. Dus kwam hij op Slotje af en in formeerde wat er precies met hem aan de hand was. Het was de zakenman al spoe dig duidelijk, hoe de vork in de steel zat en dat er inderdaad voor hemzelf ook munt viel te slaan uit de benarde omstan digheden waarin Slotje verkeerde. Want wat was het geval? De zogenaamd met ontferming bewogen man was eigenaar van een pandje in de Kerkstraat te Goe- dereede, en zijns inziens kon de jonge kapper daar gerust een scheerwinkeltje in starten. Het huis stond leeg en de kapper in spé kon het wel van hem huren. Wellicht heeft ons Slotje zich op dat mo ment wel even achter het oor staan krab ben. Wat zou hij doen? Hij was immers van huis gegaan in de veronderstelling dat hij in Melissant terecht zou komen en om dan nu maar hals over kop te beslui ten dat het Goeree ging worden, terwijl hij Goeree in het geheel niet kende, was natuurlijk bepaald geen kleinigheid. Wellicht heeft de huiseigenaar hem toch op de één of andere manier over de streep weten te trekken. Het eind van het liedje was in ieder geval dat Slot diezelf de dag nog in de bewuste woning in de Kerkstraat kwam te zitten. Gelukkig was hij toen nog niet getrouwd. Het is im mers altijd wat gemakkelijker om het hoofd boven water te houden als je al leen bent, dan wanneer je ook nog voor een vrouw en kindertjes moet zorgen. En wie Slotje goed gekend heeft, zal het met mij eens zijn dat hij inderdaad ook goed in staat was om z'n eigen boontjes te doppen. Hij hanteerde net zo gemakke lijk de stofdoek en boenlap, als de kam en schaar. Dit kwam hem in dat eerste jaar in Goeree goed te pas. Hij moest voor zichzelf zorgen en ondertussen een HERKENDE VBÏHUIZS^ klantenkring trachten op te bouwen. En dat is hem, eerlijk gezegd, wonderwel gelukt. Het zal wel een paar dagen gegonsd hebben van geruchten in Goeree rondom de nieuwe kapper uit de Kerk straat en de komst van de allereerste klantjes zal wel wat schoorvoetend ge weest zijn, maar ze kwamen. Tijdens de eerste volle werkweek die hij maakte, beurde hij al zo'n goeie zeventien gul den. Dat was een moedgevende start en al zijn die verdiensten later wel iets terug- gezakt, het was voor hem eigenlijk van het begin afaan al duidelijk dat hij hier zijn stekkie wel gevonden had. En dat is door de jaren heen wel gebleken een juiste gedachte te zijn geweest. Het volgende jaar, in 1935 dus, is hij getrouwd en toen was het ergste leed intussen geleden. Met z'n tweeën werden de kosten om rond te komen wel wat hoger, maar vrouw Slot wist ook de han den uit de mouwen te steken en samen hebben ze toch altijd een behoorlijk be legde boterham kunnen verdienen. In de dertiger jaren waren het vooral ook de scheerklanten waar de kapper het van moest hebben. Die maakten twee drie maal per week de gang naar de scheer- winkel. Vooral op zaterdagmiddag liep het dan storm. De meeste mensen werkten toen immers nog op zaterdagmorgen en voor de zondag wilden ze er toch graag een beetje 'knappies' uitzien! Om dan haar man een beetje te ontlasten zeepte vrouw Slot 's middags vanaf één uur de klanten in en kon de kapper zelf aan één stuk door blijven scheren. Voor het haarknippen was je op zater dagmiddag niet welkom. Daar was geen tijd voor. Slotje werkte tot 's avonds acht uur. Daarna werd de zaak gesloten, want dan kwamen er toch geen klanten meer opda gen. De zaterdagavond droeg, zeker in die dagen, voor zowel oud als jong, een wat feestelijk karakter. De jongeren gin gen op vrijersvoeten of gewoon maar "nae straete', zoals we dat in Goeree zeggen en de ouderen zaten gezellig thuis of gingen op bezoek bij vrienden en kennissen. De kapper en zijn vrouw waren beiden afkomstig uit Spijkenisse, maar hebben zich in Goeree altijd goed thuisge- voeld. Wat dat betreft onderscheidden ze zich alleen maar van de rest van de bevolking, doordat ze zich het dialect niet ten volle meester konden maken. Dat hebben ze nooit helemaal goed onder de knie gekregen, althans de uit spraak niet. De vaste klantenkring die langzamer hand werd opgebouwd, beperkte zich niet alleen tot de inwoners van de eigen gemeente, maar ook Stellendam mers en Ouddorpers lieten zich wel knippen bij Van der Slot. Enkele keren heeft hij wegens ziekte een tijdje de zaak moeten sluiten, maar daarna kwamen zijn klanten toch steeds weer bij hem terug. De grootste schrik van zijn leven moet geweest zijn, dat een jongetje dat hij aan het knippen was, bijna stikte in de toffee die hij hem gegeven had. Geluk kig had de oude Hans van Hoven, die toevallig ook op de scheerwinkel was, de tegenwoordigheid van geest om het ventje uit de stoel te grissen en hem met het hoofd naar beneden houdend, op de rug te slaan. En jawel hoor, de toffee schoot er weer uit, zodat het ventje en de kapper met de schrik vrij kwamen. Het is maar één keer gebeurd dat hij een klant moest weigeren te knippen. Dat was ten tijde van de razzia door de Duitsers. Vrouw Slot was juist het een en ander klaar aan 't maken om aan haar man mee te geven, toen er notabe ne nog iemand de zaak binnenkwam om zich te laten knippen. Dat het die keer niet doorging kan men de kapper niet kwalijk nemen. Het is misschien wel passend om hier even wat uitvoeriger in te gaan op die beruchte razzia van 20 december 1944. Voor ons ouderen is dat weer zo'n da tum die wij ons hele leven niet zullen vergeten. De Duitsers probeerden alles wel in het geheim te bekokstoven, maar het was toch op de één of andere manier uitgelekt dat de razzia aan staande was. Alle jongens vanaf zeven tien en de mannen tot en met veertig moesten zich melden. Dat ze naar Duitsland getransporteerd zouden wor den, werd er niet bij gezegd, maar dat hen dat boven het hoofd hing, begre pen ze maar al te goed. De Ouddorpers, Goereeërs en Stellen dammers werden allemaal onderge bracht te Stellendam in gevorderde woonhuizen achter een prikkeldraad versperring. Voor wat Goeree betreft kwam er, voor de Duitsers althans, een kink in de kabel, doordat er een typhusepide- mie uitbrak. Juist op de dag van de raz zia eiste die al twee jonge slachtoffers. Eén daarvan was Aria Roos, een zoon van Jan de meulenaer, over wie we het al in deel één gehad hebben. Ook Jan zelf is ongeveer twee maanden daarna aan dezelfde ziekte overleden. Op 20 december is ook Adam Tanis, een zoontje van Jacob Tanis aan deze ziekte bezweken. Adam was nog maar vijftien en Arie Roos zeventien, toen ze door dat lot getroffen werden. Om verdere besmetting te voorkomen besloten de Duitsers de Goereeërs maar naar huis te laten gaan. Vanzelf sprekend waren wij blij dat wij weer naar huis konden, maar er heerste op dat moment toch echt geen hoerastem- ming. Daar was de oorzaak van dat uit- Anderzijds waren, net als in ieder ander bedrijf trouwens, ondanks het feit dat hij werk genoeg had, geduren de heel wat jaren de verdiensten echt niet overdadig. Derhalve hielp vrouw Slot dan ook wel eens als werkster bij anderen om wat bij te verdienen. Al was de beloning dan soms alleen maar in natura, het verlichtte toch de zorgen met betrekking tot de beurs. Ze heeft ook dikwijls met de toenmalige koster van de Hervormde Gemeente, Willem de Vries, en nog enkele andere vrou wen de kerkelijke gebouwen schoon helpen maken. Een groot gezin hebben ze niet gehad. Het bleef bij de ene dochter Dit. Die woont nu nog op het Havenhoofd en is getrouwd met Chiel Human. Slotje was ook van nature een hulp vaardig iemand. Zo heeft hij, al was hij dan geen lid van de E.H.B.O., enkele keren bij nare ongelukken de handen behoorlijk uit de mouwen gestoken. Na de beschie ting van de tram in september 1944 heeft hij ijverig geholpen met de gewonden te verbinden en ook met het verzorgen van de man die dodelijk getroffen was. stel van deportatie veel te ernstig voor. Teruggekomen in Goeree werd het hele dorp onder quarantaine gesteld. En dat heeft enkele maanden geduurd. Niemand van buiten mocht er binnen en andersom mocht er ook niemand uit. Sorry, lezer maar dit was weer zo'n uitstapje mijnerzijds. Neem me dat niet kwalijk. We moeten toch nog even terug naar ons Slotje om te zien hoe het hem ver der vergaan is in zijn kappersleven. Later heeft Slot de winkel van Dore gekocht en daarin heeft hij ook nog een aantal jaren zijn beroep van kapper en scheerbaas uitgeoefend. Zelfs heeft hij zich nog bekwaamd in het vak van dameskapper. Maar de dameskapperij is nooit een daverend succes gewor den. Zijn vrouw is helaas al in 1955 overle den. Daarna heeft hij lange tijd samen met zijn dochter de zaak drijvende gehouden, maar toen Dit trouwde, bleef hij weer alleen achter en was de situatie weer gelijk aan die waarin hij eens, op z'n eentje, in Goeree, begon nen was. 10e Blad MIddelharnis Tel. 01870-821 f Hellevoetsluls Tel. 01883-20016 Zierikzee Tel. 01110-13163 Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 Kapper 'Slot'klaar voor zijn eerste klant. Kapper Van der Slot in gesprek met Hanne van Dimmen Bruggeman. Toehoorders zijn de vrouw van Slot en dochtertje Dit.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 37