EIUVIIDEtl-tllEUWS Ook Poolse weeskinderen blij met de Kerstdagen Garage Grinwis Op z'n Flakkees gezeit Gewijzigde openstellingstijd op 30 december 1994 prettige JCerstdagen en een voorspoedig 1995 Rabobank West-Flakkee Inzamelen kerstbomen Rabobank. Aangenaam S.F.H.P.: Die domme opa op 't kerstfeest van Brammetje 8e Blad VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 No. 6362 De Stichting Flakkeese Hulpgoede ren Polen is zaterdag 10 december vertrokken om de vele goederen waaronder de kerstpakketten uit te delen, aan weeskinderen nabij de Russische grens, in de stad Chelm. De drie bestuursleden die als afge vaardigden aankwamen werden hartelijk verwelkomd door het provinciehoofd van Solidarnost. Na aankomst hebben wij nog enkele uren gepraat en moe van de reis proberen we wat te slapen. Uitgerust en wel gaan we dan op maandagmorgen van start. Eerst wordt een bezoek gedaan aan het ziekenhuis in Chelm met 850 bedden. Hiervoor is het intensive care centre wat in ons bezit is, we bezoeken dan ook de afdeling waar deze geplaatst wordt. De arts die hiermee gaat werken is dol blij met deze gift. Nu hoeven baby's niet meer helemaal naar Warchau, wat enkele honderden kilometers ver is. Er is hier geen couveuse of iets van der gelijke aard waarin baby's kunnen ver pleegd worden. Aan ons de vraag wat we nog meer wil len zien. De belangstelling gaat naar de kinderafdeling, de zuster die ons langs de zieke kinderen leidde vertelde ons het nodige. Zeer kleine zalen vol met bedjes wat ons zeer aangreep, geen enkel stukje speel goed of pluchen beestje. Witte gezichtjes die vragend naar ons opkeken. Morgen hopen wij hier voor deze kinde ren uit het transport speelgoed en knuf fels te geven. Deze afdeling zal dan in de toekomst de kinderen bezig kunnen houden met speelgoed puzzels en dergelijke. Graag zouden we hier een couveuse brengen, daar er hier veel baby's komen die be ademd moeten worden, en deze nu niet bezitten. Deze dag in het ziekenhuis wordt afge sloten met een goede maaltijd en, vol daan gaan we naar bed, om morgen ons doel verder uit te werken. Dinsdag Goed geslapen en wat uitgerust gaan we naar het magazijn waar het transport is opgeslagen. Daar aangekomen worden de dozen met speelgoed er uitgehaald en ingeladen. Bij aankomst stonden de kinderen al op ons te wachten. Dit was geweldig, ja ont roerend om mee te maken. Zieke kinderen, groot en klein, die nog nooit zulk mooi speelgoed hadden ge zien. De pluch knuffels die hier een zeer goed plaatsje kregen. Zelfs de verpleegsters waren zeer onder de indruk dat deze hulp werd gegeven. Op speciale uitnodiging werden we bij de President verwacht. Dit was voor ons een grote verrassing en eer. Er werd over onze werkzaamheden ge sproken, en overlegd hoe de verdere werkzaamheden zullen gaan. Ons werd een toelichting gegeven over de omgeving, en ook over de stad Chelm van bijna 70.000 inwoners. Van deze leven 30 procent onder de ar moedegrens. Deze krijgen vanuit het transport kleding aangeboden. Dit zal vanuit het ziekenhuis geregeld worden zodat alles goed op z'n plaats komt. De president had ook aan ons een zeer beleefde vraag of bij ons in de omgeving een gemeente is welke partner-gemeente worden wil. Dit geeft ons weer huiswerk mee naar Holland. Met de president werd een maaltijd ge nuttigd en ons nog een rondleiding gege ven in de ondergrondse gangen, welke uit de middeleeuwen afkomstig zijn. In deze krijtgrotten hebben veel vluchte lingen, waaronder ook Joden, een schuil plaats gevonden tijdens oorlogen, ze leefden hier onder erbarmelijke omstan digheden in kou en donker. Moe van deze dag gaan we door de regen naa'r ons slaapadres. Woensdag Al vroeg gestart naar het magazijn van het ziekenhuis waar de vele dozen voor het Weeshuis tevoorschijn worden ge haald. Met veel moeite gaan deze in de te klei ne auto, waar veel mee heen en weer wordt gereden om alles in het weeshuis te kunnen krijgen. Dit vergt bijna de hele men tijd vanwege het weer. Bij aankomst worden wij be groet door de direktrice met koffie. De kinderen krijgen eten waar wij ook van mogen mee eten, en de direktrice vertelt ons het een en ander. Ons komt Ouddorp Dorpsweg 43, 3253 AG OUDDORP Telefoon (01878) 23 11 20 04 MERCEDES 230 TE Combi 5-drsblauw M OPEL ASTRA 1.4i GL 3-drsgroen M OPEL CORSA 1.2i Swing 3-drsaqua blauw OPEL KADETT 1.41 Expression 3-drswit FORD SIERRA 2.0 Laser 3-drsblauw OPEL KADETT 1.6 Diesel Sedan 4-drs....zilver M MERCEDES 200 TD Combi 5-drsblauw FORD ESCORT 1.3 3-drsgrijs M V.W. GOLF 1.6 3-drsrood KAWASAKI KZ 750 LTD Customzwart 180.000 km 01-'84 25.000 km 01-'94 11.000 km 03-'94 30.000 km 03-'91 140.000 km 03-'87 170.000 km 04-'86 217.000 km 11-'86 04-'84 103.000 km 02-'88 1983 een plan in gedachten om deze kinderen een aantal dagen vakantie in Holland te geven. Dit wordt binnen de SFHP besproken bij terugkomst in Holland. Hen een onver getelijke reis te geven op het eiland er is toch niets mooier. Dit kan alleen als de eilandelijke bevol king achter ons staat. Na dit gesprek gaan wij de kinderen hun kerstpakket geven, wat hen erg veel vreugde geeft. De direktrice met tranen in de ogen is zeer blij met de nuttige inhoud. De pop, de speelgoedbeestjes waarmee een hele boerderij mee opgebouwd kan worden. De schoolspullen en schrijfwa ren, de auto's voor de jongens, het snoepgoed wat niet ontbreekt. Zelfs de grote kinderen die verlegen hun doos aanpakken. De kisten sinaasappels wer den uitgedeeld. Met een duik in de dozen worden alle nieuw gebreide dekens, truien, sokken, mutsen en sjaals door de verzorgers be wonderd. Ze bewonderen alle ijver van de Hol landse dames die dit alles voor deze weeskinderen breiden. Prachtige kleding zal hier een goede be stemming krijgen, en door de naaister vermaakt worden als dat nodig is. Zelfs 2 naaimachines kompleet met garen mochten wij aan dit weeshuis schenken. Deze moeilijke en zware dag geeft ons veel voldoening en met de emoties pra ten we tot laat in de avond over deze dag. Donderdag Om half 7 wordt gestart richting Krasny- staw, 28 kilometer verderop, na eerst de invalidewagens en invalidebuggy's in geladen te hebben. Onderwijl het laden komt een vrouw ons bedanken voor de kleding die zij voor haar gezin gekregen heeft. Deze rit wordt door de loco-burgemees ter begeleid. Het glooiende landschap dat met sneeuw bedekt is en de rokende kachels is een mooi en schoon gezicht. Onderweg worden enkele families be zocht die leven onder erbarmelijke om- standigheden. Woorden schoten te kort, en de loco met de tolk zijn ook ogen open gegaan. Een ieder was hiervan ontdaan en stil naar buiten gaande zullen deze beelden nog lang in ons geheugen zijn. Bij aankomst stond de burgemeester ons al op te wachten. Dit was allerhartelijkst. De wederzijdse kontakten zijn voor de verdere samenwerking enorm belangrijk. Van hier naar Lubanki de Psych. inrich ting waar 143 jongens en mannen ver pleegd worden, en nooit bezoek ontvan gen. De rondleiding over de zalen waar deze nooit van het bed komen grijpt ons aan. Kapotte matrassen vragen om vernieuwd te worden, de 11 -jarige jongen die tussen twee verpleegsters in vooruit wordt ge trokken is een gruwelijk beeld. De invalidewagens en buggy's zullen hier hun dienst doen, en in het voorjaar kunnen deze kinderen voor het eerst naar buiten. Het duurzame speelgoed en de puzzels die hier door ons vorig jaar zijn gebracht funktioneren optimaal. Woorden schieten hier tekort, kapot ver trekken wij, vele indrukken meenemend. De burgemeester laat ons nog een staats boerderij zien waar 300 personen wer ken. Deze dateert uit 1930, de 150 paarden worden goed verzorgd en verkocht wan neer er een koper komt. De afscheiding tussen de paarden wordt gevlochten van haver. Veel wordt er hier gewerkt en trots wordt ons dit getoond. Terug door sneeuw en over de gladde wegen komen we laat in Chelm aan, met weer veel nood en zorgen op ons net vlies. De gemeente Goedereede organiseert ook dit jaar weer een inzamelingsaktie van kerstbomen. Gepoogd wordt hiermee te voorkomen dat her en der in de gemeente half ver brande kerstbomen worden achtergela ten. Het is bekend dat de jeugd direkt na de jaarwisseling op pad gaat om kerstbo men te verzamelen en deze dan op te sto ken. Veelal lukt dit verbranden niet goed en worden de resten achtergelaten. Nog maanden later komen we in de plantsoe nen e.d. half-verbrande kerstbomen te gen. De gemeente wil hier iets aan doen. De jeugd wordt uitgenodigd de verza melde kerstbomen in te leveren bij de ge meentelijke werkplaatsen. De bomen worden door de gemeente versnipperd. Hiermee wordt ook het milieu gediend. Wat staat daar tegenover? Voor iedere ingeleverde kerstboom wordt 1,- betaald. Waar en wanneer inleveren? Inleveren kan in de gemeentelijke werk plaatsen: Goedereede, Achterstraat 1; Ouddorp, Molenweg 3a; Stellendam, Tuinstraat 2; en wel: op dinsdag 3 janu ari 1995, 's mrgens van 9.00 tot 12.00 uur en 's middags van 13.00 tot 14.00 uur. Doe mee - lever kerstbomen in Vrijdag Deze dag worden wij om half 9 in het ziekenhuis verwacht. Na een kopje kof fie gaan wij naar de garage waar het zie- kenvervoer wordt geregeld. Veel vragen over en weer via de tolk worden gesteld. De vergelijkingen met Holland, en de ambulances zijn hier voor deze man een belangrijke zaak. Het onderhoud vraagt heel veel tijd. De middag wordt gevuld met het af scheidsmaal en bezoek aan de Russische markt. Gladde paadjes en ijskoud verkleumde russen verkopen hier hun bijna waarde loze spullen. Dit is voor ons een belevenis om te zien. Stijf gearmd proberen wij op de been te krijgen, er wordt wat zand gestrooid wat niet voldoende is. Om half 4 is het donker en gaan we ver kleumd van de kou naar het hoofd van Solidarnost waar een afscheidsavond wordt aangeboden. Wij als Stichtingsleden zijn beschaamd in de gastvrijheid van deze Poolse men sen, de hulp die door ons in deze wijde omgeving gegeven is, wordt hier op ge weldige wijze gewaardeerd. Met frisse moed gaan wij morgen terug naar Holland, om zeer gemotiveerd in het nieuwe jaar onze werkzaamheden te hervatten. Wij hopen met dit verslag over te bren gen hoe onze reis geweest is, hoewel dit niet op papier is te zetten. Een hulpbehoevende blij maken is toch het mooiste wat er is? Met dank van de Oost Poolse bevolking hopen wij op uw aller steun in het nieu we jaar. Wij danken u voor het vertrouwen in het afgelopen jaar. Rien en Cock van Dijk Jantje Roos VVV Ouddorp wenst u Zaterdag 31 december is ons kantoor geopend tot 12.00 uur en maandag 2 januarf gesloten. VVV Ouddorp Bosweg 2, 3253 XA ouddorp. Telefoon (01878) 1789 Brammetje, den derden uut een gezin van negen kinders, iiieuw ver- schrikkeluk veul van beesten, zoas lioenders, knienen, duven, inz. Zun vaoder was sjouwersman op de haevene, mar noe was un al een hêêlen tied thuus van zun rik. In vroeger iiad je gêên WW dus de plokken kwam hoag te hangen bie Brammetje thuus, dat snap je. Gelokkig gieng de oud ste joon in de oudste meid al wat verdiene. Mar ja, die gienge oak, al of in toelape koere over joengens in meiden. Dus... 't was oppasse geblaeze om roent te kommen. Moeder Janne kon goewd mit 't naoimesien overweg in verdienende wel us wat bie mit verstelwaark voor boer Jasper van de Lindeboam. Noe liep het tegen korsemisse in moeder Janne had al us loape zuchte hoe of zu hut noe toch een beetje gezellig zou kanne maeke mit kerst. Groente hadde ze van der eigen in oak wel appels in peren, mar ja daer bije niet mee klaer. D'r most oak vleis op taefel komme. In mit korsemisse had ze graeg bout, dat wazze ze gewend. Geld om naer de wienkel te gaen om kip te kaopen voor elf maan- sen, dat had ze niet. Noe hadde ze wel wat kippen in de renne in twee groate haen- ders. Die wazze zogezeit van Brammetje, snap je. Jaap, de oudsten van 't stel, had alles tegen Bram gezeit: „Die kraaiers van joe, die ete me op, mit korsemisse, let mar op." Woest was Brammetje 't schuurhuus ingerend, in riep: „Paaa, Jaop wil mien kraiers slachte mit korsemisse. Dat mag niet ee." „Jae Bram", zeit voader, „azze mun niks aeres hao zal 't wel motte." „Dan eet ik niet hier, as je dat mar weet. Jule binnen moordenaers. Dan gae ik ete bie opoe in opa as je dat mar snapt. Die zalle wel wat lekker hao. Veul lekkerder dan de bout van de kraiers.aerme beesten." Hie gieng jankend naer de renne in praetende tegen zun heeste, zo van: „Ha ik je daer noe zo goed voor verzurgt dat ze jule mit korsemisse wille slachte? Zomar je moaije kop der of hakke. Mar ik ete je nooit op, oor lieve beesten, die je binne." Daegen had Brammetje verdriet over het naederende einde van zun kraiers. De tied verliep in korsemisse naederde mit rasse schreden. Hie had al naer opa en opoe geweest om te vraegen of un kon komme ete mit korsemisse. Jae natuurluk, leuk kom ma oor as joe je haenen niet op wil ete. Wiele ete knaegdierebout. Jae, dat is temiste lekker, zeit Bram, veul lekkerder dan knien of haenebout. Opa gaf un geliek. Opa had oak kippen in een haen in oak een knien 'Flappoare', zeit Bram daer tegen in oak dat was zun lieveling. Op een middug komt un tuus in wat dienk je, de kraiers wazze weg. Overal zag un plumen in bloed bie 't schuurtje. Hie zei niks mar gieng naer zolder in daer lag un te janken dat de tranen over zun konen liepe. Hie had niks geen hoenger mar zei niks. Twee daegen laeter was 't Korsemisse. Bram was al voor tien ure bie opa in opoe in gieng mee naer kaarke. De joengens hadde un niet mêêr geplaegd, in hadde Bram weggebrogt want het was an de aore kante van 't durp. Gelokkig had un gêên tied in gêên aarg om naer flappoare te gaen kieke, want die zat al in de ketel. Dat was hut knaegdierebout van deze middug. Opa had un gistere gevild, lekker oor zoon groate reus van un knien. 's Middugs had Bram lekker gegete in hie zeit nog: Das toch veul lekkerder ee opa as van een knien of kalkoene of zoo. Haen wouw un niet zaage. Hie, in zun zusje Mina moste een tekst opzaage weet je. Opa en opoe makende dat ze er vroeg genog waere. Bram zat mit spanning te luusteren naer het kerstverhael. In toen moste ze der teksten opzaage. Bram was wat zenuwachtug deur al dat gedoe mit die haenders... mar 't gieng goewd. Toen un over de herders hóórende die trouw de wacht hieuwe bie der schaepen, docht un dat bin temiste dierevrienden, die zouwe beslist gêên haenders de kop of durve hakke, dat weet ik zeker. Laeter kwam er een vrie verhael in wat dienk je waer dat over gieng!! Over Tijs de Stroper. Die Tijs die vieng haezen in knientjes mit un strikke. Bram had un wel wat wille doewe, zoon beul, om zo mar knientjes te vangen in te slachten. Maar gelokkig, Tijs de stroper wier gepakt in mos in 't kotje van de pliesje, zodat un niet naer 't kerstfeest kon van Jantje, zun zeuntje. Jae, dat ventje had verdriet mar voor zun vao der vond Bram het net goewd. Verheel je as opa nog Flappoare us geslacht had, dan zouw Bram nooit mêêr bie opa wille ete, dat wist un zeker. Tuus gekomme gieng zun zusje oak mee om bie opa en opoe te eten. Korseweggen krege ze, in dan nae den eten zouwe ze allemaele naer Bram thuus gaen. Toen Bram zun boekje van de zoendagschole ingekeke had, docht un om Flapoor het knien. Gae je mee, zeit un tegen zun zusje, dan gaen wiele nog even naer 't kniek kieke. Opa had het niet gehoord en schrok zun eige raor toen Bram in zusje hard schreeuwend binnenkwamme. Opa, opa, opoe, Flapoortje is we, gestole lééleke dieven. Die binne net as Tijs de stro per. Opa zei, laete mun mar es gaen zoeke, misschien is flapje wel weggeloape in zit un aargus achter. Opoe kwam kwasuus oak zoeke in stak (o jammer) unn stallantaeren an in 't lege vaarkushok, waer opa juust flapje had gevild. Opa was zo dom geweest de lege huud die un opgevuld had mit stroa (in dan mit het haer naer buten) an un spieker in 't lege vaarkushok te hangen. Laet noe Brammetje juust daer oak gae zoeke in daer ziet un de huud van het knien bange. De grote rooie oagen keke je verdrietig an. Bram bleef as verstomd staen om dan in un oarverdaovend gebrul uut te braeken. Hei joe dat gedaen opa?? Ik gae direkt naer huus, naer bed, in ik komme nooit meer hier. Opa kon zo niet praete dat un bedaerende, nee hie heit nog veul meer gezeit, dat wild geworre Brammetje. Het was geen vredig kerstfeest op deze korsemisse. J. C. Huizer De vestigingen te Dirksland, Ouddorp en Stellendam, alsmede het bijkantoor te Goedereede zijn op vrijdag 30 december a.s. tot 12.00 uur geopend. De avondzitting komt derhalve op alle kantoren te vervallen. Rabobank West-Flakkee wenst u prettige dagen. Grote vreugde in het weeshuis bij de direktrice over alle goederen. Paard en wagen op de doorgaande hoofdweg. Feest bij het uitpakken van het kerstpakket.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 29