EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Cursussen tekenen en schilderen f am. M. L. Kievit A. C. Polder-Overweel I. Mijnders Zn. b.v. •^PÜMIB..:i^O Zuidhollandse waterschappen geven gezamenlijk voorlichting over Waterschapswet Wie wordt honderdste schrijfabonnee? Interieurverzorging ■.«KIEVIT (ingezonden) Bakkerij van Harberden 1 Administratiekantoor Ph. Melissant 5e Blad VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 No. 6362 't Was al eind december 1944, om precies te zijn de 20e, dat er in ons tamelijk rustige en vredige dorpje Stellendam plotseling geruchten gingen over een drei gende razzia. Wèl hadden we er de laatste jaren regelmatig over gehoord, maar dan was dat altijd in grote steden als Amsterdam, Den Haag of Rotterdam! De eerste voorzichtige fluisteringen waren nog vaag en onwaarschijnlijic. Met het uur werden ze echter steeds dreigender en waarschijnlijker. Deze dinsdag waren er twee grote schepen de haven binnengelopen. Als 18-jarig ventje met m'n 17-jarige vriendje moesten we toen natuurlijk even poolshoogte gaan nemen op de Kaai. En inderdaad lagen daar voor Stellen- damse begrippen twee grote schepen, leeg aan de wal. Eén schip, 'n aak uit Ouddorp van schipper Pikaart, dacht ik, met een bekende bestemming: aard appelen of tarwe laden voor de Wehrmacht. Het andere schip lag daar vol vraagtekens en geruchten! 't Was een Amsterdammer en gevor derd door de moffen (de toenmalige naam voor de Duitsers) met een nog onbekende bestemming. De volgende morgen wisten we echter al vroeg wat er aan de hand was. Een dorpsomroeper ging al bellend en roe pend door de straten. Een dringend bevel van de ortscommandant Von Alvens-leben, dat alle mannen van 17 t/m 40 jaar zich moesten melden bij de commandant in een gevorderd huis in de Nieuweweg vóór 17.00 uur! Hierop is in eerste instantie heel slecht gereageerd; waarna al gauw schriftelij ke dwangbevelen huis aan huis bezorgd werden, met de nodige dreige menten. Toen hierop naar hun zin nog te weinig mannen waren op komen dagen, volg de er nog een laatste waarschuwing. Bij een nóg te kleine opkomst zouden er huiszoekingen volgen en iedere tien de gevonden man zou dan ter plaatse doodgeschoten worden en het gebouw, waar deze in ontdekt was, zou zonder pardon in brand gestoken worden. De reaktie hierop had natuurlijk wèl succes! De één maakte de ander zo mogelijk nog banger en de geruchten over in brand gestoken panden enz. werden ook steeds indringender. Ook was bekend, dat deze ortscommandant ook nog maar kort geleden op Schouwen tien mensen ten aanschou- we van de familieleden, had laten ophangen! M'n ouders waren hierna dan ook ten einde raad. Ik had wel een tamelijk veilige schuilplaats: boven twee inge bouwde kasten was een brede ruimte, welke met een luikje vanaf een badka mertje bereikbaar was. Maar je kon verraden worden en er werd ook ver teld, dat de moffen bij huiszoekingen, met de bajonetten door zogenaamde holle ruimtes heenprikten. Gelukkig is dit bij ons, bij een huiszoe king toen niet gebeurd. Maar je voelt je hart wel in je keel kloppen, als je zo'n zoeker, op misschien 1 meter onder je hoort 'blaffen'. Tenslotte, na veel wikken en wegen is m'n vader me toen met een koffertje en een rugzak bij de ortscommandant wezen 'offeren'. Nog één nacht in gevorderde en vers- en wasgelegenheid, 's Morgens nog een soort kerkdienst gehad. Hierna wéér tegen 't donker via het IJsselmeer naar Kampen doorgevaren. Hier in een gymzaal met ijsbloemen op de ramen van 26 tot 29 december, dus 3 nachten en 4 dagen als haringen in een ton doorgebracht, met 's avonds een dag sluiting: op 28 december door ds. Van Putten, oud-Platenaar. Vervolgens weer in 't schemerdonker door Kampen en over de Usselbrug moeten marcheren naar een wachtende perde woningen in Stellendam doorge bracht, tussen en naast lotgenoten, die hier al één of twee nachten verbleven hadden. De volgende morgen met onze bagage in rijen van vier aantreden en onder zware bewaking en langs een dikke haag achterblijvende echtgeno tes, ouders en kinderen, van wie velen de tranen niet konden bedwingen, naar het tramstation gemarcheerd. Het wachtende stoomtrammetje inge- stouwd; een laatste roep en zwaai aan familie en bekenden en toen puffend en hijgend naar Middel-harnis haven. Hier overgeladen in grote lege, koude ruimen van rijnschepen. Op zaterdagmiddag 23 december bij schemerdonker (minder kans op lucht aanvallen) uit Menheerse (Middelharnis) vertrokken met 200 dorpsgenoten. Na op Rozenburg nog vastgelopen te zijn, waren we 's zon dagsmorgens (24 december) 4 uur in Rotterdam. Toen nog tot Lekkerkerk doorgevaren, waar we 8.30 uur vast lagen. Hier kuch, boter, kaas en stro gekregen. Tegen 't donker weer verder; af en toe met opzet tegen een oever aanbotsend, tot we 's nachts 25 decem ber in Amsterdam vastmaakten. Een kerstnacht om nooit te vertegen; 'Heiligen Abend' voor onze bewakers aan boord: ook niet best geweest. Hier was warme aardappel-kool-soep Duitse trein. Hierin voor ieder wel een zitplaats, maar verder geen comfort; en ook veel kapotgeschoten ramen. Zo met een 10° vorst en af en toe ejen hevige sneeuwbui maar met zoveel mogelijk kleding aan, in een ons vijan dig land, een zeer onzekere en onbe kende bestemming tegemoet. Na een langdurige rit, met af en toe een langdurige tussenstop, kwamen we dan 's avonds laat in een industriestad in Duitsland aan. Hier moesten we toen de trein eindelijk verlaten. Daar opstellen in schijnbaar kilometers lange rijen, in de 'Langestrasse' van Nordhausen. Na, voor ons gevoel, uren te hebben gestaan, waarin we wel een paar keer geteld waren, werden we afgevoerd naar grote barakken, waar we even op lange banken konden zit ten, om een kom warme dunne groen tesoep naar binnen te werken. Hierna werden we opgedeeld in kleine re groepen van 80 man, om weer per trein naar omliggende dorpjes te wor den getransporteerd. We arriveerden daar doodvermoeid op 31 december 23.30 uur. Daar konden we aan lange tafels in een gelukkig verwarmde zaal, plaatsnemen. Elkaar toen om 0.00 uur 1 januari 1945, voor zover we nog wakker en in staat waren, een gelukkig - en vooral een behouden nieuwjaar toegewenst. Hierna voorover met de armen op tafel liggend, proberen te pitten. De zesper- soons kribben van drie hoog waren helaas nog niet beslaapbaar; er was nog niet op ons gerekend! In dit dorpje van 700 inwoners 'gewoond' tot onze bevrijding door de Amerikanen in juni 1945. Echte honger hebben we, dank zij menslievende, overwegend oudere medemensen, niet geleden. Wel had den de meesten van ons te kampen met etterende zweren, steenpuisten, negen ogen, schaamluizen en dergelijke, door toch wel te eenzijdig en onvolwaardig voedsel. Ook, vooral de eerste maan den, veel kou geleden, op het werk onder de blote hemel met strenge vorst en hevige sneeuwbuien! Verder moeten wennen aan de verne deringen met grote 'smoelen', vloeken, dreigementen met concentratiekampen, 'zebra's' enz. enz.! Maar je bent jong en veerkrachtig, je hebt elkaar en je God op Wie je vertrouwt en bij Wie je je troost zoekt. En dan niet te vergeten: ook daar nog medemensen met het hart op de juiste plaats. Ook wel angstige spanningen daar nog meegemaakt. De oorlogsberichten, de onzekerheden over je familie in Holland, van wie je heel sporadisch iets hoorde. Verder steeds vaker luchta larm, luchtgevechten, beschietingen door straaljagers, bombardementen met de steeds naderbijkomende oor logsfronten uit het oosten en het wes ten. Tenslotte: de bevrijding, na enkele dagen in schuilkelders of de omliggen de bossen te hebben doorgebracht. Op een zondagavond hebben de Amerikanen ons toen plotseling in grote legertucks opgeladen en ons rich ting Holland gereden. In de buurt van de Rijn in grote kazernes weer verder vervoer afwachten. Na met DDT-poe- der ontluisd te zijn, werden we een paar dagen later per spoor naar Maas tricht getransporteerd. Hier weer op een vroege zondagmorgen welkom geheten door de burgemeester en 't spelen van het volkslied. Na weer een paar dagen in een kazerne wachten op verder vervoer per vracht schip door Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland naar Middelharnis. Hier al gauw op een vroege zondagmorgen door een vrachtauto van - en door Dirk de Jager met een groepje Stellendammers opgehaald en 'thuis' gebracht! Hier kon ik m'n ouders en zussen ver rassen met ze uit bed te kloppen. Na een warm 'teilbad', wat zo vlug mogelijk was klaargemaakt, en 'n goed ontbijt mee naar Gods huis gestrom peld (gewoon lopen kon ik toen niet meer), om daar met elkaar, na een ang stig en spannend halfjaar en veel hopen en bidden, nu te gaan danken voor deze onverwachte en behouden thuis komst!! J. van Seters Electroledmisch De Zuidhollandse waterschappen starten begin januari gezamenlijk een aantal voorlichtingsaktiviteiten over de nieuwe Waterschapswet. Deze wet heeft belangrijke en in grijpende gevolgen voor zowel de waterschappen als hun inwoners. De Zuidhollandse waterschappen slaan de handen ineen om een zo groot mogelijk bereik bij de inwo ners in de Provincie Zuid-Holland te bewerkstelligen. Om de aan dacht op het werk van de water schappen te vestigen adverteren zij in de eerste helft van 1995 geza menlijk met een serie radiospots. Het medium buisreklame is voor hetzelfde doel gekozen in de perio de april/mei. Van 2 januari tot en met 31 mei 1995 zullen rondom het ANP-nieuws radio spots te beluisteren zijn op Radio West en Radio Rijnmond. In deze 20-seconden durende spots gaat het erom de naams-bekendheid van waterschappen te vergroten en het belang van hun bestaan te benadrukken. In de periode januari-mei zal een drietal variaties te horen zijn: één algemene spot over het werk van de waterschappen, één die de inwoners van Zuid-Holland erop attendeert dat men zich kandidaat kan stellen voor het algemeen bestuur van de waterschappen en één die de verkiezin gen in de maand mei aankondigt. Van 15 april tot en met 13 mei 1995, in de perio de voor de waterschapsverkiezingen, zul len 60 streekbussen door Zuid-Holland rijden, met achterop de kreet 'Droge voe ten en schoon water, Uw Waterschap zorgt ervoor'. Overigens zal deze slogan ook terugkomen in de radiospots. De Zuidhollandse communicatie-akties zijn eveneens ter ondersteuning van de individuele voorlichting van de water schappen in hun eigen regio's. De inwo ners van de waterschappen kunnen dan ook bij het waterschap in hun regio terecht voor meer informatie over het werk van het waterschap, en over het hoe, wanneer en waarvoor van de kandi daatstelling en de verkiezingen voor het bestuur. De Waterschapswet heeft een aantal ingrijpende gevolgen. De grootste verandering staat de nieuwe categorie 'ingezetenen' te wachten. In de wet is vastgesteld dat iedere burger belang heeft bij het waterschapswerk. De grondslag voor de zetelverdeling in het bestuur is van oudsher bij de water schappen de trits BELANG - BE TALING - ZEGGENSCHAP: wie be lang heeft bij het werk van het water schap, betaalt daarvoor in verhouding een bedrag (belasting) en krijgt zeggen schap in het bestuur. Dit alles betekent dat de 'ingezetenen' zich vanaf 1995 kandidaat kunnen stel len voor het Algemeen Bestuur. Het International Art Centre start in de week van 9 januari 1995 weer met cur sussen tekenen en schilderen. De cursussen worden gegeven in kleine groepjes en individueel gericht. U krijgt les in een bepaalde techniek, volgens een voor volwassenen geschreven lespro gramma. De beginners starten om te leren tekenen inet de potloodtechniek, waarna met plakkaatverf kleurenmengen eigen wordt gemaakt. De gevorderden leren de olieverf- of aquarel techniek uit te diepen d.m.v. stil levens en landschappen. Portret tekenen- of schilderen heeft een speciaal en eveneens individueel gericht programma, zodat u stap voor stap dit onderwerp leert beheersen. U krijgt les van ervaren en bevoegde docenten. Cursusprogramma: Maandagmiddag: stilleven- en landschap schilderen olieverf. maandagavond: stilleven en landschap schilderen olieverf/aquarel, dinsdagochtend: stilleven- en landschap schilderen olieverf/aquarel, dinsdagavond: portrettekenen en schilde ren pen/pastel/olieverf/aquarel, woensdagmorgen: stilleven schilderen olieverf. woensdagavond: stilleven tekenen en schilderen potlood/olieverf, donderdagochtend: stilleven- en land schap schilderen olieverf/potlood, donderdagavond: stilleven schilderen. Lestijden: 's ochtends van 9.00 tot 11.30 uur en 's avonds van 19.45 tot 22.15 uur. De cursuskosten bedragen 240,- voor 12 lessen van 2,5 uur. U kunt zich schriftelijk opgeven voor de cursussen in januari (indien er plaats is) of u alvast inschrijven voor de nieuwe cursussen (zelfde tijd en plaats) in sep tember. Adres: Ring 40, 3241 CS Mid delharnis. Informatie: tel. (01870) 87155. Wij zijn tijdens de kerstvakantie gesloten van 23 december tot 7 januari en wensen u een voorspoedig 1995. AMNESTY INTERNATIONAL MIDDELHARNIS - Er zijn al 98 mensen op Flakkee die een schrijf- abonnement hebben op de rond zendbrief van Amnesty Interna tional. Reden voor de werkgroep op Flakkee om hier publiciteit aan te besteden, honderd of meer abon nees liggen in het verschiet. Wat houdt een schrijfabonnement bij Amnesty International precies in? Dit houdt in dat de abonnees tien keer per jaar een voorbeeldbrief krijgen toe gestuurd, die meestal in het Engels is op gesteld. Bij de brief zit een Nederlandse vertaling en wat achtergrondinformatie. Ook krijg je als abonnee een luchtpost- vel, waarop je de brief kunt overschrij ven. Het abonnement kost 20,- per jaar. De rondzendbrief is meestal gericht aan de regering van een bepaald land, waar de rechten van de mens worden geschon den, en die op deze manier op hun ver antwoordelijkheid worden gewezen. Het lijkt vrij zinloos om allemaal dezelfde brief te schrijven, maar de kracht schuilt in de hoeveelheid. Het is in de praktijk meerdere malen gebleken dat een rege ring schrikt van het aantal brieven en daardoor beseft dat veel mensen op de hoogte zijn van het onrecht dat in hun land geschiedt. Ze willen dan maar al te graag iets aan de situatie veranderen, als die vervelende brieven maar ophouden! Wilt u zich opgeven als schrijfabonnee, of wilt u meer weten over de werkgroep van Amnesty op Flakkee? Dan kunt u kontakt opnemen met Cor Joppe, kon- taktpersoon voor Amnesty-Flakkee, tele foon (01877) 1212. De honderdste schrijfabonnee ontvangt een leuke attentie. wenst klanten, vrienden en bekenden gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1995 Julianaweg 49 MELISSANT Aan al onze vrienden en bekenden prettige Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar toegewenst. Molendijk 66, Tel. (01877) 11 66, MELISSANT Aan familie, vrienden en bekenden Gezegende Kerstdagen en een Gezegend Nieuwjaar Binnenweg 64, MELISSANT wenst clientèle, familie, vrienden en bekenden Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Ons kantoor is gesloten van 27 december t/m 2 januari 3248 AS Mellssant, Marijkelaan 27 wenst familie, vrienden en clientèle goede Kerstdagen en een voorspoedig 1995 Nieuweweg 6 MELISSANT Bureau 'MELISSANT' Voorstraat 4 telefoon 18 24 wenst clientèle, familie en vrienden prettige Icerstdagen en een voorspoedig 1995 Transportbedrijf wenst alle clientèle, familie en bekenden Prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar Nieuweweg 31, telefoon (01877) 14 09 MELISSANT Warme Bakker Voorstraat 15 Tel. (01877) 12 26 MELISSANT Prettige kerstdagen en een voorspoedig 1995 Prettige Kerstdagen en een gelul<(<ig nieuwjaar Familie v. d. iVlast M'n eerste buitenlandse reis! 1 Struijk -ffij"!?!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 17