W. P. den Haan L. van Nimwegen c. kastelembanden RU-OPLEIDING Fun's Autorijschool I een voorspoedig en veiiig 1995 Garage rC I PI k; mevr. J, van Eck-Koole Chr. H, W. van Eek EHBO-vereniging Sommelsdijk EPU L. van der Baan Dagboek van een Stellendamse Indië-ganger G. Melaard C. Melaard-Maliepaard I Bouwbedrijf?, van den Boogert Drogisterij DE WAAG Plukviolen en andere soorten bloemen prettige Feestdagen veilig en gezond 1995 VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 Oudelandsedijk 41 SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 8 34 34 wenst zijn clientèle gezellige kerstdagen en een gelukkig 1995 toe. Tevens hebben wij voor 1995 nog: Praktijk voor natuurheelkunde wenst u prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1995 Tureluur 4 3245 TH SOMMELSDIJK -48- De afscheidsfuif en het laatste telegram Op het hoogtepunt van de feeststemming verschijnt plotseling majoor Marree en vraagt „Wie van jullie kan me het laatste nieuws vertellen?" Er volgt onmid dellijk een sarcastisch antwoord. „Het vertrek gaat morgen zeker niet door". De bataljonscommandant moest helaas bevestigen dat hij zojuist een telegram uit Batavia had ontvangen met de mededeling dat het vertrek tot nader order wordt uitgesteld. De feeststem ming maakte plaats voor een geweldige scheldpartij. Na korte tijd keerde iedereen terug naar zijn verblijf, waar hij minder vrolijk onder de klamboe dook. Donderdag, 10 augustus Bij het krieken van de dag zijn we reeds uit de veren. Een schitterende morgen, waar we weinig oog voor hebben, want er is een brandende vraag „Wat zal deze dag ons brengen nu het vertrek is uitgesteld". We ma ken ons gereed om ziekenrapport te houden. De am bulance waarmee bezoekers van het ziekenrapport in de loodsen worden opgehaald, keert zonder belang stellenden terug. De ambulance-chauffeur vertelt, dat vrijwel niemand van de loodsbewoners bij het reveille het tempatje had verlaten. Om 10.00 uur volgt de mededeling, dat de reeds aan boord van de 'Zuiderkruis' overgebrachte corvee- ploeg het schip heeft verlaten en dat de kisten worden uitgeladen. Nadere informatie over ons vertrek is niet beschikbaar. Het gemopper neemt in alle hevigheid toe en er valt weinig met de troep te beginnen. Spoe dig sijpelen er berichten binnen dat het uitladen van de kisten dermate ruw plaatsvindt dat het ergste ge vreesd moet worden. Een groep 'jongens' begeeft zich naar het schip en treft veel beschadigde en ook half leeggeroofde kisten aan. De kist van de aalmoe zenier is totaal leeg. Maanden lang werd er gespaard om wat souvenirs mee te nemen, waarvan er nu heel wat verdwenen zijn. De havenkoelies staan uitdagend te grijnslachen, maar dat duurt niet lang, want er wordt hardhandig ingegrepen. De verdere losoperatie wordt onder zwaar toezicht voortgezet. In de loop van de morgen arriveert de 'Waterman' met aan boord een gedeelte van het 434ste bataljon (onze aflossers). Door het uitstel van ons vertrek is het een probleem om de nieuw aangekomen troepen onder te brengen. Ze worden verspreid over de stad. Het grootste pro bleem is gebrek aan veldbedden, want die zouden ze van ons overnemen. Het is een verschrikkelijke rot zooi en de stemming is om op te schieten. Zoals altijd volgt er op teleurstelling en spanning een reaktie. In de avonduren is vrijwel het gehele bataljon in de stad aan het rondslenteren. Er wordt veel gedronken. In de Marijke Club werd reeds om 20.00 uur de ver koop van sterke drank gestaakt, waarop de 'feestgan gers' zich naar de marinierskantine begeven. Een groepje dronken militairen, die zich op het balkon be vinden, smijten tafels en stoelen naar beneden. Sche merlampjes worden van de muren gerukt. De te hulp geroepen militaire politie weet de kantine te ontrui men en er volgt een aantal arrestaties. Het uitgestelde vertrek heeft Soerabaja een zeer onrustige avond bezorgd. Zelf bracht ik met sergeant van Seters de avond door in het zeemanshuis, waar we in alle rust de laatste ontwikkelingen bespraken. Volgens de geruchtenmachine zijn de 'Zuiderkruis' en de 'Water man' door de Verenigde Staten gecharterd om Aus tralische troepen over te brengen naar Korea. Een ander gerucht is, dat beide schepen geconsigneerd worden in verband met de onrustige en verwarrende toestand op Makassar, waar voormalige KNIL mili tairen in strijd gewikkeld zijn met de republikeinse troepen. Generaal-majoor van Scheffelaar is naar Makassar vertrokken om in overleg met betrokkenen orde op zaken te stellen. Vrijdag, 11 augustus Het laatste telegram met nieuwe perspektieven Om 09.00 uur staat het gehele bataljon aangetreden. De bataljonscommandant deelt mee, dat we hoogst waarschijnlijk aanstaande zondag per KPM schip zul len vertrekken. Met ongeloofwaardige gezichten mar cheerde het bataljon af en na het inrukken steeg er een boegeroep op. Door alle gebeurtenissen wordt elk nieuw bericht over het vertrek in twijfel getrokken. Men wil zich blijkbaar niet opnieuw met een dode mus laten blij maken. In verband met de situatie op Makassar zijn de Huzaren van Boreel opnieuw be wapend en moet het 423ste bataljon zich gereed hou den voor een eventueel vertrek naar Makassar. Zaterdag, 12 augustus De inschepingsorder Reeds vroeg in de morgen wordt de inschepingsorder uitgereikt. Het vertrek zal morgen met het KPM schip 'Thedens' plaatsvinden. In de loop van de mor gen meert de 'Thedens' af aan de Genuakade, voor de loodsen waar ons bataljon gelegerd is. We brengen twee patiënten per ambulance over naar het schip. De 'Thedens' is een typisch KPM schip, dat speciaal is gebouwd voor het vervoer van allerlei tropische pro- dukten van en naar de verschillende eilanden in de Indische Archipel. Het schip beschikt over een zeer beperkte passagiers accomodatie. Ilct zal dus geen kustreis worden waarop luxe te verwachten valt. Zowel de 'Zuiderkruis' als de 'Waterman' hebben inmiddels zee gekzoen. Er wordt beweerd dat ze op weg zijn naar Makassar. Om verdere uitspattingen in de stad te voorkomen is het gehele bataljon geconsig neerd. Niemand mag de kade verlaten. In een poging de troep toch nog wat afleiding te bezorgen wordt er in de avonduren door het NIWIN een film vertoond. Zondag, 13 augustus Het lang verwachte afscheid van Oost Java en Soerabaja Ondanks de zondagmorgen wordt er vroeg reveille gehouden. Om 08.00 uur begeven we ons naar de loodsen, waar een geweldige drukte heerst. Er wordt met plunjezakken, koffers en veldbedden gesleept, en het lawaai is oorverdovend. Om 09.30 uur wordt er nog een korte kerkdienst gehouden, waarvoor weinig belangstelling is. Rond 13.00 uur verorberen we ons 'galgenmaal', waarna we compagniesgewijze aan boord klauteren. Tegen 16.00 uur is iedereen aan boord. Het muziekkorps van de Koninklijke Marine staat opgesteld op de kade. De koperen instrumenten schitteren in de felle zonnestralen. Tijdens de klanken van de pittige marsmuziek neem ik afscheid van mevrouw en dokter de Neef. De trossen worden los gemaakt. Even later volgen drie schrille stoten op de scheepsfluit en zet de kapel het Wilhelmus in. Onze aflossers op de kade en wij aan boord staan stram in de houding en brengen de groet. Onder de tonen van het volkslied gaat er veel door je heen. Langzaam ver vagen de loodsen, waarin het zo verschrikkelijk warm was, waarin zoveel gemopperd is en waar voor velen de verveling zo'n grote vijand was. Het is bijna niet te geloven dat ons bataljon bijna vier maanden in deze bijzonder slechte behuizing moest doorbrengen. Na enige tijd bevinden we ons buiten de pieren en ver dwijnt Soerabaja uit het gezichtsveld. Een zeker ge voel van weemoed maakt zich van je meester. Als in een snel draaiende film trekken vele gebeurtenissen aan je voorbij. De aankomst in Soerabaja, vanwaar de zwerftocht over Oost Java begon: Kediri, Pono- rogo, Madioen, Pasoeroean, Tangoelangin en ten slotte weer Soerabaja. In gedachten zie je ook de talloze verafgelegen een zame buitenposten, die je zo vaak over moeilijk be gaanbare wegen hebt bezocht. Je denkt aan hen die het leven verloren en hun laatste rustplaats vonden op de ere-begraafplaatsen. En weer is daar de vraag 'Waarom en waartoe werd hun nog zo jonge leven hier zo abrupt beëindigd?" Maandag, 14 augustus Ergens op de Java Zee Nauwelijks had de zon haar eerste stralen over de Java Zee geworpen of we waren reeds paraat. De legering van de manschappen en korporaals is niet al te best. De veldbedden staan zeer dicht op elkaar zodat er van loopruimte nauwelijks sprake is. De offi cieren en onderofficieren zijn ondergebracht in hut ten, die keurig zijn ingericht en aan drie man voldoen de ruimte bieden. De in de eetzaal geserveerde maal tijden zijn van een uitstekende kwaliteit en de bedie ning is perfekt. Wat een verwennerij! Je krijgt het idee dat je een 'suikerpeer' bent, die in de koloniën een fortuin heeft gemaakt. In de scheepsbibliotheek heb ik het boek 'De beste jaren van ons leven' uitge zocht. Gezeten in een rieten stoel op het achterdek met een briesje zeewind om de oren is het dan ook best uit te houden. Het goede leven zal echter slechts van korte duur zijn, want morgen zullen we reeds in Batavia aankomen. Nu, we na ruim IVi jaar, opnieuw een dag op zee ver blijven denk je terug aan de vele weken die we aan boord van de 'Kota Inten' doorbrachten. Ondanks de vele lange avonden, die we daarna bij flakkerend licht van kaarsen en petroleumlampjes hebben doorge bracht, kun je nauwelijks geloven dat er tussen de twee reizen op zee een periode van ruim 1 Vi jaar ligt. Je krijgt opnieuw de bevestiging: Het leven gaat als een vluchtige schaduw voorbij. Dinsdag, 15 augustus Aankomst te Batavia Bij het eerste morgengloren is iedereen al present en druk bezig met het bijeen zoeken van de eigendom men. De kust is reeds in zicht en de kampongs, omringd door palmbomen, laten zich reeds onder scheiden. Om 08.00 uur kiest de 'Thedens' ligplaats aan de kade, waar ook de 'Kota Inten' ligt afgemeerd, die morgen met een legeronderdeel naar Nederland zal vertrekken. Tegen 09.00 uur begint de debarkatie. Het goede leven is plotseling voorbij. Met de plunjezak op de nek lopen we hevig transpire rend naar de gereed staande auto's, die ons naar het station in Batavia vervoeren. In de brandende zon moeten we tot 12.00 uur op een trein wachten. De plunjezakken en koffers worden door ons in de reeds aanwezige goederenwagons geladen. Met een door weekt uniform, stoffige gezichten en loodzware voe ten proberen we ergens een plaatsje in de schaduw te vinden en nuttigen de inmiddels bezorgde boterham men. We hebben echter meer dorst dan honger. (wordt vervolgd) Direktie en medewerkers wensen u en een ^SSCHOOi wenst u prettige feestdagen en een gezond 1995 Voor een goede Dorpsweg 60, SOMMELSDIJK Tel. (01870)8 30 81 Autotel.(06)52 74 60 10 Familie, vrienden en bekenden gezegende Kerstdagen en een gelukkig 1995 toegewenst. Koornlust 41, 3245 XV Sommelsdijk wenst kandidaten, familie, vrienden en bekenden Dorpsweg 47, 3245 VB SOMMELSDIJK Enkele Ring 15 SOMMELSDIJK wenst u goede Kerstdagen en een voorspoedig 1995 Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1995 Sommelsdijk Haveneind 13 wensen u prettige Kerstdagen en een gezond en voorspoedig 1995 Oudelandsedijk 30 3245 LH SOMMELSDIJK Familie, vrienden en cliënten wensen wij gezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar. VAN DER BOOM boeken en muziek NEDERLAND wenst al haar leden, donateurs en cursisten goede Kerstdagen en een gezond en voorspoedig 1995 Wij wensen relaties, vrienden en bekenden Prettige Kerstdagen en een Gelukkig en Gezond 1995 toe Gewasbeschermingsmiddelen SOMMELSDIJK Gezegende Kerstdagen en Gelukkig nieuwjaar Dubbele Ring 15 SOMMELSDIJK Geregistreerd lid VNRT Aangesloten bij de ANG Naar een ander eiland, Java IJ BV Haveneind 9, 3245 LN SOMMELSDIJK. Tel, (01870) 83954 Kom eens vrijblijvend binnen l(ijl<en! Binnenweg 50, SOMMELSDIJK, tel. (01870) 82614 EHBO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 15